S)e GcidóeSoii^cmt Paus Paulus VI brengt in januari a.s. een bezoek aan Palestina PROCES TEGEN RUBY TOT FEBRUARI UITGESTELD REYDON EN DE JAGER TERUG IN ONS LAND LUITENANT-GENERAAL A. V. VAN DEN WALL BAKE NEEMT ONTSLAG Mevrouw Kennedy verlaat Witte Huis 13-jarige vermoordt kleuter WOENSDAG 4 DECEMBER 1963 54e JAARGANG No. Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VAN DEN WALL IN DE SLOOT Telef. 2 0 9 3 5* Red. 20015, 25594 - Advert. 20826 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0.73 p.w., 3.15 p. mnd., 9.45 p. kw. Franco p.p. 9.95.,Adv. 18 ct. p. mm., Telefoontjes 1.50 TWEEDE ZITTING VAN CONCILIE BESLOTEN Paus Paulus VI heeft vandaag, bij de sluiting van de tweede zit tingsperiode van het Vaticaanse Concilie, in de Sint-Pietersbasiliek de instelling aangekondigd van een raad van bisschoppen die de Paus moet adviseren en hem moet helpen in het bestuur van de Kerk en de besluiten van het Concilie in praktijk te brengen. Tot leden van deze raad wil Paus Paulus bisschoppen uit de gehele wereld, leden van kloosterorden en daartoe geschikte leden van het college van kardinalen benoemen. Verder heeft de H. Vader aangekondigd, dat hij in januari komend jaar een bezoek aan Palestina zal brengen. Raad van bisschoppeij wordt ingesteld Met de rijke pompa, die het Con cilie reserveert voor de openbare zittingen, is vandaag de tweede zit tingsperiode van het tweede Vati caanse concilie besloten met de afkon diging van twee constituties. De feitelijke afkondiging geschied de, toen Paus Paulus na de lange voorlezing der constituties over de liturgie en de massa-communicatie middelen per, radio, film en tv de woorden sprak. „Nosque, sacro approbante concilio, illa ita decerni- mus, statuimus, atque sancimus, ut lecta sunt"„Met goedkeuring van het Heilig Concilie beslissen wij, stellen wij vast en bekrachtigen wij alles zoals is voorgelezen". Hiermee heeft Paus Paulus dan vastgelegd wat de meer dan .2000 Concilievaders, voor deze gelegen heid feestelijk gekleed met mijter en koormantel, in vaak moeizame de batten hebben samengesteld op het terrein der liturgische hervormingen en op het gebied der communica tie-middelen. Deliturgische hervor mingen zijn van veel groter en „di recter belang dan de uitspraken t.a.v. melijk voor of tegen. De derde mo gelijkheid van „vóór onder voorwaar de" bestond vanochtend niet. Theore tisch was mogelijk, dat de Vaders alsnog een constitutie afstemden, praktisch was dit niet. Bij de stemming van vanochtend werden 2.147 stemmen voor de litur gieconstitutie uitgebracht en vier er tegen. Het communicatieschema werd aangenomen met 164 stemmen tegen, in plaats van de 500 tegenstemmen van enkele dagen geleden. (Zie verder laatste berichten). de communicatie-middelen. De her vormingen zijn vervat in 8 hoofd stukken van het liturgische schema, dat met een zeer groot aantal stem men door de Vaders is goedgekeurd. Voordat de Paus vanochtend tot de officiële bekrachtiging overging brachten de bisschoppen nogmaals hun stem uit, eigenlijk een ritueel gebeuren, waarin slechts twee vor men van stemmen mogelijk zijn, na- ZOEKT U EEN GOUDEN ARMBAND OF COLLIER voor 70 en 100 of 300 en f 800. Juwelier v. d. WATER, Haar lemmerstraat 207, heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. (Advertentie). MOORD OP OSWALD WERD TELEFONISCH AANGEKONDIGD Het proces tegen Jack Ruby, die Lee Oswald vermoordde toen deze op 24 november naar een gevangenis werd overgebracht, is uitgesteld tot 3 februari. Het zou 9 december beginnen. Rechter Brown besloot tot uitstel De Nederlandse zeelieden E. Rey- don en L. de Jager zijn vandaag vrijgelaten. Zij zijn vanochtend omstreeks 10.25 uur Nederlandse tijd met een KLM-toestel van het Moskouse vliegveld naar Schip hol vertrokken, waar zij in de loop van de middag, om onge veer 4 uur zijn aangekomen. De mannen verklaarden op het Moskouse vliegveld, waar zij in gezelschap van functionarissen van de Nederlandse ambassade koffie dronken voor hun vertrek, dat zij tijdens hun gevangenschap goed zijn behandeld. Zij hoefden niet te werken, en hebben veel tijd besteed aan