Weer kostbaar materiaal voor Leidse museum voor Volkenkunde Koffie duurder, thee goedkoper HUISBRANDKOLEN GEMIDDELD DERTIC CENT DUURDER Chefarine „4 BLIJF BIJ ME MARIANNE! DINSDAG 14 JANUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 DR. KOOYMAN KWAM TERUG NA WERELDREIS VAN DRIE MAANDEN Bij de laatste prijsverhoging van Sydney is nu een stad geworden met gebrande koffie, welke half novem- expiouatie van niKKeimjjnen. tsenai- ton w en;r« een Amerikaans levenstempo, waar ber plaatsvond, was naar men ve door het museum werk, dat hij Nieuw Zeeland Het bevat ook weer het °Penbare vervoer niet al te best ons uit vakkringen meedeelt reeds maakwerk fabriceren. Een gehele verdieping van het Aucklandmuseum is ingericht als oorlogsmuseum met onder meer een ruimte met alle na men van de in de laatste oorlog ge sneuvelden uit de Auckland provin- Ur. S. Kooyman, conservator aan Nieuw Caiedonië. De hoofdstad hier C*C' on^eveer ^000 *n het Rijksmuseum van Volkenkunde is Noumea, die in alle opzichten doet Brits T denken aan de Franse provincie plaats. Het eiland is rijk door de stranden in het noorden, warme bron nen in het midden en gelegenheid om te skiën in het zuiden, waar zish ook schitterende fjorden bevinden. Wel ligt Nieuw Zeeland zeer geïso leerd, want met een straalvliegtuig duurt de reis van Wellington naar Sydney altijd nog vijf uur. Vandaar dat de bewoners zich dan ook geen deel van Australië gevoelen. Sidney Amerikaans Dr. Kooyman besloot zijn reis met een bezoek aan Australië, waar hij veertien dagen in de musea van Mel bourne en Sydney heeft gewerkt. Vergeleken bij tien jaar geleden, vond hij Australië sterk veranderd. RADIO TELEVISIE Het Dominion-museum in Welling den. De conservator maakte deze reis exploitatie van nikkelmijnen. Behal- met financiële steun van de Neder- ve door het museumwerk, dat hij ,Nieuw Iand.se organisatie voor Zuiver-We- hier verrichtte, werd dr. Kooyman naast volkenkundiee collec tiid in bedag genome^ndoor ju con- een natuurhistorisch6 en een is, maar waar een overvloed van ta- duidelijk, gezien de prijsstijging van |xi's rondrijdt. Ook in Sydney is het ruwe koffie op de wereldmarkt, dat GANGETJE 12 (Advertentie^ van was om oceanische boombast- tact met de „South Pacific Commis- cuitureel eedeelte Niet onvermeld Probleem van de recreatie urgent, een verdere verhoging van de con- eken in de musea van Nieuw Zee. sinn" waarwwr hii vrnecrer aewerVt Y De inwoners koestaren er als ideaal sumentennriizen niet zou kunnen doeken in de musea van Nieuw Zee land te bestuderen. Dr. Kooyman is in ons land namelijk de specialist op het gebied van de boombastdoeken en in 1956 heeft hij hiervan een stu«- die gemaakt in de Engelse musea. Nieuw Zeeland sdon", waarvoor hij vroeger gewerkt K1ü,,0 7 De inwoners koesteren er als ideaal sumentenprijzen niet zou kunnen heeft. sea vèel doen ^D ODVoedkimdTk^e" het van een huü met ind.cn cr dalinj in bied cn dat er vSle schoolktoen op eigen tuintje er om heen. De trek de wereldmarktprijien ni optre- AetherkldTlken bezoek komen up naar buiten dan ook groot, maar den. De prijsverhoging voor koffie uezue* Komen. daar bijna iedereen 0ver een auto was namelijk in november 1963 zo Na Nieuw Caiedonië kwam Nieuw Op dr. Kooyman maakte Nieuw beschikt, vindt men het niet erg om beperkt mogelijk gehouden. waarvoor ZWO hem eveneens een Zeeland aan de beurt en dr. Kooy- Zeeland een typisch Britse indruk. 