HET FEEST VAN DE 4R.1. Versteviging van band tussen Sleutelstad en Garnizoen OUDE KAMERAADSCHAP WERD VROLIJK BEVESTIGD THE MISTRALS WINNEN le RONDE MAANDAG 13 JANUARI 1964 i££^EIDSE<COURAN2 De veteranen van het roemrijke Vierde Regiment Infanterie 4 R.I. (Waterloo en Valkenburg) hebben elkander zaterdag in Leiden weer eens gevonden op een lustrum-reunie, die tevens de herdenking betekende van het feit, dat het regiment honderdvijftig jaar geleden werd opgericht. Het is een feest geworden van „ouwe jongens onder elkaar" en dat gold niet slechts voor de manschappen, maar ook voor hen die in het regiment strepen, sterren of balken droegen. Terloops gezegd: naar het oordeel van de redacteur van „Legerkoerier", die wij op de reünie ontmoetten, het mooiste feest onder de 150 jaar-herden- kingen, die hij meemaakte. Het begon al in de Morspoortkazerne waar de bijna 1500 reünisten, 500 meer dan waarop was gerekend, werden ontvangen en de eer ste begroeting plaats vond. Het officiële gedeelte werd gevormd door een défilé van de vroegere regimentskameraden voor bur gerlijke en militaire autoriteiten voor het stadhuis, gevolgd door een ontvangst in de burgerzaal en de aanbieding van een herinne ringsgeschenk. Dat défilé en die ontvangst waren trouwens het enige officiële, want aansluitend daarop begon het eigenlijke ongedwongen feest: een ondanks de wat overstelpende drukte toch geanimeerd borrel uur in de Doelenkazerne, 'n snertmaaltijd, waarvoor door de koks- school drieduizend porties waren gekookt (en schrijver dezer rege len durft met de hand op de maag te verklaren: hoe goed!) en als dagsluiting het optreden van Semper Avanti's „Jong en Jolig" in de can tine. koksschool te Leiden, majoor A. C. H. Geutjes, namens de wnd. Neder lands territoriaal bevelhebber gen maj. Feith, maj. b.d. C. W. E. van Hoek, voorzitter van 't herdenkings comité 28 R.I. en de heer M. Vlug, voorzitter van zulk een comité 4 R.L Van de burgerlijke autoriteiten en genodigden noemen we o.a. het vol tallige college van burgemeester en wethouders, mevr. Van Kinschot- Dorhout Mees, een aantal raadsleden burgemeester v. d. Have van Valken burg, gen. b.d. Steenmetser, wethou der van Oegstgeest en een afvaardi ging van de Leidse afdeling der Ex- pogé. Aanbieding foto koninklijk paar in de Burgerzaal van het Stadhuis. Op de voorgrond de heer v. d. Reek, de oudste nog in leven zijnde 4 R.I.'er. Wie er allemaal waren Er waren natuurlijk vele „hoge pie ten" aanwezig, met het college van burgemeester en wethouders van de Sleutelstad. Naar het oordeel van de oudste nog levende 4 R.I.'er, de 101- jarige Leidse heer v. d. Reek: „De burgemeester en die hoge pieten zijn reuze kerels". Van militaire zijde gaven o.m. van hun belangstelling blijk, in hiërar chisch afgaande lijn: brigade-gene raal W. van Rijn, kolonel P. W. van Schendel, garnizoenscommandant van Den Haag, waaronder Leiden ressorteert, kol. J. P. F. van der Horst, territoriaal commandant van Utrecht, kol. A. J. v. d. Hagen, ter ritoriaal bevelhebber van Zuid-Hol land, koL Th. Wessels, cdt. van de HET DEFILé Alle genoemde personen namen voor het stadhuis het défilé van de troep af. Ook de 101-jarige heer v. d. Reek, die per auto van „Groenhoven" was afgehaald, vond hier een zetel en was ook aanwezig bij de ontvangst in de burgerzaal. De nog stram marcherende troepen stonden onder commando van eerste Lt. b.d. E. C. de Jager, drager van de Bronzen Leeuw en bekend door de gevechtshandelingen bij de Haagse Schouw en de Maaldrift in 1940. Aan het défilé namen deel, opgesteld vol gens jaarlichtingen, mannen van 4 R.I., 28 R.l. met het 4e grensbatal- jon en twee O.V.W. bataljons. Ze waren gekomen uit alle delen van het land, niet alleen uit naaste of meer verwijderde omgeving, maar ook uit het hoge noorden en het die pe zuiden. De lange stoet, die voorafgegaan werd door de harmonie „Werkmans Wilskracht" in azuren uniform, ar riveerde een beetje te vroeg in de Breestraat. Daarom moest de kop van de stoet bij de Papengracht wachten tot de autoriteiten waren gearri veerd. Het publiek toonde achter de hekken, die voor en naast het stad huis waren geplaatst, grote belang stelling en begroette de mannen me nigmaal met een hartelijk applaus. De tijd van het wachten werd ver kort door de vrolijke marsen, die de Koninklijke Militaire Kapel in wandeltenue opgesteld naast de stadhuistrap, deed klinken. De KMK gaf later op het grote plein van de Doelenkazerne