Paus Paulus en de patriarch omarmden elkaar voor de Athenagoras vredeskus LEVENSGEVAARLIJKE KRUISWEG OP DE VIA DOLOROSA IN JERUSALEM MAANDAG 6 JANUARI 1964 B4e JAARGANG No. 16.119 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT S2 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Jerusalem: trefpunt der Kerken Teief. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p.mnd., 10,05 p.kw., Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm., Telefoontjes S 1.75 ONTROEREND HOOGTEPUNT VAN PAUSELIJKE PELGRIMAGE Uit de meer dan tien grote en kleine toespraken welke Paus Paulus VI gedurende zijn zaterdag begonnen en vandaag besloten bedevaart naar het Heilige Land heeft gehouden, heeft men twee grote motieven kunnen trekken voor deze historische daad: de bevordering van de eenheid onder de christenen en met name het herstel der eenheid tussen de Orthodoxie en de Katholieke Kerk, en de vrede tussen de volkeren, vooral in het door twist en na-ijver ver scheurde Nabije Oosten. In de toespraken van de Paus kwamen deze beide motieven telkens weer naar voren. Het hoogtepunt van de bedevaart, tijdens welke de Paus bij zijn bezoeken aan de heilige plaatsen en met name zaterdag op de kruisweg bij Jeruzalem, meermalen door het ongetoom de enthousiasme van de duizenden belangstellenden letterlijk in het nauw werd gebracht, was ongetwijfeld de persoonlijke ontmoeting tussen de Paus en de eveneens op eigen initia tief naar Jeruzalem gekomen orthodoxe oecumenische patriarch van Constantinopel Athe nagoras. In een uiterst vredelievend gestelde toespraak drukte Paus Paulus zijn diepe ont roering erover uit, dat na zovele eeuwen van stilzwijgen en afwachting de hoogste verte genwoordigers en de Katholieke Kerk en de Orthodoxie elkaar weer ontmoetten. Ofschoon deze ontmoeting nog niet meer schijnt te zijn geweest dan wat de Paus zei: „Een broederlijk gebaar", toch wordt de betekenis ervan zeer groot geacht, discussiepunten zijn niet aange raakt. Dit was noch de bedoeling van de Paus, noch van patriarch Athenagoras. Wat wel de bedoeling van deze ontmoeting was, formuleerde Paus Paulus, toen hij zei: „Voorlopig moet de liefde nog groeien en nieuwe wegen vinden. De discussies over de leerstellige verschillen, over de liturgie en de kerkelijke tucht worden aan de theologen overgelaten". Boodschap van president Johnson aan Paus Paulus Gisteravond werd de inhoud bekend van de persoonlijke boodschap, die de Amerikaanse president Johnson voor de Paus had meegegeven aan zijn afge zant Shriver. Shriver zei later, dat president Johnson in zijn boodschap aan de Paus zegt te hopen, dat hij te gelegener tijd de Paus zal ontmoeten. De Paus had volgens hem ge zegd een dergelijke ontmoeting te verwelkomen. Shriver, zwa ger van wijlen president Ken nedy, zei dat de Paus hem had verzocht zijn deelneming over te brengen aan mevrouw Jo seph Kennedy, de moeder van John Kennedy, en mevrouw Jacqueline Kennedy, en hen van zijn bewondering van de manier waarop zij him leed gedragen hebben, te getuigen. Zowel door de autoriteiten van het Arabische Jordanië als van het Jood se Israël is de Paus met het groot ste respect en de grootste eerbewij zen ontvangen. Zo was reeds de aankomst in Am man, waar koning Hoessein zijn gast begroette en hartelijk ontving. Nau welijks had de Paus voet op Jor daanse bodem gezet of een zwerm duiven, symbool van vrede en goe de wensen, werd losgelaten. De Paus ontving een houtsnijwerk, vervaar digd uit olijvenhout uit de tuin van Gethsemane en bood koning Hoes sein een waardevol uurwerk uit de 18e eeuw aan en medische appara tuur voor een ziekenhuis. Kort na de ontvangst op het vlieg veld van Amman zette de pauselijke stoet zich in beweging naar Jerusa lem. Hier liep de organisatie echter uit de hand, zodat de Paus zelfs niet in de gelegenheid was daar zijn voor genomen begroeting