LTB en KPJ uit Oegstgeest, Sassenheim en Warmond vierden gezellig oogstdankfeest STOFFELIJK OVERSCHOT DR. MINNAERT GEVONDEN? Felle brand in Amsterdams scholen- HET LEVEN WERD IN DECEMBER AL DUURDER complex Alle gekheid op een stokje... BLIJF BIJ ME MARIANNE! DONDERDAG 16 JANUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Theo van Son over „Het agrarische gezin in de branding Woensdagmorgen kwamen de leden van de LTB en KPJ uit Oegstgeest, Sassenheim en Warmond bijeen in de parochiekerk van Oegstgeest om hun jaarlijkse oogstdankdag te be ginnen met een H. Mis. De predikatie werd gehouden door pastoor N. Com mandeur. In het memento der over ledenen werden de aan de afdelingen ontvallen leden herdacht o.a. de heer v. d. Hulst, die strijdend is heenge gaan en de heren Heemskerk en v. d. Geest. Tijdens de offerande werden gaven in natura aangeboden voor de be- hoeftigen in Oegstgeest. De geldelijke collecte was bestemd voor het re- validatie-centrum te Nijmegen. Na de H. Mis, w.o. allen ter H. Tafel naderden, troken de feestgan gers naar het St. Willibrordus-ge- bouw, waar het ontbijt uitnodigend klaar stond. Na het ontbijt sprak kring-voorzitter P. Vergeer uit Waf- mond een welkom tot pastoor Com mandeur en tot de spreker van deze morgen, de heer Theo v. Son. De g.a. sprak nog even over het leven van de Joden en A rabieren in het H. Land waarvan hijzelf getuige was geweest. Hierna kreeg de heer M. v. d. Vlugt het woord die namens het revalidatie-centrum Nijmegen dank bracht voor de geldelijke gave. Hij gaf een uiteenzetting over het ge weldige werk van naastenliefde, dat tot stand wordt gebracht door de „St. Maarten-kliniek". Ruim 200 li-* chamelijk gehandicapte kinderen worden hier geschoold om een eigen plaats in de maatschappij in te ne men. Ze wonen echter nog in een ou de barak maar men is bezig met een nieuw modern gebouw. Deze kinde ren vragen geen medelijden maar al leen meehelpen door uw geldelijk offer. HET AGRARISCH GEZIN Theo van Son heeft er slag van om in korte tijd heel veel te zeggen en dat op een wijze, die niemand verveelt. Hij begon zijn betoog met een uiteenzetting hoe in de oude tij den het gezin ontstaan is. Dat vader Abraham alleenheerser was in de stam. Later kwamen de afzonderlij ke gezinnen met vader aan het hoofd en de vrouw als slaafse wederhelft. De agrarische gezinnen vormden vroeger één hechte eenheid, omdat de zonen in het gareel van de vader moesten lopen. Maar naarmate het ambacht veld won nam deze houding af. De enorme ontwikkeling in de industrieel-technische periode haalde In de bossen bij Leende, in de om geving van Eindhoven, heeft een per soneelslid van Staatsbosbeheer gis termiddag een stoffelijk overschot aangetroffen. De politie neemt aan, dat het het stoffelijk overschot is van de sinds 18 september vermiste bio chemicus dr. K. Minnaert uit Eindho ven. Volgens de politie is misdrijf uit gesloten. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het hoofdbureau van politie te Eindhoven. Spoedig nadat de 35-jarige dr. Minnaert, die in dienst was van het Philips' concern, was verdwenen, werd zijn auto in de bossen bij Leen de aangetroffen. De auto, die eerst was verwijderd, werd later op de vindplaats teruggezet. Mevrouw Minnaert liet er een briefje en voed sel voor haar vermiste man in ach ter. Mevrouw Minnaert zal aan de hand van de gevonden persoonlijke bezittingen vaststellen of het stof felijk overschot inderdaad, zoals wordt aangenomen, dat van haar man is. vele functies uit het gezin weg. Vroe ger waren er geen vreemde invloe den in