LUXE BOUWDOOS VOOR PRACHTIG TANKSTATION jCeuU iUwtcaduM vow uw vmh! Proces-verbaal voor Kamerleden PROVINCIALE STATEN VAN Z.-HOLLAND BEGONNEN DEBAT OVER PLANOLOGISCHE ONTWIKKEUNG VOORZICHTIGHEID GEBODEN MET PRIJSVERHOGINGEN NA JANUARI KONINGIN EEN DAG TE GAST IN VROLIJK JUICHEND LIMBURG Prov. Staten van Zuid-Holland Explosies dreunden in Woubrugge VERLAGING INKOMSTENBELASTING NIET EERDER DAN IN 1965 DONDERDAG 12 DECEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT nèt echt, met plastic deuren, ramen, Esso-pompen, enz. Precies op maat voor de meeste speelgoed autootjes. Slechts Vele Esso-dealers hebben deze bouwdoos in voorraad. Zorg dat u er vlug bij bent! De Tweede-kamerleden ir. H. Vredeling (PvdA) en W. P. G. Ass- mann (KVP) hebben zich gisteravond met opzet laten verbaliseren in een trein, die van Rotterdam op weg was naar België. De Kamer leden waren gaan zitten in een coupé, die in de Beneluxtreinen is gereserveerd voor douaniers. Er zijn in het recente verleden al meer moeilijkheden ontstaan naar aanleiding van deze eerste klasse coupé, die aan zes man plaats biedt. Reizigers ergerden zich eraan," dat deze coupé vaak slechts door twee personen wordt bezet, terwijl vele reizigers met een staan plaats genoegen moeten nemen. Ook gisteravond was deze trein weer tjokvol. De Kamerleden besloten plaats te nemen in de voor de dou ane gereserveerde coupé en weigerden deze, ondanks herhaalde aan sporingen, te verlaten. Zij stonden er zelfs op, dat de conducteur proces-verbaal opmaakte. Ir. Vredeling was op weg naar Parijs; hij is lid van het Europese parlement. De heer Assmann woont in Roosen daal Zoals bekend heeft de heer H. Nederhorst (PvdA) onlangs in de Tweede Kamer vragen gesteld over de bewuste douane-coupé. De staatssekretarissen van Verkeer en Waterstaat en van Financiën antwoordden hierop in het begin van deze maand. Zij deelden toen mee, dat, nadat overeenstemming zou zijn bereikt met de Belgische autoriteiten, een nieuwe ruimte zal worden geschapen voor de doua niers. De staatssekretarissen zeiden in hun antwoord er begrip voor te hebben, dat de (lege) douane-coupé de wrevel opwekt van de reizigers. (Advertentie) Staatssecretaris Bakker: Oostelijke Maastunnel door aanrijding verstopt Een uur lang is gisteravond het verkeer door de oostelijke buis van cÈe Maastunnel in Rotterdam ge stremd geweest. Op de linker rijbaan raakte een personenwagen beklemd tussen twee autobussen van de RET. De bestuurder van de personenauto werd licht gewond. De politie leidde het verkeer over de Maasbruggen, omdat, door h£t vrijmaken van de tunnel en door het onderzoek naar de schuldvraag van de aanrijding, de tunnel tijdelijk was verstopt. Hie.rdoor onstond veel stag natie. In Stockholm gaan geruchten, dat prinses Desiree van Zweden zich gaat verloven met de edelman baron Niclas Silfverschioeld. Geruchten als zouden zij verliefd op elkaar zijn, doen echter al langer de ronde. Het koninklijk huis heeft bekendgemaakt geen commentaar te kunnen geven. In een beschouwing over de con currentiepositie in het midden- en kleinbedrijf heeft de staatssecretaris van Economische Zaken, drs. J. A. Bakker, gistermiddag in de te Utrecht gehouden bondsvergadering van de Nederlandse Rooms-Katholieke mid denstandsbond een dringend beroep gedaan op alle ondernemers om met prijsverhogingen na 1 januari zo voorzichtig mogelijk te zijn. Het reële gevaar dat ons bedreigt, aldus de staatssecretaris, is dat de prijsstij ging zal „doorschieten" en dat dan nieuwe looneisen worden gesteld. Dan komt men onvermijdelijk in de prijzen- en lonenspiraal terecht en dat moet voorkomen worden. Dat kan worden voorkomen als overheid, werknemers en ondernemers teza men blijven streven naar het welsla gen van een evenwichtig economisch beleid, naar een rustige groei. De staatssecretaris riep op zich de me dewerking aan en medeverantwoor delijkheid voor dat beleid juist het larisstijginig brengt ook een verho ging van de belastingopbrengst