Ere primaat van orthodoxen stelt christelijke topconferentie voor Welke film deze week? KWampo INBREKER SCHOOT POLITIEMAN NEER VOOR AAN DE RADIO lekkeren gezond ZATERDAG 7 DECEMBER 1963 iDE^ETDSE_COURAOT PAGINA 3 TIJDENS VERBLIJF VAN PAUS PAULUS IN JERUZALEM Zoals wij gisteren reeds in 'n deel van onze oplage bericht ten, is de reis van Paus Paulus VI naar Palestina bepaald op 4 tot en met 6 januari. Uit de vage mededelingen van het Vafeikaan valt nog niet op te maken of de Paus zich zal be dienen van een vliegtuig van de „Alitalia", de Italiaanse luchtvaartmaatschappij, of dat hij reist met een vliegtuig, dat in charter voor de Verenigde Naties vliegt. Het gezelschap van de H. Vader zal waar schijnlijk klein zijn, omdat de Paus zelf spreekt van „een ne derige en korte bedevaart". Kardinaal Tisserant, deken van het H. College, en de voorzit ter van het sekretariaat voor de Eenheid der Christenen, kar- dinal Bea, zouden de Paus ver gezellen. De Vatikaanse gen darmerie is de bescherming Posthume onderscheiding voor Paus Johannes en president Kennedy De president van de Verenigde Staten, Lyndon Johnson, heeft gis teren de presidentiële vrijheidsme daille, de hoogste burgerlijke onder scheiding die een Amerikaanse presi dent in vredestijd kan verlenen, posthuum toegekend aan wijlen Pre sident Kennedy en wijlen Paus Jo hannes. De president deed dit tijdens een plechtigheid op het Witte Huis gedu rende welke hij de presidentiële me daille uitreikte aan 31 Amerikanen en buitenlanders, die zich hebben onderscheiden op het gebied van de veiligheid en de nationale belangen van de Verenigde Staten, de wereld vrede of op cultureel of wetenschap pelijk terrein. Tot de 31 onderscheiden persoon lijkheden behoren o.a. Jean Monnet, de cellist Pablo Casals, de vice-se- cretaris-generaal van de Verenigde Naties Ralph Bunche en de neger- zangeres Marion Anderson. Conservatieve aanhang slinkt Twee tussentijdse verkiezingen heb ben een teleurstellend resultaat op geleverd voor de Britse conservatie ven. In de Londense wijk Marylebone kreeg de minister van Onderwijs, Quintin Hogg, de vroegere Lord Hails- ham, een zetel in het Lagerhuis. In vergelijking met 1959 daalde het aan tal conservatieve stemmen echter met bijna 10 procent. In Openshaw (Manchester) behield de Labour-kandidaat Morris met 'n veilig stemmenverschil de zetel voor de oppositie. Hier daalde het aantal conservatieve stemmen met ruim 10 procent. Indien deze trend zich handhaaft zou Labour bij de algemene verkie zingen op 5 november 1964 een grote stembuszege behalen. Hogg kreeg 12.495 stemmen tegen de Labourkandidaat Plouviez 7.219. Het conservatieve aandeel van de stemmen bedroeg 55 procent tegen 64.5 procent bij de algemene verkie zingen in 1959. Het Labouraandeel steeg van 23.6 tot 31.8 procent en het liberale van 11.9 tot 13.2 procent. In Openshaw behaalde Morris 16.101 stemmen tegen de conservatief Fritsimmons 7.139 en de communist Marsden 1.185. Hier kreeg Labour 66 procent van de stemmen tegen 60.2 procent in 1959. Het conservatieve percentage daalde daarentegen van 39.8 tot 29.2. Bij de algemene verkiezingen in 1959 was er geen communistische kandi daat. Eerste premier van Transkei Het stamhoofd Kaiser Matanzima, voorstander van apartheid, is giste ren door de wetgevende vergadering van Transkei tot premier van deze eerste „Bantoestan" in Zuid-Afrika gekozen. De stemverhouding was 54 tegen 49 stemmen bij twee onthou dingen. Transkei, dat in het oostelijk deel van de Kaapprovincie ligt en onge veer zo groot is als Denemarken, is de eerste „zwarte" staat, als onder deel van het regeringsplan voor de vorming van streng gescheiden zwarte en blanke staten binnen de republiek. De Bantoestans zullen be perkt zelfbestuur hebben. De 48-jarige Matanzima ijvert voor een „volledig zwarte" staat zonder deelneming van blanken. Volgens hem zou een Transkei met verschil lende rassen blanke overheersing be tekenen. van de Paus opgedragen. Voor het eerst sinds bijna een eeuw zal deze beschermende