wiskundestudie. Zij zijn twee jaar geleden in Moskou veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 13 jaar we gens „spionage voor de Neder landse inlichtingendienst in Am sterdam". De Russische regering heeft tot vrijlating van de twee Nederlan ders besloten in het belang van de goede betrekkingen tussen Nederland en de Sow jet-Unie. De mannen hebben gevangen ge zeten in de Wladimirgevangenis, ongeveer 150 kilometer ten noor den van Moskou. Nu is bekend geworden dat prinses Margaret in verwachting is, is het aantal te verwachten blijde gebeurtenissen in de Engelse koninklijke familie gestegen tot vier. Prinses Alexandra van Kent (linksboven) ge trouwd met Angus Ogilvy, verwacht begin volgend jaar haar eerste kindje; Koningin Elizabeth (rechtsboven) verwacht dan haar vierde, de Hertogin van Kent (linksonder) hoopt begin volgend jaar het leven te schenken aan haar tweede kind en prinses Margaret (rechtsonder) zal eind yH van het volgend Jaar het leven schenken aan haar tweede kind. na overleg met de openbare aan klager en de verdedigers van Ruby. Zowel de staat als de ver dediging menen nog geruime tijd nodig te hebben om de zaak voor te bereiden. De verdediging wenst, dat vóór het proces wordt onderzocht of Ruby al dan niet toerekeningsvatbaar was op het ogenblik van de moord. Jack Ruby is vanuit zijn cel in de gevangenis van Dallas druk doende zijn zakelijke beslommeringen te re gelen. Hij mag telefoongesprekken voeren, en heeft zolang hij gevangen zit al een twintigtal zakelijke bezoe ken ontvangen. Een agent van de federale recher che in Dallas is zondag 24 november om 02.00 uur pl. tijd door iemand die zijn naam niet wilde noemen telefo nisch gewaarschuwd, dat Lee Oswald, de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy, op zijn beurt zou worden vermoord. Volgens het ministerie van justitie, dat deze mededeling deed, belde de agent, Shanklin, onmiddellijk het hoofdbureau van de federale recher che in Washington en vervolgens de politie in Dallas, die de verzekering gaf dat alle voorzorgsmaatregelen zouden worden genomen. Shanklin waarschuwde om 08.15 u. pl. tijd bovendien het hoofd van de politie van Dallas, Jesse Curry, zelf. Deze herhaalde de verzekering, dat men op zijn hoede zou zijn. Om 11.24 werd Oswald op het hoofdbureau van poltiie doodgescho ten, op het ogenblik, dat hij naar de districtsgevangenis zou worden over gebracht. In Fort Worth verklaarde een poli tieman die het graf vain Oswald be waakt dat tot dusver ongeveer 10.000 mensen 'n bezoek aan de laatste rust plaats van de vermoedelijke moorde naar van Kennedy hebben gebracht. Voor de weduwe en kinderen van de politieman Tippitt, die door Os wald is neergeschoten, zijn meer dan 100.000 dollars bijeen gebracht. De toestand van gouverneur John Connally van Texas, die tijdens de aanslag op Kennedy werd gewond, blijft vooruitgaan. Hij zal naar ver wachting nog een week in het zie kenhuis moeten doorbrengen. „Oswald verzette zieh tegen elk gezag" Oswald stond bekend „om zijn ver zet tegen elk gezag", zo heeft giste ren een voormalige Amerikaanse ma rineofficier, John Donovan, verklaard. Hij heeft Oswald van maart tot sep tember 1959 onder zijn bevel gehad. Donovan gaf als voorbeeld van de wijze, waarop Oswald 't gezag tracht te te ondermijnen het volgende: hij bestudeerde vaak grondig een of an der actuele politieke kwestie en bracht dan een van de officieren, het liefst van een zo hoog mogelijke rang, met vragen daarover in verlegenheid. In het algemeen bleek de betrokken officier, die de kwestie niet tot in de tails had bestudeerd, de antwoorden schuldig te moeten blijven. Mevrouw Jacqueline Kennedy zail vrijdag a.s. het Witte Huis verlaten, aldus heeft de woordvoerder van het Witte Huis medegedeeld. Zij zal met haar beide kinderen intrek nemen in de woning in Washington van Ave- reil Harriman, de onderminister van buitenlandse zaken voor politieke za ken. De woordvoerder wist niet wanneer president en mevrouw Johnson het Witte Hute mfen betrekfcxi HET PROCES IN PRETORIA Nelson Mandela, die leider zou zijn geweest van het nu verboden Afri