met zich mee. Dit deelde de minister van financiën, prof. Witteveen mede. Ver moedelijk zei deze meer dan 300 mil joen guilden bedragen. De minister liet zich vaag uit over de wijze, waar op hij dit extraat j|e zal besteden. Misschien voor de woningbouw, hoe wel het voor deze sector beter is aan te kloppen bij de kapitaalmarkt. De minister zette nog eens uiteen hoe hij het evenwicht op de arbeids markt tot stand hoopt te brengen. Wij hebben hogere lonen toegestaan. Hoewel hierdoor een inflatoire ont wikkeling en een waardeverminde ring van het geld in de handen kan worden gewerkt, zal dit kunnen lei den tot ontspanning op de arbeids markt. komende jaar bewust te zijn. Dat zal dan een essentiële bijdrage zijn tot het welslagen van het beleid. De staatssecretaris merkte op dat de middenstandsorganisaties en de overheid beide tot taak hebben de welvaart te bevorderen, maar de pri maire taak rust op de organisaties daabij geholpen en gestimuleerd door de overheid. Bedrijfsleven en over heid staan daarom niet tegenover elkaar, maar naast elkaar, elkaar aan vullend. De overheid kan deze taak echter alleen met succes vervullen als zij zich gesteund weet door de organisaties. MIDDENSTAND BELANGRIJK De staatssecretaris herinnerde er zijn gehoor aan dat er in het economi sche leven steeds groei en afsterven is. Evenmin als de voorzitter van de NRKM hecht hij veel waarde aan hetgeen onheilsprofeten over de be staansmogelijkheden van de midden stand hebben gezegd. Drs. Bakker acht het onvoorstelbaar dat het groot bedrijf op den duur de taak van de middenstand zou overnemen. Hij acht het veel waarschijnlijker dat bij de groeiende welvaart de con sument weer meer prijs zal gaan stel len op service en op de verzorgende functie van de middenstand. Natio naal gezien moet er de middenstand ales aan gelegen liggen de welvaart te bevorderen. Als hij daaraan geen constructieve bijdrage levert onder graaft hij zijn eigen positie. De staatsscretaris vestigde er de aandacht op dat men er aan moet wennen dat er een schaalvergroting is. Men moet met de herinnering aan de jaren dertig niet blijven spreken over een schijnwelvaart, maar men kan thans spreken van een groei van de welvaart. IN DE PAS LOPEN Bezorgd. Bij de overheid is er het besef dat, voor zover overheidsmaatregelen en In deze begrotingsbehandeling was wetgeving nog tendensen vertonen er ook nog een "treffen tussen de die gebaseerd zijn op de ervaringen PvdA-fraetie en prof. Zijlstra, de ex- uit de jaren dertig, daaruit belemme- minister van financiën die gezegd ringen kunnen ontstaan voor ont- had, dat de arbeiders zichzelf tref- plooiing. Die belemmeringen zullen fen, wanneer zij de prijsstijgingen moeten worden weggenomen en ver mat nieuwe loonsverhogingen willen vangen door stimulerende maatrege- voor zijn. De heer Kloos (PvdA) len. vond, dat, wanneer een bezweren de vinger geheven moet worden, de- Het gaat er om, of de middenstand ze gericht moet worden op het ka- bij de economische groei in de pas binet-De Quay, dat de lonen te lanr| kan blijven lopen.-De staatssecretaris vastgehouden heeft. Later onder heeft geen zorg daarover wanneer hij streepte prof. Zijlstra zijn betoog, de middenstand als groep, als totali- Het kwam voort uit ernstige bezorgd- teit beschouwt. beid. Een mogelijke klap komt al- Sprekende over de mededeling zei de staatssecretaris o.m. dat het groot bedrijf door veranderde koopgewoon ten en levenswijze van de consument meer aan de consument appelleert dan andere bedrijven. Hij zou het, de machtspositie buiten beschouwing la tende maar alleen de concurrentie u vi K - e. belichtende, een fout van de eerste «.n 'w i nmgm "ee" gisteren door een lange haag mijnscholieren orde achten wanneer het grootbedrijf RH Lmibut> tegemoet kwamen. Met een salon- nu maar in zijn «roei zou moeien hl,'" Brabants-Lint- rijtuig van het eigen spoorbedrijf worden geremd. De overheid moet rt™. A» koningin be- werd een excursie gemaakt naar de