funktie thans méér dan symbolisch zijn. Enkele officieren zullen de Paus vooruit reizen om vei ligheidsmaatregelen te treffen in samenwerking met de ont vangende landen. De ere-primaat van de orthodoxe Kerken, patriarch Athenagoras van Constantinopel, heeft gisteren voor gesteld, een topconferentie van de leiders van alle grote christelijke kerken te houden als paus Paulus Jerusalem bezoekt. Volgens patriarch Athenagoras zou zulk een conferen tie in de „heilige stad van Sion" 'n nieuwe weg openen voor het chris tendom. Ik zou zelf bijzonder ver heugd zijn deze heilige bedevaart mee te maken", aldus de patriarch. Geruchten, dat de patriarch in Je rusalem een ontmoeting zou hebben met paus Paulus, konden nog niet worden bevestigd. Het zou overigens de eerste ontmoeting zijn tussen een paus en een orthodox patriarch sinds het grote schisma tussen de Oosterse en Westerse Kerken in 1054. De datum van aankomst maakt het waarschijnlijk, dat Jordanië 't eerste reisdoel van paus Paulus is. 4 Janu ari valt namelijk op zaterdag, de sab batdag, waarop geen vliegtuigen in Israël mogen landen. Verwacht wordt, dat de (Latijnse) patriarch Alberto Gory van Jerusa lem volgende week uit Rome naar Jerusalem zal terugkeren om 't be zoek van de paus verder voor te be reiden. Waarschijnlijk zal hij 'n spe ciale ontvangstcommissie instellen. Telegram uit Bethlehem Zowel christelijke als mohamme daanse leiders in Jordanië hebben 't voorgenomen bezoek een „belangrij ke historische gebeurtenis, 'n buiten kans en een zegen „voor dit land" genoemd. De gemeente Bethlehem heeft in een telegram aan de paus verzekerd, dat „Bethlehem, de ge boorteplaats van Jezus Christus, zijn armen en hart zal openstellen om Uwe Heiligheid te ontvangen en uw stappen te leiden ter versterking van de banden van vrede en liefde tus sen de landen van de wereld". Op 7 januari wordt volgens de ka lender van de orthodoxen het Kerst feest gevierd. (Advertentie) „GELOOF EN BEKLEMMING" „Een beklemmende God is niet de ware God", aldus professor Kwant Prof. di\ R. C. Kwant, bijzonderheden zullen openbaren als de be- hoogleraar in de logica, de metafy- wegingsvrijheid groter wordt, omdat sica, de zielkunde en de ethica aan men niet ineens op een verantwoor de rijksuniversiteit in Utrecht, heeft de wijze creatief zal kunnen zijn. tijdens de jaarbijeenkomst van de Een nog markantere beklemming, Katholieke Centrale Vereniging voor zo zei prof. Kwant voorts, wordt aan- geestelijke volksgezondheid in getroffen in de zedelijke praxis. In Utrecht gesproken over „geloof en het verleden werd de volle nadruk beklemming". gelegd op wat de katholiek niet De hoogleraar stelde, dat zich op mocht doen en men kende een be twee manieren binnen de religie een trekkelijk lange lijst van doodzonden beklemmend kader kan ontwikke- waarvan vooral die op sexueel ge len. In de eerste plaats doordat de bied sterk werden benadrukt die religie soms wordt misbruikt om dat het eeuwige leven voor de christen wat uit de mens zelf voortkomt op zouden afsluiten. De grootste moei- rekening van de godheid te schrijven lijkheid ligt momenteel in de huwe- en in de tweede plaats doordat aan lijksmoraal. woorden en handelingen een magi- Qok in het kloosterleven valt veel sche kracht wordt toegedicht, zodat beklemming te bespeuren. zij boven alle mogelijke veranderin gen worden verheven, ook al ont groeit het leven aan het verleden. Prof. Kwant meent, dat ook de Hij merkte tenslotte op, dat de be klemmende God niet de ware God is, maar het resultaat van eigen men selijk projektie, waardoor het geloof Katholieke Kerk niet aan deze ge- jn Qod ten zeerste is bemoeilijkt, varen is ontsnapt. In de systemati- Daarom dragen wij zelf mede de sche samenvatting van de chnste- schuld van het atheïsme van velen lijke leer treft men, volgens hem, n aWus rof. Kwant. Hij sprak dé wonderlijke verstrengeling aan van hoop uit dat de vele bevrijdende ge- wezeiüyke elementen van de evan- luiden die op het concilie konden gelische boodschap