E. H. LARIVE TREEDT AF ALS DIRECTEUR K.L.M. Meningsverschil niet te overbruggen KLM-vliegers verontwaardigd Spaak spreekt in Warschau over non-aggressiepact 900 AMBTENAREN NOG EEN JAAR LANG VOLSLAGEN NUTTELOOS WERK ZATERDAG 7 DECEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 In Calw, West-Duitsland, is vrijdag het proces begonnen tegen Hans Dieter Raub, korporaal bij de Bundeswehr, die ervan wordt verdacht rekruten te hebben getiranni seerd. Op de foto is Hans Dieter Raub (rechts) in gesprek met zijn raadsman Ludwig Barth (links) en lt.-kolonel Fritz Scheidemann, die hét proces waarneemt voor het ministerie van defensie. De heer E. H. Larive heeft ver zocht per 1 januari 1964 van zijn functie als lid der directie van de KLM te worden ontheven. De raad van commissarissen der KLM heeft, ln overleg met de regering gemeend zich daartegen niet te moeten ver zetten. Het college spreekt zijn op rechte waardering uit voor het vele en belangrijke werk, dat de heer La rive voor de KLM heeft verricht en voor de toewijding die hij daarbij aan de dag heeft gelegd. De diirectie van de KiLM (mr. H. Albarda) verklaarde: „De gerezen moeilijkheden in de leiding van de KLM, hebben zich on danks die vfele inspanningen van alle betrokkenen, de laatste tijd niettemin zodanig toegespitst, dat er van een vruchtbare samenwerking in „de di rectie geen sprake meer kon zijn. Deze situatie heeft ertoe geleid, dat de heer Larive besloten heeft zich terug te trekken uit die diirectie en wel pér 31 december a.s. Wij geven u de verzekering dat wij deze gang van zaken in hoge mate betreuren. Eenheid bedreigd. Er bestaat geen enkele twijfel over dat de heer Larive, die aan het begin van dit jaar zeer plotseling met de direoteursfunotie werd geconfron- KOLENSJOUWER REED 13 JAAR ZONDER RIJBEWIJS De man, die veertien dagen gele den voor de rechtbank te Dordrecht verklaarde, dat hij dertien jaar zon der rijbewijs had gereden, de 34-ja- rige kolensjouwer J. van Z. uit Dor drecht, is vandaag veroordeeld tot 13 maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, ondertoezichtstel ling en vijf dagen hechtenis. De hechtenis kreeg hij voor het rijden zonder rijbewijs, de gevangenisstraf voor het feit, dat hij drie fietsen had gestolen en samen met drie col lega's kolen had verduisterd, ten na dele van zijn baas. Toen de man tegen de lamp was gelopen, was men er achter gekomen, dat hij rustig de kolenauto bestuur de zonder een rijbewijs te hebben. De officier van Justitie had twaalf maanden gevangenisstraf en zeven dagen hechtenis geëist. teerd, deze taak met een zeer posi tieve instelling heeft aanvaard. In de loop van de tweede helft van dit jaar traden echter verschillen van inzichten betreffende de methodiek van de aanpak der uiteenlopende vraagstukken aan de dag. De directie heeft vele oprechte pogingen onder nomen om de zo dringend noodzake lijke samenwerking en eenheid van handelen te bewerkstelligen. Wij wil len niet verhelen, dat deze pogin gen steeds moeizamer werden, omdat de verschillen van inzicht op een groeiend aantail belangrijke punten zich voortdurend sterker aftekenden. Hierbij deed zich bovendien de complicatie voor, dat de verschillen aanleiding waren tot zeer ernstige groepsvormingen ondier het perso neel. Op de eerste plaats kunnen wij u verzekeren, dat er tussen de drie blijvende directeuren een zeer goede en zakelijke verhouding bestaat en dat de wijze van samenwerking niets te wensen overlaat. Op de tweede plaats willen wij nadrukkelijk vast stellen, dat de nieuwe organisatie van onze onderneming