kaanse nationale congres, heeft met negen anderen dit jaar de Zuid-Afri kaanse regering door sabotage ten val willen brengen. Dit is gisteren op hun proces in Pretoria verklaard door plaatsvervangend procureur- generaal Yutar. Hij zei, dat het Afri kaanse nationale congres door de camrniunistisahe partij werd beheerst. Volgens gevonden papieren had Mos kou hulp aangeboden. De 13-jarige J. H. uit Kootstertille heeft gisteravond tegenover de rijks politie in Buitenpost bekend de 4- jarige Jarich Spoelstra, een plaatsge- nootje, te hebben vermoord. Op aanwijzigingen van de dertien jarige jongen is het lijkje van de kleuter gevonden. Het lag in 'n sloot achter een groot industrieterrein in Kootstertille. De jongen had de moord 's middags gepleegd. Hij had de kleuter daar toe mee naar het veld genomen. Omstreeks half zes gisteravond kreeg de politie de melding, dat Jarich Spoelstra werd vermist. Bij het on derzoek kwam de 13-jarige jongen met het verhaal, dat hij Jarich met een vreemde man in een auto had zien wegrijden. De politie zocht daar op de omgeving af, maar boekte geen resultaat. Bij het nader verhoren van de jongen werd hij op leugens betrapt. Hij werd naar het politie bureau in Buitenpost gebracht, waar hij tenslotte bekende Jarich te heb- hen vermoord. De officier van Justitie in Leeu warden stelt thans een onderzoek in. Vandaag zal sectie op het l'ijkje wor den verricht. Hangende het onder zoek kon de politie nog geen nadere mededelingen over de motieven voor en de toedracht van de moord doen. Paus Paulus VI heeft dinsdag een plechtigheid in de Concilie-aula van de St. Pietersbasiliek geleid. Tijdens deze plechtigheid werd o.m. voorlezing gedaan van een „Motu Proprio", waarin de paus de bisschoppen bijzondere bevoegdheden in hun herderlijk ambt heeft verleend. Op de foto zien we de paus terwijl hij tijdens de plechtigheid de aanwezige Concilievaders zegent. De chef van de generale staf, tevens bevelhebber der landstrijdkrachten, de luit.-generaal A. V. van den Wall Bake, heeft verzocht van zijn funkties te worden ontheven. Dit verzoek moet worden gezien in het licht van de veranderingen in de funktie van bevelhebber van de landstrijdkrachten. Generaal Van den Wall Bake is de mening toegedaan, dat zijn taak als opperbevelhebber van de landstrijdkrachten door de benoeming van een afzonderlijke, nevengeschikte, opperofficier personeel (KL) en een kwar tiermeester-generaal (voor materieel) zodanig wordt aangetast, dat de aan deze funktie verbonden verantwoordelijkheden niet langer door hem kunnen worden gedragen. De minister van defensie is bereid dit verzoek met gunstig advies aan H.M. de Koningin aan te bieden. De minister van defensie stelt het bijzonder op prijs, dat generaal Van den Wall Bake zich bereid heeft verklaard ter beschikking te blijven voor een andere funktie in de Koninklijke Landmacht. er vandaag aan de lunch niet door werd overvallen kwam het toch nog onverwacht," aldus de minister. De bewindsman zei omtrent de opvol ging van de generale staf wel een plan te hebben maar er nog niets over te kunnen meedelen. Wel zal zeer binnenkort over die opvolging beslist worden. Zodra op het verzoek van de chef van de Generale Staf is béslist (een besluit dat genomen moet worden door de koningin „gehoord de minis terraad, op voordracht van de minis ter van defensie") zou hij tijdelijk kunnen worden opgevolgd door zijn plaatsvervanger generaal-majoor E. R. d'Engelbronner. Die is op het mo ment echter ziek en daarom werd door staatssekretaris Haex de naam van brigade-generaal H. J. v. Veen genoemd. Géén conflicten De minister van defensie, de heer P. J. S. de Jong, heeft tijdens een persbijeenkomst in Den Haag ge zegd dat tussen hem en luit.