OVERHEIDSPERSONEEL KRIJGT 10,6% SALARISVERHOGING LUIT.-GENERAAL VAN DER VEEN WORDT CHEF GENERALE STAF 395- m Herziening CAO bij Van Gend en Loos Rotterdams haven-verkeer Aflevering van gif drastisch beperkt DE ADVERTENTIE TARIEVEN Canadese bende opgerold EEN NIEUWE „SHADOW" Wens van V.N.: Britten moeten weg uit Aden Gijzelaars in Bok" nog steeds niet vrij Vreemde brand op Curacao Strauss kan nu vervolgd worden Kerst-i Zuid-Vie*'t i L^l^i-iDAG 12 DECEMBER 1963 t DE LEIDSE COURANT De standplaatsenaftrek zal vermin derd worden. Voor werklieden tot nul cent per uur in klasse 1, twee cent in klasse 2, vier cent in klasse 3 en zes cent in klasse 4. Voor ambte naren, ingedeeld in de schalen van bijlage a, wordt deze standplaatsen- De minister van Binnenlandse Za- bracht naar de schalen 32 en 43 of aftrek verminderd tot nul in klasse 1, ken, mr. E. H. Toxopeus, heeft in 45 van de bijlage a van het bezoldi- vier gulden per maand in klasse 2 en een nota over salarismaatregelen gingsbesluit burgerlijke rijksambte- tien gulden per maand in de klas- voor het overheidspersoneel aan de naren. sen 3 en 4. voorzitter van de Tweede Kamer van Wat bevordering op grond van de Staten-Generaal, mr. F. J. F. M. diensttijd betreft, heeft de regering Wat betreft het invoeren van een van Thiel, meegedeeld dat de rege- bepaald dat het personeel met een minimumloon, zal nader worden over- ring heeft besloten tot een algemene bezoldiging tot en met schaal 20 wogen welke consequenties voor het salarisverhoging van tien procent, na- (werklieden tot en met groep 5) na overheidspersoneel dienen te worden dat de salarissen met 0,6 procent zijn een diensttijd bij het rijk van vijf- getrokken uit de thans op dit punt verhoogd op grond van de na-calcula- tien jaar en wanneer zes jaar lang in de Stichting van de Arbeid be- tie van de trend over 1963; nacalcu- het maximum van de schaal zal zijn reikte overeenstemming, latie van het percentage van tien genoten, bij een goede dienstvervul- In de nota va". de minister wordt (met eventuele nabetaling over 1964) ling bevorderd zal worden tot de gezegd dat het treffen van salaris- zal te zijner tijd geschieden aan de naasthogere rang. maatregelen voor de middelbare en hand van de loonsverhogingen in het De werklieden in loongroep 6 en lagere ambtenaren buiten de trend particuliere bedrijfsleven, met inbe- de-in de schalen van de bijlage a in- onaanvaardbaar moet worden geacht grip van de per bedrijfstak en per gedeelde ambtenaren die een lagere nu voor de ambtenaren reeds een onderneming gedifferentieerde ver- bezoldiging ontvangen dan die van salarisverhoging van tien procent tot hogingen. schaal 39, maar voor wie tot en met stand komt, met de toezegging, dat dat niveau geen hogere rang aan- wanneer bij de naculculatie zal blij- Het kabinet heeft tot deze en an- wezig is, zullen voor een toelage in ken dat deze verhoging nog achter- dere salarismaatregelen besloten, na- aanmerking komen, indien zij vol- blijft bij de stijging van de lonen in dat in de Centrale Commissie voor doen aan de vermelde eisen van het particuliere bedrijfsleven, cor- georganiseerd overleg in ambtenaren- diensttijd en dienstuitvoering. rectie naar boven zal plaats vinden. zaken geen overeenstemming was be- reikt. Zoals gemeld aanvaardden 2 van de 5 ambtenarencentrales de laatste voor.stellen. De overige drie centrales echter verwierpen deze. Blijkens de nota is besloten de ver- dienstebeloning af te schaffen en het huidige gemiddelde percentage van de verdienstebeloning, te weten acht procent, onder te brengen in de werk liedensalarissen. De maatregelen behelzen ook een legerkorps, luitenant-generaal F. van gewijzigde opbouw van de werklie- der Veen, binnenkort zal worden be- densalarissen. Deze houdt in dat de noemd tot chef van de generale staf. ir, 1Q4J? _y.