Amerikaans rapport acht het roken van sigaretten levensgevaarlijk DE AVONTUREN VAN M1CKEV MOUSE MAANDAG 13 JANUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Het nemen van maatregelen is volgens deskundigen gewettigd Een Amerikaanse commissie van deskundigen is van oordeel, dat „het roken van sigaretten een dermate groot gevaar voor de ge zondheid inhoudt, dat het het ne men van passende bestrijdings maatregelen wettigt". Dr. Luther L. Terry, „Surgeon general" van de Verenigde Sta ten, die de commissie heeft ge vormd om de gevolgen van roken voor de gezondheid te bestude ren, verklaarde tegenover jour nalisten: „Ik kan de commissie verzekeren, dat wij spoedig stap pen zullen doen om vast te stel len welke maatregelen de open bare gezondheidsdienst dient te nemen". De commissie kwam tot de con clusie, dat het roken van sigaret ten in verband staat met een ho ger sterftecijfer bij een aantal ziekten. „Gezien de voortdurende en toe nemende bewijzen uit vele bron nen", aldus het rapport van de commissie, „is de commissie van oordeel, dat het roken van siga retten in aanzienlijke mate bij draagt tot de dood als gevolg van bepaalde ziekten en het sterfte cijfer in het algemeen". „In ver gelijking met het roken van siga retten bleek het sigaar- en pijp roken van weinig betekenis". Volgens het rapport bestaat er een causaal verband tussen het roken van sigaretten en longkanker bij mannen. De gevolgen van het roken van siga retten overtreffen verre alle andere factoren. De gegevens die betrekking hebben op vrouwen, hoewel minder uitgebreid, wijzen in dezelfde rich ting. „Het risico van longkanker neemt toe, naarmate men langer en meer rookt en vermindert wanneer men met roken stopt". De dodelijke afloop bij aandoenin gen van de hartkransslagader - een van de voornaamste doodsoorzaken in de V.S. - was bij sigarettenrokers 70 procent hoger, dan bij anderen. Een van de leden van de commissie, dr. Farber, zei, dat hij behalve een pijp „veel sigaretten" rookt, terwijl dr. Schuman eveneens lid van de commissie verklaarde, dat hij zijn rookgewoonten niet had gewijzigd om te voorkomen, dat hieraan een bijzon dere betekenis zou worden toegekend. De commissie doet geen uitspraak over de gevolgen van het roken van filtersigaretten, omdat zij niet over voldoende materiaal op dat gebied beschikt. Rokers van pijpen en sigaretten lo pen eerder de kans om longkanker te krijgen dan niet-rokers, doch deze kans is veel geringer dan die van de siga rettenrokers. Chronische bronchitis Het roken van sigaretten is in de Verenigde Staten ook de voornaam ste oorzaak van het ontstaan van chronische bronchitis en het verhoogt het gevaar om aan deze ziekte te overlijden. Er sterven niet veel niet- rokers aan bronchitis. Het is ook ge bleken, dat roken een veel belangrij ker oorzaak voor het ontstaan van chronische bronchitis is dan het bij tijd en wijle inademen van bijvoor beeld door uitlaatgassen besmette lucht. Het roken van een pijp schijnt in min of meer op zichzelf staande ge vallen kanker aan de lip te kunnen veroorzaken. Reakties op het rapport over roken De Amerikaanse senator Ma rine Neuberger maakte zater dag bekend, dat zij komende week twee wetsontwerpen zal indienen, een ter regeling van sigaretten-advertenties, het an dere ten aanzien van het on derwijs en tevens voor een on derzoek naar de gevaren van het sigarettenroken, in te stel len door het ministerie van ge zondheid. Zij wil, dat de rege ring ervoor zorgt, dat geen en kele volwassene rookt zonder volledig op de hoogte te zijn van de gevaren daarvan, dat voor hen die het roken van sigaretten niet willen of kun nen laten, de regering het zoe ken naar ..minder gevaarlijke sigaretten" stimuleert en de keuze tussen concurrerende merken op basis van betrek kelijke veiligheid vergemakke