Beide delen van feeststemming over „KERSTMIS ZAL NU VOOR in Berlijn familiebezoek Ziekenfondspremie wordt vijf procent HONDERDDUIZENDEN MOOIER ZIJN" PRESIDENT JOHNSON VOOR V.N.: Amerika wil voorgoed einde maken aan koude oorlog HULPVERLENING NA VRIJLATING DOOR STAKERS: Ir. Bloot wil in mijn blijven Patriarch Athenagoras gaat met Paus Paulus bidden bij het H. Graf DE OORZAAK VAN KENNEDY'S DOOD WOENSDAG 18 DECEMBER 1963 54e JAARGANG No. BERLIJN Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 droomt van de KERSTVREDE KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telet. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6- Klachten bezorging 3 3839 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0.73 p.w., 3.15 p. mnd., 9.45 p. kW. Franco p.p. 9.95. Adv. 18 et. p. mm., Telefoontjes 1.5 Met ingang van 1 januari a.s. zal de premie voor verplichte zieken fondsverzekerden worden verhoogd premier Alexander Abusch de ge- van 4 S tot 5 procent. Dit deelde troffen regeling „de eerste hoopvolle staatssecretaris Bartels van Sociale men met goede wil naar overeen- ma*im6um ïan dagen is nu ver- De Westberlijners kunnen tussen 19 december en 5 januari ge durende één dag naaste verwanten in Oost-Berlijn bezoeken. Dit is gisteren bij overleg tussen een vertegenwoordiger van het be stuur van West-Berlijn en een afgevaardigde van de Oostduitse regering overeengekomen. Van Westberlijnse zijde werden de onderhandelingen gevoerd met instemming van de regering in Bonn en van de westelijke bondgenoten. In Bonn werd bekendgemaakt, dat de stadsregering van West- Berlijn en de bondsregering het er over eens zijn, dat de regeling betreffende de kerstpassen geen wijziging betekent van de juri dische status van West-Berlijn en ook niet beschouwd kan worden als een verandering in de westelijke politiek om Oost-Duitsland niet te erkennen. De bekendmaking bevatte voorts de mededeling, dat alle autoriteiten die voor de status van West-Berlijn verant woordelijk zijn, van mening zijn, dat de regeling alleen de zaak van de menselijkheid dient. De Oostduitse autoriteiten hadden schriftelijk en mondeling deze opvatting onderschreven, aldus de officiële mededeling van Bonn. stemming streeft, zullen spoedig ver dere stappen volgen", aldus de Oost duitse vice-premier. Niet voor verloofden. De Westberlijnse politie verwacht, anderd in één jaar. op verdere ontspanning tussen Oost en West Negerdemonstratie dat er dagelijks soos tot ïo.ooo aan- bij ambassade in Moskou vragen voor een pas zullen worden ingediend. In Oost-Berlijn zal daar- Ongeveer 400 Afrikaanse studen- over worden beslist. Kosten zijn er ten hebben vandaag bij de Ghanese niet aan verbonden. Van Westber- ambassade in Moskou een betoging lijnse zijde wordt betreurd, dat de gehouden omdat zij menen dat een regeling niet voor verloofden geldt. Ghanese student door een Rus is Met nadruk hadden de Oostduitsers gedood. een voorstel daartoe afgewezen. De Latei? probeerde de politie de mogelijkheid om meer dan eens een straat af te zetten met vrachtwagens dagpas te krijgen is niet direct gere- en politie-auto's. De studenten stoor- geld. Volgens Westberlijnse opvat- den zich niet aan de waarschuwing tingen zou de mogelijkheid niet uit- van hun eigen leiders en braken zich met geweld door deze afzetting heen. gesloten zijn. „- Hnnn nn V)t>r/lf>r£> bereikte resultaat. „Kerstmis zal nu Zij zetten hun weg naar het Krem- C/C/p C/p U&I t? voor honderdduizenden Berlijners in Reeds vanmorgen om zeven uur lm voort. Hun aantal was inmiddels beide stadsdelen mooier zijn", meen- stonden West-Berlijners te dringen aangegroeid tot 500. Even verder de hij. voor de twaalf bureaus waar ver- ontstond een hevig gevecht met tien- Brandt zei, dat de toekomst zou gunningen kunnen worden aange- tallen politiemannen, die een 40 me ieren, of er verdere regelingen be- vraagd voor een bezoek aan Oost- ter lange barricade hadden opge- treffende het verkeer tussen de twee Berlijn. Binnen enkele uren ston- worpen aan de ingang van het Rode stadsdelen kunnen worden