öf c+„f afstand tussen de maxima van de Luitenant-generaal Van der Veen zal groepen 1, 2, 3 en 4 wordt vastge- dan m die functie luitenant-generaal ^akte 4 dT »uv®eWteit^vw- steld op zes proeent, nadat het maxi- A. V. van de Wall-Bake opvolgen souveremiteitsover mum van loongroep 1 met vier pro- die zoals bekend vorige week onthef- UIICll'aL mee- cent is verhoogd en de uitloopperio- fing van zijn functie vroeg omdat er dieken voor loongroep 1 zijn verval- tussen hem en de minister verschil land, waar hij te werk werd gesteld len. De afstand tussen de maxima van mening bestond over de reorga- op het kabinet van de minister van van de groepen 4 en 5 wordt vastge- nisatie van het ministerie. incn J steld op zeven procent en die tussen F. van der Veen werd op 26 sep- de Nederlandse delegatie bij de in- tember 1908 in Padang in Indonesië terim commissie van de Europese De- De minister van Defensie, de heer neel met als operatiegebied Neder - P. J. S. de Jong, heeft gisteren in de lands Nieuw-Guinea. In 1944 nam hij Tweede Kamer medegedeeld, dat de op Nieuw-Guinea deel aan een actie huidige commandant van het eerste tegen de Japanners. Op 16 oktober 1945 zette hij weer voet aan wal in Indonesië waar hij Vrouw met een briefopener neergestoken Gistermorgen vroeg is te Hilver sum de 52-jarige mevr. A. v. K. in het stadscentrum met een briefope ner neergestoken door de 43-jarige mevr. C. K. Mevrouw Van K., die hevig bloedend neerviel, riep tever geefs om hulp, en wist tenslotte strompelend een café te bereiken, waar zij werd verbonden. Zij had diepe wonden aan het gelaat en in de polsen. Mevrouw Van K. was naar 't huis van mevr. K. gegaan om met haar een pijnlijke kwestie uit te praten: volgens mevr. Van K. onderhield haar man een verhouding met mevr. K. Bij het huis van haar rivale aan gekomen, bedacht mevr. Van K. zich echter en begaf zich naar het cen trum van Hilversum, waar volgens haar haar man zou zijn, aangezien ze meende de kwestie beter met haar man te kunnen bespreken. Mevrouw K. achtervolgde haar op de fiets en viel haar in de binnenstad aan. Zij is inmiddels door de politie ingeslo ten. zeigd im de Bredase wethouder van Onderwijs, de heer K. Bastiaensen. De voorzitter van de VVD-fractie, de heer F. Melzer, is er namelijk zeer over ontstemd, dat de wethouder bij zijn argumentering om de subsidië ring van een particuliere muziek school te staken ten faveure van een gemeentelijke muziekschool, 'n rap port heeft geciteerd dat niet zou be staan. Al eerder is in deze kwestie een beroep tot bemiddeling gedaan op de Commissaris van de Koningin im de provincie Noord-Brabant. Diens bemoeiienis heeft echter niet tot overeenstemming geleid. Toename van het aantal z.g. late roepingen heeft het studiehuis voor late roepingen „Regina Pacis" van de Paters Oblaten van Maria te Dui ven (Gid.) genoodzaakt tot uitbrei ding van de bestaande lokaliteiten over te gaan. Zonder veel feestelijk vertoon is thans een nieuwe vleugel, welke een moderne recreatiezaal en een srtudiielokaal omvat, In gebruik genomen. Beide lokaliteiten betekenen een aanzienlijke uitbreiding en verbete ring van de bestaande accommodatie van het huis. In „Regina Pacis" vol gen thans ruim 30 „late roepingen", afkomstig uit de meest uiteenlopen de beroepen en uit alle delen van het land, de studies. de