De paus vloog naar geboorteland van de T CHRISTELIJKE KERKEN EN ISLAM ONTMOETTEN ELKAAR Makarios streeft naar absolute onafhankelijkheid TV-reportages van pausreis Paus vertrokken Als souverein vorst ontvangen Onrust onder de arbeiders in Oost-Duitsland Amman in de mist ZATERDAG 4 JANUARI 1964 64e JAARGANG No. 16.118 Directeur J. F. J. M. KOENS Moofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT to KATHOLIEK DAGBLAO VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De vogelaar fluit in Moskou Telrt. t.09.35 - Red. 1.00.15, 1.55.04 - Advert. 1.00.15 Klachten beiorging 3.38.39 (tuasen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd„ 10,05 p.kw., Franco p.p. 10,55. Adv. 30 ct p. mm., Telefoontjes ƒ1,75 Een van de laatste voorbereidingen voor zijn bezoek aan het Heilige Land, welke paus Paulus VI in Rome heeft getroffen, was het bewieroken van de gouden roos, welke hij als symbolische gift zal meenemen voor de kerk van Bethlehem. De paus neemt ook voor de andere heilige plaatsen giften mee op zijn tocht. De NTS zal de komende dagen ver schillende reportages overnemen van de Italiaanse televisie over het be zoek van paus Paulus VI aan Pa lestina. De eerste uitzending heeft van morgen om 8 uur plaats gehad. De NTS neemt om deze tijd een recht streekse reportage over van het ver trek van paus Paulus VI uit Rome. Om 20.30 uur wordt in de VARA- rubriek „Achter het nieuws" een filmverslag van 10 minuten uitge zonden over de aankomst van de paus in de Jordaanse hoofdstad Am man en de ontvangst van koning Hoessein. Van pl.m. 23.00 tot 23.45 uur zendt de NTS een op de beeldband vastgelegde reportage uit van het be zoek aan Amman en de aankomst in Jeruzalem. Zondag 5 januari zendt de NTS van 17.30 tot 18.15 uur de film „Re tour de Pierre" uit. Van 18.15 tot 18.35 uur een repor tage van het bezoek aan Jeruzalem. Van 22.45 tot 24.00 uur een opge nomen reportage van het bezoek aan Nazareth. Maandag 6 januari zendt de NTS een op de beeldband vastgelegde re portage uit van de H. Mis die in Bethlehem wordt opgedragen. Deze uitzending duurt van 16.00 tot 17.15 uur. Om 17.15 uur wordt dan een rechtstreekse reportage gegeven van de terugkeer van de paus in Rome. Griekse Cyprioten hebben zich verschanst op een huis in de omgeving van Nicosia. De Londense conferentie over Cyprus Paus Paulus VI, de 261ste opvolger van Petrus, is de eerste paus in de geschiedenis van de Kerk die een be zoek aan 't Heilige Land brengt. Ook is het niet eerder voorgekomen, dat een paus per vliegtuig reisde, terwijl de paus voorts voor het eerst sinds meer dan 500 jaar een ontmoeting zal hebben met de oecumenische orthodoxe patriarch. Sinds 1809, toen Pius de zevende als gevangene van Napoleon naar Grenoble werd ge bracht, heeft geen enkele paus meer een bezoek aan het buitenland gebracht. de stad verstoord en de verantwoor delijke autoriteiten voor grote pro blemen gesteld. Strenge veiligheids maatregelen traden in werking zodra de Paus voet op Jordaanse bodem zette. De paus kwam vandaag om ongeveer 12.50 uur plaatselijke tijd ..00 Ned. tijd) op het vlieg veld var. Amman aan. Daar werd hij verwelkomd door koning Hoessein van Jordanië, waarna een groepje kinderen hem een olijftak en een boeket bloemen aanbood, terwijl honderden wit te duiven werden losgelaten. De koning stelde vervolgens een aantal hoogwaardigheidsbekle ders aan de paus voor: premier Hoessein Ibn-Nasser en de pa triarchen van de Oosterse, Kop- tische, Grieks-Katholieke, Maro nitische, Latijnsche, Chaldeeuwse en Armeense Kerken, daarna de voorzitters van de twee kamers van volksvertegenwoordiging en verscheidene andere burgerlijke en militaire autoriteiten. De paus stelde daarop op zijn beurt aan koning Hoessein de drie kardina len, die hem op zijn reis verge zellen, voor: Tisserand, Cicognani en Testa. Vervolgens keerden de paus en de koning zich naar de erewacht en werden de pause lijke hymne