Chaos of systeem DE AVONTUREN VAN MICKEY MOUSE DORPSSTRAAT IN HAZERSWOUDE WORDT VERBETERD MEDISCHE DIENSTEN VRIJDAG 3 JANUARI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 De Dorpsstraat zal binnenkort worden gereconstrueerd. Donderdag avond hebben de gemeenteraadsle den hiervoor een crediet van zestig duizend gulden beschikbaar gesteld tijdens de openbare vergadering, die werd geleid door locoburgemeester H. van Rijn. De verbetering aan het oostelijk gedeelte van deze straat zal van zeer tijdelijke aard zijn en zal hoofdzakelijk bestaan uit het extra uitvullen en aanbrengen van een slijtlaag. De aan te brengen voorzie ningen voor het westelijk gedeelte van de Dorpsstraat zijn berekend voor ruim tien jaar. Overigens vroeg het AR-raadslid C. Matze zich af, of de gemeente het werk in eigen beheer zal houden, of het gaat uitbesteden. „Na de er va- Leiden en Omgeving Leiden Gedurende het komende weekend nemen waar de artsen Lig- tenberg, Witte Singel 33, tel. 22630; dkt. Pieterse, Rijndijk 4, tel. 24403; dkt. Tegelaar, Burggravenlaan 14, tel. 34092; dkt. Brand, Zocherstraat 1, tel. 26946; dkt. Veldhuyzen, Zoeter - woudsesingel 57B, tel. 20617. Voor nabloeding of ongeval te allen tijde directe hulpverlening; voor alle ove rige dringende hulp tandarts E. Krul, Rijnsburgerweg 164, tel. 50726. Ge opend voor spoedeisende gevallen: Zuider Apotheek, Lammenschans- weg 7, tel. 23553. Alkemade en Leimuiden Dkt. Muskens, Noordeinde 166, Roelof- arendsveen, tel. 01713-329; dkt. Brink horst, Stapenseastraat 6, Leimuiden, tel. 01721-269. Alphen aan den Rijn Wit-Gele Kruis zuster Moons, Roerdompstraat 34. tel. 3540. Boskoop Dkt. De Wilde, telef. 2740. Wijkverpleging zuster Van Dam, tel. 2141. Hazerswoude Zie Leiderdorp. Hillegom Dkt. C. M. Wijkman, Stationsweg 74, tel. 5771. Wijkzuster E. Snellenberg. Maarten Trompstr. 29, tel. 6316. Apotheek: Hillegomse Apotheek voor Lisse en Hillegom, Hoofdstraat 78, tel. 02520-5272. Tand arts Bollenstreek: A. Disselkoen, Hoofdstraat 306, Sassenheim, telef. 8166. Katwijk aan den Rijn Dkt. J. Bergman, Valkenburgseweg lb, Kat wijk aan den Rijn, tel. 2921. Apotheek Koningin Julianalaan 18, Katwyk aan den Rijn, tel. 4370. Katwijk aan Zee Dkt. A. F. Beij- derwellen, Boulevard 28, tel. 2182. Apotheek zie Katwijk aan den Rijn. Langeraar en Nieuwveen Dkt. J. A. Sandkuyl, Langeraar, tel. 01722- 139. Wijkverpleging zuster Verhaar, tel. 01722-345, b.g.g. 02976-245. Leiderdorp Dkt. Baay, Bilder- dijklaan 52, Hazerswoude, tel. 01714- 344. Wijkverpleging zuster v. Maarle, Spanjaardslaan 13, Zoeterwoude, tel. 01710-30043. Bij ongevallen aan de Rijndijk 01714-278. Deze diensten gelden ook voor Koudekerk aan den Rijn. Lisse Dkt. N. Bet, Nassaupark 43, tel. 3996. Voor apotheek en tand arts Bollenstreek zie Hillegom. Nieuwkoop, Noorden en Zwammer- dam Voor Noorden en Nieuwkoop dkt. M. Sanders, Beatrixlaan 11, Nieuwkoop, tel. 01725-555; voor Nieuwkoop en Zwammerdam dkt. G. J. Bremer te Nieuwkoop, tel. 01725- 103. Noordwijk Dkt. H. Kruyt, tel. 2030. Wit-Gele Kruis zuster v. Stigt, tel. 3388. Apotheek alleen De Duin rand. Noordwijkerhout en De Zilk Dorp: dkt. H. C. de Groof, Eijken Donck 52, tel. 02533-2910; Zilk: dkt. A. G. T. van der Lugt, Hoogduinweg 20, tel. 02520-5707. Tandarts Bollen streek zie Hillegom. Wijkverpleging Wit-Gele Kruis, Rusthof 1, tel. 2468. Oegstgeest Dkt. H. A. Reterink, Johan Evertsenlaan 14, tel. 50394. Wit-Gele Kruis zuster Warmenho- ven, tel. 51188, b.g.g. 52426. Rijnsburg Zie Katwijk aan den Rijn. Sassenheim Dkt. Van Raay, tel. 7777. Tandarts Bollenstreek en Apo theek zie Hillegom. Voorhout en Warmond Dkt. W. J. Binnema, Churchilllaan 11, telef. 