maxima van de groepen 5 en 6 op acht procent. Standplaatsaftrek verminderd In 1950 ging hij terug naar Neder - AAA/. R DR I zig-zag naaim werkt ook mei t 2 naalden - electrisch MEERPOEL breestraat 171 leiden telefoon 2-1815 Ad verten tie) De loongroepen 7 en 8 worden op- officier van het Koninklijke Neder- geheven. Het in deze loongroepen in ----- - gedeelde personeel wordt overge geboren. Hij kwam op 3 oktober 1927 fensie Gemeenschap in Parijs. Hij in opleiding als cadet bij het wapen werd vervolgens militair adviseur der infanterie op de Koninklijke Mi- van de Nederlandse ambassadeur bij litaire Academie, waarna hij werd de Noord-Atlantische Raad en tevens bevorderd tot tweede luitenant. Op hoofd van de Nederlandse Liaison- werd hij beëdigd tot Missie bij SHAPE in Parijs. Terug in Nederland werd hij in 1958 comman- iands Indisch Leger, waarna hij naar dant van de vierde divisie en op 1 het voormalige Indië ging en daar mei 1962 aangewezen als legerkorps- Het overleg tussen personeelsraad en directie van Van Gend en Loos over de herziening van de CAO is gisteren beëindigd. Van de zijde der directie wordt medegedeeld, dat er overeenstemming is bereikt. De vak organisaties zullen het overeengeko- mene ter goedkeuring aan hun le den voorleggen. Overeengekomen werd een nieuwe CAO vast te stel len voor het jaar 1964. De belang rijkste punten van deze nieuwe over eenkomst luiden als volgt: 1. Verliognig van de basisionen met 15 procent. 2. Afschaffing van de gemeente klasse 4. 3. De minimum vakantie wordt ge steld op 15 dagen. 4. De toeslagen voor het werken in de avond- en nachturen worden verbeterd. 5 Het minimum inkomen van 100 gulden per week zal overeenkom stig de door de Stichting van de Arbeid gestelde richtlijnen wor den gerealiseerd. 6. Ingaande 1964 zal een „einde jaarsuitkering" van 100 gulden worden ingevoerd voor personeel in actieve dienst in plaats van het gebruikelijke kerstpakket. De ge pensioneerden zullen dit kerst pakket blijven ontvangen. 7. Enige secundaire arbeidsvoor waarden zullen ook worden her zien. 15 MAANDEN EN TER BESCHIKKING. STELLING VOOR MOORD OP NICHTJE De thans 15-jarige Jan B. uit Hui zen die op 15 oktober 1961 samen met zijn een jaar jongere broer Dirkzijn zeven-jarige zwak begaafde nichtje Klazina B. uit Huizen op lugubere wijze om het leven bracht, is veroor deeld tot een gevangenisstraf van 15 maanden met aftrek van 14 maanden van het voorrarrest en vervolgens ter beschikkingstelling van de regering. Dirk B. werd reeds eerder wegens medeplichtigheid aan deze opzienba rende moord veroordeeld tot terbe schikkingstelling van de regering zon der straftoemeting. De vonnissen verschillen in zoverre dat de terbeschikkingstelling van Dirk B. geschiedde op grond van de jeugdbepaling in het wetboek van strafrecht, die er op neerkomt dat minderjarigen (in het strafrecht be neden 1 8jaar) zonder straftoemeting ter beschikking van de regering kun nen worden gesteld om te worden op gevoed. Dirk B. zal daardoor tot zijn 21ste jaar in een inrichting moeten verblijven. Zijn oudere broer werd veroordeeld op gond van de zoge naamde psychopaten-terbeschikking stelling, hetgeen betekent dat hij na het uitzitten van de straftijd van re geringswege zal worden verpleegd De termen daarvoor is de 2 jaar mr de mogelijkheid van verlengingen. De met kinderzaken belaste officier van Justitie mr. W. H. M. Wetzels, die tegen Jan B. een aanzienlijk ho gere straf had geëist heeft gistermid dag appel aangetekend tegen het vonnis van de door de Amsterdamse kinderrechter mr. J. Kist gepresi deerde