„WILLEM RUYS" EN „ORANJE" VERKOCHT AAN ITALIAANSE REDERIJ REDERS VRAGEN RIJKSBEMIDDELAARS OM VERBINDENDVERKLARING CAO ANWB-aktie voor betere verlichting van voertuigen Scheepjes in Waddenzee vlot Bestrijding van het vorstverlet voor het eerst stevig aangepakt 300 Projekten in de woningbouw JONGEN DOOR IJS GEZAKT EN VERDRONKEN Ark van Noé in Houtrust Den Haag Straaljagerpiloot voorkomt ramp VRIJDAG 17 JANUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Door het afvuren van een achttiende-eeuws kanon (foto) heeft Z.K.H. Prins Bernhard donderdag, omgeven door kanonniers in bijpassend kostuum, de officiële ope ning verricht van het „Prins Bernhard Paviljoen" bij de Koninklijke Militaire Academie in Breda. Behalve 234 eenpersoons zit-slaapkamers heeft het paviljoen tien discussielokalen, zestien was- en douchelokalen, zestien toiletruimten en verder strijkkamers, linnenkamers, werkplaatsen, een bibliotheek me t binderij en magazijnen. personeel betreft. Het dek- en ma- chinekamerpersoneel zal over de vrachtvloten worden verdeeld. De vraag of met de regering con tact was opgenomen werd bevesti gend beantwoord. Dit contact had zich echter beperkt tot een mede- Einde aan passagiersdienst van 'Loyd' en 'Nederland' tTïtlun T enJeriS vorm is nooit ingediend, omdat de 4 wil D v 4 J TVT J 7 J» 4 1. i." j directies van beide rederijen niet Het m.s. „Willem Buys" en het de „Nederland" in september; b« de van mening zijn, dat er sprake is van m.s. „Oranje" van de Kon. Rotter- „Lloyd m december wordt een tak een nationaal belang en er ook geen damsche Lloyd en de Stoomvaart van het bedrijf dat bijna een eeuw sprake van is dat de rederijen als Maatschappij Nederland zijn verkocht oud was en grote bekendheid aan de zodanig, „met de rug tegen de muur aan de Italiaanse rederij Flotta Lau- Nederlandse zeevaart heeft'gegeven zijn komen te staan." ro in Napels beëindigd. ]}e beide schepen zullen door de De onmogelijkheid deze schepen, Niet helemaal ten onrechte begint nieuwe eigenaar worden verbouwd die sinds 1948 en 1939 de passagiers- het officiële communiqué dat door de de overdracht van de Oranje" is vaart met Nederlands-Indië en later rederijen werd uitgegeven met de in september van de Willem Australië en Nieuw-Zeeland onder- woorden: Ruys december en vermoede- hielden te vervangen of tot een re- - delijke exploitatie te brengen, dwong de reders tot deze stap over te gaan. Nadat de vaart op Indonesië weg gevallen was en deze schepen wer den ingezet in de vaart op Australië en Nieuw Zeeland en voor trips rond de wereld zijn ondanks de stijgen de bezettingsgraad en de grote po pulariteit, de financiële resultaten met ups en downs steeds dalende geweest. De revaluatie van 1961 en de voort durend stijgende loonkosten van deze arbeidsintensieve objecten kon den door de tariefsverhoging van 1962 niet worden goedgemaakt. In een periode van 5 jaar tussen 1959 en 1964 stegen de personeels kosten van de Oranje met 1.8 mil joen, dat is 5000.per dag. Voor de „Willem Ruys" ligt dit bedrag veel hoger, namelijk 8000.per ERKENDE VAKBONDEN AKKOORD De Redersvereniging van de Ne derlandse Zeevisserij heeft gister middag officieel bekend gemaakt dat zij het College van Rijksbemidde laars zal vragen, dat gene wat zij omtrent lonen en arbeidsvoorwaar den is overeengekomen met de er kende vakorganisaties in een binden de beschikking vast te leggen. De re dersvereniging hoopt dat op deze wij ze een eind kan worden gemaakt aan de visserijstaking te Schevenin- gen. De erkende vakbonden hebben zich niet officieel bij het verzoek van de reders aangesloten, omdat zij hun op zee zijnde leden hierover niet hebben kunnen raadplegen. Zij hebben zich echter ook niet tegen de stap van de reders verzet. Een van hun woordvoerders de heer A. de Boon van de CKV (Centrale van Zeeva renden ter Koopvaardij en Visserij) verwacht dat bij verbindendverkla ring der tussen reders en erkende organisaties overeengekomen rege ling (tien procent verhoging van vaste