het gezin via de schoolvor ming. In onze gezinnen heerst span ning door openheid der kinderen. Hiervoor moeten de ouders begrip hebber, en niet steeds aankomen met „vroeger waj het zus, of zo". Nog zijn er gezinnen waar men niet met elkaar praat, maar zegt zo is het en dat moet je doen. Bij zulke gezinnen kon de bom wel eens barsten. De jeugd kan geen slaafse tred der ouders meer volgen. Vele voorbeelden uit de praktijk bracht spreker naar voren. Ook de gedach- tengang van het kind werd door hem belicht. Als directeur van een Haags doorgangshuis memoreerde hij vele gevallen van ontwrichting in gezin nen, mede door schuld der ouders. Na nog enige vragen oveT karak tervorming te hebben behandeld, dankte de heer Vergeer de spreker en met een „tot vanavond" voor de verdere viering gingen allen de kou weer in. GEZELLIGE AVONDVIERING Voor een goed bezette zaal opende Leo Heemskerk de avond en kondig de aan dat in deze tijd van oecume nische gedachte ook hier een „domi- né" het woord zou nemen. Hierna kwam „de dominé" al zingend op, gevolgd door een hele reeks dames en heren, die met z'n allen „Catootje naar de Botermarkt" brachten! De hoofdschotel vormde deze avond weer de opvoering van een toneel stuk „Pas op, zakenrollers". Het ge heel werd o.l.v. de heer P. G. v. d. Kraan uit Sassenheim smakelijk op gedist. Dit bleek uit het machtige applaus. Na nog enige sketchjes werd de grote verloting gehouden waarbij een „volwassen" geit als hoofdprijs op het toneel verscheen. Onder leiding van „The Sunny Stars", werd hierna nog „even" ge danst. KPJ DISTRICT LEIDEN GAAT CARNAVAL VIEREN De K.P.J. van het district Leiden organiseert maandag 20 Januari a.s. in het St. Anthonius-clubhuis de jaarlijkse carnavalsavond. Medewer king zullen verlenen „The Mounties" en het dansorkest „The Luckey Stars". De dansleiding berust bij Martien Visser. Kaarten zijn ver krijgbaar bij de verschillende afde lingsbesturen en - zover er nog plaats is - aan de zaal. RADIO TELEVISiE Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, zoals dat maandelijks door het CBS wordt samengesteld op basis 1959/1960 100, is tussen midden november en midden december 1963 gestegen van 109 tot 110. Deze stijging deed zich in hoofdzaak voor in de sector voe ding, waarvoor het indexcijfer opliep van 108 tot 110. Binnen deze sector stegen de indexcijfers voor aardap pelen, groenten en fruit, terwijl voorts o.m. prijsstijgingen werden geregistreerd voor vlees, vleeswaren en koffie. Voor eieren werd een prijs daling waargenomen. GEMEENTECLASSIFICATIE MOET BLIJVEN Het gemeentebestuur van Opster- land heeft van de minister van bin nenlandse zaken bericht ontvangen dat hij het raadsbesluit tot afschaf fing van de gemeenteclassificatie aan kroon ter schorsing zal voordra gen wegens strijd met wet of alge meen belang. Verkoudheidsbacillen zijn als de dood '"frjlU GANGETJE 12 (Advertentie) P. DE GRÜYTER WIJZIGT WINSTVERDELING P. de Gruyter en Zoon zal aan een op 23 januari a.s. te houden buiten gewone vergadering een voorstel tot statutenwijziging ter goedkeuring voorleggen. De directie zal voortaan raad van bestuur heten. Volledige cijfers over 1963 zijn nog niet be schikbaar. De winst over het afgelo pen jaar zal echter in ieder geval zodanig zijn, dat aan de houders van preferente winstdelen aandelen het maximumdividend van 8% zal kun nen worden uitgekeerd. Het primair dividend op de gewone aandelen, dat t.o.v. preferente winst- delende aandeelhouders l'/i% be draagt wordt ten opzichte van de tantièmegenieters op 5% gebracht. Deze verhoging van