3)e Reizigerstarieven N.S. weldra omhoog MOGELIJKHEDEN VOOR STATION DE VINK OF VOORSCHOTEN-DORP Nobelprijzen uitgereikt Franse boosheid duurt voort in Brusselse EEG-ministerraad Verdediging van Ruby wordt versterkt Frank Sinatra jr. terug Galvao terug naar Brazilië WOENSDAG 11 DECEMBER 1963 54e JAARGANG No. 16.101 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN B URE ADS: PAPENGRACflT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Ritta verloofd voor Chubby twist (Zie pagina 8) Telef. 2 0 9 3 5- Red. 20015, 25594 - Advert. 20826 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0:73 p.w., 3.15 p. mnd., 9.45 p. kw. Franco p.p. 9.95. Adv. 18 ct. p. mm., Telefoontjes 1.50 Binnenkort zullen de tarieven van de Nederlandse Spoorwegen wederom stijgen. Dit blijkt uit de Memorie van Antwoord van minister Van Aartsen en zijn staatssekretaris M. J. Keyzer van Verkeer en Waterstaat. Deze verhoging is noodzakelijk om de stijging van de bedrijfsonkosten en de te verwachten salarisver hogingen te kunnen dekken. Hiermee is een einde gekomen aan de bestaande onzekerheid omtrent de tarieven van de N.S., die reeds enkele weken geleden een verzoek hebben ingediend bij Verkeer en Waterstaat tot tariefsverhoging van 7,1 procent. Wanneer de verhoging zal worden doorgevoerd, is nog niet bekend. In de memorie is behalve aan de NS ook aan een ander staats bedrijf veel aandacht geschonken: de KLM, hetgeen in het licht van de onlangs tot een uitbarsting gekomen moeilijkheden in dit bedrijf bijzonder aktueel is. De minister heeft aangekondigd, dat wanneer niet op korte termijn verbetering in de financiële situatie bij de KLM komt, de regering zich zal beraden op mogelijke maatregelen. Bovendien heeft men maatregelen in studie tot invoering van een „brombewijs", d.w.z. een rijbewijs voor berijders van rijwielen met hulpmotor. NS-VERLIES INCIDENTEEL Het vorig jaar door de N.V. Ne- derlandsche Spoorwegen geleden verlies moet als van incidentele aard worden beschouwd. Op grond van de ontwikkeling in 1963 mag wor den verwachtdat thans een nage noeg sluitende rekening zal worden bereikt. Wanneer de huidige tarieven on toereikend blijken te zijn om ver dere kostenstijgingen te dekken zul len zij moeten worden verhoogd. Daarnaast moet voortdurend wor den gc treefd naar verhoging van efficiency en produktiviteit, alsook op vergroting van de vervoersom- vang. De minister en zijn staatssecreta ris zien in bevordering van het open baar vervoer een belangrijk middel om de toeneming van verkeerscon- gesties, die zich vooral in de randstad voordoen, tegen te gaan. Hoe het openbaar vervoer moet worden be vorderd zal worden bestudeerd door een commissie onder voorzitterschap van prof. ir. J. Volmulle. De aanleg van een systeem van automatische treinbeïnvloeding zal niet worden afgeremd. Op 1 januari 1969 zal de vereiste' apparatuur op al het daarvoor in aanmerking ko mend rollend materiaal zijn vol tooid. Twee jaar later zullen alle baanvakken, waar men meer dan 100 km per uur wordt gereden, van ATB zijn voorzien. 