Ria Prins, dolgelukkige kampioene TASTBARE SPANNING IN DE LAATSTE MINUTEN SPEECH VAN RECTOR BOYMANS VERWEKT BEROERING MAANDAG 16 DECEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Dolgelukkig viel Ria Prins in de armen van haar trainer. De zenuwslopende spanning, voelbaar tot in de uiterste hoeken van de zaal, de doodse stilte bij haar laatste oefening aan de brug met ongelijke leggers, het was alles voorbij. De hele zaal sprong in een juichkreet overeind, voorzitter Bergers van Victorie hief zijn handen in een triomfgebaar omhoog, moeder Prins kon haar tranen niet langer bedwingen en de emotie ont laadde zich bij allen, die meegeleefd hadden met het enerverende duel tussen „onze" Ria en de tweevoudige kampioene Rini Zegwaard, in een correcte oefening in de halve finale, waarin zij twee keer kwam te val len, schotelde Rini Zegwaard de toe schouwers een prachtige oefening voor, in 'n soepele en beheerste stijl, met een gedurfde hoge schaarsprong en een keurige afwerking, hetgeen haar 9,30 opleverde. laaiend enthousiasme en een klaterend applaus Sterren verbleken nog voordat de officiële einduitslag bekend was gemaakt. De spontane hulde van de 600 toeschou- Een nauwkeurig afgepaste aanloop wers gold de nationale kampioene 1963, de kleine, vormde de ouverture van een knap- nvertrpliikkicxe «stralende Ria Prins pe Paardsprong, waarmee Ria weer overgelukkige stralende ma rrins. boven dg ne punten uitkwam: Slechts vijf/honderdste punt bedroeg het ver- 905 Maar weer werd zij overlrof. schil tussen haar en Rini Zegwaard aan het eind fen door een ongekend fraaie sprong van de boeiende en voor de turnsters zware finale van de Amstelveense. De meisjes van 't Nederlands kampioenschap van de NKGB. stonden gelijk bij het ingaan van de Vijf/honderdste punt, juist genoeg om de fel- laatste ronde. De afloop daarvan begeerde titel in de wacht te slepen. Bovendien kennen wij uit de aanhef. het kleinste verschil, dat mogelijk is. T u ui In dit turngeweld verbleekten de totaalprestaties van de andere deel neemsters. Hoe kon het anders? Ellie Walraven, gestart met dezelfde kansen als Ria Prins, raakte door een duidelijk mindere vrije oefening en door domme pech met haar kleding op de evenwichtsbalk, direkt al'n eind achterop, zodat na twee onderdelen al vaststond, dat zij voor de titel was uitgeschakeld. Zelfs de derde plaats was niet voor haar weggelegd, want zij werd voor bijgestreefd door Lies Feringa, die de beste prestatie in de vrije oefe ningen leverde: 9.15 punt. Opvallend was bij haar het ritmisch gevoel, meer ontwikkeld, dan bij de andere turnsters; sierlijk en stijlvól, met pas jes, die associaties opriepen aan het ballet, de grote vloer harmonieus en volledig gebruikend, een lust voor het oog. De kleine en stevige Drentse liep hiermee flink in op Ellie Walraven, de Limburgse hoop. Bij de even wichtsbalk profiteerde Lies Feringa van de val en de mislukte afsprong van de rijzige Limburgse. Zij nam de derde plaats over en stond die niet meer af. De tweede Limburgse van het ge zelschap, Mieke Jansen, net als Ellie Walraven van het Blerickse Olympia, consolideerde haar positie uit de hal ve finale en werd vijfde. Corrie van de Schinkel stelde iets teleur. De Uithoornse zakte een plaatsje en Fnppvpi*pn<l rlufl Ria Prins ontvangt de door deken te gaan, was toch te weinig om de eindigde als negende. Hiiierveieiiu uuci Haring beschikbaar gestelde beker en Amstelveense concurrente op afstand Een sterk geconcentreerde Rini de NKGB-wisselbeker uit handen van te houden. Ondanks het gemis van had al het mogelijke gedaan om haar, de heer Straubsecretaris van de de zo nodige morele steun van een in de halve finale opgelopen achter- NKGB. Links van hem staat de voor stand van 0,45 punt weg te werken, zitter van de bond, de heer Hoeyma- 0,05 punt verspeelde zij op Ria met kers en in het midden kijkt rector haar vrije oefening, de evenwichts- Boymans belangstellend toe. balk bracht haar op een kwart punt achter de Leidse en met een schitte rende buksprong met gestrekte aan- i „„j zweef nivelleerde zij het verschil Drumband haalt tussen de twee rivalen. De brug on- tiirnstpre ir» gelijk ging de beslissing brengen. Als twee na laatste was Rini aan de beurt. Een bijzonder