Van Verenigde Provinciën Koninkrijk der Nederlanden SPREKEN IS ZILVER. MAAR ZINGEN IS ECHT ..GOUT" 1814 Bevrijding met horten en stoten 1815 Een koninkrijk wordt geboren ZATERDAG 7 DECEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 - De inhuldiging van de souvereine van Weenen heeft Depeches van vorst (Willem I) in de Nieuwe Kerk Weenen overgebracht, van den 5 de- zer, welke zoals men van goeder hand verzekerd, ten opzichte dezer Landen zeer gunstig zijn. Althans men vleid zich dat de Omvang van het Koningrijk der Vereenigde Ne derlanden, bestemd om een gewich tige rol in de balans van Europa te spelen, bepaald is en de vernieuwde gerugten dat onze grenzen tot den Rhyn en Moezel zouden worden uit gezet, hebben eenen aangenamen in druk gemaakt. 19 april 1814 „Volgens berigten uit Zutphen heeft men aldaar eer- gister de tyding bekomen, dat het Garnisoen van Deventer zich voor Lodewyk XVIII verklaard had, en heden Dingsdag met de witte Cocar- de zou uittrekken. Wegens Den Helder kan men als officieel het volgende mededeelen: de overgaaf heeft nog geen plaats ge had, doch de onderhandelingen zijn zeer ver gevorderd; de Admiraal Ver- huell heeft veklaard, dat hy de vrye vaart voorby Texel en Den Helder voor alle Koopvaardyschepen en Vaartuigen open stelde". In de vesting Naarden was het an ders gesteld. Daar deden „250 man van het Garnisoen, hetwelk men nog Koning Willem I op 1000 man berekend, gister ogtend ten 12 uuren". „een uitval naar den kant van Valkeveen, en werd tweemaal terug geslagen, waarna hetzelve, op bekome versterking, het gevecht vernieuwde, hetwelk tot 4 uuren duurde, en met de totale vlugt van den vyand eindigde, by welke gelegenheid aan onze zyde een man gesneuveld is, en 5 a 6 gekwetst zyn. Van den vyand zijn 13 deserteurs overgekomen, en door ons eenige ge vangenen gemaakt". 26 April was het Franse garnizoen uit Deventer vertrokken op „het ag- ste Bataillon Hollanders, voorafge gaan door 30 Burger Muzykanten, onder het strelendst muziek statig binnen deze Stad geleid". Ook in Middelburg wapperde 30 april weer de Hollandse vlag „op den Toren", maar de Franse bezet ting van Naarden bleef „halsstarrig weigeren om de Vesting te ontrui men". Overigens trokken de Fransen uit verschillende plaatsen weg, niet al leen in het zuiden, zoals in „Staats- Vlaanderen", maar ook nog uit het oosten zoals Coevorden. „Overal is de Uitmarsch en de overneming met de meeste orde geschied. Het nog steeds Fransche Garnisoen van Naar den onderhandelt over overgave". Staten-Generaal komt bijeen 's-GRAVENHAGE, den 2 Meij 1814 - „De dag van heden, bestemd zynde tot de eerste plegtige byeenkomst van de Vergadering der Staten-Ge neraal, hebben de in de Residentie aanwezig zynde leden van welge melde Vergadering zich, des morgens om tien uuren, verenigd in het Pa leis van den Souvereinen Vorst, al waar zy door eenige van Hoogstdes- zelfs Edellieden zyn ontvangen ge worden. Hierna zyn dezelven, tot het afleg gen van den Eed in handen van den Souvereinen Vorst, in den Raad van State toegelaten; naar de orde der Provinciën, zo als dezelve by de Grondwet is geregeld". Op het Binnenhof, in de „Trèves- Kamer", waar vroeger ook de Sta ten-Generaal der Vereenigde Pro vinciën hun vergadering hielden, heeft de Souvereine Vorst de zitting geopend met een „plegtige aanspraak tot de Edel Mogende Heeren". DIEST, den 2 Meij 1814 Gister kwam binnen onze Muuren een Corps van omtrent 2000 man Hol- landsche Troepen, in de schoonste houding, die heden van hier ver trekken zullen om Maastricht in be zit te nemen. Men berigt ons dat bin nen eenige dagen een nieuwe door- togt zal plaats hebben, tot een aan tal van 10 duizend man, tot dezelfde bestemming. DEN HELDER, 4 Meij 1814 De dag van heeden was voor onze inge zetenen een dag van algemeene vreugde. Nadat, sints eergister, over de ontruiming dezer plaats, derzel- ver