S)e C<2icbe(Eoii^ant VOORLOPIG NOG GEEN GESPREK TUSSEN JOHNSON EN DE GAULLE? Kerstbezoek aan Oost-Berlijn gaat waarschijnlijk niet door INBREKER, DIE AGENT NEERSCHOOT GEGREPEN Weer aanslag op geboortehuis van Paus Paulus Oost-Duitsers stellen voorwaarden Straalvliegtuig in 81 DODEN Longarone eist schadevergoeding Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 38 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDE1S EN OMSTREKETS MAANDAG 9 DECEMBER 1988 54e JAARGANG No. 16.C KVP-fractie in de Schmelzer-kroes l'elef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 20826 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.08 - Abonn. 0.73 p.w, 3.15 p. imid., f 9.45 p. kw. Franco p.p. 9.95. Adv. 18 et. p. mm., Telefoontjes f 1.50 President Johnson van de Ver. Staten zou een samenkomst met president De Gaulle van Frankrijk nagenoeg afgeschreven hebben voor minstens een jaar, tenzij de Franse president erin zou toe stemmen naar Washington te komen. Johnson, die de volgende paar maanden besprekingen zal voeren in de Ver. Staten met de leiders van West-Duitsland, Canada, Italië, Engeland en Mexico, heeft Franse voorstellen voor een bijeenkomst in Parijs over menings verschillen omtrent defensiezaken en de Navo-politiek van de hand gewezen. AMERIKAANSE PRESIDENT IN 1964 NIET NAAR EUROPA In kringen van de Amerikaanse regering meent men te weten, dat president Johnson tenminste zeker niet voor eind 1964 reizen naar het buitenland zal maken. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken Iheeft naderhand gezegd, dat diplo matieke voorbereidingen voor een bijeenkomst van president Johnson Arrestaties De politie heeft in de buurt van het Newyorkse vliegveld, waar Johnson zou landen, vier mensen aangehou den die een geweer bij zich hadden. Het waren vermoedelijk jagers, maar voor alle zekerheid werden zij in verzekerde bewaring gesteld. Johnson naar V.N. President Johnson heeft zaterdag medegedeeld op 17 december a.s. 'n korte toespraak tot de algemene ver gadering der Verenigde Naties in New York te zullen houden. OLIEKACHEL ONTPLOFTE: VIJF DODEN Door het ontploffen van een olie kachel in een loods in Straatsburg, zijn vanmorgen vijf arbeiders om gekomen en vier anderen zwaar ge wond. PREMIER VAN THAILAND OVERLEDEN De premier van Thailand, de 55- jarige veldmaarschalk Sarit Thana- rat, is zondag in een hospitaal te Bangkok overleden. Elf dagen gele den werd hij met longontsteking en nier- en hartklachten in het zieken huis opgenomen. Vrijdag werd zijn toestand kritiek en gisteren vroeg werd gemeld dat er zich „een com plicatie in de hersenen" had voor gedaan. De Italiaanse politie heeft gisteren de 24-jarige Alessio Boniotti aange houden wegens „belediging van een bevriend staatshoofd". Boniotti had nl. een benzinebom geworpen naar het huis te Concesio, op 10 km. van Brescia, waar Paus Paulus is gebo ren. De bom ontbrandde, doch richtte geen schade aan. De dader verklaarde, dat hij de Paus niet had willen beledigen. Hij had slechts de aandacht op zichzelf willen vestigen. Op 20 oktober werden door een onbekende enkele schoten op Jiet geboortehuis van de Paus afgevuurd. en generaal De Gaulle nog steeds voortduren. Er is nog geen beslis sing genomen over de plaats en het tijdstip van de samenkomst. De woordvoerder zei, dat bij zijn weten van Franse zijde de mogelijkheid, dat de bijeenkomst in de V.S. plaats vindt nog niet is uitgesloten. President Johnson is gisteren per vliegtuig naar New York gegaan om de begrafenis bij te wonen van se nator Herbert Lehman, oud-gouver neur van New York. Het was de eer ste keer, dat de president Washing ton verliet na de moord op Kennedy. De veiligheidsdienst had rigoureuze maatregelen genomen ter bescher ming van zijn leven. De route die Johnson in New York dure. „Wij zullen alles doen om het kerstbezoek mogelijk te ma ken," zo beloofde burgemeester Willy Brandt gisteravond, maar dit kan niet ten koste gaan van de toekomst en vrijheid van W.