Tsjoe En-lai belooft Arabieren in Palestina blijvende steun Dambreuk bij Los Angeles MAANDAG 16 DECEMBER 1963 54e JAARGANG No. 16.105 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LE1DE1S EIS OMSTREKETS Oostberlijns kerstmannetje Telef. 209 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 n.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0.73 p.w., 3.15 p. mnd., 9.45 p. kw. Franco p.p. 9.95. Adv. 18 et. p. mm., Telefoontjes 1.5 Gezamenlijke strijd tegen imperialisten Premier Tsjoe en-Lai van commu nistisch China heeft zaterdagavond op het banket in Cairo, hem aange boden door president Nasser van de VAR, met nadruk verklaard, dat Chi na de Arabieren in Palestina heeft gesteund en zal blijven steunen in hun strijd voor de uitoefening van hun wettige rechten. In een verklaring vergeleek Tsjoe en-Lai de vriendschap tussen Egypte en China met de „altijd stromende Nijl en de Gele rivier". Hij voorspel de, dat de Verenigde Aziatische en Afrikaanse volken overwinningen zullen blijven behalen in kwesties van nationale onafhankelijkheid en we reldvrede. Tsjoe en-Lai wilde bij zijn eerste bezoek aan Afrika hulde betonen aan alle landen, die sedert kort onafhan kelijk zijn. Hij voegde hieraan toe: „alle onderdrukte landen zullen him vrijheid verkrijgen". President Nasser had eerder in een toespraak hulde gebracht aan het „grote Chinese volk, dat aan het hoofd van de volken stond die ons steunden toen het imperialisme. een gewapende aanval op ons onder nam, nadat wij ons opnieuw meester hadden gemaakt van het Suezkanaal". De Verenigde Naties kunnen hun rol niet doeltreffend vervullen „zonder dat het ware China zijn rechtmatige zetel bezet", aldus Nasser. In de loop van zondag bracht Tsjoe en-Lai een bezoek aan het Nog kans op Kerstbezoek aan Oost-Berlijn? De Oostduitse vice-premier A. Abusch heeft burgemeester Brandt van West-Berlijn voorgesteld een bespreking te houden om de kwestie van het verlenen van vergunningen aan West-Berlijners voor een bezoek aan Oost-Berlijn in de periode van 16 december tot 15 januari tot een oplossing te brengen. Abusch verzekerde, dat de onder tekening van een overeenkomst „geen erkenning van twee of drie Duitse staten insluit", maar dat het alleen maar ging om de mogelijkheid, dat West-Berlijners hun verwanten in Oost-Berlijn bezoeken. Het bestuur van West-Berlijn heeft erin toegestemd, in West-Ber lijn 12 bureaus te openen waar PTT- ambtenaren uit Oost-Berlijn de ver zoeken van West-Berlijners voor een bezoek aan Oost-Berlijn in ont vangst zullen nemen, aldus is offici eel in Oost-Berlijn bekendgemaakt. Egyptisch museum in Cairo. Hij kwam daar volgens de directeur van dit museum tot de conclusie, dat de Egyptenaren 4000 jaar geleden ver der waren dan de Chinezen. In het gastenboek schreef de Chine se premier: „Zowel China als De VAR hebben een schitterende oude cultuur. Wij geloven, dat er zich nog schitte render vooruitzichten zullen voordoen bij de toekomstige ontwikkeling van onze landen". Doodgevroren op vlot Gisteren is een overlevende, naar men vreest de enige, gevonden van het vrijdagochtend ter hoogte van Namsos, een plaats in Noord-Noor- wegen, gezonken Noorse vrachtschip „Jonetta". De geredde zeeman was de gezagvoerder van het 850 ton meten de schip. Hij had 54 uur rondgedre ven op een vlot. De kapitein vertelde dat zijn bemanning van tien koppen getracht had een reddingsboot neer te laten, nadat het schip in het tal rijke eilandjes en onderzeese rotsen te Jende kt stgebied was lekgesto- ten. De reddingsboot sloeg echter stuk tegen de scheepswand. De opvaren den wierpen toen een reddingsvlot in zee waarop negen mannen onder wie de kapitein, zich in veiligheid konden stellen. In de nacht van vrijdag op zater dag sloeg echter het vlot om. Toen men zich weer aan boord had ge werkt werden vier mannen vermist. Van de resterende vijf overleefde al leen de gezagvoerder de ijzige koude. De