SKODA Strikte prijspolitiek verzwakt de dagbladen Nederlandse kranten zijn de goedkoopste in West-Europa IN AMSTERDAM DRIE BOUWKETEN AFGEBRAND Nieuwe burgemeester van Heerlen Competitie Leidse Schaakbond VRIJDAG 17 JANUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Geheim van jacht nog niet opgelost Tengevolge van de slechte weersomstandigheden heeft men gisteren een poging moeten op geven om nader tot de oplossing te geraken van het mysterie van het jacht Christine, dat sedert 'n 12-tal dagen wordt vermist. Kik vorsmannen van de Britse ma rine en detectives waren per mij nenveger uit Ramsgate vertrok ken om met behulp van onder water-televisiecamera's 'n onder zoek in te stellen naar een op acht mijl uit de kust waargeno men en nog niet geïdentificeerd wrak. In dit zeegebied zijn 12 dagen geleden, kort nadat de Christine voor een vaart langs de kust was uitgevaren, noodsigna len waargenomen. Het onderzoek onder water kon echter vanwege de ruwe zee nog niet worden uitgevoerd. De eigenaar van het vijf ton metende, ongeveer tien meter lange jacht, de 33-jarige garage houder Edward Anderson, die aan boord van het vermiste jacht geweest zou zijn, had een levens verzekering van I1/* miljoen gul den op zijn naam. De politie meent, dat er in totaal twee man aan boord waren. Mijnopzichter Eurich overhandigt de vrouw van de 50-jarige opgesloten mijnwerker Otto Heuser een brief van haar man, die vanmorgen met zijn 6 collega's uit zijn benarde positie in de Westduitse mijn werd bevrijd Muitende soldaten van het Kon golese leger hebben volgens in Eli- zabethstad ontvangen berichten in Oost-Katanga zestien mensen ver moord als vergelding voor de moord op een onderofficier. NEDERLANDSE DAGBLADPERS OVERHANDIGT NOTA AAN DE REGERING Papier is zwaar belast De „Vereniging De Nederlandse Dag bladpers" en het „Nederlands Genoot schap van Hoofdredacteuren" hebben in een dezer dagen aan de regering over handigde en aan de leden der beide Ka mers der Staten-Generaal gezonden no ta aandacht gevraagd voor de huidige positie van de dagbladpers in ons land. Geconstateerd wordt, dat de exploi tatie van dagbladen steeds moeilijker wordt door kostenstijgingen enerzijds, anderzijds door moeilijkheden aan de inkomstenzijde. De rentabiliteitspositie van een aantal zwakkere bladen, veelal zgn. richtingbladen, is zorgwekkend. Factoren, die een bedreiging vormen voor de wenselijke verscheidenheid in der pers. Daarnevens wordt gesteld dat de dag bladpers zich ten opzichte van haar twee belangrijkste concurrenten, radio en televisie, in een ongustige positie be vindt. De bijdragen van kijkers en luis teraars worden door de overheid ge- ind. De programmakosten worden niet belast met de hoge invoerrechten of omzetbelasting, die de dagbladen op hun belangrijkste grondstoffen moeten beta len. Radio en televisie kunnen gebruik maken van apparatuur, waarvoor over heidsgelden worden geïnvesteerd. De Vereniging De Nederlandse Dag bladpers. sprekend namens alle dag bladondernemingen in ons land, en het Nederlands Genootschap van Hoofdre dacteuren verzoeken derhalve de Neder landse regering maatregelen te treffen dat het overheidsbeleid ten opzichte van de pers wordt gewijzigd in die zin, dat niet uitsluitend economische overwe gingen, doch vooral ook inzichten om trent de maatschappelijke betekenis van de pers en de door haar te geven voor lichting in