1 Januari 1975 zal de ATB op het gehele reizigersnet zijn aangebracht. Het aantal vrije kruisingen be droeg aan het begin van dit jaar 671. Dit jaar zullen er nog tien bij ko men. Het aantal, dat thans in uitvoe ring is, bedraagt 32. De minister ver trouwt erop, dat het tempo, waarin automatische knipperlicht installaties worden aangebracht nog enigszins zal kunnen worden opgevoerd. STATIONS Er wordt naar gestreefd de nieu we spoorwegstations te Rijswijk en Etten-Leur met ingang van de zo merdienst 1965 te openen. Plannen voor stations Den Haag-Mariahoeve en Voorschoten of Leidende Vink, zijn in onderzoek. Met ingang van de zomerdienst 1964 zullen op het baanvak Amster dam-Alkmaar-Den Helder nieuwe vierwagenstellen van het type TT worden ingezet. Door de hoge aanzet- versnelling is dit treintype bijzonder geschikt voor de stopdienst. Op het traject Amsterdam-Alkmaar zal bij voorbeeld een tijdwinst van 8 minu ten kunnen worden geboekt. WIJZIGING RIJTIJDENBESLUIT Binnenkort kan een wijziging van het rijtijdenbesluit worden verwacht. Overeenkomstig het advies van de SER zal de werkweek geleidelijk van 51 tot 48 uur dienen te verminderen. De in samenwerking met het depar tement van Sociale Zaken en Volks gezondheid voorgenomen wijziging verkeert thans in een vergevorderd stadium van voorbereiding. De minister en zijn staatssecretaris zijn bereid aanpassing van de maxi mumtarieven van het wegvervoer te bevorderen wanneer als gevolg van reeds opgetreden en verdere kos tenstijgingen door de vervoerbedrij ven geen redelijk rendement meer kan worden bereikt. KLM BIEDT PROBLEMEN De regering heeft de directie van de KLM duidelijk te verstaan gege ven, dat het meerjarenplan dat de KLM thans opstelt het uitzicht zal moeten bieden op herstel van de ren tabiliteit binnen redelijke termijn. Wanneer dit niet verwezenlijkt kan worden zal de regering zich diep gaand moeten beraden over de toe komstige structuur van de KLM. Ondanks de grote waarde die mi nister Van Aartsen hecht aan de na- tionaal-economische betekenis die de KLM voor Nederland heeft is het noodzakelijk dat dit bedrijf rendabel is, aldus de bewindsman. De samen stelling van de directie van de KLM vormt momenteel een punt van in tens overleg, zowel in de raad van commissarissen als bij de regering. De minister heeft tot zijn leedwezen moeten constateren, dat de communi catie tussen directie en personeel nog niet in alle opzichten bevredigend is te noemen. RIJBEWIJS VOOR BROMFIETSERS Minister Van Aartsen overweegt voor rijwielen zonder hulpmotor zo wel een afzonderlijke reflector aan de achterzijde als de aanwezigheid vanpedaalreflectoren voor te schrij ven. Bij de bromfiets bestaat aan het laatste geen behoefte omdat de pe dalen gewoonlijk niet bewegen en de elektriciteitsbron bij deze voertui gen als regel betrouwbaarder is dan bij de gewone fiets. Ook ligt het in het voornemen in het kader van de algehele vervanging van de huidige verkeerswetgeving een rijvergunning voor bromfietsers in het leven te roepen. Aanvankelijk wil de minister een dergelijke ver gunning alleen instellen voor jeug digen en voor personen ouder dan 60 jaar. KENTEKENBEWIJZEN In overleg met de minister van Justitie is een regeling in voorberei ding, waarbij het kentekenbewijs van een bij een ongeval zwaar be schadigd motorrijtuig door de poli tie zal kunnen worden ingenomen. Wanneer uit een onderzoek is geble ken, dat het voertuig voldoende is gerepareerd kan dit bewijs dan op nieuw worden uitgereikt. De minister wil vooralsnog geen algemene maximumsnelheid voor de buitenwegen 'bevorderen. Het ziet er ook niet naar uit, dat in de naaste toekomst een mimumsnelheidöp autowegen zal worden ingevoerd. Hoewel de minister hier in beginsel niet afwijzend tegenover staat, acht hij de ermee samenhangende vraag stukken nog niet opgelost. De hetero gene samenstelling van het Europese wagenpark met de zeer uiteenlopen de motorvermogens maakt het vast stellen van een minimumsnelheid bij zonder moeilijk. DELTAWERKEN VERTRAAGD De afsluiting