GROOTSTE WIELERKAMPIOEN DIE SPORTWERELD OOIT HEEFT GEKEND Overwinningen aan de lopende band Jacques Anquetil Toen hij vier jaar was kreeg hij al een racefiets JACQUES ANQUETIL heet hij. Al tien jaar lang is hij een grote beroemdheid op de fiets. Niet alleen in zijn geboorteland Frankrijk maar ook ver daar buiten want hij is de groot ste wielerkampioen, die de wereld ooit heeft gekend. Driemaal won hij de Tour de France (1957, 1961 en 1962), vijfmaal zegevierde hij in de grote klassieker „De Grote Prijs van de Naties", eenmaal bracht hij de Ronde van JACQUES ANQUETIL werd op 8 januari 1934 in Mont-Saint-Aigaan in de omgeving van Rouaan in Frankrijk geboren. Z\jn vader was aannemer. Een man, die op oudere leeftijd nog geplaagd werd door een jeugddroom, die hij nooit had. kunnen verwezenlijkenwielrenner worden Zijn moeder had een grote afschuw voor die helse dingen op twee wielen en verzette zich hevig tegen de beroepskeuze van haar zoon. Hij 1 erd toen maar metselaar. Later werd hy aannemer maar zijn hartstocht voor de racefiets bleef bestaan en dit bleek vooral toen hij een zoon kreeg. De kleine Jacques kon nog maar nauwelijks lopen of zyn vader zette hem al op een fiets, zodat Jacques spoedig beter kon fietsen dan lopen. Op vierjarige leeftyd kreeg hij al een racefiets op zijn verjaardag en de kleine Jacques had het grootste plezier als hy zyn vader naar diens werk mocht begeleiden. Bleek en mager jongetje Jacaues groeide echter bepaald niet op als een potige kerel. Integen deel. Hij was erg bleek en mager. Een tengere en wat wt zijn krac eegroeide jongeman. Maar.... „een tongen met stalen spieren zoals zen vleier steeds vol trots zet'. Toen m 1939 de oorlog uitbrak was Jacques Ïm ja!r. ffijng vader raakte als aan nemer al spoedig in moeilijkheden wegens gebrek aan materialen, wat er tenslotte toe leidde, dat he zqn bedrijf verkocht. De tamiliei AnqueM verhuisde daarop naar het dorpje Quincampoix, waar vader een appel en aardbeienkwekerij had gekooht. Naarmate Jacques opgroeide, ging 't er meer en meer naar uit zien dat pa Anquetil zidt met in zijn zoon had vergist. Hij werd echte sportfiguur. Hij zwom Mn der moeite de Seine over voet balde dat het een Ueve lust was en ais het op fietsen aankwam, stond hij helemaal zijn mannetje. En hij was de beste aardbeienphlk- ker op het bedrijf van zijn vader, wat vader Anquetil nog meer sterk te in zijn overtuiging, dat zijn zoon over vele natuurlijke gaven be schikte! Jacques1 moeder is echter een ver standige en voorzichtige vrouw, die zich ervan bewus' is, dat het beroep van wielercoureur een bijzonder wis selvallig bestaan kan zijn met weinig zekerheden. Zij wilde een ere van haar zoon met in de weg staan maar zij stond er op, dat hq eerst een goed vak zou leren, aj overtuigde niet alleen haar man doch ook haar zoon en spoedig zat *[ac(lu®® dan ook op de Ambachtsschool m Sotteville, waar hij werd opgeleid tot metaaldraaier. Probeer 't maar Hii was een goede leerling en stap te in I960 (hij was toen 16 jaar) met een diploma op zak uit de school. In de aardbeienkwekerij hadden ze hem niet direct nodig en evenmin vond va der Anquetil het noodzakelijk direct een baas te zoeken, waarbij ll metaaldraaier in dienst kon treden. .Probeer eerst eens op de nets je kostje te verdienen" zei papa Een beslissing, welke Jacques uiteraard met een ware luchtsprong begroette. Hij is buiten zichzelf van vreugde en gaat onmiddellijk naar André Bou cher, die bekend staat als een uitste kende trainer en Boucher voelt er al les voor de enthousiaste jongeman on der zyn vleugels te nemen. Jacques blijkt ook hier weer een zeer vlijtige leerling te zyn, die het zwaarste trai ningsprogramma zonder protesten of tegenzin uitvoert. Driemaal per week gaat hij de weg op: iedere dinsdag 100 km, iedere donderdag 150 km en iedere zaterdag nog eens 70 km. Hij slaapt 10 uur, rookt nooit een sigaret en drinkt geen druppel alcohol, zelfs niet bij feestjes. Kortom hij legt al zyn wilskracht in de opbouw van zyn carrière en de resultaten van al die opofferingen laten niet lang op zich wachten. Het eerste jaar: zes over winningen in regionale wedstrijden, 't Tweede jaar: tien overwinningen en de kampioenstitel van Normandië. De ze laatste prestatie brengt hem reeds volop in de publiciteit. Grote Prijs der Naties Trainer en manager André Boucher ts ervan overtuigd, dat zijn pupil in staat is de Grote Prijs van de Na ties - de grote klassieker - in de