AANNEMERS VERLANGEN MEER PREMIEWONINGEN Sjeik El Ro-Jenbiet JBPffijÉ pin' Premieregeling moet gewijzigd worden Nederlandse tanker ramt Duitse coaster Kwartje meer voor dienstplichtigen Kijkgenot „wreed" verstoord Diefstal in vishal heel gewoon 1 WMW p /-'■ W&l \Vn Albert Vogel op toernee door Afrika BLIJF BIJ ME MARIANNE! DONDERDAG 12 DECEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Uitbreiding van de bouw van pre- miewoningen en wijziging van de pre mieregeling, zo mogelijk per 1 janua ri, wanneer ook de subsidieregeling voor de woningwetbouw wordt aan gepast. Dit werd gistermiddag door de voorzitter van de Nederlandsche Bond van Bouwondernemers, de heer D. J. Beuker, op de jaarlijkse bonds vergadering in Scheveningen bepleit. Van de bouw van premiewoningen zei hij, dat het in vele gevallen goed koper is dan de woningwetbouw. Uit breiding van de premiewoningbouw achtte de heer Beuker noodzakelijk. De woningwetbouw dient daarbij volgens hem uiteraard te worden be perkt. Deze bouw behoort zich uit sluitend te richten op de woningvoor ziening voor de sociaal-zwakke gezin nen, aldus de bondsvoorzitter. De heer Beuker releveerde, dat de bond minister Bogaers de algehele medewerking heeft toegezegd bij de realisering van zijn plannen. Daarbij zijn de bouwondernemers er van uit gegaan, dat in het kader van het te voeren volkshuisvestingsbeleid het volle gewicht zal worden toegekend aan de wezenlijke functie van de bouwondernemer: hij draagt de vol ledige verantwoordelijkheid voor de door hem ondernomen woningbouw. De functie van de bouwonderne mer komt tot uitdrukking zowel in Op het Amsterdam-Rijnkanaal bij de Zeeburgersluis heeft zich dinsdag avond een hevige aanvaring voorge daan: De Nederlandse tanker „Padu- sia" ramde met zijn voorsteven het middenschip van de Duitse kustvaar der „Reint" uit Hamburg op zodani ge wijze, dat het schip water maakte en zonk. Persoonlijke ongelukken hebben zich hierbij niet voorgedaan. De Duitse kustvaarder, die met een lading potaarde naar de Amsterdam se haven voer, ontmoette de „Padu- sia" om half zeven, toen dit schip met een lading benzol de haven juist had verlaten. Volgens de kapitein van de „Pa- dusia", de heer J. E. Aeter, was de aanvaring te wijten aan een verkeer de stuurmamoeuvre van het Duitse schip, dat daardoor „uit zün roer liep en dwars op het water kwam te liggen". Boten van Rijkswaterstaat en de Rijkspolitie te water waren spoedig ter plaatse. Later op de avond kwam het bergingsvaartuig „Hulp in nood" van de rederij Gebroeders Goedkoop langzij en werd de machinekamer van het gezonken schip leeggepompt. Het aantal doden in Tulear, op Madagascar, als gevolg van het nut tigen van vergiftigde sardines, is ge stegen tot 22. De omstreeks 300 an dere consumenten, bij wie zich ver giftigingsverschijnselen hadden voor gedaan, zijn thans buiten gevaar. President Johnson heeft het congres verzocht het ministerie van financiën te machtigen nieuwe mun ten van 50 dollarcent te laten aan- munten met het portret van wijlen president Kennedy. De nieuwe mun ten zouden begin volgend jaar in circulatie moeten komen. De staatssecretaris van O. K. en W., drs. L. J. M. v. d. Laar, zal op vrijdag 20 december het nieuwe hoofdkantoor van de chemische in dustrie Uithoorn N.V. in Uithoorn officieel in gebruik stellen. de sector van de huurwoning als in de sector van het eigen woningbezit, zowel in de goedkope gesubsidieerde als in de ongesubsidieerde bouw, al dus de heer Breuker. GEVAAR De voorzitter van de bond vond hierin een bewijs, dat de bouwonder nemer voorziet in de woningbehoefte van de onderscheiden bevolkingsgroe pen, niet in het minst van de arbei ders. en middengroepen. Hij zei, dat onder de huidige omstandigheden het echter uitgesloten is, dat op basis van de