KAAS UIT HET VUISTJE LEIDSE STUDENTEN PROTESTEREN Mevrouw Kennedy ontving honderdduizenden brieven NA 63 JAAR TERUG IN VADERLAND Nog een jaar bescherming Rust keert weer op Toplitzmeer MILITAIREN VERONGELUKT Mutaties dagelijks bestuur van de KVP CONCILIE-SCHEMA'S WORDEN IN TUSSENPERIODE ALLE HERZIEN Rus over glas in graan: zand erover DINSDAG 3 DECEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 „Wij vangen Bot!" „Honger!" Onder gescandeerde kreten als deze hebben gistermiddag ruim 300 stu denten van de Leidse Universiteit vijf van hun collega's uitgeleide gedaan naar het station. Deze delegatie van vijf reisde hierna naar Den Haag, waar zij, samen met soortgelijke de putaties van de andere Nederlandse universiteiten een petitie hebben aangeboden aan minister Bot van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. Om twee uur startte de stoet, die onderweg steeds aangroeide, van het Pieterskerkplein. Spandoeken en borden, die uiting gaven aan het mis noegen onder de studenten over de afschaffing van de eettafelsubsidies, werden meegevoerd. De tekst van de aan de minister aangeboden petitie is als volgt: verontrusting uit over de sterk gestegen prijzen van de studen- tenmaaltijdein. Zij hopen dat het overleg tussen het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en de Werkgroep Stu denten Eettafels spoedig zal lei den tot een voor de studenten aanvaardbaar resultaat." Het Huis van Afgevaardigden heeft gisteren een wetsontwerp aanvaard, waarin een bedrag van ten hoogste vijftigduizend dollar wordt uitgetrok ken ter bestrijding van de kosten van een kantoor, met personeel en een secretaresse, voor mevr. Kennedy. Mevr. Kennedy heeft in de eerste week na de moord op haar man ruim tweehonderdduizend brieven en een negentigduizend telegrammen ont vangen, terwijl er nog steeds meer blijven komen. Het is de bedoeling, dat zij dat kantoor gedurende een half jaar in stand kan houden. In het ontwerp is verder bepaald dat de kosten van Kennedy's begra fenis ten laste van de staat zullen komen. Aan mevr. Kennedy is voor haar leven het recht verleend post stukken portvrij te verzenden. Tenslotte zal de Amerikaanse ge heime dienst zich voor een jaar be lasten met de bescherming van mevr. Kennedy en haar twee kinderen. Mevr. Kennedy heeft via de se cretaris voor perszaken van 't Witte Huis, Pierre Salinger, haar waarde ring doen uiten voor de honderddui zenden boodschappen van deelne ming, die zij na de dood van haar echtgenoot heeft ontvangen. Deze „Ondergetekenden, vertegen- De tijd zal het laren, of zij met dit woordigers van Nederlandse stu- verzoekschrift Bot of bot hebben ge- dentengroeperingen, spreken him vangen Grant Stockdale, voormalig am bassadeur in Ierland en vriend van president Kennedy, is gisteren in Miami uit een raam op de dertiende verdieping van een gebouw waar hij zijn kantoren had, gevallen. Zijn li chaam viel te pletter op een uitste kende rand op de vijfde verdieping. De politie neemt aan, dat Stockdale zelfmoord heeft gepleegd. boodschappen waren afkomstig uit alle delen van de wereld. Behalve de. ruim 200.000 brieven en 90.000 telegrammen, die zij op het Witte Huis heeft ontvangen, zijn ook nog een kwart miljoen brieven en telegrammen afgeleverd op het zo merverblijf van wijlen president Kennedy te Hyannis Port, nabij Kaap Cod. Bedreiger van Johnson in ziekenhuis opgenomen De veertigjarige ingenieur Robert Weatherington, die zaterdag door agenten van de geheime dienst in Washington werd gearresteerd we gens bedreiging tegen het leven van president Jcvhnson en gisteren hier voor voor de rechter had moeten verschijnen, is in verband met klach ten over rugpijnen in een ziekenhuis opgenomen. Een X-foto heeft uitge wezen, dat er sprake is van wervel aandoening van niet ernstige aard. Van officiële zijde is niet medege deeld hoe Weatherimgton deze ver wonding zou kunnen hebben opgelo pen, doch van de zijde van het zie kenhuis is gezegd, dat zij best kan zijn ontstaan, doo-rdat de patiënt „op enigszins bruuske wijze is gaan zit ten". Verdachte van oude aanslag op Kennedy vrij De 76-jarige voormalige PTT-be- ambte Richard Pavlick, die in decem ber 1960 met een hoeveelheid ont plofbare stof bij de woning van de toen pas gekozen president Kennedy werd aangehouden en die zich sinds dien in voorarrest bevond, is thans in vrijheid gesteld. Van de drie te gen hem ingebrachte beschuldigin gen bleef slechts die wegens 't ver voer van ontplofbaar materiaal ge handhaafd. Als Pavlick zich bereid verklaart een psychiatrische behan deling te ondergaan zal ook deze aanklacht worden in/getrokken, zo besliste de rechter. Deze week FBI-rapport over moord op Kennedy De procureur-generaal van de staat Texas heeft