02532-7202. Wassenaar Dkt. H. W. Plink, Prinses Marielaan 8, tel. 2850, b.g.g. 2908; dkt. H. S. Boogaart, Storm van 's Gravensandeweg 1, tel. 4466. Apo theek: Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. Woubrugge Zie Langeraar. ringen bij de „restauratie" van het Westeinde, ben ik bang, wanneer 't laatste het geval is." aldus dit raads lid. Op voorzitters verweer, dat hier omtrent nog geen beslissing is ge vallen, repliceerde spreker, dat soortgelijks al had moeten gebeurd zijn. Gymnastiek. De raadsleden hebben het verzoek van het R.K. Schoolbestuur in de Groenendijk inzake hun vraag om medewerking voor de aanschaffing van leermiddelen voor het gymna stiekonderwijs geen strobreed in de weg geruimd. Het zal derhalve niet lang meer duren, of de leerlingen van de Pius X- en St. Jozefschool zullen in schoolverband hun lichaam kunnen gaan spieren in het tot gym nastieklokaal te gebruiken parochie huis. Verbetering in Rhijnenburch. Voor de reconstructie van de Rhy- nenburcherlaan voteerden de verte genwoordigers van de politieke par tijen in Hazerswoude achtduizend gulden. Van deze gelden zal 'n voet pad worden aangelegd, dat aanslui ting zal geven op het pad langs de Rijndijk. Er zal ook een parkeer- strook worden ontworpen, maar de voorzitter zegde de CHU'er A. Spelt toe, dat rekening zal worden gehou den met zijn suggestie deze strook niet toegankelijk te doen zijn voor auto's met een grotere lengte dan zestien meter. De heer Van Rijn stelde de aanleg van een parkeerter rein in Rhynenburch in het vooruit zicht, dat honderd bij negentig meter groot zal zijn. „Op deze plaats kan dus het grote vervoer een stallings gelegenheid vinden," aldus de voorz. die er wel begrip voor had, dat de bewoners niet gecharmeerd zijn met het parkeren van de grote (vracht)- wagens voor hun woningen. Vlot afgehandeld. Omtrent de aanschaf van honderd emmers ten behoeve van de reini gingsdienst hadden de raadsleden geen commentaar. Met algemene stemmen kozen zij de heer H. de Groot weer tot bestuurslid van de Burgerlijke Instelling voor Maat schappelijke Zorg, terwijl zij tevens een perceeltje grond van zeshon derdnegentig centiaren van de N.V. Hollandia kochten tegen een prijs van 3450.Verzoeken van het St. Theresiacollege te Geleen en van de Kath. Reclasseringsveren. te Leiden om subsidie willigden zij niet in. Voetpad. Tijdens de rondvraag pleitte P. de Vogel (AR) voor wat kwistiger ge bruik van' zout tijdens de „gladde wegenperiode". De CHU'er J. C. We zelenburg drong aan tot verbetering van de brug in de Loete („De speel bal der gemeente," zo zei hij). De KVP'er A. M. Menken achtte de aanleg van een voetpad aan de zuid zijde van de Rijndijk, tussen Ban- neux- en Christelijk Nationale scho len, een dringende noodzaak. „Er is natuurlijk aan de andere kant een voetpad," lichtte hy toe, „maar het oversteken levert juist zoveel moei lijkheden op; vooral het uitzicht laat te wensen over door de hoogte van de Oostvaartbrug bij de Banneux- school." Spreker attendeerde het col lege erop, dat de jeugd (ongeveer honderd vijf tig kinderen) zich nu over en langs het rijwielpad (door de modder) van en naar school en kerk begeeft. De voorz. op Zijn beurt stelde de heer Menken een bespre king met Rijkswaterstaat in het voor uitzicht. Een oplossing zegde hij ook toe inzake het duisternisprobleem