DONDERDAG 16 JANUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 BELGISCHE ARTSEN ZIJN BEREID IN STAKING TE GAAN Tot levenslang veroordeelde weigert gevangenis te verlaten Een tot levenslange dwangarbeid veroordeelde Belg weigert de gevan genis in Leuven te verlaten totdat zijn onschuld wordt erkend. De thans 40-jarige Leon van Huf- fel werd in 1948 veroordeeld na door een jury schuldig te zijn bevonden aan moord op zijn vader. Na zestien jaar in de gevangenis te hebben door gebracht werd de vorige week zijn in vrijheidsstelling bevolen. Van Huf- fel deelde de gevangenisdirecteur echter mede, dat hij eerst zijn on schuld erkend wil zien. „Ik heb nooit een vlieg kwaad gedaan en zeker mijn vader niet vermoord". De veroordeelde werd na de dood van zijn vader met zijn moeder, zus ter en broer in 1947 gearresteerd. Zijn familie werd vrijgelaten nadat Leon een bekentenis had afgelegd. Inmiddels is een nieuw onderzoek ingesteld naar de omstandigheden, waaronder de vader van Leon van Huffel is omgekomen, op basis waar van waarschijnlijk een herziening van het proces zal worden gevraagd. Twee misdadigers uit inrichting ontsnapt Na half uur weer gepakt Twee uit een inrichting te Woen- sel ontsnapte gevangenen, de 27-ja rige Martien van der S., en de 33- jarige H. J. E., zijn gisteren na een half uur op vrije voeten geweest te zijn in Best door een patrouille van de gealarmeerde rijkspolitie gepakt. Beide gevangenen staan als zeer ge vaarlijke misdadigers te boek. Mar tien van der S. is ruim twee jaar ge leden veroordeeld wegens de dubbele moord in Sprang Capelle. Zij zijn gisteren omstreeks acht uur uit de inrichting te Woensel ont snapt. Enkele minuten later ontdek ten enkele verplegers tijdens een rondgang de ontsnapping, waarna on verwijld de politie werd gewaar schuwd. De rijkspolitie te Best, die juist bezig was aan een cursus, werd onmiddellijk „op jacht" gezonden. Nog geen half uur later werden de ontsnapte gevangenen, van wie er een nog in gestichtskleding liep, aan gehouden. Zij boden bij de arrestatie geen verzet. Zwanenberg- Organon neemt N.V. Uithoornsche Baconfabriek over De raad van bestuur der N.V. Kon. Zwanenberg-Organon deelt mede, dat met de overige aandeelhouders en de directie der N.V. Uithoornse Bacon- en Conservenfabrieken overeenstemming is bereikt over de overname van hun 50% participatie in Uithoorn, zodat Zwanen- berg-Organo nu eigenaar is van het ge hele aandelen kapitaal van Uithoorn. Deze overname zal geschieden door middel van een aandelenruil, in ver band waarmede vierhonderd twee en vijftig aandelen Zwanenberg-Organon onderhands worden uitgegeven, delen de in de winst van 1964 en volgende jaren. Het bedrijf van Uithoorn zal onder dezelfde naam en leiding worden voort gezet. Binnen het raam van de levens- middelengroep van het Zwanenberg- Organon concern. De Franse bioloog Gaston Naessens, die een serum bloedkanker zou heb ben uitgevonden, vertoeft op het ogenblik in Parijs. Na een bespreking met zijn advocaat, mr. B. Biaggi, werd hij gefotografeerd in de auto van de advocaat die hier zelf achter het stuur zit. Nationaal Veem-Leiden gaat over naar Geld. Tramweg Mij. Naar wij vernemen zullen Wam- bersie en Zoon CVoA te Rotterdam en de N.V. Geldersche Tramweg Mij te Doetinchem op het gebied van het ongeregeld goederenvervoer met el kaar gaan samenwerken. Zoals be kend is Wambersie en Zoon in het bezit van vrijwel het gehele aan delenpakket van de N.V. Nationaal Veem te Leiden, welke vennootschap een aantal geregelde lijndiensten met vrachtauto's onderhoudt. Dit aande lenpakket zal Wambersie en Zoon overdragen aan de N.V. Geldersche Tramweg Mij. Nederlander stak in België zijn eigen auto in brand De bekentenis van een 23-jarige Haagse handelaar in oude munten heeft een einde gemaakt aan een raadselachtige kwestie nabij de Bel gische plaats Tongeren. Daar werd de vorige week op een verlaten landweg een uitgebrand autowrak aangetrof fen met Nederlandse nummerplaat. In het wrak werden enkele oude munten gevonden. Oe eigenaar, L. W., heeft na een langdurige ondervraging door de