het primair divi dend heeft bij de tantièmeberekening tengevolge, dat het winstdelingsrecht van de preferente winstdelende aan deelhouders volledig moet zijn geho noreerd, voordat de tantièmegenie ters aanspraken kunnen doen gelden. De beloning van commissarissen zal voortaan bestaan uit een vast bedrag. Uit de winstverdeling zal blijken, welke aandelen in de winst de tan tièmegenieters op grond van de nieu we regeling zullen krijgen. De nieuwe winstverdeling zal reeds gelden voor de winst over 1963. Voorgesteld wordt dr. J. E. de Quay als commissaris te benoemen. 9 Wat is kunst? Deze vraag is voorgelegd aan de bezoekers van een tentoonstelling in Boraes in Z.W.-Zweden, maar het antwoord vol deed niet zo erg aan de verwachting van de organisatoren. Er was een honderdtal schilderstukken ..anoniem" opgehangen en het publiek moest zeggen, wat naar zijn mening het waardevolste daarvan was. Velen lieten hun keuze vallen op een zoetgekleurd waterverf-stukjé van de hand van een vierjarig meisje en maar weinigen hielden het op een schilderstuk van Fernand Legér, dat door deskundigen op een waarde van ongeveer vijfduizend gulden was geschat. 9 Een officieel huwelijksbureau van de stad Praag zal beginnen con tacten te leggen tussen eenzame Tsjechen, die een man of vrouw van hun eigen volk of uit het buitenland willen. In Tsjecho-Slowakije, dat 14 miljoen inwoners heeft, zijn zo'n 300.000 meer ongetrouwde vrouwen dan vrijgezellen. Desondanks blijken de mannen het trouw- lustigst te zijn. Een Praags blad meldt, dat een boerendochter 194 antwoorden had gekregen op een door haar geplaatste huwelijksad vertentie. De mannen, die via de krant een vrouw proberen te vin den, krijgen gemiddeld maar 10 a 25 brieven. Er zijn zelfs bladen, die „groepsadvertenties" hebben geplaatst, zoals bijvoorbeeld die, waarin alle jongemannen van een dorp bekendmaakten, dat zij op zoek waren naar een vrouw voor hun leven. 9 Op de gedrukte uitnodigingen voor een politieke vergadering in Neuss voor vandaag stond vermeld, dat de vergadering zal worden onderbroken om de liefhebbers in de gelegenheid te stellen te gaan kijken naar het vervolg van het televisiespel van de Engelse schrij ver Francis K. Durbridge, op het toestel in het stadhuis. 9 In het Engelse stadje Paignton leek dinsdagmorgen vroeg de staat van beleg afgekondigd. Militairen bewogen zich door de straten en de burgers moesten in huis blijven. De oorzaak van dit alles was een drie ton zware Afrikaanse wijfjesolifant, die uit haar nachtver blijf in de plaatselijke dierentuin was gebroken. Aanvankelijk dacht men, dat „Jumbo" op het „liefdespad" was gegaan, maar later ver telden de verzorgers van de diergaarde, dat zij was uitgebroken om op zoek te gaan naar een andere wijfjesolifant, „Hospie", die zondag ziek was geworden en was afgezonderd. „Jumbo" genoot slechts zes uur van haar vrijheid. Oppassers en militairen vonden haar uitein delijk, waarna zij zich zonder tegenstribbelen naar de diergaarde terug liet brengen. Het uitstapje leverde „Jumbo" toch het gewenste resultaat op. Toen zij in het olifantenhuis was teruggekeerd werd „Hospie", die alweer een stuk beter was, weer by haar toegelaten Werk van pyromaan? De Amsterdamse brandweer is gisteravond voor „groot alarm" uit gerukt naar Nieuw-West in Amster dam, waar aan de Jac. van Maer- lantsstraat een houten scholencom plex in brand stond. Het blussings- werk werd bemoeilijkt door felle windstoten, die het vuur telkens op nieuw aanwakkerden. Daar het scho lencomplex geïsoleerd op een soort eiland ligt, kon de brand