2)e CöidóeSoti/fcci/nt Tunnel tussen Oost en West-Berlijn ontdekt Iemco n.v. Ernstige botsingen tussen studenten na vlagincident bij Panamakanaal SENSATIONELE AANBIEDING Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 2* KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 10 JANUARI 1064 54e JAARGANG No. 16.126 NOGSTEEDS NAZILAMMETJES Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.00.26 Klachten bezorging 8.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw„ Franco p.p. 110,55. Adv. 20 et p. mm., Telefoontjes 1,75 Deze foto, welke ons eerst thans bereikte, geeft een duidelijk beeld van de slechte gezondheidstoestand van premier Nehroe van India. Op de ope ningszitting van de jaarlijkse conferentie van de Indiase congres partij moest de zieke leider bij het opstaan worden geholpen door zijn dochter en een verzorger. Drie meisjes konden nog vluchten Van Oostherlijnse zijde is de voor genomen vlucht van een grote groep Oostduitsers via een tunnel tussen Oost- en West-Berlijn verijdeld. Dinsdag waren drie meisjes langs deze weg naar het westelijke stads deel gekomen. De grote groep zou woensdag een poging wagen, maar voor die tijd hadden leden van de Oostherlijnse grenspolitie door een ontploffing de tunnel onbruikbaar gemaakt. In West-Berlijn vermoedt men, dat de aspirant-vluchtelingen bijtijds kon den worden gewaarschuwd. De tunnel, die 150 meter lang was en tien meter diep, liep van een Westberlijns huis naar een kolenop- slagplaats in het oostelijke stadsdeel. Naar in West-Berlijn werd verno men, werd de uitgang in Oost-Ber- lijn door twee arbeiders ontdekt, die er de grenspolitie bijhaalden. Kort daarop zag men talrijke politieman nen naar de opslagplaats komen. Men hoorde een zware explosie en aan de Westberlijnse kant van de tunnel kwam traangas naar boven. De tunnelbouwers hadden zich bij tijds uit de tunnel teruggetrokken en ook een daarin aangelegde tele foonverbinding afgebroken. Griekse voorwaarden in kwestie-Cyprus De Grieks-Cypriotische minister van buitenlandse zaken van Cyprus, Kyprianou, heeft verklaard, dat Griekenland een oplossing voor de kwestie-Cyprus wil steunen op drie voorwaarden. Volgens Kyprianou, die sprak op een persconferentie in Athene, zijn deze voorwaarden de volgende: 1. Cyprus moet een volledig onaf hankelijke staat binnen het Britse Gemenebest zijn; 2. De rechten van de Turks-Cy priotische minderheid op Cyprus moeten volledig worden gegaran deerd; 3. Cyprus moet worden bestuurd door de Grieks-Cypriotische meer derheid. Sinds de muur tussen Oost- en West-Berlijn op 13 augustus 1961 werd opgeripht zijn vele Oostduitsers via een tunnel naar het westelijke deel van Berlijn uitgeweken. In ja nuari 1962 kwamen 28 Oostberlijners zo naar het westen. In mei van het zelfde jaar gelukte het aan twaalf mensen. Hun voorbeeld word in sep tember daaraanvolgend door 29 Oost- Berlijners gevolgd. In maart 1963 ontsnapten dertien mensen via een tunnel naar het Westen. Voor volautomatische wasmachines A.E.G. - IGNES - INDESIT ERRES - SIEMENS - BICO (Advertentie) Gouden Verlovingsringen Juwelier v. d. WATER, Haar lemmerstraat 207 heeft ze Zeer grote keuze. Op 't grave ren kunt U wachten. (Adv) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Lichte tot matige vorst Nadat een kleine depressie via Duitsland naar de Alpen was getrok ken, kwamen vooral in het zuiden van Scandinavië belangrijke lucht drukstijgingen voor. Er ontstond daardoor een langgerekt hogedruk- gebied dat zich uitstrekt van Enge land via de Noordzee naar West- Rusland. Aan de flank van deze hogedrukgordel stroomde koude con tinentale luoht naar het westen en verdreef daarbij in de afgelopen nacht de zachte lucht uit Nederland, zodat er op de meeste plaatsen al 1 a 2 graden vorst voorkwam. Ver wacht moet worden, dat de genoem de luchtdrukverdeling enkele da gen zal aanhouden. De temperatuur ondergaat daardoor nog een ver dere daling. Voor de komende nacht moet rekening worden gehouden met lichte