lijkt en speciaal zal pogen aan beveling en adverteren van si garetten op een manier waar door het roken van sigaretten voor kinderen aantrekkelijk lijkt tegen te gaan. De Amerikaanse tabaksindus trie zei in een verklaring, dal het regeringsrapport „niet het laatste hoofdstuk" is. „Er moei over dit onderwerp nog heel veel meer bekend worden", al dus de verklaring. Een radiostation in Concord Californië) heeft zaterdag het maken van reclame voor siga retten in zijn uitzendingen ver boden. tabaksrook voor en redelijkerwijs kan worden aangenomen, dat zij ook op deze wijze hun kankerverwekken de uitwerking zullen hebben. Volgens het rapport zijn er in 1962 41.000 Amerikanen aan lonkkanker overleden, tegen minder dan 3.000 in 1930. „Deze buitengewoon grote stij ging van het aantal overlijdensgeval len aan longkanker heeft zich niet voorgedaan bij enige andere vorm van kanker", aldus het rapport. Hier in wordt ook verklaard, dat het be studeren van duizenden ziektege schiedenissen van rokers en njet-ro- kers heeft aangetoond, dat zij bij ro kers veel meer beschadigingen voor doen aan organen, cellen en weefsels dan bij niet-rokers en dat deze be schadigingen ook een veel ernstiger karakter hebben. Tijdens het bestu deren van 1.123.000 mannen zijn 37.391 van hen overleden. Het rapport zegt, dat uit de ge combineerde rapporten blijkt, dat 't sterftecijfer van sigarettenrokers in verhouding tot nietrokers bijzonder hoog is: voor longkanker 10.8 tegen een nietroker, bronchitis en emphyse ma 6.1, kanker aan het strottenhoofd 6.5, algehele kanker 4.1, kanker aan de slokdarm 3,4, maagzweer 2.8 en de groep van andere bloedziekten 2.6. Voor ziekte aar. de hartkransslagader is de verhouding 1.7. Schepen vastgelopen op de wadden Een verraderlijke noordoosten wind heeft deze week weer het water van de wadden afgedreven, waardoor een paar schepen op zandbanken zijn vastgelopen. Vanmorgen voer de reddingboot van Hollum de „Dr. H. W. van Riet schoten" uit om de bemanningen van twee schepen die vast zaten van levensmiddelen te voorzien. Het zijn de „Marie 8" een sleep boot met bak die vrijdag uit Ame land vertrok met bestemming Har- lingen, en de dekschuit „Gerrit", die met een lading pijpen vood de NAM van Harlingen op weg was naar Ame land. Er ligt ook nog een schip met grind voor Ameland, die dinsdag reeds op een wad is gelopen. Een van de twee beurtschepen van de Gebr Bruin, dat vrijdag vost kwam te zit ten, is zaterdag vlot gekomen en is op Ameland binnengelopen. De pijp Het roken van sigaretten vormt een belangrijke factor bij het ont staan van kanker aan het strotten hoofd. De medische ervaring wijst er verder op, dat er verband bestaat tussen roken en het ontstaan van kanker aan de slokdarm, aldus het rapport. De commissie verklaart voorts, dat er overvloedige bewijzen bestaan, dat in industriebedrijven werkende arbei ders huidkanker kunnen krijgen door bepaalde koolwaterstofverbindingen, waarmee zij door hun werk in aan raking komen. Enkele van deze kool waterstofverbindingen komen ook in De commissie zegt, dat uit de zeven studies is gebleken, dat er ongeveer evenveel mannen sterven die per dag minder dan vijf sigaretten roken als niet-rokers. Het sterftecijfer voor mannen die meer dan vijf sigaren per dag roken is iets hoger. „De verhou ding voor pijprokers is weinig of niet hoger dan voor niet-rokers, zelfs voor manen die tien of meer pijpen per dag roken en voor mannen die lan ger dan 30 jaar pijp gerookt hebben". „Vervuild* lucht" „Wij hebben een rapport over ro ken, dat in tegenspraak is met het Amerikaanse", zo heeft professor Reinhold Poehe, chef van het Patho logisch Instituut van de Medische Academie van Diisseldorf gezegd. „Vervuilde lucht is waarschijnlijker meer oorzaak van longkanker dan si garetten roken". De groep met wie