25 of 30 mijl van zijn werk af te Een daling van de wereldmarkt subsidie verleende. Tijdens zijn laats- man heeft beide eilanden van noord Het levenstempo is er rustig en de wonen. De uittocht gedurende de prijzen is uitgebleven en, nu de in- te reis verscheen in de reeks mede- naar zuid afgereisd, waarbij hij zo- schapenteelt is een van de hoofdmid- weekeinden schept de zelfde moei- temationale koffie-overe en komst de- delingen van het rijksmuseum voor wel de grote als de kleine musea delen van bestaan. Het klimaat is, lijkheden als elders: overvolle we- finitief in werking is getreden, is de WOENSDAG 15 JANUARI HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV Volkenkunde in Leiden een studie bezocht. van zijn hand over dit onderwerp. Het eerste museum, waar hij werk- natuur bijzonder fraai met brede stoppingen, getiteld „ormamented bark cloth te was dat van Auckland, in het sub vooral in het noorden, heerlijk en de gen en onophoudelijke verkeersop- prijs van ruwe koffie beduidend in Indonesia". tropische noorden van het land. Zoals alle musea in Nieuw Zee- Deze studie werd geïllustreerd door land, heeft ook dat van Auckland een zijn echtgenote, mevrouw T. Kooy- algemeen karakter. Naast een grote man-Van der Craats en zij is geba- volkenkundige verzameling waarin seerd op de rijke collectie boombast- een collectie boombastdoeken, heeft doeken, die het Rijksmuseum voor het onder meer afdelingen voor zoö- Berekend ovet- de gehele huisbrandkolenvoorziening, dus inclusief de im- Volkenkunde in Leiden bezit. Van logie, mineralogie, geologie en Euro- port, zullen per 15 januari de prijzen gemiddeld stijgen met 38 cent per zijn reis naar Nieuw Zeeland heeft pese meubelen. Zeer fraai is de ver- hectoliter antraciet, met 33 cent per hl. eierkolen en 23 cent per mud dr. Kooyman ca. 1300 foto s van ver- zameldng, die betrekking heeft op cokes. Deze prijsverhoging wordt veroorzaakt door twee maatregelen: de Staïm de Maori-cultuur (de beschaving van vergroting van de marge van de kolendetailhandel met acht cent per den ontwikkeld, bestudeerd, beschre- zLTa^drTe^hoXm/werk^m dez" ^brandkolen, en een prijsverhoging ter verbetering van de positie ven en vergeleken met de afbeeldin- verzameling is nog gedeeltelijk prae- Van Nederlandse mijnen, gen van Indonesische boombastdoe- Europees en met behulp van stenen ken, omdat er culturele relatie werktuigen gemaakt. De specimens e mmister van Economische Za- antraciet neer op ongeveer 30 cent bestaat tussen Indonesië en Polyne- Van de oude Maori-cultuur zijn daar ken acht deze Prijsverhoging passend per mud. Voor eierkolen zal de af- GEEN INVOERRECHTEN verder gestegen. Een verdere aanpas sing van de consumentenprijzen ach ten vakkringen dan ook onvermij delijk. Met ingang van 14 januari 1964 zal daarom een prijsverhoging voor gebrande koffie plaatsvinden, welke voor de hoofdsoort twaalf cent per pakje van 250 gram gaat betekenen. Toch blijft de koffie, volgens deze vakkringen, vergeleken met de na oorlogse situatie, nog steeds een voordelig en laaggeprijsd artikel. In 1950 immers bedroeg de koffieprijs in de hoofdprijsklasse nog 1,92 en in 1954 zelfs 2,68 per pakje van 250 gram. Hawaii. Dr. Kooyman vertelde ons, dat hij van Amsterdam via Noord-Canada en Vancouver naar Hawaii was ge vlogen. Op dit vakantie-eiland had onze landgenoot tien dagen hard ge werkt in het BP Bishop Museum, dat niet slechts door zijn unieke col lecties een beeld geeft van de tradi tionele cultuur van Hawaii, maar dat tevens fungeert als een Amerikaan» research-instituut zowel op het ge- om zo belangrijk omdat de teeen- m het kader van het Prijsbeleid. De mijn prijs met 30 cent worden ver- woordige Maori's alleen maar modern aanPassinS van de marge voor de- hoogd. Deze verhoging betekent, als Tegenover deze noodzakelijke prijs- tailhandelaren vindt hij gerechtvaar- rekening wordt gehouden met de verhoging van koffie staat zo ver- djgd ais gevoig van de vijf procent import, een gemiddelde stijging van