EXPLOSIE VAN RON CLARKE: TWEE NIEUWE WERELDRECORDS Rudi Liebrechts onverwacht verslagen door Cees Verkerk Ook Real Madrid in kwartfinale TEVEEL VOOR S.V.L.-DAMES Vakcentrales belegden protestvergadering tegen prijsstijgingen DE AVONTUREN VAN MICKEY MOUSE DONDERDAG 19 DECEMBER1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 HET IS NOVEMBER 1956, decor het Olympisch Stadion van Melbourne, de vlaggen wapperen, er schijnt een heerlijk zonnetje. Wllfried Kent Hughes, voorzitter van het organisatie-comité, spreekt zijn welkomstrede uit. De hertog van Edinburgh verklaart de spelen voor geopend, de Olympische fanfare schalt door het stadion, duizen den duiven losgelaten uit rieten manden wieken het zwerk tegemoet. Honderdtienduizend bezoekers kijken gespannen naar de ingang van het stadion. Ineens is hij er, die slanke jongeman, die in prachtige stijl met de Olympische vlam in de hand, langs de toestromende rijen Olympische deelnemers snelt. Een golf van ontroering gaat door de menigte. Met snelle schreden gaat hij de trap omhoog, steekt de fakkel hoog boven zijn hoofd en ontsteekt het Olympisch vuur. De spelen kunnen beginnen. GISTEREN, ZEVEN JAAR LATER, decor het Olympisch Stadion van Melbourne. Slechts 23 toeschouwers zitten in een beschadüwd plekje en kijken naar een atleet, die ver voor de anderen uitsnelt, tijdens wedstrijden in de staat Victoria. Met verbijstering, de stop watch in de hand, blikken toeschouwers en officials naar een loper, die grimmig de strijd met de tijd uitvecht. Bij 6 mijl weerklinkt uit de luidspreker, dat het wereldrecord op naam van Sandor Iharos met 27 min. 43,8 sec, maar liefst met 26,2 sec is verbeterd en wanneer de atleet na nog eens 345 meter door de finish gaat heeft hij het zo bijzonder sterk lijkende wereldrecord van de Russische Olympische en Eurppese kampioen Pjotr Bolotnikov (28.18.8) met een fantastische tijd van 28 min. 15.6 sec met 3.2 sec verbeterd. Oh, ironie, de 19-jarige student die in 1956 het Olympisch vuur ontstak voor tienduizenden was dezelfde die zovele jaren later voor een handjevol toeschouwers, twee wereldrecords verbeterde. Zijn naam, Ronald Clarke, een Australiër, die gegrepen door de Olympische Spelen, na verschillende interrupties - slechts tijdens de Empire Games in Perth (1962) deed hij van zich spreken door tweede te worden achter Murray Halberg - nu op 26-jarige leeftijd, een kandi daat is voor de Olympische gouden medaille in Tokio RADIO TELEVISIE Zuidholl. kampioenschap in Ter Aar GANGETJE 12 (Advertentie) sage-Bergen Dal 6-2, De Turk 3- Luto 2-6, Flora-Piet Gijs 4-4. Klasse C III: Roy al-Soldaatje 2 2-6, Concordia 2-Flora 2 4-4, De Beurs- Pas9age 2 6-2, Vios 3-Oudie Haven 2 4-4. Klasse C IVa: De Engel 2-Piet Gijs 2 4-4, De Beurs 2-De Parel 2-6, Luto 2-Zeekant 3 5-3, Sportrust-Royal Sport 2 4-4, Zeekant 2-Oude Post 2 OM DE EUROPA-CUP Real Madrid heeft zich geplaatst voor de kwartfinales van de Euro pese beker voor landskampioenen door in de tweede wedstrijd met 5-3 te winnen van Dynamo Boekarest. De Spaanse club, vijfmaal winnaar van deze trofee zegevierde eveneens in de eerste wedstrijd met 3-1. De ruststand was 2-1 in het voordeel van de Madrilenen. In de kwartfinales ontmoet Real Madrid de Italiaanse club A.C. Mi laan. Partisan Belgrado en Internazio- nale uit Milaan zullen, evenals PSV en FC