Brief uit •- Kunt U boodschappen doen aan Uw man overlaten Kinder onó cfezecfd S 'loonheid voor alle leeftijden Tips voor de huisvrouw door! Duisternis-mode glanst en glinstert SINAASAPPELJAM MAKEN LEKKER EN EENVOUDIG MADAME SUZY, GEZIEN OP RACES VAN DEAUY1LLR Echtgenoot die op't nippertje nachtjapon koopt, alleen in sprookjes Onderschat U de vaardigheid van uw echtgenoot op het gebied van het winkelen? Misschien ziet hij elf maanden van het jaar nooit een winkel van binnen maar in december moest hij wel. Hoe brengt hij het er af? Koopt hij geschenken, die hij zelf uitgedacht heeft? Heeft hij enig idee van wat een vrouw graag wil hebben? Deze week heb ik allerlei verkopers en verkoop sters geïnterviewd, alsmede verschillende echtgenoten over hun ervaringen in de afgelopen weken. len te dunken aan de publiciteit, die gegevc-n wordt aan consumen tenonderzoekingen", zei hy. ,,Het blijkt, da' mannen de vergelijkin gen en analyses volgen en er zich aan houden by het inkopen". Hij bevestigde het feit, dat een echt genoot eerst in de étalages uitzoekt, wat hij wil hebben. ,,Hij besteedt evenveel aandacht aan het kopen van een ketting als aan een costuum voor zichzelf". Nooit zomaar De man van tegenwoordig koopt niet zomaar. In het algemeen hebben zij langer werk met het maken van Op de hoogte van smaken en maten De eigenaar van een lingeriezaak zei me: „De man, die vlak voor het ,,s!" ensuur" binnenkomt en in haast een nylon nachtjapon koopt, bestaat alleen in sprookjes. De gemiddelde man overweegt wat hfl gaat kopen. Dagen van tevoren kijkt hy al in de étalages en als hij binnenkomt vraagt hij om een bepaald merk. Misschien heeft hg zijn vrouw een bepaald artikel horen noemen, dat zij zou willen hebben. Naar mijn idee weten mannen héél goed wat ze wil len. Dit komt nog duidelijker naar vo ren wanneer hij dochters heeft. Hij weet wat in de mode is en kent de smaak van zijn dochters. Hij weet ze'.fs de maat. Drie jaar geleden had den de meeste mannen daar nog geen idee van en kochten ze .altijd dingen die te klein waren." Ik had dezelfde ervaring in een sieradenwlnkel De hoofdverkoper vertelde me dat er meer mannen komen om een catalogus dan vrou wen. Volgens mij heeft de man zijn grotere vaardigheid in het winke- Van top tot teen Januari is by uitstek de maand waarin men aandacht schenkt aan de uiterlijke verzorging. Van al wat ik zag in de diverse schoonheidssa lons volgen hier wat tips voor alle leeftijden. Van 11 tot 13 jaar Een toiletta fel. waarby vooral aandacht wordt besteed aan borstels voor haar en kleding. Manicuurset met wellicht na- turel-nage.lak als eerste stap op het gebied van nagelverzorging. Van 14 tot 17 jaar Op deze leef tijd experimenteren tieners graag met kleuren. Een lippenstift is by de ze meisjes, die net groot genoeg zijn om het ts kunnen dragen, altyd wel kom. Parfum? Drie kleine flesjes in verschillende geuren zijn praktischer voor een meisje dat nog leert of dat moet zien rond te komen met een beginsalai isje, dan één grote fles. Van 18 tol 22 jaar Deze groep is zeer gebrand op luxe schoonheids artikelen. Deze behoeven echter niet zoveel te kosten. Ook de- goedkopere soorten cosmetica komen tegenwoor dig in aantrekkelyke verpakkingen uit. Een poederdoos zal bijzonder wel kom zijn. Het meest praktische zijn die, welke voorzien zijn van een be schermende verpakking, zodat er in een volle handtas geen krassen op kunnen komen. Twens Een reisnecessaire met schoonheidsartikelen zal een welkom geschenk zyn. Ze zijn er met een namtak-leren deksel, die uitgevou wen kan worden tot een handige tas. Dit .soort is dus het gehele jaar door te gebruiken. Jonggenmvden Een aardige ac cessoire voor de badkamer is een ge moderniseerde apothekerspot, gevuld met badzout of miniatuur stukjes