KEIHARDE TRAINING BEREIDT SCHAATSERS VOOR OP DRIE TOPEVENEMENTEN ChefarineA zbbübbü DE AVONTUREN VAN MICKEY MOUSE Sprinters Stayers Zomer en winter Hennie de Ruyter naar Kopenhagen Minister komt terug op prijsbesluiten Kampioenen en teleurgestelden LUSTRUMFEEST THE BONA STARS WERD VREUGDEVOL GEVIERD BABA SY HAALT NOG NET REMISE TEGEN DALLINGA Wie weerstaat Nilsson Noren en Zweden Sigaren duurder per 1 januari BIER DUURDER DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 GRISHIN ZWEMT HET HELE JAAR DOOR IN BUITENWATER Nog enkele weken schelden ons van het eerste grote toernooi waarin de schaatscoryfeeën uit alle landen hun krachten met el kaar zullen meten: het Europees kampioenschap op 18 en 19 janu ari in het Bislet-stadion te Oslo. Tien dagen later beginnen de Olympische winterspelen in Innsbruck (van 29 januari tot en met 9 februari) en twee weken daarna strijden de schaatsers om de wereldtitel in Helsinki (22 en 23 februari). Een druk en bovenal zwaar programma, dat extra verzwaard wordt door het verschillende karakter van deze toernooien. Im mers, bij de Europese en wereldkampioenschappen gaat het om het beste resultaat over vier afstanden, terwijl bij de Olympische Spelen op elke afstand een kampioen wordt uitgeroepen. Boven dien krijgen de nummers twee en drie hier ook een medaille. Bereidt men zich voor op het win nen van een medaille hij de Olym pische Spelen, dan moet men zich specialiseren op één afstand. Vooral onder de pure sprinters, zoals de Russische wereldrecordhouder op de 500 meter, Evgeny Grishin, diens landgenoot Boris Guljaev, de Zwe den Hans Wilhelmsson en Heikke Hedlund (41,6), de Japanner Fumio Nagabubo (40,4) en onze landgenoot Klaas Renes (42,3) bestaat geduchte concurrentie. Ook de Amerikanen en de Cana dezen en vooral de eersten, zullen op de sprint een woordje meespreken, getuige him prestaties van enkele weken terug: Tom Gray (39,5, even aring van het wereldrecord), Rudolph (40.0) en Bill Disney "(40.2). Dat de tijden nogal uiteen liggen is niet zo verwonderlijk, wanneer men in aan merking neemt, dat deze verwezen lijkt werden onder'zeer verschillen de omstandigheden: weerstoestand, conditie van het ijs, hoogteverschil in ligging van de baan enz. Pas als de schaatsers onder dezelfde omstandig heden eikaars krachten zullen meten, zullen we een juist beeld krijgen van de conditie van de cracks. Voor de stayers, die bovendien een goede 1500 meter in de benen heb ben, is de keus minder gemakkelijk. Moeten zij hun training richten op het behalen van een der medailles bij de O.S. of moeten zij proberen op alle afstanden tot zeer goede prestaties te komen om aldus het Europese of wereldkampioenschap in de wacht te slepen? Hun keus wordt nog bemoeilijkt door het feit, dat de Zweed Jonny Nilsson in een ongekende vorm ver keert en nu al geldt als de grote fa voriet, zowel voor Olympisch goud op de vijf en tien kilometer, als voor de Europese en wereldtitel. Wel moeten we ons afvragen of Jon ny niet wat tè vroeg in vorm is ge- De sterke allround-schaatser, die Aaness is, is er te veel op gebrand, om zijn in februari in Götenburg behaalde Europese titel te prolon geren. De training van de Zweedse toprij- ders is door moeilijkheden over het aanstellen van een coach tot nu toe minder glad verlopen dan in Noorwegen, al is dit niet uit de re sultaten af te leiden. Jonny Niilsson verbaasde de schaatswereld in de eerste wedstrijden van het seizoen al direct door op de 1500 en 5000 meter tot