Nieuwe burgemeester van Zoetermeer maakte kennis met gemeentebestuur ONDANKS ALLE VERWORVENHEDEN GEEN RUST BIJ DE MENSEN Tariefsverhoging bij vervoerders KORT GEDING REDERS-OVB DODE EN GEWONDE Melkprijs bepaald door hygiëne Lijkje van sinds 25 okt. vermist kind gevonden MAANDAG 6 JANUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Zaterdagmorgen, de eerste dag na de bekendwording van rijn benoeming tot burgemeester van Zoetermeer, was de heer H. G. I. Baron van Tuyll van Serooskerken reeds in Zoetermeer om kennis te maken met rijn nieuwe, woongemeente. Burgemeester Van Tuyll, oud 46 jaar en geboren te Zuilen aan de Vecht, was vergezeld van zijn echtgenote, mevr. A. A. Van Tuyll-Van Serooskerken-Beets, een achterkleindochter van de bekende schrijver van de Camera Obscura, Nicolaas Beets en tevens van zijn vier kinderen. Frits 21 jaar, te Utrecht in de rechten studerend, Kees, 17 jaar, Lex 14 jaar en An na-Marie 8 jaar. HAZERSWOUDE NIEUW BANKGEBOUW TE HAZERSWOUDE Vanmorgen is in het bijzijn van bestuurders, onder wie voorzitter J. Th. Wesselinjgh, en leden van het per soneel van de Raiffeisenbank Ha- xerswoude-Koudekerk de eerste paal de grond ingeheid op de plaats van de reeds onder slopershanden ge vallen voormalige gemeentesecretarie ten behoeve van de bouw van een nieuw bankgebouw. Bij deze korte officiële gebeurtenis waren ook ar chitect J. Dekker en aannemer J. Boers present. Op de foto ziet men de maquette, die de heer G. Sepert uit Hazerswoude heeft vervaardigd. Hierop vallen duidelijk de grote ruimten te zien, die het nieuwe bank gebouw zullen beslaan. In het souter rain wordt het archief ondergebracht; op de begane grond bevinden zich de kantoren; op de eerste verdieping zal de kassier L. M. de Boer met zijn gezin worden gehuisvest. VOORZITTER K. v.K. RIJNLAND: In de eerbiedwaardige sfeer van de Grote Pers van de Leidse Lakenhal heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland haar nieuwjaarsvergadering gehouden. De voorzitter, ir. J. van Hoek en ondervoorzitter, de heer G. J. den Heeten hielden de gebruikelijke toespraken. De voorzitter wijdde allereerst aandacht aan het feit dat de nieuwe wet op de Kamers van Koophandel en Fabrieken door de aanwijzing van ledenbenoemende organisaties heeft medegebracht dat 6 leden, waarvan enkele reeds jaren zitting hadden, moesten worden gemist, terwijl, mede door de uitbreiding van het ledental, 9 nieuwe leden thans hun intrede hebben gedaan. Spreker legde er de nadruk op dat de leden gekozen zijn als representanten van het bedrijfsleven uit het gebied, waar zij wonen en werken, en met hun ervaring en kennis een noodzakelijke bijdrage leveren tot de oordeels- en beleidsvorming van de Kamer, die daarbij de soms tegenstrijdige belangen binnen het regionale bedrijfsleven heeft af te wegen. Bij een summier overzicht van de werkzaamheden werd aangestipt de mogelijkheid tot afgifte door de Ka mer van het nieuwe carnet A.T.A. (Admission Temporaire, Temparary Admission), dat vrijstelling van rech ten en belastingen geeft bij tijdelijke invoer in het buitenland van beroeps- en tentoonstellingsmateriaal. In een hierna volgende samenvat ting van de toestand van handel en nijverheid in het district werd o.a. vermeld dat het tekort aan goed ge schoold personeel wederom groot was, hetgeen, samen met de grote loonkostenstijgingen, de industrie noopt tot verdere mechanisatie en tot specialisatie ten einde zich een plaats op de Europese markt te ver zekeren. In van