WELKE FILM DEZE WEEK? V oortref f elijke film van zelfkant van het leven PUROL Sjeik El Ro-Jenbiet VRIJDAG 17 JANUARI 1964 DE LEIPSE COURANT PAGINA 2 MONDO CANE", HET HONDSE LEVEN „ZO IS HET.. VARA zal nog contact opnemen met minister Hoi* en handen ruw? (Advertentie) in Engeland naam hebben gemaakt. Tot slot van de avond ging een do cumentaire over pioniers, die de moeilijkste wereldwegen willen be wandelen. Wat is de film „Mondo Came", een product van de Italiaan Jacopetti, Cavara en Prosperi, die deze week in Trianon draait, nu eigenlijk: pijn lijk, luguber of alleen maar sensa tie? Aangediend als een uitdagende filmreportage, brengt deze rolprent een onthutsende opeenvolging van ontwrichting, animaliteit en bestiali teit, brutaliteit, hysterie, wreedheid en sadisme en fatalisme in een rauw realisme van soms gruwelijke beel den. Eigenlijk is bijna alles in deze film gruwzaam, tot zelfs de episodes, die gewijd zijn aan liefde en zorg. Benauwend echt "soms, maar dan weer in misvormde en overtrokken beelden. Deze reportage wil de mens tonen, afwisselend in overbeschaving of nog staande op de drempel van het wezenlijke menszijn. Ze laat de beschaafde en de primitieve mens zien in zijn eendere animale driften, waaraan soms zelfs de beleving van zijn godsdienst niet ontkomt. Wat voor wezenlijk verschil is er zo stellen de makers van deze film ons de vraag tussen het den ken en doen van de huidige en de oermens? Wat voor verschil tussen de jacht op de man door de al dan niet gecamoufleerde moderne prosti tutie en de mannenjachten bij som mige natuurvolken? En, in breder verband, tussen de kernsplitsing met levensvernietigende gevolgen en de jacht- en vernietigingsmethoden van primitieve volken? Dat alles en nog meer wil deze film suggereren, het voert het leven van de „mens" terug tot dat van het „dier", tot het dierlijke, dat latent in de mens aanwezig blijkt. De drie Italianen hebben een indringende beeldstrip gemaakt van de menselijke driften in hun meest afzichtelijke vormen. Een reportage van fatalisme en bewust drijven, van hysterie en genot, omlaaggetrokken tot de diep ste diepten. Het moet echter gezegd dat ons die donkere kijk op de mensheid wordt opgedrongen op geraffineerde en technisch uitermate knappe wij ze. „Mondo Cane" is een film, tech nisch zó volmaakt en scherp-indiin- gend, dat men, ondanks de schokken de beelden, toch geboeid blijft kij ken. Daarbij menen we wel, dat het geestelijke nut van films als deze, door hun overtrokkenheid, problema tisch is. Dat de KFC deze film slechts toelaatbaar achtte voor strikt vol wassenen (een klasse, waarvan de „Vrienden van ZO IS HET" loven TV-prijs uit Het bestuur van zaterdag j.L opge richte vereniging „Vrienden van Zo Is Het" heeft besloten een tele visieprijs in te stellen voor beste sa tirische prestatie in het seizoen 1963- 1964. Deze prijs bedraagt 1000 gulden, te scheiden in 500 gulden voor de beste tekstbijdrage en 500 voor de beste prestatie, eventueel voor afzonder lijke programmaonderdelen uit te ke ren. De prijstoekenning geschiedt door een jury bestaande uit: Mevr. Hella Haasse, schrijfster Amsterdam; prof. dr. M. A. Beek, theoloog, Amster dam; Gerard van den Boomen, hoofd- red.. Nieuwe Linie, Amst Jdam; prof. H. M. M. Fortmann, psycholoog. Nij megen; H. Schaafsma, tv.