Zürich, hun wedstrijden voor de kwart-finales van het toernooi om de Europese beker voor landskampi oenen op 4 en 11 maart spelen. Par tisan komt in de eerste van de twee ontmoetingen op eigen terrein uit. Denemarken winnaar 01e Madsen maakte zesde Geale Lourens uit Zutphen zege vierde in lange baan-wedstrijden, die in Slochteren werden gehouden. Lou rens won zelf de 500 meter. Arie Zee zegevierde woensdagmid dag tijdens lange baan-wedstrijden die in Midden Beemster werden ge houden. Zee werd winnaar, maar op geen van de drie afstanden werd hij eerste. De jjshockeywedstrijd tussen HYS Hoky en Glasgow, die woensdag avond in de Houtrusthal in Den Haag werd gespeeld, is geëindigd in een 90 zege voor de Hagenaars. De tus senstanden waren 0-0, 4-0, 5-0. Biljartdistrict De Bollenstreek De uitstagen van de teamcompeti tie van het biljartdistrict De Bollen streek luiden: Klasse C I: Oude Haven-De En gel 8-0, Oude Post-De Turk 2-6, Vios- Concordia 6-2, Soldaatje-,Amicitia I 6-2, Centraal-Aimicitia 2 8-0. Klasse C II: De Turk 2-Zeekant 6-2, Royail Sport-De Turk 4 2-6, Pas- Stand: Royal Sport 2 Luto 2 Oude Post 2 Piet Gijs 2 Zeekant 3 Zeekant 2 De Engel 2 De Parel Sportirust De Beurs 2 7 5 2 0 38-18 7 4 2 1 35-21 7 3 2 2 30-26 7 15 1 30-26 7 3 1 3 28-28 7 2 2 3 26-30 7 1 3 3 25-31 23-33 23-33 7 12 4 12-34 Klasse C IVb: De Parel 2-Oude Ha ven 3 4-4, Vios 4-Sportrust 2 2-6, Piet Gijs 3-Concordia 3 6-2, Zeekant 4- Sport 6-2, Amicitia 4-Centraal 2-6. Stand: Sportrust 2 7 6 1 0 44-12 Zeekant 4 7 5 2 0 40-16 Piet Gijs 3 7 3 2 2 32-24 Sport 7 4 1 2 30-26 Centraal 2 7 2 3 2 28-28 Vios 4 7 1 4 2 24-32 Concordia 3 7 1 2 4 22-34 Oude Haven 3 7 1 2 4 21-35 Amicitia 4 7 1 1 5 21-35 De Parel 2 7 0 4 3 18-38 Klasse C IVc: Amicitia 5-De En gel 3 3-5, De Parel 3-Luto 3 4-4, Piet Gijs 4-De Beurs 3 8-0, Zeekant 5-Pas sage 3 4-4. Stand: Piet Gijs 4 Luto 3 Zeekant 5 De Parel 3 Saldaaitje 3 De Engel 3 Amicitia 5 De Beurs 3 7 4 0 3 29-27 6 3 2 1 28-20 6 2 3 1 27-21 6 14 1 27-21 5 4 0 1 25-15 6 2 2 2 24-24 7 2 2 3 24-32 6 10 5 18-30 5 0 3 2 14-26 VOLLEYBAL doelpunt tegen Luxemburg DAVERENDE SERVICES M.V.C. Arm Luxemburg Elf dappere voetballers uit het kleine Groot-Her togdom hebben woensdagavond in 't Olympisch Stadion voor 10.000 toe schouwers tweemaal drie kwartier enthousiast gepoogd na Nederland ook Denemarken te wippen uit het toernooi om de Europese beker voor landenteams. Hele perioden waren zij sterker dan hun tegenstanders, maar één ding ontbrak: het kleine beetje geluk, dat zelfs de beste spe ler niet kan ontberen. Vooral in de eerste helft, toen het bijna voortdurend in het offensief was, had Luxemburg zeker een doel punt verdiend. De treffer bleef ech ter uit en zelfs opende Denemarken in de 41e minuut, geheel tegen de verhouding in, d'e score. De naar rechts gezwenkte linksbuiten John DanieLsen trok uit een dieptepass van rechtshalf Bent Hansen de bal naar middenvoor Ole Madsen. Het Deense snelvuurkanon, dat in de bei de voorgaande wedstrijden tegen Luxemburg alle vijf doelpunten had gescoord, faalde ook nu niet. Beheerst schoof Madsen de bal langs doelman Schmitt: 1-0. Dit zo onverdiende doelpunt schok te Luxemburg. Dit bleek duidelijk na d-e rust. De aanvallen liepen niet meer zo gesmeerd. Steeds vaker kon den de Denen tussenbeiden komen en langzaam maar zeker moest Luxemburg terug. De