bedragen, verhoging van het besommingsaandeel van 25 tot 26 procent, twaalf extra vakantiedagen) de mensen in Scheveningen „hun verstand weerkrijgen". TERREUR omdat het tegen de principes der re ders is. Na de besprekingen, die het bestuur gisteren gevoerd heeft met de leden, durfde de heer Haasnoot voor ieder van deze in Scheveningen, IJmuiden, Vlaardingen en Katwijk gevestigde reders persoonlijk zijn hand in 't vuur te steken. In een vergadering van de schip persvereniging te Scheveningen die vergeefs een bemiddelingspoging heeft gedaan, is van de week gezegd dat de reders wel „een tussenoplos sing" zouden willen. Ook dat sprak de heer Haasnoot tegen. Er is nooit gezegd dat de reders iets anders zou den willen dan wat zij met de erken de bonden waren overeengekomen. De redersvereniging, zo bleek uit een verdere mededeling van de zijde van het bestuur, heeft de schippers op het hart gebonden, zich van elke ac tie in het geschil te onthouden. De ANWB zal in Dordrecht be ginnen met een voertuigverlichtings- actie. Bij wijze van proef zal in deze ruim 85.000 inwoners tellende stad een ANWB-equipe zijn diensten aan bieden aan automobilisten. Daartoe zal in Dordrecht een door wegen wachten en technochefs van de AN WB bemand mobiel station worden geplaatst. De ANWB-technici zullen zich bezighouden met het afstellen, controleren en eventueel repareren van koplampen, stop-, achter- en knipperlichten. Na Dordrecht komen Deventer en Haarlem aan de beurt. Bij een sla gen van deze proef zal de toeristen bond een landelijke actie gaan voe ren. De bond is tot de voertuigver- lichtingsactie gekomen, nadat hem gebleken is, dat van het voor techno- keuringen aangeboden aantal auto's, 42 procent een ondeugdelijke verlich ting heeft en dat bij 21 procent de koplampen onjuist zijn afgesteld. De actie in Dordrecht loopt van 21 t.e.m. 25 januari. Per dag denkt men ongeveer 120 voertuigen te kun nen behandelen. Van 28 jan. t.e.m. 1 februari is het mobiel station in De venter en daarna gaat het naar Haar lem. Haarlem is gekozen, omdat in die stad al een andere proef op ver- lichtingsgebied gaande is. Daar wordt onderzocht, of het zin heeft verplicht te stellen na zonsondergang binnen de bebouwde kom dimlicht te gebruiken in plaats van stads licht. De voertuigverlichtingsactie wordt gevoerd voor automobilisten, maar ook voor scooters, motor- of brom fietsberijders. Ledén zowel als niet- leden van de ANWB zijn welkom bij de apparatuur, die speciaal voor de ze actie is ontworpen. De twee scheepjes, die al enkele dagen op de Waddenzee aan de grond zaten, zijn vlotgetrokken en op sleep touw genomen naar Nes op Ame land. De twee schepen, een tjalk met grint en een dekschuit met een la ding buizen, waren op weg naar Ameland, toen zij op de Waddenzee aan de grond liepen. Alle pogingen om de scheepjes vlot te krijgen, mis lukte tot dusverre. De opvarenden werden per schip en helikopter van levensmiddelen voorzien. Ook de la ding van de schepen werd met be hulp van traotoren gelost. Aan boord van de dekschuit bevond zich een gezin, bestaande uit man, vrouw en een kind. De wereldberoemde blanke jazz- trombonist Jack Teagarden is giste ren op 58-jarige leeftijd in New Or- De Amerikaanse ruimtevaarder Jota Glenn heeft donderdag bij de NASA Souwde'hem ÏÏV toom- (het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart) zijn ontslag inge diend. Verwacht wordt, dat de 42-jarige Glenn zal meedingen naar een eenaat—eiel in Ohio. Italianen wel. „Niet zonder weemoed delen.... enz." lijk begin 1965 weer in de vaart Voor de vaste bemanning van de komen op de lijndienst Napels beide schepen is het definitieve be- Australlië. sluit een slag. Alleen voor de ouderen De zomeroruises onder Nederlandse zullen regelingen kunnen worden ge- vlag zullen, dus normaal doorgang troffen voor zover het het bedienend vinden. 