toptijden te komen van respec tievelijk 2.15 en7.49.6. Een harde training hebben ook de Russen achter de rug teneinde het terrein, dat zij bij de laatste grote kampioenschappen moesten prijsge ven, te heroveren. Voor de Olpym- pische winterspelen heeft Rusland weer alle hoop gevestigd op de super snelle sprinter Evgeny Grishin, die ondanks zijn 32 jaar nog maar weinig aan snelheid schijnt te hebben inge boet. Grishin heeft er alles op gezet voor de derde maal op de bovenste trede van het ere-platvorm te ko men (evenals in 1956 en 1960 op de 500 en 1500 meter). Zomer of winter, dagelijks gaat Grishin zwemmen. „Dat sterkt het lichaam", verklaart Grishin. „Het vorig jaar, toen ik in de herfst in de Kaukasus verbleef, zwom ik dage Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijn en griep! V/er middelen In één tablet doen wonderen zonder de maag van streek te makenI De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren groter geworden. Er is vastge steld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te meten. Men heeft kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders door toevoeging van nieuw ontdekte middelen belangrijk te verster ken en veiliger te maken, zodat ook zij die een gevoelige maag hebben zonder be zwaar Chefarine „4" kunnen gebruiken. De deelnemers voor het Europese kampioenschap driebanden, dat van 22 tot en met 26 januari in Kopen hagen wordt gehouden, zijn thans bekend. Behalve de Belgische titel houder Ceulemans, zullen uitkomen: Scherz (Oostenrijk), Steijlaerts (Bel gië), Hanon (Frankrijk), Hennie de Ruyter (Nederland), Rudolph (Duits land), Soegaard (Denemarken), Leal (Portugal) en Blanc (Zwitserland). Ook Spanje had ingeschreven, maar deze kandidaat kon niet aan de mi nimum eis voldoen. In Kopenhagen zal dus met negen deelnemers een volledig rooster wor den gespeeld. De Denen hebben af gezien van hun voornemen een twee de landgenoot in te schrijven om niet het risico te lopen, dat hun kan didaten reeds in de poules zouden worden uitgeschakeld. Celstofluiers o.a. worden toch duurder „„„.„„O ..De prijzenbeschikking witwasse- lijks in het ijskoude water van een riJe"- d*a aen. maand gleden werd bergstroom. Daardoor kan ik 's win- afgekondigd is gewijzigd. De om- ters de laagste temperaturen door- streeks dezelfde tijd uitgevaardigde staan, zonder het koud te hebben". prijzenbeschikking celstofluiers is in getrokken. Van de zijde van het ministerie van Economische Zaken wordt mee gedeeld. dat het volgens de wijzi gingsbeschikking voor de witwasse- rijen, die op grond van de prijzen- RUDI LIEBRECHTS Neerlands hope Allerwegen wordt er hard gewerkt Ongevals-uitkeringeil om in de beste vorm in Oslo, Inns- O D qrhopid als vorie iaar Reeds in maart bruck en Helsinki aan de start te werd de afwerking van de trainings- £om^'-P°ï> V? Nederlarïd> Finland, verflOOgd DlCt 17 pGTCCHt programma begonnen, waarin voor frankrijk, Duitsland en m alle lan. O r de opvoering van de conditie grote den' waaF schaatsers wonen die waar- Een wetsontwerp tot verhoging van aandacht werd besteed aan de ge- worden bevonden de nationale de ongevalsuitkeringen ingaande 1 wichts- en looptraining. Eenmaal per kleuren op het hoogste mveau te januari 1964 met 17 pet. is bij de maand kwamen de leden van de trai- verdedigen. Tweede Kamer ingediend, ningsploeg bijeen om te worden ge- Aan het einde van het seizoen zul- j,aatste verhoging van de onge- test. De enige, die zijn eigen weg len er echter maar enkele