Ziehier wat Shell u biedt om onbezorgd door de winter te rijden SHELL BIEDT MÉÉR! Nieuwe uitgaven MAANDAG 30 DECEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 500 Wenken voor vertegen woordigers, door Eberhard Puntch. Uiitg. G. J. A, Ruys, Amsterdam. Zo door het boekje bladerend en hier en daar lezend komt men al gauw tot de ontdekking, dat het vak van vertegenwoordiger beslist geen ge makkelijk vak is. Heren vertegen woordigers, die nog eens de puntjes op de i willen zetten en adspirant- vertegeniwaordigers zuilien met dit boekje zeker hun voordeel kunnen doen. Verraad in de Verenigde Na ties, door De Witt Copp e| Marshall Peck. Uitg. Nijgh Van Ditmar, Den Haag, Rotterdam. Tpen het levenloze lichaam van de Deense VN-diplomaat Paul Bang Jen sen op 26 november 1959 in een park in New York werd gevonden was de officiële diagnose: zelfmoord. Direct hierna rezen echter ernstige twijfels. Bekend werd, dat Paul Bang Jen sen in een grote conflict-situatie bij het VN-seoretariaat was geraakt, om dat hij geweigerd had die namen te noemen van 81 Hongaren, die getui gen geweest waren van de Hongaar se opstand. Wist de Deen te veel, dat niet wereldkundig mocht worden? De schrijvers zijn de activiteiten van Jensen bij het VN-secretariaat nage gaan. De beklemmende vragen kun nen wij helaas niet beantwoorden, maar recht wordt zeker gedaan aan de figuur van Paul Bang Jensen, zelfmoordenaar of Slachtoffer. „Land van zon en wijn", door W. dien Hollander-Bron der. Uitg. Kosmos, Amsterdam- Antwerp en. In deze roman verhaalt de schrijf ster hoe zij met haar man in Frank rijk een groot boerenbedrijf opzette en hoe zij in dit land van zon en wijn als Hollands boerengezin leefde. Niet alles echter is zon en wijn, ook dat beschrijft de schrijfster boeiend. Een lezenswaardig boek. „Als een wolf in de wilder nis", door Aster Berkhof. Uitg. De Lanteern, Utrecht. In een sfeer van bijgeloof, geesten en meer ondefinieerbare verschijnin gen en onverklaarbare verschijnselen tracht een grootgrondbezitter de woeste Kempische heide in cultuur te brengen, maar hij stuit daarbij op verzet van de in bijgeloof levende bevolking. De dochter van de groot grondbezitter wordt verliefd op het hoofd van het heidevolk en weet daardoor de zaken goed te regelen. Een roman vol spanning. „Pioniers in Australië door Kurt Lütgen. Uitg. Het Spectrum, Utrecht (Pr. jun.- Een spannend avoturenverhaal dat speelt in het ruige binneland van Australië, spannend voor de junioren lezers. „Economie voor de leek" door George Soule. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. Door de deskundig econoom George Soule worden fundamentele feiten besproken aangaande prouktie, werk gelegenheid en nationaal inkomen en o.a. de nationale begroting. 200 Oude en nieuwe recep ten, R. Lotgering -Hillebrand Uitg. Ho'llaindia, Baarn. In de Hollanidia-serie zijn weer 200 recepten te boek gesteld in (t/hains) deel II. Voor dames met grotere cu linaire aspiraties een goed en dui- deddjk boekje. „Joseph Goebbles" door Curt Riess. Het Spectrum*, Utrecht. Een levensbeschrijving van een van de grootste dienaars van Hitier, die voornamelijk handelt over Goeb- bels carrière onder Hitier. „Dokter mag ik?" door Mary Hirschel. Uitg. G. J. A. Ruys. Uitgeverij N.V. Am sterdam. Een verzameling gerechten voor gal- en leverpatiënten, waaruit men afgaande op het doktersrecept kan kiezen en combineren. Het boekje is aam de druk toe, hetgeen genoeg zegt. Juwelen voor het grijpen. Uitgeverij L. J. Veen, Am- stelpokets, detective-serie, Amsterdam. -.John Boland beschikt over een aparte stijl, die zich aanvankelijk met enige moeite doet lezen. Zijn werken