bij de bushalte nabij de boerderij van de heer G. Kaptein. Hulpsecretarie? De KVP'er P. A. Th. van der Werf was van mening, dat stichting van een hulpsecretarie in het dorp moet verwezenlijkt worden. „Het gehele bestuursapparaat in onze gemeente is gevestigd in het gemeentehuis aan de Rijndijk. Voor heel wat inwoners van het dorp levert dit, gezien de afstand, nogal wat bezwaren op, en dit dan vooral bij de wat oudere „dorpers", zo ondersteunde hij zijn suggestie. De voorz. meende, dat een en ander nog wel zal meevallen en besteedde voorts aandacht aan de rompslomp, die aan een verhuizing voor een paar uur in de week vast zit. Hij kon zich wel verenigen met een eventueel idee, dat de burge meester somtijds spreekuur op het dorp houdt. „Maar," zo zette hij uit een, „ik geloof, dat er geen behoefte aan bestaat." WOUBRUGGE MOORDENDE HONDEN OPGEPAKT Aan het verscheuren van schapen in de polders rond Ofwegen is thans gelukkig een einde gekomen. Het aantal vermoorde schapen, waaron der enkele kerkschapen, eigendom van de R.K. Kerk te Hoogmade, was de laatste nachten opgelopen tot twintig! Bij een intensieve surveillance op Oudejaarsnacht, waaraan behalve door de rijkspolitie werd deelgeno men door verschillende boeren en hun gezinsleden, had men succes. Zo kon één der kleine honden op heter daad betrapt worden, de andere werd eveneens naar zijn tehuis opgejaagd. Beide honden bleken afkomstig uit de Lagewaard te Koudekerk. Een vijftiental veehouders hebben inmiddels zich in een dringend ver zoekschrift gewend tot het gemeen tebestuur, waarbij zij vragen, aan deze slachtingen een eind te maken, door in de plaatselijke politieveror dening een bepaling op te nemen, dat alle honden in de gmeeente voor taan slechts onder toezicht of ge muilkorfd rond mogen lopen. Een bepaling, die gezien deze zoveelste moordpartij, niet ongewenst lijkt. Raadsagenda Op dinsdag 7 ja nuari komt de gemeenteraad om half acht bijeen. De agenda vermeldt: onderzoek van de geloofsbrief van een nieuw benoemd raadslid; beëdi ging nieuwe gemeente-ontvanger; ambtenarenzaken; aangaan van een geldlening; begrotingswijzigingen dienst 1963 en 1964; bouw kleedgele genheid op het sportveld te Wou brugge; wijziging der gemeentelijke legesverordening; wijziging van de verordening begrafenisrechten. NOORDWIJK Bevorderingen bij de politie Met ingang van 1 januari 1964 zijn in het Noordwijkse politiekorps bevorderd de heer C. Schaap tot adjudant en de heer J. Passchier tot brigadier. KATWIJK AAN DEN RIJN BEJAARDENZORG" NAAR MISSIE-COLLEGE Het zal de lezers, vooral in Kat wijk a. d. Rijn, ongetwijfeld interes seren wat er in de naaste toekomst met de gebouwen van het Missie college St. Willibrord aan het Over- rijn gaat gebeuren. Dit pand is tihans gekocht door het „Centrum Fran ciscaanse Bejaardenzorg". Dat „Cen trum" heeft al een opleiding van leerkrachten hiervoor in Ammerzo- den en ook in Katwijk a. d. Rijn werkt zo'n opleiding reeds. De plan nen voor de verbouwing zijn al ge reed. Het zal worden ingericht voor 200 bejaarden die geestelijk gestoord zijn. NOORDWIJKERHOUT Benoeming rijkspolitie De heer C. L. van der Meij, wachtmeester le kl. der rijkspolitie is door de minister van justitie ingaande 1 januari 1964 benoemd tot postcommandant in de gemeente 's Heerenhoek (Zuid-Be veland) met gelijktijdige bevordering tot operwachtmeester. Geboren: Gerardus M. zn van M. J G. Braun en C. C. M. Helderman; Jacobus J. zn van N. J. Out en A. M. Dorresteijn; Paulus Ph. zn