kamer van de rechtbank. in het beroemde korps van Atheh- oommandant. marechaussee diende. Hogere krijgsschool. Op 29 augustus 1939 keerde hij naar Nederland terug om de studie aan die hogere krijgsschool te vol gen. Op 1 september werd hij gemo biliseerd en maakte met zijn onder deel in de meidagen van 1940 deel uit van de bezetting van de „Grebbe- linie". Na de wapenstilstand werd hij krijgsgevangen gemaakt. Hij wist te ontsnappen en via Zwitserland, Frankrijk en Portugal kwam h(j in Zuid-Afrika. Daarna voegde hij zich bij de een heden in het voormalige Nederlands Indië. Zijn krijgskundige studie zette hij voort aan de hogere krijgsschool in Bandoeng en nam vervolgens in 1942 deel aan de gevechten op Java tegen de Japanners. Na de capitu latie dook hij onder. Nieuw-Guinea. Met twee andere Nederlanders stak hij met een kleine zeilboot de Indi- dische Oceaan over van Batavia naar Oost-Afrika. Hij voegde zich van daaruit bij de geallieerde strijdkrach ten in Australië en werd belast met de opleiding van inlichtingenperso- HUIVERENDE VERGADERING De Provinciale Staten van Zuid- Holland zullen morgen hun verga deringen verder voortzetten in het gebouw van de Eerste Kamer. Gis teren werd vergaderd in de ridder zaal, maar het bleek, dat daar de verwarming niet voldoende kon wor den opgevoerd om het voor de sta tenleden dragelijk warm te maken. Aan de zware verwondingen die zij bij een aanrijding had opgelopen is de 62-jarige mevrouw A. Harkema uit Amsterdam in het Wilhelmmina- gasthuis in de hoofdstad overleden. De vrouw stond op een vluchtheuvel en stak opeens de rijweg over op het moment, dat een personenauto de vluchtheuvel naderde. In een ziekenhuis in Delft is dinsdagnacht overleden de 23-jarige heer G. H B. Kortekaas uit 's-Gra- venzande, die bij een bedrijfsongeval zwaar gewond raakte. Bij het aan sluiten van een nieuwe tank aan de leidingen stookten zij een vuurtje om het ijs in de tank te verwijderen. Vermoedelijk door gasontwikkeling explodeerde de tank en werden de heer G. H. B. Kortekaas en de 21-ja- rige knecht P. van der Lely wegge slingerd. Ook de knecht werd zwaar gewond. De Rotterdamse haven heeft in de laatste 25 jaar de volgende ontwikke ling doorgemaakt: jaar schepen netto-reg.-ton 193-8 15.360 24,7 milj. 1942 887 1,3 milj. 1946 4.464 5,9 milj. 1950 12.883 20,4 milj. 1954 18.024 32,9 milj. 1958 21.956 48,5 milj. 1959 23.291 49,9 milj. 1960 24.344 56,9 milj. 1961 24.553 58.5 milj. 1962 25.636 63,7 milj. 1963 ca 26.350 ca 66.0 milj. (De cijfers hebben uitsluitend be trekking op de haven van Rotterdam. Voor het gehele gebied van de Nieu we Waterweg kunnen zij 8 tot 14 pro cent hoger worden gesteld). De eerste mijlpaal tienduizend schepen in een jaar bereikte Rot terdam in 1912; in 1938 arriveerden er 15.000; in 1955 kwamen er 20.000 en vorig jaar voor de eerste keer 25.000. Gisteren is de 25.000 ton reeds overschreden. De paration-zaak Mr. C. J. van Oldenbeek, officier van Justitie te Assen, heeft de 45-ja- rige vrouw A. G. J., die ervan wordt verdacht haar eerste en haar tweede echtgenoot met paration om het leven te hebben gebracht, in staat van be schuldiging gesteld. Zij is opgesloten in het huis van bewaring te Assen. De vrouw houdt vol, dat zij van de oorzaak ook van de dood van haar tweede man niets af weet. Destijds werd aangenomen, dat haar eerste echtgenoot in 1960 zelfmoord pleegde door het innemen van paration. Toen de vrouw werd medegedeeld, dat de politie aanwijzingen heeft tegen haar, gaf zij geen antwoord meer. De politie zou evenwel over gegevens beschik ken, waaruit blijkt