20.000 Bouwvakkers trotseren de vorst Van rederszijde is gistermiddag de speciale aandacht van de Haagse com missaris van politie gevestigd op de wijze, waarop postende stakers op treden tegen werkwillige vissers en hun gezinnen. De concrete aanlei ding daartoe was het feit, dat gister nacht bij een visser, die zich tegen de staking had uitgesproken, een fles ohloor door een ruit was gegooid. In een bijeenkomst, waar bestuurs leden van de Redersvereniging voor de Nederlandse Zeevisserij en van de erkende vakbonden mededelingen deden aan de pers, vertelde de heer De Boon van vele Scheveningse vis sers vernomen te hebben dat zij het met de door de erkende bonden ge stelde en door de reders aanvaarde eisen eigenlijk wel eens waren. Maar de beslissing tot staken is zijns inziens genomen onder een geeste lijke dwang, die nu met terreur ge handhaafd wordt. Het is volgens hem voorgekomen, dat posters de huizen van werkwilligen bewaakten, hun ■vrouwen en kinderen mochten niet naar buiten, leveranciers niet naar binnen. TEGEN DE PRINCIPES De voorzitter van de redersvereni ging, de heer Haasnoot uit Katwijk, ontkende met de grootste stelligheid geruchten, dat deze vereniging of re ders individueel bereidheid zouden hebben getoond met een niet-erken- de organisatie te onderhandelen. Daar is geen sprake van en er zal ook in de toekomst geen sprake van zijn, De 14-jarige Roelof Bruintjes is gistermiddag in zijn woonplaats Em- mererscheiderveen in het Scholtens- kanaal verdronken. De jongen, die met zijn vriend aan het schaatsenrij den was zakte plotseling door het ijs. Toen de jongen na geruime tijd op het droge was gebracht bleken de levensgeesten al te zijn geweken. vele plaatsen wordt beton gestort, die tevoren op een temperatuur van plm. 20 graden is verwarmd. Zand en grint worden voorverwarmd met stoom. Officeel gelden de getroffen maat- Er wnrdt deze winter voor het regelen v00r een temperatuur bene- Dat de Italiaanse rederij wel tot eerst sedert 1956 door het gehele ^erh^V "nacït? exploitatie van deze schepen durft land weer een serieuze proef geno- de bMwvfkkers en vanzelf over te gaan, vindt zijn oorzaak in men om het werk in de bouwvak- ook de aannemers Sn zó de geheel andere opzet. Men zal de ken ook bij vorst doorgang te doen enthousiast me? het" exDeri- schepen verbouwen zodat meer pas- vinden. ment dat zii ook bii lagere temnera sagiers emigranten kunnen wor- De Stichting Verletbestrijding t 1 i|ng moeeli^ door ?rillen den vervoerd, men zal met minder Bouwnijverheid heeft de beschikking bliiven werken willen personeel varen en de voorwaarde gekregen over een bedrag van meer van de Italiaanse regering voor het dan tien miljoen gulden voor het emigrantenvervoer is gunstiger. In toekennen van doorwerktoeslagen het algemeen zal de service dus min- aan aannemers, die op hun werken der zijn. de vereiste maatregelen treffen. Het De directeur van de „Nederland", Rijk heeft voor deze experimenten de heer P. de Josselin de Jong ont- zeven miljoen gulden gereserveerd: lokte dit de opmerking: „Wij wor- de resterende drie miljoen komen uit den in Holland een beetje te duur de risicofondsen voor het bouwbe- met onze dienstverlening. Onze ser- drijf, vice is ons uit de markt aan het prijzen". Op meer dan 600 bouwprojecten Jury benoemd voor Rembrandt-prijs Zoals men zich zal herinneren is in Leiden een Rembrandtprijs voor de grafiek ingesteld, naast de prijs voor schilderkunst. Deze prijs be- verspreid^ over het'"geE^nd" I Vim Geen passagiers meer wordt sedert begin december, toen de meentewege bericht, dat de jury is p ssagers meer. ^vang ging 'krijgen, pvormd, voor de prijs, die in 1966 Met de verkoop van de „Oranje" doorgewerkt. Ongeveer 300 van de- 11 jaar) beschlk- en de „Willem Ruys" is een eind ge- ze projecten hebben betrekking op komen aan de Nederlandse passa- de woningbouw, waarvoor ruim ze- S™. A St,,,' T giersvaart naar het Verre Oosten en ven miljoen gulden aan doorwerk- r! r hebben beide rederijen opgehouden toeslagen wordt toegekend. A.jf" de passagiersvaart te bedrijven. Am- De overige drie miljoen gulden jjjj* "k™1' G. Boon, Amster- sterdam verliest zijn