Bel gische rijkswacht toegegeven, dat hij de auto in brand had gestoken. De wagen was voor 3.000 gulden en zijn muntenvoorraad voor 15.000 gulden verzekerd. Hij had in Brussel aangifte bij de politie gedaan, dat zijn auto was ge stolen. De dader zal in België alleen terechtstaan wegens valse aangifte. Daarna zal hij zich in Nederland moeten verantwoorden voor poging tot oplichterij. INDONESISCHE ZAAKGELASTIGDE BEDREIGD Sinds gistermorgen wordt het In donesische ambassadegebouw aan de Tobias Asserlaan in Den Haag op verzoek van de zaakgelastigde, drs. Moh Sjarif, door de Haagse politie nauwlettend in de gaten gehouden. Dit „verscherpt toezicht", zoals een woordvoerder van de politie het uit drukte, is ingesteld nadat drs. Sjarif het ministerie van buitenlandse za ken attent gemaakt had op medede lingen uit verschillende delen van het land, dat extremistische elemen ten onder de Ambonnezen, een beto ging voor het ambassadegebouw zou den houden. De aanleiding hiervan zou de arrestatie zijn van dr. Sou- mokil, leider van het Zuidmolukse verzet. Zowel de heer Sharif als zijn ambassaderaad voor de voorlichting, de heer Wijarto, zouden bedreigd zijn met molestatie. Alhoewel de betoging later loos alarm bleek, achtte de politie het toch raadzaam de ambassade onder „verscherpt rijdend toezicht" te stel len. Dit houdt in, dat een surveillan ce meer dan anders, zijn route via de Tobias Asserlaan neemt. Op het mo ment is het echter niet zo, dat er voor het gebouw „gepost" wordt, al dus de Haagse politie. Wolven hebben in Perzië een kudde schapen aangevallen en on danks de tegenstand van de herders alle dieren gedood. Een vrouw werd ernstig aan een been gewond. Op een andere plaats verscheurden wolven tweeëndertig schapen voordat zij zich lieten verdrijven. De Belgische artsen zullen tot een algemene staking overgaan indien geen oplossing wordt gevonden voor het conflict met de Belgische regering over de nieuwe wet op de ziekte- en invaliditeitsverzekering. Dit hebben woordvoerders van de nationale fede ratie van geneesheren gisteren op 'n persconferentie in Brussel meege deeld. Bij een dergelijke staking zullen maatregelen worden getroffen om medische zorg in dringende gevallen te doen doorgaan. De artsen zullen op 25 januari een massavergadering^ in Brussel houden, waarop het conflict met de regering nader zal worden besproken. De nieuwe wet trad 1 januari in werking. Volgens de medische fede ratie verzet vijfennegentig procent van de ongeveer tienduizend prakti serende artsen zich tegen de nieuwe voorschriften. Deze tasten huns in ziens de vrije artsenkeuze, de vrij heid van de diagnostiek en van de behandelingsmethode aan, terwijl ook het beroepsgeheim gevaar loopt. Voorts wordt voor elke arts, on geacht zijn leeftijd of zijn bekwaam heden, eenzelfde honorarium vast gesteld. De Belgische artsen voeren voorts aan, dat sinds 1946 geen wijzi ging in him honorarium is gekomen. Erhard pleit voor verenigd Europa mét Engeland De Westduitse bondskanselier, Er- hard, heeft gisteren in Londen ge pleit voor een Verenigd Europa met deelneming van Engeland, binnen 'n Atlantisch deelgenootschap. Erhard, die gisteren voor een bezoek van twee dagen in de Britse hoofdstad is aangekomen, zei dit aan een ban ket in Mansion House, dat hem werd aangeboden door de burgemeester van Londen. „Europa zal slechts een romp blij ven, tenzij Groot-Brittannië zich er bij aainsiluit", spraik Erhard tot de aanwezige Britse en Westduitse po litici. „In het huidige technologische tijdperk kan het Kanaal geen schei dingslijn zijn". Het is Erhards eerste bezoek aan Londen, sinds hij in oktober vorig jaar Adenauer als regeringsleider opvolgde. Erhard, die in het Duits sprak, zei verder, dat zijn land een nieuw ini tiatief naar voren heeft gebracht, „om te verhinderen dat Europa ver stikt wordit door technocraten". „Een toekomstig vrij en welva rend Europa zal alleen in samen werking met Groot-Brittannië wor den opgebouwd. „En indien ik „Groot-Brittannië" zeg, bedoel ik te gelijkertijd de andere Landen van de Europese