en van tydgebon- worden gehoord, een nieuw tijdperk den elementen. Over het algemeen inluiden. was men geneigd, het geheel namens God te sanctioneren en aan de his torische ontwikkeling te onttrekken, zodat doctrinaire gezichtsvernauwing en beklemming ontstonden. Het ker kelijke denken bleek niet in staat, aldus prof. Kwant, het nieuwe te verwerken en dit openbaarde zich in Westduitse minister ontkent Nazi-verleden De Westduitse minister voor vluch- een geslotenheid en een afweerhou- "TT voor vmcn- ding telingenzaken, Kruger, heeft giste- Het gevoel van beklemming dringt, Sfïïïïï als volgens hem, in steeds breder lagen twe^e..wereldoor" door: steeds meer katholieken kun- IfHf* kH? gewe nen wat zij in'katechismus en gods- e" de le,din* hebbengehacTover een - J- - gevangenis waarin 2.000 Polen de dienstonderricht hebben geleerd moeilijk in overeenstemming bren- dood vonden, ontkend. moeilijk in overeenstemming bren gen met hetgeen zij in gemakkelijk toegankelijk geworden literatuur le zen. Eerder op de dag had het hoofd van het Oostduitse propagandabu- reau, professor Norden, tijdens een De moeilijkheid ligt volgens prof. persconferentie in Oost-Berlijn, foto- Kwant ui het starre karakter van de kopieën gepubliceerd van documen- gehele cultus en in het feit, dat bij- ten dje volgens hem het bewijs vor- na,.a^es *s voorgeschreven zodat het men voor het nazi-verleden van religieuze gevoel niet de kans krijgt, zich de geëigende uitdrukkingsvor- Krüger. Uit de documenten blijkt volgens Amerikaans-Russisch cultureel akkoord men te scheppen. De creativiteit van professor Norden, dat Krüger rechter de gelovigen is drooggelegd en hij Was in een nazi-rechtbank te Konitz, verwacht, dat zich nieuwe moeilijk- het toen bezette Polen. Krüger verklaarde niets van de be- weerde moorden te weten en zei, dat Spoed achter gesprek over een gewoon lid van de nazi-partij r or- was geweest. Tijdens de bezetting was hij de eerste rechter in Konitz en hoofd van de nationaal-socialistische partij ter plaatse geweest, zo zei hij. Hij had echter nooit de leiding van een gevangenis gehad en nimmer dood- President Johnson heeft de Ame- straffen of veroordelingen tot rikaanse ambassade in Moskou op- dwangarbeid uitgesproken, dracht gegeven te trachten, zo snel mogelijk onderhandelingen met de Sowjet-Unie te beginnen over een nieuw cultureel akkoord. Wijlen pre sident Kennedy had deze onderhan delingen, in verband met de arresta tie van professor Barghoorn, uitge steld. Deze werd echter op 16 no vember in vrijheid gesteld. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Kohier, deelde dit mede tij dens de opening van een tentoonstel ling van Amerikaanse grafische kunst in Moskou. Hij zei, dat de Amerika nen president Kennedy's nagedach tenis niet trouw zouden zijn als zij hun werk niet voortzetten. Het belangrijkste onderdeel van dit werk voor de Amerikanen in de Sowjet-Unie noemde Kohier het stre ven naar goede betrekkingen op ie der gebied tussen deze „twee mach tige landen". Donderdag was in Washington be kend gemaakt, dat een functionaris van het Amerikaanse bureau voor luchtvaart, Halaby, volgende week naar Moskou zal reizen ter bespre king van technische vraagstukken van een luchtvaartverbinding tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Sta ten voor het geval de beide landen tot een burgerluohtvaartovereen komst komen. ONGECOMPLICEERD VERHAAL OP TAHITI LUXOR. Voor een enkel uurtje vrolijke ontspanning kan men gerust naar het Luxor-theater gaan waar een romantisch verhaal in technico lor het ongecompliceerde leven op het eiland Tahiti beschrijft. De film doet operette-acbtig aan en dienken aan „Bloemen van Hawaii", wijkt echter in veel opzichten af van het bloemzoete stramien der Duits-Oos tenrijkse operette-film. Belangrijkst verschil is wel, dat er in deze film mening rondje stevig wordt geknokt. Dit is tijdverdrijf voor het zich ver velende deel van de mannelijke be volking, dat na de laatste wereldoor log op het eiland is blijven han