kampioe- valsuitkeriiugen vied op 1 september ging, was Nils Aaness, hetgeen niet nen zijn, die in getal ver zullen wor- 1962. In de Loop van het jaar 1963 wil zeggen, dat hij minder trainings- den overtroffen door het aantal ge- 2ijm die andere sociale verzekeriings- arbeid heeft verricht, dan de anderen, desillusioneerdenuitkeringen eenmaal per 1 juni c.a. 5 pet. verhoogd. De ongevalsuitke- ringen zijn bij die gelegenheid niet verhoogd. Aangezien de sociale ver zeker ingsuitkeringen in het algemeen per 1 januari met 12 pet. zullen wor den verhoogd adht de regering het redelijk de ongevadsuitkeringen thans met 17 pet. te verhogen, aldus mi nister Veldkamp in zijn memorie van Ter ere van het 5-jarig bestaan van Ledenvergadering de r.k. basketbalvereniging „The Bo- (jeze wedstrijd was er een le- na Stars", werd zondag een groots denvergadering, waarin een goed toelichting. feest gehouden in de gebouwen van Speeiveid een veel besproken onder- Onigevalsrentetrekkers, die tevens het Bonaventuralyceum. De feestdag werp was Als einde van het dag- in het genot zijn van interim bijslag werd vanzelfsprekend begonnen met pr0gramma was er een gecostumeer- op grond van de interimwet in vall een H. Mis om 10 uur, die werd op- wedstrijd tussen TBS 1 en TBS 2, ditei tsrentetrekkerszullen de nieu- gedragen door pater. Gelaufl. die eindigde in een schamele winst we bijslag slechts ontvangen indien Na afloop begaven de leden en voor TBS 1. en voor zover deze tezamen met de de ouders zich naar de grote can- Des avonds was er voor de jonge- rente en de eventueel reeds op die tine, waar het ontbijt was klaarge- ren een quiz, die gevolgd werd door rente verleende bijslagen het bedrag maakt door juffrouw Annie. een gezellige dansavond voor de ou- van de bijslag ingevolge de interim- De gasten werden verwelkomd deren. Het was een goed georgani- weit overtreft, door de praeses A. A. F. M. de Jong. seerde feestdag, wat vooral te dan- De kosten van de nieuwe bijsla- Onder het ontbijt werd het bestuur ken is geweest aan het werk van de gen, welke ten laste komen van het in het zonnetje gezet en natuurlijk heer De Jong en zijn feestcommissie rijk, worden geraamd op f5.500.000. werden coach-voorzitter-trainer Kal- en niet te vergeten juffrouw Annie. lenberg en diens vrouw niet verge- DAMMEN ten. Een aantal geschenken werden hun namens de leden aangeboden. Na het ontbijt was er een strafworp- competitie voor de ouders. Dit werd om 12.30 uur gevolgd door een bas ketball wedstrijd tussen „The Bona Stars" a en Landlust. Landlust, dat revanche wilde ne- vijfde ronde heerste lange De uitslagen in de hoofdgroep wa- men voor de nederlagen van 14 da- hoogspanning, welke werd ver- ren: gen terug, kwam geladen het veld oorzaakt door het spel van de Gro- vierde ronde: in. De eerste aanval van „The Bona ninger student Dallinga, die favoriet Simonata - Steensma 02; Maes- Stars" was al prijs, maar Landlust Baba Sy in een precaire situatie Land 11; Cazemier-Aeilkema 11; maakte al gauw gelijk. De strijd was foracht. De Senegalese grootmeester Ivens-Van Boven 11; De Kluyver- de gehele speeltijd erg spannend. Het stond lange tijd op verlies en het zag Van Beek 20; Coppola-Laporta 2-0. was een nek aan nek race, waarin er ^an 00jj naar uit dat hij in vier Vijfde ronde: „The Bona Stars" steeds een mini- grote toernooien ongeslagen, zijn Steensma-Van Beek 20; Land-De maal punten voorbleef. Na 10 min. eerste nederlaag zou moeten incas- Kluijver 02; Van Boven-Aeilkema was de stand 12-9. De ruststand was seren. Zover kwam het echter niet. 02; Laporta-Maes 02; Simonata- 22-19. In de tweede helft was het ju het eindspel vond Baba Sy nog Cazemier 0—2; Coppola-Ivens 0—2. spel aanmerkelijk slechter dan in de jujst de remise-weg. Stand: eerste helft. Er werd individueel ge- vijfde ronde was erg gunstig 1. 