nog een concert dat, ondanks de minder aangename bui tentemperatuur, eveneens grote be langstelling trok. Vele jaarlichtingen, vanaf 1902 tot de laatste, namen aan het défilé deel. Wij hoorden zelfs vertellen dat er een grootvader met een kleinzoon aan deelnam, al waren die dat behoeft eigenlijk niet gezegd nu niet direct van dezelfde lichting. Geschenk aan de stad commissie, een korte toespraak, waarin hij herinnerde aan de „unie ke" relaties van het oude 4 R.l. met de stad Leiden. Bijna tachtig jaar heeft die periode geduurd, tot 1940. Het regiment vond hier gastvrijheid en medewerking, waarvoor spr. nog maals dank bracht. Overste Crabbendam wees op de aanwezigheid van de oudste nog le vende 4 R.I.'er (lichting 1880), de heer v. d. Reek, die nog commandant is geweest van de oude hoofdwacht naast het stadhuis. Als herinnering bood de overste namens de reünisten een, naar hij zeide „huiselijk" portret van het vor stelijk paar aan, een grote foto met inscriptie. Burgemeester jhr. F. H. van Kin schot, zei diep geroerd te zijn door het geschenk. Het in het stadhuis aanwezige schilderij dateert reeds van 1948 en dit nieuwe zal een plaats krijgen in rV hal van het raadhuis. Leiden heeft een bijzondere band met 4 R.l. en men weet wat een gar nizoen voor een stad betekent. Er was altijd een goede verstandhouding zoals ook nu nog met de koksschool en spr. hoopte dat dit bestendigd moge blijven. De burgemeester besloot met de wens, dat deze dag een succesvolle dag zou zijn. Borrels en snert Inmiddels hadden de reünisten zich verzameld in de verschillende recreatieruimten van de Doelenka zerne en de officiersmess. Het was er een drukte van belang, een drukte, die echter nergens storend was, door de geanimeerdheid waarmee oude wapenbroeders elkander begroetten. Op het wijde plein klonken vrolijke marsen van de K.M.K. en binnen in de warmte het geroezemoes van vele stemmen, het geklop op oude en oudere schouders en het geklets van spontaan gedrukte handen. Verschillende malen zagen we het groen en wit op de revers van Rid ders Militaire Willemsorde en het brons van Leeuwen en Kruisen voor betoonde dapperheid. Oude vriend schappen werden weer eens beves tigd en bezegeld met een hartig drankje, soms gemilderd door een heet worstje. Serverende koksschool- soldaten hadden handen vol werk, zowel met de drankjes als met de dampende snert, die werd aangebo den door het ministerie van defen sie en verzorgd was door „de be faamde koksschool". Alle eer aan kol. Wessels, zijn staf en zijn man nen. Drieduizend porties snert en wat voor snert is ook nogal wat. Er was ook nog een kleine exposi- Een grote brand, welke zaterdag een groot gedeelte van het hoofdgebouw van het koel- en vriesbedrijf A. van Dijk in Cothen, ten noorden van Wijk bij Duurstede heeft vernield, heeft niet minder dan vijf miljoen gulden schade aangericht. De brand zou zijn ontstaan door kortsluiting in een ventilator. De foto toont de brandweer in het offensief tegen de brand welke gepaard ging met een grote rookontwikkeling. tie ingericht „150 Jaar 4 R.I.", met als pronkstuk het huidige vaandel, waarop de woorden zijn geborduurd: „Valkenburg 1940". Zoals bekend is het -oude regimentsvaandel na de ca pitulatie in mei 1940 in de Noord- wij kse duinen verbrand om het kost bare symbool niet in handen van de vijand te doen vallen. Verder waren er oude uniformen, stukken en archi valia tentoongesteld, gedeeltelijk af komstig uit het Legermuseum. „Jong en Jolig" Na de grandioze 4 R.l. snertmaal tijd, die or r leiding stond, van ser geant-ma j. W. Paats en was toebe reid door één man, de sergeant H. Molman en waarbij door de rond 1500 reünisten bijna 1500 liter erw tensoep werd verorberd, werd als sluitstuk van het 150-jarig jubileum van 4 R.l. aan alle aanwezigen een feestavond aangeboden welke klonk als een klok. Overste J. G. Crabbendam opende de avond waarbij hij opmerkte dat het uit deze reünie wel duidelijk naar voren was gekomen dat men het leger pas gaat waarderen als men afgezwaaid is. Spreker vond het jammer dat in de toekomst de herinnering aan 4 R.l. zou wegvallen en daarom had de commissie gemeend de Minister van Defensie te moeten verzoeken om een ander regiment aan te wij zen welk de traditie van 4 R.l. zal moeten voortzetten. Staande de vergadering werd te vens een telegram van trouw en aan hankelijkheid gezonden aan H.M. de Koningin. Hierna verzocht spreker de heren J. Peerenboom, L. Favier