Qnder onó gezeefd Ook prinses Margaret als Robin Hood gelaarsd Landelijke „look" in grote stad Parijse vrouwen kopen meest dure schoenen door! Tips voor de huisvrouw Jacq. Kennedy ook groot in de droevigste uren van haar leven Doktoren schrijven minder bedrust voor dan vroeger Tot een jaar geleden Was moeders klerenkast een symbool van elegantie voor elk jong meisje. Langzamerhand zyn de rollen echter omgedraaid. Dit betekent natuurlyk niet, dat volwassen vrouwen van plan zijn om kinderlik uitziende kleding te gaan dragen maar in onze moderne sportieve wereld behoort alles waar TE voorstaat tot de oude pompeuze matrone-Stijl, zoals bijvoorbeeld té net gekapt, té precieze accessoires bij een té precieze kleding. Het toont duidelyk aan, dat de teenagers veel invloed hebben gehad op de ontwerpers van de wintermode. De comfortabele styl van de „Rocket Set",*die duidelijk uitkwam bij de laarsjes en de meer natuurlijke kapsels heeft veel aftrek bij de Parijse moeders gevonden. De mode snelt met rasse schreden voorwaarts Nieuwe rage schoudertas Op het moment Is ér wat men noemt een nieuwe rage: de schou dertas, die in de late dertiger jaren zo populair was. De schoudertas gaat bijzonder goed samen met een smaakvol tweedpakje en een paar sportieve laarsjes. De laatste maanden heb ik de schoudertas (de maat van eén gro te enveloppe) door vele teenagers zién dragen en in de afgelopen tien dagen zelfs In de Rue Royale, Fau bourg St. Honoré en de Avenue Mon taigne vele elegante vrouwen met deze zo gemakkelijke tas zien lopen. Toch heb ia deze tassen niet kunnen vinden in de boutiques van de-grote couturiers. Zo ziet u, eens te meer volgen de moderne moeders de voetstappen van hun jonge dochters, maar dit maal via de grote warenhuizen. LAARSJES UITVERKOCHT! De laarsjes zijn al practisch uit verkocht in Parijs. Waar ik ook kwam. wachtten de verkoopsters on geduldig op de volgende zendingen! In de grote warenhuizen waren de kuitlaarsjes het meest gevraagd, bij Charles Jou.-dan (Faubourg St. Ho noré) of üarel (Champs Elysées) waren de knielaarsjes het meest in trék terwijl in de zeer exclusief in gerichte salon van Roger Vivler (Avenue Montaigne) de excentrieke lieslaarzen (ontworpen door Yves St. Laurent) het meest in tel waren (laarzen in Robin Hood-stijl). Wat bovendien grote indruk op mij maakte, is bet feit, dat de mensen bij de aankoop van nieuwe schoenen veel meer op kwaliteit letten dan een jaar geleden. De Parijse vrou wen kopen tegenwoordig weer de meest dure schoenen voor zover zy zich dit kunnen veroorloven. NIEUW GEZICHT Toch is er een heel nieuw gezicht op modegebied gekomen. Dit werd my duidelijk bij mijn laatste bezoek aan de salon van Roger Vivier die de duurste en meest exclusieve laarS- an krokodil-leer ontwerpt. Men zou een Rockefeller of een Roth schild moe.en zijn om dit te kunnen betalen. Utm jtiwiNSEa MARGARET Michel Brodsky, de sympathieke manager van deze nieuwe en nu al bekende sclioenensalon. vertelde me: .Barortes Philippe de RothschUd heeft de Robin Hood-laarzen in bei ge, grijs en bruin besteld". Prinses Margaret >-an Engeland koos een paar bruine suède terwijl Simone Jurgèns (de vrouw van acteur Jur- gens) de beige laarzen van krokodil- leer prefereerde. Marlène Dietrich voelde zich het meest aangetrokken tot zwarte laarzen, die vah hetzelfde soepele herienleer werdén vervaar- handschoenen, Elizabeth Taylor bestelde twee paar laarzen, paar in groen en een paar in bruin krokodil-leer. De volgende dag by Christian Dior, vroeg ik aan de knappe en vriendelijk uitziende Helene Ro- chas en de beroemde filmactrice Danielle Darrieux wat zij dachten van deze nieuwe laarzen-mode. He lene, met