DIACONESSENHUIS IS KLAAR Koninklijke onderscheiding en opening van nieuwe bedrijfsruimte De weg is vrij voor een doorbraak ZATERDAG 21 DECEMBER 1963 DE LEIPSE COURANT PAGINA 8 Ruim vijf jaar geleden werd de eerste paal geslagen voor het nieuwe Diaconessenhuiscomplex aan de Houtlaan; volgende maand, in janurai dus, wordt het op een zaterdag in gebruik genomen. Dat wordt een grote dag in het leven van de honderd patiënten, die dan met medewerking van de verkeerspolitie met al hun hebben en houden worden verhuisd van het oude ziekenhuis aan de Witte Singel naar het nieuwe. Trouwens voor heel Leiden en omgeving krijgt die verhuizing betekenis. Al was het alleen maar omdat de ziekenhuiscapaciteit belangrijk wordt vergroot: van 170 bedden in het oude Diaco- nessenhuis tot 317 (inclusief wiegen en kinderbedden dan) in het nieuwe. Er verandert ook een en ander in het karakter van het Diaconessenhuiszo zal er meer dan vroeger worden samengewerkt met het Academisch Ziekenhuisdit om doublu res bij de aanschaf van kostbare apparatuur e.d. te voorkomen. Het nieuwe, H-vormige Diacones senhuiscomplex is naar een ontwerp van het Rotterdamse architectenbu reau ir. B. J. K. Cramer en ir. J. E. Kruisheer gebouwd door Werninks Betonmaatschappij en de Ned. Aan nemingsmaatschappij v.h. Boersma. De totale stichtingskosten bedroegen f 17,6 miljoen en het is misschien interessant hierbij op te merken, dat het Diaconessenhuis geen enkele sub sidie geniet en bovendien geen winst mag maken. Van de stichtingskosten werd f 600.000 in Leiden en omge ving bijeen gebracht door verschil lende acties. Tot het complex be hoort ook een internaat voor in to taal 225 personeelsleden; het bestaat voornamelijk uit gestoffeerde en ge meubileerde éénpersoonsflats voor verpleegsters en andere personeels leden, terwijl er voor de hoofden van dienst grotere flats in het inter naat zijn opgenomen. Efficiency Wat de opzet van het nieuwe Dia conessenhuis betreft: er is gestreefd naar huiselijkheid en efficiency. De huiselijkheid komt onder meer tot uiting in het ontbreken van grote zalen. Het gebouw telt 100 patiënten- kamers van één tot zes bedden. En deze kamers zijn zo ingericht, dat het klasse-verschil vrijwel wegvalt. ALPHEN AAN DEN RUN Voor het timmer- en aannemers bedrijf, fa. J. v. Wierimgen, was het gisteren een grote dag. Men mocht het nieuwe royale bedrijf aan de Van ForeestiLaan 9 in bedrijf nemen; te vens werd het 50-jarig bestaan van het bedrijf herdacht en een der werk nemers, de heer J. Stapper, ontving een koninklijke onderscheiding, de bronzen O.N.-medaiil'e, omdiat hij 45 jaar bij de firma Van Wierimgen in dienst was. Het was een uitstekend georganiseerde bijeenkomst, waar voor grote belangstelling bestond; van het gemeentebestuur waren aan wezig de wethouders C. M. Deeren- berg, A. J. Dekker en Fh. H. Ro gaar, en de secretaris, de heer A. Veenihuijsen, de raadsleden Van Ca- pel en De Winter; voorts hoofden van gemeentedienstencollega-aan nemers enz. Er prijkten tal van fraaie bloemstukken en fruitmanden. Namens de gemeente bood spreker een fraaie Delfts-blauwe vaas aan, als kantoorversiering. De heer Deerenberg richtte zich vervolgens tot de jubilaris, de heer J. Stapper, 45 jaar timmerman. Door een bedrijfsongeval was bij het 40- jairig jubileum geen ondierscheiding aangeboden, maar nu mocht de wet houder na een hartelijk toespraakje de eremedaille in brons opspelden. Namens het personeel feliciteerde de heer W. v. d. Woensel. De heer Stapper richtte, mede na mens de collega's, een sympathiek woord tot mevr. C. v. Wieringen-De Kruyff, en bood een marmeren ge denkplaat aan, waarop ook de beel tenis voor kwam van haar overle den man; een sympathiek gebaar, dat ontroering gaf toen mevr. v. Wielin gen het doek, dat de steen bedekte, weg nam. Nog een aantal andere be langstellenden voerden het woord. Na afloop was er een