van P. Kok en C. J. M. van der Kolk; Mag- dalena dr van D. J. Voetelink en C. M. T. Baars; Anna C. dr van C. J. Kamp en T. A. Duivenvoorde; Maria J. H. dr van H. J. Krijnen en H. C. M. de Groot; Jean G. R. zn van H. J. van Vliet en A. M. A. Edelbroek; Theodorus B. zn van H. T. Hachmang en J. P. van Nobelen; Joseph J. M. zn wan C. T. M. van Haaster en W. M. Verbeij; Leonarda H. M. dr van E. G. M. van der Lans en E. G. M. van der Meer. Ondertrouwd: T. P. Heemskerk en j. C. Hulsebosch; J. A. van der Eist en J. C. Duivenvoorde; P. van den Burg en C. C. M. van den Berg; J. C. J. Wynands en M. J. C. de Groot; H. C. W. Aanhaanen en C. M. van den Berg. Getrouwd: K. de Jong en A. E. Schokkenkamp; P. J. Verhoeven en C. Duivenvoorden; C. C. Warmer dam en C. M. van den Berg; J. P. van den Berg en J. M. H. Duiven voorden; A. J. Geerlings en W. A. M. Bruines; F. G. J. van Deursen eh M. J. van den Broek. Overleden; Maria A. van Winseft, 67 jaar, wed. van H. van Haaster; Pieter J. Raaijmakers, 80 jaar, echt- gen. van P. Mous; Jacobus J. van der Meer, 71 jaar, echtgen. van C. van der Voort; Adriana van der Splinter 76 jaar, echtgen. van A. van den Berg; Sjoerd S. van Beekom, 75 jaar wednr. van E. C. de Jager; Carolus -ooBf !qaSuo \ieeC 98 ueA 'IM bus L. van Rooij, 73 jaar, 'wednr. van J. J. Storb. SCHEEPSBERICHTEN Almaea (t.) 2 te Aalborg; Alcor 3 v. Pt. Said n. Genua; Almkerk 2 t.a. Lorenzo Marques; Memnon 3 te Aru ba; Rotterdam 1 rede Nassau, pl.m. 2 te Nassau; Woltersum 2 te Good- hope (bij New Orleans); Wiililem Ruys 2 v. Rotterdam n. Wellington; Area (t.) 3 te Woodlands; Alhena 1 v. Salvador n. Las Paknas; Zaankerk 3 te Las Palmas verw. President De Gaulle gaat in maart naar Mexico. In de medede ling die de president daar zelf van deed liet hij de mogelijkheid van een ontmoeting met pres. Johnson in het midden. Rationalisatie ook in de voorlichting DE MAN DIE HET El VAN COLUMBUS VOND (ven ooze vers leg gever) BERGEN OP ZOOM - „Ja, nu moeten we voor cie kantine een kof fiemachine aanschaffen. Maar wat kost zo'n ding, en waar kan ik zoiets bestellen Bovendien vraag ik mij af of er nog verschillende fabrikaten bestaan en wat de voor- en nadelen van de verschillende typen zouden kunnen zijn." Het is een vraag die de directeur van een middelgroot bedrijf stelt aan zijn bedrijfsleider. En ook deze moet hierop het antwoord schuldig blijven. Voor zijn bedrijf zijn dat van die bijkomstigheden, waarover nooit werd gedacht. „Ik weet het ook niet", antwoordt de bedrijfsleider schouderophalend. „Ik meen dat we zo ongeveer een jaar geleden eens een folder van een firma hebben gehad, waarin zo'n ding werd aangeboden. Maar waar die is gebleven Ik vermoed in de prullenbak, want wie kon toen weten, dat we zoiets eens nodig zouden hebben I" De directeur knikt. En daar staan ze beiden met dit probleem. De oplossing wordt zoals gewoonlijk een schot in de ruimte. Veel tijd kan er aan dit onderwerp niet worden besteed, want er zijn belangrijker zaken die wachten, dus wordt er even links en rechts getelefoneerd, tot dat men iemand vindt die zoiets kan leveren en men aanvaardt dom weg, wat er wordt aangeboden, zonder iets over deze markt te weten. Zo gaat het dikwijls in het be drijfsleven. Dat van zo'n koffie machine is maar een voorbeeld, doch er zijn in dit genre ettelijke gevallen te noemen. Wat zou zo'n directeur er op dat moment niet voor over hebben om zich op de een of andere mander goer" gedo cumenteerd te kui nen informe ren? Maar waar haalt hij