anderen, doorweekt van het zee water, vroren dood. Het vlot werd zondag door twee Noorse vissers ge vonden. DINAH WASHINGTON OVERLEDEN De 38-jarige Amerikaanse jazz zangeres Dinah Washington is gister morgen dood op bed gevonden. De doodsoorzaak is nog niet vastgesteld, maar aangenomen wordt dat zij te veel kalmeringspillen heeft geslikt. Dinah Washington (in werkelijk heid heette zij Ruth Jones) werd op 29 augustus 1924 in het plaatsje Tuscaloosa in Alabama geboren. Als kind speelde ze zeer begaafd piano en op haar vijftiende jaar won ze als koorsoliste een eerste prijs in een uit voering van religieuze muziek. Haar carrière als pure jazz-zange- res werd eigenlijk reeds in 1958 af gebroken. Toen schakelde Dinah Washington zonder meer over naar het wereldje van de dure dollars, waarin alleen plaats is voor schreeu werig ritme en rock and rooi muziek. In de herinnering echter blijven de vele platen uit haar glans- tijd als „Dinah", „the best in blues" en „Washington sings the blues". Duizenden zijn vanmorgen in de In donesische hoofdstad de straat opge- vlucht toen een reeks krachtige aard schokken de gebouwen deden schudden. Een schok duurde zelfs ongeveer tien gesonden. Ook het grote hotel Indone sia, dat speciaal met het oog op aard bevingen is versterkt, schudde op zijn fundamenten en ruiten op de veertien de verdieping sprongen. Over slachtoffers of grote schade is nog niets gemeld. Drie mannen beschuldigd van ontvoering van Sinatra jr. Dit weekeinde zijn drie mannsen officieel beschuldigd van de ontvoe ring van Frank Sinatra jr. vorige week zondag. Tegelijkertijd is een groot deel van de losprijs van 240.000 dollar, die Sinatra sr. hun betaalde, teruggevonden. Twee van de drie mannen, Barry Keenan en Joseph Anisler, beiden 23 jaar, werden zaterdag in Los An geles gearresteerd. De derde man, de 42-jarige John Irwin in San Diego. De borgsom voor hun voorlopige vrijlating is gesteld op 50.000 dollar. Tot dusverre is van de losprijs 216.000 dollar teruggevonden. De da ders kunnen tot levenslang worden veroordeeld. Koudegolf in Italië eiste elf doden Sneeuw,vorst en mist heersen in vele delen van Italië. Het doden cijfer van de koudegolf is gestegen tot elf. Treinen kregen vertraging en het wegverkeer was een chaos. In Ve netië liggen de gondels gemeerd met een sneeuwlaag bedekt. De sneeuw bedekt ook de bloementuinen aan de Italiaanse Rivièra. Ook in Milaan en Turijn is sneeuw gevallen. In de Spaanse provincie Catalonië was de sneeuwval zo hevig dat trein en telefoonverbindingen ernstig wer den gestoord. Het onderzoek door het FBI naar de ontvoering van Frank Sinatra jr. heeft niet alleen verscheidene arresta ties, maar ook vrijwel het gehele losgeld van 240.000 dollar opgeleverd. Fotolinks: de 42-jarige John Irwin uit Hollywood, de oudste verdachte in het politiebureau van San Diego in Californië nadat hij was gearresteerd. Men vond bij Irwin een ring met de initialen „F.S." en bijna vijftigduizend dollar. Foto rechts: twee FBI-ambtenaren (links) tonen het op een tafel uitgelegde geld aan persmensen. Amerikaan naar N.-Korea uitgeweken Het Amerikaanse achtste leger heeft bekendgemaakt, dat een 19-jarige Ame rikaanse militair blijkbaar naar Noord- Korea is uitgeweken. De militair, Jerry Wayne Parrish, verdween 10 dagen ge leden toen hij in de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Korea pa trouilleerde. Hij had zijn geweer achter gelaten en zijn patronengordel. Op een briefje stond: „Zeg tegen mijn moeder, dat ik van haar houd. Ik kom nog wel eens thuis. Zeg mijn vrienden vaarwel". VIER DODEN IN EXCLUSIEVE WOONWIJK Hefschroefvliegtuigen en reddings ploegen zochten de gehele zondag naar overlevenden en slachtoffers van een dambreuk in Los Angeles, die naar schatting het leven heeft gekost van vier personen. Tot zon dagavond waren drie lijken gebor gen. Door een breuk in 'n dam voor een waterreservoir werd de exclu