2. 3. Cazemier, De Kluijver en speeld, wat vooral te danken is aan Voor de Nederlandse spelers. Niet al- Steensma allen 8 pnt; 4. 5. 6. Van het uitloven van een prijs voor de jeen plaatsten Bergsma en De Jong Beek, Land en Ivens allen 5 pnt. beste speler. Strafworpen werden zich weer aan de kop van de lijst bijna allemaal gemist, wat aanlei- maar ook Van Dijk en Roozenburg ding geeft om meer te trainen. De blijven goed volgen door overwinnin- eindstand was 41-35 in het voordeel gen 0p de Fransman Go urnier en de Belg Slaby. De uitslagen luiden: Ere-groep: Kouate-Mulder van „The Bona Stars". BASKETBAL NEDERLANDS DAMESTEAM SAMENGESTELD JONNY NILSSON grote favoriet VIKTOR KOSITSJKIN Russische troef komen. Bij de wedstrijden, die dit weekeinde te Kristinehamm in Zwe den werden gehouden, werd hij wel iswaar onder zeer slechte weerom standigheden op de 5000 meter verslagen door zijn onbekende land genoot Oer jan Sandler. De vraag rijst of Nilsson zijn goede vorm kan hand haven tot aan het begin van de gro te evenementen. Oud-wereldkampioen, de Noor Knut Johannesen, de Europese kampioen 1963, Nils Aaness, de talentvolle 19- jarige Per Ivar Moe (7.51.3 op de 5000 en 2.13.5 op de 1500 meter), de Russen Viktor Kositsjkin en Youri Youmachev (Ruslands coming man: 4.31.5 op de 3000 meter), en niet te vergeten onze eigen Rudi Liebrechts, zij allen staan voor de moeilijkheid van de keuze: op welk terrein maken we de beste kans, wat is Nillsons zwakke plek? De Noren hebben hun voorbereW dingen dit jaar op dezelfde leest ge- VOETBALPROGRAMMA VOOR A.S. WEEKEINDE. Door het afgelasten en het ver schuiven van de voetbalprogramma's in de afgelopen weken is er moge lijk bij vele bestuurders verwarring Bergsma-Hi- ontstaan. Voor het komende week- sard 20; Van Dijk-Gournier 20; einde geldt: De Jong-Verleene 20; Roozenburg- Zaterdag KNVB: het voor deze da- Het Nederlands (dames basketbal- Slaby 20; Dallinga-Baba Sy 1—1. turn vastgestelde programma (Sport- team, dat op vrijdag 3 januari in De uitslagen van de vierde ronde kroniek 23.12.63). Haarlem en op zaterdag 4 januari waren: Afdeling: het reeds voor deze da- in Amsterdam officiële landen wed- Mulder-Bergsma 11; Baba Sy- turn gepubliceerde programma (O.M. strijden tegen Polen zal spelen, is Verleene 20; Kouate-De Jong 11; 1.054 d.d. 27.12.63). als volgt samengesteld: Hisard-Roozenburg 11; Gournier- Zondag KNVB: Betaald- en Ama- Jeanne Knoop, Janny Westenbrink, Slaby 20; Dallinga-Van Dijk 11. teurvoetbal, het programma van 2de Annie Koper, Els de Groot, Lenie Stand na de vijfde ronde: Kerstdag. Renout, Leny Remeyer, Ria Schouten 1. 2. 3. Baba Sy, Bergsma en De Afdeling: het reeds voor deze da- (allen Blue Stars), Hilda Draak (AG Jong allen 8 pnt; 4. 5. 6. Van Dijk, turn vastgestelde programma, opge- OH), Thelma van der Neut (HAV), Kouate en Roozenburg allen 7 pnt; nomen in de O.M. no. 1.054 d.d. 27 Jenny Siebenlist (Westerkwartier) 7. en 8. Dallinga en Hisard beiden 4 december 1963. Els van der Heyden en Greetje Duyf pnt; 9. Gournier 3 pnt; 10. Mulder 2 Indien het weer gunstig zal blijven (beiden AMVJ). Als coach zal de pnt; 11. en 12. Slaby en Verleene elk dan zullen wij de betreffende pro heer Jan Burgert optreden. 