dat ds vrouw bei de mannen heeft vergiftigd. De politie heeft een flesje paration in beslag genomen, dat nimmer in huis is ge weest, maar het zou vast staan, dat de nan net vergif niet in huif toege diend heeft gekregen. Nu ook telexogrammen naar België mogelijk Met ingang van 1 januari neemt de PTT telexogrammen aan voor Bel gië. De mogelijkheid tot het verzen-, den van telexogrammen naar West- Duitsland, West-Berlijn en Zwitser land, die sedert 1 oktober '62 bij wij ze van proef bestaat, zal voorlopig voor onbepaalde tijd worden gehand haafd, zo heeft de PTT gisteren mee gedeeld. Met ingang van 1 januari a.s. zal bovendien het verkeer met België in deze proef worden betrok ken. Het verkrijgen van giftige bestrij dingsmiddelen voor de land- en tuin bouw zal binnenkort aan wettelijke banden worden gelegd. De raamwet, waarvan de werking in de staatscou rant is beschreven houdt een tweetal besluiten in: het gebruik van chemi sche bestrijdingsmidelen wordt be perkt tot hen, die staan ingeschre ven in het register van het Land bouwschap (hieronder vallen ook de z.g. vrije boeren); de aflevering van bijzonder giftige middelen, zoals o.a. blauwzuur, chloorpicrine en aethy- leen-oxyde, geschiedt alleen aan hen, die een vergunning hebben van de rijksarbeidsinspectie. De wet zal begin volgend jaar in werking treden. Het voornemen tot deze besluiten bestond al voordat de geruchtmaken de vergiftigingsgevallen in Brabant en Drente bekend werden. De Revue der Reclame" meldt, dat meer dan dertig Nederlandse tijd schriften, vooral vakbladen, in de af gelopen weken hun advertentietarie ven hebben verhoogd. Deze verhogin gen zo meldt het blad bedragen op zijn minst tien procent, maar er zijn ook bladen die hun tarieven met 25 tot 30 procent verhoogden. De ge noemde revue verwacht, dat in de loop van deze maand nog een even groot aantal tijdschriften met tarief verhogingen zal volgen. Ook zeer veel dagbladen hebben vergevorderde plannen om op korte termijn tot verhoging van de adver tentietarieven over te gaan. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat ook de abonnementsprijzen zullen worden verhoogd. De Nederlandse dagbladpers voert hierover thans besi&kingen met het ministerie van Economische Zaken, aldus de „Re vue der Reclame". Politie vindt wapens in woonwagenkamp Ln een woonwagenkamp in de Waarderpolder bij Haarlem heeft de politie een stengun, een revolver, een geweer en een hoeveelheid amunitie in beslag genomen. De wapens wa ren het eigendom van een 28-Jarige koopman, die in het woonwagenkamp woonachtig ia. VEERDIENSTEN MOGEN STAKEN Het ligt niet in de bedoeling van de regering het bestaande stakings verbod voor een gedeelte van het spoorwegpersoneel uit te breiden tot ander vervoerspersoneel, aldus schrijft de staatssecretaris van Ver keer en Waterstaat, de heer Keyzer, in antwoord op een schriftelijke vraag van het Tweede Kamerlid, de heer Van Dis (SGP). De heer Van Dis stelde zijn vraag naar aanleiding van een wilde sta king, die onlangs heeft plaats gehad bij het personeel van de veerboten, die de verbinding tussen het eiland Goeree en Overflakkee en het vaste land onderhouden. VERTROUWENSKWESTIE IN BREDASE RAAD De voorzitter van de VVD-fractie in de gemeenteraad van Breda heeft gisteravond het vertrouwen opge- PRINS BERNHARD WEER THUIS Gisteravond is prins Bernhard te ruggekeerd van zijn reis naar de Ver enigde Staten. Een Friendship F-27 heeft de prins uit Zürich opgehaald, teneinde de reisduur met twee en een half uur te bekorten. Het vliegtuig landde om half zes op het vliegveld