Hoek constateerde in een meer algemene beschouwing, dat de na de tweede wereldoorlog overal ge hoorde roep om zekerheid - van vre de, van bestaan, van vrijheid door samenwerken en overleg, met behulp van techniek en economie, steeds verder vervulling heeft gevonden. Het resultaat van die zekerheid vreugde om het bestaan, rust om van de cultuur te genieten en verrijking van de geest door verruiming van de blik, b.v. door reizen, schijnt echter uit te blijven. Daarvoor in de plaats staat duidelijk gevoel van onbeha gen. Spreker meende dat de grond daarvoor ligt in het ontbreken van de persoonlijke inzet en het geloof in de zaak. Nodig is een direct verband tussen beloning en prestatie, het voortdurend zoeken naar verbete ring van kwaliteit en naar een meer gespecialiseerd product, concentratie op de productie van die artikelen die men beheerst en afstoten van al lerlei bijkomende en niet al te ren dabele fabricageprocessen. de bevolking van Rijnland breidt zich alleen uit in de woongebieden; de personeelsbezetting in de industrie geeft bij een basis van 100 in 1960 voor 1 januari 1963 slechts het cijfer 100,6 voor de stad Leiden zelfs 95,7; een aantal van 40.000 woonforensen staat tegenover slechts 21.000 werk- forensen, die het district binnenko men. De aloude gemeentelijke be- stuursindeling en haar autonomie zijn, naar het oordeel van spreker, niet aangepast aan de vraagstukken, waarvoor het bedrijfsleven zich ziet geplaatst. Daar het welvaren van het bedrijfsleven nog steeds de onmisbare basis vormt voor welvaart, cultuur, onderwijs, defensie en bestuur, drong Ir. van Hoek bij herhaling aan op gezamenlijk intergemeentelijk be raad, inventarisatie en analyse van de structuur van Rijnland. ZWARTE LONEN De ondervoorzitter G. J. den Hee ten liet in zijn beschouwing „Loon naar prestatie" de verhoudingen in het bedrijf, de grijze en zwarte lo nen, het koppelbazensysteem, het te werk stellen van buitenlandse arbei ders en ten slotte de nieuwste loon- ronde de revue passeren. Wil de loonsverhoging betekenis hebben, dan zal de betaling daarvan het bedrijfs leven mogelijk gemaakt moeten wor den door méér productie en een gro tere arbeidsprestatie per man. Ge schiedt dat niet, dan zal de loonsver hoging onherroepelijk door prijsver hogingen ongedaan gemaakt worden. Dat het bereikte loonaccoord leidt tot een beter begrip tussen werkge vers en werknemers, waagde de heer Den Heeten te betwijfelen. De apathie lauwheid en ongeinteresseerdheid kan z.i. alleen weggenomen worden door het geven van een groot mogelijke ontplooiingsmogelijkheid en verant woordelijkheid. Noodzakelijk is het weer herstellen van een directe rela tie tussen de eigen positie en de ei gen arbeidsprestatie en het uitge keerde loon, hetzij door een methode van winstdeling, hetzij door produc- tiviteitsstijging als uitgangspunt of welk ander systeem ook, waardoor de werknemer zich meer participant en daadwerkelijke medewerker in de onderneming gaat gevoelen. De Nederlandse vervoersorganisa ties hebben er bij de minister van Verkeer en Waterstaat en die van Economische Zaken op aangedron gen de gevraagde tariefsverhogingen vóór 15 januari a.s. toe te staan. De organisaties willen het bested en aifhaaddoon uit het studcgoedtarief en het tarief voor plaatselijk ver voer met 15 pet. verhogen, traject- vracht met 12 y2 pet. en alle tarieven voor ongeregeld vervoer boven twee ton met 10 pet. „Vrije Boeren" zenden request naar Raad van Europa Als eerste taak