tot matige vorst. Omdat op klaringen waarschijnlijk zijn, zal de temperatuur overdag tijdelijk tot om het vriespunt oplopen. De neerslag- kansen zijn zeer klein. ZON- EN MAANSTANDEN 11 Jan.: zon op 8.45, onder 16.50; maan op 5.40, onder 14.18. H oogwaterstanden 11 Jan.: v.m. 0.53; n.m. 13.13. KORRELTJE Duizenden opgewonden Panamese studenten hebben gisteravond de grens met de door de Verenigde Staten beheerde Panamakanaal zone bestormd na een vlagincident. Verscheidene schoten werden gehoord. Bij de ongeregeldheden zijn zeven personen, onder wie een Amerikaan, om het leven gekomen. Er zouden 108 mensen zijn gewond. Tegen schemer wilden een paar honderd Panamese stu denten hun vlag naast de Amerikaanse vlag bij de middelbare school in Balboa plaatsen. De voorgaande dagen hadden Ameri kaanse studenten betogingen gehouden. Zij wilden alleen de Ame rikaanse vlag hijsen voor scholen in de kanaalzone, ondanks het uitdrukkelijke bevel om naast de Amerikaanse de Panamese vlag uit te steken, zoals de Amerikaanse en Panamese regering vorig jaar overeengekomen zijn. Gisteravond wilden de Amerikaanse studenten het hijsen van de Panamese vlag verhinderen, waarbij handgemeen tussen beide groepen studenten ontstond. De politie maakte hier een eind aan, maar de studenten begaven zich naar de president Kennedy-laan en de Laan van de 4de juli, waar zij de ruiten van Amerikaanse winkels ingooiden, deze winkels plunder den, auto's omverwierpen en in brand staken. Daarna bestormden duizenden studenten de zonegrens. De politie van de kanaalzone schoot aanvankelijk niet, maar moest wat later het vuur openen en trachtte de studenten met traangas tegen te houden. Drie uur lang gingen de opgewonden studenten te keer en staken verschei dene gebouwen in brand, waarcrfp de politie dringend assistentie van de Amerikaanse troepen verzocht. Generaal Walter O'Meara liet tanks aanrukken en bezette de grens met militairen. Laat in de avond maakte generaal O'Meara bekend, dat hij de toestand volledig in handen had. V.S.-TROEPEN HERSTELDEN DE RUST; diplomatieke betrekkingen opgeschort Klachten bij Veiligheidsraad De opschorting van betrekkingen werd door president Robert Chiari in een radio-uitzending bekendgemaakt. De Panamese regering zou voorne mens zijn bij de organisatie van Ame rikaanse staten, alsmede bij de Vei ligheidsraad klachten tegen de Ver enigde Staten in te dienen. Het Amerikaanse leger heeft in de kanaalzone de staat van beleg afge kondigd en tanks en pantservoertui gen bij de wegen die naar Panama leiden opgesteld. Later bleek, dat de studenten don derdag de Amerikaanse fabriek van Goodyear, het gebouw van de Pana- merican Airways, de kantoren van de Amerikaanse voorlichtingsdienst en die van de autobusmaatschappij van de kanaalzone in brand hebben gesto ken. Ook in de stad Colon ontston den relletjes nadat de bevolking van de gebeurtenissen in Panama had vernomen. Bij botsingen werden vier personen door kogels gewond. Een radiostation in New York maakte vanochtend bekend, dat Pa nama de betrekkingen met de Vere nigde Staten opgeschort zou hebben. Het Witte Huis gaf geen commentaar op de toestand in Panama. Van een opschorting van de betrekkingen was volgens de woordvoerder niets be kend. De Panamese ambassadeur in Was- -hington, Arango, is door zijn rege ring teruggeroepen. Hij zou vanmor gen naar zijn land terugkeren. Ame rikaanse regeringsfunctionarissen zei den dat „opschorting" van de diplo matieke betrekkingen niet zo ern stig is als een volledige verbreking. Vliegtuigongeluk in Argentinië 24 doden Een Argentijns vliegtuig is giste ren 80 km ten noordwesten van Bue nos Aires brandend neergestort. Een entwintig passagiers en drie beman ningsleden verloren het leven. Drie passagiers zijn in een ziekenhuis op genomen. Hun toestand is ernstig. Het vliegtuig, een DC-3, behoorde aan de Aerolinea Litoral Argentini. Alle slachtoffers zijn Argentijnen. JOHNSON EN DE ONTWAPENING President Johnson meent, dat de