drukbezochte receptie. In niets onderscheidt de inrichting van de derde-klaskamers namelijk van die in de eerste klasse. Alle bed den zijn met één handbeweging ver- rolbaar te maken en van een rugge steun te voorzien. Ieder bed wordt bovendien gecompleteerd door een verrijdbaar tafeltje, waarvan het blad zich boven het bed bevindt. Hierop passen onder meer de pla teaus met de maaltijden terwijl het middenstuk omhoog kan worden ge klapt bij wijze van schrijf- en lees- taf eitje. Naast ieder bed bevindt zich be halve een nachtkastje-op-wieltjes 'n aansluitmogelijkheid voor een kopte lefoon met keuzemogelijkheid tussen twee kanalen. Veel is er gecentraliseerd in het nieuwe Diaconessenhuis. Zo heeft de keuken een centraal distributiesys teem met een capaciteit van 6 tot 10 maaltijden per minuut. Alle maaltij den worden in de keuken op een ingenieus warmblijvend plateau af zonderlijk klaargemaakt en na con trole door een diëtiste naar de be trokken patiënten gebracht. Ook de afwas wordt centraal en mecha nisch gedaan. Verder is er een centraal beddenstation met deken- klopmachines. De sterilisatie ge schiedt centraal en door het gehele gebouw loopt een zuurstof-, pers lucht- en vacuumleiding. Gemakkelijker Hoewel men in het Diaconessen huis niet met een verpleegsterstekort tobt, is het hele systeem er op in gesteld de verpleegsters zoveel mo gelijk te ontlasten van tijd- en ener gierovende routinehandelingen ten einde haar zoveel mogelijk vrij te hebben voor de eigenlijke verpleeg- sterstaak, die door de voortschrijden de medische wetenschap trouwens steeds ingewikkelder wordt. Wel is er een tekort aan huishoudelijk per soneel en om dit zoveel mogelijk op te vangen, is de huishoudelijke ap paratuur rigoureus gemechaniseerd. Zelfs de werkemmers (met uitknijp- systeem voor de dweilen) lopen op rolletjes. Het complex bevat uiteraard ook een aantal bijzondere ruimten: vier operatiekamers met voorbereidings kamers voor de narcose en ontwaak- kamers; een doelmatig geoutilleerd laboratorium; een röntgenafdeling, waarin de laatste vindingen zijn toe gepast; een aula (met de mogelijk heid van hieruit uitvaartdiensten te houden); een kerkzaal met 100 zit plaatsen en ruimte voor bedden. De kinderafdeling wordt gecompleteerd door een speelkamer met schommels en dergelijk speeltuig en in de dag verblijven voor kinderen en oudere patiënten worden televisietoestellen geplaatst. In douches, badkamers en toilet ten is een noodroepinstallatie aan gebracht en ook bevat het complex een oproepinstallatie met personen- zoeksysteem. Behoudens de ministeriële goed keuring komt er een uniform tarief voor bijkomende kosten zoals die van het laboratorium, de apotheek, de operatiekamer en de verloskamer. Het Diaconessenhuis wordt een staf ziekenhuis met 25 specialisten en 338 personeelsleden. Door verlenging van de vleugels kan de beddencapaciteit in de toekomst worden verdubbeld. Er zijn afzonderlijke ingangen voor bezoekers, poliklinieken en de op name. Na de feitelijke ingebruikneming volgende maand, wordt het Diaco nessenhuis in het voorjaar officieel geopend. Medisch-directeur is dokter P. A. Coumou, economisch-directeur mr. J. W. Filippo en besturend zus ter mej. A. P. Anspach. Foto's van boven naar onder: Meisjes in de mangelkamer. Een zes-persoonskamer. De ver warming geschiedt via het plafond. Centrifuges worden gebruikt voor het drogen van de was. De laatste muur van het oude GG en GD-gebouw aan de Mare in het verlengde van Lammermarkt en Lange- gracht te Leiden is gisteren gesloopt. Binnen afzienbare tijd is de gehele weg vrij voor de oost-west verbinding In het noorden van de stad. In verbinding met het viaduct Rijnsburger weg immers zal een weg worden aange legd naar het oo6ten van de stad, nadat de Langegracht gedempt is. De foto geeft een overzicht van de situatie.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 6