3)e &2id6eSoti/^a/nJ: D.C.-8 MET DE PAUSELIJKE KLEUREN NEDERLANDSE KUSTVAARDER IN DICHTE MIST IN DE GROND GEBOORD Ïemanning Iemco n.v. VRIJDAG 3 JANUARI 1964 54e JAARGANG No. 16.117 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN P.T.T. AAST OOK OP PRIJZENPOT Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., f 3,35 p. nmd., 10,05 p.kw., Franco p.p. 10,55. Adv. 20 et p. mm., Telefoontjes 1,75 DE LUCHTREIS VAN DE PAUS Morgenochtend half acht (Ned. tijd) vertrekt paus Paulus VI in een zwarte Mercedes van Vatikaanstad naar het vliegveld van Fiumicino, nadat een stoet van dertien andere auto's een uur eerder zijn gevolg daar heeft gebracht. Met de paus mee in de auto gaat don Pasquale Macchi, een van zijn particuliere sekretarissen, en Franco Ghezzi aan het stuur. Tot het gevolg behoren drie kardinalen die bijzonder op de hoogte zijn met zaken van de Oosterse kerken, namelijk de deken van het college, kardinaal Eugène Tisserant, kardinaal Gustavo Testa, de huidige sekretaris van de Vatikaanse Congregatie voor de Oosterse kerken, die destijds apostolisch delegaat in Palestina is geweest en de Vatikaanse staatssekre- taris, kardinaal Cicognani. Het gehele gezelschap telt een dertigtal per sonen. „A.Z. Paus vlucht" krijgt, vertrekt morgenochtend om hailf negen Ned. tijd van de luchthaven" Leonardo da Vinei" te Fiumicino. Vanwege de maatschappij „Alitalia" maken de leider, graaf Nicolo Xaramdiini, de al gemeen-directeur, Bruno Velani, en graaf Pietro Oanale, de contactman met het Vatiikaan, de reis mee. REIS VAN DE PAUS l f JORDANIË OP DE WESTERSCHELDE Nog drie man vermist Donderdagavond om negen uur is tijdens een dichte mistvlaag op de Westerschelde vlakbij boei 32a (tus sen Terneuzen en Hoedekenskerke), de Nederlandse 499 ton grote kust vaarder „Looiergracht" overvaren en onmiddellijk gezonken. Van de tien bemanningsleden, benevens de Bel gische loods, worden de stuurman Luders uit Peize, de kok De Ridder uit Winterswijk en een Spaanse ma troos vermist. Zeven geredden zijn 's avonds om kwart over twaalf in Vlissingen aan wal gebracht. Van de in Vlissingen aan wal gebrachte mensen ligt de Oost-Duitser L. Grabs in het zieken huis. Hij is niet ernstig gewond. Vrijdag om twee uur werd door de reddingsboot uit Breskens, twee sleepboten uit Terneuzen en de rijks- Russische nota's aan het westen De Russische regering heeft don derdag een aantal Westerse landen, waaronder Nederland, nota's ge stuurd inzake de vreedzame regeling van territoriale geschillen. Dit werd van gezaghebbende zijde in Londen bekendgemaakt. De aan Groot-Brit- tannië gezonden nota telt 21 pagi na's. De Russische ambassadeur in Was hington, Dobrynin, overhandigde don derdag op het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken een per soonlijke boodschap van premier Chroesjtsjov aan president Johnson. Volgens de ambassadeur staat de boodschap in verband met de Rus sische nota's. Minister Rusk verklaarde later dat de Amerikaanse regering de Russi sche nota zorgvuldig zou bestude ren. Volgens de Turkse minister van buitenlandse zaken, Erkin, bevatte de boodschap ook een „belangwek kend voorstel" over ontwapening. Hij geloofde dat andere landen een soortgelijk document hebben ont vangen. Ook aan Nederland Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft in antwoord op de vraag of de Nederlandse regering ook een nota van de Sow jet-Unie had ont vangen, bevestigend geantwoord. De ze nota is vrijdag in het bezit van de Nederlandse regering gekomen. Over de inhoud kon de woordvoer der niets meedelen. politieboot nr 10 op de plaats van 't ongeval nog steeds naar de drie ver misten gezocht. De politie gaf echter nog weinig hoop. Het is volgens haar vrijwel onmogelijk dat iemand bij deze temperatuur langer dan één of twee uur in het water in leven kan blijven. Het