-generaal Van den Wall Bake geen conflict situatie is ontstaan. Wel waren er verschillen van inzichten en die heb ben er dan ook toe geleid dat de generaal verzocht heeft ontheven te worden van zijn funkties, aldus de minister. De bewindsman zei dat de generaal een andere funktie in de Landmacht ambieert. Dat zal dan een funktie zijn waarover minister De Jong niet autonoom kan beslissen maar waarover ook andere Neder landse autoriteiten zich moeten uit spreken. Generaal Van den Wall Bake meent dat hij als bevelhebber der landstrijdkrachten personeels- en materiëelzaken onder zich dient te hebben, terwijl ik de mening ben toegedaan dat personeels- en mate- rieelsproblemen zó belangrijk zijn dat daar aparte mensen voor zijn die nevengeschikt staan aan de bevel hebber der landstrijdkrachten, aldus de minister. Aanwezig was ook staats sekretaris Haex. In antwoord op vra gen maakte die duidelijk dat het grote verschil van mening tussen luit-generaal Van den Wall Bake en de bewindslieden voornamelijk in het personeelsvlak waren gelegen. De opperofficier personeel die in de nieuwe organisatie de voornaamste adviseur van de staatssekretaris op personeelsgebied wordt, is ook de man - zo zei hij - van wie de initia tieven uitgaan bijvoorbeeld tot be noemingen van de mensen in de ho gere commando's. Kennelijk heeft generaal Van den Wall Bake zich daar vooral niet bij kunnen neer leggen. Nog geen opvolger In de bijeenkomst, waar luit.-gen. Van den Wall Bake niet aanwezig was („Ik vond het vervelend voor de generaal, daarom heb ik hem niet gevraagd," aldus de minister) zei de minister het heengaan van de Staatssekretaris Haex zei daarna „de chef generale staf niet te hebben ontwikkeling zoals die zich heeft voorzien. „Wel zijn er over en weer voorgedaan hoogst betreurenswaar- beepreklngen geweest en boe wel Ik dig «e vinden. Lt.-generaal Van den „Betreurenswaardig" De minister zei ook van mening te zijn dat deze ontwikkeling geen kon- sekwenties zou hebben voor de be handeling van de begroting, volgen de week in de Tweede Kamer. Hij zei nog niet de volledige commissie maar wel enige leden van de vaste commissie voor defensie uit de Twee de Kamer te hebben ingelicht. Wall Bake heeft zoveel gepresteerd voor de Kon. Landmacht, dat de mi nister en ik dit node hebben zien komen. Niet alleen voor luit-generaal Van den Wall Bake, maar ook voor ons was het een pil die moeilijk te Slikken viel". De minister voegde daar aan toe dat er zijns inziens geen twijfel over bestond „dat luit.-generaal Van den Wall Bake een uitzonderlijk bekwa me chef van de generale staf was. Vele moeilijke problemen heeft hy tot een goede oplossing gebracht." De minister zei verder nog bij de luchtmacht zeker niet een dergelijke ontwikkeling te verwachten als zich nu bij de landmacht heeft voorge daan. Verder zei hij nadrukkelijk het hoogst onwaarschijnlijk te ach ten dat andere hoog geplaatste offi cieren eveneens hun onslag zouden aanbieden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Vorst blijft licht De Bilt, woensdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: In de afgelopen nacht heeft het in ons land plaatselijk 3 graden gevro ren. In Duitsland kwam op enkele plaatsen 7 graden vorst voor, maar in Scandinavië is de vorst nog van weinig betekenis. Daar is dus geen voorraad koude lucht aanwezig, het geen belangrijk is voor het weers- verloop in ons land, omdat de wind meer noordoostelijk wordt. Dit is het gevolg van luchtdrukdalingen die boven Rusland, de Balkan en Ita lië voorkomen. Het hogedrukgebied, dat geruime tijd boven Rusland aan wezig is geweest, verdwijnt hier door geheel. Bij Noord-Schotland handhaaft zich' nog een hogedrukge bied en hierbij sluit zich ten zuiden van Groenland een nieuw hogedruk gebied aan. Ten noordwesten van Portugal handhaaft zich een depres sie. Het bijbehorende front brengt in Italië en de Balkan regen, maar het boven Frankrijk gelegen gedeel te lost vrijwel geheel op. In verband hiermede houdt het droge weer bij ons aan. Over het noorden van het land zullen wolkenvelden uit De nemarken binnendrijven, zodat het daar maar weinig zal vriezen. In het zuidoosten van het land kan het kwik tot ongeveer.5 graden onder nul da len. ZON- EN MAANSTANDEN 5 Dec.: zon op 8.30, onder 16.31; maaai op 21.34, onder 12.40. Hoogwaterstanden 5 Dec.: v.m. 5.58; n.m. 18.20. KORRELTJE BekLagenswaardig is hij, die de ■org heeft over een groort vermogen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1