sieve woonwijk Bald win Hills in korte tijd herschapen in een met modder overgoten ruïne. Door de breuk in de dam kwam meer dan een miljoen ton water vrij dat twee uur lang het gebied over stroomde en daarbij huizen, auto's, bomen en alles wat maar in de weg stond vernielde of geheel wegvaag de. Dat niet meer slachtoffers zijn te betreuren is te danken aan het feit dat de polit pe de bewoners tijdig kon Hongarije wil geschillen met V.S. bijleggen Hongarije heeft de Verenigde Sta ten laiten weten, dat het bereid is, besprekingen te openen om alle ge schilpunten tussen beide landen uit de weg te ruimen, met inbegrip van dat inzake kardinaal Josef Minds- zenty. De Hongaarse regering deed dit bij monde van haar onderminis ter van buitenlandse zaken Peter Mod, die zaterdag een onderhoud van 35 minuten met zijn Amerikaanse ambtgenoot Avereli Harriman had. Een van de belangrijkste kwesties die de Amerikaanse regering gaar ne geregeld zou zien is die inzake schadevergoeding voor de Ameri- kaansebezdittinigen die de Hongaarse regering na de oorlog heeft genatio naliseerd. Het zou om een bedrag van 40 toit 60 miljoen dollar gaan. Wait kardinaal Mindszenty betreft, die al sinds 1956 als vluchteling in het gebouw van de Amerikaanse le gatie te Boedapest vertoeft, stellen de Amerikaanse autoriteiten zich op het standpunt, dat dit een zaak is die toch in de eerste plaats tussen de Hongaarse regering en het Vaticaan moet worden geregeld. De Hongaar se regering zou voorts over uitbrei ding van de h andels betrekkingen wil len spreken. waarschuwen voor de ramp, toen 'n grote scheur was ontdekt in de dam- wand van het reservoir. De materiële schade wordt geschat op ongeveer 40 miljoen gulden. De burgemeester heeft de wijk tot rampgebied verklaard. In totaal 16.500 inwoners en 9000 woningen hebben schade geleden van de ramp. In sommige delen van de wijk be reikte het water de daken. Helikopters haalden mensen van daken af en brachten hen naar vei liger oorden. De watervloed over spoelde twee dames in een auto. Een van de dames werd gedood, de an dere kon worden gered. In de stad zijn opvangcentra ingericht voor de evacué's. De hoofdingenieur van de gemeente energie en waterleiding-bedrijven zei, dat er geen verklaring was voor de breuk in de dam, die in 1950 werd gebouwd. AAN ONZE ABONNEES De ingrijpende stijging van loonkosten, welke met ingang van het nieuwe jaar gaat optreden, zal, naar u bekend zal zijn, voor een deel moeten worden opgevangen in de prijzen. Reeds werd in pers, radio en televisie bekend gemaakt, dat nagenoeg alle Nederlandse kranten moesten besluiten hun abonnementsprijzen aan de komende situatie aan te passen. Het spijt ons u te moeten berichten, dat ook De Leidse Courant zich genoodzaakt ziet haar prijzen opnieuw te verhogen. Wij geven u hierbij de verzekering, dat de reeds eerder ingezette kwaliteits verbetering van ons blad in versterkte mate zal worden nagestreefd. Na overleg met het ministerie van Economische Zaken zullen onze abonnementsprijzen vanaf 1 januari 1964 bedragen: weekabonnement 0,78 maandabonnement 3,35 (excl. 0,10 incasso) kwartaalabonnement 10,05 (excl. f 0,10 incasso) kwartaalabonnement per post 10,55 AUTOMATISCHE GIRO'S Ter vermijding van ongerief voor onze abonnees die automatisch gireren, zal onze administratie de vereiste wijzigingen doorgeven aan de Postchèque- en Girodienst. De hieraan verbonden kosten zijn voor onze rekening. Daar de Girodienst deze wijzigingen voor de kwartaal abonnees eerst op 1 april 1964 kan doen ingaan, verzoeken wij deze lezers beleefd ons het ontbrekende bedrag over het eerste kwartaal 1964 a ƒ0,60 apart te willen gireren. DIREKTIE DE LEIDSE COURANT China doet liever de deur dicht Die Chinese pens heeft gisteren vij- ainidig gereageerd op een verklaring van die Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken voor kwes ties van het verre oosten, Roger Hils- man. Deze