blijft gehand haafd en dat er geen sprake is van een terugdraaiing naar de oude vorm. Dit is ook nooit ondanks vaak gehoorde en gelezen beweringen van het tegendeel het onderwerp van enig meningsverschil geweest. Ten derde: het beleid ten aanzien van de uitgestippelde koers zal geen principiële wijziging ondergaan. Vooruitgang. Wij zullen ons, nu deze mogelijk heid is geboden, met des te meer energie, zonder enige beperking, van welke aard ook, inzetten om een zich manifesterende tendenz in onze uitkomsten te doen versterker. Ter afsluiting willen we dan ook gewag maken van ons gevoelen, dat de KLM het dieptepunt toch wel is gepasseerd en dat we weer op weg zijn naar een gelijke tred met de opwaartse ombuiging van de algeme ne lijn in de wereldluchtvaart. Waren de uitkomsten in het derde kwartaal reeds aanmerkelijk beter dan die over dezelfde periode in 1962, ook de re sultaten van het vierde kwartaal la ten zich gunstiger aanzien dan wij oorspr onkel ij k verwachtten De KLM-vliegers steken hun ver ontwaardiging over het verdwijnen van de heer Larive niet onder stoe len of banken. „Er is geen sprake van dat hij vrij willig zijn functie neerlegt," zo zegt het bestuur van de vereniging van KLM-vliegers. „Hij is ertoe gedwon gen. Kennelijk-spelen hier factoren en belangen een rol die men laat prevaleren boven het belang van de maatschappij zelf. Wij betreuren de ze beslissing van de regering ten zeerste." Het was in .het afgelopen jaar spe ciaal de heer Larive met wie het be stuur onderhandelde over alle perso neelszaken die de vliegers raakten. „Wij hebben in hem steeds een eer lijke, oprechte en openhartige ge sprekspartner gevonden," aldus het bestuur, dat naar men zich zal her inneren op 11 november j.l. het vertrouwen in de KLM-directie op zegde en gelijktijdig het gebruike lijke overleg opschortte. Hierin is sindsdien nog geen wijziging geko- Advertentie) LEIDSCHENDAM ZWOLSMAN NEEMT KARTODROME OVER Nylon-skibaan Binnenkort zal het kartingcircuit „Kartodrome" aan de Broekweg wor den overgenomen door de Zwols- mangroep, inclusief de daar geves tigde slipschool. Ook de ontworpen skibaan van een speciaal soort nylon zal in exploitatie genomen worden en tevens belangrijk worden uitge breid, voor gebruik zowel in de win ter als de zomer. UITZENDING UIT SOESTDIJK WORDT HERHAALD De t.v.-uitzending uit Soestdijk, waarin de prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke vertelden over hun voorvaderen, een programma, dat geregisseerd was door Joes Odu- fré en dat algemeen geroemd werd als het meest interessante gedeelte van de herdenking „150 jaar Ko ninkrijk", zal worden herhaald. De herhaling zal zondagmiddag om vijf uur plaatsvinden. Zich slechts vaag uitlatende over het doel van zijn reis naar Warschau is de Belgische minister van Buiten landse Zaken, Paul Henri Spaak, gistermiddag op Schiphol in een lijn- toestel van de Poolse luchtvaartmaat schappij LOT gestapt. Drie kwartier eerder was hij per trein op het centraal station in Am sterdam aangekomen. Daar stond een motor met zijspan van de rijkspolitie gereed om vrij baan te maken door het drukke Amsterdamse verkeer voor de wagen waarin de minister ijlings naar de luchthaven werd ge reden. „Ik ga in Warschau alleen een cul tureel akkoord tussen België en Po len ondertekenen", zo sprak hij in het Engels, nadat hij kenbaar had ge maakt, dat hij geen Nederlands kon spreken. Op nadere vragen bevestigde hij dat hij van gedachten zal wisselen met zijn Poolse ambtgenoot Rapacki, en hij achtte het inderdaad mogelijk, dat daarbij ook een plan voor een non-agressie verdrag tussen de Nato- en de landen van het Pact van War schau te sprake zou komen. Dinsdag zal hij van Warschau regelrecht te rugvliegen naar Brussel. Geen Zwitserse wapens naar Z.