-criticus, Utrecht. Naar het bestuur mededeelt zal de prijs in september van dit jaar wor den uitgereikt. De voorzitter, mr. J. A. W. Burger, en de secretaris, J. W. Rengelink, van de VARA zullen maandag 20 ja nuari te 12.30 uur een afvaardiging van het bestuur der vereniging „Vrienden van Zo Is Het" ontvangen voor een onderhoud dat dit bestuur heeft aangevraagd om te pleiten voor onverkorte handhaving van het pro gramma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer". Het ledental van de vereniging „Vrienden van Zo Is Het" heeft - deelt zij mede - inmiddels de duizend ruim overschreden. grenzen overigens moeilijk zijn te bepalen) kunnen wjj ons indenken. ELVIS OP Z'N „BEST" Rex heeft het idool Elvis Presley „van stal gehaald" om (zoals de aan kondiging zegt) „met zyn nieuwste topsongs de spanning van een fel ro mantisch gebeuren te breken". Dat liegt er dus niet om, maar het valt alles bij elkaar nog wel mee. Met dat „fel romantische gebeuren", zo wel als met die Elvisliedjes. Het is een verhaal van „verzame len van vrouwenharten", van dobbe len en geldnood, natuurlijk van en kele meisjes en de liefde, die een rol gaat spelen. Hoewel op vrij ori ginele manier uitgewerkt, is het een verhaal, waarvan er dertien in een dozijn gaan, maar na veel vijven en zessen komt natuurlijk alles op z'n Haagse rechtbank Op politieman ingereden Zes weken Een 33-jarige t.v.-producer uit Hil versum heeft zdch voor de Haagse rechtbank te verantwoorden gehad, omdat hij in de nacht van 23 nov. met de door hem bestuurde auto in de Breestraat te Leiden zou hebben getracht op een politieman in te rij den, die hem een stopteken had ge geven omdat de man de straat in verkeerde richting bereed. Later bleek, dat de producer naar een stu- denten-reunie was geweest en onder invloed van drank verkeerde. De officier eiste 2 maanden gevan genisstraf en 2 jaar ontzegging der rijbevoegdheid. De rechtbank ver oordeelde verdachte tot 6 weken ge vangenisstraf voorwaardelijk en 1 jaar ontzeggen der rijbevoegdheid. Drank speelde een niet onbelang rijke rol in het leven van een 43-ja- rige landmeter uit Alphen aan den Rijn en dat had hem ook op 9 nov. in moeilijkheden gebracht. Want toen hij in zijn woonplaats in een café was, ontstond onenigheid met bezoe kers en dat liep uit op een vecht partij. Wegens bedreiging heeft ver dachte zich voor de Haagse recht bank te verantwoorden gehad, waar bij de officier 8 maanden gevange nisstraf, waarvan 2 maanden voor waardelijk eiste, benevens een ver bod tot cafébezoek, teneinde verde re moeilijkheden te voorkomen. De rechtbank heeft uitspraak ge daan en verdachte veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, waarvan 2 maanden voorwaardelijk met proef tijd van 3 jaar en toezicht door het bureau voor alcoholisme. Het bevel tot voorlopige hechtenis werd door de rechtbank, door aftrek van het voorarrest, opgeheven. De Haagse rechtbank veroordeel de een 50-jarige vertegenwoordiger uit Leiden tot 10 maanden gevange nisstraf met aftrek van het voorarrest en voorwaardelijk ter beschikking stellen van de regering, terzake van valsheid in geschrifte. Dit feit zou zijn gepleegd in verband met een schuldbekentenis van 23.000. De of ficier van justitie had 1 jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest en voorwaardelijk ter beschikking stellen van de regering geëist. SCHEEPSBERICHTEN Kosicia (t.) 15 te Roytta verw.; Statendam 15 te Southampton; Ker- mia 16 te Pladju verw.; Maasdam 15 v. Southampton n. Le Havre; Maas haven p. 15 Kaap Finisterre n. Bre men; Waterland 15 te Las Palmas; Alamak 15 te Livorno; Kalydon (t.) 15 v. Thameshaven n. Stanlow; Mont- ferland 12 v. Bahia n. Hamburg; Rijndam 16 te Halifax verw.; Sta tendam 15 v. Southampton n. New York; Wonosari 15 v. Bremershaven n. Antwerpen. pootjes terecht. 