gen. De bevolking van dit eiland is van een me kwaardige samenstel ling. Voor een deel bestaat het uit de kinderlijke „bloemenkransen" be volking, voor het overige is het im port, de pater, de ambassadeur, de dokter en de reeds omschreven ge strande mariniers. Het verhaal be gint bij de reis van de dochter van die arts naar het eiland. Zij komt in verband met een erfenis haar vader bezoeken met het nevendoel hem eens flink de waarheid te zeggen over het feit, dat hij na op het eiland ge strand te zijn niets meer van zich heeft laten horen. Natuurlijk groeit er op de voedzame bodem van het eüand een liefdes-historie op. Alle ingrediënten voor een smakelijke filmmaaltijd zijn aanwezig en de re gisseur heeft zijn kans niet voorbij laten gaan. Er is aardig spel van John Wayne en Dorothy Lamour, twee idolen van de tieners der veer tiger jaren. SCIENCE FICTION Lido. Dat het bekende boek „The day of the Triffids" van John Wijnd- ham niet Lang onverfilmd zou blijven was wel te voorzien. Het is immers een uniek thema om de mensen lek ker te laten griezelen en de recla mes waarmee de films doorgaans worden aangekondigd laten ook niet na in fraaie bewoordingen het grie zelelement kenbaar te maken. Van 't eigenlijke verhaal van Wyndham, dat nog vrij acceptabel was, is in de film weinig overgebleven. Het geheel wordt in cinemascoop en technico lor, waarin onheilspellende grauwe kleuren dominerend zijn, gebracht. Het verhaal is in de film niet erg interessant meer. Na een meteoorre gen blijken plotseling alle mensen die het schouwspel bekeken hebben zo blind als mollen. In de chaos zijn degenen die het gezichtsvermogen hebben behouden niet zo veel beter uit omdat met de meteoren een bij zondere plant is meegekomen die zich snel ontwikkelt en vermeerdert. Deze plant-dieren kunnen zich voort bewegen en zijn daarenboven dode lijk aggressief. Er ontstaan natuur lijk een heleboel moeilijkheden voor enkele „gezonde" overgeblevenen door het gevaar dat deze afschuwe lijke Triffids opleveren. Dan blijkt plotseling dat de beesten niet onge voelig zijn voor zeewater, en lang zamerhand keert het geluk weer te rug op aarde. Deze afloop is in het boek van Wyndham nergens te vin den, maar je moet toch iets vinden om de mensen tevreden te stellen. KFC keurde voor 18 jaar en ouder. RASSENHAAT Trianon. Hoewel het verhaal van de film „Het bloed kruipt.die deze week in Trianon vertoond wordt, nu niet bepaald uitmunt in origina liteit, is er toch wel een rolprent uitgekomen, die het aankijken waard is. Charlton Heston, de man van „El Gid", om maar een van de grote films te noemen, waarin hij schit terde, bouwt ook in deze film met goed karakterspel de hoofdfiguur op, die gedurende de volle speeltijd ac ceptabel kan zijn voor de kijker. Ri chard Howland is de „king" van een enorme plantage op Hawaü. Hij is weduwnaar en deelt zijn eenzaam heid met de mooie half-chinese Mei Chen. Hij houdt van deze vrouw, maar weigert konsekwent Mei Chen te trouwen, omdat hij het niet kan dulden, dat wellicht een halfbloed eens de eigenaar van de plantage zal worden. De verhouding met Mei Chen blijft niet zonder gevolgen, maar Howland probeert zich aan het kind te onttrekken. Howland komt echter in een geweldige conflict si tuatie als zijn zusje Sloan zich ver looft met een volbloed Hawaüaan. De Hawaüaanse jongen sterft onder omstandigheden, die Howland ver dacht maken, maar het meisje vat daarna liefde op voor de broer van haar vroegere verloofde. Intussen wordt de onwettige zoon van How land geboren. Mei Chen overlijdt bij de geboorte, maar Sloan neemt de verzorging van het kind op zich. Langzaam groeit in Howland gene genheid voor de baby. Het komt nog wel eenmaal, als Sloan haar trouw plannen bekend maakt, tot een uit barsting, maar als Howland tot zich zelf gekomen is, besluit hij het kind bij zijn zusje te gaan halen om het in zijn huis als zijn zoon op te voe den. Geen al te diepzinnige stelling van het rassenprobleem hoewel zeker goed bedoeld om de massa van de absurditeit