premie- en bijdragenregeling nog in voldoende mate goedkope huurwoningen in de particuliere sec tor kunnen worden gebouwd. Indien niet op korte termijn deze regeling wordt aangepast aan de gestegen kos ten, is volgens hem het gevaar reëel, dat in de toekomst in onvoldoende mate arbeiders- en middenstandswo ningen in de particuliere sector tot stand komen. Natat aanleiding van de noodzake lijk geachte continuïteit iii en opvoe ring van de produktie sprak de heer Beuker van voorwaarden hiertoe: o.a. volledige medewerking van provin ciale directies en gemeentebesturen, en het verstrekken van rijksgoedkeu ringen op basis van de aanwezige capaciteit van de ondernemer. Het verheugde de heer Beuker voorts, dat op 1 januari de besluiten van kracht worden over: richtlijnen voor de technische omschrijving van wonin gen, algemene voorwaarden voor de verkoop van woningen (garanties voor de kopers) en de instelling van een arbitragecommissie voor geschil len tussen bondsleden en kopers van door hen gebouwde woningen. TV- en radio-programma KRO tijd ens Kerstdagen Een groot gedeelte van de TV- zendtijd tijdens de Kerstdagen is aan de KRO toegewezen. De KRO begint haar Kerstprogramma op de voor avond van Kerstmis met de jonge- renrubriek, waarin ditmaal een dis cussie is opgenomen over de beteke nis van Kerstmis voor jonge mensen. Na „Brandpunt" volgt een optreden van het beroemde vocale kwintet „The Golden Age Singers". Dit ka merkoor, dat een repertoire brengt van kerstmotetten en profane liede ren, staat onder leiding van de so praan Margaret Field-Hyde. Het zal de eerste keer zijn, dat het kwintet in ons land voor de tv-camera's komt. Niet voor de jeugdige kijkers is vervolgens de eenakter „Het kind", van de Engelse auteur Bill Owen. In dit kerstspel, met in de hoofdrollen Thera Verheugen en Herman Lugte- rink ziet een wat "te jong echtpaar op kerstavond hun gezinsproblema- tiek verhelderen. Voor de epiloog door pater Piet Wesseling wordt een Duitse film vertoond, waarin het Kerstgebeuren wordt uitgebeeld door middel van de bekende suggestieve Napolitaanse kerstgroepen. Tweede Kerstdag zendt de KRO- televisie een kerstcabaret uit, getiteld „l'Heure des Dames". De cabaretières Georgette Rejevsky, Maya Bouma, Nelly Frijda en Sylvia de Leur ont vangen als speciale gast Henk van Ulsen. Het avondprogramma is ver deeld tussen de NTS en de KRO; Wat het KRO-gedeelte betreft: Alex de Haas verzorgt een veertig minuten durende programma gewijd aan de onvergetelijke clown Buziau. Aan de hand van foto's, films, affiches en oude programma's kan de kijker nog eens terugblikken naar het amuse mentsleven van voor 1935, waarin Buziau schitterde. „Geld te geef" is de titel van een vlot Amerikaans blijspel, met Frits van Dijk in de hoofdrol. Verder spe len mee: Jan Retèl, John Soer, Jean ne Verstraete, Femke Boersma en Fred van Vliet. In die Kerstnacht van 00.00-01.30 uur, verzorgt de KRO een radio-re portage van de Plechtige Nachtmis in de parochiekerk Van de H. Anto- nius van Padua te Dordrecht. Op Eerste Kerstdag van 08.30-09.30 uur, wordt een radio-reportage uitgezon den van de Hoogmis in de kapel van het Studiehuis St. Jozef te Hees bij Nijmegen. Na de Hoogmis worden kerstliederen uitgezonden, gezongen door het koor van de H. Hartkerk te Boxtel. Op Tweede Kerstdag kan men van 10-11.15 uur een reportage beluiste ren van de Hoogmis in de Parochie kerk van het H. Sacrament te Breda. teratuur vanaf ongeveer 18-80 tot he den omvatten. Vogel wil zijn voor drachten „inlijsten" in causerieën over het cultuurklimaat waarin de ze literatuur ontstond. Zijn belang stelling voor Gorter, Couperus en Achterberg kennende mag men aan nemen dat hij zeker werk van deze kunstenaars in zijn programma zal opnemen. De tourrfee wordt gemaakt in het raam