drama van de aanvaring heeft zich in enkele seconden voltrokken. Kapitein Van de Wal stond juist op de brug, samen met de negentienja rige matroos Blok uit IJmuiden. De „Looiersgracht" was wegens de dichte mist enige tijd voor anker ge gaan, toen, overigens vanaf vrij gro te afstand, de toplichten van een groot zeeschip zichtbaar werden. De koers' van het naderende schip lag wel dicht langs de „Looiersgracht", maar toch was het beslist geen ramkoers, aldus de kapitein. Later is dit schip, dat de uit Zuid-Afrika afkomstige „Lang- kloof" bleek te zijn, van koers veran derd, waarbij hij de „Looiersgracht" midscheeps ramde. Kapitein Van de Wal is vlak voor de aanvaring nog gaan toeteren en bellen, maar de „Langkloof" bleef doorvaren. Matroos blok werd naar beneden gestuurd door de kapitein. „Dat schip Frans vissersvaartuig gezonken Na aanvaring met Nederl. kustvaarder Het Franse vissersvaartuig „Saint Pierre priez pour nous" is donder dag gezonken na een aanvaring in het kanaal met de 409 ton metende Nederlandse kustvaarder „Gouwe- stroom". De „Gouwestroom" die eigendom is van de firma H. Damhof jr., in Delfzijl, heeft vijf overlevenden in Boulogne aan wal gezet. Een Franse treiler pikte het zesde bemannings lid op. Chroesjtsjov naar Scandinavië Premier Chroesjtsjov van de Sow- jet-Unie zal op 17 juni in Kopenha gen voor een oincieel bezoek aan Scandinavië, zo is donderdag van welingelichte zijde in de Deense hoofdstad vernomen. Van Denemarken gaat Chroesjtsjov naaT Noorwegen en vandaar naar Zweden. Zowel in Noorwegen als in Zweden zal hg vijf dagen blijven. MERKWAARDIGE VERKLARING Hoge verzekering van passagier kort voor ramp met Lakonia Een bemanningslid van het ramp schip de „Lakonia" heeft gisteren voor de onderzoekcommissie in Athe ne verklaard, dat voordat aan boord brand uitbrak, een Engelse passa gier de marconist verzocht een bood schap te zenden naar een Britse ver zekeringsmaatschappij om een le vensverzekering van ca. 200.000 te sluiten. Twee uur later brak de brand uit, die aan 124 mensen het leven kostte. De naam van de passagier, noch die van de verzekeringsmaatschappij kon onmiddellijk worden achter haald. De vraag rijst nu of de Engelsman of dwaas was of dat'hij een sabo teur was, die van de komende brand afwist. De onderzoekcommissie zal trach ten langs andere wegen na te gaan of de man de waarheid heeft ge sproken, nu het logboek van de mar conist verloren is gegaan. (UPI) gaat ons rammen, onmiddellijk naar beneden en de bemanning wakker maken", aldus de opdracht van ma troos Blok. Schip zonk onmiddellijk Halverweeg de trap werd hij reeds van de been geslingerd toen „Lang kloof" de „Looiersgracht" midscheeps ramde, waarbij de kustvaarder bijna kapseisde. Blok heeft nog naar bene den gegild dat iedereen van boord moest, voor zover men dat nog had begrepen. Daarna is hij weer naair boven gehold, waarbij hij zag dat het water al bij de luiken stond. „Met een man of zes hebben we nog ge probeerd de reddingsvlotten over boord te krijgen, maar daar was geen tijd meer voor". Terwijl het machtige silhouet van de „Langkloof" langzaam in de mist verdween, sprong iedereen van de „Looiersgracht", die op dat ogenblik aan dek was in het ijskoude water van de Westerschelde. De meesten van deze mannen hadden zelfs geen zwemvest aan. Tweede machinist De Coo hing samen met een Italiaanse matroos aan één zwemvest. Gelukkig was de aanvaring op de „Langkloof' niet hélemaal ongemerkt voorbij gegaan. Vanaf het achterschip werden in allerijl zwemvesten en vlotten overboord gegooid. Kapitein Van de Wal kreeg, kort nadat hij in het water lag, de om gekeerde sloep van zijn eigen schip in het oog. Hier wist hij op te klim men, waarna hij vanuit deze wan kele positie zijn mannen, die hij een eindje verder op «en kluitje in de mist zag drijven