FF,I J,F, PROTESTEN IN RUMOERIGE VERGADERING VAN ONDERWIJZERS Gejoel en agressieve toespraken Vijf mannen bedolven onder puin „groter verband" kleuterleidsters jaloers op marva's ontevredenheid samengevat PRINSES IRENE BEëDIGD ALS VERTALER VOOR SPAANSE TAAL kleuteiTbij brand omgekomen door noodlottige vergissing DE LEIUS^ ''TRANT PAGINA 7 Hiiivelijkszivendel op grote schaal Duizenden onderwijzers en onderwijzeressen hebben w oensdagmiddag gedemonstreerd in de Utrechtse Juliana- hal. De demonstranten droegen alle mogelijke soorten spandoeken en dergelijke met zich mee. De opschriften hierop lieten aan duidelijkheid weinig te wensen over De Amsterdamse recherche heeft gisteren de 63-jarige Amsterdamse koopman J. M. aangehouden, ver dacht van huwelijkszwendel op grote schaal. Via advertenties trad de man sinds een' half jaar in contact met vrouwen, die hij huwelijksbeloften zou hebben gedaan. De politie heeft een lijstje met de namen van 20 vrouwen in beslag genomen, met wie de verdachte relaties zou onderhou den. Bijna 23.000 onderwijzers en onderwijzeressen uit geheel het land hebben gistermiddag in de Jaarbeurshallen in Utrecht geprotesteerd tegen hun salarispositie en de hantering van de salarisschalen voor onderwijs. Het was een rumoerig congres, aan het eind waarvan een motie werd voor gelezen, waarin de regering met klem wordt verzocht alles te doen wat kan leiden tot een meer bevredigende vorm van georganiseerd overleg. De sfeer van de vergadering was nogal verward omdat velen naar de be stuurstafel oprukten om het bestuur te bewegen de resolutie feller, duide lijker en scherper te stellen. Anderen hieven een spreekkoor aan en rie pen dat er een ultimatum gesteld moest worden. De voorzitter van de Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie, de heer D. H. Dutmer, gaf het tenslotte op en riep de ontevredenen toe dat zij zelf maar een ultimatum moesten stellen. Zelden is er in de massieve Jaarbeurshal zo veel gejoeld, geschreeuwd en gefloten als gistermiddag. Dat gebeurde bij interruptie, wanneer een der inleiders een afgeronde strijdkreet had ge formuleerd, maar ook het ontevreden „oe-oe" geroep was niet van de lucht, wanneer werd verteld over de „meer dan schandalige7' salarissen van de onderwijzers. De jongeren hebben op deze protestvergadering hun stem pel gedrukt. nog steeds de methode te kunnen hanteren van het type werkgever, zoals de vorige eeuw er vele heeft geteld. Het type werkgever, die over zijn werknemers liep en ze ver trapte in de zalige veronderstelling dat hij het goede met ze voorhad. Het was de jonge onderwijzer H. H. M. van Gend uit Stadskanaal, die de regering betichtte van oneerlijk spel. „Steeds", zo zei hij, „heeft men in het georganiseerd overleg de ver gelijking met een technisch ambte naar gehanteerd, maar toen later bleek dat die technisch ambtenaren veel meer verdienden dan onderwij zers, toen zei minister Bot in de Tweede Kamer, dat men het in gra ter verband moest zien". De over heid, aldus de heer Van Gend, meent De K.L.M., aldus deze jonge on derwijzer, wordt ten koste van vele miljoenen en nog eens miljoenen door de regering draaiende gehou den. Het onderwijs is klaarblijkelijk van veel minder belang en de onder wijzers tellen helemaal niet meer mee. De regering is ziende blind en horende doof, zo zei hij. Hij waar schuwde de regering voor een situatie, dat heethoofden het bijltje er bij neergooien, gaan staken of langzaam aan actie beginnen. Het ANOF-bestuur vroeg hij de regering onder druk te zetten en, als het echt niet anders kan om, door te drukken. De heer W. van de Gevel, bestuurs lid van de ANOF kon niet inzien dat een kleuterleidster, die na een mulo-opleiding nog een driejarige beroepsopleiding moet volgen, op 21- jarige leeftijd een bruto-salaris ver dient van 359.waarvan zij heel vaak 150 a 200.moet afgeven aan kamerhuur of pensiongeld. Deze meisjes zijn jaloers als zij een adver tentie lezen, waarin meisjes van 17 jaar worden opgeroepen om Marva te worden, direct al 250 per maand krijgen en na anderhalf jaar 365. tot ƒ425.per maand verdienen. Een stijging in anderhalf jaar van ƒ115.A ƒ175.per maand. Het salaris van een kleuterleidster stijgt rustiger, 21.per maand, 27 einde loze jaren lang of liever gezegd 10 jaar, want dan krijgt men die stij ging slechts om