van de Grevelingen zal als gevolg van ondervonden te genslagen bij de aanleg van de kabel baan naar wordt verwacht met onge veer een jaar worden vertraagd. Op de uitvoering van de Deltaweken in hun geheel zal deze vertraging ech ter geen invloed behoeven te hebben. Minister Van Aartsen streeft evenals zijn voorganger naar een zo danig uitvoeringstempo van de Del tawerken, dat deze omstreeks 1978 voltooid kunnen zijn. Het hiervoor noodzakelijke werkschema brengt mee, dat in de eerstvolgende jaren hoge bedragen zulen moeten worden geïnvesteerd in de werken tot afslui ting van de zeegaten, zodat er dan slechts een matige ruimte beschik baar zal zijn voor een toeneming van de ten behoeve van dijkverhogingen ter beschikking te stellen middelen. Het tijdstip waarop een vaste oeververbinding over of onder de Westerschelde rendabel zal zijn, acht de bewindsman nog ver verwijderd. LUCHT- VERONTREINIGING De luchtverontreiniging door de uitlaatgassen van benzine- en diesel motoren van auto's is in Nederland in verband met de uitzonderlijk gunsti ge atmosferische omstandigheden in het algemeen nog geen urgent pro bleem. Binnen niet lange tijd zal een wets ontwerp op de waterverontreiniging worden ingediend. De door de minis ter van Sociale Zaken en Volksge zondheid iri januari van dit jaar in gestelde commissie inzake de lucht verontreiniging overweegt ook op dit gebied een wèttelijke regeling voor te bereiden. Later zal dit kleine meiske het zich wellicht met trots herinneren: hoe zij op de arm van een buitenlandse minister mocht zitten. Nu was de kleine alleen maar een beetje verlegen toen zij zomaar werd opgetild door die vreemde mijnheer, die haar traditionele kostuum eens goed wilde bekijkenHet was een informeel moment tijdens het bezoek van minister Luns aan Denemarken. De Franse minister van landbouw, Pisani, heeft gisteren in de minister raad van de Europese Economische Gemeenschap de waarschuwing laten horen, dat de EEG de grootste risico's loopt", indien de ministers zich niet houden aan de datum van 31 decem ber voor de voltooiing van het ge meenschappelijke landbouwbeleid. Terwijl de ontstemde minister Pi sani na dit dreigement onmiddellijk naar Parijs vertrok om een vergade ring van het Franse kabinet bij te wionen hij keerde vanmiddag naar Brussel terug bleek de indruk van zijn verklaring nogal mee te vallen. „Naar de mening van de Nederland se delegatie zou het onverstandig zijn om zidh door dit soort dreigementen in een bepaalde hoek te laten druk ken", verklaarde de Nederlandse voorzitter van de EEG-ministerraad, mr. Biesheuvel, na afloop van de ver gadering. De Franse minister had er op ge wezen, dat het nakomen van de da tum van 31 december „een plechtige verbintenis is van zes souvereine sta ten". Hij doelde echter daarbij al leen op het totstandkomen van de 3 nieuwe marktorganisaties voor het gemeenschappelij ke landbouwbeleid zuivel, rijst enrundvlees. Deze ver bintenis is echter een onderdeel van het „actieprogramma" van de EEG van dit jaar bedoeld om uit de impasse te geraken waarin echter ook werd afgesproken, dat/ de „zes" een standpunt zullen bepalen vóór het einde van dit jaar voor de on derhandelingen over de intrenatio- nale tariefverlagingen, de „Kennedy- ronde". Jack Ruby, de moordenaar van Oswald, zal worden verdedigd door Meivin Belli, een van de beroemdste Amerikaanse advocaten. Belli is een zeer bekende advocaat in Californië. Belli verklaarde, dat een broer van Jack Ruby hem direkt na de moord op Oswald had gevraagd de nacht clubeigenaar