van rassenhaat te over tuigen maar goed spel in de hoofd rollen van Charlton Heston, George Chakiris (bekend uit West Side Sto ry) en Yvette Minieux. De flim is toelaatbaar voor personen boven 13 jaar. PROLONGATIES Voor 14-jarigen of ouder draait in REX deze week nogmaals de Muiterij op de Bounty. STUDIO heeft „De Duivel en de Tien geboden" op het programma gehouden. Voor strikt volwassenen. SPIONAGE IN WEST-DUITSLAND De Westduitse federale procureur heeft vrijdag meegedeeld, dat in de afgelopen week in West-iDuitsland zes agenten van de Oostduitse inlich tingendienst zijn gearresteerd. Deze personen, tot wie ook vrouwen be horen, hebben voilgens hem bekend dat zij verscheidene jaren ten behoe ve van Oost-Duitsland gegevens had den verzameld over de Westduitse defensie, economie en bestuursorga nen. KORTE GOLF Costa Rica wordt al sinds maart geplaagd door een asregen van de vulkaan de Irazu. In de hoofdstad, San José, en omgeving moet al meer dan drie miljoen ton as gevallen zijn. Ontkomen Een inbreker heeft rond mid dernacht in Apeldoorn, na dwars door een groot raam van een fabriekspand naar buiten te zijn gesprongen, met een snelvuurpistool de 38-jarige hoofdagent van politie W. Ro- ke neergeschoten. De politie man maakte deel uit van de ploeg, die het terrein had af gezet om de inbreker te kun nen arresteren. Agent Roke werd in de buik getroffen en zeer ernstig gewond in het St. Liduinaziekenhuis opgenomen. Vanmorgen verkeerde hij niet meer in direkt levensgevaar. Patrouillerende politiemannen za gen vannacht op de Kayersdijk een auto staan, die er wat verdacht ge parkeerd stond. Een eerste onder zoek Leverde de wetenschap op, dat de wagen van een inbreker moest zijn. Er werden diverse inbrekers- werktuigen, een revolver en 'n doos met kogels in de auto gevonden. Per mobilofoon werd assistentie gevraagd, waarna kon worden vastgesteld, dat de inbreker zich in de instrumenten fabriek Instrumenta N.V. aan de Kayersdijk moest bevinden. Het ter rein werd afgezet. Aan de achterzijde van het gebouw sprong de inbreker door een grote riüt, terwijl hij met zijn snelvuur pistool een salvo schoot, waarna hij er in slaagde in de duisternis te ont komen. Een Engelsman, die al 75 jaar in Amerika woont, heeft naturali satie verzocht op 25 maart a.s., dan wordt hij 100 jaar. Op de Dnjepr vaart een rivier boot die wordt bestuurd door een elektronische machine, die automa tisch de ondiepe plekken vermijdt. Een vrijgelaten verpleegde uit een krankzinnigengesticht in Polen heeft met een bijl twee van zijn broers gedood en zijn ouders zwaar verwond. De grote hitte die in Rio de Ja neiro en omgeving heerst heeft daar drieënveertig kinderen doen bezwij ken. Woensdag en donderdag steeg de temperatuur boven veertig gra den. De meeste slachtoffers vielen in de arme wijken van de stad, waar mensen in slechte hygiënische om standigheden leven. De 32-jarige bromfietser L. Broers uit Gilze is gisteravond bij 'n botsing zo ernstig gewond, dat hij op weg naar het ziekenhuis is overle den. Promotie van F. J. Horikx te Nijmegen EREDIVISIE MVV—DOS PSV—Blauw Wit VolendamSparta AjaxSpel. Enschede HeraclesGo Ahead GVAV—ADO DWSFortuna '54 FeijenoordNAC EERSTE DIVISIE SittardiaVeendam SHS—BW RBCExcelsior TelstarFortuna VI Ensched. BoysDe Volew. Willem IIDHC VeloxEindhoven Elinkwijk—WV TWEEDE DIVISIE A HeerenveenBe Quick HilversumZFC PECHaarlem HVCAlkmaar TubantiaZwartemeer EDOZwolse Boys RCH't Gooi KFCLeeuwarden TWEEDE DIVISIE B LimburgiaLonga SW—Roda JC BaronieNO AD AGOVV—Vitesse De GraafschapDFC XerxesHelmondia '55 WageningenHermes DVS WilhelminaNEC De vetgedrukte wedstrijden zijn opgenomen in de sporttoto. Gistermiddag promoveerde aan de Nijmeegse universiteit de heer F. J. Horikx op een proefschrift gewijd aan de bloedcirculatie. Dr. Horikx, die internist is aan het Annaziekenhuis te Geldrop, is geboren te Leiden. Op de foto staan de moeder van de doctor, de echtgenote en een neefje, die de bul draagt.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3