nemen wij nader uit vakkringen loonsverhoging per 1 januari. een kwartje per mud. De verhoging een prijsverlaging voor thee. Deze van de af-mijn prijs voor cokes be- verlaging werd mogelijk door het De Federatie van de Nederlandse draagt vijftien cent per hectoliter. wegvallen van het invoerrecht op Brandstoffenhandel heeft om deze Kardinaal Alfrink over Pax Christi- voettoclit Ter inleiding en aanbeveling van aanpassing van de marge verzocht. Na overleg ging de minister akkoord met een verruiming van de marge, die neerkomt op ongeveer acht cent per hectoliter. KORTE GOLF thee in het kader van de EEG. Ingaande 14 januari 1964 wordt de theeprijs 20 cent per 500 gram goedkoper, ofwel 4 cent per pakje van 100 gram. Aangereden door een bestelauto XT. „DTinrMe eAnnemrecw de 7de Pax Christi-Voettocht den IMPORT MAAKT EEN DEEL GOED is maandagmorgen het dertienjarige NA AANRIJDING DOORGEREDEN bied van de geestes- als van de exac- ?OSClL' welke vaiY2 ^t 5 april onder meisje A. van Diepen uit Opmeer De 40-jarige heer W. uit het ge- te wetenschappen. In genoemd mu- u „Eerlijkheid" wordt ge- De verhoging van de prijzen door (NH). Zij liep met haar vijftienjarig hucht Diergaarde bij Koningsbosch is seum was een zeer uitgebreide en j heeft kardinaal Alfrink za- de Nederlandse Mijnen betekent, dat zusje op de Middenweg naar de bus- in de nacht van zondag op maandag mooie verzamelingboombastdoeken terdaë voor de KRO kort tot de jon- de af-mijn prijzen zullen stijgen, halte, toen de chauffeur van de be- aangereden door een personenauto, te bestuderen. VanHawaii, waar vrij- Se emd,examinandi gesproken. Deze stijging bedraagt voor antraciet stelauto moest afremmen voor een bestuurd door de 24-jarige landar- Sprekend over het thema van de variërend naar grootte en kwali- tegenligger. Hij heeft de meisjes ver- beider M. M. uit Herkenbosch, die na Voettocht 1964 zei de kardinaal: teit, van 1,10 tot 45 cent per hl. moedelijk niet gezien. Het meisje de aanrijding doorreed. Het slachtof- „Over eerlijkheid en oprechtheid, gemiddeld 70 cent per mud. Daar werd levensgevaarlijk gewond en fer is iin zeer ernstige toestand in wel geen rassentegenstellingen zijn waar te nemen, ging dr. Kooyman naar het eiland Fiji, een Britse kroon kolonie die nog volgens de ouderwet- authenticiteit of jezelf zijn in alles, Nederland ongeveer drie vijfde van werd overgebracht naar het zieken- het ziekenhuis te Sittard opgenomen, se koloniale politiek wordt beheerd word* tegenwoordig veel en heel ge- zijn antraciet importeert, komt de huis, waar het in de loop van de mid- De rijkspolitie heeft M. in de loop en waar de apartheid" nog aan de leerd geschreven. Dat zal ook wel gemiddelde stijging van de prijs voor dag is overleden. van de dag kunnen arresteren, orde van "de dag is. De grootste be- v'nden m dat volkingsgroep van Fiji wordt ge- deIe .?™"als dMie£de; vormd door de Indiërs, wier voSr- de J™*? en vrgheid, zo bedreigd ouders daar kwamen als koeli's voor wordt. Nu is het allerminst de bedoe- de rietsuikercultuur. Op het ogenblik dat Jullle met elkaar dff. d.™= werken deze Indiërs als boeren en als handelaren. Op Fiji heeft de con servator gewerkt in het Fiji-museum, dat zeer mooi in de botanische tuin dagen nog eens een nieuwe definitie gaan formuleren van wat eerlijkheid in jullie ogen betekent; wel echter dat jullie eerlijk met elkaar zult om- is gelegen. De huidige museum-direc- «aan 01 «Preken, misschien zelfs teur, de heer Bruce Palmer - een °^n dan spreken. En je zult Nieuw Zeelander -wilde verzame- dan hoCTen zoekennaarge- ling, welke de traditionele cultuur egenheden om van die eerlijkheid te van Fiji representeert, uitbreiden kunnen en. met collecties, die een beeld