dat beleid tot uiting komen. Op korte termijn kan dit, aldus de nota, worden gerealiseerd door het tref fen van enige maatregelen, o.a.: Herziening van het overheidsbeleid met betrekking tot de prijsvorming in het dagbladbedrijf, zowel wat betreft abonnementen als advertenties; Afschaffing van de omzetbelasting en invoerrechten op courantenpapier; Een zodanige besluitvorming ten aan zien van de invoering en reclametele visie in ons land, dat, indien daartoe wordt overgegaan, de Nederlandse dag bladen bij de exploitatie daarvan wor den ingeschakeld op een wijze die hen in staat stelt reële compensatie te ver werven voor de door hen te lijden ver liezen als gevolg van de invoering van reclametelevisie. Toenemende exploitatiekosten De exploitatiekosten van de courant zullen in de komende jaren in versterk te mate toenemen. Als oorzaken worden o.a. hiervoor aangegeven: De zeer snel voortschrijdende ontwik keling op het gebied van de techniek van het dagbladbedrijf, die voortdurend investeringen in nieuwe apparatuur noodzakelijk maakt, De noodzaak om, ondanks de invoe ring van de vrije zaterdag in ons land, ook op die dag een krant te doen ver schijnen. Een daling van de advertentie-op brengsten bij een recessie in de Neder landse economie zou, zo zegt de nota, stellig een groot deel van de dagblad ondernemingen in ernstige financiële moeilijkheden brengen. Hier komt bij dat de eventuele invoering van televi siereclame in ons land een structurele aantasting van de stijging is gebleken m de landen waar thans televisiereclame bestaat. Voor bladen die thans op een smalle financiële basis rusten kunnen de gevolgen van deze ontwikkeling desastreus zijn. Ook wat betreft de inkomsten uit abonnementen staat de dagbladpers voor problemen. De abonnee betaal 1 gemid deld niet meer dan de kosten van het onbedrukte papier en de bezorging. De abonnementsprijzen van de Nederlandse dagbladen zijn bovendien achtergeble ven bij het algemene prijsniveau. De prijs van de krant in ons land is ten slotte aanzienlijk lager dan die in de andere Westeuropese landen, ook in dien men het kostenniveau in de ver gelijking betrekt. Oorzaak van deze ongustige ontwik keling van de inkomstenstructuur van het dagbladbedrijf, aldus de nota, is mede, en wellicht zelfs in de eerste plaats, de strikte prijspolitiek van het Ministerie van Economische Zaken. Door de voortdurende minutieuze kop peling van de abonnementsprijzen aan de papierprijzen is aan andere factoren onvoldoende aandacht geschonken. De overheidspolitiek ten opzichte van de prijzen in het dagbladbedrijf ten opzichte van de abonnementsprijzen, doch de laatste jaren ook ten opzichte van de advertentieprijzen, die evenzeer aan overheidscontrole zijn onderworpen miskent de functie van de dagblad pers. Papier te duur De belangrijkste grondsof die de dag bladen gebruiken, het papier, wordt in ons land zwaarder belast dan in enig ander West-Europees land. Dit is in de eerste plaats een gevolg van de hoge in voerrechten op courantenpapier. De Nederlandse dagbladondernemin gen zien hun belangrijkste grondstof, waarvan de kosten een kwart tot een derde deel uitmaken van de totale ex ploitatiekosten, belast met in totaal 17,3 pet. Daarenboven betaalt de pers hoge invoerrechten en belastingen op zet machines, drukpersen en andere voor de vervaardiging van de krant onmisbare apparatuur. De rentabiliteit