niet naar omliggende gebouwen overslaan. Kort na de brand zocht de politie naar een debiele 20-jarige jongeman, die gekleed zou zijn in een lichte jas. De brand heeft zeven lokalen ver woest van de prof Vening Meines- school en één lokaal van deze 300 leerlingen tellende VGLO-school werd door het vuur aangetast. De school maakt deel uit van een groot complex houten scholen. De brand weer, die 26 telefonische meldingen kreeg, bestreed met niet minder dan 18 stralen en een waterkanon het vuur. Men wist te voorkomen dat dit oversloeg naar de ernaast en opzij gelegen andere schoolbarakken. Kort na half tien was de brand weer het vuur meester, doch de na blussing vorderde nog geruime tijd. Naar de oorzaak van deze omstreeks half negen uitgebroken brand stelt het brandpiket van de politie een on derzoek in. Het zoeken naar de jon geman, die door omwonenden in de buurt van het scholencomplex was gesignaleerd had gisteravond laat nog geen resultaat opgeleverd. De scha de bedraagt minstens twee ton, zo deelde het hoofd van de school me de. ==*SSi Dit doosje betekent! protektie tegen infektie (Advertentie) A etherklanken VRIJDAG 1" JANUARI 1964 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7 00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Ouvertureradio voor vroege mensen. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Strip voor de jeugd. 8.20 Lichte gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 School radio. 10.05 Walsmuz. gr. 10.20 In de platensoos: verzoekprogr. voor oudere luisteraars. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Viool en piano: mod. muz. 11.50 Als de ziele luistert, lezing. 12.00 An gelus. 12.04 Sterren van vroeger. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Pianospel en zang. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Wissewassen licht progr. (herh. v. zondag J1-). 13.35 Paris et ses vedettes. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Brabants kamerork. en sol.: klass. muz. 14.40 Lichte gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor de zie ken. 16.35 Bariton en piano: Mod. en geestelijke liederen. 17.00 Boekbe spreking voor de jeugd. 17.20 Meis jeskoor en instrum. ens. 17.40 Lichte muz. 18.00 Lichte gram. 18.20 Lichte ork.muz. en zangsol. 18.50 Reg.uitz.: Studeren en student zijn. Voorberei ding noodzakelijk, door dr. J. Kiers, Studentendekaan aan de Techn. Ho geschool te Delft. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Boekbespr. 19.30 Gram. voor de militairen. 20.15 Beschou wing over het 26e Hoogovenschaak toernooi te Beverwijk. 20.20 Wie 't weet mag het zeggen, wedstr. in mu ziekliteratuurkennis. 20.50 Lichte or- kestmuz. 21.15 Van kolen en zout, naar olie en aardgas, klankbeeld. 21.45 Metropole-ork. en zangsol.: lichte muz. 22.15 Europ. kampioen schappen kunstrijden op de schaats te Grenoble. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 De Pro Deo-Advokaat, hoorspel. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00 VARA. 13.00 AVRO. 16.00 VPRO. 21.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtend- gymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 'Lichte gram. (Om 7.30 Van de voorpag.). 8.00 Nws en soc. strijdlied. 8.18 Lich te gram. 9.00 Ochtendgymn. voor de vrouw. 9.10 Mod. pianokwartet gr. VPRO: 9.40 Morgenwijding. VARA: 10.00 Schoolradio. 10.20 Lichte gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.40 Voor de kleuters. 11.55 Orgelspel: lichte muz. 12.20 Reg.uitz.: Uitz. voor de land bouw. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Tentoonstellings agenda. 