14-Jarigen en oude ren, die nog „weg" zijn van ons aller Elvis, kunnen er desgewenst hun hart aan ophalen. PROLONGATIES In Luxor draait nog steeds Bert Haanstra's „Alleman", geschikt voor alle leeftijden, zodat zij, die deze film nog niet hebben gezien, daartoe alsnog in de gelegenheid zijn. We kunnen dat trouwens sterk aanbe velen. Hitchcocks „De Vogels" vlie gen deze week in Studio voor 18- jarigen en ouderen. 'Dodenlijst van A.M.' Lido. Een misdadig brein heeft het uitgebroed elf mensen, die hem op de een of andere manier dwars zitten bij het verwerven van for tuin, uit de weg te ruimen. Een hele serie mensen heeft reeds een „onge luk" ondergaan, tot Adrian Messen ger, een auteur, die iets vermoed, zijn vriend, Anthony Gethryn, een oudgediende bij de Britse Geheime Dienst, vraagt een- en ander voor hem na te gaan. Op wel eens wat te geniale manier voor het mooie krijgt Gethryn het spoor te pakken en de jacht op de misdadiger kan beginnen. Verschillende keren komt de speurder te laat, zodat het aan spanning en griezel niet ontbreekt. De ontknoping en de ontmaskering komt tijdens een vossenjacht Be halve het plot moet er nog meer onthuld worden, maar om het ge noegen van de toekomstige kijkers niet te bederven, zullen we er hier verder niet op in gaan. Veertien jarigen en ouderen kunnen de „Do denlijst van A.M." gaan zien. Over het geheel genomen: een grootse thriller is het niet. Het dagelijks bestuur van de VA RA zegt in een heden uitgegeven communiqué, dat het kennis heeft genomen van de brief van de minis ter van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen inzake de uitzending van een onderdeel van het program ma „Zo is hetvan 4 januari j.l. „Hoewel de VARA zich niet met alle in de brief gegeven overwegingen kan verenigen en terzake nog nader contact zal opnemen met de minis ter, heeft zij met voldoening kennis genomen van de conclusie van de minister dat hij generlei maatregelen tegen de VARA zal treffen", aldus het communiqué. „De speelmakkers" Voor de derde keer in korte tijd is op het scherm een t.v.-spel voor twee personen vertoond. Donderdag was het „De speelmakkers", met Ton van Duinhoven en Enny Meunier in een sterke bezetting en voor de Vara geregisseerd door Theun Lammertse. De kijker heeft kennis kunnen ma ken met het talent van de schrijver Johnny Speight, met invloeden als in het vroeger gespeelde toneelstuk „De huisbewaarder". Ook nu was de dialoog niet van de lucht; het leek soms meer een hardop denken dan een middel om de andere mens te bereiken. Het spel had geen preten tie; het bracht een vlucht uit de werkelijkheid, soms met een verma kelijk effect, maar met een wrange bijsmaak, niet zwaarwichtig, maar met amusante scènes. Vooral Ton v. Duinhoven heeft met concentratie gespeeld; Enny Meunier groef niet zo diep, maar was eerder de gerou tineerde. Dit korte stuk dat lang niet iedereen zal hebben "aangespro ken werd omgeven door twee an dere programma-onderdelen. Vooral de jeugd kreeg te doen met de teen agerster Billy Fury en vijf gitaar spelende jongelui, die met z'n allen Driemaal voorlichting Over de jongste voorlichtingsuit zending van dokter Trimbos bij de KRO hebben we al geschreven. Deze katholieke psychiater zelf verwees bij voorbaat naar de toen komende Vara-rubriek „Ouderavond" over voorlichting op sexueel gebied van de opgroeiende jeugd. Er zijn daar bepaalde standpunten verdedigd; met name heeft de psychologe mevr. H. M. Dresen-Coenders de katholieke houding besproken. Zoals steeds, was Jaap Buys een onpartijdig gespreks leider, met veel begrip. Een ander soort voorlichting volgde bij de VP RO, onder de titel „Welkom in het leven, lieve kleine". De bekende Am sterdamse cineast Ed van der Elsken heeft in een korte film de rosse buurt behandeld, even kies en zonder goed kope sensatie als de komst van zijn zoontje