van het dagbladbedrijf is als gevolg van de recente invoering van de vrije zaterdag in ons land struc tureel verlaagd. De dagbladen zijn ge noodzaakt de werknemers voor arbeid op zaterdag extra te belonen. De bladen menen dat de hieruit voortvloeiende aanzienlijke kostenverhogingen even tueel in de prijzen moeten kunnen wor den doorberekend. Met betrekking tot de apparatuur van radio en televisie wordt nog opgemerkt, dat de dagbladondernemingen hun in vesteringen uit zelf verworven midde len, nadat zij daarover vennootschaps belasting hebben betaald, moeten finan cieren. In Amsterdam kliniek om roken af te leren? Wanneer de plannen van dokter L. Meinsma van de Landelijke Or ganisatie voor Kankerbestrijding doorgaan, krijgt Amsterdam de Ne derlandse primeur van een kliniek, waar men zich kan laten behande len om het roken af te leren. De uitvoering van het idee van dokter Meinsma hangt af van de belangstelling, die er bestaat voor een dergelijke kliniek. Hij zal de „opinie peilen" tijdens een spreekbeurt voor een Amsterdams wijkcentrum. De Amsterdamse dokter, die on langs een boekje heeft geschreven over de gevaren van het roken, wil in deze kliniek een persoonlijke ma nier van benaderen toepassen, waar bij vooral de nadruk zal worden ge legd op de persoonlijke verantwoor delijkheid en het gevaar van het ro ken. Dokter Meinsma wil zijn acties, thans voornamelijk gericht op scho lieren en hun ouders, dit jaar sterk uitbreiden. Weer het werk van pyromaan Op het bouwterrein van het zieken huis van de Vrije Universiteit aan de Amstelveenseweg te Amsterdam zijn vannacht bij 'n brand drie bouw keten is de as gelegd. De brand werd gisteravond om streeks half twaalf ontdekt door automobilisten, die, rijdende op de Amstelveenseweg, over het in aan bouw zijnde ziekenhuis donkere rookwolken zagen opstijgen. Mede omdat de brandweer honderden me ters lange slangen moest uitleggen alvorens zij met het „grote" blus werk kon beginnen, kon niet ver hinderd worden, dat drie bouwketen, een onderaannemer hun materialen hadden opgeslaen, verloren gingen. Het ziekenhuis zelf bleef onaange tast. De hoofdstedelijke brandweer is de laatste tijd ook gisternacht nog veelvuldig in actie moeten komen voor nachtelijke branden in houten gebouwen, meestal scholen. De Am sterdamse politie gelooft, dat deze branden het werk zijn van een py- rdmaan. Over de oorzaak van de brand op het terrein van het V.U.- ziekenhuis tast men nog in het duis- etr. Op het terrein was een bewa ker aanwezig, die door de politie in volkomen overspannen toestand werd aangetroffen. De brandweer is tot diep in de nacht met het bluswerk bezig ge weest. Na de ontdekking deden zich in de vuurhaard enige ontploffingen voor, waarschijnlijk van gasflessen. De schade bedraagt enige tienduizen den guldens. Drs. F. J. W. Gij zeis, oud-staatsse cretaris van Economische Zaken, is bij Koninklijk Besluit van 15 januari met ingang van 1 februari benoemd tot burgemeester van de gemeente Heerlen. een veilig* keuze f.4990 geheel compleet H. ENGLEBERT N.V. VOORSCHOTEN TEL. (01717) 2010 DEALERS: Autobedrijf V. A. REYS, Hoge Rijndijk 55, Zoeterwoude, tel. 22381 Automobielbedrijf L. C. OTTO, Herenweg 21, Noordwijk-B., tel. 2820 Rokers onder hypnose De Deense radio zal vanavond een programma van drie kwartier uitzenden voor onmatig rokende luisteraars. Door middel van hyp nose wil men de rokers