moed insprak. Daarna verdween zijn sloep snel in de mist. Van de „Langkloof" zijn, nadat het was gestopt, twee sloepen gestre ken, die de drijvende en verkleum de drenkelingen na ongeveer drie kwartier u it het water wisten te ha len. Enige tijd later is ook kapitein Van de Wal op zijn omgekeerde sloep teruggevonden. Deze zeven gered den zijn door de passerende „Sea breeze" aan boord genomen en in Vlissingen aan wal gebracht. De gezonken „Looiersgracht", eigendom van Spliethoffs Bevrach tingskantoor te Amsterdam, ligt in het vaarwater. Het gehele scheep vaartverkeer op de Westerschelde was in de nacht van donderdag op vrijdag gestremd. VIER JAAR VOOR DOODSLAG OP „ZWARTE JUDITH" Het gerechtshof te Amsterdam heeft vanochtend in hoger beroep de 31-jarige tuinman Jan van P. uit Maarsbergen wegens doodslag op de 45-jarige Amsterdamse prostituée Ju dith C. K.-B., Zwarte Judith, op 16 juli 1959 veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Een jaar meer dan de rechtbank oplegde. Argoud wordt niet teruggezonden De Franse regiering heeft Bonn la ten weten, diat rij kolonel Argoud niet za'l uitleveren. De bondsregering be reidt een antwoord op de afwijzende Franse nota voor, zo heeft een rege ringswoordvoerder in Bpnn meege deeld. Argoud, een gewezen leider van de OAS, is dezer dagen tot levens lang veroordeeld. In het begin van dit jaar werd bij in Parijs door de politie gevonden, gekneveld en in 'n bestelauto liggend. Hü zou uit de bondsrepubliek zijn ontvoerd Vliegtuig is gloednieuw Het speciale DC-8-straalvliegtuig, waarmee de paus de vliegtocht naar Amman maakt, is pas drie weken ge leden door de Alitalia aangeschaft voor uitbreiding van haar luchtvloot en is nog niet voor passagiersvervoer gebruikt. Er is voor deze gelegenheid niet veel aan veranderd. Het staart- roer is in de pauselijke kleuren geel wit geschilderd en op de zijkanten is het pauselijke wapen aangebracht. De paus maakt gebruik van 't eerst e- klassecomparbiment. Links zijn daar allie stoelen weggehaald op twee na, waarvan de voorste, bij het derde raam, voor de paus bestemd is. Ach ter een tafel tegenover hem zöjn de stoelen van de drie kardinalen. Voor de stoelstoffering en gordijntjes is, in plaats van het pauselijk rood, de kleur groen gekozen, omdat deze 'n betere psychologische uitwerking zou hebben ter voorkoming van lucht- ziekte. Een beeld van O. L. Vrouw van Loretto, beschermster van de vlie gers, en een kruisbeeld, die door de paus aan de luchtvaartmaatschappij zijn aangeboden, flankeren de deur naar de kleine salon achter de be- stuurdersruiimte. Ln die salon krijigt het personeel van de paus zijn plaats. De overige ledien van het gevolg heb ben de beschikking over de 64 plaat sen van de afdeling toeristenklasse in het toesteL Er wordt een ander vliegtuig voor noodgeval in reserve gehpudien. Het toestel van de paus heeft de ge bruikelijke bemanning, met de 47-ja rige Gianmario Zuccarini, een oud- miilitair-vlieger met vele onderschei dingen en elfduizend vlieguren op zijn naam, ails bevelvoerder. Er is echter geen stewardess aan boord. Het vliegtuig, dat de roepnaam PAUS IN JERUZALEM REIS VAN 5200 KM. De heenvliucht gaat via de Ponza- eilanden ten zuiden van Rome, Ca- rafa in Gaiabrië, Nillos, Rhodes, Ni cosia, Beiroet en Damascus naar het vliegveld van Amman, waar het, na 2.594 km te hebben afgelegd, om 11.50 uur nederl. tijd moet aanko men. De terugreis op maandag is langs dezelfde route, maar dan zal het vliegtuig waarschijnlijk, na in 't begin van de namiddag uit Amman te zijn vertrokken, om 17.30 uur Ned. tijd op Ciampino, de oude luchtha ven van Rome, aankomen. Het vertrek op zaterdag zal geen officieel karakter hebben. Wel wordt de paus bij het verlaten van het Va- tikaan door een regeringsaf vaardiging onder leiding van minister van bui tenlandse