in deze wereld. Het is een voorlichtend werkstuk geworden, waarbij we ons slechts afvragen, of bepaalde opnamen en close ups me nigeen niet onnodig zullen hebben afgeschrikt. We menen verder, dat er moed voor nodig is, als een echt genoot tijdens de geboorte van zijn kind zijn vrouw gaat filmen. Vooraf heeft dokter Van Swol in de medi sche rubriek de suikerziekte behan deld. Zijn vele vragen en de ant woorden van dokter Dekker kwamen wel wat snel achtereen, zodat ze door de kijkers niet behoorlijk konden worden verwerkt. Ontspanning We gaan voorbij aan de wijze, waarop drs. Ferry Hoogendijk de de fensie-minister De Jong „onder vuur" heeft genomen. Aanvankelijk waren de vragen nog al naïef; verderop kwamen geen nieuwe gezichtspunten aan de oppervlakte. De film van de naar Oost-Duitsland vertrokken ci neast Joris Ivens over Valparaiso was knap en van documentaire waar de. Verder was de presentatie van een aan Frangois Villon gewijd dich terlijk programma uitstekend en met diepgang. Muziek van Richard Rod- gers in een bescheiden show bracht enige kleinkunstartiesten op het scherm, onder wie de bekende voca- liste Lilly Scott. De jongste Dick Powell-comedie „Geld en roeping" was een vlot niemandalletje. Komende uitzendingen Vanavond heeft de KRO een af wisselend programma, met Brand punt, Bonanza en de fantasie „Kruis of munt". Verder hoopt de NTS in Grenoble onze Sjoukje Dijkstra voor de camera te krijgen. Beide volgende dagen is er skiën in het Oostenrijkse plaatsje Kitzbühel. Zaterdag brengt de Avro een nieuw Quix-uur en Wachtwoord, gevolgd door „Kijk die Rijk". Hoogtepunten bij de NCRV op zondag zijn het gesprek met dirigent Bernard Haitink en een kort pro gramma met de befaamde zangeres Joan Sutherland. Voor a.s. dinsdag kondigen we alvast aan een repor tage uit Best, waar aan de bisschop pen van Den Bosch en Groningen vragen zullen worden gesteld over de jongste concilie-bijeenkomsten. De donderdag daarop brengt de KRO het eerste van zes programma's over de snelle bevolkingsgroei, onder de ti tel „Het land van onze kinderen". Aeiherklanken ZATERDAG 18 JANUARI HILVERSUM I, 402 m. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.20 Klass. gram. 7.45 Geestelijke liede ren. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Strip v. d. jeugd. 8.20 Djinn: gevar. progr. 12.00 Angelus. 12.04 Liedjes over het verre Westen. 12.25 Platen- nieuws. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht instrumentaal kwartet en zangsol. 12.55 Katholiek nieuws. 13.00 Nws. 13.15 Marktber. 13.18 Musicerende dilettanten. 13.40 Franse les. 14.00 V. d. jeugd. Tussen 15.00-2000 evt. onderbreking voor re portages Eur. kamp. hardrijden op de schaats te Oslo. 15.00 Promenade- ork. en sol. 15.40 Lichte ork.muz., gr. 16.00 Grensland, uitz. voor jonge mensen. 16.15 Jazamuz. met com mentaar. 16.40 Lichte gram. 17.00 Leiding geven, lezing. 17.10 Lichte orkjnuz., gr. 17.30 Boekbespr. 17.40 Lichte gram. 18.00 Kunstkron. 18.30 Lichte ork.muz. 18.50 Lichtbaken, lezing. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.22 Motorpraat. 19.30 Klass. gram. 20.30 Rieleksen: amus.progr. 21.30 Buur- mans krant: berichten van buitenl. correspondenten. 21.50 Bric a Brac: cabaret. 22.20 Beschouwing over het 26e Hoogovenschaaktoernooi te Be verwijk. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Kruispunt: discussie over de verschijningsvorm van de Kerk in de wereld van vandaag. 23.10 Utr. Sted. ork. en zangsol.: mod. muziek. 23.35 Klavecimbel-recital: Franse muz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. Een vervolgverhaal van Suske en Wiske 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gram. (Om 7.30 V. d. voorpag.). 