zeep. Voor cie slaapkamer een muur toilettafel met bijpassende potjes voor cosmetica. Voor moeder Zij zal erg blij zijn met een „vrijkaart" voor de kap per. Een flesje parfum. Doosje poe der. lotion en badzeep in dezelfde geur zal ook zeer welkom zijn. Sinaasappelgelei Iedereen kan sinaasappeljam ma ken. Pers een aantal sinaasappels uit en voeg aan het sap de geraspte schil van 2 of 3 sinaasappels toe waarna u het mengsel zeeft. Smelt suiker, 100 gr per glas sap, en meng dit met het sap. Voeg wat opgeloste gelatine toe en kook dit mengsel. Doe de jam in potten hun keuze dar. vrouwen, afgezien dan van de dames, die uren verknoeien ir 't bekijken van allerlei artikelen en dan nog met lege handen naar huis gaan Een pa rfum-verkoopster„De meeste mannen kenden voorheen on geveer drie soorten parfum. Nu heb ben zij heel wat meer onderschei dingsvermogen" zei ze. „Ook ik heb ondervonden, da» een man nu veel vrijmoediger bijzonderheden vertelt over de vrouw voor wie de parfum bestemd is, in plaats van te zeggen: Ze ziet er ongeveer zo uit als dat meisje dd&r". Wat zeggen de mannen zelf? Een vader van twee dochters vertelde me het volgende: „Met drie vrouwen om iets voor te kopen heb ik reke ning te houden met een even krap budget als de meeste huisvrouwen. Ook Ik heb behoord tot die mannen, die op het laatste ogenblik en ten einde raad maar wat dozen chocola de en wat zakdoeken kopen. Maar als men twaalf maanden lang de ver langens moet aanhoren van moeder en dochter, dan leer je snel!" Suiker Heeft U een hekel aan een vel over de pudding? Strooi er dan wat sui ker overheen wanneer de pudding van het vuur komt. Vlekken Vlekken op gelakte tafels kunnen bestreden worden met brandspiritus. Neem daarvoor een flinke prop wat ten en doe er een linnen lapje omheen. Druppel wat spiritus op dit lapje en wrijf vervolgens over de vlekken van de rand naar het midden. Tenslotte moet de tafel worden opgewreven met wat kleurloze was. Inkt in jumper Inkt in een wollen witte jumper kan men zelf heel lastig verwijderen. Gebruikt men namelijk een bleek middel dan is de kans groot, dat de inktvlek een roestvlek wordt zodat men nog verder van huis is. Het bes te kan men in zo'n geval de vlek met koud water bevochtigen en daarna in wrijven met citroenzuurkristallen. Dan onmiddellijk afspoelen met een mengsel van één deel ammoniak en vier delen water. Maak iets aparts van de slaapkamerlamp door de kap te versie ren met kwastjes in twee kleuren. - en het judopak vervangt de gastvrouw-rok De dames van New York hebben waar.schyn lijk drie redenen om zoveel drukte te maken van hun coetail-, di ner- en dansgarderobe. Ten eerste wanneer zy iets gaan drinken voor het eten in een bar zal het daar zo donker zijn, dat zij „onzichtbaar" zijn als zy niet iets glinsterends aan heb ben. (De favoriete plaatsen in Manhat tan zyn donker als grotten.) Ten twee Je - men moet wel een bont stola of jakje hebben als bescherming tegen de airconditioning in de restau rants. Op et-n hete dag in de afgelo pen zomer nam ik een stel vriendin nen mee naar een restaurant. Zy lach ten mg uit toen ik zei, dat ze een stola of vest mee moesten nemen. Maar na een avond van bibberen met een koude luchtstroom over hun blo te ruggen, dachten zy er wel anders over. Ten derde - In New York geeft men "graag feestjes en als compliment aan de gastvrouw kleedt men zich char mant. Wat draagt men nu precies bij avond in New York? Strakke rok Voor cocktails draagt men een strakke, rechte rok, waarop een wijd vallende blouse met gitten. Deze blou ses zyn mouwloos, hebben een uitge- schulpte hals en borduursels langs hals en zoom. De eenvoudige zwarte japon dient als basis voor vele cocktailensem bles. Vaax worden combinaties ge maakt met zogenaamde jumperjasjes Dit