vlaggeschip. De gaan deze winter naar andere bouw- Wessem, Oegst- ■RfittorHamco T.l/wH vol no on ^miiriro nroiect.en zoals scholen. kantoren en- e^CSu De heer dr. J. M. Roosenschoon, chef afd. onderwijs, is secretaris, niet Rotterdamse Lloyd zal geen drukke projecten zoals scholen, kantoren en- bedoening van vertrekkende passa- zovoorts. giers meer op zijn kade hebben. Bij van de jury. Brandend toestel niet verlaten Met grote koelbloedigheid en met Naar ruwe schatting zijn ongeveer lid 20.000 bouwvakarbeiders betrokken bij deze proefnemingen, die voor hen de plezierige bijkomstigheid hebben, dat zij aan het einde van de week met het volle loon naar huis gaan, inplaats van de ongeveer tachtig gul den, die ze bij vorstverlet uitgekeerd krijgen. De afgelopen weken zijn op 20 procent van alle bouwwerken in Ne derland daarom de heteluchtkanon nen in stelling gebracht, zijn grote zeilen over de bouwstellingen ge- 0o trokken en zijn hier en daar zelfs gevaar voor eigen leven heeft de 37- gigantische tenten gebouwd, die de jarige kapitein-vlieger M. G. Janssen De Kon. Ned. Ver. „Avicultura", bouwwerken in hun geheel omgeven, uit Noordwijk zijn in brand geraakte die in Den Haag op 17, 18 en 19 ja- Een in het oog springend voorbeeld straaljager op de vliegbasis Twente nuari haar jaarlijkse tentoonstelling kan men schuin tegenover het Leid- aan de grond gezet, daarmee de in houdt (voor de 68ste maal) zorgt se station aantreffen, waar aannemer dustriestad Hengelo, waar hij boven daar voor een primeur. Vrijdagmid- v. Eesteren een overkapping van 28 vloog, voor een ramp behoedend, dag houdt ze namelijk een wedstrijd bij 63 meter heeft laten aanbrengen, Toen de testpiloot van de Konink- „kind en dier", een soort concours die geheel met lichtdoorlatende plas- lijke Luchtmacht om vier uur gister- d'elegance waar kinderen van zes tic golfplaten is afgedekt. Elders, zo- middag met een tweepersoons trai- tot veertien jaar een door henzelf als bijvoorbeeld bij de bouw van het ningstoestel van het type starfigh- verzorgd dier kunnen presenteren. groot-auditorium van de technische ter startte, merkte hij, dat er rook hogeschpol in Delft wordt met plas- uit het toestel kwam. Het was ech- Honderd kinderen komen dan ook tic folie op latwerk gewerkt en op ter te laat om zijn kist aan de grond met alle mogelijke soorten dieren.te kunnen houden. Boven Hengelo Een tienjarig meisje komt met een gekomen zag het er naar uit, dat ka- getemde fret; een ander meisje komt Vragen OVd* aiSChatlin2[ pitein Janssen het vliegtuig met zijn een Kaapse eend presenteren; er zal o schietstoel moest verlaten, omdat de een tamme mus op de show te zien brand zich uitbreidde, zijn en er verschijnen kinderen met gcIIlccIllcCiaSSIIlCaiie Wetende, dat hij boven een dicht- een bok, een schildpad, een wol- bevolkt gebied vloog, besloot de na- aapje en een Shetlandse pony. Het Tweede-Kamerlid de heer vigator zijn toestel niet te verlaten. De volwassen liefhebbers van Vondeling (pvda) heeft de minister Hij deelde de commandotoren van hoenders, vogels, cavia's, konijnen, van Binnenlandse Zaken schriftelijk het vliegveld mee, dat hij zou trach- kleurmuizen, tropische vissen en gevraagd waarom deze de besluiten ten op de vliegbasis te landen, wat dies meer zij, hebben samen in- van de gemeenten Utingeradel en Enkele ogenblikken later zette hy tussen gezorgd voor niet minder dan Opsterland om de gemeenteclassifi- het brandende toestel aan de grond 3000 inzendingen. catie af te schaffen heeft opgeschort, en klom ongedeerd uit de cockpit. bonist die ooit geleefd heeft. Hy werd op één lyn gesteld met Louis Armstrong en Duke Ellington. De 3.700 ton metende Belgische veerboot „Koning Albert", die tussen Dover en Ostende vaart, is donderdag bij Dover in aanvaring gekomen met de Noorse tankbo ot „Prometheus". De „Koning Albert" met 100 passagiera aan boord, liep zoafc op de foto te zien, zwa re schade op aan de voorsteven.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7