de twee jaar. Er heerst, zo zei hij, gerechtvaardigde onrust in de rijen van het onderwij zend personeel. Een onrust, voort spruitend uit het gevoel dat hun on recht wordt aangedaan. Ln het be lang van het onderwijs van nu en van de naaste toekomst, is het noodzake lijk dat deze onrust wordt weggeno men, aldus de heer Van de Gevel. Een ander lid van het ANOF-be- stuur, de heer J. Poncin, vatte de on tevredenheid samen toen hij zei dat de onderwijzers vertoornd zijn, om dat de aanvangssalarissen te laag zijn, een salarisschaal van 27 jaar te lang is, vele zaken nu al jaren op de agenda van het georganiseerd overleg staan en niet zijn afgewik keld, het overleg geen werkelijk overleg is en omdat de besturen van de onderwijzersverenigingen niet langer in geheimzinnigheid hun tijd in dit overleg iwllen verdoen. Hamburgse schoorsteenvegersgezel Klaus K. heeft woensdag 'een val van 35 meter overleefd. Tijdens zijn werk op het dak van een huis viel hij, om wonder boven wonder zonder ernstige verwondingen op straat neer te komen. Op de bijgaande foto is het verloop van zijn val aan gegeven; in de inzet een portretje van de fortuinlijke schoorsteenveger. Hoewel het onderzoek nog niet is voltooid, is komen vast te staan dat de koopman van enkele „aanstaande echtgenotes" flinke geldsbedragen in ontvangst heeft genomen. In één geval gaat het om enige duizenden guldens. Hoewel de man op het punt van huwelijkszwendel recidivist is, ver klaarde hij tegenover de politie niet te weten dat hij strafbare handelin gen heeft verricht. De politie heeft in het huis, waarin hij met een, vrouw samenwoont twee brieven aan twee „reflectanten" gevonden, die M. van daag had willen posten. De brieven begonnen met „Lieve Rika" en „Lie ve Marie". Als de Russische premier en partijleider Nikita Chroesjtsjov in juni van dit jaar zijn aangekondigde bezoek aan Noorwegen brengt, zal dit fraaie gebouw hem tot verblijf dienen. Het is de prachtige herenboerderij Bygdoy, eigendom van de Noorse koning Olaf, gelegen vlak buiten Oslo. De boerderij is gebouwd op het einde van d* zeventiende eeuw, zij is sinds de dood van koning Haakon niet meer verpacht geweest. Hoewel het ANOF-bestuur ver zocht had geen spandoeken mee te nemen hadden velen zich uitgeput in het schilderen van vele borden, waarop de meest indringende leu zen stonden. Men had zelfs een ske let meegebracht met een bord, waar op stond te lezen dat de jongeren verhongeren. „Door antieke overleg gers met de hoed in de hand", aldus een andere leus, „bereik je niets in dit land". „Wij willen rechtvaardig heid leren", stond op een grote auto bus, „maar zelf niet ontberen". De protestvergadering duurde pre cies twee uur. HUIS STORTTE IN: Prinses Irene is gistermiddag, in aanwezigheid van H.M. de Koningin, en H.K.H. prinses Beatrix beëdigd als vertaler voor de Spaanse taal door mr. J. J. Plugge, president van de rechtbank in Utrecht tijdens een bui tengewone openbare zitting in het paleis van Justitie aldaar. Zoals bekend slaagde de prinses op 9 december van het vorig jaar voor het rijksexamen tolk-vertaler Spaans aan de Universiteit van Am sterdam. H.K.H. prinses Irene zal het verdere gedeelte var. de maand januari doorbrengen bij de Neder landse ambassadeur in Spanje en mevrouw Van Panhuys in Madrid. De beëdiging vond plaats in een van de twee grote zittingszalen van hert gerechtsgebouw. De koningin en de prinsessen werden bij hun aan komst in het paleis van Justitie be groet door mr. M. B. van de Werk, vice-president van de Rechtbank, mr. A. E. Th. Kooien, de oudste rechter die aan de rechtbank is verbonden en de officier van justitie mr. P. J. V. Roscam Abbing. Dit is een zeer bijzondere gebeurte nis. Het is namelijk de eerste keer dat een lid van de koninklijke fami lie voor de rechtbank staat, zo zed mr. Plugge, na de eedaflegging. Dit is de eerste schrede op de weg naar een maatschappelijke werkkring en ik hoop dat deze u veel vreugde mag brengen, aldus de president, die na deze woorden de buitengewone open bare zitting sloot. Een korte maar hevige brand heeft rond het middaguur het leven ge- eist van het twee en een halfjarige zoontje van de familie Hol aan de Zuidwillemsvaart in 's-Hertogen- bosch. Deze familie bewoont een huis boven het door de heer Hol geëx ploiteerde geragebedrijf. De cestic jarige