hervatting van de ontwapeningscon ferentie in Genève op 21 januari van zeer groot belang voor de V.S. is bij de pogingen die zij doen om de vrede in de wereld te versterken, aldus een door het Witte Huis gepubliceerd communiqué. Morgen 9 uur begint de verkoop van schitterende MODERNE TWEEDJASSEN in vlotte raglan-modellen met rug ceintuur, geheel sati}n gevoerd, voor ongelooflijk lage prijzen: Serie I nd 4975 Serie II nd Serie lil, nd 6975 ZEVEN DODEN EN TIENTALLEN GEWONDEN stadsbevolking de pogingen steunt Het Westberlijnse parlement heeft de overeenkomst van 17 december 1963 tussen het Westberlijnse stads bestuur goedgekeurd. Het parlement ging ook akkoord met de pogingen die thans worden ondernomen om het bezoek aan Oost-Berlijn ook in de toekomst mogelijk te maken. In overleg met de regering in Bonn en de drie westelijke mogendheden in het stadsbestuur zal worden ge tracht een permanente regeling voor de bewegingsvrijheid van de Berlij- ners te treffen. De wettige status van Berlijn moet niet worden verzwakt, het stadsbestuur zal daarvoor in staan. Ook zullen de banden met de federale republiek en de westelijke bondgenoten niet worden verzwakt en zal de communistische drie-lan den-theorie niet worden gesteund, zei Brandt. Verdere onderhandelingen De Oostduitse regering heeft gis teravond verklaard, dat de overeen komst over de kerstpasjes in Berlijn „een geschikte basis vormt voor ver dere onderhandelingen". De Oost duitse regeringsvoorlichtingsdienst deelde na afloop van een vergadering van het presidium van de Oostduitse raad van ministers mee, dat de rege ring bereid is te streven „naar rege lingen tussen de DDR en West-Ber- lijn die bijdragen tot normalisering Tan de betrekkingen". Een beeld van het bezoek, dat H.M. de Koningin en H.K .H. prinses Beatrix donderdag aan de Staten-Generiial hebben gebracht. In de Ridderzaal werd deze opname van de koninklijke bezoeksters gemaakt. Links de voor zitter van de Tweede Kamer, mr. F. J. P. M. van Thiel en rechte de voorzitter van de Eerste Kamer, mt. J. A. Jonk man Westberlijnse stadsbestuur steunt pogingen tot herstel bewegingsvrijheid Burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn heeft gisteren moties EEKEN PREKEN van vertrouwen van het Westberlijn se stadsbestuur gevraagd inzake de IN CHILI regeling van de kerstpassen en ter Leken zuIlen in het aartsbisdom goedkeuring van verdere pogingen Santiago in Chili voortaan op zondag om de bewegingsvrijheid in Berlijn de predikaties verzorgen. Het initia- i b j. 144 tie* "iertoe is genomen door kardi- te helpen herstellen". Brandt zei, dat naal Silva Henriquez van Chili we er geen reden is tot overdreven op- gens het grote priestertekort in zijn timisme. „maar ik ben er zeker van, ^c^ngDe leken kr«Sen eerst dat de grote meerderheid van onze in Oost-Berlijn De Westberlijnse politie heeft gis teren meegedeeld, dat een voorma lige Oostduitse vluchteling, de 23- (Advertentie) jarige Ernst Fritz, is gearresteerd toen hij op 4 januari op een kerst- - pas een bezoek bracht aan het ooste lijke stadsdeel. Voor zover bekend De Hoogovens Alusuisse en Bil- zijn vier mensen die door de passen- li ton hebben definitief besloten ge regeling naar Oost-Berlijn konden zamenlijk een ailuminliimbedrijf in gaan, daar door de Oostduitse politie Delfzijl te vestigen. De bouw van de aangehouden. fabriek aal nog dit jaar beginnen. Hierin wordt voorts de benoeming van William Forster bekendgemaakt tot leider van de Amerikaanse dele gatie naar deze conferentie. De V.S., zo zegt het communiqué, koesteren geen enkele illusie wat de kansen op een snel of gemakkelijk succes van deze onderhandelingen betreft. President Johnson blijft echter van mening, dat het kernstopverdrag een bemoedigend begin is. Vierde arrestatie LEIOEN Haarlemmerstraat ROTTERDAM Wesf-Krulskado ROTTERDAM Kort* Hoogstraat ROTTERDAM Moent 1 ROTTERDAM Kalendr. lagedijfc HOOGVLIET Winkelcentrum

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1