haar nog steeds jeugdig „Lady Bird" Johnson- hartelijkheid en charme Een negerin heeft de nieuwe „fil'st lady" van de Verenigde Staten, in de tyd, dat zij als kindermeisje over haar waakte, een bynaam gegeven, waaronder zij 'thans in geheel Ame rika bekend is: „„Lady Bird" Johnson Weinigen is het bekend dat haar ei genlijke voornaam Claudia is. Claudia Alta Taylor werd op 22 de cember 191? als dochter van een vee fokker in Texas geboren. Zy leerde haar man, de huidige president van de Ver. Staten, Lyndon B. Johnson, in 1934 kennen en trouwde reeds twee maanden later met hem. Zij vestigden zich op een grote -farm in Texas. Het echtpaar heeft twee dochters - de 19-jarige Lynda Bird en de 16-jari- ge Lucy - ';n het gezin kenmerkt zich door eenvoud en hartelijkheid. Mevr. Johnson heeft altijd de ge woonte gehad haar man by zijn werk te ondersteunen. Toen zij tot de ont dekking kwam, dat zij moeilijk spee ches kon afsteken als haar dit ge vraagd werd, nam zij onmiddellijk 'n cursus voor het spreken in het open baar. Zij begeleidde haar man de laatste jaren veel op diens talrijke buitenlandse reizen en hielp hem boven dien bij-.de exploitatie van een door een erfenis verworven Radio- en Tele visiemaatschappij. Toen haar dezer dagen gevraagd werd, hoe zij haar taak als „first lady" zou opvatten, zei ze verslagge vers, dat zij al het mogelijke zou doen haar man te steunen bij diens moeilijke opgave hun grote en veel bewonderde vriend John F. Kennedy op te volgen niet alleen maar ook by het verwezenlijken van diens idealen. figuur, vertelde me: „Ik gebruik dampen alleen laarzen voor lange bos- en heidewandelingen". Danielle Dar rieux lacme toen zc zei: „Het is een amusante en verrijkende styl." Ergens voelde ik hun typisch vrou welijke weerstand tegen deze apar te stijl'! Van top tot teen Hoe de juiste soort parfum te kiezen? (Van onze schoonheidsspecialiste) Er zyn momenteel zoveel soorten parfum op de markt dat het moei lijk is precies vast te stellen, welke soort het beste geschikt is. De zuur heid van de huid maakt, dat een be paalde geur geschikt is voor de ene vrouw maar niet voor de andere. Pro beer een soort dus uit door het min stens dertig minuten op de huid te hebben. Ook de teint kan veel te maken heb ben met de toestand van de huid en de uitwerking van een bepaalde par fum. Brunettes hebben meestal een vette huid rii blondines een droge. Goede parfum is duür maar men heeft er ook maar weinig van nodig en de geur blijft lang. Deskundigen zeggen, dat bij een juiste aanbrenging parfum dl'ié tót vièr uür blijft geuren. Om het beste resultaat te krygen moet men niet teveel parfum op één plaats aaiibteiigên maar dit verdelen over de polsen. Op die manier werkt het bloed ais verspreider. Parfum werkt langer indien men zeep en lotion in dezelfde gelir ge bruikt en men zal er dan ook minder van nodig hebben. Meestal krygen wij parfum cadeau. Indien men zelf koopt is het beier kleine flesjes te hebben dan één grote fles. Het staat wel fyn zo'n grote Des parfum maar parfum heeft de neiging in het licht te ver- Tandpasta Tandpasta-vlekken in het glas? Vul het glas met Warm wa ter, voeg er twee eetlepels azyn aan toe en laat dit twee uur staan. Afwas sen en de Vlekken zijn verdwenen. Verfvïek Een verfvlek op een kle dingstuk van Teryllne (kunstvezel) moet op de volgende manier behan deld Worden: Berst met een mesje zo veel mogelijk verf afschrappen. Dan benzine druppelen op de achterkant van de tof tot de verf zacht gewor den is. Nu een sopje maken Van zeep vlokken en dit met de vingers goed Inwrijven. Zorgvuldig naspoelen. Pmimesap Fruitsap, bijvoorbeeld van een pruim, geeft een lelyke geli ge vlek, die