vloeiende en Na de feestelijke intocht van de uitermate beheerste oefening, een twaalf turnsters, vooropgegaan door prachtige en trefzekere losse sprong de drumband van de organiserende achterwaarts over de hoge legger en vereniging Victorie, begon een van een feilloze halve schroef als af- de spannendste finales van de laat- sprong werden door de jury gehono- ste jaren. De volle Stadsgehoorzaal reerd met het hoogste cijfer tot dan heeft genoten van sportief en tech- toe gegeven: 9,35 punt. Ademloos had nisch op hoog peil staand turnen, het publiek de oefening meebeleefd, van een haast vlekkeloos georgani- vergeefs speurend naar een onregel- seerde krachtmeting van de beste matigheid in de beweging. Onder katholieke turnsters uit het gehele doodse stilte ontving de zaal het jury- land, van een ontmoeting, die - wie oordeel, sportief applaus toonde de had het ooit kunnen denken - een instemming van allen. zo vreugdevol en feestelijk slot De kansen werden gewikt en ge- «kreeg, wogen: Zou Ria het nog halen? Kon Het begon hoopvol voor de Leidse zij het opbrengen, als allerlaatste favoriete: haar vrije oefening - op turnster, Rini Zegwaard te evena- het allerlaatste moment toch weer ren, voorbij te streven? Het leek een haar oude muziek, met een nieuwe onmogelijkheid. aangepaste oefening, in plaats van de nieuwe, door Henk Franke, direk- Rio -oJt teur van de Leidse Sleuteltjes, op IVia reen nei muziek gezette oefening - bracht 9,05 Stiller als nooit tevoren maakte de op, iets meer dan Rini Zegwaard be zaai zich op om Ria's oefening „mee machtigde. Ria greep hoog met deze te turnen". Uiterlijk onbewogen stap- oefening, een gedurfd staaltje, dat te Ria op de vloer. In een schitterend ons de indruk gaf, dat Ria kennelijk uitgebalanceerde oefening, met een „alles of niets" speelde. Het werd minuscule hapering op de hoge leg- alles. Een misschien iets te hoge ger, gevolgd door een verrassende en waardering van 8,95 voor de even- onvoorbereide improvisatie, presteer- wichtsbalk, met weer een kundige de zij het ongelooflijke? 9,40 was de improvisatie, toen 't even mis dreigde Niemand van dc uitgelaten sup- speeeh legde hij de nadruk op de waardering van de jury. Uitgelaten 6 veerde de Victorie-aanhang als één portersschare verliet de sfeervolle waarde van de sport voor de jonge man overeind. Waar niemand na de Gespannen volgen de meisjes de ver- zaal> de officiële prijsuitrei- mens. Hij feliciteerde alle deelneem- 9,35 van de kampioene 1962 op had richtingen van de tegenstandsters. t durven rekenen, was gebeurd. Ria V.l.n.r. Ellie Walraven (vierde), Ria kinS en de passende huldeblijken sters met het feit, dat zij er een Prins was kampioene! Prins en Rini Zegwaard (tweede), achter de rug waren. Nadat de drum- waardige en mooie sportmiddag van band van Victorie de twaalf ver- hadden gemaakt. Alvorens de win- moeide turnsters had binnengeleid, nares te feliciteren met haar prach- sprak als eerste de geestelijke advi- tige prestatie, verklaarde hij, aller- seur van de NKGB, rector Boymans. eerst het standpunt van de katho- In zijn tamelijk emotioneel geladen lieke kerk inzake de sport in ka tholiek verband uiteen te willen zet ten. In felle bewoordingen veroor deelde rector Boymans het stand punt, dat door een sportredakteur van De Volkskrant ingenomen werd in een artikel over Theo Bos uit Vo- lendam, die zijn eindpunt in de ka tholieke turnsport had bereikt en overging naar het Koninklijk Neder lands Gymnastiekverbond. Spreker verweet de schrijver van het artikel, dat hij de sport in katholiek verband een dolkstoot heeft willen toebren gen. Ondergraving van het principe van de Kerk (namelijk het hoogste goed in de sport is niet de prestatie, maar de menselijkheid en de ont plooiing van de mens) achtte hij uit den boze. Ria aan de brug-ongelijk Dissonant Zonder de waarde en de inhoud van zijn woorden te willen beoor delen, vragen wij ons wel af, of de plaats en de tijd geëigend waren om dergelijke uitlatingen te doen. Immers, bij zo'n feestelijk gebeu ren als gistermiddag lijkt het ons alleen al tegenover de twaalf moe gestreden turnsters misplaatst om over een dergelijk onderwerp te praten. De turnsters hebben part noch deel aan deze kwestie en zij