van hun verslaving afhelpen. Deze uitzen ding, waarschijnlijk de eerste in zijn soort in de geschiedenis, volgt op een programma van woens dagavond waarin een radiover slaggever in de studio onder hyp nose werd gebracht en onder druk gezet om het roken op te geven. In het programma van vandaag zal 'n hypnotiseur de luisteraars via de radio onder lichte hyp nose trachten te brengen en hen een afkeer van tabak trachten te bezorgen. De hypnotiseur Poul Kofod zei woensdagavond tegen de verslag gever, toen deze onder hypnose werd gebracht, dat hem de lust tot roken zou vergaan in zijn slaap. Aan het eind van de uit zending bleek dat inderdaad het geval te zijn, hoewel afge wacht moet worden of dit van lange duur is. Kofod zei later, dat deze lichte behandeling in tach tig procent van de gevallen suc ces oplevert, maar dat vaak twee of drie behandelingen noodzake lijk zijn. Verdere behandelingen zouden telefonisch kunnen wor den gegeven, zo zei hij. De levende have van het Hamburgse park Hagenbeek, die 2100 dieren om vat, wordt sinds de eerste dag van het nieuwe jaar gemeten en gewo gen. Daarbij moet van allerlei hulp middelen gebruik worden gemaakt. De vierde ronde van de LSB- competitie zit er bijna op. Nog slechts enkele uitgestelde wedstrijden en arbitragepartijen e.d. moeten wor den afgewerkt. De einduitslag van de wedstrijd Voorschoten I-LSG III uit de eerste klasse werd van 3y-5y tenslotte 4^-5 (P. Houweling-ir. J. Cool 1-0). In de tweede klasse A won Kat wijk I volgens verwachtingen van 't dappere „Zwarte Pion" uit Lisse, dat daardoor vrij hopeloos op de laatste plaats bleef. Katwijk I daarentegen blijft nog steeds een van de belang rijkste kandidaten voor de titel, al zal de wedstrijd tegen Alphen I wel moeten beslissen. „Zwarte Pion"-Katwijk: 3-7 totaal. 1 B. v. Vliet-M. v. d. Plas 0-1, A. Rotteveel (res.)-J. H. Edeling y-y, 3 G. Sohouten-D. Hoek 0-1, 4 P. Lan- geveld-E. H. v. Galen 0-1, 5 N. v. d. Meer-A. C. Berkhey sr. y-y, 6 J. Grimberg en-C. Barnhoorn 1-0, 7 J. Goedemans-A. Vermeer y-y, 8 R. Oost-W. B. Swets 0-1, 9 H. v. Die- men-H. Oosterink 0-1, 10 W. Goede- mans-J. H. Riem ens y-y2. Voor de tweede klasse B won SPW I verdienstelijk van Bodegra ven n, waardoor de Professorenwij- kers zich verder van de ondersite plaats gedistanciëerd hebben. SPW I-Bodegraven II: totaal ly- 2 y. 1 J. A. B. A. F. Bonnet-J. de Vries y-y, 2 J. Jonker-C. v. Muiswinkel 1-0, 3 J. v. Oosten-C. Kwakken bos 0-1, 4 I. Kruis (res.)-D. de Jong 1-0, 5 F. Schmidt-R. Brunia 1-0, 6 H. v. Os-J. Duits 1-0, 7 E. v. d. Leen-L. Breedijk 1-0, 8 C. v. Lunteren-J. C. Nottelman 1-0, 9 C. Visser (res.)- H. v. Os 1-0, 10 J. de Vries (res.)- J. v. Biemen 0-1. In de derde klasse A verstevigde „Black and White" zijn positie door een weer zeer forse zege op Kat wijk II. Noordwijk II toonde zich weer een potentiële concurrent door van VTL te winnen en daardoor dit team uit te schakelen. De wedstrijd Rijnsburg li-Valkenburg tenslotte werd in onduidelijke stand afgebro ken. Gedetailleerde uitslagen: Kat wijk II-„Black and White" totaal 2-8. 1 H. Oosterink-S. A. v. d. Brink 0-1, 2 W. B. Swets-J. v. Reek 0-1, 3 J. Zuyderduin-A. v. Selims 0-1, 4 J. Schaart (res.)-A. F. Hengeveld 0-1, 5 B. Haasnoot-A. Boersma 0-1, 6 M. v. Duivenvoorden-R. P. Braat 0-1, 7 A. C. Berkhey jr.-G. W. v. d. Meijden 0-1, 8 J. H. Riemens-P. Kooyman 0-1, 9 P. Messemaker-P. Lockhorst 1-0, 10 P. de Mol-L. Dey 1-0. Noordwijk II-VTL: voorlopig 7-2. 