felle strijd werd in die periode soms bepaald hard, waarbij spil Brosius bij de Luxemburgers en rechtshalf Hansen bij de Denen enkele malen ver bui ten hun boekje gingen. Pas in de laatste tien minuten kwam de ploeg uit het Groothertogdom, fel gesteund door duizenden luidruchtige suppor ters, nog even terug. De voortreffe lijke Deense doelman Soerensen bleef echter ondanks de zware druk tot het laatste fluitsignaal van arbiter Roomer overeind. TAFELTENNIS SCHOOL-TAFELTENNISTOERNOOI Het jaarlijkse sdhool-tafeitennis- toernooi, dat vrijdag 3 januari 1964 in de Stadsgehoorzaal zal worden ge houden, brengt ditmaal niet minder dan 307 deelnemers(sters) rondom de tafeltennistafels. Dit record aantal is onderverdeeld in 224 ongeoefende jongens, 28 ongeoefende meisjes, 39 geoefende jongens en 16 geoefende meisjes. Er zal worden gespeeld aan 15 tafels, aanvankelijk volgens pou le- en daarna volgens afvalsysteem. De finales zullen omstreeks vier uur plaats vinden. In tegenstelling tot 'n eerder bericht, heeft de wedstrijd- commissie, gevormd door de heren R. van der Loos, P. H. A. v. Raadt en O. J. Verkerk, besloten om naast die gebruikelijke schoolprijzen even eens een prijs voor de vier afdeilings- winnaars beschikbaar te stellen. De thuisclub van Kangoeroes tegen het Rotterdamse ZVC 2 heeft onze stadgenoten gisteravond de volle winst opgeleverd. De overigens zeer matige strijd kreeg nog een spannend slot, toen Kangoeroes de teugels wat al te ver liet vieren, maar uiteinde lijk kwam de zege toch terecht bij het team van onze stadgenoten. Het damesteam van SVL heeft zich in haar strijd tegen MVC in Gouda tot het uiterste verweerd. De match winnaar bleek voor de Goudse da me* mevr. Krul te zijn, die met haar, in de kleine en lage speelzaal van MVC, uiterst moeilijk te stoppen ser vice een groot aandeel had in de 3-0 zege van MVC. KANGOEROES-ZVC 2 Het bijzonder zwaik spelende ZVC 2 kreeg in de le set zelden of nooit kans van onze stadgenoten gevaar lijk te worden. Service en aanval van Kangoeroes srtelden in de le set de technische onkunde van de Rotter damse ploeg duidelijk aan de kaak: 15-6. Helaas maakten onze stadgenoten in de 2e set de fout de zaak wat al te gemakkelijk op te vatten, maar toch kwamen Kangoeroes met de hakken over de sloot: 17-15. En nog had Kangoeroes niets ge leerd. Toegegeven, dat het spel van ZVC 2 nu niet direct inspirerend werkte, maar met wat meer inspan ning hadden onze stadgenoten toch zeker kunnen voorkomen, dat de 3e set met 12-15 naar ZVC 2 ging. Ein delijk irn de 4e set bleek Kangoeroes het gevaar te hebben ingezien. Elke gelegenheid om in de aanval te gaan werd door onze stadgenoten benut en door een ruime 15-8 setzege be haalden zij de volle winst. MVC-SVL Hiet Goudse MVC heeft in hoofdzaak de 3-0 overwinning te danken aan 't voortreffelijke serveren van mevr. Krul. Zodra deze speelster aan de opslag kwam bezorgde zij haar team een voorsprong, maar op de momen ten .dat zij niet aan de opslag was, zag SVL steeds weer kans door aan trekkelijk veldspel de achterstand in te lopen. ïn de le set gaf bovengenoemde speelster al direct haar visitekaartje af. Zeven maal in successie trof haar opslag doel. De 7-0 achterstand werd geheel weggewerkt en tot 11-11 stre den beide teams met gelijke kansen. Toen kwam echter weer mevr. Krul voor MVC aan de