wacht te slepen doch hij acht Jacques nog te jong voor zo'n grote race. Een te grote inspanning kan een talentvol le renner van nauwelijks achttien jaar grote schade berokkenen, meent Boucher en hij adviseert Anquetil ge duld te nebben. Doch de publiciteit Italië op zijn naam en bovendien is hij nog ex-uurrecordhouder. Anquetil heeft successen geboekt, waarop zelfs een Bobet en een Coppi jaloers zijn want waar zij nooit toe in staat bleken te zijn, presteerde Anquetil: Winnaar van de Ronde van Frankrijk, winnaar van de Ronde van Italië en winnaar van de Ronde van Spanje. Nog nooit tevoren heeft een wielercoureur dit namelijk gepresteerd tract met ,,Perle" af te sluiten. An quetil, die hierin zijn erkenning als beroepsrenner ziet, gaat akkoord en dat betekent, dat hij van zyn oude goede trainer Boucher afscheid moet nemen en zich onder de hoede moet stellen van de door „Perle" aange wezen trainer Francis Pélissier, een zeer bekende ex-wielercoureur. ANQUETIL doorzetten heeft Anquetil - voor de eerste maal - wat over het paard getild en dit heeft tot gevolg, dat rijwielfabrieken inte resse voor hem hebben gekregen uit reclame oogpunt. De familie Anquetil ontvangt namelijk al spoedig bezoek van Mercader, een vertegenwoordi ger van de rywielfabriek Perle" in Bayeux en deze stelt Jacques voor mee te rijden in de race om de Gro te Prijs van de Naties en een con- Pélissier onderwerpt de jonge Jac ques aan een training, die bijna on menselijk is. 's Morgens om zes uur moet hij al rondjes draaien in de Vé- lodrome d'Hiver in Parijs en zo gaat het vrijwel de gehele dag door. En dat allemaal om een goede conditie te krijgen voor de Grote Prijs van de Naties, 27 september 1953. In deze eerste grote rit van zijn wielercarrière krijgt Anquetil het be paald niet gemakkelijk. Integendeel, want de weersomstandigheden zijn bij zonder slecht. Hy moet tegen een sterke wind optornen maar dit alles belet hem niet de 140 km van het traject op de hellingen van de Che- vreusevallei een gemiddelde van 39.640 km per uur te halen waardoor hij op slechts 35 sec. na het record van Koblet, gevestigd in 1951, bena derde! Anquetil wint tenslotte de Gro te Prys (500.000 oude Francs). Naam gevestigd Zijn naam is gevestigd. Alle kran ten bejubelen hem en voorspellen hem een grote toekomst. Hij is negentien jaar - een wonderkind - een toekom stige Bobet enz. Van het gewonnen geld koopt hij een auto zoals een kind een stuk speel goed, waar het al lang naar heeft verlangd. Hij behaalt nu de ene over winning na de andere maar in 1955 moet hij in dienst. Hij wordt inge deeld by het sportcentrum van het Franse leger en is zodoende in staat zijn conditie te behouden. Mede dank zij dit feit kan hij ook in 1955 en 1956 wederom de Grote Prijs van de Na ties in de wacht slepen. Maar niet alles, wat Anquetil onderneemt slaagt, althans niet in eerste instan tie. Zo deed hij op 22 oktober 1955 een vergeefse poging het werelduur record, dat op naam stond van Faus- to Coppi, te breken. In juni 1956 pro beert hij het opnieuw. In de 90e ron de is hij volkomen uitgeput. Een goe de week later nogmaals een poging en nu met succes. Hij legt in een uur niet minder dan 46.159 km. af en breekt daarmede het record van Cop piDirect daarop gaat hy zich in tensief voorbereiden op de Tour de France en de grote krachtsinspannin gen en opofferingen, die hij zich daar voor getroost, werpen direct winst af want hij zegeviert in de Tour van 1957 en drukt daarbij Bobet naar het tweede plan. Romance Tour-winnaar Jacques Anquetil is nog maar slechts 24 jaar en hij wordt dan ook algemeen beschouwd als een fenomeen :n de wielersport. Hij ver dient zeer veel geld en spoedig heeft hij al een groot fortuin bijeen. Maar hij verkwist zijn geld niet. Zo koopt hij een notel-restaurant in Rouaan als mede grond. Natuurlijk staat hij van nu af aan volop in de publiciteit en zelfs de meest intieme dingen uit zijn leven worden gepubliceerd, war Anquetil zich buitengewoon aan er gert. Vooral toen berichten circuleer den, dat hij spoedig in het huwelijk zou treden. ,,Een vrouw in het leven van een groot coureur betekent zijn onder gang" voorspelden kranten en zij we zen in dit verband op Fausto Coppi. En... door een merkwaardige samen loop van omstandigheden kwamen de voorspellingen ook nog uit! In 1958 ziet Anquetil geen kans een grote rol te spelen in de Ronde van Frankrijk Hij krijgt longontsteking en geeft de strijd op. Hij besluit een