1 pnt. gramma's donderdag publiceren. beschikking van 3 december 1963 geen hogere tarieven in rekening mochten brengen dan die welke gol den op 2 januari 1963 is toegestaan de tarieven m.i.v. 1 januari a.s. met 4 pet te verhogen. Zulks op grond van het voor doorberekening in aan merking komende deel der loonkos tenstijging in 1964 alsmede op grond van externe kostenstijgingen. Op 6 december j.l. vaardigde de minister van Economische Zaken een prijzenbeschikking uit voor celstof luiers. Sindsdien is gebleken, dat met inachtneming van de spelregels van het prijsbeleid een prijscorrectie noodzakelijk is. Op grond hiervan heeft de minister besloten om per 1 januari a.s. de prijsmaatregel voor deze artikelen in te trekken. Er zal nauwlettend op worden toe gezien, dat de prijsgedragsregels stipt zullen worden nageleefd. Op verzoek van de centrale bond van meubelfabrikanten is op het mi nisterie van Economische Zaken een bespreking gehouden met betrekking tot de op 2 december j.l. uitgevaar digde prijzenbeschikking houten meu belen. Tijdens deze bespreking heeft het bestuur van deze bond zijn vol ledige medewerking aan het prijs beleid van de minister van Econo mische Zaken toegezegd. In verband hiermede heeft de minister besloten met ingang van 1 januari 1964 deze prijzenbeschikking in te trekken. Er zal nauwlettend op worden toe gezien, dat de prijsgedragsregels stip zullen worden nageleefd. De goedkoopste sigaartjes, de zo genaamde sprietjes, worden per 1 januari over het algemeen een halve cent duurder, hetgeen betekent, dat de doosjes van twintig stuks van een gulden en een gulden twintig een gulden tien en een gulden dertig gaan kosten. De betere sprietjes zullen een cent in prijs stijgen en de zogenaamde grote senoritas zullen twee cent duurder worden. Dit betekent, dat de meest courante senoritas, name lijk die in de prijsklasse van zestien cent, nu achttien cent gaan kosten. De sigaren van 22 cent kosten straks 25 cent, de sigaren van 24 cent wor den 27 cent. De prijs van de duurdere sigaren zal in het algemeen met vier cent worden verhoogd. De sigaren van 29 cent kosten straks 33 cent en die van 33 cent 37 cent. Een en ander is meegedeeld door het bureau siga- renindustrie te Eindhoven na het beraad, dat de Nederlandse sigaren- industrie over de prijzen heeft ge voerd. De Nederlandse sigarenindus- trie, aldus wordt medegedeeld, heeft zich op het standpunt gesteld, dat de kwaliteit van haar produkten onver minderd en in de volle omvang moet worden gehandhaafd. De brouwerijen zullen hun bier- prijzen met vier of vijf procent ver hogen. Het flessenbier zal daardoor met twee tot drie cent duurder worden. Flesjes van 35 cent zullen 37 cent gaan kosten, die van 30, 32 cent en de „pullen" 50 cent in plaats van 47 cent. Hoe duur het tapbier in de Horecabedrijven zal worden zal afhangen van de betrokken ex ploitanten, want deze mogen hun to tale omzet met twee percent verho gen. De prijsverhoging bij de brou werijen is daags voor Kerstmis bij het ministerie van Economische Za ken gemeld. „Volkskr." AMBASSADEUR IN BRAZZAVILLE Binnenkort is de benoeming te ver wachten van mr. W. G. Zeijlstra, Hr Ms buitengewoon en gevolmach tigd ambassadeur te Leopoldstad, tevens tot Hr Ms buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in de re publiek Kongo (Brazzaville). 'MUSBESTE PÜEPELOENTJE! Ti

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9