met koud water niet weg wil. Het zal niet meevallen zo'n vlek spoorloos ie laten verdwijnen. Het beste is de vlek te bedekken met gly cine, dit "één nacht té laten zitten het kledingstuk de volgende dag te wassen. Aanmerkingen op liet eten Coed - doe het dan self maar Tot het laatste moment heeft de zwaar getroffen Jacqueline Kennedy haar moeilijke plichten als presidentsvrouw van de Verenigde Staten vervuld met een moed, die de bewondering van miljoenen in de wereld heeft afgedwongen. „Nog even flink zijn en dan uithuilen", zo heeft zij tegen haar zwager, de minister van justitie, Robert Kennedy, gezegd vlak voor het moment, dat zij haar geliefde man naar zijn laatste rustplaats zou brengen en zy is moedig en flink geweest in deze pijnlijkste uren van haar nog jonge leven. En met dit moeilijke afscheid eindigde ook haar taak al» „first lady van de Verenigde Staten", welke taak zij steeds met Te kort Drie jaren is Jacqueline Kennedy slechts de eerste vrouw van de Ver- eiilgde Staten geweest maar in die he laas te korte tyd is er meer over haar en haar activiteiten geschreven dan over welke andere presidents vrouw ook. Daar was ook alle reden Voor want deze dochter van de uit Frankrijk stammende bankier en mil jonair Jöhh ^ernon Bouvier heeft het Wtttè Huis een totaal ander aanzien gegeven, waarbij de smaak van het oudé gecombineerd werd met hst. nieuwe van deze generatie! Zy leerde John F. Kennedy, die toen nog senator was, kennen in haar func tie van fotoverslaggeefster van de „Washington Times Heralds". Toen zij mét haar man het Witte Huis betrok was Zy 31 jaar oud en eén van de meest gecultiveerde en meest elegante vrouw envan Amerika In een ommezien maakte zij Er heeft altijd ietwat snobisme be staan ten aanzien van wat men op het Engelse platteland draagt en wat geschikt is voor de stad. In het ver leden is de modereputatie van dit land gebouwd geweest op tweeds uit Yorkshire, kleding voor lange wande lingen op de Schotse moerassen, toch ten door de weilanden van Newmar ket en kleding voor gastvrouwen in een groot buitenhui» ergeü» in de West Country. Zo zagen de mannen van de haute couture het. Wij stedelingen haalden meestal onze schouders op voor lie kleding, die zo duidelyk bedoeld was voor de jacht, de vissery en buiten sporten. Wat is evenwel dit jaar gebeurd? Nu het in de stad koud begint te worden, begeven we ons naar buiten in laarzen tot of over dè knieën, we doen de boodschappen in suède man tels met een voering van schape- vel (of in de goedkopere namaak-uit- voering) en voor avondjes 'thuis hullen we ons in lange tweed- of mohairrok ken. „Het meisje van buiten" is de grootste invloed op onze chique kle ding voor dit seizoen. Jumpers en vesten Klassieke cashmire twinsets en jum pers zyn „in" voor de stad. De grof gebreide truien met hoge rolkragen zyn alleen voor sportgelegenheden. Ge breide kleding, of het nu cashmire of Shetlandse wol is, is slankafkle- dend en wordt op rechte rokken ge dragen. De driekwart autocoat kan men nu zien in de duurste winkelstraten zoals Knighsbridge, Piccadilly en Regent Street. De coat ls van camel en er hoort een cameljapon in een lichter materiaal onder. De jassen hebben vlotte rolkragen en een losse gestrikte ceintuur om het middel of een halve ceintuur op de rug. Stadstintje - de mink das of een bouffante van lang, gekruld Mongools geitebont in een sterk contrasterende kleur. Topmode Driedelige ensembles - mantel, rok en bouffante - ih fleurige tweeds zijn je van het voor de koude dagen, die voor ons liggen en in één groot filiaal bedryf heeft de bouffante vervangen door een gladzittende lederen véstblou- De „lederen look" is ook al zo'n buitenmode, die