- De hoop van de West-Berlij- ners, dat zij met Kerstmis hun Berlijn", verwanten in de oostelijke sektor zouden kunnen bezoeken, is dit Be Oostberlijners, die West-Berlijn weekeinde bijna geheel verdwe- e£n ?nderdeel van West- npn Al vrii cmpl nadat dp Oost- Duitsland beschouwen, wensten de ^tw Lddpn onderhandelingen te voeren met het nam was niet bekendgemaakt maar J -' aanbod hadden gemeentebestuur van West-Berlijn. XkS dat uitSg OP routewï gedaan rezen^er ^.moeij&Klen fy waren van oordeel dat de re«e. bewaakt. De president reed in een gesloten limousine. Een pand tegen over de kerk, waar de uitvaartdienst werd gehouden, was op verzoek van de geheime dienst gesloten voor be zoekers. Speciaal werd gelet op men sen die een pakje of een tas droegen. Helikopters vlogen boven de straten tussen het vliegveld en de kerk. Om de president in New York te bewa ken waren 5000 politiemannen op de been. met het Westberlijnse stadsbe- rjinig j.n Bonn met de helle zaak niets stuur over de te volgen proce- te maken had. NIEUWE LEIDING Oneller dan de buitenstaanders en zelfs ook insiders hadden ver wacht, heeft de fractie van de KVP in de Tweede Kamer zaterdagmiddag j.l. door een verstandige beslissing een eind gemaakt aan een eigenlijk al te lang smeulende (vertrouwens) crisis met betrekking tot de leiding van haar groep. Dr. de Kort, in vele opzichten onder heel moeilijke om standigheden de opvolger van mr. Romme heeft er goed aan gedaan zonder veel rumoer zijnerzijds mede werking te verlenen aan een wisse ling van de wacht, nadat gebleken was dat tegen zijn beleid zoveel be zwaren waren gerezen, dat een lan ger mandaat zeker tot méér moeilijk heden naar buiten zout hebben ge leid. Op zijn minst was dat tot uiting gekomen, wanneer de partijraad van de KVP in januari a.s. een terugblik op het beleid van fractie en voorzif ter zou hebben geworpen, waarbij speciaal de fouten, bij de jongste ka binetsformatie gemaakt, de doorslag voor een dikke „onvoldoende" zou den hebben gegeven. Voorzitter en fractie hebben nu tot zekere hoogte de eer aan zich gehouden door tijdig tot vernieuwing van de leiding over te gaan. fn dat verband vinden we de for- mullering, welke men kennelijk op inspiratie van dr. de Kort zelf aan diens heengaan heeft willen ver binden, wel een beetje eufemistisch. Men behoeft geen'vreemdeling in het politieke Jeruzalem te zijn om te we ten, dat bovenbedoelde fouten van dr. de Kort destijds reeds zulk een storm van kritiek in vele KVP-afdie- linigen teweegbracht, diat die te za- men met de afkeuring' in de fractie onmogelijk nieuwe experimenten van gelijke aard mochten riskeren. De „persoonlijke redenen" en de wil tot .overbrugging van de in de partij ten aanzien van de fractieleiding bestaan de opvattingen" die ter motivering van het heengaan van de heer de Kort worden aangegeven, zijn in dat verband een wel wat „halfzachte" benadering van de werkelijke feiten en verhoudingen, die tóch iedereen kent. We begrijpen heel wel, dat men daarvoor niet in de plaats de reali teit in brede woorden behoeft uit te meten; een gulden middenweg ware ons toch wel liever geweest. Hef is in democratische verhoudingen niet nadelig, wanneer de dingen bij hun naam worden genoemd; naar binnen en naar buiten kan dat zeilfs zeer ge zond werken. Beter dan een terugblik is echter het vooruitzien naar hetgeen thans tot stand is gekomen en naar wat nog verder in de bedoelingen van de KVP-fractie ligt. Men gaat name lijk naast de nieuwe voorzitter nog twee vioe-voorzitters, alsmede twee secretarissen en nog enkele bestuurs leden benoemen, waarmee men een team hoopt te verkrijgen, dat zowel ten gunste van méér efficiëncy en meer besluitvaardigheid in het be leid zal kunnen werken. De oude structuur heeft daarmee als ondoel matig afgedaan; de nieuwe werkwij ze kan zonder twijfel mits met de juiste bemanning door een betere aanpassing aan de moderne verhou dingen in