geven Men zou van jullie mogen ver van verschillende andere aspecten wachten dat jullie de laatste ency van het leven, onder andere moder ne Westerse techniek. cliek van de goede Paus Joannes ge lezen hebt. Men heeft deze encycliek Van Fiji vloog dr. Kooyman naar zijn testament genoemd. Bij een aan- het door de Fransen beheerde eiland dachtig lezen zal je duidelijk zijn ge- worden met welk een ongecompli ceerdheid hier telkens weer de na druk wordt gelegd op deze eerlijk heid in leven, denken en handelen. Vrede is immers een vrucht van eer lijkheid en gerechtigheid. Tijdens de ze voettocht, waar je samenkomt met meisjes en jongens die nog volkomen onbekenden voor je zijn, zal - wij twijfelen er niet aan - weer een on derling begrip, een wederkerige ver staanbaarheid gaan bloeien, die je wellicht als de kostbaarste herinne ring mee naar huis zult nemen op Beloken-Pasen. Deze tocht zal niet alleen voor jezelf maar ook voor an deren waarde krijgen wanneer je dat onderlinge begrip en die weder kerige verstaanbaarheid ook zult gaan waarmaken in de nieuwe om standigheden van het leven dat nu voor je ligt", aldus de kardinaal. „Wij willen beklemtonen, dat de waarde van de voettocht niet bepaald wordt door het aantal maar door de instelling van hen die eerlijk en on bevangen dit geestelijk avontuur durven wagen", zo besloot de kar dinaal. Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Vier middelen in één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek te maken I Tegen pijn en griep wordt meer en meer een combinatie gebruikt van geneesmiddelen die eikaars werking ondersteunen. De combinatie van Chefarine „4" werkt niet alleen krachtig maar ook veilig, want één der bestanddelen zorgt dat de maag niet van streek raakt. (Advertentie) 7.00 Nieuw en SOS-berichten. 7.10 Dagopening. 7.20 Klassieke grammo- foonmuziek. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.15 Lichte orkestmuz. (gr.). 8.30 Inter nationale volksliederen en -dansen (gr.). 8.45 Bekende marsmuz. (gr.). 9.00 Verzoekprogramma voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Klassieke gram.muz. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Moderne pianomuz. (gr.). 11.15 De jeugd op eigen wieken, hoos- spel (24). 11.45 Lichte gram.muz. 12.30 Mededelingen tb.v. land- en tuinbouw. 12.33 Meisjeskoor en instrumentaal sex tet. 12.53 Gram.muz. eventueel aktuali- teiten. 13.00 Nws. 13.15 Licht instrumen taal trio. 13.45 Klassieke gram.muz. 15.20 Samenzang: geestelijke liederen. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Jazz-perspectief. 17.45 Gram.muz. 17.55 Het Spektrum: le zingen. 18.10 Oude muziek. 18.30 Radio Volksuniversiteit: muz. spectrum, door Klaas A. Posthuma. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19a.l5 Leger des Heilskwartier. 19.30 Radiokrant. 19.50 Weens Promenadeork. (gr.) 20.05 Russische liederen (gr.). 20.20 Omroeporkest en solist: mod. muziek. 21.00 Medicijn voor de geest (II), gedra matiseerde documentaire in dialoog vorm. Na afloop: commentaar op de do cumentaire en brievenbeantwoording. 21.45 Zigeunermuziek (gr.). 22.00 Kant tekeningen: actuele rubriek. 22.15 Lich te gram.muz. 22.30 Nieuws. 22.40 Avond- overdenking. 22.15 Gram.muz. 23.00 Bui tenmensen van de Maatschappij, lezing. 23.15 Lichte orkestmuziek (gr.). 23.40 Gitaarspel. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM n. 298 M. 7.00 VARA 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte gram.muz. (Om ca. 7.30 Van de voor pagina). 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 Lichte gram.muz. 8.55 Kookpraatje. 9.00 Ochtendgymnastiek voor de vrouw. 9.08 Klassieke gram.muz. 9.40 Schoolradio. 10.00 Lichte gram.muz. 11.00 Voor de vrouw. 