van de Kamer zag Vele boeren, die wegens het niet spreker het streven naar een optima- voldoen aan de verordeningen van le infractuur voor haar bedrijfsleven, het Landbouwschap door de Neder- Ontwikkelingsmogelijkheid voor de landse strafrechter zijn veroordeeld industrie blijkt nog alleen mogelijk in zullen een request zenden aan de het z.g. geïndustrialiseerde platteland; secretaris-generaal van de Raad van Europa. Als eersten zullen de heren Hartman en Nijmeijer, die in maart 1963 in Hollandseveld uit hun boer derijen werden gezet, dit«tiöen. Het model woor de requesten is in opdracht van de Boerenpartij opge steld door mr. L. van Heijningen in Den Haag. Er wordt in gevraagd, de klacht van de betrokkene ter ken nis te brengen van de commissie, bedoeld in artikel 19 van het verdrag tot bescherming van de rechten van de mens. Betoogd wordt dat het systeem, waarbij strafrechtelijke vervol ging wordt ingesteld wegens het niet verstrekken van bedrijfsgegevens aan het landbouwschap en waarbij be slag wordt gelegd op geld en goe deren van boeren die zich tegen dit schap verzetten, in strijd is met een achttal artikelen van genoemd ver drag. Het Scapino Ballet is zaterdag morgen van een veertiendaagse trip naar Amerika op Schiphol terugge keerd in Nederland. In deze twee weken heeft het ballet veertien voor stellingen gegeven in New York. Ook is de groep een keer opgetreden in het Witte Huis. De leidster van de groep, mevr. Snoek toonde zich ver heugd over de grote belangstelling, die haar optreden in Amerika had genoten. UITERMATE VERHEUGD Burgemeester Van Tuyll toonde zich uitermate verheugd met zijn be noeming tot burgemeester van Zoe termeer. De agglomeratiegedachte was hem ndet vreemd. In de gemeente Wisch, waarvan hij sinds 1 februari 1953 burgemeester was heeft hij moe ten samenwerken met 7 komdorpen, waarvan Doetinchem en Ulft wel de belangrijkste zijn en heeft Wisch, dat een agrarisch dorp was, voor de helft geïndustrialiseerd. De kwes tie van de agglomeratie van Zoeter- medr met de omliggende gemeenten en Den Haag in het bijzonder was hem bekend uit de dagbladen en ze ker ook door zijn bekendheid met burgemeester Kolfschoten uit Den Haag, met wie hij mede commissaris is van de Bank van Nederlandse Ge meenten. Voor het overige staat hij zeer objectief ten opzichte van de hier hangende vraagstukken. Eerst na zich volkomen ingewerkt te heb ben met de materie van de uitgroei van Zoetermeer en het samengaan met de gemeente Den Haag zal het hem uiteraard mogelijk zijn een uit gesproken oordeel te hebben in deze kwestie. Burgemeester Van Tuyll noemde het echter fascinerend en boeiend te mogen medewerken aan de uitgroei van Zoetermeer in het tijds bestek van rond 20 jaar tot een ge meente van 100.000 inwoners. SAMENWERKING De nieuwe burgemeester van Zoe termeer zal kunnen samenwerken met de hem goed bekende burgemees ter Kolfschoten van Den Haag. „Als het aan onze samenwerking ligt kunj u er van verzekerd zijn, dat de han gende vraagstukken op prettige en bevredigende wijze zullen worden opgelost". Burgemeester Van Tuyll, die Ned. Hervormd is en niet aangesloten bij een van de politieke groeperingen was tijdens zijn burgemeesterschap van Wisch o.m. enige jaren landdrost van Elten, en belast met de afwer king van de terugkeer van Elten naar Duitsland. In de tijd die aan zijn benoeming tot burgemeester van Zoetermeer is voorafgegaan heeft burgemeester Van Tuyll geen contact gehad met het gemeentebestuur van Den Haag