hebben hierdoor een spe ciaal „aroma", dat de fijnproevers- op-detective-gebied naar waarde zullen weten te schatten. Uitsteken de ontspanningslectuur. Luchtspiegelingen, van Bel- campo. Uitg. Kosmos Uit geversmij. N.V., Amsterdam- Antwenpen. In. deze uitgave vindt men alile ver halen uit de bundels: Verhalen, Nieu we Verhalen, Sprongen in de bran- dmig, Liefdes verbijstering en Tussen hemel en afgrond. De prijs (f 5.90) is door de goedkope uitgave laag ge bleven. De Executie, door Anmy Mat- ti en Wim Spekking Uitg. Nederlands Boekhuis, Til burg. Een boeiend werk is „De Executie", de vierde roman van het schrijvers echtpaar, dat in 1959 zijn Literaire carrière begon met „Hun Huis in het Oerwoud". „De Executie" wordt in dezelfde band gevolgd door „De La te Brief" en deze werken vallen op door hun bijzonder trefzekere en suggestieve stijl. Twee korte romans, die de aandacht verdienen. Afzender Nico, door Bartha von Gebhardt. Uitg. Spec trum (Prisma-jun.) Utrecht. Dit boekje, geschikt voor kinderen van 8 tot 10 jaar, vertelt van 't jon getje Nico, diat vain zijn moeder op zijn verjaardag een mapje met post papier krijgt. Het ventje gaat brie ven schrijven aan mensen, wier na men en adressen hij vindt in bet te lefoonboek. Er komen heel wat avon turen voort uit de briefs chrijverij en het resultaat is dit vrolijke verhaal. Cherubijn door André de Splinter. Uitgeverij Nijgh en Van Ditmar, Den Haag en Rotterdam. Een aardig boek, dat echter niet uitmunt door originialiteit van ge geven of stijl. Onderhoudende lec tuur, niet geheel verstoken van li teraire kwaliteiten, maar dat niet helemaal „uit de verf' komt. Vogels kijken, door Bob den Uyl. Uitg. Nijgh en Van Ditmar. Zes verhalen en novellen van een voor boekenlezers nieuwe schrijver. Den Uyl beschikt over een goed ob servatievermogen en schrijft vaardig en boeiend zo, dat dit boekje zijn weg weg zal vinden. De belijdenis van Aurelius Augustinus, vertaald door Gerard Wijdeveld. Uitg. De Fontein, Utrecht. Het wondere epos van Augustinus' levensgang, voortreffelijk vertaald door de dichter Gerard Wijdeveld. Een vertaling, opmerkelijk door zijn ongeschonden lyriek en smetteloze zinsbouw. Wijdeveld heeft het boek voorzien van een voorbeschouwing, waarin hij de figuur van Augustinus schetst en tevens een verklaring geeft voor het lichte ongenoegen waarmee hij de traditioneel gewor den Nederlandse titel „Belijdenissen" heeft overgenomen. Immers sterker doet „confessiones" denken aan een schuldbekentenis, die Augustinus in al zijn boeken van dit werk aan God doet. Met die be lijdenis van zonden is ten nauwste verbonden de aan God gebrachte lof prijzing. ,Wie had dus mij, rampzalige, uit het lichaam van de dood kunnen verlossen, tenzij uw genade door Jezus Christus, onze Heer?", zegt Augustinus. - Levendig vertaalde Wijdeveld in het achtste boek, waarin Augustinus Gods barmhartigheid over hem be lijdt: Want ik wist geen ant woord, wanneer gij tot mij zeide: „Word wakker, gij die slaapt, en rijs op uit de dood en Christus zal u verlichten!" En als gij mij op alle mogelijke manieren het zien dat uw woorden waarheid waren, wist ik helemaal geen antwoord, overtuigd als ik was door hun waarheid. Ik bracht alleen maar wat trage, sla perige woorden uit: „Dadelijk! Ja, dadelijk! Laat me nog eventjes!" Maar dat „Dadelijk, ja, dadelijk" vond geen eind in een daad en dat „laat me nog eventjes" liep op tot een lange tijd". Wat lezers schrijven De ingezonden brief over de kerst samenkomsten heeft verschillende pen nen in beweging gebracht. Dit is er één GEEN NEUZEN TELLEN De opzet van de Advents-samenkomst was een „Kerstontmoeting van de Chris