te verdedigen. De ad vocaat had zich er echter eerst van willen overtuigen, dat er geen ver band bestond tussen Ruby en Os wald of tussen Ruby en iemand an ders. Ook stond hij erop, dat Tom Howard, een advocaat uit Dallas, die Ruby eerder in de arm had geno men, de beschuldigde blijft bijstaan. Volgens het Amerikaanse blad 'Washington Star' heeft de federale recherche in een over de moord op president Kennedy uitgebracht rap port verklaard, dat op het geweer waarmee de president werd bescho ten een stukje van het overhemd van Lee Oswald is gevonden. De re sultaten van het onderzoek zijn mee gedeeld aan de speciale commissie van onderzoek. Het blad verklaarde, dat het rapport, dat nog niet is be kendgemaakt, zonder voorbehoud Oswald als de moordenaar van de president aanwijst. De federale recherche zou voorts tot Papa is er niet meer... Aan de hand van een agent van de Veiligheidsdienst zien we Caroline en John conciusie zijn gekomen, dat noch Kennedy op de roltrap van de luchthaven 'Dulles' bij "Washington. De twee kinderen namen op het vliegveld Oswald, noch Ruby deel uitmaakten afscheid van een tante, mevrouw Peter Lawford en haar dochter. van een samenzwering. De Nobelprijzen zijn gisteren op de 67ste sterfdag van dr. Alfred No bel, op de traditionele plechtigheden in Stockholm en Oslo uitgereikt. De Amerikaanse professor Linus Carl Pauling, die in 1954 de Nobelprijs voor scheikunde kreeg, ontving thans het aan de Nobelprijs voor de vrede van 1962 verbonden bedrag van ruim 177.000 gulden voor zijn aandeel in de campagne tegen kernwapens en de proefnemingen daarmee en in de totstandkoming van het dit jaar be reikte kernstopakkoord. Leopold Boissier, de Zwitserse voorzitter van het Internationale Co mité van het Rode Kruis en dir. John Macauley, de Canadese voorzitter van de Raad v-an de Liga van Rode- Kruisorgainisatiesdeelden het be drag van ruim f 180.000 gulden, dat de Nobelprijs voor de vrede voor '63 vormt en dat aan genoemde organi saties is toegekend voor hun mens lievend werk. De plechtigheid werd bijgewoond door koning Olaf van Noorwegen, kroonprins Harald, pre mier Einar Gariiardsen en andere le den -van de Noorse regering. Koning Gustaaf-Adolf van Zweden reikte in Stockholm de wetenschap pelijke en literaire Nobelprijzen '63 uit aan een groep onderzoekers van drie continenten en een Grieks dich ter. De prijzen bedragen in eik van de vier categorieën 183.600 gulden. De Amerikaan dr. Eugène Wigner (Hongaar van geboorte) van de Prin- ceton-universiteit, kreeg de helft van de natuurkundeprijs voor zijn funda menteel theoretisch werk over de atoomkern en in het bijzonder sym metrie van elementaire partikels. De Belangrijke arrestatie in treinroof-affaire De Britse politie heeft gisteravond de autocoureur Roy James, bijge naamd „De Wezel", gearresteerd. De man wordt beschouwd als de leider van de overval op de Britse posttrein in augustus van dit jaar, waarbij ongeveer 25 miljoen gulden werd buitgemaakt. Hij werd in het centrum van Lon den gearresteerd en onder bewaking van een grote groep rechercheurs naar het hoofdkwartier van Scotland Yard overgebracht. Tot nog toe had de Britse politie in verband met de treinoverval twintig arrestaties ver richt. De 28-jarige James, die ook zil versmid is, werd later naar het po litiebureau van Aylesbury overge bracht, van waaruit het onderzoek naar de daders van de treinroof wordt geleid. Hem wordt roof en deelneming aan een samenzwering tot beroving van eèn posttrein ten laste gelegd. andere helft was voor de Duitse