als zodanig. Pas een maand geleden is hij eenmaal in Zoetermeer geweest om zich te oriënteren, waar bij echter geen contact geweest is met het gemeentebestuur. De nieu we burgemeester, slank en met le vendige ogen, is 'n prettige verschij ning, zeer openhartig en enthousiast Het college van wethouders en ande re functionarissen toonden zich zeer verheugd over de benoeming van de nieuwe burgemeester. Naar wij ver nemen zaïl de burgemeester op 15 ja nuari a.s. afscheid nemen van de gemeente Wisch waarna zijn installa» tie tot burgemeester van Zoetermeer zal plaats vinden op dinsdag 21 ja nuari a.s. In de gemeente Zoeter meer, waar in de afgelopen jaren reeds veel voorbereidend werk is verricht voor de snelle uitgroei zal binnen enkele maanden meer teke ning komen in de definitieve plannen, die leiden tot de uitgroei van Zoe termeer. Burgemeester van Tuyll zal zeker meer openbaarheid geven aan de uiteindelijke bedoellingen van het gemeentebestuur. Hij verklaarde zich bereid alle inlichtingen, die gewenst zijn te verstrekken. Na afloop van de persconferentie begaf het college met de nieuwe burgemeester zich naar zijn ambtswoning om deze aan een nader onderzoek te onderwer pen en om zich verder te oriënteren in zijn nieuwe gemeente. De nieuwe burgemeester van Zoetermeer H. G. I. baron van Tuyll van Serooskerken. De visserijstaking Do Britse minister voor bet Gemenebest, Duncan Sandys, in gesprek met een griekte moeder, die met haar *-•*»«* tn Nicosia als gijzelaars waren vastgehouden. Een foto van mr. F. J. Kranenburg, die wordt genoemd als opvolger van dr. M. J. Prinsen, Commissaris der Koningin in de provincie N.-Holland. Stiekum op de motor: Zaterdagavond omstreeks 10 uur verloor de 16-jarige motorrijder K. B. uit St. Oedenrode, waarschijnlijk ten gevolge van ondeskundigheid en van te hoge snelheid, op de weg naar Schijndel, de macht over het stuur. Na eerst een bermpaaltje te hebben geraakt, vloog de motor tegen een boom op. De gevolgen waren zeer ernstig. De berijder, die de motor tijdens afwe zigheid van de ouders had meegeno men, kreeg een zware schedelbasis- fraotuur en andere verwondingen. Hij werd naar het St. Jozefzieken huis in Veghel overgebracht. Zijn toestand is kritiek. De duo-passagier, de 15-jarige P. van de L. eveneens uit St. Oedenrode, werd by de bot sing op slag gedood. De minister van Volkshuisves ting, dirs. P. C. W. M. Boglaers, zal op l'Ö januari in Deume de eerste „Bo- gaerswondrng", gebouwd door aanne mer Manders uit het Neemkamt, of ficieel overdragen. De Scheveningse Redersvereniging heeft een kort geding aangespannen tegen het O.V.B., de niet erkende or ganisatie van vissers, in verband met de actie die door een groot aantal vissers sinds enige dagen wordt ge voerd voor loonsverhoging. Het kort geding zal woensdagochtend om 10.15 uur dienen voor de president van de Haagse rechtbank. De Redersvereniging overwoog reeds zaterdag het geding in te stel len wegens onrechtmatig geweld, maar zij heeft haar besluit afhanke lijk gesteld van de vraag of vanoch tend de vissers hun actie zouden sta ken. Nu dit niet is geschied, is het kort geding officieel aanhangig ge maakt. De Scheveningse vissersvloot is 't afgelopen weekeinde en vanmorgen binnen gebleven. Slechts enkele Tho- lense garnalenvissers verlieten van morgen de haven. Posters hebben vannacht aan kotterschippers, die naar zee wilden, het uitvaren belet. Vanmorgen voerden de kottereige- naren een bespreking met de heer Koning, leider