8.00 Nws. en soc. strijdlied. 8.18 Lichte gram. 8.30 Wegwijs: tips voor trips en vakan ties. 8.40 Lichte gram. (vervolg). 9.00 Loon naar werken, uitz. in samen werking met het NW. 9.10 Klass. gram. 9.40 Niemand ontziende?, le zing. 9.55 Bijgeloof in de 20e eeuw, lezing. 10.00 Buitenl. overz. 10.15 Geknipt voor herhaling. 11.00 Melo dieën-Expres. 11.25 Techniek en le ven. discussie. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Act. sportnieuws. 13.00 Nws. 13.15 Vara-varia. 13.20 V. d. jeugd: lichte gram. 14.10 Voor twintigers. 14.45 Artistieke Staalkaart. 15.15 Ra dio Jazzclub. 15.45 Van de wieg tot het graf: vragenbeantw. 16.00 Opera concert, gr. 17.10 Boekenwijsheid. 17.30 Salonorkest en zangsol. 18.00 Nws. en commentaar. 18.20 Draai orgelklanken, gr. 18.30 Weerklank, muziekrevue. 19.00 V. d. kinderen. 19.10 Radioraad: vragenbeantw. 20.00 Nws. 20.05 En nu Maastricht, amus.progr. 21.00 Soc. commentaar. 21.15 Metropole-ork. 22.00 Langs ver geten wegen: zwerftochten door tijd en ruimte. 22.30 Nws. 22.40 Balans: hoofd- en bijzaken uit de actualiteit. 22.50 Te waar om mooi te zijn, ca- baretprogr. 23.20 Lichte gram. 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 12.55-14.00 Skiën: Internatio nale Hahnenkammrennen te Kitzbü hel. AVRO: 15.00 V. d. jeugd 15.15 Jazz Scene USA. 15.45 Uit de voe ten. 16.45 In het TV-lab. 17.15-17 45 V. d. kinderen. 19.30 Luipaard op schoot, TV-film. NTS: Journaal en weeroverz. AVRO: 20.20 Lichte muz. 20.35 Dick van Dyke Show. 21.00 Avro's Quiz Uur. 22.00 Kijk die Rijk, amus.progr. 22.50 In Avro's Tele- vizier. NTS: 23.10-23.15 Journ. BLIJF BIJ ME MARIANNE! door Liselotte Appel; geautoriseerde vertaling door Jane Roberts Hij liep vlug naast haar voort. Bij de lift bleef hij staan en drukte op de knop. Mijnheer Kort ens heeft lang gewacht om zich te laten ope reren, bijna. te lang. Is de operatie gevaarlijk?, sta melde Marianne. Ja. gaf de arts aarzelend toe. Ongevaarlijk is hij in ieder ge val niet. Maar mijnheer Kortens is bij professor Theobald in goede han den. De reden van mijn telegram aan u is de algemene toestand van de patiënt. Mijnheer Kortens lijdt aan diepe depressies. Hij opende de deur van de lift, die groot genoeg was om een bed te ver voeren. Langzaam ging de lift naar boven. Helaas vreest mijnheer Kortens, dat hij de operatie niet zal overle ven. Daarom heeft hij zeker zolang geaarzeld alvorens naar ons toe te komen. Wij hopen nu heel erg, dat uw aanwezigheid de patiënt een beetje zal kalmeren. De verpleegsters deelden mij mee, dat hij bij heel er ge pijn verschillende malen uw naam uitriep. Wij meenden dat mijnheer Kortens gehuwd was en stelden ons telefonisch in verbinding met zijn woning. Van zijn bedienden ontvin gen wij uw adres. U. u bent ze ker de verloofde van mijnheer Kor tens is het niet? De lift stopte, zodat Marianne het antwoord niet meer behoefde te ge ven. Ze betraden de gang. De arts aarzelde een ogenblik. Hierboven was het erg rustig en aangenaam koel. De deuren waren breder dan beneden. Toe overtuigt u mijnheer Kor tens ervan, dat hij in de beste han den is, verzocht de arts dringend. Hij móet aan zijn genezing geloven. Hij mag niet aan de professor twijfelen. Begrijpt u wat ik bedoel? Het is noodzakelijk hem hoop te geven. Marianne keek de arts met grote ogen aan. Ze begreep wat hij van haar verlangde. Hoe groot zou de kans zijn, dat Joachim in leven bleef? Ze durfde het niet te vra gen, maar ze voelde dat zijn leven aan een zijden draad hing. Hij had niet voor niets zolang geaarzeld, al vorens te besluiten tot de operatie. Maar hij moest in leven blijven. Verder had