het moeilijke politieke be stel veel beter voldoen. Door bliksem getroffen A ttlPnli Q VPUfktl(fPI 1 IR 1" gering de bevoegdheid om met de Hvd VCl Uil^vlUIVl Oostberlijners te onderhandelen. „Het De Westberlijners wezen dit ech ter van de hand. Zij zagen er een communistische manoeuvre in om de theorie van de drie Duitse staten West- en Oost-Duit9land en West- Berlijn naar voren te halen. Vol gens het Westberlijnse gemeentebe stuur heeft slechts de West duit 9e re is geen zaak van de Oostduitse ring om te bepalen hoe de stad be stuurd moet worden", zo betoogde het. Een straal verkeersvliegtuig van de De Oostberlijners beschuldigden er Pan American World Airways van daarop de Westberlij ners van dat zij humane voorstel" misbruikten voor het aanwakkeren van de koude De hoogste Amerikaanse onderscheiding, de presidentiële „Medal of Freedom" is toegekend aan wijlen president Kennedy en Paus Johannes XXIII. Foto: in het Witte Huis in Washington reikt president Lyndon B. Johnson de onderscheiding uit voor president Kennedy, welke wordt in ontvangst genomen door diens broer, de minister van justitie, Robert Kennedy. In het midden George Ball, onder sekretaris van staat. LJet zou niet billijk zijn het heen- iiviiu gaan van dr. de Kort alleen met het type Boeing-707 is gisteravond het afkeurende nabeschouwingen over nabij Elkton in de Amerikaanse staat zijn beleid te omringen. Tegenover Maryland door de bliksem getroffen oorloe zijn faux-pas bij de formatie staan en brandend neergestort. Het toestel zonder twijfel een aantal andere po- had 73 passagiers en een bemanning sitieve wapenfeiten, waarbij men bij- van acht leden aan boord. Het kwam voorbeeld slechts aan dr. de Korts uit San Juan op Puerto Rico en zou aandeel in de oplossing van t Nieuw na een tussenlanding in Baltimore Guinea-vraagstuk behoeft te denken. daien op het vliegveld van Philadel- vergt echter phia, toen het door het hemelvuur Aanhoudend vorst Een gebied van hoge luchtdruk, dat zaterdagmorgen bij Schotland tot matige vorst in de nacht lag, heeft zich tijdens het weekeinde 0:chtend voortduren. In het begin naar centraal Europa verplaatst. Het van de middag zal de temperatuur centrum ervan ligt nu met een baro- siechts weinig, op sommige plaatsen de zijde van de oceaan is voorlopig geen aanval op het vorstgebied te verwachten. De eerst komende dagen zal dan ook de toestand met lichte Het Drie doden bij gasontploffing te Düren Bij een gasontploffing in de West- duitse stad Düren, in de buurt van Aken, zijn zaterdagmorgen drie le- meterstand van 1030 millibar boven Tsjecho-Slowakije. Het is geheel ge vuld met koude continentale lucht. Vrijwel overal op het vasteland komt dan ook vorst voor. De laagste tem peraturen, 9 tot 11 graden onder nul werden vanmorgen gemeld uit het oosten van Beieren. In zuidelijk Nederland en in Bel- in het geheel niet boven het vries punt komen. O een reeks van hoge kwaliteiten, die werd getroffen. De machine stortte bepaald met ieder kunnen zijn gege- brandend neer en ontpiofte. Niemand ven. Zijn lot m bovendien, doordat van de inzittenden heeft de ramp het aan vele stormen bloot staat, zo overleefd. broos, dat reeds menigeen vóór dr. de Kort dat tot zijn persoonlijke (poli- Enige mensen dl€ rich op een rol_ den vaiTde BeÜgSöhe*'koloAieïïda'ar f1® kr>m °P tielce) schade heeft moeten onder- schaatsbaan op 5 km afstand bevon- om het leven gekomen. Het betrok- graden vorst voor. Ko t na p" - - - Bij deze oordeelvelling is het d twee bIiisemlliteen en ken huisje barstte door het geweld gang daalde in Woensdrecht de tem- maanden geleden vrijwel van de goed m bet oog te houden dat het daarop een geweldige lichtbol naar van de explosie uiteen. Een kind van Pfatuur nog tot min negen graden aardbodem werd weggevaagd toen harde lot voor de heer de Kort zijn p,eneden komen. Zij hadden eerst drie maanden en zijn grootouders Plaatselijk zowel in het noorden als het water over de stuwdam