zoon wilde de kachel gaan vc zorgen in de kamer, die door zij. grootmoeder wordt bewoond. Hij nam daartoe, naar hij meende een fles petroleum mee, die achter 'af benzine bleek te bevatten. Bij hel aanmaken van de kachel ontstond eei grote steekvlam, waarbij de jonge van schrik de fles op de grond lie vallen. De weglopende benzine vat te vlam, zodat het vuur zich in een oogwenk verspreidde. De jongen holde weg om een schuimblusser te halen en kon, toer hij enige ogenblikken later terug kwam, nog juist zijn grootmoeder uit de kamer redden. Het kindje, dat ki de kamer bij het raam speelde, was echter niet meer te bereiken. De Bossche brand weer slaagde er in het vuur tot de betreffende kamer te beperken, maar deze brandde wel geheel uit. Toen het vuur geblust was. vond de brand weer het verkoolde lijkje van het jongetje. Oostduitse grenswachten hebben gisterochtend vroeg een oude Oost duitse man gearresteerd, die naar de Franse sector van West-Berlin trachtte te vlucht ne. De beëdiging zelf nam slechts en kele minuten in beslag. De oudste deurwaarder in dienstjaren bij de Utrechtse rechtbank, de heer H. A. J. Fieren kondigde de buitengewone openbare zitting van de rechtbank aan. De rechtbank bestond uit mr. J. J. Plugge, president, de vice-presi- denten mr. J. Gijsman en mr. V. J. A. van Dijk, de officier van justitie mr. W. H. Overbeek, die tegelijkertijd hoofd van het hoofdarrondissements parket is en de griffier mr. J. E. Wig- gelinkhuizen. Mr. Plugge deelde prinses Irene mede, dat de rechtbank haar had toegelaten als vertaalster in de Spaanse taal, nadat, zo zei de pre sident, de stukken in orde waren bevonden. Vervolgens nam hij de pinrses de eed af, waarbij zij beloofde haar ambt nauwgezet te zullen ver vullen. Vijf bouwvakkers zijn gistermor gen bedolven onder puin toen een huis instortte in de Dorpsstraat van Ambij bij Maastricht. Vier van hen slaagden erin zich snel te bevrij den. De 17-jarige metselaars-leerling Rings uit Itteren kon zichzelf niet bevrijden. Zijn vier collega's en om wonende redden hem binnen een half uur. De jongen had een gebroken arm, kneuzingen en een shock opge lopen. Hij is naar het ziekenhuis te Maastricht gebracht. In het nieuwe stadhuis aan het Burgemeester de Monchyplein in Den Aannemer Cauberg uit Borgharen Haag is woensdagochtend het huwelijk voltrokken tussen twee 82-jarigen. was bezig het huis tot een winkel j)e ^eer p van Meei en mevrouw Petronella Viersen. J)e foto toont de alle^eiUgMdsmaatregelenr waren hoogbejaarde bruid en bruidegom tijdens het Jawoord voor de ambtenaar, genomen. Het schijnt, dat een zijge- het huis het begaf waarna kerd. Hij had reeds een reeks irnbra- VRAGEN OVER DE PRIJZEN VAN de voorgevel over de straat vied, ken op zijn geweten. DUITSE PULP tot op het tegenoverliggend trottoir. Politie, arbeidsinspectie en bouw- Hij was opgeborgen in het Venlo's Het Tweede Kamerlid de heer P. en Woningtoezicht stellen een onder- politiebureau wegens dronkenschap Voogd (B.P.) heeft aan de minister zoek in. en mishandeling in een café. Toen Van landbouw schriftelijk vragen ge- tegen hem proces-1 verbaal was opge- steld over de prijzen van uit Duit- maakt en hij op het punt stond het land geïmporteerde pulp, stikstof- IflVfinD HP A rUT bureau te verlaten, zag de recher- meststoffen en Duitse landbouwma- IVlIUUr DI\il\jn J. dheur, dat de man een knoop miste chines. aan zijn overjas. De rechercheur her- Hij stelt de vraag of de minister nil?l?CT AI A A ivr imnerd'e zich, dat bij een inbraak bij weet dat bij suikerfabrieken in Ne- JL/IIjF O I i\JL die N.V. Enfa te Venilo een knoop derland Duitse droge pulp aanwezig was gevonden. Hij hield de man aan, is, waarvoor deze fabrieken f 2.a OFT T ïfïIT maakte een praatje en wist hem nog f 3.— per 100 kg minder betaald heb- IIEjI LilvJJ.1 even vast te houden. Hij slaagde er ben dan de prijs op de beurs voor intussen in de knoop te vinden. Het Nederlandse pulp betaald wordt, ter- Qpletitendheid van een Venlose re- bewijs was zó overtuigend, dat de wijl zij deze Duitse pulp voor dezelfde oheroheur heeft er toe geleid, dat een inbreker dadelijk bekende. In plaats prijs aan de veehouders verkopen als inbreker in Venilo snel werd omtaias- van de vrijheid werd het de cel. de Nederlanders.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7