niets anders betekenis. Ja, zei ze kalm en vast. Haar tranen waren verdroogd, haar wanhoop was overwonnen. Ze was niet moe meer, ze voelde geen hitte, geen ^rmoeidheid meer. Ze voelde zich fris en sterk, omdat ze fris en sterk móest zijn. De arts, die haar opmerkzaam gadegeslagen had, haalde verruimd adem. Goed, zei hij tevreden. Voetstappen naderden daarop sloe gen twee dames de hoek om, een ma gere van dik in de vijftig, in een zeer elegante zomerjurk met een gro te hoed; naast haar een gracieus, knap, roodharig meisje in glanzend groen. Bij Mariannes blik aarzelde Vera. Het bloed welde haar naar het gebruinde knappe gelaat .Haar groene ogen fonkeld ar geprikkeld. Hier zult u nauwelijks meer succes hebben dan ik, zei ze luid en nijdig. De magere dame wendde zich bui ten zichzelf tot dokter Zwaardve ger. Het is werkelijk niet te gelo ven. Twee dagen probeerden we al voortdurend met mijnheer Kortens te spreken. Men laat ons eenvoudig niet bij hem. Wat mankeren die ver pleegsters eigenlijk, dokter? Ik sta er op, dat tenminste mijn dochter haar verloofde mag zien. De arts wendde zich verbaasd tot Marianne. Naar het scheen, stond hij op het punt een vraag te stellen, maar dan vermande hij zich. Het spijt me, mevrouw, maar de verpleegsters hebben het uitdruk kelijk bevel niemand bij hem toe te laten. Zoals u weet, wordt mijnheer Kortens morgen geopereerd. Hij be vindt zich in een toestand, die geen opwinding verdraagt. Belachelijk! Vera zou hem alleen maar afleiding kunnen bezorgen; dat zou veel beter voor hem zijn. Ik zal in ieder geval een klacht in dienen. Hebt u het gehoord? wendde Ve ra zich tot Marianne. Hij mag u ook niet zien. Ze glimlachte tevreden. U had zich de reis hierheen kunnen besparen. Het is een schandaal, begon haar begel qdster wederom, maar Vera nam haar bij de arm en trok haar met zich mee. Kom, mama, het heeft toch geen zin! De arts wachtte, tot de beide da mes de lift waren binnengegaan en liep vervolgens zuchtend door. Met de kennissen van mijnheer Kortens heeft men meer last dan met de patiënt zelf. Ze kunnen een voudig niet inzien, dat zieken rust nodig hebben, méér dan hun deel neming. Overigens ik wist niet. Hij brak af en bleef Staan. Voor de deur van kamer twintig stonden bloemen, rozen, die hun kopje reeds lieten hangen, anjers en gladiolen. De zusters hadden tenminste die bloemen weg kunnen zetten, mom pelde hij. Het geeft maar onnodige ergernis, als de bezoekers ontdekken, dat men hun geschenk minacht. Hij drukte de klink naar beneden, klopte op de deur, en opende deze. Het vertrek was groot, bijna don ker, en koel. In het midden stond een bed tegen de muur, daarnaast een grote kast; dat was alles wat aan een ziekenkamer herinnerde. Rechts stond een bank met groene kussens, daarvoor een tafel, twee stoelen en een radiotoestel. Zijde lings bevond zich een smalle deur, die vermoedelijk naar de badkamer leidde. Het verrtek was smaakvol ingericht. Op de grond lag een klein kleed. Joachim zat op de bank. Hij droeg een ochtendjas, die Marianne herken de, daaronder een pyama. Voor hem stond een jonge verpleegster met een thermometer in de hand. Ze merkte Marianne pas op, toen ze zich om draaide en onwillekeurig afwijzend uitriep: Bezoek is hier niet toegestaan. Bij wijze van uitzondering, zus ter Gert, zei dokter Zwaardveger en zette de koffer neer. Joachim hief het hoofd op. Zijn voorhoofd was in rimpels vertrok ken, alsof hij pijn had. In zijn ogen lag een zeldzaam dode uitdrukking, die Marianne deed schriken. Ze bleef roerloos bij de deur staan, niet in staat door te lopen of een woord te zeggen. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2