en J. L. Landzaat, allen leden van de reuniecommissie, op het podium te komen. Tezamen met de heer J. F. v. d. Kloot, die wegens ziekte af wezig was, hadden deze heren reeds in 1939, bij het 125-jarig bestaan van 4 R.l. de eerste reünie georganiseerd en van die tijd af iedere keer weer aan de reünies meegewerkt. Als dank was reeds op 9 januari j.l. deze he ren een bloemenattentie gebracht, doch nu ontvingen zij nog een grote foto, waarop de commissie is ver eeuwigd. Tenslotte bracht spreker dank aan iedereen voor de prettige wijze waar op deze reünie was verlopen. Ten slotte bracht luitenant b.d. E. C. de Jager dank aan de heer S. Platteel, die op zo voortreffelijke wijze de pu bliciteit van de reünie had verzorgd. Hierna was het de taak van Sem- pre Avanti's „Jong en Jolig" om de aanwezigen een prettige avond te bezorgen. En zoals steeds wist dit ge zelschap wel, raad met deze taak. Talentenshow in Zoeterivoude: 1500 liter snert in de Doelenkazerne. Na het défilé volgde in de Burger zaal een korte samenkomst van bur gerlijke en militaire autoriteiten en reuniecommissie. Hier hield overste J. G. Crabbendam, voorzitter van die Luidruchtige klanken vallen het meest in de smaak Zaterdag om 8 uur knalden de gitaren in het parochiehuis los. De eerste avond van de Talentenshow was begonnen. Voor deze avonden is door de organi satoren reklame gemaakt in een lan delijk teenagerblad. Waren het vorig jaar bandjes uit de direkte omgeving van Zoeterwoude, nu kwamen ze uit heel Zuid-Holland en zelfs uit Amsterdam. Deze maal waren er geen deelnemers in het klassieke genre. Voor deze gelegenheid waren de décors helemaal opnieuw geschilderd, met af beeldingen, die passen bij deze muziek. „The Moving Strings" uit Amsterdam startten als eerste en brachten de z.g. „pure" rock and roll. Dit sloeg bij het overwegend jonge publiek goed in, maar toen daarna Nelleke Zwartjes uit Ha- zerswoude optrad, was de zaal niet rustig genoeg voor haar om zich te kunnen concentreren. Het publiek wil de blijkbaar alleen maar electrische gi taren en kon dan voor de rustige, min der harde muziek niet de nodige aan dacht opbrengen. Wim Roelandse uit Leiden speelde op de accordeon „Spielerei" en „Cascades". Deze jongen beschikt over een goede techniek met een goed ritme. Werkelijk veelbelovend. Verder kwamen nog The Mistrals uit Wassenaar, en Nico van der Does als saxofonist. The Gay Mixers uit Ter Aar brach ten 2 gezellige dansmuziekj es, waarbij de zangeres wat moeite had met de hoge tonen. Als laatste trad „Tony and his Flashlights" uit Wassenaar op. Hier stonden helaas de versterkers van het instrumentarium te hard. GASTSPELERS De twee grote sterren van de talen tenshow van vorig jaar waren door de organisatoren weer op het podium ge bracht, zjj het buiten mededinging. Het waren Duifje Gout uit Zoeterwoude en Tony Roos uit Haarlem. Tony Roos won vorig jaar de tweede prijs, maar dit was slechts het begin Door nog onbekende oorzaak is in Westergeest (Fr.) de boerderij, be woond door het gezin van de heer P. Loonstra, afgebrand. De zes kin deren, die op de boerderij sliepen, konden zich ternauwernood met hun ouders in veiligheid brengen. De brand is mogelijk toe te schrijven aam een slecht rookkanaal. De eige naar ie tegen brandschade verzekerd. van zijn muzikale loopbaan. Nu, IV» jaar later, ligt er zelfs al een plaat van hem op stapeL Hij zong twee keer tussen de orkesten door, wat het nog steeds goed bij de Zoeterwoudse jeugd doet. Daarna brachten Duifje en Tony samen nog een paar liedjes, waarvan vooral „Non, je ne regrette rien" fantastisch goed was. Bij dit nummer zong Duifje en begeleidde Tony haar met de gitaar. Het bewijs dat zij rasartisten zijn, is wel dat vóór 's avonds acht uur deze jongelui nog nooit met elkaar samen gewerkt hadden en het toch fantastisch ging. JURY-OORDEEL Hierna werd de jurering bekend ge maakt: The Mistrals 249 punten; Nico van der Does 239 punt; The Moving Strings 231 punten. Deze 3 zullen dan op 25 januari in de finale terugkomen om te strijden voor de eerste drie prijzen. Het eerste deel van het dansen werd verzorgd door de winnaars van deze avond, „The Mistrals". Er werd nog bekend gemaakt dat de volgende week o.a. de Cheetas zullen komen. Daarna werd tot 12 uur gezel lig gedanst m.m.v. „The Musical Cos mopolitans". Foto: Duifje Gout (Zoeterwoude) en Tony Roos (Haarlem) Non, je ne regrette rien

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4