-Afrika De Zwitserse regering zal geen toestemming meer geven voor de vervaardiging van wapens voor Zuid-Afrika of uitvoer daarvan naar dat land, zo heeft dr. Friedrich Wah- len hoofd van het federale politieke departement, gisteren tot het Zwit serse parlement gezegd. Naar aanleiding van protesten van de sociaal-democratische partij en kleinere linkse partijen tegen de re cente verkoop aan Zuid-Afrika van luchtdoelgeschut en munitie ver klaarde dr. Wahlen, dat de regering al verscheidene aanvragen voor een vergunning had afgewezen. (Nog) niet gezamenlijk biddeh voor eenheid De katholieken en protestanten in Nederland zullen nog niet gezamen lijk bidden voor de eenheid tijdens de Internationale Gebedsweek van 18 tot 25 januari 1964. Hoewel onlangs werd bericht, dat een gezamenlijke brochure dit jaar zou worden uitgegeven, heeft de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland besloten op verzoek van „andere instanties" dit jaar nog niet tot dit samenwerking over te gaan. „Wij betreuren het ten zeerste", al dus de directeur van het nationaal bureau va^ het Apostolaat des Ge- beds, pater Jac. de Rooy S.J., „dat wat op internationaal niveau inter confessioneel mogelijk is, in Neder land nog niet haalbaar blijkt. Wij blijven echter hopen, dat deze een heid in gebed binnen afzienbare tijd ook in Nederland zal doorbreken". Zoals bekend hébben de Wereld raad van Kerken te Genève en het „Centre Unité chretienne" in Lyon reeds jaren geleden een gezamen lijke tekst voor de internationale ge bedsweek samengesteld. In vele lan den wordt deze tekst door katho liek en niet-katholiek gebruikt. On langs heeft kardinaal Bea voor de Duitse uitgave van deze gebedsbro- ehure een voorwoord geschreven. r*'* Mevrouw Kennedy heeft vandaag het Witte Huis verlaten om het huis in Washington, dat haar door Averell Harriman ter beschikking is gesteld, te betrekken. Op de foto zien we haar met haar dochtertje Caroline aan de hand, bij haar aankomst aan de nieuwe woning. Achter mevrouw Kennedy loopt Clinton J. Hill, de agent van de veiligheidsdienst, die enkele dagen geleden is onderscheiden voor zijn gedrag tijdens de aanslag op president Kennedy. Omdat de departementsambtena ren het te druk hebben om een wetje van drie of vier artikelen te maken, zullen naar schatting 900 ambtenaren en daarnaast vele personeelsleden en van het bedrijfsleven nog een jaar lang voort moeten gaan met het ver richten van volslagen nutteloos werk. Bovendien zal het bedrijfsleven daardoor nog een jaar lang voort moeten gaan met een premiebetaling die ook al niet meer nodig is en waarvoor het eveneens onnodig werk moet doen. Dit onnodige werk, waarop het Centraal Sociaal Werkgeversverbond in het jongste nummer van zijn or gaan de aandacht vestigt, is het plakken van de zegeltjes voor de betaling van de premie voor de in validiteitswet. Na de invoering per 1 januari 1963 van de interimregeling voor invalidi- teitstrekkers, zo schrijft het CSWV, is de noodzaak om voor de verouder de invaliditeitswet premie te blijven betalen komen te vervallen. De so ciale Verzekeringsraad heeft de mi nister dan ook reeds in de eerste helft van dit jaar geadviseerd het zg. zegeltjes plakken met ingang van 1 januari a.s. stop te zetten. Daardoor zullen bij de uitvoeringsorganen naar schatting 900 personeelsleden vrij komen, terwijl het bedrijfsleven