opslag en dat be tekende een 15-11 verlies voor onze stadgenoten. De volgende sets hadden een vrij wel gelijk verloop. Zolang meerge noemde MV C - speelster aan de opslag bleef groeide de voorsprong van het Goudse team, maar zodra zij faalde greep SVL haar kans om de achter stand goed te maken met beide han den aan. Tot 9-9 hield SVL in de 2e set stand, maar verloor weer op de service met 15-9. Ook in de 3e set boden onze stadgenoten aanvanke lijk nog goede tegenstand, maar naar mate de strijd vorderde en mevr. Krul weer voor de nodige treffers had gezorgd, verloren onze stadge noten alle hoop op een goed resul taat, met gevolg een 15-6 setverües. Op het vliegveld van Bulawayo in Zuid-Rhodesië heeft zich gisteren een ontploffing voorgedaan waardoor twee politiemannen en twee negers werden gewond. Een paar honderd negers waren naar het vliegveld ge komen om de nationalistische leider Joshua Nkomo te .begroeten. Er zou een bom tussen een groep politieman nen terecht zijn gekomen. Woensdag werd op de landijsbaan van de Ter Aarse IJsclub de door het gewest toegewezen kampioenswed strijd op de schaats verreden. Er waren 40 deelnemers aan deze wed strijden, waaronder een aantal leden van de kernploeg, die vlak voor hun vertrek naar Noorwegen op deze baan nog wat van hun kunnen heb ben getoond. De trainer van de kern ploeg, de heer Lamberts, was meege komen en we zagen ook Wim v.d. Voort en Egbert van 't Oever en onder de duizendkoppige menigte zullen nog wel meer oude cracks hebben schuil gehouden. De baan was in goede conditie, dank zij de goede zorgen van het be stuur van ijsclub en de organisatie verliep vlot en tot ieders tevreden heid. Via de luidspreker hield de heer Th. Hijdra de kijkers regelmatig op de hoogte van de prestaties van de rijders en gaf hij de gemaakte tijden door. Op de 500 meter was Klaas Renes uit Nieuwpoort duidelijk de meer dere, want daarop maakte hij een tijd van 45.8 waarmee hij zelfs Kees Verkerk met 0,5 sec wist te verslaan. Kees Jan Kroon, de plaatselijke schaatscrack legde deze afstand af in 46.5. Onbedreigd Maar in beide volgende ritten, die van 1500 meter en 5000 meter, kwam toch de kracht van Kees Verkerk en Rudi Liebrechts onver acht naar vo ren en verdwenen de snelle sprin ters van het ijstoneel. Op de 1500 meter reed Liebrechts zo sterk dat hij in het geheel niet werd bedreigd. Een tijd van 2.22.8 zorgde ervoor dat hij snel in het klassement omhoog schoot. Ook Peter Nottet, die al verschillende malen op deze baan was uitgekomen toonde zich op deze afstand sterk. i Op de vijf kilometer wist Verkerk zich ver naar boven te werken. Na een snelle rit liet hij de tijd van 8.39.4 voor zich afdrukken, maai Liebrechts zat hem op de hielen met 8.44.4, gevolgd door Nottet met 8.48.4. Aangevuurd door hun supporters haalden de rijders in de dichte mist het vuur uit hun schaatsen, waar door vooral deze ritten spannend bleven tot aan het eind, waardoor ook het laatst startende koppel niets aan belangstelling behoefde in te boe ten. UITSLAGEN 500 meter: 1 K. Renes, Nieuwpoort 45.8; 2 J. H. Joritsma, Rotterdam 46.3; 3 C. Verkerk, Puttershoek 46.3, 4~C. J. Kroon, Ter Aar 46.5, 5 A. Boers, Den Haan 46.7, 6 R. Liebrechts Vlaardingen 46.7; 7 H. J. Hartman, Den Haag 46.8; 8 J. E. Langkruis, Rotterdam 47,1; 9 P. Nottet, Loos duinen 47,4; 10 W. Vermeulen, Den Haag 47,8. 