en het Jordaanse volkslied gespeeld. AMMAN ..mman, de op zeven heuvels ge legen hoofdstad van Jordanië, stond al geheel in het teken van het pau selijk bezoek. Overal in de stad zag men de Jordaanse en pauselijke vlag gen wapperen en langs de route, die de pauselijke stoet volgde zijn ere poorten opgesteld. Direct nadat ko ning Hoessein en de Paus korte toe spraken op het vliegveld hadden ge houden, vertrokken de opperherder en zijn gevolg per auto naar Jeru zalem, waar de afgelopen dagen dui zenden toeristen en bijna tweedui zend persvertegenwoordigers, radio- en televisieverslaggevers en camera mensen zijn „neergestreken". Deze ongekende invasie van de pers heeft de rust in de eeuwenoude, ommuur- JERUZALEM In Jeruzalem zal Paus Paulus de weg afleggen, die Jezus volgde toen hij, zijn kruis torsend, naar de plaats van zijn kruisiging op de Calvarie berg werd gebracht. Langs de smal le, naar boven kronkelende Via Do lorosa bevinden zich de veertien sta ties van de kruisweg. De Paus zal de straat bestreden via de oude Da- mascuspoort, die op de derde statie uitkomt. De staties leiden naar de basiliek van het heilige graf. Vanavond begeeft de paus zich naar het Hof van Gethsemane aan de voet van de Olijfberg, waar hij een mis zal celebreren. In deze hof werd Jezus verraden door Judas en gevangengenomen voor zijn kruisi ging. Morgen (zondag) zal de Paus bijna twaalf uur in Israël doorbren gen om de heilige plaatsen aldaar te bezoeken. Hij zal onder meer in Na zareth komen, het dorp waar Maria en Jozef woonden en waar Jezus z'n „verborgen leven", voorafgaande aan de drie jaren van zijn openlijk op treden, leidde. In de kerk van Maria Boodschap, gebouwd op de plaats waar de engel Gabriël aan de Maagd Maria ver scheen en de geboorte van Christus aankondigde, zal de Paus ook een Mis celebreren. De kerk staat onder beheer van Franciscaner monniken, die al zeven eeuwen de zorg hebben voor de heilige plaatsen. Zondagavond keert de Paus naar Jeruzalem terug. De volgende och tend zal hij in de geboortekerk in Bethlehem een mis opdragen, waar na hij om ongeveer 13.30 uur plaatse lijke tijd naar Amman vertrekt voor de terugreis naar Roome. ISRAËLITISCH WELKOM De Paus zal zaterdag- en zondag nacht logeren in de bescheiden be huizing van de apostolische delegatie in de Jordaanse sector van Jeruzalem. Zondag zal hij Israël binnenkomen via een speciale grenspost in de buurt van Megiddo, het oude Arma geddon. Daar wordt hij verwelkomd door president Zalman Sjazar. Na het bezoek aan Nazareth en dè berg Tabor, de plaats der Verheerlij king van Christus in aanwezigheid van de apostelen Petrus, Jacobus en Johannes, rijdt de Paus naar het meer van Galilea, om achtereenvolgens de basiliek van de wonderbare brood vermenigvuldiging in Tabiga, Kaper- naum waar Jezus vaak kwam, en de Berg der Zaïigprijzingen, waar Jezus zijn Bergrede met de acht zaïigprij zingen hield, te bezoeken. In de na middag keert de Paus dan terug naar Jeruzalem, waar nog een bezoek aan de berg Zion op het programma staat, waar het Laatste Avondmaal werd gehouden. ATHENAGORAS Aan de ontmoeting in Jeruzalem tussen de Paus de oecumenische pa triarch Anthenagoras van Constanti- nopel wordt veel waarde gehecht. Men meent, dat een Paus en een pa triarch van de oosterse orthodoxe Kefken elkaar voor het laatst in 1439 te Florence hebben ontmoet. De rij zige, eerbiedwaardige patriarch, die 77 jaar is en een lange golvende baard heeft, komt volgens de laat ste berichten zondag in Jeruzalem aan. Het is nog niet bekend, of de ontmoeting zondag of maandag zal plaats hebben. Patriarch Athenagoras staat bekend als een vurig voorstan der van stappen naar eenheid onder de christenen. Afbraak van de muur geëist De opening van de Berlijnse sec torgrens voor westerse bezoekers heeft een golf van onrust verwekt onder de arbeiders in Ulbrichts rijk. In verschillende staatsbedrijven zijn betogingen gehouden