van de visserij-orga nisatie van het OVB (onafhankelijk verbond van bedrijfsorganisaties) Voor vandaag over de staking te ne men beslissingen verwees de heer Koning overigens naar de commis sie, die vorige week donderdag in een door zijn organisatie belegde ver gadering is benoemd. BESLISSING Zoals bekend, liep vanmorgen om acht uqr het ultimatum af, dat vrij dag is aanvaard in een vergadering, waar leden van de OVB en van er kende organisaties aanwezig waren, en dat door de heer Koning was ge formuleerd. Er was vanmorgen sprake van, dat in de loop van de dag een vergade ring van vissers over de staking zou worden gehouden. De beslissing daar omtrent zou moeten worden geno men door genoemde commissje. Minister Biesheuvel heeft het pro ductschap voor zuivel meegedeeld, dat hij met ingang van het in april beginnende melkjaar een regeling zal treffen waarbij alle zuivelfabrieken genoopt zullen worden de uitbeta lingen aan de veehouders te doen naar de hygiënische kwaliteit van de melk. Hiermee wil 'hij een voorlopig sluit stuk van eenvoudige constructie ver binden aan de huidige, geheel in de privaatrechtelijke sfeer liggende re geling van deze aangelegenheid. Deze regeling, aldus de minister, werkt naar algemeen inzicht niet bevredi gend, omdat het niet mogelijk is ge bleken deelneming door alle zuivel fabrieken te bereiken. SCHEEPSBERICHTEN Bantam 5 vn Rotterdam nr Yoko hama; Dongedijk 4 te Rotterdam; Reza Shah the Great-t 4 vn Rotter dam nr Mena al Ahmadi; Alamak 4 vn Djibouti nr Suez; Kabylia-t 5 te Curacao; Karakorum 4 vn Beiroeth nr Port Said; Kopionella-t 4 vn Ham- ble nr Whitegate; Lekhaven pass 3 kp Frio nr Rotterdam; Maashaven 4 vn Abidjan nr Dakar; Montferland 6 te Santos verw.; Parkhaven 4 vn Buenos Aires nr Rosario; Tara 5 te Abidjan. In de insteekhaven van de firma Broekhoven aan het Amsterdam-Rijn kanaal onder Maarssen is zaterdag middag een kinderlijkje drijvend aangetroffen. Het was het stoffelijk overschot van de Z1/: jaar oude Her- manus Johannes van der Meijden uit Utrecht, die sinds 25 oktober werd vermist. Het kind woonde met zijn ouders op een woonschuit in de Vecht en is vermoedelijk reeds voor 25 ok tober te water geraakt en verdron ken. Het lijkje werd ontdekt, toen het tegen de woonark van de familie Kooy in de insteekhaven te Maarssen aandreef. Café-woonhuis in Uithoorn uitgebrand Gistermorgen is door een korte felle brand het café en woonhuis van de familie Oosterman aan de Stations straat te Uithoorn geheel uitgebrand. De bewoners, een gezin met vier kinderen waarvan er twee thuis wa ren, ontkwamen ternauwernood aan de vlammen. Toen de ouders ge wekt werden door de sterke rook ontwikkeling konden zij met veel moeite hun kinderen van vijf jaar en negen maanden in veiligheid bren gen. Zelf liepen ze daarbij brand wonden op. Toen de Uithoornse brandweer arriveerde had de brand al te ver om zich heen gegrepen, zo dat er niets gered kon worden. Wel konden de naastgelegen percelen behouden blijven. Men vermoedt dat het vijfjarige jongetje met lucifers heeft gespeeld. 53 BIGGEN BIJ BRAND OMGEKOMEN. Gisteravond is er brand uitgebro ken in de varkensstallen van de landbouwer Hendriks op de Laag- heidseweg te Venray. 53 Zware big gen kwamen in de vlammen om. De brandweer kon de bedrijfsgebou wen en het woonhuis behouden. De schade bedraagt ongeveer 10.000 gul den. De oorzaak is vermoecjelyk een de fect in de oliekachel of oververhit ting.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10