hij zijn onder zoek heeft verricht, is tot de slotsom gekomen, dat veel sigaretten roken beslist het leven verkort door het verwekken van andere ziekten, meestal kwalen aan hart en bloedva ten. Uitlaatgassen van auto's en mo toren, die de lucht vervuilen, kunnen kanker vefwekken; aldus de Duitse geleerde. Het meest blootgesteld aan het gevaar zijn automobilisten en mensen, die in berookte of stoffige werkplaatsen werken. Fabrikant vermaakt aandelen aan bisdom Het testament van de op 20 decem ber van het vorige jaar overleden heer Willie Folker, in leven presi dent-directeur van de NV Folker Verwarmingsindustrie en de NV Klima te Eindhoven heeft in de Lichtstad groot opzien gebaard. Deze katholieke werkgever, die reeds tijdens zijn leven dikwijls blijk gege ven heeft van een grote sociale be wogenheid, heeft namelijk zijn aan delenkapitaal verdeeld onder zijn kinderloze weduwe, het bisdom Den Bosch en de tehuizen voor daklozen in Eindhoven, zo meldt de Volks krant. In een zeer indrukwekkende brief, die de heer Folker kort voor zijn overlijden heeft gesteld, zegt hij, dat hij het als zijn plicht als christen mens beschouwt de gaven, die hij tij dens zijn leven ontvangen heeft, na zijn dood aan God terug te geven. Het bisdom en het bestuur van de twee tehuizen voor daklozen (het Labre- en Ritahuis) staan op het standpunt, dat de continuïteit van de bloeiende industrieën in de eerste plaats moet worden gehandhaafd en dat verder indien mogelijk voor de verdere opbouw en uitgroei van de bedrijven hard zal worden gewerkt. In de gemeente Schaijk in Noord-Brabant, is zondagavond om zeven uur de boerderij van tuinder C. Schellekens in korte tijd door brand verwoest. Als vermoedelijke oorzaak denkt men aan kortsluiting. Publiek keerde zich tegen politie Misplaatste verontwaardiging Twee Amsterdamse politieagen- ten hebben het in de Pieter Nieuw- landstraat even te kwaad gehad toen omstanders zich gingen bemoeien met een arrestatie. Er vielen rake klappen. De agenten kregen spoedig assistentie van collega's. Bij het politiebureau aan de Lin- naeusstraat kwamen zich later vijf mensen er over beklagen dat ze door agenten geslagen waren. Een van hen, de 19-jarige serveerster I. G. V. wond zich zo op dat ze bij het weggaan uit het bureau een ruit insloeg. Ze is toen wegens ver nieling aangehouden. Het was allemaal begonnen rond de twee mannen de 24-jarige magazijn bediende P. V. en de 25-jarige draaier R. A. B. Met zijn tweeën hadden ze de 23-jarige chauffeur H. R. afge tuigd nadat ze ruzie met hem had den gekregen over twee vrouwen waar R. mee uit was. De magazijn bediende en de draaier hadden ook nog geprobeerd R. met 'n personen auto omver te ryden. Toen twee agenten de draaier en zijn kameraad trachtten te arresteren gingen om standers zich er mee bemoeien. On danks alle rumoer zijn V. en B. toch op het bureau Linnaeusstraat terecht gekomen waar ze zijn inge sloten wegens zware mishandeling en poging tot doodslag. De mishan- delde chauffeur is behandeld in het Onze Lieve Vrouwenziekenhuis en daarna naar huis gegaan. ONTPLOFFING IN AMERIKAANSE FABRIEK In een chemische fabriek te Attle- boro in de Amerikaanse staat Massa chusetts zijn gisteravond bij een krachtige ontploffing vijf mensen om het leven gekomen en minstens tien gewond. Het gebouw werd verwoest. De explosie werd tot in het op 65 km afstand gelegen Boston gehoord. Er ontstond brand die oversloeg op een ander gebouw. De brandweer had vijf uur nodig om het vuur meester te worden. Ruim honderd woningen in de omtrek zijn ontruimd, omdat mon vreesde, dat zich nieuwe ontploffin gen zouden voordoen. In de fabriek waar chemicaliën voor kunstharsprodukten worden ge maakt, had zich vrijdag al een lichte explosie voorgedaan waarby één man werd gewond. VISSERIJ-CAO MET 10 PCT OMHOOG