zijn eigenigk geen jasjes en ook geen jumpers maar kraagloze Chanel vesten zonder knopen van zachte Shet land-wol, geheel geborduurd met lint in een contrasterende kleur of Lurex- draad. De gastvrouw begroet haar gas ten in een wijde mohairrok, die tot de enkels reikt met een zyden jersey blouse er op of zij kiest een katoenen shift, lang natuurlijk, in één van die nieuwe exotische des sins. De rok heeft een split aan één kant teneinde de draagster wat meer bewegingsvrijheid te verlenen Eén van de vooraanstaande zaken hier doet pogingen de gastvrouwen- rok, die nu al bgna drie seizoenen in de mode is, er uit te werken. Hun ont werp voor de gastvrouw is geïnspi reerd op het judopak. De tuniekblou se heeft wyde kimonomouwen, sluit kruiselings over elkaar met een bre de sjerp van glinsterend lint. Bontvesten De broek heeft vry wyde pgpen, die bg de enkels nauwer worden. De ze judopakken zijn vooral topmode in dien zy gemaakt zgn van witte moiré zyde met een karmozgnrode of ci troengele sjerp. Het bon'vest is nieuwer dan de sto- Indien U van sinaasappelen houdt bent U volop in de gelegen heid eens te proberen deze vitaminerijke lekkernij voor de boterham zelf te maken Er zijn vele soorten Spaanse sinaas appelen. Een van de soorten die het eerst wordt geplukt is de Salus, die van november tot maart wordt gegeten. Deze grote, bolronde sinaasappel bevat zeer veel sap, soms tot zestig procent van het totaalgewicht. Hij is rijk aan suiker en heeft weinig of geen pitten. De Salus is bijzonder geschikt voor het maken van sinaasappeljam, dat U als volgt kunt maken. Pers een aantal sinaasappels uit en voeg aan het sap de geraspte schil van twee of drie sinaasappels waarna u het mengsel zeeft. Smelt suiker (100 gr. per glas sap) en meng dit met het sap. Voeg wat opgeloste gelatine toe en kook dit mengsel. Even door laten koken, in potten gieten en u heeft een heerigke jam. Een andere Spaanse sinaasappel *s de Cadenera, die ongeveer dezelfde oogsttyd heeft. Deze sinaasappel leent zich weer goed voor het maken van Suzette flensjes. Maak beslag van 175 gr bloem, 35 gr suiker, zout, drie eieren, een kwart liter melk en een paar druppels rum. Meng deze ingrediënten goed en zeef ze zorg vuldig. Bak van het beslag flensjes en laat ze afkoelen. Maak nu een saus van boter, citroenschil, een glaasje curacao, wat poedersuiker tn een klein glas sinaasappelsap. Meng deze ingiudiënten goed en kook tot de saus borrelt. Vouw nu de flensjes in vieren en drenk ze m de saus. Warm serveren. la van bont üeze strakke, tot $e tail le reikende vesten worden gecombi neerd met wyde rokken van satgn of cloqué. De bolero van bont - van kongn tot chinchilla - is deze winter teruggekomen, korter dan ooit en met enorme wgde mouwen. Het kleine pillendoosje, dat achter op het hoofd gedragen werd 's avonds heeft plaats moeten maken voor tul bands, die het kapsel schuil doen gaan. Links: Van lint gebreid pakje voor cocktail en diner. De mouwen zijn afgezet met witte mink. Rechts: Voor de schouwburg een avondmantel in Chinese stijl met zijdesatijn met borduursel van git ten, briljanten en kralen. Langs de hals een brede boord van witte mink. Sinaasappeltaart Revi 125 gr fyngezifte bloem; 75 gr bo ter of margarine; 25 gr extra-fijne poedersuiker; sinaasappe1 schilletjes wat water. Meng deze ingrediënten goed, maar doorkneed het deeg niet te sterk Laat het 15 minuien koel staan Op de bodem van een taart vorm, die u van te voren hebt gebo terd, met een diameter van 25 SO cm, spreidt u hiervan een laag van plm. 1 2 cm dik. Prik gaatjes in het deeg en plaats de vorm in een ma tig warme oven. Haal hem eruit wan neer het deeg bruin begint te wor den. Crème patisslère. Kwart liter melk; 75 gr poedersui ker; 35 gr bloem; 3 eidooiers; schil van een