van de culturele uitwisselings overeenkomst tussen Nederland en Zuid-Afrika. De reis wordt betaald door het Nederlandse ministerie van O, K en W, en de verblijfkosten en honoraria door dat van Zuid-Afrika. Onze culturele attaché in dat land verleent zijn bemiddeling bij de voor bereiding van de tournee. De minister van Defensie, de heer P. J. S. de Jong, heeft gisteren in de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij bereid is met ingang van 1 januari de dienstplichtige militairen 25 cent meer soldij per dag te betalen. De soldij wordt dan verhoogd van f 1.35 tot f 1.60 per dag. Dit komt de schat kist op een extra-uitgave van 6 y2 a 7 miljoen gulden. In het gebied, dat wordt bestreken door de zenders Lopik, Goes en Roer mond, hebben de televisie-kijkers gisteravond 24 minuten lang geen beeld op het scherm gekregen. Om enige minuten voor negen, toen de AVRO een gesprek met de heer De Booy, de scheidende directeur van de Noord- en Zuid-Hollandsche Red dingsmaatschappij, uitzond, sloeg in de zender Lopik een hoofdzekering door, waardoor alle stroom in de zendapparatuur uitviel. Vele mensen hebben zich aanvan kelijk afgevraagd, of hun toestel de fect was, maar informatie bij buren en kennissen leerde hun, dat het een algemene storing was. Om tien mi nuten voor half tien was het euvel verholpen en konden de uitzendingen worden hervat. Het gesprek met de heer De Booy zal op latere datum in zijn geheel worden herhaald. Op de beide Kerstdagen en Nieuw jaarsdag zal de PTT geen bestellin gen uitvoeren; de telegraafkantoren zullen beperkt geopend zijn (zon dagsdienst). De bestellingen van vrijdag 27 de cember en woensdag 2 januari zul len in de drie grootste steden wat later vallen dan normaal. Op zater dag 28 december zullen de nog niet bestelde pakjes, aangetekende stuk ken en pakketten, die vóór of op 24 december ter post zijn gebracht, wor den afgeleverd. Tussen 24 december en 4 januari zullen, indien nodig, extra buslich tingen worden uitgevoerd. Er rijden geen posttreinen in de nachten van 24 op 25, 25 op 26, 26 op 27 december, 31 december op 1 januari en 1 op 2 januari. In de vroege ochtend van 27 december en 2 januari zal de PTT maatregelen voor extra vervoer treffen. TH. M. DRESME ERELID NRKM De heer Th. M. Dresmé uit Den Haag, oud-lid van de gemeenteraad en oud-wethouder van financiën, is in de bondsvergadering van de Ned. R.K. Middenstandsbond onderschei den met het erelidmaatschap van die bond. De mededeling daarvan ge schiedde door de voorzitter van de bond, de heer J. B. A. Hurkmans, in de vergadering die in „Esplanade" te Utrecht is gehouden. „Chef" krijgt 6 maanden „Het is een fraaie bedoening in de IJmuidense vishal. Als iemand bij de uitgang „dief" roept, kijkt iedereen om", riep de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank gisteren uit in zijn requisitoir tegen een van de vijf mannen, die zijn voorgeleid we gens diefstal en heling van vis in de vishal. De verdachte, een 23-jarige vis handelaar uit Amsterdam, F. de K.. werd gisteren door de officier be schouwd als de centrale figuur in deze zaak. Hij zou mannen hebben aan gezet tot diefstal, en hen hebben mishandeld, wanneer zij geen gehoor gaven aan zijn bevel. Vele getuigen zouden het niet hebben aangedurfd alles te vertellen wat zij wisten, om dat zij bang zijn voor een nieuwe mishandeling. Het ergste was vol gens de officier, dat hij een jongen van zestien jaar had gedwongen voor hem te stelen. Dit is overigens niet het enige, waarvoor De K. terecht zal moeten staan: binnenkort kunnen hij en zijn broers een veroordeling verwachten in verband met door hen gepleegde smokkel van sigaretten, zo kondig de de officier van Justitie, die zes maanden eiste, aan. De politierechter veroordeelde conform deze eis. Een 49-jarige