1500 meter: 1 R. Liebrechts 2.22.8, 2 P. Nottet 2.24.9, 3 C. Verkerk 2.25.4, 4 A. Boers 2.28.5; 5 J. v.d. Berg, Woerden 2.30.9, 6 J. E. Langkruis 2.31.9, 7 J. H. Joritsma 2.32.9; 8 A. Koolmees, H.I Ambacht 2.34.2, 9 Arn. Vroege, Woerden 2.34.6; 10 H. J. Hartman 's -Gravendeel 2.34.8. 5000 meter: 1 C. Verkerk, 8.39.4, 2 R. Liebrechts 8.44,4, 3 P. Nottet 8.48,4; 4 J. v.d. Berg 9.10.6, 5 Arn. Vroege 9.16.8, 6 H. Zuiderduin, Lisse 9.17.6,-7 J. H. Joritsma 9.19.8, 8 J. E. Langkruis 9.21.6, 9 A. Boers 9.22.0, 10 B. Slingerland 9.29.1. Algemeen klassement 1 C. Verkerk 146.707, 2 R. Liebrechts 146.740, 3 P. Nottet 148.540, 4 A. Boers 152.400, 5 J. H. Joritsma 153.247, 6 J. E. Langkruis 153.893, 7 J. v.d. Berg 154.560, 8 A. Vroege 155.513, 9 H. Zuiderduin 157.427, 10 A. Koolmees 158.300. De heer Hijdra dankte de vele milde gevers, die zoveel prijzen be schikbaar hadden gesteld. In de kan tine van de groenteveiling reikte burgemeester B. J. Hogenboom met een geestig speechje de prijzen uit. Hij wenste daarbij de heer Lamberts met de kernploeg veel succes en hoopte, dat zij zouden geven wat zij hadden ter verdediging van onze na tionale kleuren. De heer Hijdra reik te de prijzen voor de diverse af standen uit en spoorde aan tot het blijven volhouden met deze sport, ook al eindigt men niet als een der eersten. Hij dankte de rijders voor hun komst naar de baan, waarmee dit grote sportevenement weer tot het verleden behoorde. Kees Verkerk werd gisteren in Ter Aar bij verrassing schaatskampioen van Zuid-Holland, 2de werd Rudi Liebrechts en 3de Peter Nottet. De drie cracks op het ere-schavotje na de bloemenhuide hen door de kampioene van Ter Aar Riet Leli- veld gebracht. WASSENAAR Een comité van samenwerking, ge vormd uit voorzitters en secretaris sen van de Wassenaarse afdelingen van KAB, NVV en CNV heeft dins dagavond in het Verenigingsgebouw in de Kerkstraat een protest-samen komst belegd in verband met de vele ongemotiveerde prijsstijgingen van de laatste tijd. Een 60-tal belangstel lenden ongeveer 5% van de 1200 georganiseerde arbeiders in Wasse naar luisterden naar een toespraak van de heer L. G. Oosterling, voor zitter van de plaatselijke CNV-afde- ling en initiatiefnemer tot deze sa menkomst. De heer Oosterling be sprak het onlangs in de Stichting van de Arbeid bereikte loon-akkoord, waarvan nog maar moet worden af gewacht of het een verbetering of een verslechtering van de positie van de werknemers zal inhouden. Want vooruitlopend op de toegezegde loons verhogingen zijn de prijzen van ve le levensmiddelen en andere artike len onrustbarend gestegen. Weliswaar wordt er naar de prijsstijgingen een onderzoek ingesteld, maar voorlopig heeft dat onderzoek alleen tot gevolg gehad dat de prijzen van automobie len en naaimachines, van koffiemelk en taptemelk en van houten meube len gestabiliseerd zijn. Door de vele ongemotiveerde prijs verhogingen is een gat ontstaan in het huishoudbudget, welk gat alleen gevuld zou kunnen worden met een uitkering ineens over 1963. Deze ge rechtvaardigde eis van de vakcen trales is echter niet ingewilligd. De hoofdbesturen van- de vakoen- trales hebben een beToep gedaan op de plaatselijke afdelingen om eraan mee te werken, dat ongemotiveerde prij s verhogingen onmiddellijk ter kennis worden gebracht van het con sumentencontactorgaan. KOOPSTOP