sinaasappel. Kook driekwart van de melk met de helft van de suiker en de sinaas appelschil. Voeg hier dan de overige ingrediënten aan toe onder voortdu rend roeren tot het weer kookt. Twee minuten door laten koken en af laten koelen. Garnering. Vier mooie, ongepelde sinaasappe len snyd u in zeer dunne plakjes, die u 30 minuten laat kol: a in 1,5 liter water met 200 gr suiker. Af laten koelen. Zo maakt u de taart. Op het niet geheel gare deeg spreidt u de crème. Leg daarop de plakjes ge kookte sinaasappel. Bestrooi het ge heel met poedersuiker en plaats de taart weer in de warme oven om gaar te worden. Sinaasappelsap Er zijn talloze variaties met sinaas appels en met het sap ervan. Het sap alleen is een heerlijke drank en u kunt dit ook gebruiken voor long drinks en cocktails. Zelfs de schil van de sinaasappel moet u niet weggooien want de olie c.ie deze bevat geeft n heerlijke smaak. Koningin van paardenrennen Als men in de afgelopen zomer toevallig een bezoek had gebracht aan de beroemde racebaan van Deauville in Frankrijk dan had men daar zeker Medame Suzy Volterre ontmoet, de koningin van de paardenraces, gekleed in een prachtige bontmantel. Nu is het niet gebruikelijk in de zomer een bontmantel te dragen, zelfs niet als het wat kil is want men houdt zich aan de conventie, zelfs al betekent dat bibberen van de kou in een dun zomertoi- letje. Mevrouw Volterra is echter zo rijk, zo zelfbewust en zo mooi, dat zij haar eigen conventies maakt. Zij droeg dus bont omdat zy dat prettig void. En wat voor een bontmantel. De mantel was gemnakt van een zeer exclusieve Russische bontsoort door Balmain en een vermogen waard. trekkelyk onbekende trainer aan 'e stellen, C. Bartholomew Jr. Tot groot plezier van haar vrien den beweert Madame Volterra (die 'n één van de Amerikaanse tijdschrif ten als één van de tien rykste vrou wen ter wereld werd vermeld i dat het financieel heel belangrijk voor haar is of haar paarden winnen niet. „Als ik enigt slechte raceseizoe nen achtereen zou krygen", zei ze ons „zal ik er w^arschynlyk niet mee door kunnen gaan. Ik het precies ge noeg om redelyk van tp leven maar luxe kan ik me niet veroor oven «r zou ik trouwens ook niet kunnen ver dragen". Haar lust en haar leven Mèvr. Volterra is altijd een zeer hooggewaardeerde gast bij internatio nale paardenraces, zg behoort tot die selecte kleine groep, die de races 'n exclusief karakter geven Toen haar echtgenoot, de rijke Pargse variété theater-magnaat Leon Volterra veer tien jaar geleden overleed verzocht hy haar in zyn testament zijn stal aan te houden en voort te gaan met de stoeterij ,In het begin heb ik het er erg moeilijk mee gehad" zo vertelde zy ons „Ik wist absoluut niets van de race-business af en ik heb het vak door eigen ervaring leren kennen". Zy heeft het er niet slecht afge bracht. In 1955 won zy met het paard Phil Drake de Derbv en verleden jaar won zg met „Dicta Drake" de Coronation Cup. Zy is nu 46 jaar en de races zijn haar lust en haar leven. In deze bedriegelyk rustige periode tussen de raceseizoenen is Mad, Vol terra druk doende met het bepalen van de ln de toekomst te volgen stra tegie. Kortgeleden verbaasde zy de racewereld door een nieuwe en be- Balletdanseres Madame Vu na is Pansienne van geboorte. Zij heeft een Roemeen se grootmoeder en een Poolse groot vader. Zij kreeg een opleiding voor balletdanseres doch lie* een carrière schieten voor het huwelijk. „Hg wa? 28 jaar ouder dan ik" zo vertelde ze „maar nu, al die jaren na zijn dood, heb ik nog veel prachiige her inneringen en dat kan elke vrouw mg niet nazeggen. Ik heb natuurlijk verscheidene nu welijksaanzoe en gekregen m;:a v.v om zou ik hertrouwen? Ik heb mijn moeder mijn vrienden en vriendinnen en mijn paarden

Leidse Courant | 1964 | | pagina 13