Wordt de vis duurder? Naar het ANP verneemt is, hoewel de CAO-besprekingen tussen de redersver eniging van de Nederlandse zeevisserij en de drie erkende vakbonden over de CAO voor de „Zuid" nog niet geheel zijn afgesloten, over 'n 3-tal hoofdpunten overeenstemming bereikt: alle vaste be dragen in deze CAO. dat zijn het ga rantieloon en een aantal toeslagen, wor den met tien procent verhoogd. Aan de bestaande vijftien vakantiedagen wor den nog twaalf vrije dagen toegevoegd onder voorwaarde dat de visserij daar door niet wordt opgehouden. Zij zullen dus over het algemeen moeten worden opgenomen als het schip toch aan de wal ligt. Aan het aandeel van de be manning in de besomming wordt één procent toegevoegd. De CAO loopt van mei tot mei. maar al deze verbeteringen zullen reeds met terugwerkende kracht tot 1 januari j.l. gelden Verhoging van minimumprijzen van haring en andere vissoorten is een wens zowel van reders als werknemers. Men achtte het niet mogelijk hier in CAO- onderhandellngen een oplossing voor te vinden maar sprak wel af gezamenlijk stappen te doen om dit doel te bereiken. Over minimumprijzen moeten het pro- duktschap voor vis- en visprodukten en in laatste instantie de regering beslis sen. In het produktschap is de zaak al menigmaal besproken, zonder dat vis serij, handel en verwerkende industrie tot overeenstemming konden komen. De CAO zuid geldt voor Schevenin- gen, Vlaardingen, Katwijk en een ge deelte van de uit IJmuiden uitvarende schepen. Voor de meeste IJmuidense schepen geldt echter een aparte CAO, met een vast loon in plaats van een garantieloon. Moeilijkheden als in Sche ven ingen hebben zich in IJmuiden niet voorgedaan. WOONWAGEN UITGEBRAND Gisteren is in W eesperkarspel de woonwagen van de koopman Lorse dooo* brand geheefl vernield. Ook het geheel meubilair ging daarbij verlo ren. Toen de heer Lorse gisteren wilde gaan rijden, koppelde hij zijn auto aan de woonwagen en het gezin, be staande uit man, vxouiw en drie kin deren, nam in de auto plaats. Toen de heer Lorse de woonwaigen wiilde wegtrekken kantelde deze en bleef schuin in een langs de weg Liggend bosje hangen. De in de wagen staan de haard veroorzaakte brand en al spoedig stonden wagen en inboedel in lichterlaaie. Door bemiddeling van de burge meester van Weesperkar9pel werd het gezin Lorse bij het Leger des Heils in Amsterdam ondergebracht. BABY VERBRAND In het ziekenhuis aan het Westeinde in Den Haag is zaterdagmiddag over leden, de twee maanden oude Alberdina Henderson. Het meisje had 's ochtends zware brandwonden opgelopen toen haar wiegje in brand raakte bij een spelletje met lucifers van een paar broertjes. ONDERZOEKNAAR GERUCHTEN OVER GIFMOORD Graf geopend Teneinde te kunnen nagaan of de geruchten over een dood door ver giftiging van een 68-jarige inwoner van Gemert, overleden in 1960. waarheid bevatten heeft de officier van justitie last gegeven tot opening van het graf. De stoffelijke resten zijn overgebracht naar het gerechte lijk laboratorium in Den Haag voor een onderzoek naar evtl. sporen. Na de begrafenis in 1960 liepen er in pemert hardnekkige geruchte^ dat het geen natuurlijke dood zo% zijn geweest. Deze geruchten, ge paard met enkele verdachte om standigheden hebben de justitie nu aanleiding gegeven een nader on derzoek in te stellen. Reders winnen kort Geding tegen stakers De president van de rechtbank te 's-Gravenhage heeft vanmorgen de eisen van de in Scheveningen geves tigde reders in een vorige week aangespannen kort geding tegen het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfs organisaties en drie in Scheveningen wonende leden van het actie-comité gesteld gegrond geacht. De reders hadden het O.V.B. van een onrechtmatige daad beschuldigd omdat het de vissers tot staken had aangespoord. De reders hadden ge