12.38 Licht ens. AVRO: 13.00 Nws. 13.15 Meded., event, act. of gram. 13.25 Beursber. 13.30 Licht ork. en zangsol. 14.00 Saxofoonkwartet: klass. muz. 14.20 Bij de tijd en bij de thee, gevar. progr. VPRO: 16.00 Mu zikale lezing. 16.30 Inzicht en Uit zicht, een halfuur voor wie tijd heeft om te luisteren. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Voor opgroeiende mensen. 18.00 Nws. 18.15 Amus.muz. 18.30 Muzikale aanwinsten uit de klass. discotheek. 19.00 Kiosk: art. uit zojuist versche nen weekbladen. 19.10 Jazz-rondo. 19.30 Uit de kunst: een 14-daagse magazine. 20.00 Nws. 20.05 Bedrijfs organisatie in deze tijd, gesprek. 20.20 Klass. gram. 20.50 Boekbespr. VARA: 21.00 Promenade-ork. en koor met zangsol.: amus.muz. 22.00 Mijne hoor ders, onze dagen zijn moeilijk, docu mentaire. 22.20 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Marimba, het wekelijks vrij dagavond-magazine. 23.10 Dansmuz. gr. 23.45 Soc. nieuws in Esperanto. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 19.30 Van onze sportredac teur. NTS: 20.00 Journaal en weer overzicht. KRO: 20.20 Act. 20.40 Bo nanza: romantiek en avontuur in 't Wilde Westen (dl 2). 21.25 Kruis of munt, een fantasie met muz. NTS: Eurovisie: Europese kampioenschap pen kunstrijden te Grenoble. 23.00- 23.05 Journaal. door Liselotte Appel; geautoriseerde vertaling door Jane Roberts Maar ze kuste Klaas niet, ze kuste de verre geliefde. Ze kuste hem ver twijfeld, vol vrees en tegelijkertijd vol geluk, omdat hij haar nodig had. Als u er op staat het werk te laten rusten, kunt u natuurlijk niet verwachten dat wij de plaats voor u open houden, had de personeelschef slecht gehumeurd verklaard. Nee, ze verwachtte niets, helemaal niets. Het liet haar onverschillig wat er na haar terugkeer zou gebeuren. Zo ver vooruit dacht ze helemaal niet. Ze was nu alleen nog door die ene gedachte bezeten, zo vlug mogelijk bij Joachim te kunnen zijn. Klaas had ze bij vrienden van haar man ondergebracht. Met de jonge vrouw had ze goed overweg gekund, maar door een verhuizing naar een ver- verwijderde woonwijk was ze bijna niet meer bij haar geweest. Boven dien had ze in de smartelijke maan den na de dood van haar man geen mens willen zien. In het kleine huis aan de rand van de stad waren drie kinderen en bij hen zou Klaas zich vast en zeker op zijn gemak voelen. Dat was dus allemaal geregeld. Het passagebiljet voor het vliegtuig had ze in haar zak. Ze wilde geen minuut verliezen. Voor het eerst vloog ze, maar dit feit drong nauwelijks tot haar door. Als In een droom gleed alles langs haar heen; het gezicht van de nijdige personeelschef, Klaas' verwonderd vragen, de nieuwsgierige blikken van haar vriendin en de onpersoonlijke vriendelijkheid van de stewardess. Joachim. Ze kon aan niets anders meer denken. Als ze nu eens te laat kwam. Het moest een gevaarlijke operatie zijn. Anders zou men haar geen bericht hebben gezonden. Hij had naar haar gevraagd. Hij had haar gevraagd. Hij had haar nodig. Dat was bijna teveel na de kwel ling van de afgelopen dagen. Ze probeerde zich zijn gelaat voor te stellen. Zijn ogen, zijn mond, zijn handen, maar ze kon niet helder denken. Ze was onrustig, nerveus, angstig en tegelijkertijd vervuld van een brandend ongeduld. Het vlieg tuig vloog naar haar zin veel te langzaam. Het duurde een eeuwig heid voordat ze het vliegveld waar nam, even later haar bagage in ont vangst kon nemen en aan het laat ste deel van de reis kon beginnen. Ze had alleen maar een klein kof fertje meegenomen met het aller noodzakelijkste, want