sloeg, persoonlijke goede hoedanigheden en aan een zware bom^xplosie gedacht, werden onder het puin bedolven, in het zuiden van het land ging de eist vijf miljard lire sohadevergoe- de offers, die h« zondier enige twij- die rich herhaalde toe£ het branden- Hun stoffelijke resten konden pas afkoeling voldoende ver om mist te dim van de twee elektnciteitsmaat- De gemeente Longarone, die twee tacSOT£ft^Sdhtan(riintLS f™,d,raakte' De pleato na enkele uren worden geborgen doen ontstaan. im PPn <?rhpirn wioapi,uiu3ch wïichjiil nwa- een scnerp men kon tengevolge van de gewel- weet ervan!) licht stelt. dige hitte niet worden benaderd. Wat de nieuwe voorzatter betreft: Bet verongelukte toestel was een hij is in de algemene politiek een nog yan d'e vijf Boeings-707 die in 1958 wij. onbeschreven blad. Hij heeft in dienst werden genomen, echter zijn verdiensten en ervarin- juni van het vorige jaar stortte gen als staatssecretaris mee en bo- een Boeing-707 bij het opstijgen van vendden het volle vertrouwen van de het Parijse vliegveld Orly voor een zijnen, blijkens de spontane verkie- vlucht naar de VS neer, waardoor zing van zaterdag j.l. We zouden wil- de 130 inzittenden allen het leven len zeggen: „houwen zo!" verloren. ding van de twee elektriciteitsmaat schappijen die de dam exploiteerden. Bij de ramp kwamen drieduizend hogedrukgebied schade op, maar daar vielen geen blijft naar alle waarschijnlijkheid mensen om het leven, slachtoffers. nog wel een paar dagen bestaan. Van De inbreker, die in de nacht van vrijdag op zaterdag bij een poging te ontkomen aan de politie, die hem had betrapt bij een inbraak in de fa briek van de N.V. Instrumenten te Apeldoorn, een politieagent met een machinepistool heeft neergeschoten, is na een jacht van bijna vierentwin tig uur gegrepen. Hij werd aange troffen op een van zijn door de poli tie zo genoemde „contactadressen". De man, de 22-jarige C. G. M. S. uit Apeldoorn, van beroep elektriciën, bood geen verzet en liet zich onmid dellijk meenemen naar het politie bureau. Een rechercheur van de rijkspolitie heeft hem zaterdagochtend woeg reeds bijna kunnen arresteren. Op de Zwolseweg, even buiten de gemeente Apeldoorn stond een man te liften. De rechercheur, die de lifter zag staan, stopte en bood hem een lift aan. De adspirant-ddfter bukte zich om zijn tas op te nemen, en vestigde daardoor de aandacht van de recher- cheur op die tas. In een flits zag de politieman, dat er een automatisch Dit nummer bestaat uit 12 pajina's ~1p lifter had hliikhaar Advertentie) pistool in lag. De lifter had blijkbaa: in de gaten, dat hij verdacht werd, want hij ging er direct als een haas vandoor, de landerijen in. Een hierna ingesteld onderzoek In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft een 22-jarige inbreker in Apeldoorn een politieman neergeschoten met een automatisch wapen. De inbreker, die betrapt werd tijdens een insluiping in een instrumentenfabriek sprong door een raam van de fabriek (het tweede raam van links op de foto) en schoot daarna met een Uzi-pistoolmitrailleur de 38-jarige hoofdagent W. Roke (inzet rechts) neer. De dader is inmiddels gegrepen. Rechts In de inzet de dader, O. G. NL S. uit Apeldoorn. ZON- EN MAANSTANDEN - 10 Dec.: zon op 8.36, onder 16.29; naar de identiteit van de inbreker maan op 2.19, onder 14.28. leverde al vrij spoedig het gewenste resultaat op: de man had zijn auto bij zijn vlucht bij de „plaats van de misdaad" achtergelaten, waardoor de politie via het kenteken van de auto de naam van de inbreker kon achter halen. Het politiearchief deed de rest. Het machinepistool, dat de inbre ker in zijn bezit had was er een van het nieuwste type: een Uzi, welk wa- Hoogwaterstanden 10 Dec.: v.m. 11.05; n.m. 23.39. KORRELTJE Wij moeten mensen als mensen pen het Israëlisdie leger in gebruik tegemoet treden en onze handen naar heeft. hen uitstrekken als naar broeders.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1