tijdlang rust te nemen maar in november bij de wereldkampioenschappen faalt hy we derom. Vele kranten schreven, dat dit het einde van zijn carrière zou zyn. Jacques Anquetil laat zich ech ter niet uit het veld slaan. Met een enorme wilskracht probeert hij de moeilijkheden te overwinnen nadat hij op 23 december 1958 is het huwelijk is getreden met zyn Janine. Alle voorspellingen ten spijt zege viert de liefde. Jacques Anquetil heeft alles wat zijn hart begeert en is gelukkig. Hij koopt nog een Nor- mandisch buitengoed aan de oevers van de Seine op acht kilometer van Rouaan. Daar knutselt hij maar spoe dig hervat hij ook weer de training. En het wordt een grandioze come- Anquetil en zyn vrouw tijdens een rustig uurtje in zyn luxieus ingerichte landhuis. back. In i960 zegeviert hij in de Ron de van Italië, in 1961 wint hij voor de tweede maal een Tour de Fran ce en ook de ronde van 1962 brengt hij op zijn naam. In dat jaar wint hij bovendien nog de Ronde van Spanje! Jacques Anquetil is thans negentwin tig jaar. Hij is beroemd, rijk, geluk kig en men kan hem terecht de kam pioen van de wilskracht noemen! (Copyright Opera Mundi Anquetil in actie tijdens de klas sieke wielerstrijd „Om, de Grote Prijs der Naties Anquetil werd in zijn wielerloop- maal de Tour de France doch hij baan al vele malen in de gele trui behaalde ook vele etappe-overwin- Niet alleen won hij vierningen. Bedenkelijk experiment Kinderen leren a! slapende Voor de eerste maal in de school- annalen van de gehele wereld worden er scholieren aangemoedigd, gedwon gen zelfs, om tijdens de lesuren een dutje te doen Dit speelt zich af in de Italiaanse stad Bergamo op het St.Vincent Col lege en de leraren beweren, dat hun leerlingen op deze wijze de leerstof veel sneller kunnen verwerken dan onder normale omstandigheden De promotor van dit zeer ongewo ne experiment, dat ongetwijfeld zeer bedenkelijke aspecten heeft, is dokter Mario Bellini, een man met buitenge wone hypnotische gaven. Hij gebruikt deze echter niet om zijn leerlingen in slaap te krijgen want dit doet hij door middel van grammofoonplaten. Onder hypnose", zo verklaart dok ter Bellini, laat de leerling zich niet afleiden door ronddansende vliegen of het lawaai van de straat. Wij bren gen hem in een toestand, die hem on verschillig maakt voor alles, wat niet op de lessen betrekking heeft. Dokter Bellini heeft zyn methode voor de eerste maal toegepast in een klas van 20 jongens in de leeftijd van 13 tot 15 jaar, die allen een goed in tellect hadden, maar op de een of an dere wijze toch niet ,,mee" konden komen. Binnen een paar maanden, zo beweert hij, waren de resultaten van dien aard, dat deze kinderen het peil bereikt hadden van hun verstandelijk meer begaafde vriendjes! ,,Het is voldoende om de leerlingen onder hypnose éénmaaleen gedicht voor te lezen om ze het te laten ont houden. Twee jaar later kennen ze het nog", aldus dokter Bellini. Ander-? conclusies van dokter Belli ni zyn nog wonderlijker. „Als ik in een wiskundeles een foutieve verge lijking laat sluipen in een serie cor recte dan verwerpen zij die by hef ontwaken even onfeilbaar als een automaat een vals geldstuk...", zo beweert hij. Hoe men over alles ook moge denken, er is terecht veel kri tiek geuit op deze lesmethodes voor niet zeer begaafde kinderen Zo wij zen onderdeskundigen er op, dat de leerlingen in een passieve toestand worden gebracht, die elke zelfwerk zaamheid essentiële voorwaarden om de verworven kennis te hanteren uit sluit. Het is misschien een prachtig middel om van leerlingen „geheugen kamelen" te maken maar waar blijft de pedagogische waarde van dit soort onderwijs? Populaire wetenschap OUDE SCHA! Men heeft ln de vallei van Laghv (Zuid-Siberië) oude kisten terugge vonden van 2400 jaar geleden. Ze bevatten gouden en bronzen sieraden, voorwerpen gesneden uit hertenge weien, pijlenkokers en andere voor werpen. DOCUMENTEN De Amerikanen zijn gek op statisti sche vergelijkingen. Onlangs hebben zy uitgerekend, dat als men de docu menten, die betrekking hebben op de maanraket Apollo zou opstapelen, deze eerder de maan zou bereiken dan de raket. WATERPROBLEMEN Volgens vele geleerden is zoet wa ter het grootste probleem in de toe komst voor de mensheid. Op verzoek van de UNESCO zal een groep experts een tienjaren plan opstellen met als eerste taak het inventariseren van al het zoete water op onze planeet.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 14