Soesterberg. MINISTER OPENT GEBOUW GEZINSVOORLICHTING. De minister van Maatschappelijk Werk, mevr. drs. J. F. Schouwenaar- Franssen heeft gisteren het nieuwe gebouw van de Nationale Federatie Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting aan de 's-Gravendijkwal in Rotter dam geopend. In dit gebouw zijn ondergebracht de Stichting Kinderverzorging en Öudervoorlichting en de plaatselijke Stichting Huishoudelijke en Gezins voorlichting. De politie te Quebec heeft een bende opgerold die een groot aantal berovin gen, aanrandingen en diefstallen op haar naam heeft staan. Men gelooft, dat de bende in totaal ongeveer een miljoen dollar bijeen heeft gestolen. De bende maakte zich schuldig aan bankoverval len, dranksmokkel en inbraak. Aanran dingen waren aan de orde van de dag en werden meestal gepleegd tijdens in braken en in aanwezigheid van ouders of echtgenoten van de slachtoffers. Het is Arabische Liga ernst met boycot van Israël De economische raad van de Ara bische Liga heeft op een bijeenkomst in Cairo een voorstel van Saoedi- Arabië aanvaard eventueel de econo mische betrekkingen van de Arabi sche wereld met Groot-Britannië en met elk ander land dat de boycotac ties tegen Israël zou belemmeren te herzien. Volgens de resolutie zullen de Ara bische landen de boycot ongeacht buitenlandse druk voortzetten. De regering van Jordanië heeft 49 Britse ondernemingen op de „zwarte lijst" geplaatst en de bewindsvoerders gelast het land te verlaten. Vrijspraak voor chirurg die verkeerde patiënte opereerde De Brusselse rechtbank heeft de Belgische chirurg, die een verkeerde patiënte opereerde, vrijgesproken. De arts, die de patiënte onder narcose had gebracht, werd een boete opge legd van 4.000 Belgische frank, 300 gulden. In een Brussels ziekenhuis werd in maart van dit jaar een vrouw opge nomen, die onder narcose twaalf tanden en kiezen zou laten trekken. Door de verwisseling met een ande re patiënte onderging zij echter een buikoperatie. De rechter sprak de chirurg vrfj, omdat hij eerst in de operatiezaal kwam toen de vrouw al onder nar cose was gebracht en alle voorberei dingen waren getroffen, zodat hij haar niet kon herkennen. De narcotiseur werd echter schul dig bevonden omdat hij had verzuimd de patiënte een dag voor de opera tie te bezoeken, waardoor hij de ver wisseling had kunnen ontdekken. Perzië krijgt van Rusland schadevergoeding Rusland heeft er in toegestemd de helft van de schade te betalen, die werd veroorzaakt toen Russische straaljagers op 20 november aan de Perzisch-Russische grens een Per zisch verkenningsvliegtuig neerscho ten, zo meldt het Perzische blad „Kayhan". Het blad voegt er aan toe, dat de Russen niet de volledige verantwoor delijkheid voor het incident aan vaardden, maar bereid waren een gedeeltelijke vergoeding te betalen ,om de vriendschappelijke betrekkin gen te handhaven". Twee van de drie inzittenden van het toestel kwamen destijds om. De Shadows, de Engelse gitaar- groep, bekend om hun solo-optreden en als trouwe begeleiders van Cliff Rldhard, spelen in een andere samen stelling. Enkele weken geleden kreeg Bruce Welch, de oprichter van de band, de mededeling van zijn dokter dat hij er beter aan deed te stoppen. Zijn afscheid was reeds gevierd, toen werd gezegd dat alles nogal mee viel, zodat hij tooh nog bij de Shadows kon blijven. Daarop kwam echter 't bericht dat Brian (Licorice) Locking de groep verliet om godsdienstrede nen. Brian, die o.a. artiesten als Mar ty Wild, Vince Taylor. Terry Dene. Conway Twitty, Gene Vincent, Eddy Codhran. Tommy Steele, Adam Faith en