derge lijke informaties vandaan? En toch bestaat hiervoor een goede mogelijkheid! Wij zijn eens gaan praten met de heer N. Broker te Bergen op Zoom, oprichter en eigenaar van het "Losbladig Cen trum". Zijn documentatie voorziet in een dergelijke behoefte en helpt het hele bedrijfsleven in één klap 'n oplossing te vinden voor het af grijselijke probleem van de cha os op het gebied van voorlichting, documentatie en informatie. En dit betreft niet alleen die dingen die slechts zijdelings met het bedrijf te maken heb ben. Neen, het slaat ook op die dingen die wel degelijk volkomen rechtstreeks iets met het bedrijf hebben te doen. Zoals op een kantoor kantoormachinee en kan toormeubelen Wanneer er iets nieuws moet wor den aangeschaft, verlaat men zich door gebrek aan documenta tie op dit gebied dikwijls volledig op een of andere leverancier, maar deze heeft bij bepaalde fa brieken belang en zal -er merk dat hij niet voert ook niet aanbe velen, want dan zou hij zijn klant naar een concurrent moe ten sturen. Zou het kantoor dat wij als voorbeeld namen, een ge heel eigen, onafhankelijke docu mentatie bezitten, waarin derge lijke zaken waren opgeborgen, dan zou die directie snel kunnen naslaan wat er aan de markt is en volkomen objectief en volledig worden geïnformeerd. Iedereen zou dank zij dit losbladig centrum een verantwoorde keuze kunnen doen, die geheel afgestemd is op de behoefte van het eigen bedrijf. En dit geldt "voor alle mogelijke bedrijven. HET ZIJN DE KOSTEN NIET DIT IS de opvatting van de heer Broker en in deze lacune tracht zijn systeem te voorzien. Voor het bescheiden bedrag van ongeveer een gulden per week kunnen bedrijven in het bezit ko men van zijn documentatie. De heer Broker liet ons een kijk je nemen in as vertekie er ons het een en ander van. "In steeds breder kring wordt in gezien, dat, naast de noodzakelij ke produktieapparatuur, vooral de overige bedrijfsinrichting van be lang is, voor de produktiviteit en werksfeer. Denken we bijvoor beeld aan verwarming, ventila tie en verlichting, inrichting der werkruimten, technische instal laties, transport, opslag, de vei ligheid en nog zoveel andere fac toren welke mede 1 bedrijfs- rr-dement bepalen. Ten aanzien van de bedrijfsinrich ting zal iedere ondernemer dus 20 goed mogelijk georiënteerd willen zijn. Wellicht heeft hij echter reeds ervaren, dat dit moei lijk is. Zeker moeilijker dan ten aanzien van zijn produktie. WAAR LIGT DIT AAN DIT HEEFT drie oorzaken: len en produkten op uiteenlo- pendgebied. Deze zijn in het algemeen onderhevig aan een bijzonder snelle ontwik keling of verandering. Denk maar eens aan de mechanisa tie van transport en admini stratie. 2. De literatuur en voorlichten de instanties besteden in het algemeen meer aandacht aan de produktiernid^elen dan aan de overige bedrijfsui trusting. Dit laatste dan nog veelal ge specialiseerd en in een be paalde sector. Maar toch zijn ook de niet gespecialiseerde hulpmiddelen van overwegen de invloed op de gang van zaken. 