Als er geen prijsstop komt, aldus de heer Oosterling, dan zouden wij moeten overgaan tot het afkondigen van een koopstop en gedurende enige tijd artikelen, waarvan de prijzen on gemotiveerd verhoogd zijn, niet ko pen, ook al zal dat misschien een of fer betekenen. De tweede spreker op deze avond was de heer A. J. Noordover, voorzit ter van de plaatselijke KAB-afde ling. Hij herinnerde aan de beloften die gedaan zijn; meer vrijheid in de loonvorming, meer vakantie enzo voorts. In de praktijk is daar weinig van terecht gekomen. Is het eigenlijk geen aanfluiting, zo vroeg de heer Noordover zich af, dat de vakcentra les juichen over het bereiken van overeenstemming over een minimum loon van 100 per week? Men zegt, dat wij in een welvaartsstaat leven. Maar als het ons goed gaat, dan komt dat doordiat wij er allemaal wat bij verdienen. HAND IN EIGEN BOEZEM Wij moeten, aldus de heer Noord over, ook de hand in eigen boezem steken. Hoe kunnen wij tegenover onze hoofdbesturen waar maken dat Muizen met ,n staartje Het jonge echtpaar Van H. uit Vianèn heeft bij de poliitie aangifte gedaan van een wel zeer onverkwikkelijke en laak bare afluisteraffaire. Het gezin, diat jn Oudenhui- zen aan die Kanaaldijk naast J. A. woont, had ai vaker iets gehoord achter een stuk board, dat een opening in de scheids muur tussen de twee woningen afsluit. Men had dit aanvanke lijk toegeschreven aan muizen, maar wie schetst de verbazing van de heer G. v. H„ toen hij gisteren, na verwij derirug van het stuk board, een microfoon ontdekte, die, naar later bij verhoor door de rijkspolitie bleek, daar door buurman A. uit nieuwsgierigheid was aan gebracht. Door de microfoon kon A. alles horen, wat er in die keuken en enkele andere vertrekken van de familie v. H. werd gezegd. De politie onderzoekt, of de luistervink zich schuldig heeft gemaakt aan iets, waarvoor hij gerechtelijk vervolgd kan wor den. de leden ontevreden zijn over het bereikte resultaat, als op een verga dering als deze slechts 60 belang stellenden verschijnen? Na een pauze werd door enkele aanwezigen gebruik gemaakt van de gelegenheid tot het stellen van vra gen. En daaruit bleek wel duidelijk dait men beslist niet enthousiast is over het bereikte loon-akkoord. Er werden bittere woorden gesproken aan het adres van de hoofdbestuur ders, er werden suggesties gedaan voor acties en tenslotte werd besloe ten aan de besturen van de plaatse lijke middenstandsorganisaties ter kennis te brengen, dat de vakorgani saties in Wassenaar zich zorgen ma ken over de ontwikkeling van de prij zen en een beroep te doen op de plaatselijke middenstand om niet mee te doen aan ongemotiveerde verho ging van de prijzen. In Stockholm is in de nachten van zaterdag op zondag en van zon dag op maandag uit het gebouw „Berg van medelijden" een grote hoeveel heid geld, edelstenen, en andere kost baarheden ter waarde van anderhalf miljoen kronen (ongeveer een mil joen gulden) gestolen. De inbrekers hebben rustig de tijd genomen, ge tuige het boterhampapier en de tal rijke lege bierflesjes, die zij achter lieten. Des 6-jarige Peter v. Scherpen- zeel werd gistermiddag in Amster dam aangereden door een motor carrier. In de namiddag is 't knaapje in het O.L. Vrouwegasthuis aan zyn verwondingen overleden.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 12