natuurlijk Cliff Richard begeleid de, bleef edht weg. zodat er een nieu we Shadow gezocht moest worden Uit 200 kandidaten werd deze week John Rostill gekozen. John (21) valt hiermee met zijn neus in de boter, want dinsdag jl. vertrok hij, tezamen met Cliff Richard en de andere Sha dows, naar de Canarisohe eilanden voor opnamen van de film „Wonder- fulll life". De algemene vergadering van de VN heeft gisteren de Britten ver zocht liun basis in Aden „op korte termijn te ontruimen" en de bevol king van Aden „haar recht on zelf beschikking te laten uitoefenen". De algemene vergadering drong er voorts bij de Britten op aan alle wet ten die de vrijheid van de bevolking beperken in te trekken en alle poli tieke gevangenen vrij te laten. De Britten zouden ook onmiddellijk een einde moeten maken aan alle maat regelen ter onderdrukking van de bevolking, in het bijzonder het bom barderen van dorpen en het zenden van militaire expedities. Engeland stemde tegen de betrok ken resolutie. De stakende arbeiders van de tinmijn in de Boliviaanse plaats Catavi hebben zich gisteren niet gestoord aan een ul timatum om 19 technici, onder wie de Nederlander ir. C. Bloot, vrij te laten, die zij als gijzelaars hadden aangehou den als represaille voor de arrestatie van drie linkse vakbondleiders. De Boliviaanse autoriteiten hadden laten weten, dat de gijzelaars, onder wie ook vier Amerikanen, op vrije voeten moesten worden gesteld, omdat de kwestie anders niet langer als een „so ciaal conflict" zou worden beschouwd maar onder de jurisdictie van de rege ring zou komen te vallen. De autoriteiten op Curasao achten het steeds onwaarschijnlijker, dat 'n brand, die dinsdag op de Christoffelberg heeft gewoed, veroorzaakt zou zijn door een neergestort vliegtuig. Een sportvliegtuig van de Aeroclub heeft rond de berg ge cirkeld en niets gezien wat op wrak stukken leek. De politie neemt evenwel het zekere voor het onzekere en blijft zoeken. De algemene luchtverkeersbeveili ging deelde mee, dat er in een dal van genoemde berg een brand was gesigna leerd. maar dat nog geen enkel bericht was binnengekomen over een vliegtuig. De Westduitse bondsdag heeft giste ren met algemene stemmen de parle mentaire onschendbaarheid van de voorzitter van de Beierse christelijke sociale unie (CSU), Franz-Jozef Strauss, vervallen verklaard. Ook ten aanzien van de sociaaldemocratische afrevrar- digden Hans Merten en Gerhard Jnhn. werd een dergelijk besluit genomen Strauss, die onder Adenauer rr^'-'er van defensie was, wordt ervan bc*r ul- digd tijdens de ..Spiegel-affaire" van vorig jaar oktober op onwettige w: ze de arrestatie van een medewerker vrn Der Spiegel, Konrad Ahlers in Sp' "ie te hebben bewerkstelligd. Door het be sluit van de bondsdag kan het rv-p"' ~>r ministerie Strauss op grond van ambts misbruik vervolgen In de week van 3 tot 10 de<". -,:n bij verschillende gevechten in j- Vietnam 66 Vietcong-rebéllen e" tien militairen v~n de re°cr krachten gedood. 46 Militairen van "t Zuidvietnamese le«*er zün verdv n na aanvallen van de n -t >--'"lin--y strategische dorpen Er vin'en onder de regeringsstrijdkraah'en-oncpveer v':' g gewonden. Het pesbureau van de VK nio rrwH' dat het vuren met Kers'^'s n4 uur worden gestaakt om de ka'boHcke mili tairen van het ..nationale p- leger" in de gelepen Vd te s'oM"n r de keric te gaan en hun a-/.rincn tc l zoeken. Een Japanse treilrr vare tend bij de kust van gaan, waarbij naar men i 17 van de 18 opvarenden om b«i r zijn gekomen. Slechts één man werd opgepikt.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 10