van Jerusalem uit te spreken. DUIZELING- Elk ceremonieel moest vervallen geweest dat troepenversterkingen de vanwege de grote menigte, die de Paus niet hadden kunnen bereiken. Paus wilde zien en dicht tot hem wilde naderen. Ongeveer drie uur za terdagmiddag kwam de Paus aan in het gebouw van de apostolische de legatie in Jerusalem, waar hij enkele minuten had om zich te verfrissen na de ruim 100 km lange autotocht van Amman naar Jerusalem. Meisje onder de voet gelopen LICHAMELIJKE BEPROEVING. WEKKEND In duizelingwekkende vaart ie het afgelopen weekeinde, de eerste da gen van het nieuwe jaar, op bijna niet voor te stellen wijze geschie denis gemaakt. Wat de mensheid in de loop der eeuwen geschokt heeft weten wij uit saaie boekjes op school die een traag beeld oproepen aan oude tijden, toen de wereld nog zo veel groter was, tijden die grootse gebeurtenissen schijnen te- begraven in een grijze schemer, die het verle den definitief maakt. In die grauwe verte was het verdeelde christen dom weggezakt en met weemoed vierden wij 't Kerstfeest, toen Chris tus het Licht was waarin de jonge ongedeelde Kerk zich ging spiegelen. Veel is ons uit die eerste vreugde volle tijd niet bijgebleven. De chris tenen kregen het te druk met on enigheid, twisten en naijver. Wij zijn aan die onzalige toestand zo gewoon geraakt, dat wij bijna meenden, dat het zo hoorde. Drie korte dagen hebben ons versteld doen staan, hebben meer indruk op ons gemaakt dan eeuwen bij elkaar in staat waren dit te doen. Een Paus vliegt naar Jerusalem en wordt stormachtig, bijna fanatiek, begroet door christenen, Joden, Moslims en niet-gelovigen. Paus Paulus kust de grond, waar zijn voorganger, Petrus, de sleutelmacht van zijn Heer ont ving. En of dit alles nog niet genoeg was komt daar uit het oude Byzan tium, de grote rivaal van het keizer lijke en pauselijke Rome, de patri arch van de afgescheiden oosterse christenen zijn mede-broeder in het apostolische ambt omhelzen; op de grond, die het angstzweet van hun Verlosser gedronken heeft. In 1054 gingen Rome en Constantinopel uit een. „God moge toezien en oorde len", zo zeiden Rome's afgezanten toen zij de excommunicatiebul op 't altaar in de Aya Sophia neerlegden. Zij, die Gods Zoon als hun Heer en Verlosser belijden, hopen, dat het met de tweespalt zo genoeg is ge weest. .Alleluia", klonk het gisteren in Jeruzalem en het christenvolk liet de palmtakken weer wuiven als 1933 jaar geleden. Het duizelde Zondagavond echter, na de terug keer van de Paus in Jerusalem, deed zich opnieuw een ernstig incident voor. Weer drong een onafzienbare Toen de Paus daarna de kruisweg menigte juichend op de Paus toe en van Christus ging volgen, werd dit weer trachtten de troepen de orde voor hem inderdaad een lichamelijke te herstellen en ruimte te maken, beproeving. De menigte drong zo Maar ditmaal werd er zo hardhandig onstuimig op, dat de Paus volko- opgetreden, dat de menigte hals over men in het gedrang kwam en bijna kop week en daarbij werd een meis onder de voet werd gelopen. je onder de voet gelopen. Zij stierf enkele ogenblikken later. De Jordaanse regering, die zich verantwoordelijk gevoelt voor de Voordat het Heilig Uur in de tuin chaos die zaterdag ontstond toen van Gethsemane begon had de Paus haar gast de Kruisweg volgde, heeft de kerkelijke autoriteiten van Jeru- haar verontschuldigingen aangebo- salem in de apostolisohe delegatie den voor het falen van de Jordaanse begroet: de bisschoppen der kerken, politie. Later bleek dat koning Hoes- geünieerd met Rome, de Armeens- sein persoonlijk een poging had ge- Orthodoxe patriarch en de Grieks- daan om de paus te ontzetten door Orthodoxe patriarch van Jerusalem, boven de smalle straatjes van Jeru- Benediktos. Deze laatste had zich salem vliegend in een helikopter, steeds tegen de komst van de Paus orders te geven aan de