onder de leus: „Ook kerstpassen voor Oost-Berlij- ners". De werkers van de machine fabriek te Weissensee, in Oost-Ber- lijn, eisten ronduit de afbraak van de muur, aldus de correspondent van de Volkskrant. De onlusten zijn aan het licht ge komen door publicaties in Oostduitse bedrijfskrantjes, die naar West-Ber- lijn zijn gesmokkeld. Het personeels blad van de Weissensee-fabriek ging woedend te keer tegen „waandenk beelden van werkers, die opheffing eisen van alle reisbeperkingen voor Oostberlijners". Ook het bedrijfsor gaan van een der grootste* Oostduitse tractorenfabrieken sloeg een dreigen de toon aan tegen arbeiders „die met valse argumenten kerstpassen eisen". Het personeelsblad van een fabriek in het hart van Oost-Duitsland klaag de over arbeidsverzuim: „Honderden De paus is vanochtend om "7.23 uit het Vatikaan vertrok ken voor zijn bezoek aan het Heilige Land. Zijn gevolg van ongeveer 30 personen was al eerder per auto naar het vlieg veld van Rome gegaan. De paus ging in een open, zwarte Mercedes naar 't vlieg veld. Op de grens van het Va tikaan en Italië werd hij be groet door de Italiaanse minis ter van buitenlandse zaken Saragat. Het was helder weer met een temperatuur van slechts vier graden boven nul. Het pauselijke vliegtuig steeg om 8.50 uur op. President Segni, die een afscheidswoord heeft gesproken, ontving van de paus een medaille ter herin nering aan de pelgrimstocht. De paus zond vanuit het vliegtuig groeten aan de koning van Grieken land en de presidenten van Cyprus, Libanon en Syrië toen hij over deze landen vloog. Langs de weg naar het vliegveld stonden ondanks het vroege uur en de koude wind duizenden mensen. Bij de gevangenis liet de paus even stoppen om een groep gevangenen te zegenen, die voor de gelegenheid enkele minuten uit hun cellen waren gelaten. Op het Vliegveld werd de paus be groet door Italiaanse regeringsper sonen, prelaten en buitenlandse di plomaten. Van het vliegtuig waarmee de paus reist, een DC-8 straaltoestel, is het roer in de pauselijke kleuren geel en wit geschilderd. Naast de deur is het pauselijke wapen aangebracht. Om half 11 werd gemeld: Het vliegveld van Amman is sinds vanochtend vroeg gesloten wegens mist. Het vliegtuig van de paus, dat daar om 11.55 uur wordt verwacht, zal niet kunnen landen als de mist niet optrekt. Dit wordt meegedeeld door de weerkundige dienst van het vliegveld. (Vervolg op pagina 4) van onze arbeiders hebben zich plot seling ziek gemeld. Wij weten, dat zij naar Oost-Berljjn zijn gereisd om familie of kennissen uit het Wesiten te ontmoeten". De officiële pers in Oost-Duitsland vermydt angstvallig elk commentaar op de eisen om het reisverbod voor de Oostduitsers te verlichten. Het partijblad „Neues Deutschland" heeft zijn lezers nog eens ingehamerd, dat de muur een staatsgrens zal blijven en dat elkeen, die zich daartegen verzet, op geweld zal stoten. Geen buitenlandse inmenging en invloed President Makarios van Cyprus heeft vrijdag gezegd dat het zijn bedoeling is om op de conferentie te Londen te streven naar een wezen lijk onafhankelijke en verenigde staat, die vrij zal zijn van buiten landse invloed en inmenging. Makarios, die een persconferentie hield, zei dat, als de conferentie er niet in zou slagen een rechtvaar dige oplossing voor het vraagstuk Cyprus te vinden, hij vastbesloten was met alle vreedzame middelen zelf een dergelijke oplossing te zoe ken. Het doel een onafhankelijke en eens gezinde sta tot stand te brengen is precies de reden waarom de hui dige verdragen van garantie en bond genootschap dienen te verdwijnen, aldus de president. De Turks-Cyprische vice-president, dr. Kutchuk, die vrijdag eveneens een persconferentie hield, zei dat de gebeurtenissen hadden aangetoond dat verdeling van het eiland de kort ste weg was naar oplossing van de kwestie-cyprus. Hij zei dat de Turks-Cyprioten met hooggestemde verwachtingen naar de conferentie