daarentegen de concurrentie-wil en Koningin^dr F J a**h fïoübcn JSP™*" chemische becferi.i- -kracht van de middenstand verster- Om ongeveer kwart voor elf arri-^Gn' veerde de koningin met haar gevolg bij het gemeentehuis in Weert. De jeugd drumband van de St. Hierony- musschool ontving het hoge bezoek met muziek en vendelzwaaiers van de schutterijen van Weert gaven een demonstratie. In de raadszaal gaf de burgemees ter dir. H. A. C. M. van Grunsven aan de hand van kaarten en maquettes een beeld van de industriële ontwik keling van Weert na de aanwijzing in 1959 tot primaire ontwikkelings kern. Hierna vertrok het hoge gezelschap voor een rondrit -door Weert. Via de industrieterreinen ging die tocht naar de nieuwbouw van het Bis schoppelijk college waarbij ook mgr. drs. P. J. van Odijk, vicaris-generaal van het bisdom Roermond aanwe zig was. Roodkapje. KAN STEDELIJKE ONTWIKKELING NOG IN GOEDE BANEN? Provinciale Staten van Zuid-Hol land hebben gisteren een begin ge maakt met de bespreking van de stu die van Gedeputeerde Staten „tus sentijdse verkenning inzake de plano logische ontwikkeling van Zuid-Hol land". Deze studie geeft een over zicht van de huidige stand van za ken en van de problemen, waarmee Zuid-Holland in de eerstkomende de cennia zal worden geconfronteerd. Uit de Statenvergadering was om een dergelijke studie gevraagd, omdat sinds in 1957 de studie „Randstad en Delta verscheen allerlei ontwikke lingen zijn voortgegaan. wegen eerst dan nieuwe railverbin dingen aanleggen als deze rendabel kunnen zijn,, „het railvervoer moet juist kunnen bijdragen aan de ont wikkeling van de streken, aldus spre ker. WATERWINNING Dr. ir. W. Verhoeven (PvdA) sneed het probleem van de waterwinning en de luchtverontreiniging aan. Hij meende, dat. Gedeputeerde Staten de mogelijkheden voor de waterwinning onderschatten, zeker van zuiver drinkwater en betreurde het dat geen aanwijzing werd gegeven voor de mogelijkheid van een studie van het betrekken van zuiver water uit het binnenland. Spreker drong er op aan om spaarbekkens voor drink water een plaats te geven in het ge heel van de recreatie. KANT De eerste spreker bij het debat dr. J. Winsemius uit Leiden (PvdA) stel de met nadruk dat het middengebied van Zuid-Holland niet opgeofferd mag woren aan ongeleide stedelijke bebouwing. Het gebied moet open blijven. Ook doorsnijding met wegen wees spreker af. Dr. Winsemius was teleurgesteld, dat de studie niet aan-- geeft hoe de ontwikkeling van de Europoort zal zijn en welke beslis singen op regeringsniveau worden genomen met betrekking tot de Maas vlakte, waar Rotterdam een nieuw havengebied wenst. Dr. Winsemius vroeg aandacht voor groen-voorzie- ningen rond de grote steden. Rotter dam moet z.i. zeker vier of vijf voor zieningen hebben in de geest van het Amsterdamse bos. GROENE HART Ook dr. R. Eijsink (KVP) vroeg bij zondere aandacht voor „het groene hart" van Holland. Hij zeide niet zo optimistisch te zijn als Gedepu teerde Staten, dat de stedelijke ont wikkeling nog in goede banen ge leid kan worden. „Het groene hart" wordt op tal van punten aangetast aldus spreker, die vroeg streekplan nen voor dit gebied, waarbij de be stemming van de grond wordt vastge legd, tegelijkertijd te behandelen. De heer N. van der Brugge (AR) noem- die het onbevredigend, dat de spoor- AMBTSWONING VOOR COMMISSARIS? Provinciale Staten van Zuid-Hol land hebben besloten voor f 320.000 vier panden aan de Riouwstraat aan de gemeente Den Haag te verkopen. Tot de verhuizing naar het nieuwe provinciehuis waren hier gevestigd de provinciale waterstaat en de pla nologische dienst van de provincie. De gemeente Den Haag wil de be schikking hebben over deze panden met het oog op de reeds begonnen sanering van het Bezuidenhout. Be drijven of kantoren, die uit het Be zuidenhout weg moeten, kunnen zo mogelijk dan in de Riouwstraat wor den ondergebracht. Van de gemeente Den Haag heeft het provinciale bestuur een stukje frond van 600 vierkante