getroffen, den duizenden West-Berlijners te Plein. Zowel in het westelijke als in het Op een persconferentie in Oost- wachten voor de kantoren, die van- Ongeveer 300 studenten gingen de oostelijke stadsdeel is het bericht Berlijn noemde de Oostduitse vice- middag om één uur pas open gingen, van de overeenkomst met vreugde ontvangen. De overeenkomst geldt bezoeken aan ouders, kinderen, groot ouders, kleinkinderen, broers en zus ters, ooms en tantes, nichten en ne ven en ook de tijdelijke hereniging van echtparen waarvan de man en de vrouw elk in een ander stadsdeel wo nen. In elk Westberlijns bestuursdis- trict komt een bureau, waar de dag passen zullen worden uitgereikt. Hiervoor komen Oostberlijnse PTT- ambtenaren naar het westelijke afbraken de doelstellingen van de ambassade binnen naar zij zeiden om een memorandum op te stellen, dat daarna in optocht naar het Krem lin zou worden gebracht. De overle den student zou Asara Addo heten. Een van de demonstranten zei, dat de Russische autoriteiten in een post mortem-rapport zijn dood aan na tuurlijke oorzaken hebben toege schreven. Zes Russische politiemannen stap ten bij de demonstranten rustig door de sneeuw en deden geen poging om in te grijpen. stadsdeel. Voor hun veiligheids zal de De Amerikaanse president, Verenigde Staten niet hebben gewij- \ti» n Westberlijnse politie zorg dragen. In Johnson, heeft gisteren de alge- z'&d- ®i beloofde, dat zijn land V llCgtlUg DOVCI1 DOrilCO elk bureau zal ook een Westberlijnse mene vergadering van de Ver- voort zal Iaa° met het b«tr«den PTT-man aanwezig zijn, doch hij zal - j vcxgdueriiig van ue vei van armoedei honger en ziekte in rich met de passenkwestie niet be- enigde Naties toegesproken. de wereld. Onder applaus zei de pre- moeien. Johnson, die vergezeld was door sident de Verenigde Naties de ge De passen gelden één dag, van ze- zijn echtgenote, kreeg een ovatie schiktste organisatie te achten voor Radio Djakarta heeft gisteren ven uur 's morgens tot midder- van de 113 leden tellende verga- het bevorderen van de vrede in de omgeroepen dat op 13 december „een nacht. dering. De Cubaanse en de Alba- wereld en van het welzijn der mens- ■v.ofc,KrWvHoot»ifl» w Men verwacht, dat ongeveer een nese afgevaardigden stonden bij heid' derde van de vierhonderdduizend de binnenkomst van de Ameri- De Russische afgevaardigde bij „rn_ticf Hp rariio Westberlijners die familie in het oos- kaanse president wel op, doch de v-N-> Fedorenko, zei later tegen- Dit .g hgt derde' Indonesische bê- l0anOTagendSd6el aPPlaudisseerden niet- ÜL" richt over het neerschieten van een Borneo sinds de vorming van de fe- neergehaald vijandelijk "hefschroefvliegtuig" bo ven West-Borneo is neergehaald. De twee bemanningsleden werden hier- Oostduitse medewerking. Een Oostduitse grensofficier zei: „Wij willen de mensen met de minst redt^fd^vr^rL/dt^eiSchi1; vijande.lijk vliegtuig, boven West- Hij,vond de presidenf een „krachtige, kalme en redelijke man". De toe- deratie Maleisië. De veiligheidsmaatregelen waren spraak vond bij afgevaardigden van mogelijke vertraging doorlaten. In- van ongekende grootte. Toen John- de zogenaamde ontwikkelingslanden Ter nagedachtenis van presi- zittenden van auto's zullen niet be- son en zijn vrouw bij het gebouw een warm onthaal, doch sommige dent Kennedy zal in Amsterdam een hoeven uit te stappen en we zullen van de Verenigde Naties in New diplomaten meenden, dat Johnson monument worden opgericht. De bur- enkele wegversperringen opruimen York arriveerden werden zij door teveel de nadruk op vredesbeginse- gemeester, mr. G. v. Hall, zal zijn en een tweede rijbaan aanleggen", een lijfwacht van V.N.