tenheid" onder de titel „Uw Rijk kome", zoals men op het gratis verstrekte pro gramma kon lezen. De christenheid ont moette elkaar in Kerst Christus. Dan mag iedereen aan het woord komen, als de Christus maar gepredikt wordt, zou Paulus zeggen. Zijn er „zoveel mogelijk kerkgenootschappen" aan het woord ge weest? Neen, God sprak door Johannes, Isaïas, Lucas, Paulus, enz. Om nu aan het oecumenische neuzen-tellen mee te doen: er waren twee zogezegd katho lieke neuzen, maar dat kan men niet niet ruiken. Hoorden de teksten over de weder komst van Christus niet bij het Kerst evangelie? Wij katholieken zijn weinig op ons gemak met de tweede komst van Christus, wij zingen er alleen over in de Dies Irae. In de Hervormde kerk zingt men er opgewekter over. Dat zijn óók Kerst Christus)-liederen, over bijbelse dus katholieke teksten. Men is nooit te oud om te leren. C. v. d. HENGEL J. M. van der Fluit schrijft o.m.: De avond in de Stadsgehoorzaal heeft een uur geduurd. Het was deze keer toch echt niet te lang. Er was geen solozang, zoals er geschreven werd. Schrijver bedoelt waarschijnlijk koor zang. Dan de „bekende" Kerstliederen. Hopelijk worden hier niet mee be doeld de zoetelijke teksten van veel liedjes uit diverse parochiebundels. De liederen die gebracht werden in de Stadsgehoorzaal waren zeer goed. Het zou prettig zijn als er van deze liederen wat meer gebruik werd ge maakt, ook in onze kerken. Tenslotte waren er twee afgevaardig den van de katholieke Kerk, die een lezing hielden. Mijn mening is. dat de avond zeer goed was verzorgd. DECENTRALISEREN? „Meedoener" schrijft onder meer: Er zijn nog wel andere oorzaken zo als b.v. het zeer koude weer gedurende de laatste jaren. De samenkomst zelf is in pl.m. 20 minuten ten einde en ik kan me voorstellen, dat mensen uit de Kooi en Zuid-West voor die 20 minuten niet naar het centrum komen. Bovendien verstoort het verkeer langs de markt- route de rust op het Stadhuisplein! Daar om is het misschien een idee de korte Kerstzangbij eenkomst wat te decentraliseren, opdat in iedere grote wijk een eigen punt van samenkomst is; uiteraard moeten de bewoners van de respectievelijke wijken er zelf voor voelen, anders heeft het geen zin. De Adventshüeenkomst in de Stads gehoorzaal is in wezen een andere bij eenkomst. Uiteraard is hier ook ieder een welkom, maar de bijeenkomst wordt opgezet door de oecumenische raad enerzijds en het dekenaat anderzijds: het is dus tevens een samenkomst in het kader van het onderlinge gesprek tus sen de diverse Kerken. Wel is er discussie mogelijk over de tijd, waarop de Ad ventsbij eenkomst wordt gehouden, Misschien is 7 uur beter dan kwart over acht, of misschien wel vier uur nam. Op Sardinië hebben twee cir cusleeuwen een hevig duel uitge vochten om de gunsten van een leeu win. Er was echter geen overwin naar, de leeuwin zag beide leeuwen aan hun verwondingen sterven. VLOT STARTEN Ga over op „SHELL X-100" Multigrade, de motorolie die vlot starten en rijden onder alle weersomstandigheden mogelijk maakt. SUPER SHELL OP WINTERKWALITEIT Nu „SUPER SHELL" met I.C.A. op winterkwaiiteit. U profiteert van de extra voor delen: bestrijding ijsvorming in de carburateur. bevordering vlot starten in herfst en winter. uw motor snel op guns tige bedrijfstemperatuur. VORSTELIJKE BESCHERMING TEGEN VORST! „SHELL" Antivries heeft beschermende eigenschap pen door speciale toevoe gingen. Ga bijtijds naar een Shell Service Station voor een vertrouwde, veilige be handeling. Het vakkundig personeel weet precies hoe en hoeveel „SHELL" Anti vries er aan het koelwater moet worden toegevoegd.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 11