ze wist immers niet hoelang ze hier zou blijven. Eindelijk zat ze in de bus, die zonder te stoppen doorreed naar het station. Het was gloeiend heet. De grond scheen onder haar voeten te branden. Genadeloos scheen de zon uit een wolkeloze hemel naar bene den. Wanhopig zocht Marianne naar een taxi. Het duurde een kwartier voordat ze eindelijk een taxistand plaats had gevonden. Opnieuw ver gleden er enkele kostbare minuten. Steeds opnieuw moest de wagen stop pen voor de verkeerslichten. Het was om te stikken. De chauffeur wiste zich het zweet van zijn voor hoofd. Eindelijk stopten ze voor het ziekenhuis. Marianne rekende met bevende vingers af. Daarop betrad ze door een glazen deur de hal. Bij de portier noemde ze Joachims naam. Die mag geen bezoek ontvangen, bromde de portier, nadat hij het boek had ingezien. Marianne -staarde hem niet begrij pend aan. Ze was van vermoeidheid bijna in tranen uitgebarsten. Op het laatste moment schoot haar de naam te binnen van de arts, waarmee het telegram was ondertekend. De por tier legde haar de weg uit. Ze liep door de lange spiegelgladde gangen, langs deuren met nummerbordjes. Ze kwam verpleegsters tegen, die wa gens met koffie en serviesgoed voor zich uitschoven, patiënten in och tendjassen die voorzichtig de gangen door liepen. In de nis zaten enkele bezoekers en spraken op gedempte, fluisterende toon met elkaar. „Kliniek dokter Zwaardveger". Dat moest het zijn. Marianne klopte op de deur. Een ogenblik riep een vrouwe lijke stem. Dit ogenblik duurde ein deloos lang. Dan verscheen er een magere verpleegster op de drempel, die haar kortaf en onvriendelijk monsterde. Dokter Zwaarddrager is ergens in huis. Wilt u even wachten? Ik ben mevrouw Hartman. Dit scheen de verpleegster niets te zeggen. Ze wees op een stoel en verdween dan achter een glazen deur. Wachten, wachten. Marianne besperde hoe haar ongeduld en haar zenuwen groeide*.Ergens in dit reus achtige gebouwencomplex lag Joa chim en had haar nodig. Maar in plaats van bij hem te zijn zat ze hier werkeloos op een stoel en wacht te op een haar onbekende arts. Sinds de afgelopen nacht wacht,te ze. Toen de verpleegster het vertrek door liep om met een tang instrumenten uit haar trommel te halen, vroeg ze schuchter: Kunt u niet proberen dokter Zwaardveger te bereiken? Onmogelijk, klonk het korte antwoord. De lucht was dof. Het rook naar desinfecterende midden, naar een ziekenhuis. In het schemerachtige licht fonkelde de instrumentenkast. Op de schrijftafel stond een wit te lefoontoestel, en scheen een eeuwig heid te zijn vergleden, toen de deur eindelijk openging en een slanke, dqnkerharige man binnenkwam. De verpleegster ging hem tegemoet. Mevrouw Hartman, zei ze half luid. Ha, eindelijk! riep de arts zicht baar opgelucht. Hij stak Marianne zijn smalle, koele hand toe. Ik heb reeds met groot ongeduld op u gewacht. Gaat u maar mee! Marianne staarde hem angstig aan. Dokter wat is er gebeurd? Hij nam haar de koffer uit de hand en hield de deur voor haar open. Meneer Kortens wordt mor genvroeg geopereerd, verklaarde hij. Ik zal u niet plagen met vaktermen. Het zal ons te ver voeren als ik u het ziekteverloop zou schilderen; de operatie is in ieder geval beslist noodzakelijk. U weet natuurlijk, dat mijnheer Kortens voortdurend onder hoofdpijn leed? Dit zou steeds* on dragelijker zijn geworden totdat.... Nu, ja tot het einde. Marianne voelde hoe een koude hand naar haar hart greep. Die pijn is het gevolg van een hevige val, doceerde de arts verder. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2