politie en het verzet, maar hem toch zeer eerbie- leger. De menigte was echter zo dicht dig begroet. „GEZEGENp HIJ DIE KOMT". Vroeg in de zondagochtend ver liet de Paus de apostolische delega tie voor zijn pelgrimage door Is raël. In Noord-Israël passeerde hij de grens voor een tocht van 450 km langs tal van plaatsen. Bij Megiddo werd hij begroet door de president van Israël, Sjazar, die in het He breeuws een welkomsttoespraak hield. „Ik groet u met de oude be groeting „Baruch haba" (gezegend hij die komt"), aldus de president, die het bezoek een grote gebeurtenis zonder precedent noemde. Na eraan herinnerd te hebben „tot welke wreedheid de mensen in staat zijn", verklaarde hij, dat de mensheid thans de hoop koestert op een zedelijke wedergeboorte welke het kwaad kan tegenhouden en de vrede kan vesti- geen. Wij hopen, dat het visioen van universele vrede en sociale rechtvaar digheid van onze profeten werkelijk heid zal worden en dat de wereld zal worden opgebouwd op de liefde, sprak hij. Paus Paulus zei in zijn dank woord, dat hij als pelgrim van de vrede bad voor de verzoening der mensen met God en waarachtige een dracht tussen alle mensen en alle volkeren. Hij herhaalde, dat hij was gekomen om te bidden en dat zijn bezoek een zuiver geestelijk karakter draagt. Hij besloot zijn in het Frans uitgesproken rede met de woorden „Sjalom, sjalom" (hebreeuws voor „vrede"). President Sjazar bood de Paus een gouden herinneringsmedaille aan. Deze laatste overhandigde later op zijn beurt een gouden medaille, die ter gelegenheid van het bezoek in Vaticaanstad is geslagen. De tocht door Israël vond zijn hoogtepunt in de H. Mis welke de Het historische moment van de ontmoeting tussen Paus Paulus VI en patriarch Athenagoras, de kerkelijke leider van de Grieks-Katholieke Kerk. Paus opdroeg in de Annunciatiekerk Hier hield hij ook een homilie ter ere van de maagd Maria. De Paus zei Nazareth te zien als een school ter inleiding in het begrip voor het leven van Jesus. Hier leert men, zo zei hij, de diepe en geheimvolle betekenis van dat eenvoudige, nederige en won derbare leven te aanschouwen en in zich te laten bezinken. „SCHRIFT NIET ALLEEN LETTERLIJK NEMEN". Hier leren wij hoe wij Christus kunnen verstaan. Hier leert men de noodzaak oog te hebben voor het ka der, waarin hij tot ons spreekt: de plaatsen, de tijden, de zeden, de taal en de vroomheid, waarvan Christus zich bediende om zich aan de wereld te openbaren. Hier spreekt alles. Al les heeft hier een betekenis. Alles heeft een dubbele zeggingskracht. De ene is uiterlijk en herinnert aan degenen uit de omstanders van Chris tus, die slechts het uiterlijke beke ken, die alleen de woorden en het historische uiterlijk der heilige boe ken bestudeerden en kritiseerden. De betekenis, die men in de bijbel taal als „letterlijke betekenis" beti telt is waardevol en noodzakelijk, maar zonder glans voor degenen, die daarbij stilstaan. Men moet ook oog hebben, aldus de Paus, voor het tweede phenomenisch aspekt van het evangelie. Deze ontsluit namelijk zijn innerlijke betekenis, d.w.z. de open baring der waarheid, de werkelijk heid. Vervolg op pag. 3 en 4 Dit oommer bestaat uit 12 pagina's ZOEKT U EEN Goed Anker Horloge voor 30,- en 40,- of het aller beste van 200,- en 400,-. Horloger v. d. WATER, Haar lemmerstraat 207 heeft het. Eterna - Certina - Prisma - Junghans - Ewe - Anker. (Advertentie) ZON- EN MAANSTANDEN 7 Jan.: zon op 8.47, onder 16.45; maan op 1.18, onder 12.51. Hoogwaterstanden T Jan.: v.m. 8.57; n.m. 21.27. KORRELTJE Voor hen, diie ernstig wilden, is niets te moeilijk. Paulus groei de menigte In Megiddo, hei bijbelse Armageddon. In Megiddo, het bijbelse Armageddon, bood de Israëlische president Sjazar de hertmiermgsroedaaie aan. In hei midden de Israëlische chef protocol Gilboa.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1