Vrijhandels-associatie" (Noorwegen, Denemarken, Zweden, Portugal Oostenrijk en Zwitserland), aldus Erhard. „Straatsburg" bereid tot bemiddeling op Cyprus De raadgevende vergadering van de raad van Europa te Straatsburg is bereid desgewenst goede diensten te verlenen voor het bereiken van een regeling over de kwestie Cyprus. De afgevaardigden hebben dit gis teren verklaard in een omzichtig ge formuleerde resolutie, die een stem mig werd goedgekeurd na een speci aal debat over de kwestie Cyprus. De resolutie veroordeelt elk gebruik van geweld en spreekt de hoop uit, dat de Londense conferentie in staat zal zijn de vrede op he teiland te herstellen en een bevredigende regeling tussen de Griekse en Turkse Cyprioten tot stand te brengen. De afgevaardigden verklaren, dat het einde van die con ferentie moet worden afgewacht, maar zij hebben niettemin politieke commissie van de assemblee op dracht gegeven de ontwikkeling te voldoen en eventueel het uitzenden van een sub-commissie naar Cyprus te overwegen. Alpinisten geven hun poging op De vier Duitse bergbeklimmers. Peter Siegert, Rainer Kauschke, Gerd Uhner en Werner Bittner hebben hun poging om de beruchte Eiger vanaf de noord kant te beklimmen na 4 dagen opge geven. Vier dagen lang hebben zij strijd moe ten leveren tegen ijs, sneeuw en mist en gedurende deze tijd hebben zij slechts een-vierde deel van de 1600 meter hoge rotswand kunnen overwinnen. De vier mannen kropen door een van de venti- latie-openingen van de tunnel van de Jungfrau-spoorweg en keerden vervol gens per trein naar Kleine Scheidegg terug. Mensenbeen gevonden De vier alpinisten vonden maandag een mensenbeen tussen de rotsen, zo vertelden vrienden van hen dinsdag. Men neemt aan, dat dit het been van een der Spaanse bergbeklimmers is die in de herfst van het vorig jaar bij de bekliming van de noordwand het leven hebben gelaten: Ernesto Navarro en Al berto Rabada. Drie Zwitsers, die kort geleden de eerste afdaling via de noord wand maakten vonden de stoffelijke resten van de twee Spanjaarden en lie ten die aan touwen zakken, maar door dat een haak losschoot waren de lijken in de diepte verdwenen. Bij een aardbeving zijn vorige week donderdag in Pinrang op Zuid- Cedebes zeven mensen gedood en elf gewond. Ongeveer vijfhonderd ge bouwen stortten in. Maatregelen tegen het roken in België Ook in België worden maatregelen overwogen tegen het roken van siga retten. Een Belgische studiecommis sie heeft een rapport opgesteld, waar in een „onloochenbaar verband" wordt vastgesteld tussen het gebruik van tabak en longkanker. De maatregelen zouden ondermeer moeten inhouden een rookverbod in alle scholen en openbare vergader zalen, een verbod van reclame voor het roken van sigaretten, verhoging van de belasting op sigaretten en het toepassen van verschillende tarieven voor verzekeringen voor rokers en niet-rokers. Verder zou een intensieve voor lichtingscampagne moeten worden gevoerd over de gevaren van het sigaretten roken. Maatregelen tegen het roken Het Westduitse ministerie van gezondheid heeft mee gedeeld, dat het door middel van films, brochures en lezin gen meer propaganda tegen 't roiken gaat maken, voorname lijk bij personen onder de 25 jaair. Het Noorse ministerie van onderwijs overweegt de in voering van nieuwe leerboeken bij het lager en middelbaar onderwijs, waarin wordt ge wezen op de gevaren van het roken. Mogelijk zal er ook on der de militairen aotie worden gevoerd. De Deense staatsradio heef t gisteravond een uitzending gebracht voor rokers van meer dan 30 sigaretten per dag. Men wilde deze mensen in de ge legenheid stellen een lichte hypnose te ondergaan als hulp tegen hun rookneiging. Aan de Belgische minister van volksgezondheid zijn verschillende suggesties ge daan, zoals een rookverbod in scholen en openbare gebou wen, verbod om reclame te maken voor sigaretten en een verhoging van de belasting op artikel. Verdwijnt Zwitserse Garde uit Vatikaan? Paus Paulus zal wellicht spoedig zijn Zwitserse Garde opheffen, zo is gisteravond uit doorgaans welinge lichte Vaticaanse kringen vernomen. De opheffing zou deel