3. De factor tijdgebrek, waaro ver de meeste ondernemers kunnen meepraten. Wil de on dernemer enigermate geori ënteerd zijn, dan is hij nu in hoofdzaak aangewezen op het lezen vim diverse vakbla den, leveranciersreclame, do cumentatiemateriaal van jaar beurzen of vaMentoonstellin- gen enzovoort Aangezien echter vrijwel nie mand meer tijd heeft deze papier lawine be lezen en te best-'deren, verdwijnt alles in de prullenmand of wordt ergens opgeborgen. Wan neer later iets moet worden aan geschaft, volgt veelal eerst een tijdrovend Boeken en bladeren in stapels catalogi, folders of oude vakbladen. Dit betekent onnodig tijdverlies en het resultaat is meestal negatief. Juist op dit ge bied is er behoefte aan ratio nele voorlichting. WAT VIND IK HIER? DE BEDOELING van "Losbla dig Centrum" is de wassende stroom van ongeordende voorlich ting te "kanaliseren" door haar systematisch geordende uitgave, uitsluitend gewijd aan de bedrijfs inrichting, uitgezonderd datgene wat direct op de produktie be trekking heeft. Dit houdt in dat deze uitgave is afgestemd op het gemiddelde bedrijf, zowel groot als klein, zo als we dat kennen met kantoor, werkplaatsen, magazijn, werkter rein en alles wat daarbij behoort. De redactie speurt voortdurend naar nieuwe of nog weinig beken de materialen op het gebied van: bouw, inrichting en onderhoud van bedrijfsgebouwen en werk terreinen, technische bedrijfsin- stallaties onder meer op 't gebied van kracht, licht, water, stroom, perslucht, communicatie, verwar ming, ventilatie, luchtzuivering. Voor het produceren en verwer ken van bedrijfsgegevens dus op het' terrein van schrijven, reke nen, registreren en reproduce- ten, hulpmiddelen voor intern en exbern transport met opslag, o- verslag en expeditie. Voorts alge mene hulpmiddelen voor het pro- duktieapparaat, zoals aandrijving, "lowcost automation" en onder houd. En tenslotte alle zaken die verband houden met de veilig heid en algemene aard. Indien een produkt van voldoen de betekenis blijkt, stel" de re dactievan "Losbladig Centrum" er een beknopt bericht van sa men, mogelijk aangevuld met een illustratie. Vandeae berichten worden doou- mentatiekaarteai vervaardigd. De kaartvorm dient hier de beste vorm te worden geacht om het dynamische karakter van da tech- Een schematische verklaring van de werking van het systeem. nische ontwikkeling enerzijds en de behoefte van het bedrijfsleven anderzijds samen te voegen en te brengen onder één noemer. HET "EI VAN COLOMBUS De KAARTEN zijn zodanig genummerd en systematisch in gedeeld, dat alle onderwerpen ge makkelijk te vinde.i zijn, steeds met de nieuwste voorop. Het enige werk dat er voor de on dernemer aan verbonden is, be staat uit het in het kaartsysteem opbergen van nieuw binnengeko men kaarten, een werk van een ogenblik. Maar wanneer er infor matie nodig is, is op kaart een be drijfsinrichting in optimale vorm voorhanden, waaruit men nooit tevergeefs zal putten. Bij 't systeem behoren ook blan co kaarten, zodat de ondernemer in staat is de documentatie met bepaalde eigen gegevens aan te vullen. Na de uitleg van de heer Bro ker kregen wij ook de inruk dat hij hier het ei van Columbus had gevonden. Het idee is simpel, maar de vinder heeft met zijn voortreffelijke kennis van syste matiek kans gezien er een mach tig documentatiesysteem van te maken. Dit systeem zal ongetwij feld voor veel ondernemers een uitkomst zijn uit de afgrijselijke voorliohtingschaos. Voor zelf se lecteren, ordene en verwerken bestaat op veèl bedrijven geen mogelijkheid. Centraal verricht door het "Losbladig Centrum" zijn de kosten nauwelijk te reke nen, terwijl men toch het volle rendement heeft van een derge lijk informatiesysteem. Ongetwijfeld za' de heer Broker die zijn staf heeft verrijkt met enkele medewerkers die hun spo ren op het gebied van d<- bedrijfs voorlichting hebben verdiend, met dit systeem in een behoef te voorzien. (Nadruk verboden).

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11