wordt ontlast van een belangrijk stuk administratie. Bovendien zou dit een premie-vermindering opleve ren, die de snel stijgende totale pre mielast voor de sociale verzekeringen enigszins vermindert. Hierbij komt nog, dat de sociale verzekeringsbank een flinke achter stand heeft in de afhandelingen van de rente-toekenning volgens de nieu we interimregeling wegens perso neelsgebrek. Men zou dus zeggen: hoe eerder de premiebetaling inva liditeitswet wordt stopgezet, des te beter. Bij de begrotingsbehandeling in de Tweede Kamer heeft het Kamerlid Corver nog eens op deze maatregel aangedrongen. Het antwoord van minister Veld kamp is hierop geweest, dat hij er naar streeft deze beëindiging per 1 januari 1965 tot stand te brengen. Hij ziet geen kans dat eerder te doen, omdat zijn departement het te druk heeft met andere wetgevende arbeid. Nu heeft de sociale verzekeringsraad de minister reeds te kennen gegeven dat slechts een zeer eenvoudig wetje nodig is om deze, .overigens door de minister belangrijk geachte maat regel te realiseren. De raad heeft zelfs een concept bij zijn advies ge voegd. Wij moeten dus constateren, aldus het CSWV, dat vele honderden per soneelsleden bij de uitvoeringsorga nen en in het bedrijfsleven nóg een jaar langer volslagen nutteloos werk zullen moeten blijven doen, omdat de departementsambtenaren het te druk hebben om een wetje van drie of vier artikelen te maken. Het CSWV vraagt zich af of de Tweede Kamer hier niet eens het initiatief zou kunnen nemen. HOOFDDORPSE KANTONRECHTER WAS NIET IN OVERTREDING De Belgische minister van buitenlandse zaken Paul Henri Spaak is vrij dagmiddag van Schiphol naar Warschau vertrokken om een cultureel akkoord tussen België en Polen te ondertekenen. Det minister achtte het mogelijk, dat ook een plan voor een non-agressie-verdrag tussen de Navo en de landen van het Pact van Warschau ter sprake zou komen. Op de foto is de Belgische bewindsman m gesprek met verslaggevers. De minister van justitie, mr. Y. Soholten, ziet geen reden maatrege len te treffen tegen de kantonrech ter, mr. J. E. Goudsmit te Hoofd dorp, naar aanleiding van zijn uitla tingen tegenover een verdachte. Uit een ambtshalve ingesteld onderzoek door de president van de arrondis sementsrechtbank te Haarlem is ko men vast te staan, dat mr. Goudsmit op de zitting niet heeft gesproken vam enige politieke partij en niet heeft gerept van de lijst-Koekoek. Wel heeft hij een verdachte, voor wie het verschil tussen stemplicht en „opkomstplicht" niet duidelijk was, erop gewezen, dat hij, zo hij geen stem wenste uit te brengen, blanco had kunnen stemmen. Toen de verdachte opmerkte, dat er geen zekerheid bestond, dat een blanco ingeleverd stembiljet niet alsnog wordt ingevuld, heeft de kantonrech ter geantwoord, dat het aan de kie zers ook vrij staat het stembiljet on geldig te maken. Mr. Scholten deelt dit mede in antwoord op schriftelijke vragen over deze kwestie van het Eerste Kamer lid de heer Meester (IpvdA). Een firma in München heeft een nieuwe walkie-talkie, de zogenaamde „Infraphon" ontwikkeld, welke hier wordt gedemonstreerd. De nieuwe vinding kan een verbinding tot stand brengen over een afstand van on geveer honderd metermits de gebruikers elkaar kun nen blijven zien. Voor de overdracht van het geluid zorgt een lichtstraal, welke door het gebruik van filters infra-rood en dus onzichtbaar is gemaakt. Bij deze nieuwe Walkie-talkie wordt het geluid via een kabeltje naar 't oor geleid. Boven op het apparaat sit een visie*.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9