hu topmode is gewor den. Leer wordt niet alleen gebruikt voor mantels, pakjes en rokken maar ook als garnering, zoals Voor bies-' jes langs zakken en sluitingen en voor knoopsgaten. Verder natuurlijk nog voor laarsjes. Hoeden zien er uit als hoofddeksels voor de hertejacht, verder Zijn Sher lock Holmes-modellen en traditionele toplioeden, zoals die in Welfeh gedra-, gen worden, modern voor de stad. Ze zijn uitgevoerd in glanzend patentleer of bestikt leder. Dikke gebreide kou sen zijn allang niet meer voor het platteland gereserveerd. Links De sportieve mantel van Ierse tweed wordt gecombineerd met een geruite rok en een geruite das. Rechts: Nylon-mantel in een suède imitatie, gevoerd met dikke Acrilene bontimitatie. Presentabel genoeg voor een meisje, dat elke dag naar kantoor en terug moet. Het is de 1963-versie van de klassieke sport jas, die de En gelse vrouw in de provincie zo graag draagt. grote -opgewektheid heeft vervuld van het Witte Huis, dat voor dien niet veel meer was dan een stóf» fig museum, een attractieve beziens waardigheid. Zy liét rriooië meubelen in Amerikaanse stijl komen maar ook vele historische kostbaarheden zoals het veldbed van de voormalige Ame rikaanse président Jèffei'son. Modern De styfheid en voornaamheid die dé staatsbezoeken Voofhéeil altyd hadden gekenmerkt, verdwenen. 2ij maakte van deze hoge bezoeken prettige On gedwongen ontmoetingen, waarby (e* dereen zich op zijn of haar gemak voelde. Bovendien zette zij de deuren van 't Witte Huis wyd open, zoWel voor het geïnteresseerde gewone publiek als voor dichters en kunstenaars, zodat 't Witte Huis uitgroeide tot een cultuur centrum van de eerste orde in de Ver. enigde Staten. Ook op het gebied van dè mode gaf zy meer dan eelis de toon aan; De „Jaekie-loök" werd zelfs in de gehele wereld bekend en hoezeer zy daarby in de belangstelling stond moge wel blijken uit het feit, dat zij gemiddeld 18.000 brieven per maand ontving uit alle delen van de wereld. „Een vrouw, die alles heeft...", zo schreven vele kranten: charme, jeug dige frisheid, geld, bewondering, een gelukkig familieleven enz. In lit gelukkig beeld kwam in augustus van dit jaar echter een tragische scheur: Haar derde kind, het zoontje Patrick, leefde na de geboorte slechts 39 uur. En nu, drie maanden later is het ge hele gelukkige beeld, dat bijna drie jaar lang et Witte Huis heeft ge kenmerkt, totaal verdwenen nu het jón ge, veelbelovende gezin Kennedy door de moord op de president, wreed uit eengerukt is. Een tragedie, waarbij miljoenen in de wereld zich deel genoot voelen! Eva zit nooit om woorden verlegen .Glamour zegt zij, „is - een deel van de opvoeding". „Geld", zegt zij, „maakt niet gelukkig maar het ls Wel fyn om le hebben voor flinke be talingen ineihs". „Een man", zegt zij, moet de baas zyn zolang hij zyn rouw laat doen waar ze zin in heeft". Zy is Eva Gabor, de vrouw, wier Uitspraken iil de laatste tien jaar stof hebben gegeven tot eindeloze discus- In 19ö3 kreeg zy haar eerste kleine rol in een onbelangryke Holly- Woöd-prödüctie en haal" eerste tien jaar in de schijnwerpers heeft zij thans ffaai afgesloten dóór Vivian Leigh's rol in de musical „Tovarich" óver te ftemeh. Zij had hierop passend commentaar: „Nu doe ik niets dan Werkéh. Het is vreemd - ik heb het stadium bereikt dat ik niet meer be hoef te werken en toch doe ik dit thfthB harder dan ooit. Ik ben dood op, ik heb koort's - maar het is heer- ïyk!" Eén reden waarom zij eigeniyk niet behoeft te werken is, dat zij getrouwd is mét èen miljonair, een Wall Street- reus genaamd Richard Brown. Poppen van Antonia Wanneer moet een meisje het spe len met poppen achterwege laten? De Engelse