1963ONTSPANNING EN VREDE WERDEN MET LEVENS DUUR BETAALD juli WELVAART ENONTEVREDENHEID mei januari augustus se juni ptember februari oktober november december maart WERELDBEELDJ 963 A kW' april DINSDAG 31 DECEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT Wie terugdenkt aan het wereldgebeuren van dit bijna afgelopen jaar haalt weer in de herinne- ring die avond van de derde juni, toen Paus Johannes voorgoed de ogen sloot na een groots gedra- gen lil den. Op 22 november knalden drie schoten, die de vrije wereld beroofden van een van zijn grootste leiders, president John F. Kennedy van de Verenigde Staten. Trieste data in 1963, die dit .jaar bijzonder gekenmerkt hebben. Zonder deze twee uitzonderlijke mannen hebben wij 't Kerst feest, het feest van de vrede moeten vieren. Juist voor die vrede op de wereld hebben zij zich, ieder op hun eigen terrein, voorbeeldloos ingespannen. Hun heengaan is voor velen nog steeds moeilijk te verwerken, maar er zijn goddank redenen, aan te nemen, dat hun werk niet tevergeefs is ge weest. In de Kerk is iets door de grote Johannes in beweging gekomen, dat niet meer te stuiten is en het verlangen van de christenen om bij elkaar te komen groeit aan als een sneeuwbal In het Heilige Land za] het nieuwe jaar beginnen met e en manifestatie, die de volgelingen van' Jesus Christus in vele eeuwen niet meer hebben gezien. In Lyndon B Johnson hebben de Ver. Staten een president gekregen, die krachtig genoeg schijnt om de doelstellingen van zijn voorganger te blijven nastreven. Amerika zal nauwere contacten met de communistische wereld zoeken om te trac hten de wereldvrede te handhaven. Met deze scho ne beloften en vooruitzichten wordt 1964 geboren- 1963 was ook het jaar van veel onheil. In Ame rika waren er de onlusten rond de rassendiscrimi natie en in Zuid-Vietnam werd een president om het leven gebracht. Er waren ook weer de gebrui kelijke staatsgrepen, die glorierijk een nieuwe regering aan het bewind brachten of jammerlijk mislukten. Wat die mislukkingen betreft zouden wij de teleurgestelden willen toevoegen: een vól gende keer beter. Er komt per slot weer een nieuw jaar! Het Vaticaan publiceert de tekst van encycliek van Paus Johan nes: „Pacem in terris". Negerpredikant Martin Luther King in Birmingham, Alabama, met 30 andere negers gearres teerd. Ludiwg Er' ard aangewezen als CDU-CSU-^andidaat voor op volging van kanselier Adenauer. Hevige gevechten in Saigon (Zuid-Vietnam) tusen politie en boeddhisten die demonsteren tegen regeringsbeleid betreffen de godsdienstzaken. Rusland en China breken ge sprek over geschillen af. In Tsjecho-Slowakije worden 3 bisschoppen uit gevangenschap vrijgelaten. Kernstopverdrag door S.U., V.S. en Engeland geparafeerd. 1 President De Gaulle: 1963 zal de verschijning zien van „onze atoommacht". De verschijning heeft zich blijkbaar iets verlaat. Peking: Coëxistentie tussen Oost en West zonder strijd is eenvoudig ondenkbaar. Wat dit betreft behoeven wij ons dus in het komende jaar geen illu sies te maken. 3 V.N.-troepen "bezetten de Ka- tangaanse stad Jadotville. De zelfstandigheid van Tsjombe nadert haar einde. 8. Mislukte bomaanslag op pre sident Nkhrumah in de Ghanese hoofdstad Accra. 13 Staatsgreep in Togo; president Olympio door opstandelingen doodgeschoten. 15' President Tsjombe verklaart, dat de afscheiding van zijn pro vincie Katanga is opgeheven. 17 Couve de Murville, Frans mi nister van buitenlandse zaken, zegt: voortzetting van het ge sprek met Engeland over EEG is zinloos. 18 Hugh Gaitskell, leider van de Britse Labour-partij, overleden. 22 Bondskanselier Adenauer en president De Gaulle tekenen te Parijs een verdrag van Frans- Duitse associatie; nauwere sa menwerking op het gebied van buitenlandse zaken, cultuur en defensie. 29 De „zes" van de EEG breken te Brussel onderhandelingen over Engelands toetreding af onder druk van Frankrijk. Dr. Jean Felix Piccard, be roemd ballonvaarder, op 79ste verjaardag in Minneapolis over leden. 31 Rusland en Nederland stellen hun ambassades weer onder leiding van ambassadeurs. 