inkoper uit IJmui- den, die in opdracht van De K. een partij vis had gekocht van de zestien jarige jongen voor eenderde van de vastgestelde koopprijs werd ver oordeeld tot honderd gulden boete en een maand gevangenisstraf. Tot dezelfde straf werden veroordeeld een 33-jarige visknecht uit Velsen en een 23-jarige ijswerker uit IJmui- den voor het stelen van partijen vis. Vijf maanden waarvan twee voor waardelijk kreeg een andere 23-ja- rige ijswerker uit IJmuiden, die zo wel vis had gestolen als geheeld. Koop vandaag nog deze merkwijn bij uw slijter, de vakman-specia listvooral uw dranken.Bij6flessen Pierre Baptiste (blanc - rouge - rosé) tijdelijk de 7e fles gratis. Importeur: N.V. WIJNHANDEL M. REUCHLIN ZN. ROTTERDAM - DEN HAAG (Advertentie In India is een officier van de luchtmacht gearresteerd op beschul diging van spionage. De Indische mi nister van defensie, die dit woensdag meedeelde .wilde verder alleen zeg gen dat het hier een zekere kapitein Parkasj Chandra betreft. TELEFUNKEN (Advertentie) I Een vervolgverhaal van Suske en Wiske Hen sUt eertiedmndm. De Men M, is turn msrdisiteid Toss henUeH.itnikhem /swat, loeder de do/k komt/iseenw/h DU mensenkind die hem mi rindt, Hen Éi. de Sjeik. B. ito-,Miet. HmlimitisêekeninkiUkimndeJerdiïnV TELEFUNKEN v techniek van topklasse r lil Draagbare TV y f 895,- AEG AMSTERDAM Voordrachtskunstenaar Albert Vo gel gaat volgend jaar drie maanden op tournee door Afrika met wat hij zelf „een soort literaire one-man- show" noemt. In zijn fraaie Wasse- naarse villa vertelde hij ons, dat het programma nog alleen in grote lij nen is vastgesteld: het zal de belang - Advertentie) rijkste figuren uit de Nederlandse li- Aelherklanken VRIJDAG 13 DECEMBER 1963 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00 VARA. 13.00 AVRO- 16.00 VPRO. 21.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtend- gymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gram. (7.30 Van de voorpag., praatje). 8.00 Nws en soc. strijdlied. 8.18 Lichte gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Mod. kamermuz. 9.35 Waterstan den VPRO: 9.40 Morgenwijding. VA RA: 10.00 Schoolradio. 10.20 Lichte gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.40 Voor de kleuters. 1155 Orgelspel: amus.muz. 12.20 Reg.uitz.: Voor de landbouw. 12.30 Meded. t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Tentoonstellings agenda. 12.38 Licht instrum. septet (stereof. uitz.). AVRO: 13.00 Nws. 13.15 Meded.. event, act. of gram. 13.25 Beursber. 13.30 Licht instrum. ens. 14.00 Klavecimbel-recital: ste reof. uitz. 14.20 Bij de tijd en bij de thee: gevar. progr. VPRO: 16.00 Lich te muz. 16.30 Inzicht en uitzicht, lez. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Ronduit, progr. voor opgroeiende mensen. 18.00 Nws. 18.15 Gitaarmuz. 18.30 Sport- spiegel. 18.40 Jazzmuz. 19.00 Kiosk/: bespr. van act. artikelen uit zojuist verschenen weekbladen. 19.10 Lichte muz. uit Brazilië. 19.30 Piano-recital: mod. muz. 19.50 Daarompraatje. 20.00 Nws. 20.05 Gemeente onder weg, lezing (3). 20.20 Omroepork. en zangsol.: mod. muz. 20.40 Schepping en evolutie, gesprek. VARA: 21.00 Metropole-ork. en sol. 21.30 Alle elf, quizprogr. 22.15 Licht instrum. trio. 22.30 Nws. 22.40 Marimba. 23.10 Lichte gram. 23.45 Soc. nws in Espe ranto. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00-24 00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber. 7.10 Dagopening. 7.20 Klass. gram. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram. 8.30 Klanken uit Zwitserland gr. 8.45 Licht pianospel gr. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Mod. ork.werken gr. 10.30 Morgendienst. 11.00 Oude muz. gr. 11.15 In 't zilver, progr. voor ou dere luisteraars. 12.00 Oud worden - jong blijven: muzikale herinneringen. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht ork. 12.53 Gram., event, act. 13.00 Nws. 13.15 Licht instrum. kwartet. 13.35 Lichte gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Matinee van de lichte muze. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Vocaal ens.: geestelijke liederen. 16.15 Duizendschoon, praatje over ka merplanten. 16.30 Viool en piano: klass. muz. 16.50 Oude muz. gr. 17.00 Voordracht. 17.20 Mod. gram. 17.40 Licht ens.: muz. uit de twintiger ja ren. 18.00 De hangmat: een progr. dat schommelt. 18.30 Harmonie-ork. 18.50 Reg.uitz.: De Politie nu. 19.00 Nws en weerpraatje. 19.10 Van ho ren zeggen en zingen. 19.15 Klass. gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Kamer muz. gr. 20.00 Zingt ten hemel toe: geestelijke liederen. 20.30 Prisma, ge- var. progr. 21.30 Klass. gram. 22.00 Comm. en discussie. 22.10 Pianoreci tal: mod. Braziliaanse muz. 22.30 Nws. 22.40 Wijd als dehvereld: inter nat. oriëntatie in kerk, zending en oecumene. 23.00 De broederschap van Taisé, lezing. 23.15 Klass. gram. 23.45 Gitaarspel gr. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 19.30 De verovering van het Noordpoolijs, film. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Voorstelling. 21.30 Re actie op reacties. 21.35 Dr. Kildare - Het Blair ziekenhuis in Kerstsfeer, TV-film. NTS: 22.20-22.25 Journaal. door Liselotte Appel; geautoriseerde vertaling door Jane Roberts Ik reis heel graag met de trein. Kleintje, verlang je dan helemaal niet terug naar je ouderlijk huis? Naar huis! dacht Marianne ver langend. Bossen, donkergroen en ein deloos, groene zomerse weiden, het meer doemde op voor haar geestes oog. Ze zag de kleine huizen langs de keurige, met bomen omzoomde straten, de vertrouwde gezichten, de witte zeilen op het blauwe water, het riet dat bewoog in de zomerwind. Thuis, dat klonk zo kostelijk, zo warm, zo goed, dat men zich reeds bij de gedachte alleen geborgen voelde. Je bent in zo'n lange tijd niet meer thuis geweest, zei Veronika. Het is een schande, en ik maak er mezelf de heftigste verwijten van, dat ik er niet reeds eerder op ge staan heb, dat je zou komen. Het was donker geworden en koe ler, doch de beide vrouwen bleven ziiten. Mariannes ogen waren nat. Ze had zoveel geleden, zoveel beleefd het afgelopen jaar, dat ze zich vaak teneergeslagen en dodelijk ver moeid voelde. Het komt allemaal wel weer goed, beloofde Veronika, en haar warme, moederlijke hand hield Ma rianne's koude vingers omsloten. Laat mij daar maar voor zorgen. Je bent zo lief, zo goed. We moeten toch voor elkaar zor gen. Sinds jij er bent, is het alle maal niet zo erg. Jij domoortje, waarom heb je je toch zo alleen zitten kwellen. Waar om ben je niet eerder naar my toe gekomen, je weet immers, zo lang Egon en Gertie thuis waren, kon ik niet gemist worden thuis. Maar we zouden jou ten allen tijd met liefde hebben opgenomen. Ik moest het- eerst zien klaar te komen met. met Kareis' dood, fluisterde Marianne. Het was zo vre selijk. Ik weet het, kleintje. Marianne haalde diep adem. Het leven gaat verder, zei ze voor de tweede maal. Och ditmaal klonk het alsof ze zichzelf verwij ten maakte. Veronika trok haar tegen zich aan. Niet doen, kleintje, mompelde ze. Karei zou niet willen, dat je ter wille van hem je leven verwoestte. Hij was een lief en opgewekt mens, dia vast en zeker gewild had, dat jy ook vrolijk zou blijven. Laat maar kleintje, alles komt nog wel in orde. Het was als in haar dromen: het station leek nog altijd op het gebouw tje uit de speelgoedkast. Op de scho ne, met bomen omzoomde straat ston den een paar mensen gezellig te bab belen. Daar stond de enige taxi van het kleine stadje te wachten. En de oude kruier rookte zijn pijp. De man aan het loket begroette Veronika verheugd, met