vorderd, dat het O.V.B. de Scheve- ningse vissers zal oproepen 't werk te hervatten. Zij vroegen een dwang som van 50.000.voor elke dag dat dit niet geschiedt. Tegen de le den van 't actiecomité vroegen zij 'n dwangsom van 500. De president beval vanmorgen in zijn uitspraak het O.V.B. en de drie leden van het actie-comité de aan de schepelingen gedane opwekking tot staken binnen twaalf uur onge daan te maken. Voorts beval de pre sident het O.V.B. geen steun meer te verlenen aan de stekenden, even eens binnen twaalf uur. De dwangsommen welke de reders hadden gevraagd bij niet nakomen van de rechterlijke beslissing 50.000.voor het O.V.B. en 500.- voor elk der leden van het actie-co mité legde de president eveneens op. Jeugd-fabriek In Moskou wordt een fabriek gevestigd, waarin 2.500 school kinderen werken en die micro- elektrische apparaten en on derdelen voor miniatuur-radio's maakt. Deze „Ohaika-fabriek" is, aldus meldt „Tass", niet be doeld als een produktie-spel- letje maar als werkelijke deel neming van schoolkinderen in de prodniktie. Voorlopers ervan waren „tienduizenden werk plaatsen waar kinderen in ver schillende beroepen worden opgeleid". In de fabriek zu-lilen de kin deren in totaal 3 uur per week wenken onder toezicht van volwassen groepsleiders. De jongere kinderen, van 12 tot 14 jaar, maken speelgoed. De oudere kinderen ontvangen een gedeelte van hun loon recht streeks. Zendelingen in Turkije gearresteerd Zendelingen zes Amerikanen, twee Britten, een Canadees en een Nederlander moeten in Ankara terechtstaan wegens het maken van christelijke propaganda zonder offi ciële toestemming. De naam van de Nederlander wordit opgegeven als Ivan Jong Hanevelth. Zij werden aangehouden nadat de politie in hun gezamenlijk tehuis pa pieren over religieuze zaken had ge vonden. Een van de Amerikanen is al eerder voor een soortgelijk feit berecht. IN 1963: Meer dan 70 schepen naar het buitenland Nederlandse reders hebben vorig jaar 76 zeeschepen met een gezamen lijk draagvermogen van 337.662 ton naar het buitenland verkocht. De op brengst was rond 54 miljoen gulden. De meeste verkopen geschiedden in het eerste halfjaar: 47 schepen of 197.942 ton dw. Maar in de tweede pex'iode lagen de prijzen belangrijk gunstiger. Een spectaculaire verkoop toen was die van de emigranten- schepen „Waterman" en „Gx-oote Beer", welke voor 4,9 miljoen gul den naar Gx-iekenland gingen. De totale verkopen in 1963 omvat ten: 35 grote vaartschepen (278.626 ton dw), 35 kustvaai-ders (20.337 ton dw),) 3 tankei-s (27.132 ton dw), één sloopschip (11.587 ton dw) en 2 zee slepers. SCHK" PSHKHICHTEN Aludna 12 te Buenos Aires; Beng- kalis 10 v. Port MelJon n. Eureka; Calamares 13 te New Orleans; Ci- nulia (t.) 12 v. Cailao n. Balboa; Kenia 12 te Thameshaven; Keixne- merlamd 12 te Gabedelo; Khasiella (t.) 12 v. Curasao n. New York;Lop- persum 12 v. Jacksonville n. Char leston: Montferland 12 te Bahia; Scheldelloyd 11 v. Antwerpen n. Bre merhaven; Willem Riuys 11 v. Suez n. Colombo; Acmaea (t.) 12 te Ber gen; Kloosteidijk 11 v. Antwerpen nr. Miami; Slamat 11 v. Marseille n. Barcelona; Vivipara (t.) 11 v. Khor- ralmuaya n. Durban; Wonorato 11 t.a. rede Colombo. BENOEMING BISDOM ROTTERDAM De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft benoemd tot pastoor van de H. Willibroidus-parochie te Vlaardingen de zeereerwaai'de heer P. J. van Stralen, intex-diocesaan directeur van het Missie-bureau, x'ector van Maris Stella te Scheveningen en interdioce saan aalmoezenier voor de gezinszorg en de zeereerwaarde heer J. A. Schoen» makers, moderator van de R.K. Studen ten Vereniging „Sanctus Laurentius" te Rotterdam en godsdienstleraar aan het meisjeslyceum Maria Virgo te Rotter dam. Tot moderator van de R.K. Stu denten Vereniging „Sanctus Laurentius" te Rotterdam, tweede