uitmaken van het plan van de Paus om zijn hof te moderniseren. De Garde zou een „anachronisme" zijn, daar de Vaticaanse politie vrij wel dezelfde taak vervult. De Zwitserse Garde bestaat uit honderd man en is verantwoordelijk voor de bewaking var. de poorten van het Vaticaan en de persoonlijke vertrekken van de Paus. De Garde werd in 1505 opgericht en de unifor men werden destijds ontworpen door Michelangelo. Segni sprak voor Amerikaans Congres President Segni van Italië heeft gisteren, de tweede dag van zijn staatsbezoek aan Washington, een toespraak gehouden tot een gecom bineerde zitting van het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden en de Senaat en voor zijn gehoor gepleit voor een onafgebroken blijven zoe ken naar middelen tot verbetering van de internationale verhoudingen en vermindering van het oorlogs gevaar. Het Atlantisch bondgenootschap is volgens de Italiaanse president de beste beveiliging van de vrede en een noodzakelijk en fundamenteel instrument voor de verdediging van het gemeenschappelijk erfdeel van de beschaving. Alleen aan dit bond genootschap zou de nodige bevoegd heid kunnen worden toevertrouwd om een constructief gesprek met de communistische wereld op gang te brengen, aldus president Segni. Verder gaf de president als zijn mening te kennen, dat om een gro tere mate van integratie binnen het Atlantisch bondgenootschap te berei ken, zo spoedig mogelijk een Atlan tisch deelgenootschap in het leven dient geroepen, d.w.z. een verenigd Europa, door onverbreekbare banden van onderlinge afhankelijkheid, trouw en solidariteit met Amerika verbonden. Adviseur van Witte Huis gaat heen President Johnson heeft het ontslag aanvaard van Theodore Sorensen, die sinds 1961, toen president Ken nedy aan het bewind kwam, spe ciale adviseur van het Witte Huis is geweest. Sorensen, die na de dood van Ken nedy op persoonlijk verzoek van Johnson zijn functie nog bleef ver vullen, zal zich na het neerleggen van zijn werkzaamheden per eind februari, gaan wijden aan een boek over wijlen president Kennedy, wiens nauwste medewerker hij is geweest Duitse mijnwerkers door instorting ingesloten In de Westduitse mijnplaats Cas- trop-Rauxel zijn gisteren zeven mijn werkers ingesloten als gevolg van een instorting in een kolenmijn. Meegedeeld werd, dat de zeven mijnwerkers die op een diepte van 600 meter zijn ingesloten, niet voor vanavond kunnen worden gered. De mijnwerkers zitten opgesloten in een ruimte van ongeveer 200 me ter lengte. Via een persluchtleiding zullen ze van levensmiddelen wor den voorzien. De mannen hebben telefonisch meegedeeld, dat ze het goed maken. Ulbricht schreef brief aan Ehrhard maar kreeg hem netjes terug De Oostduitse communistenleider Walter Ulbricht heeft bondskanselier Erhard van West-Dudtsland een brief geschreven, waarin hij voorstelt dat Oost- en West-Duitsland een verdrag sluiten om geen kernwapens te ge bruiken. Ulbricht heeft de Oostduitse staatraad gisteren in kennis gesleld van de verzending van de brief. Ul bricht had verder gezegd, dat een dergelijk verdrag tussen Oosth en West-Duitsland in overeenstenaming zou zijn met de geest van het. Mos- kouse kernstopverdrag en 'n concrete bedrage zou leveren aan de realise ring van Chroesjtsjovs politieke denkbeelden, zoals ontvouwd in diens nieuw j aarsbbodschap. Een regeringswoordvoerder in Bonn bevestigde later, dat er op het kantoor van Erhard een brief van Ulbricht was aangekomen. De brief was echter teruggezonden, omdat Bonn het Oostduitse bewind niet er kent. Blijkens zijn brief, die op 6 janu ari is verzonden, wil Ulbricht niet alleen dat Oost- en West-Duitsland afzien van het gebruik van kernwa pens, maar ook van het opslaan van deze wapens op hun grondgebied. Ongeveer dertig mensen zijn dinsdag verdronken toen een vflot waarop zij in de rivier de Sittang, 240 km van Rangoon, dreven omsloeg. De Italiaanse politie heeft een misdadigersorganisatie ontmaskerd die haar hoofdkwartier in de buurt van Palermo had. De 23 leden van de bende worden beschuldigd van moorden, chantage, diefstallen en be rovingen. Elf van