pro fessor Hans Jensen (56) uit Heidel berg en een Amerikaanse Maria Goeppert Mayer, van de universiteit van Californië. Zij is de eerste vrouw, die de Nobelprijs voor natuurkunde krijgt sedert Marie Curie hem kreeg, 60 jaar geleden. De Duitse professor Karl Ziegler uit Müliheim deelde de prijs voor scheikunde met de Italiaanse profes sor GiuMo Natta uit Milaan. Zij wer den geëerd om hun baanbrekend on derzoek inzake nieuwe koolwaterstof- moleouul-reeksen, die de grondslag leggen voor de moderne plastics en de industrieën van Lunstrubber. De Australische professor Sir John Ec- cles, kreeg de helft van de prijs voor zijn eurofysiologisöh onderzoek, de andere helft werd gedeeld door de Britten Alan Lloyd Nodgkin en An drew Huxley voor het in kaart bren gen van het ingewikkelde zenuw mechanisme en de hersenzenuwen, die onze spieren doen bewegen. Ten slotte kwam de 63 jaar oude dicihter- diplomaat, Giorgis Seferis, de eerste Griek die de Nobelprijs ontvangt, om de zware gouden medaille, de chèque en de in leer gebonden oorkonde in ontvangst te nemen. Frank Sinatra jr. is woensdag te ruggekeerd in de woning van zijn moeder in Los Angeles. De familie deelde mee dat er een losprijs i voor zijn vrijlating was betaald. Het be drag werd niet genoemd. De zanger was klaarblijkelijk ongedeerd. Zon dagavond was hij uit een motel, gele gen aan de grens tussen de staten Ca lifornië en Nevada, ontvoerd. Jim Mahoney, perschef van Sinatra sr., verklaarde dat Frank jr. behou den en in goede gezondheid is thuis gekomen. De negentienjarige zanger kwam even over twaalven (Ned. tijd) in een politie-auto bij de woning van zijn moeder Nancy, de eerste vrouw van zijn vader. Mahoney zei, dat de federale recherche hem had afgeraden de hoog te van de losprijs te noemen. Het is nóg niet bekend door wie Sinatra werd ontvoerd en waar hij is vastgehouden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's AANHOUDEND WINTERWEER Kapitein Henrique Galvao, de in ballingschap levende tegenstander van bet bewind van premier Salazar van Portugal, is gisteravond per vliegtuig uit New York naar Brazilië vertrokken. Hij was maandag naar de VS ge komen voor het afleggen van een verklaring voor de beheerschapscom- missie van de VN. Met name sprak d< 68-jarige koloniale bestuurder daar over de Portugese bezittingen in Afri ka. Hij wekte de ergernis van enige Afrikaanse afgevaardigden op door te verklaren, dat Angola en Mozambi que zijns inziens nog niet rijp zijn voor onafhankelijkheid. PortugaJl had de uitlevering van Galvao gevraagd in verband met zijn aandeel in het kapen van het Portu gese passagiersschip Santa Maria in 1961. Het verzoek was echter nog in behandeling in Washington, toen Gal vao de VS all weer veriiet. Een Oceaandepressie ten zuidwes ten van Ierland breidt zijn invloed geleidelijk over de Golf van Biscaye, Frankrijk en Zuidwest-Engeland uit. De zachtere lucht, die boven Zuid- Frankrijk aanwezig is, dringt daar door wat naar het noorden op, maar het is onwaarschijnlijk, dat deze lucht ons land zal bereiken. Het winterweer zal dan ook in ons land aanhouden met in het noorden van het land overwegend lichte vorst en in de zuidelijke provincies tijde lijk temperaturen om het vriespunt met een kans op wat motregen of ij zei. '^rïkdè ZON- EN MAANSTANDEN 12 Dec.: zon op 8.38, onder 16.28; maan op 4.33, onder 15.03. Hoogwaterstanden 12 Dec.: v.m. 0.41; n.m. 13.02. KORRELTJE Het is een slecht teken als ge vijanden ziet in hen, die u willen helpen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1