1 F. Hoek-R. D. Robbers 1-0, 2 H Veenstra-A. Spek afg., 3 H. Soesilo- W. Koppers 1-0, 4 J. H. v. Dalen- A. Momberg 0-1, 5 A. Veefkind-H. J. Dingjan 0-1, 6 J. A. v. d. Bos-J. G. L. Tenooren 1-0, 7 H. Vermeij- J. A. Buyzen 1-0, 8 C. v. Din-L La- vier 1-0, 9 W. v. Rooijen-P. Elzenaar 1-0, 10 A. de Roer-W. Kanbier 1-0. Rijnsburg li-Valkenburg: voorlo pig 4-4. 1 R. Tijsterman-Hm. Russchenberg 0-1, 2 D. v. d. Vijver-L. Noort 1-0, 3 I. J. Goudriaan-Hk. Russchenberg 1-0, 4 Jac. Noort-C. Houwaard afg., 5 H. de Mooy-W. Russchenberg (n.o.) 1-0, 6 G. v. d. Schrie-H. Ouwersloot 1-0, 7 G. v. Egmond Dz.-N. v. d. Hey 0-1, 8 G. v. Egmond Gz.-T. v. d. Vij ver 0-1, 9 H. de Koning-D. Tijster man 0-1, 10 C. Starkenburg-C. de Vroedt afg. In klasse 3B kon Koudekerk I de leiding heroveren door een forse overwinning op SPW II. Erg stevig is de positie van Koudekerk I nog met want behalve Leithen III, heeft elk team nog kansen op een kam pioenschap. Vooral Philidor VI heeft zich onderscheiden in de laatste 2 ronden. Na een start van twee ne derlagen, staan de Leidenaars thans op een goede tweede plaats. De uit slag van de wedstrijd LSG 4-Lei- fchen 3, nl. 4^-5^, werd gewijzigd in 3 y-6y, aangezien LSG een on gerechtigde speler had opgesteld. Volgens onze verwachtingen was de 4-3 voorsprong van „Revanche" op Roelofarendsveen voldoende voor 'n 6-4 zege (H. Sormeveid-Th. Olyer- hoek 0-1, Jac. Los-H. W. Koppelaar 1-0, N. Vreeswijk-H. v. Bostelen 1-0). Koudekerk-SPW II: voorlopig 7-1. 1 A. J. de Witte-n.o. 1-0, 2 L. Vijf huizen- J. v. Bilzen 1-0, 3 W. J. Jousra (res.)-J. de Vries afg., 4 H. v. Vliet-Jac. Verkuyl 1-0, 5 L. v. d. Wulp-I. Kruis afg., 5 J. v. Nieuwen- huizen-E. Knegt y-y, 7 I. Colijn- C de Nie y-y, 8 C. Reijneveld-J. v. Tol 1-0, 9 H. Boelee-C. Wannee 1-0, 10 N. v. Donselaar-J. H. v. d. Meuilen 1-0. In klasse 3C zag Leiderdorp II kans tegen Aarlanderveen eindelijk tot de eerste zege te komen. Belang rijker was de wedstrijd tussen de kampioenskandidaten Hazerswoude en Nieuwkoop. Hazerswoude gaat de wedstrijd vermoedelijk winnen en houdt de beste kansen, al blijven Alphen IV en Boskoop II gevaarlijk Gedetailleerd: Nieuwkoop-Hazers- woude: voorlopig 3y-4y. 1 P. Gaas-J. Vos 2 B. Theu- nissen-Jac. Harkes 1-0, 3 A. Plai- sir-J. v. d. Haven 0-1, 4 A. de Troye- B C. Poot 1-0, 5 G. v. Blooys-P. den Hertog 6 H. Immerzeel-J. P. Cok 0-1, 7 D. v. d. Laan-N. v. d. Bosch 0-1, 8 P. J. de Rooy-L. v. Gorkum y-y, 9 P. G. Verkley-J. v. Dorp 1-0, 10 J. Rijlaarsdam-Joh. de Groot 0-1. Leiderdorp II-Aarlanderveen: voorlopig 6y-2y. 1 P. C. v. d. Leek-H. J. v. Harten 1-0, 2 J. P. Verwijs-Th. Lelieveld 1-0, 3 A. W. Geer lings-Joih. v. 't Riet 1-0, 4 A. M. Kleiss-G. v. Rijswijk 5 M. Splinter-W. Breeveld 0-1, 6 Ph. Goedhart-K. Rodenburg 1-0, 7 H. S. Ginjaar-Jac. Breedijk y-y, 8 C. Boon-P. Koenekoop (res.) 1-0, 9 D. Braam-M. v. Dijk 1-0, 10 J. den Hoed- W. Vochteloo (res.) 0-1. De minister van maatschappelijk werk, mevr. drs. J. F. Schouwenaar-Franssen, heeft donderdag in Didam (Gld) qj, de [olo wordt 70-jarige reu- da officiële opening verricht van „De Berken", een B.K. Regionaal dagverblijf voor diepswakzinnife mataiat van aeoKhUdpod van 550 pond opgeme ld jaar en onder. Foto: mevr. gchonwenaar-Franaeen variant het gebouw door aan trahaa» ten.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10