meter ge- ocht voor f 90.000, deze grond is gelegen naast het nieuwe provincie huis. Hier zal voorlopig een bouwkeet geplaatst worden, maar het provin ciaal bestuur wil over de grond de beschikking hebben omdat er plan nen zijn, t.z.t. te komen tot de bouw van een ambtswoning voor de com missaris der koningin. Wat de luchtverontreiniging aan gaat wees dr. ir Verhoeven erop, dat in bepaalde delen van de provincie, onder andere te Hoogvliet en Per- nis, het leven op gezette tijden niet aangenaam is. De luchtverontreini ging maakt, dat de provincie niet leefbaar blijft. Hierdoor zullen moei lijkheden ontstaan, onder andere bij het aantrekken van arbeidskrachten, zo meende hij. Spreker vroeg een po sitieve benadering van het probleem, onder andere door het instellen van een groot aantal meetpunten in de provincie, in samenwerking met de gemeenten en T.N.O. Gisteren is men te Woubrugge be gonnen met het opruimen van een geschutvloer uit de bezettingstijd, die enige tijd geleden ontdekt werd bij het heien in de Woubrugse „Nieuw bouw". Zoals bekend brak op dit ob stakel de eerste heipaal reeds af. De ongeveer 1 meter dikke vloer met een middellijn vain 7 a 8 meter, die zich een mieter onder het maai veld bevond, was eerst bloot gelegd. De opruimingsfirma Nieuwenhuis uit Hillegom, boorde er vijftig gaten in. Vijf explosies waren nodig om het zware geval in stukken te krijgen, die „hanteerbaar" waren voor de op ruimers. Met enorme klappen, waarvan heel Woubrugge-West dreunde werden Staatssecretaris in Eerste Kamer: Directe belastingen zijn bijna buitensporig" De regering zal hoogst waarschijn lijk dit begrotingsjaar komen met een wetsvoorstel tot verlaging van de in komstenbelasting. De datum van in voering zal dan in ieder geval nog niet in 1964 liggen. De regering wil in verband met de conjuncturele ont wikkeling de datum later zelf be palen. stukken beton, bewapening en aarde omhoog geslingerd. De foto geeft daarvan een goed beeld. Het staat wel vast, dat zich nog meer van dergelijk bezettingsover blijfselen in de grond bevinden, doch de juiste plaats daarvan is niet be kend. Het is trouwens de vraag of men ze „tegenkomt", liggen ze toe vallig op een plaats, waar een straat is geprojecteerd, waar dus niet be hoeft te worden geheid, dan worden ze ook niet ontdekt. Voor men echter in de omgeving weer gaat heien wordt bodem met behulp van lanige stalen pennen onderzocht. Burg. J. C. van Wageningen heeft gisteren een deel van die opruimings werkzaamheden bijgewoond. Staatssecretaris van financiën, dr. W. H. van den Berge, deed gistermid dag deze mededeling in de Eerste Kamer. Hij was van mening, dat de directe belastingen en met name de inkomstenbelasting bijna buitensporig zijn. „Ik vind het zelfs jammer," aldus de staatssecretaris, „dat ik een ver mindering van de snelle stijging in de tarieven moet gaan verdedigen, terwijl dit in feite niet meer is dan een redelijk en rechtvaardig gelijk maken van de tarieven." De inkomstenbelasting is in ons land de hoogste van alle Europese landen. In Frankrijk is het aandeel van de inkomstenbelasting in de tota le belastingopbrengst 13.7 procent, in Duitsland 23 procent, terwijl in ons land alt percentage op 30 ligt. De sa- Daama trok het gezelschap na de luinch gebruikt te hebbed naar Heel waar de patieniten van huize „&t. An na" de koningin een mooie wand doek met Roodkapje erop aanboden. De avond begon al te vallen toen het gezelschap over tijd bij de staats mijn Maurits aankwam, waar presi- dJenit-dtirecfeur dirs. A. Rottier en bur gemeester dr. J. van Banning van Geleen die koningin en haar gevolg H.M. Koningin Juliana heeft op het paleis Soestdijk een delegatie van de F.A.O., de „Food and Agricultural Organisation", ontvangen, welke een postzegelalbum aanbood. Foto: de koningin in gesprek met het vrouwelijke lid van de delegatie, mevrouw G. J. van Beekhoff-van Selms, die hier het album overhandigt.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9