11.40 Ka-priolen, cabaretprogramma (herhaling van za terdag j.l.). 12.10 Licht instrumentaal kwintet. 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgelkwartet: lichte muziek. 12.55 Europese kampioenschappen op de schaats in Grenoble. 13.00 Nieuws. 13.15 Accordeon-sextet. 13.35 Licht instrument taal sextet. 14.00 Kamerorkest: klassieke muziek. 14.50 Wat kan mijn grote doch ter worden?, toespraak. 15.00 Voor de jeugd. 16.50 Voor. de zieken. 17.20 Roe meens orkest. 17.50 Geven en nemen: tips voor en van weggebruikers. 18.00 Nieuws. 18.15 Licht pianospel (gr.). 18.20 Uitzending van de Anti-Revolu tionaire Partij: tot u spreekt mr. W. R. van der Sluis, secretaris van de ARP. 18.30 Jazzband. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Meisjeskoor. 19.30 Dansorkest en zangsolisten. 20.00 Nieuws. 20 05 Tango- rumba-orkest met zangsolisten. 20.35 Hart op de tong, programma over een actueel onderwerp. 20.50 Lichte gram- mofoonmuziek. 21.15 Oberto, opera. 22.30 Nieuws. 22.40 Balans: hoofd- en bijzaken uit het dagelijks gebeuren. 22.55 Oberto. opera (vervolg). 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 17.00 De Verrekijker, internatio naal jeugdjournaal. VPRO: 17.1017.45 Voor de kinderen. 19.30 Onder vuur: vragenbeantwoording. NTS: 20.00 Jour naal en weeroverzicht. VPRO: Medische rubriek. 20.55 A Valparaiso, documen taire film. 21.25 Balladen en rondelen van de moderne middeleeuwen. 22.0G Welkom in het leven lieve kleine, film. NTS: 22.35—22.40 Journaal. 28 door Liselotte Appel; geautoriseerde vertaling door Jane Roberts Hoe zou men niet van hen kunnen houden! Het was alsof Marianne de beide kinderen nog nooit zo wairn bemind had en hen nog nooit zo bit ter nodig gehad had als gedurende de laatste dagen. Steeds opnieuw on derbrak ze haar werk er viel heel wat te wassen en te strijken en te stoppen om de tuin in te lopen en Ellie in de arm te sluiten. Met vochtige ogen keek ze naar het don kere krullekopje. Hoe zou ze ooit over de scheiding van haar geliefde kind heen kunnen komen? Hoe vlug vergaten kinderen immers. Na een paar maanden zou Ellie helemaal gewend zijn aan Veronika en haar moeder misschien als een vreemde bezien? Nee! dacht ze hartstochte lijk. Zij is mijn kind, het mijne! Mama, waarom huil je? infor meerde Klaas verbaasd? die haar had gadegeslagen. Ze wreef in haar brandende ogen. Domoortje, ik huil helemaal niet, maar er is een vliegje in myn oog gevlogen. Mama, koekjes! riep Ellie stra lend en wees op haar gele, rode en blauwe zandvorrnpjes. Ja, lieveling, stamelde Marianne en liep het huis weer binnen, omdat ze zich niet langer kon beheersen. Van Joachim zag of hoorde ze niets, 's Nachts brandde er geen licht in de grote villa. Was hij nog steeds op reis? Veronika, die zich anders groen en geel ergerde over de rod- delgrage dorpsgewoners, snapte gre tig elk gerucht op, dat betrekking had op Kortens. Mevrouw Zoltenaar heeft bij de kapper verteld, dat haar nichtje vast en zeker nog dit jaar met Kortens zal gaan trouwen. Marianne had een gevoel, alsof ze tot een blok ijs verstarde. Dat is niet waar! Dat is een leugen! had ze bijna verontwaardigd uitgeroepen. Maar dan zweeg ze toch maar. Wat wist ze ook van Joachim af? Dat hij tij dens hevige pijn Vera niet had wil len zien, dat hij zich van het meisje losgemaakt had. Alles wat ze over het paar wist, schoot haar te binnen, maar dat scheen niet voldoende te zijn. Vera was knap en eenmaal had hij van haar gehouden of ten minste van haar menen te houden. Die twee konden verzoend zijn met elkaar. Het was niet de eerste keer, dat een verloving verbroken werd en het huwelijk desondanks plaats vond. Nee, ze wist helemaal niets van hem af. Hij schijnt op reis