-beambten en len legde zonder aan de realiteiten medewerking aan de plannen niet Een woordvoerder van het Ameri- mannen van de Amerikaanse veilig- van internationale problemen te ge- ontzeggen. Voorzitter van het actie- Westberlijners kunnen tussen 19 december en 5 januari gedurende één dag naaste verwanten in Oost-Berlijn bezoeken, zo is bij overleg tussen een vertegenwoordiger van het bestuur in West-Berlijn en een afgevaar digde van de Oostduitse regering overeengekomen. Foto boven: de des betreffende persconferentie in Oost-Berlijn, waarbij de Oostduitse vice- premier Alexander Abusch het woord voert. Naast hem staatssekretaris Erich Wendt die voor Oost-Duitsland zijn handtekening plaatste onder de overeenkomst, en een perschef. Foto onder: de persconferentie in West-Berlijn. Rechts burgemeester Willy Brandt. Links Bahr en in het midden Horst Korber, die voor West- Berlijn tekende. raken. comité is ds. H. A. Visser. kaanse ministerie van buitenlandse heidsdienst omringd, zaken zei, dat de Verenigde Staten de grootste sympathie hebben voor IN DE RIJ de wens van de Berlijners hun fa- milieleden tijdens de feestdagen te ,.De 250 man tellende bewakings- ontmoeten. Zij beschouwden de aan- dienst van het V.N.-hoofdkwartier gelegenheid als een zuiver plaatse- was °P volle sterkte aanwezig. Bui- ten patrouilleerden honderden man- Burgemeester Willy Brandt van schappen van de New Yorkse politie. West-Berlijn betuigde op een pers- Het gebouw was de gehele dag voor conferentie zijn instemming met het het publiek gesloten geweest. Afge- patriarch vaardigden die de vergadering wil- mgr. Athenagoras, zal naar Jeru- plan in te stemmen in een geest van De Orthodoxe oecumenische Geen bevestiging van pauselijke reis naar India Pnnstflntinnnpl men om naar •Ierusal('m te gaan. Mgr. i-onstammopei, Theodosios had geantwoord met dit mgr. Atnenagora 1 T denbij wonen moesten zich nauwge- salem gaan en daar tezamen met christelijke hoffelijkheid, en de oecu- zet identificeren. Men zag onder an- p paililie vt bidden hii menische patriarch alleen verzocht deren de Russische afgevaardigde Paus Paulus VI gaan bidden bij %ich van elk bezoek aan of doorreis Fedorenko geduldig in de rij staan het Heilig Graf, aldus heeft de door Israël te onthouden, tot hij aan de beurt was om zijn pa- Gtfeks-Orthodoxe patriarch van - -h pieren te laten onderzoeken. Daar elke Orthodoxe Kerk onaf- De Romeinse correspondent vam 't 1° een ongeveer vijftien minuten Antiochie, mgr. Iheodosius, in hatelijk tSj had patriarch Afchena- KNP med'dit uit Rome, dat niets over durende toespraak zei president Damascus aan een vertegenwoor- goras alle patriarchen en metropolie een eventuele 'reis van paus Paulus Johnson, dat zijn land „eens en voor van het Franse nersbureau ten afzonderlijk van zijn voornemen naar Bombay, eind volgend jaar, be- altijd" een einde gemaakt wil zien p in kennis gesteld. Uit goede bron in kend is. Het Vatikaan heeft zelfs tot aan de koude oorlog tussen Oost en Ar ir verkiaara. kringen van de Orthodoxe Kerk nu toe geen bevestiging gegeven van West. Hij zei de tocht naar het V.N.- werd echter vernomen, dat mgr. eerdiere berichten, dat de Indiase pre- hoofdkwartier te hebben gemaakt Mgr. Theodosios zei, dat mgr. Athe- Athenagoras reeds besloten had in sident, Sarwepaili ,de paus voor een om vast te stellen, dat de kogels die nagoras hem per speciale ^boodschap pik geval tezelfdertijd als Paus Pau- bezoek aan India heeft uitgenodigd, het leven van president Kennedy kennis had gegeven van zijn voorne- naar de heilige plaatsen te gaan, - welke bezwaren daar ook tegen zou den worden ingebracht. Negentien ontroerde en verheugde gijzelaars, onder wie de Nederlandse ingenieur Cornells Bloot, zijn maan dagavond uit hun geïmproviseerde en gevaarlijke gevangenis boven een op slagplaats van explosieven vrijgela ten. Ze hebben tien dagen lang vast gezeten. Onmiddellijk na zijn vrijla ting verklaarde ingenieur Bloot, wiens familie in Katwijk woont, dat hij van plan was in Bolivia te blijven. „Ik wil de mijn zo gauw mogelijk weer in werking stellen", zo zei hij. Een van de vier Amerikaanse gij zelaars verklaarde bij zijn aankomst in Oruro in het gebouw van de Ame rikaanse ambassade: „De mijnwer kers hebben de afgelopen tien dagen geprobeerd ons te dwingen om de vrijlating van de twee communisti sche vakbondsleiders te vragen, maar niemand van ons deed dat. Zij pro beerden van alles om ons bang te