1 Verenigde Naties dragen be stuur over Westelijk Nieuw- Guinea over aan Indonesië. Churchill zal geen zitting meer nemen in het Engelse Lager huis. 4 KLM heropent luchtlijn op Dja karta. 6 In Birmingham (V.S.) worden 1000 demonstranten tegen de rassenscheiding gearresteerd. 8 President Kennedy verklaart, dat de V.S. steun zullen verle nen aan Israel in geval van agressie tegen dat land. 12 Federale troepen naar Birming ham na ernstige ongeregeldhe den tussen blank en negers. 20 Staatsgreep in Turkije mislukt. 26 Irak breekt met Egypte. 28 Ernstige onlusten in Jackson (Mississippi) tijdens demonstra ties tegen de rassenscheiding. Canadese regering van premier Diefenbaker ten val gebracht. Premier Kassem van Irak door opstandelingen gedood; natio nale revolutionaire raad neemt de macht over. De 70-jarige metropoliet van de Oekraiens-kath. kerk, aartsbis schop Slipji van Lemberg, vrij gelaten door Sow jet-regering. Gevechten tussen inheemse stammen in Transkei (Z.-Afr.). Indonesië begint te New York besprekingen met Nederland over het herstel van de diplo matieke betrekkingen. De goede Paus Johannes over lijdt te Rome na een smartelijk lijden. Zijn pontificaat duurde ruim vier en een half jaar. De Iraakse regering hervat de strijd tegen de Koerden in het noorden van het land. Rusland lanceert de Wostok V met aan boord Bikowski. Eerste vrouwelijke ruimtevaar der, Valentina Teresjkova, in baan om de aarde. Bijbellezen en het bidden van het „Onze Vader" op openbare scholen door Amerik. Hoogge rechtshof „ongrondwettig" ver klaard. Giovanni Battista Montini, Aartsbisschop van Milaan, volgt Paus Johannes op als Paulus VI. Hij zal de lijn van zijn voor ganger volgen en het Concilie voortzetten. Frankrijk trekt vloot in Atlan tische Oceaan terug uit Navo- formatie. President Kennedy begint zijn 10-daagse succesvolle tournee door Europa. Ontevreden boeren raken slaags met politietroepen in de Fran se stad Avignon. Moskou en Peking beginnen ge sprekken over ideologische ge schilpunten. V.S., S.U. en Engeland onder handelen over 'n overeenkomst tot gedeeltelijke stopzetting der atoomproeven. Leger neemt in Dahomey de macht in handen. Wapenstilstand getekend te Ba mako in Mali tussen Marokko en Algerije. 2 V.S. zullen tegen het einde van het jaar alle wapenleveranties aan Zuid-Afrika staken. 7 Arrestaties van boeddhisten in Saigon. 13 Cubaanse oorlogsschepen ont voeren groep ballingen van een Brits eiland in de Bahamas. 16 President Youlou van Kongo- Brazzaville treedt na onlusten af. 21 Staat van beleg in Zuid-Viet nam. 28 Mars op Washington door ruim 200.000 blanken en negers die betogen voor rassengelijkheid. 31 Directe telex verbinding („Hot line") tussen Moskou en Was hington wordt in gebruik ge nomen. 1 Ben Bella kondigt nationalisa tie van Frans grondbezit af. 9 President Kennedy maakt be kend, dat de Amerikaanse re gering levering van graan aan Sowj et-Unie en andere Oost- Europese landen goedkeurt. Premier MacMillan van Enge land dient ontslag in. 10 Konvooien van Amerikaanse leger op autoweg tusen West- Duitsland en Berlijn door Rus sen tegengehouden. 11 Bondskanselier Adenauer dient ontslag in. 15 Ben Bella mobiliseert Algerijn se leger. 19 Lord Home stelt nieuw Brits kabinet samen. 22 Operatie „Big lift" voert 15.000 man Amerik. troepen naar W. Duitsland. 23 Italiaans-Oostenrijkse bespre kingen over Zuid-Tirool. 24 Vermoedelijke moordenaar van president Kennedy, Lee Oswald, in Dallas vermoord. 25 John F. Kennedy op nationale begraafplaats Arlington begra ven. 1 Militairen in Zuid-Vietnam zet ten president Ngo Dinh Diem af; de president en zijn broer Ngo Dinh Nhoe komen om het leven. 4 Opnieuw wordt Amerikaans konvooi op weg naar Berlijn tegengehouden. 12 Arrestatie van Amerik. prof. Barghoorn in Sowjet-Unie op beschuldiging van spionage. 13 Poging om in Bagdad Iraakse regering omver te werpen. 16 Prof. Barghoorn vrijgelaten. 