godsdienstleraar aan het meisjeslyceum Maria Virgio te Rotterdam en zielzorger van alle stu derenden aan de Economische Hoge school te Rotterdam is benoemd de zeereerw. heer B. J. F. Rozestraten, kapelaan van de parochie Onze Lieve Vrouw van Goede Raad in Den Haag. Tot defensor vinculi (verdediger van de huwelijksband) aan de kerkelijke rechtbank te Rotterdam is benoemd de zeerwaarde heer dr. C. J. Th. v. Bockx- meer. RUSSISCH SCHIP GEZONKEN Het Duitse 3.241 ton metende schip Byblos heeft gemeld, dat het Russi sche motorschip „Uman" in de At lantische Oceaan is gezonken. Dit meet 5.628 ton. De Byblos heeft 23 man gered. Er worden nog 13 Rus sische opvarenden vermist. H.M. de Koningin heeft zater dagavond in de Koninklijke Schouw burg in Den Haag een voorstelling bijgewoond van het winterspel „Het donker is licht genoeg", dat wordt opgevoerd door de Haagsche Come- die. De koningin werdt vergezeld door haar hofdame jonkvouwe C. E. B. Roëll. Het hoge bezoek was niet officieel. De Nederlandse konijnenfok- kersbond zal ter gelegenheid van haar eerste lustrum in de Veemarkthallen te 's»Hertogenbosch een expositie houden. Aan deze tentoonstelling, waarop ruim 6000 dieren worden verwacht, neemt ook de Nedei-landse Pluimveefokkersvereniging deel. De burgemeester van Den Bosch zal vrij dagavond 17 januari a.s. het feest doen beginnen. Moskouse moordenaar gepakt Nieuwe woonwagen prooi der vlammen In het begin van de nacht is weder om (voor de vijfde maal binnen korte tijd in Den Haag) een woonwagen uit gebrand op een van de Haagse woon wagenstandplaatsen. De brand bx*ak uit, nadat de eigenaar, de hr. H. Slugters, en zijn vrouw van een bezoek waren thuis gekomen en bij het oppoken van de kachel het rooster eruit viel. De wagen was zo goed als nieuw. Het ge zin Slugters drie kinderen heeft onderdak gevonden bij kennissen. De verbrande woonwagen was verzekerd. De „sadist met de bijl", een Rus die verscheidene moorden in Moskou en Ivanovo op zijn geweten heeft, is door de politie in Moskou gearres teerd. Het is de 26-jarige Vladimir Ionesyan, een Armenier en deserteur. Hij heeft in Moskou twee schooljon gens en een vrouw, in Ivanovo een jongen en een vx-ouw vermoord en een meisje aangerand en ernstig ge wond. Ionesyan heeft 2lh jaar gevan genisstraf uitgezeten wegens deser tie. In het Orenburgtheater werkte hij als toneelspeler. Zijn medeplichti ge, A. Dmitriyeva, met wie hij sa menleefde, is eveneens gearresteerd. Bij de arrestatie vond de politie een bijl en andere voorwerpen die spo ren droegen van misdaden. Ionesyan heeft genoemde mooi'den bekend. Riskante treinrit Een militair in burger heeft vanochtend in alle vroegte 'n koude treinrit gemaakt. Van Zevenaar tot het station Arn hem-Velpepoort een rit van ongeveer tien minuten is hij meegereden, balancerend op een treeplank. In Velper- poort verwisselde de knaap deze ijzige plaats voor 'n meer comfortabele in de trein De militair was uit Doetinchem vertrokken in de richting Arn hem. De bestemming van de jongeman was Hollandse Ra ding. In de trein kwam hij tot de ontdekking, dat hij was vergeten zijn plaatsbewijs in Doetinchem te laten afstem pelen. Hij besloot het toen maar in Zevenaar te doen, waar de trein een paar minu ten zou blijven. Hij kwam in Zevenaar echter tijd tekort, toen hij zijn stem peltje had gehaald, reed de trein al. De knaap sprintte naar de trein en kon nog juist op de treeplank van het laat ste rijtuig springen. De trein was er een van het type, dat is uitgerust met automatisch sluitende deuren. Wanneer de deuren dichtgaan, verdwijnt tegelijkertijd de treeplank. Al leen bij de bestuurderseabine (voor en achter in de trein) is een treeplankje aangebracht dat op zijn plaats blijft. Daar is de knaap opgesprongen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 5