een blik op Ma rianne: Is dat nu uw zuster? Er was niets veranderd. De tijd scheen hier te hebben stilgestaan. De laatste dagen, die Marianne met besprekingen, verwikkelingen, met pakken en voorbereidingen had moe ten doorbrengen, lagen als een nachtmerrie achter haar. Hoe zou ze alles hebben klaar gespeeld zonder Veronika's hulp? De zolder was leeg gemaakt, de boeken, het porselein en het glas in grote kisten gepakt. Binnen enkele dagen konden ze ver huizen. Nee, daar wilde ze nu niet aan denken. Nu was ze thuis. Ze ademde bevrijd de frisse lucht in, die zo fris, zo goed rook naar de stik kende, drukkende atmosfeer van de grote stad. Mevrouw Somers, de voormalige huishoudster, die alles voor haar thuiskomst bereid had, huilde tra nen met tuil ten, toen ze Mariannes hand in haar werkhand knelde. Komt u eindelijk weer eens thuis! We hebben u toch zo gemist! En ik jullie, glimlachte Ma rianne met vochtige ogen. Sinds vele jaren was ze hier niet meer geweest. Haar ouderlijk tehuis. Ze liep erin rond, om alles weer op nieuw te ontdekken. Grootvaders klok in de gang, de jachttrofeeën aan de muren, de schilderyen, de grote haard in de woonkamer, de oergezel lige keuken, de oude meubelen in de eetkamer, de kleine slaapkamer boven. Ze had haar oude kamer, die nu haar nichtje Gertie toebehooorde. Veronika had Ellie met zich mee genomen naar de slaapkamer, waar de kleine bij haar zou slapen tijdens de zakenreis van haar man. Me vrouw Somers bekommerde zich om Klaas. Voor het eerst sinds lange tijd was Marianne vry van zorgen, be vrijd van de zorgen om haar kinde ren. De ondragelijke spanning van de afgelopen maanden viel van haar af. Ze voelde zich licht en jong als jaren geleden, toen ze een jong, on bekommerd meisje was geweest, dat het gehele leven nog voor zich had liggen. Evenals destijds keek ze uit over het meer. Ze ontdekte de badhokjes met hun zonneschermen en het bonte gewriemel aan het strand, de zeilbo ten die, gedreven door een lichte bries, elegant over het water gleden. Wat was het aan het meer altijd koel geweest, koel en schoon, vooral op gloeiend hete dagen! Plotseling greep haar een heftig verlangen aan, haar verhitte ledematen daar af te koelen. Gedurende de enkele seconden aar zelde ze nog én vroeg zich af of ze de kinderen niet mee moest nemen, maar dan was de verleiding alleen te gaan toch te groot voor. Haastig maakte ze een koffer open en haalde er haar badpak uit. Met bevende handen maakte zij haar jurk los. Ze kleedde zich uit, trok het eenvoudige badpak aan, glipte in haar sandalen en verliet zachtjes het huis. Het was als een avontuur hoe vaak was ze als meisje, als kind dat zelfde smalle pad beneden naar het meer afgelo pen. Nu stond ze aan de oever. Klei ne golfjes sloegen tegen 't zand. Het rook naar water, naar wijdheid, naar frisheid, en haar hart opende zich. Ze gooide haar badjas neer en trok haar badmuts over haar blonde haar, glipte uit haar sandalen en liep ver volgens over de gladde, schone ste nen door het heldere, wonderheer lijke water, steeds dieper het meer in. Als een koele, frisse omhelzing nam het haar op. Het was koud, maar hoe goed deed deze koude na de warmte in de trein, na de ver stikkende lucht in de stad. Ze zwom verder. Ze ontdekte een paar nieuwe boothuizen, mooie confortabele, klei ne hokjes waarin men zich kon ver kleden en waar men zelfs misschien de nacht kon doorbrengen. Eén dei- huisjes was oud, dat behoorde aan de Korstens. Onwillekeurig zocht Ma riannes blik het huis op de heuvel, de statige villa, die de kleine stad aan haar voeten als een kasteel beheerste. De grote ramen blonken in het zon licht. Een groot park omgaf het huis, boven het terrein straalden de frisse kleuren van een zonnescherm.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2