Lady Antonia Fraser zei hier kortgeleden van: „Ik was stapel met poppen als klein meisje. En mijn pas sie duurde vrij lang - tot ongeveer 13 jaar". Nu zy volwassen is heeft Lady An tonia een boek over poppen geschre ven, de titel is „Dolls" (poppen). Haar tqewyding Voor het onderwerp blijkt er duidelijk uit. zy behandelt de stof, niet bepaald een intellectueel onder werp op intellectuele wijze. Para doxaal misschien maar verscheidene aspecten van haar leven zijn dat ook. Zij is de oudste dochter van een Brits afgevaardigde in het Hogerhuis voor de Arbeiderspartij, de Graaf van Longford en is getrouwd met een con servatieve minister, Hugh Fraser. Zij heeft drie kinderen waarvan twee meisjes van vijf en zes jaar. Zij hebben wel een paar poppen maar zijn er niet zo stapel op, zoals ma ma Kinderen worden bij ziekte lang niet meer zolang in bed gehouden dan vroeger. Zelfs na een ernstige operatie mogen de meeste pa tiënten weer vrij spoe dig opstaan. Sommige doktoren - vooral zij die in de laatste veertig ja ren hun patiënten heel lang naar bed verwezen tijdens een ziekte - heb ben het gevoel, dat de kentering nu wel heel sterk is. Het is soms verbazing wekkend te constateren, dat een patiënt, die pas een ernstige operatie heeft ondergaan, vaker in vertikale dan in hori zontale houding, is. De beslissing ligt vanzelf sprekend in de handen van de chirurg en hij beschikt altijd over Zeer goede argumenten voor zijn behandeling. Toch is het nuttig te weten hoelang een pa tiënt, die een betrekke lijk onbelangrijke ziekte heeft gehad, zijn hoofd op het kussen moet la ten rusten. Erg lang het ed houden is voor kin deren bijzonder moei lijk. Daar zij de hele dag op bed zyn, kunnen zij - evenals volwasse nen trouwens - 's nachts, moeilijk in slaap komen. Indien de patiënt last heeft van constipatie 2al dit in bed hog ergér worden. Mensen met borstklachten ontwikke* len in bed vaak een le lijke küch. En voor de genen, die de 2iekte moeten verzorgen, bete kent het veel extra werk Wèhhèer de pa tiënt in een aparte ka mer nlöet Verbleven. Het is dikwijls 09k erg moeilijk om zo'n kamer te. verwarmen. Jammer genoeg bete- ként hét op-Zijn voor de meesten, dat zij een trap WUUUUUVWUM WAT DE DOKTER ER VAN ZEGT moeten afdalen en be klimmen; de patiënt is soms al lang in staat zyn bed te verlaten maar nog niet tot een dergelijke inspanning in staat. Kinderen in bed houden teneinde ze uit de buurt te houden van de andere leden van het gezin geeft meestal geen suc- pes. Waaneer de rest yan het gezin de ziekte ook krygt, dan bestond do besmetting al voor dat de eerste patiënt' naai' bed verwezen werd Het in bed blyven heeft ook geen uitwerking op de tijd, dat een patiënt, kind of volwassene, koortsig en ziek blijft. Bacteriën trekken zich er waarschijnlyk niets van aan of men nu een horizontale of een verti kale houding aanneemt. Als een kind echt naar oed wil, dan is dat 'meestal ook het beste voor hem. Bij mazelen is helder zonlicht vaak pijnlijk voor de ogen. Het is goed de kamer dan enigszin- te verdui steren. Hartpatiënten moeten zich aan het voorschrift van de dok- tér houder). Men neemt thans meer notitie van de verlangens van deze patiënten óm op te zyn ian vroeger. Reumati- sche gewrichtsontste king is meestal voor de patiënt iets beter uit te houden indien hy zich in bed bevindt - maar wanneer hij na een poos op bed opstaat, dan is de pijn des te erger. Bij geelzucht is bedrust ge wenst en er is een ziekte waarbij bedrust zeer noodzakelijk is en wel kinderverlamming. Hel is erg ongelukkig, dat het beginstadium van polio meestal niet her kend wordt als dusda nig.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7