in Londen zullen gaan. Deze conferentie mag niet mis lukken, doch we zullen de Turkse gemeenschap op Cyprus niet bena delen om tot elke prijs deze con ferentie te doen slagen. Makarios verzekerde, dat het niet in zijn bedoeling lag de Turkse Cy prioten van hun minderheidsrechten te beroven. Wij willen deze juist ga randeren, zo zei hij. Als de Londense conferentie mis lukt kunnen bepaalde vraagstukken, zoals de garantie- en bondgenoot schapsakkoorden, aan de Verenigde Naties worden voorgelegd, aldus het staatshoofd, die voorts verklaarde, dat hij de conferentie zal bijwonen indien daar ook de regeringshoofden van de andere deelnemende landen aanwezig zijn. Op een vraag, of hij van plan was de Turks-Cypriotische vice-president dr. Kutchuk te ontmoeten, zei Ma karios, dat hij volgende week het kabinet bijeen zal roepen en dat hij hoopte dat dr. Kutchuk daarbij aan wezig zal zijn. Turks-Cypriotische ministers lopen in het Grieks-Cypri otische gebied geen gevaar, zo zei hij. Het staatshoofd achtte het niet raad zaam een beroep te doen op de be volking haar wapens in te leveren. Volgens hem keerde de normale gang van zaken langzaamaan terug. INVASIEDREIGING? Het verzoek om een vergadering van de Veiligheidsraad, dat Cyprus donderdag bij monde van zijn per manente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties heeft gedaan, is gemotiveerd met „een invasiedrei ging van de zijde van Turkije", zo werd vrijdag bekendgemaakt. Aan vankelijk was om een spoedbijeen komst van de raad gevraagd, doch het spoedeisende karakter van het verzoek werd later ingetrokken, toen Cyprus ermee akkoord ging deel te nemen aan een conferentie met Turkije, Griekenland en Groot- Britannië. Volgens het verzoek aan de vei ligheidsraad was het zondag bereikte bestand door de Turkse regering ge schonden toen zij bleef weigeren het Turkse troepencontingent van strate gische punten in Nicosia terug te trekken. Cyprus beschuldigde Turkije er van een invasiedreiging te scheppen door bewegingen van zijn vloot en de concentratie van militaire ver sterkingen aan de kust. Inmiddels verzekerde premier Inönu van Turkije in de senaat, dat het land niet van plan is wie dan ook aan te vallen. Twaalf Turkse marine vaartuigen keerden vrijdag naar hun basis terug. Zij zouden vlootoefenin- gen hebben gehouden. De tandartsen in Luik zijn don derdag in staking gegaan uit protest tegen de nieuwe wet voor de ziekte en invaliditeitsverzekering, die op 1 januari in België van kracht is ge worden. De Belgische pater Georges Pire krijgt volgens het Deense blad „Po- litiken" dit jaar de Sonningprijs, groot 110.000 Deense kronen, voor zijn menslievend werk. Weitrig verandering De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Het krachtige hogedrukgebied bo ven Europa weet zich onverminderd te handhaven. Rondom het hogedruk gebied verplaatsen zich depressies in een wijde boog over de poolzee naar Noord-Rusland. In het hogedrukge bied zelf komen opklaring9gebieden voor, maar ook mistvelden en be wolking. De grens van mist en lage wolken drong in de nacht van vrij dag op zaterdag tot over de kust provincies door. De vorst was de af gelopen nacht over het algemeen licht. De minimum-waarden varieer den van min 1 tot min 8 graden. In de weerstoestand komt het komende etmaal weinig verandering, zodat de komende nacht weer opnieuw over wegend lichte vorst verwacht moet worden. Verder 1 de mist plaatse lijk hardnekkig zijn, maar er komen lokaal ook opklaringen voor. De wind blijft zwak. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's ZON- EN MAANSTANDEN 6 Jan.: zon op 8.48, onder 16.44; maan pp 0.05, onder 12.34. Laatste kwartier. H oogwaterstanden 5 Jan.: v.m. 7.18; n.m. 19.40. 6 Jan.: v.m. 8.04; n.m. 20.31. KORRELTJE Eén mens heeft zoveel verschillen de aspecten: men kan best een sleaht mens en toch aherbeminnelijkst zijn.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1