hen zijn gearres teerd, vier zijn dood en naar de ove rige acht wordt gezocht. Toetreding KLM tot „Air Union" is aanvaarde kwestie Voor de vier landen van de „Air Union" is de toetreding van de KLM een aanvaarde kwestie. Dit is gister middag van welingelichte zijde in Brussel vernomen naar aanleiding van de berichten uit Den Haag, dat Nederland weer wenst deel te ne men aan het overleg over de „Air Union", die een vorm van samen werking beoogt tussen de Air Fran ce, Alitalia, Lufthansa, Sabena en thans ook weer de KLM. Juist de volgende week zal in Brussel worden getracht het gesprek weer op gang te brengen, nadat hier over is gesproken tussen de ministers van buitenlandse zaken van Frank rijk, Italië, de Duitse bondsrepubliek en België. In Brussel worden twee mogelijk heden gezien om de KLM weer bij het overleg te betrekken. Het reeds opgestelde akkoord kan door de vier landen worden goedgekeurd, waarna onmiddellijk een overeenkomst met Nederland zou moeten worden ge- Sloten, of het gesprek moet opnieuw beginnen om direkt een akkoord van de vijf landen te bereiken. In Brussel wordt verwacht, dat deze laatste methode zal worden ge volgd omdat op deze wijze een dui delijke toestand wordt geschapen. MINISTER NEEMT GEEN MAAT REGELEN TEGEN VARA. Minister Bot (O.K. en W.) heeft het hoofdbestuur van de VARA be richt, dat hij naar aanleiding van de uitzending „Zo is het.van 4 jan. besloten heeft niet over te gaan tot het nemen van maatregelen als be doeld in artikel 20 van het televisie- besluit. Hij verklaart, dat hij het ernstig betreurt dat de VARA als verantwoordelijk zendgemachtigde het gebeurde niet heeft kunnen voor komen en vertrouwt erop dat het hoofdbestuur in de toekomst een her haling van „een dergelijk gebeuren" zal weten te vermijden. HOUTZAAGMOLEN IN LEEUWARDEN DOOR FELLE BRAND VERWOEST Vannacht omstreeks half vier heeft een felle door de harde oostenwind aangewakkerde brand de houtzaag molen van de firma Timmermans in Leeuwarden volledig in de as gelegd. Ook een aangebouwde opslagplaats, waarin zich een hoeveelheid palen ter waarde van twee- of drieduizend gulden bevond, brandde geheel uit. Een onbewoond huisje in de onmid dellijke nabijheid van de molen kon door ingrijpen van de brandweer ge spaard blijven. Omtrent de oorzaak van de brand is nog in het geheel niets bekend. Weinig publiek Merkwaardig genoeg trok deze fel le brand, die tot ver in de omtrek te zien was, maar betrekkelijk wei nig publiek. Een twintigtal mensen sloeg de ziedende en knetterende vlammenzee van nabij gade. Een veel groter publiek echter volgde het schouwspel vanaf de balkons van flatgebouwen in de nabijheid. In de houtzaagmolen bevond zich vrijwel uitsluitend de apparatuur van het bedrijf, maar die werd dan ook totaal vernield. Dit betekent voor het bedrijf een zware schadepost. Er lag een grote partij hout op verwer king te wachten, onder meer een hoeveelheid afbraakhout. Men had al dit werk nog willen voltooien, voor dat te zijner tijd het gehele bedrijf in verband met het doortrekken van de Ringweg naar elders zou worden verplaatst. Het werk ligt nu voorlo pig stiL In het zich op enkele me ters afstand van de molen bevinden de huisje dat gespaard bleef, bevond zich een grote partij kostbaar Java- teakhout. Het zekere voor het onze kere nemend liet de eigenaar dit materiaal verwijderen. Het bedrijf is tegen brandschade verzekerd. WERD BRAND IN SCHOLEN COMPLEX TE AMSTERDAM AANGESTOKEN? De recherche van het bureau Lo de wijk van Deysellstraat te Amster dam stelt een diepgaand onderzoek in naar de brand die gisteravond ge woed heeft in de Prof. Vening Mei- neszschool in de Amsterdamse tuin stad Slotermeer. Er wordt ernstig rekening gehouden met de mogelijk heid van brandstichting. In verband met de benoeming van jhr. mr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, sinds 1937 burgemeester van Hillegom, tot Commissaris der Koningin in Overijssel, plaatsen wij nog deze recente foto, gemaakt in de werkkamer van de burgemeester in het Hillegomse raadhuis.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10