22 President Kennedy in Dallas vermoord. Lyndon B. Johnson als 36e president der Ver. Sta ten beëdigd. Paus Paulus sluit tweede zitting van het Vaticaans Concilie en kondigt bezoek aan het H. Land aan. Chroesjtsjow ontvouwt groots plan voor verhoging van de chemische industrie (o.m. door kunstmest). Ex-president Theodor Heuss v. West-Duitsland overleden. West-Berlijnex-s mogen familie leden in oostelijk stadsdeel be zoeken. Kerstvrede wordt in Berlijn verstoord door schoten, die een jonge Oostduitse vluchteling 't leven kostten. 1 10.000 Walen demonstreren te gen overheveling van 6 dorpen in de Voerstreek naar de Vlaamse provincie Limburg. 2 Economische unie tussen Syrië en Irak. 4 Robert Schumann (77 j.), „va der van de Europese integratie", bij Metz overleden. 6 China beschuldigt Rusland van het uitlokken van moeilijkhe den langs de Chinees-Russische grens. Gouverneur Wallace ontzegt ne gerkinderen de toegang tot scholen in Huntsville (Alaba ma). 12 Opstand in Brasilia, hoofdstad van Brazilië, mislukt. 15 Zes negerkinderen gedood bij ontploffing en schietpartij in Birmingham. Ben Bella gekozen tot president van Algerië. 16 Federatie Maleisië komt tot stand: verbreking van diploma tieke betrekkingen met Indone sië en Filippijnen. 18 Heftige anti-Britse demonstra ties en vernielingen in Djakar ta. 21 Indonesië verbreekt economi sche betrekkingen met Malei sië. Paus Paulus kondigt reorga nisatie van Romeinse Curie aan. 25 President Juan Bosch van Do minicaanse republiek afgezet. 26 Publicatie van het rapport Den ning over de affaire Profumo. 30 Algerijnse regeringstroepen be zetten stad Tisi Ousou in re bellerend Kabylië. Begin ook van de spanningen met Marok- kö die uitlopen in een woestijn oorlog om twee oases. In Rome begint tweede zitting van het Vaticaans Conoilie. Jaarwisseling met gespannen economisch klimaat (Van onze economische redacteur) IN HET ECONOMISCH KRACHTENVELD van dit jaar staan drie tot uitbarsting gekomen vulkanen, waarvan er een is uitgewoed, de tweede wordt be dwongen en de derde het grootste deel van lava en ellende nog moet uitspuwen. Met de eerste tot uitbarsting gekomen vulkaan be doelen wij de strenge en langdurige winter in het be gin van 1963. In die ijzige dagen bleek dat wij ons ondanks stijgende welvaart onvoldoende hadden voor bereid op klimatologische uitspattingen. Het bedrijfs leven ondervond er over de gehele linie schade van en in menig jaarverslag over 1963 zullen de regels over het eerste kwartaal aan de aandeelhouders een koude douche bezorgen. Gelukkig zullen wij ons in de toekomst beter kunnen warmen. Daarvoor zorgde dit jaar de eruptie van de gasbel, die van zins schijnt te zijn ons jarenlang van gas te voorzien, waarbij wij ook de centrale verwar, ming niet behoeven te vergeten. De Ned. Gasunie zal zorgen dat het gas wordt gekanaliseerd tot in Frank rijk en België. Dat zal ons economisch prestige ten goede komen en vermoedelijk ook de schatkist, die altijd voedsel kan gebruiken. De gasbel is een formi dabele meevaller voor de economische ontplooiing van ons land, dat over het algemeen zo arm is aan grond en hulpstoffen. HET DUVELTJE UIT HET DOOSJE r\E TWEE GENOEMDE EXPLOSIES dreigen echter U volkomen in het niet te verzinken bij de ons be dreigende uitbarsting uit de loonvulkaan. Reeds heeft zij de berekeningen van het Centraal Economisch Plan over 1964 en de betekenis van de rijksbegroting volko men weggespoeld. Dat is ernstig. Veel gevaarlijker is dat door de gedane loontoezeggingen er reeds zoveel vulkanisch loonstof is opgewaaid dat wij in de mist over de drempel van 1964 zullen moeten gaan. De loonexplosie van 1963 heeft de economische toe komst van ons land volkomen op losse schroeven gezet. In dit opzicht kunnen wij oprecht spreken van een historisch jaar. Nu kunnen wij ter verklaring zeggen dat de te schaarse arbeidskracht en de be scheiden lonen te lang als een duveltje in het doosje opgesloten zijn geweest, dit rechtvaardigt niet dat werkgevers en vakbonden plotseling het deksel er af slaan. Wij zullen moeten afwachten hoe de gevolgen van de 10% loonronde zullen zijn. Dit temeer, omdat er in enkele bedrijfstakken reeds nu moeilijkheden zijn. Wij noemen de textiel-, de staal- en scheeps- bouwindustrie. De verkiezingen voor