onderhorige forten en ter Rhee- de liggende schepen onderhandelin gen hadden plaats gehad, hebben de Fransche Troepen dezelve, in den namiddag, omstreeks 2 uuren, ver- laaten, en zyn door de Hollandsche Troepen onder commando van den Generaal-Major De Jonge vervan gen. Koning Willem Het Congres van Weenen, dat on der aanvoering van de Oostenrijkse graaf Wolff Metternich het nieuwe Europa staatkundig zou verdelen, voelde wel voor een sterke macht langs de Noordzee en als tegenwicht tegen Frankrijk, waar nu weer een Bourbon, Lodewijk XVIII op de troon zetelde, zij het dan, dat Engeland nu niet zo direct gebrand was op een grote mogendheid van Calais tot bij na aan de Oostzee. BRUSSEL, den 16 December 1814 Ben alhier aangekomen Courier Als men de berichten uit de toen malige „Couranten" mag geloven, dan was men in het tegenwoordige België óók nogal ingenomen met de plannen tot stichting van een groot koninkrijk tezamen met de noorde lijke lage landen. Onder datum van 12 maart 1815 komt in de „Leydse Courant' het vol gende nieuws uit Brussel voor: „De oprichting van Belgiën, Hol land en Luikerland tot een Koning rijk, onder het doorluchtige Stam huis van Oranje-Nassau, wordt by voortduuring in alle Steden van Bel giën en zelfs ten platten Lande met geestdrift gevierd. Nog dagelijks gaan er Deputaten naar 's Hage om Zyne Majesteit met zijne komst tot den Troon der Vereenigde Nederlan den geluk te wenschen". 's-GRAVENHAGE, den 17 Maart 1815 De Dag van gisteren was een der merkwaardigste in de Nederland- sche Jaarboeken. Des voormiddags begaf zich onze geliefde Souverein in den stateltfksten optogt naar de Vergadering der Staaten-Generaal, nam daar plaats op den voor Hem bestemden Troon, en deed eene Aan spraak aan Hun Edel-Mogenden, be vattende de redenen, welken Hoogst- denzelven bewogen om de aannee ming der Koninglijke waardigheid niet langer uit te stellen. Hierna ge schiedde de plegtige afkondiging der verheffing van onzen Souvereinen Vorst tot Koning der Nederlanden en Hertog van Luxemburg. BRUSSEL, den 19 Maart 1815 Gister middag is de Proclamatie van Z.M. dén Koning der Nederlanden plegtig afgekondigd. Van alle zijden hoorde men de vreugdekreet van Leve de Koning! Vivat Oranje! on der het luiden der klokken en los branden van het geschut. Te mid dernacht waren de straten nog zoo vol volks, dat men er kwalijk door konde komen. Overal heerschte eene algemeene vreugde. Heden ontvangt Z.K.H. de Erfprins de gelukwen- schingen. ANTWERPEN, den 29 Maart 1815 Gistermiddag is Zijne Majesteit de Koning der Nederlanden alhier aangekomen, onder het uitbundigst gejuich van eene ontelbare menigte. De schone dag is besloten geworden met eene illuminatie die schooner was, dan men ooit sedert de Rege ring van Maria Theresia gezien had. Dez enochtend wordt Z. Majt. Lo dewijk XVIII in Gend verwacht, als die, in plaats van zich naar Enge land in te schepen, de gastvrijheid aan zulk een grooten tegenspoed ver schuldigd, bij Zijne Majt. den Ko ning der Nederlanden zal zoeken". Het was toen in Frankrijk weer fout. Napoleon was van Elba weer in Frankrijk aangekomen, allerwegen met het grootste en thousiasme begroet, vooral van de leden zijner voormalige Gar de. De Bourbon, „die niets ge leerd had", was smadelijk op de vlucht. 's-GRAVENHAGE, den 6 April 1815 Op den 23 Maart jongstleden, is te Weenen door de nagenoemde Ple- nipotentiarissen der vijf groote Mo gendheden, het Protocol ondertee kend, bij hetwelk onze geliefde en geëerbiedigde Souverein erkend wordt als Koning der Nederlanden en Groot-Hertog van Luxemburg. Getekend: Wellington, Metternich, Hardenberg, Razumowsky, Talleyrand, Nesselrode, Humboldt, Wassenberg. Zo was dus de zoon van de in 1795 in ballingschap gegane Prins Willem V bij de Oratie Gods en de Wil der staatslieden van de grote Europese mogendheden Willem I, koning der Verenigde Nederlanden. DE „GOLDSISTERS" OP TIENERSLADDER Iedere generatie, iedere leeftijdsgroep heeft zijn eigen stijl, zijn eigen helden. Voor de tieners zijn dat veelal sterren op het gebied van film en muziekwereld, maar zeker ook de „sterretjes" uit hun eigen omgeving. Deze sterretjes" brengen tienermuziek omdat ze er zelf van houden, omdat ze zelf nog tiener zijn en hun jeugd en enthousiasme is echt, omdat ze zélf tot hun eigen publiek behoren, in tegenstelling tot de vele tienersterren die geen tiener meer zijn. Deze „jeugdige" idolen van het jeugdige publiek hebben maar al te vaak een verjongingskuur op commerciële basis on dergaan, alleen om hun banksaldo op niveau te hou den. Is er dan een tekort aan jong talent?, dat niemand de plaats kan innemen van de oudgedienden Zeker niet. Jong talent dient zich in grote getale aan, even jong van hart als hun publiek en met de zelfde „grotere idolen". Iedere streek, stad of dorp, heeft zijn eigen tieneridolen, die vaak eerlijk amateu ristisch en pretentieloos voor eigen publiek en in eigen kring grote successen behalen. GOLDSISTERS De muzikale uitingen van „The Gold Sisters" uit Zoeterwoude zijn zeker niet onbekend in Leiden en omgeving. Van Duifje en Caatry Gout kan met recht gezegd worden, dat ze niet resp. 21 en 17 jaren, doch lentes tellen. Him muzikale waarde is genoegzaam be kend en valt bovendien toch niet in enkele woorden samen te vatten, dus daarover hier niet. Voor de twee meisjes is zingen en muziek een hobby dat is het voor him vader ook. De heer Gout speelde in zijn jeugd veel hawaii-gitaar en hij heeft zijn fer vente muziekwoede na zijn huwelijk doorgezet in hui selijke kring. Niet zelden is de huiskamer het decor geweest voor een gezellige samenzang van de familie leden rond de heer Gout, die met zijn banjo, het muzi kaal effekt completeerde. Het is daarom ook niet ver wonderlijk, dat Duifje en Caatry op 12 en 8-jarige leeftijd hun eerste stappen zetten in de openbaarheid. Op een avondje zongen ze in leuke jurkjes gestoken en trots begeleid door pa op de banjo enkele Zuid- Afrikaanse- en cowboy-liedjes, die groot succes oog sten. Dit gaf de grote stoot voor een lange reeks uit nodigingen voor feestavondjes, clubavonden en gezel ligheidsavondjes van ouden van dagen. Beiden zongen tevens bij de „Leidsche Sleuteltjes", waarmee ook en kele opnames werden gemaakt op de grammofoon plaat (o.a. Dikkertje Dap). Met de tijd veranderde ook het genre van de lied jes; waar het aanvankelijk populaire volksdeuntjes waren, werden het langzamerhand populaire liedjes, zoals het destijds populaire rock-and-roll-genre. Daar bij werden ze begeleid door het in Zoeterwoude be kende, maar inmiddels verdwenen roek-bandje „The White Shoes". Op talentenjachten o.a. in Wassenaar, Zoeterwoude en Roelofarendsveen wisten ze steeds tot de ereplaatsen door te dringen. Nu ruim een jaar ge leden werd begonnen met het zingen van zelfgemaakte liedjes op tekst en muziek van hun vader, die niet zonder gevoel van trots de muzikale prestaties van Foto: „The Gold Sisters"; links Duifje, daarnaast Caatry. zijn dochters volgt. Van deze liedjes hadden „Eskimo" en „Oh, Robertino" groot succes. Vrijwel wekelijks wordt er nu geoefend samen met de Leidse „The Fel lows", waarmee de beide meisjes ook in publiek op treden. Tekenend voor hun enthousiasme is wel, dat zij met even veel genoegen pro deo optreden voor minder lucratief publiek zoals a.s. vrijdag, 13 decem ber voor de Marthastichting. Intussen blijven beiden bescheiden en charmant hun dagelijkse werk verrich ten.. „Beiden in vlees" zeggen ze thuis, want Duifje werkt in een slagerij en Caatry op de vleesafdeling van een kruidenierswinkel, waar zij een beschut on derkomen vinden om zich te kunnen „relaxen" van alle mentale emoties die „jong talent" nu eenmaal altijd met zich meebrengt.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 6