te zijn, ver volgde Veronika. Niemand weet pre cies waarheen. Van die oude Steders krijgt geen mens iets te horen. Nu ja, dat zijn onze zorgen ook niet. Ze lachte een beetje bitter, alsof ze gepikeerd was door Joachims vreemd gedrag. En daarbij wist ze nog lang niet alles! De laatste dag van haar verblijf zag Marianne Steders in de stad. Ze kwam uit de drogisterij, toen de oude bediende de straat overstak. Als aan de grond genageld bleef ze staan terwijl een wilde wanhopige hoop in haar opwelde. Nogmaals keerden de herinneringen met smar telijk geweld terug; de onvergete lijke avond bij het meer, zijn blik toen hy haar bij zijn ontwaken in zijn kamer vond, zijn woorden, het vertrouwde „jij", de tedere klaijk van zijn stem. Dat kon, dat mocht niet alles geweest zijn. Steders was haar laatste binding met Joachim. De volgende dag zou ze ver weg zijn in een andere stad. Nooit zou ze meer iets van Joachim horen, tenzij uit een brief van Veronika. Steders zou haar echter kunnen zeggen Ja wat eigenlijk? vroeg ze zich af. Ze voelde zich direct daarop uitgeput en ontmo^iigd toen de oude bedien de zich aarzelend afwendde en vlug doorliep. Nee, ook Steders had haar niets meer te zeggen. Maar wat had hij haar vreemd aangekeken met zulk een aarzelende blik, alsof hij een geheim te verbergen had. HOOFDSTUK VII De woning was stikkend heet en zo klein, dat Marianne het gevoel had. dat de muren haar dood zouden drukken. Toen ze van het station te rugkeerde, waar Veronika haar op de trein had gezet, was ze aan het eind van haar krachten. Klaas liep jammerend door het huis. Hij had het warm en hij verlangde naar de ongebondenheid der dagen, die hij aan het meer en in Veronika's tuin had doorgebracht. Bovendien vroeg hij voortdurend naar Ellie, zodat Ma rianne tenslotte meende, dat haar hoofd zou barsten. Mama, waarom gaan wij niet terug naar ons huis? Hoe moest ze hem duidelijk maken, dat ze nooit meer een huis zouden hebben, doch dat hun leven zich in de toekomst in deze kamers zou af spelen? Ze gaf Klaas zijn avondbo terham en bracht hem, ondanks zijn heftig verzet, vroeg naar bed. Ze moest eindelijk een paar uur rust hebben. De volgende morgen zou ze met haar werk beginnen; tot op dat tijdstip viel er nog oneindig veel te doen. Klaas pruilde en wierp zich onrustig in zijn bed van de ene zijde op de andere. Ze hoorde het, terwijl ze de kasten inruimde. Ja, nu begon haar nieuwe leven! Ze richtte zich zuchtend op en streek het haar uit haar vochtige voorhoofd. Haar rug deed pijn en haar ledematen wogen zo zwaar als lood. Ze veranderde de woonkamer bank in een bed. Dit zou voortaan haar slaapplaats zijn. Later kon Klaas hier slapen en zij zou het kleine kamertje met Ellie delen. La ter, was er wel een later? De toe komst scheen haar duister en drei gend toe, zonder lichtpuntje, zonder geluk. Ondanks haar vermoeidheid kon ze niet meteen in slaap komen. Duizenden gedachten cirkelden in haar brein rond en kwelden haar, en pas laat in de nacht viel ze in 'n korte, onrustige sluimer, waaruit ze badend in haar zweet en onfris ont waakte. Het gelaat dat haar vanuit de spiegel van de badkamer aanzag, was bleek en uitgeput. Nadat ze Klaas in het kinderte huis had gebracht, reed ze naar haar werkkring, een groot kantoor in het centrum van de stad. Het was een gloeiend hete dag en reeds 's mor gens vroeg drukte de zwoelte op de stad. Ze meende niet goed adem te kunnen halen. Hoe heerlijk moest 't nu aan het meer zijn, in wiens nabij heid altijd een koel briesje te be speuren was. Men verwees haar naar het sekretariaat, waar ze aan een streng kijkende dame met een bril op werd voorgesteld. (wordt vervolgd;

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2