de Tweede Kamer hadden dit jaar in zoverre economische betekenis dat zij ons wezen op de achterstand in welvaart bij de landbouw en de kleine en middelgrote bdrijven. Daaraan danken kleine partijen hun winst. EUROPA EN AMERIKA bouw niet bij de grenzen halt. In Europees ver band ontkwam de EEG ternauwernood aan de onder gang. De ontwikkeling van de eenheidsgedachte zal ook op andere punten niet zonder spanningen geklaard worden: Veel niet-Eur. landen, m.n. de V. S. protesteren tegen de protectionistische kanten van deze zaak. Het is de geschiedenis van de pot die de ketel verwijt dat hij zwart is. Niettemin wisten de Amerikanen en ook de Engelsen in 1963 de economische ontplooiing van de oude wereld af te remmen ten bate van hun eigen economieën. Zo is de kapitaalstroom uit de V.S. naar Europa afgedamd, worden de inflatiegolven in Europa niet door bewoners van andere werelddelen gematigd en nemen ook de spanningen door strijd om de we reldmarkten toe. Het lijkt erop alsof wij op de wereldmarkt in het verre oosten een nieuwe toekomst hebben door de vi'iendelijke houding van Indonesië, maar in ons land reageert zelfs de meest optimistische zakenman hier nog op met het spreekwoord dat men op zijn klippen moet passen als de vos de passie preekt. Op velerlei terrein bleven in het wijkende jaar de spanningen heersen. Wij kunnen daarbij wijzen op de woningnood, die ons nog steeds veel sociaal kwaad berokkent maar ook economisch tot grote nadelen leidt. Wij mogen de hoge belastingtax'ieven noemen, die steeds zwaarder op de middengroepen gaan druk ken en die maar gehandhaafd worden onder een dek mantel van zeer ontx'oerende toekomstbeloften. Wij mo gen wijzen naar de prijsstijgingen die de laatste maan den optreden en menige huisvrouw met een beschei den budget tot warxhoop hebben gebracht. STEEDS HOGER WELVAART Mijnwerkersstaking in Lotha ringen. Adzjoebei, de schoonzoon van Chroesjtsjow, door Paus Johan nes in privé-audiëntie ontvan gen. Staatsgreep in Irak. Diplomatieke betrekkingen tus sen Nederland en Indonesië hersteld (door Indonesië op 17 aug. 1960 verbroken). Frankrijk brengt in Sahara 'n kernbom tot ontploffing (nog geen atoommacht). Na 114 dagen komt een einde aan krantenstaking in New York. Opstand in Argentinië tegen px-esident Guido. Egypte, Syrië en Irak gaan fe derale staat, met als naam Ver enigde Arabische Republiek, vormen; hoofdstad: Cairo. OPANNING blijft er heersen in het bedrijfsleven, waar de werknemers door de arbeidsschaarste hun eisen blijven stellen en de ondernemers trachten de kosten op een redelijk aanvaardbaar niveau te hou den. Er werden leningen gesloten om de geldverslin dende kostenrekeningen te dekken, er wordt geknip- oogd om samenwerking en gehaakt naar fusies, die I nieuwe spanningen oproepen bij werknemers, klan- ^n en leveranciers. Soms ook op de aandelenmarkt, - die zich ook dit jaar op een hoog niveau kon handha ven overigens dank zij de inflatievex'wachtingen. In de laatste maanden voegt zich bij al deze zenuwachti ge ontwikkeling nog enige spanning op de kapitaals markt, omdat de kredietuitzetting enoi-m is en de ren te als gevolg daarvan een neiging vertoont tot stijging. Bij dit alles kunnen wij optimistisch spreken van een stijgende welvaart, die tegen de druk in wordt veroverd en naar onze mening in een climax jaagt. Hoe meer de gunst der tijden ergens geëtaleerd wordt, j naar die mate ontlaadt zich ook de ontevredenheid in 1 die hoeken van ons maatschappelijk bestel, waar er terecht of ten onrechte onvoldoende profijt van wordt getrokken. Het scheidende jaar heeft zich helaas niet rustig ontwikkeld naar een hoger welvaartsniveau. De so ciale spanningen zijn toegenomen. De economische te genstellingen zijn scherper geworden, de concurren tie en de drift om tot kostenverlaging te komen schep pen in vele bedrijfsruimten een onaangename sfeer. Nog mogen wij dankbaar terugzien op het vele goede dat 1963 ons bracht. Met gemengde gevoelens wordt het jaaruxteinde gevierd en de toekomst tegemoet ge treden.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 5