verwachten terecht een wat op gewekter onderwerp in een felici tatie-toespraak. Jammer, maar wij - en wij niet alleen - vonden het de enige dissonant in deze wel luidende turnsymfonie. •Terwijl trainer Delfos lachend toe kijkt laat Victorievoorzitter Wout Bergers zich niet onbetuigd. Deze hartelijke omhelzing heeft Ria best verdiend. Links op de foto Tini Nies ten (achtste) en rechts Mieke Jansen, die de vijfde plaats veroverde. Nader vernemen wij, dat Victorie in een brief aan het hoofdbestuur van de NKGB geprotesteerd heeft tegen het feit, dat rector Boymans een openbare manifestatie van de gym nastiek in katholiek verband heeft aangegrepen om een onderwerp aan te snijden, dat thuishoort in een bondsvergadering. De .gymnastiek vereniging is van oordeel, dat door dc uitlatingen van rector Boymans het sportieve karakter van deze turn- strijd naar de achtergrond is gedron gen. Stralend middelpunt Na de toespraak van de rector, fe liciteerde de heer Hoeymakers, voor zitter van de NKGB, in een vlot en toepasselijk toespraakje de winnares van het toernooi en de andere prijs- winnaressen, waarna de heer Wout Bergers, de aktieve en onvermoei bare voorzitter van Victorie de eer te beurt viel „zijn" Ria te huldigen. Deken Haring, die met vele andere vooraanstaande personen de wed strijden heeft gevolgd - o.a. waren aanwezig vele bestuursleden van de NKGB en van al of niet aan de titel strijd deelnemende verenigingen en de heer Ras. als vertegenwoordiger van het ministerie van O. K. W., - informeerde lachend bij Ria Prins, of hij de beker eens mocht zien die zij had gewonnen. Laat die beker nu beschikbaar zijn gesteld door diezelf de deken Haring. Hetgeen natuurlijk bij de omstanders die hier getuige van .waren, de nodige hilariteit ver oorzaakte. Omringd door vele supporters, fa milieleden en vrienden, was Ria Prins het stralende middelpunt van het slot van het turnkampioenschap UITSLAG EN TUSSENSTANDEN halve vrije even- paard- brug Tot. finale oef. wichtsb. sprong ongelijk 1. Ria Prins (Victorie, Leiden) 35.30 2. Rini Zegwaard (FIT, Amstelv.) 34.85 3. Ellie Feringa (Sportlust, Erica) 34.75 4. Ellie Walraven (Olymp., Blerick) 35.30 5. Mieke Janssen (Olymp., Blerick) 33.70 6. Josje Aarts (Prinsenbeek) 32.50 7. Ans de Koning (FIT, Amstelveen) 33.35 8. Tini Niesten (USV, Uitgeest) 31.80 9. C. v.d. Schinkel (VDO, Uithoorn) 31.85 10. Nellie Buur (WWSV, Akersloot) 31.30 11. Ellie Snijders (Durfal, Breda) 30.50 12. Ineke v.d. Akker 30.10 (St.Dionysius, Tilburg) 9.05 9,30 8.85 9.15 8.— 8.75 8.6 8.45 7.— 8.8 8.75 8.55 8.S 8.25 8.70 8.3 8.05 7.35 8.4 8.35 8.10 8.3 8.20 7.20 8.3 9.40 71.75 9.35 71.70 9.10 70.25 9.20 70.10 8.95 68.35 8.65 66.50 8.65 66.30 8.25 66:25 8.— 65.10 8.45 63.55 7.95 63.20 8.20 62.05 HOE ZE HET ZELF VONDEN RIA PRINS: „Nee, ik heb heus niet gehuild. Ik ben overgelukkig. Zenuwachtig? Gek hè, helemaal niet. M'n moeder was veel nerveuzer. Ik vond het reusachtig, dat Rini (Zegwaard) zo sportief reageerde. Het was toch echt niet leuk voor haar, ze was tenslotte dè favoriete, maar ze feliciteerde me direkt. Joh, wat ben ik blij!" RINI ZEGWAARD (Amstelveen), vertelde met lichtelijk betraande ogen: „Nou, ik heb het even moeilijk gehad, dat mag u best weten. Maar Ria heeft het eerlijk verdiend. Haar brug'oefening was heel wat zwaarder dan de mijne. Het was juist, dat de jury die hoger waardeerde. Alleen haar evenwichtsoefening vond ik wat te hoog aangeslagen door de jury, maar misschien heb ik bij sommige oefe ningen ook wel wat teveel gehad. Wat mijn eerste reaktie was? Het lijkt een beetje raar, als ik het zeg, maar ik dacht: Ik ben nummer twee!,, MIEKE JANSSEN, de lachende Limburgse, gaf laconiek het volgende commentaar: „Ik ben best tevreden over mijn vijfde plaats. Ik ben aan de finale begonnen met het idee: zie dat je die vijfde plaats houdt, Mieke, laat je niet op je kop zitten. Voor Rini was het wel een teleurstelling, maar ja, niks aan te doen. 't Is eenmaal sport." CORRIE VAN DE SCHINKEL uit Uithoorn: „Die negende plaats die ik gehaald heb viel me mee. Ik had er niet op gerekend. En ik kan nog hoger, ik ben pas negentien jaar." Sen pachtige balans van Rini Zeg waard op de evenwichtsbalk

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7