maken". Dynamiet Dokters die de mannen onderzoch ten zeiden dat zij in goede conditie verkeerden, maar allen uiterst ner veus waren. President Johnson toonde zich zeer verheugd over de vrijlating van de gijzelaars. „Ze hebben de lange de primerende beproeving met grote moed doorstaan", merkte hij op. ZOEKT U EEN GOUDEN ARMBAND of COLLIER voor 70 en 100 of 300 en 800 Juwelier v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. Hoewel de officiële resultaten van de op president Kennedy verrichte lijkschouwing nog niet bekend zijn, heeft men van betrouwbare zijde la ten weten, dat de derde kogel, door de moordenaar afgevuurd, de presi dent heeft gedood. De eerste kogel veroorzaakte slechts een oppervlak kige verwonding, de tweede trof gou verneur John Connally van Texas. Kort na het drama in Dallas was meegedeeld,.dat de eerste kogel Ken nedy „Onder de adamsappel" had ge troffen. Uit de lijkschouwing zou echter gebleken zijn, dat deze kogel Kennedy in de rug heeft geraakt. Hij drong niet ver in het lichaam door en er werd geen enkele vitaal or gaan beschadigd. Na vijf of zes seconden werd Ken nedy getroffen door de kogel die on middellijk een einde aan zijn leven maakte. Deze kogel drong zijn ach- tertioofd binnen en doorboorde zijn schedel. De conclusie lijkt dus ge wettigd, dat de president, als hij zich onmiddellijk na het eerste schot op de vloer van de wagen had laten 0 vallen, aan de dood had kunnen ont- „Tuna Universitata de Barcelona", een groep van twintig spelende, zingende en dansende Spaanse studenten, snaï>peri. heeft dinsdag op paleis Soestdijk een serenade gebracht aan de prinsessen Beatrix en Irene. Op de foto luisteren Maar de pijn door de wond van de de prinsessen aandachtig naar de voordracht van de Spaanse studenten. eerste kogel kan hem bellet hebben Pnd van hun gevangenschap de ergste is geweest. „Zij duwden ons revolvers in de rug en lieten dyna miet ontploffen", zei hij. direct te reageren. Men kan ook stel len, dat Kennedy gered had kunnen worden als een van zijn lijfwachten zich in die vijf a zes seconden op hem had geworpen. Zoals bekend heeft een van Johnsons bewakers de vice- president onmiddellijk met zijn li chaam „gedekt". Staatsbegrafenis van •oud-president Heuss In Stuttgart is gisteren onder over grote belangstelling de eerste bonds president, Theodor Heuss, ter aarde besteld, naast zijn reeds in 1952 overleden vrouw. Behalve de naaste familieleden waren op de begraafplaats o.m. aan wezig de huidige bondspresident Lübke, bondskanselier Erhard, diens voorganger dr. Adenauer en de voor zitter van de Bondsdag Gerstenmai- er. Langs de wegen vanaf het Land daggebouw, waar Heuss' stoffelijk overschot lag opgebaard, en vanaf de domkerk waarin een rouwdienst werd gehouden, tot aan het kerkhof sloegen duizenden de laatste tocht van hun „Papa Heuss", zoals de overledene in de volksmond heette, bewogen gade. Tientallen kransen dekten de baar. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's MEER WIND De Bilt, woensdag 10 uur: Een kleine depressie in onze om geving veroorzaakte de afgelopen nacht veel bewolking, waaruit plaat selijk sneeuw viel. Tengevolge van de bewolking was de vorst in ons land de afgelopen nacht slechts licht. Elders in Europa kwam op vele plaatsen matige tot strenge vorst voor. In het zeegebied ten westen van Scandinavië kwam gisteren een actieve depressie tot ontwikkeling, die zijn invloed naar het zuiden uit breidt. In verband hiermee neemt de wind in ons land toe uit noordweste lijke richtingen. Daardoor kan in hoofdzaak in de kustprovincies tijde lijk lichte dooi voorkomen. Elders in het land blijft de temperatuur om het vriespunt. De mist neemt af, maar de kans op sneeuw, plaatselijk mogelijk voorafgegaan door regen of ij zei, wordt groter. ZON- EN MAANSTANDEN 19 Dec.: zon op 8.44, onder 16.29; maan op 11.19, onder 19.41. Hoogivater stand en 19 Dec.: v.xn. 5.03; n.m. 17.16. KORRELTJE Wat weet de mens dikwijls tocih maar bitter weinig van die noden van zijn naaste!

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1