zaken, Saragat, begroet en dan tot aan het vliegveld vergezeld, waar hij wordt opgewacht door de Italiaanse president. Segni, premier Moro en andere leden van de rege ring, alsmede de voorzitters van bei de kamers van het parlement, U"e de kens van de diplomatieke vertegen woordigingen bij het quirinaal en de H. Stoel en de ambassadeurs van Jor danië en Israël bij de Italiaanse re gering. Bij rijn terugkeer maandag zal de paus wèl een officiële en feestelijke ontvangst door de Italiaanse staat bereid worden. Het pauselijke vliegtuig wordt bij vertrek tot aan en bij terugkomst vanaf de grens van het Italiaanse luchtruim door een escadrille van de Italiaanse luchtmacht onder bevel van kapitein Edoardo Falumbo ge ëscorteerd. Paus Paulus draagt vanavond in de St.-Pietersbasiliek een plechtige Mis op aan de vooravond van rijn bede vaart naar Palestina. KONING HOESSEIN OVER DE REIS Het komende bezoek van paus Pau lus is niet alleen een historische ge beurtenis voor Palestina maar voor de gehele wereld," aldus koning Hoessein van Jordanië op een pers conferentie, die hij donderdag voor ruim duizend journalisten, die voor de pauselijke ries naar Jerusalem zijn gekomen, heeft gehouden. De Jor daanse koning verklaarde, dat het bezoek van de paus een nieuw tijd perk opent van samenwerking en be grip tussen Islam en Christenheid. Op een vraag omtrent de even tuele mogelijkheid van bemiddeling inzake het geschil met Israël over 't water van de Jordaan, antwoordde de koning, dat het bezoek van de paus geen enkel poUtiek aspect heeft. Niettegenstaande dit antwoord, heeft mevr. Golda Meir, de Israëli sche minister van buitenlandse za ken, koning Hoessein van Jordanië er donderdagavond toch van beschul digd het bezoek van de paus aan het heiig e land uit te buiten door op zijn persconferentie in Amman het Israëlische project voor het Jordaan- water aan te balen. Mevr. Meir zei, dat de paus her haaldelijk de nadruk heeft gelegd op het religieuze karakter van rijn be zoek en „men zou kunnen verwach ten, dat de gehele wereld, en in het bijzonder zijn gastheer, de wensen van de paus zou eerbiedigen en dat hij niet zou proberen de pelgrimage voor politieke propaganda uit te bui ten". De Griekse orthodoxe oecumeni sche patriarch Athenagoras, die in Jerusalem een ontmoeting zal heb ben met paus Paulus, heeft zijn ver trek tot zaterdag uitgesteld, zo is gis teren bekend gemaakt. Patriarch Athenagoras zou aanvankelijk van daag uit Istanboel naar Beiroet ver trekken. Voor volautomatische wasmachines A.E.G. - IGNES - INDESIT ERRES - SIEMENS - BICO In verband met zijn bezoek aan het HeUige Land wordt een groot portret van Paus Paulus opgehangen voor een tijdschriften- en souvenirwinkel in Jerusalem. RUSTIG WINTERWEER Boven Polen bevindt zich het cen trum van een krachtige en omvang rijk hogedrukgebied, dat ook in de hogere luchtlagen goed ontwikkeld is. De luchtdruk is tot boven 1040 mb gestegen. Het veroorzaakt in Europa rustig winterweer. De mist in de kustprovincies werd donderdagavond verdreven, doordat een aflandige wind drogere lucht uit Duitsland bin nenvoerde. Daarna kwam op de mees te plaatsen lichte vorst voor. Het ho gedrukgebied handhaaft zich nog ge ruime tijd, zodat in de heersende weerstoestand weinig verandering komt. In de droge lucht komt weinig bewolking voor, zodat de komende nacht en morgenochtend opnieuw lichte vorst' verwacht wordt. In de middag lopen de temperaturen tot boven het vriespunt op. Er blijft een kleine kans bestaan op vorming van mistbanken. Dit nummer bestaat uit 1? pagina's ZON- EN MAANSTANDEN 4 Jan.: zon op 8.48, ondier 16.41; maan op 22.54, onder 11.58. Hoogwaterstanden 4 Jan.: v.m. 6.31; n.«n. 18.53. KORRELTJE Als iemand zegt, dat 'hg niets weet, weet bij ook dat niet.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1