had vrijdag in San Fran cisco gezegd, dat de VS bereid zijn „die deur open te houden voor de mogelijkheid van verandering" in de betrekkingen met China. Hij voegde er echter aan toe, dat er geen sprake van verbetering kan zijn zolang Pe king erop blijft staan dat de VS hun banden met de regering op Formosa verbreken. De premier van Communistisch China Tsjoe en Lai is zaterdagochtend in Cairo aangekomen voor een bezoek van een week aan .de Verenigde Arabische Republiek. Foto: Tsjoe en Lai lacht hartelijk tijdens een ont vangst, terwijl president Nasser toekijkt. Moord met postordergeweer Een zwakzinnige heeft zaterdag in het Westduitse dorp Marne 'n hem onbekende man op straat doodgeschoten met een kogel uit een snelvuurgeweer, dat hij bij een postorderbedrijf had gekocht. Akkoord over de vrijlating van gijzelaars in Bolivia Er is een goede kans op vrijlating van de Nederlandse ingenieur C. Bloot, de vier Amerikanen en 14 an deren, die door de Boliviaanse mijn werkers als gijzelaars worden vast gehouden. Zaterdagavond werd een akkoord gesloten tussen de regering en de vertegenwoordiger van de sta kende mijnwerkers van Catavi. Het akkoord behelst de vrijlating van de gijzelaars op voorwaarde, dat de regeringstroepen rond Catavi wor den teruggetrokken en dat aange houden rode vakbondsleiders Pimen- tel en Escobar een onpartijdige be rechting krijgen. Het vergelijk kwam tot stand door bemiddeling van de aartsbisschop van La Paz, mgr. Julio Isidoro Antezana. Radio-Catavi, in handen van de opstandige mijnwerkers, heeft ge meld, dat zich bloedige botsingen hebben voorgedaan tussen de boeren- militie onder bevel van de regering en voorposten van de stakers. De mijnwerkers uitten voorts twijfel over de authenticiteit van de bood schap die uit La Paz over de radio is omgeroepen en waarin deze mel ding maakt van het akkoord. Aanslag in Columbia 150 km ten zuidwesten van Bogo ta in Colombia is gisteren een aan slag gepleegd op een autobus, die dioor militairen werd beschermd. Er vielen 17 doden en 24 gewonden. Men had een helse machine midden op de weg geplaatst. Toen de bus er boven was, liet men haar van een afstand ontploffen. De plegers van de aanslag zijn ontkomen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ZOEKT U EEN Goed Anker Horloge voor 30,- en 40,- of het aller beste van 200,- en 400,-. Hörloger v. d. WATER, Haar lemmerstraat 207 heeft het. Eterna - Certina - Prisma - Junghans - Ewe - Anker. Toenemende kans op neerslag Gedurende het weekeinde stond het weer in onze omgeving onder invloed van een rug van hoge luchtdruk, wel ke zich langzaam naar het zuiden verplaatste. Vooral in de nacht van zaterdag op zondag daalden de .tem peraturen sterk en vroor het op ver schillende plaatsen omsteeks 13 gra den. In de nacht van zondag op maandag passeerde een zwak front waardoor de temperaturen niet zo laag waren en zich op uitgebreide schaal mist vormde. Inmiddels is een frontensysteem behorende bij een de pressie boven Noordwest-Rusland ta melijk snel over Scandinavië naar het zuiden getrokken waardoor de vorst in Zweden, Noorwegen en De nemarken tijdelijk verdween. Dit front zal zich komende 24 uur tot over ons land verplaatsen en de kans op sneeuw, plaatselijk mogelijk ook regen of ijzel doen toenemen De tem peraturen lopen dan verder op en kunnen, voornamelijk in de kustpro vincies tijdelijk boven het vriespunt komen. Echter wordt na het passe ren van het storingsgebied bij noord oostelijke winden weer koudere lucht aangevoerd en zal de vorst waar schijnlijk terugkeren en gaan toene men. ZON-EN MAANSTANDEN 17 Dec.: zon op 8.43, onder 16.29; maan op 9.50, onder 17.41. H oogwaterstanden 17 Dec.: v.m. 3.59; n.m. 16.07. KORRELTJE Een optimist ziet mogelijk een licht, waar er geen is, maar waarom moet er altijd een pessimist naar (Advertentie) toe rennen om het uit te blazen?

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1