meegedeeld, dat ook Texas een- uitgebreid onderzoek zal instellen naar de moord op presi dent Kennedy en de daaruit voort gevloeide moord op de vermoedelij ke dader. Dit onderzoek zal zo spoe dig mogelijk worden gehouden, doch eerst worden de resultaten van het door de federale recherche gehouden onderzoek afgewacht. Volgens welingelichte kringen in Washington hoopt de FBI nog deze week aan president Johnson verslag van zijn bevindingen te kunnen uit brengen. HALF JAAR GEVANGENIS VOOR PSEUDO-PRIESTER De rechtbank in Utrecht heeft de 18-jarige bediende J. D. uit Brussel veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maanden met aftrek van voor arrest. De jongeman, die deze zomer als priester verkleed een zwerftocht door België, Frankrijk en Nederland maakte, pleegde in ons land enkele diefstallen. Het zoeken naar de nazi-schatten en documenten die op de bodem van het Toplitz-meer zouden liggen, is gestaakt en er is niets van belang gevonden, zo heeft het Oostenrijkse ministerie van binnenlandse zaken gisteren bekendgemaakt. Alle des kundigen die bij het meer werken zullen vóór vrijdag vertrekken. Een officieel communiqué over de opera tie wordt in de loop van de week verwacht. Het werk begon 29 oktober. Men heeft alleen het lijk van een Duit ser die bij het zoeken naar de le gendarische schat verdronk, gevon den en verder een groot aantal valse Britse bankbiljetten. President vaart wel bij verkiezingen in Senegal Radio-Senegal heeft gisteren be kendgemaakt dat president Leopold Senghor en zijn progressieve- unie partij een absolute meerderheid heb ben gekregen in de zondag gehouden presidents- en parlementsverkiezin gen. Van de ruim 1,3 miljoen stem gerechtigden brachten er 900.500 hun stem uit op Seghor die de enige kan didaat voor het presidentschap was. Bij botsingen tussen demonstran ten en politie kwamen zondag min stens elf mensen om het leven, ter wijl er zestig werden gewond. In de omgeving van de legerplaats Steenwij kerwolde is de 20-jarige militair A. Smit uit Haarlemmer meer, toen hij met twee andere mili tairen op de weg liep, door een hem achterop rijdende bromfietser aan gereden. Nog voordat hij in het zie kenhuis aankwam is hij aan de op gelopen verwondingen overleden. De jongeman was zojuist in de leger plaats teruggekeerd na de begrafe nis van zyn vader. De twintigjarige dienstplichtige korporaal G. C. Peeters uit Zwanen burg, gemeente Haarlemmermeer, is zondagavond door een verkeers ongeluk op de weg tussen Hesterberg en Detlienhausen (Duitsland) om het leven gekomen. De drietonner waar in hij zat was in de bocht geslipt en tegen een boom gereden. Het slacht offer behoorde tot de vijftigste lichte transportcompagnie in het kamp Se- dorf. Nieuwe korpschef voor Culemborg aangewezen Vorige chef weer vrij De Culemborgse chef van politie P. van R. die onlangs door de offi cier van Justitie in Utrecht is ver hoord in verband met een aantal door een zijner ondergeschikten aan zijn adres geuite beschuldigingen, is na dit verhoor op vrije voeten gesteld. Zijn schorsing als korpschef blijft echter van kracht. De burgemeester van Culemborg heeft in overleg met de commissaris der Koningin in Gelderland de 39- jarige Rotterdamse hoofdinspecteur R. Kalma tijdelijk met de leiding van de Culemborgse politie belast. Van R. heeft gisteren tijdens het verhoor bekend zich te hebben schul dig gemaakt aan enkele kleine fi nanciële onregelmatigheden. Het dagelijks bestuur van de Ka tholieke Volkspartij zal na 14 de cember, als de bestuursraad van de KVP in Utrecht bijeenkomt, enkele „nieuwe" gezichten tellen. Als op volgster van de vice-voorzitster me vrouw H. Beijaart-Drost is voorge dragen Tweede Kamerlid en oud- minister mej. dr. M. Klompé. Een andere vice-voorzitter, de heer J. Maenen zal worden opge volgd door de heer F. v. d. Gun, die reeds deel uitmaakt van het dage lijks bestuur van de KAB. Drs. N. v. Wersch, algemeen secretaris van de Katholieke Boeren- en Tuinders Bond in. het bisdom Haarlem, zal als penningmeester de plaats innemen van de heer P. Alberts. De heren P. Mertens, secr. der KAB, drs. H. Neefs, alg. secr. hoofd- bedrenfschap detailhandel, en G. Wortman, lid der Prov. Staten van Overijssel zijn kandidaat gesteld voor de vrijkomende plaatsen in het partijbestuur van de KVP. Een lekkere gewoonte Kent u Leidse of Goudse boerenkaas? Wees niet een kennig: houd van meer kazen (Advertentie) De Concilieschamata, die gereed zijn, zullen in de tussen-periode tot de derde zitting allen worden her zien. Tot 31 januari 1964 kunnen de Vaders hun opmerkingen en verbete ringsvoorstellen bij de desbetreffen de commissies indienen, zo is na de Concilie-vergadering van gisteren meegedeeld. Een eerder aangekondigde brief van het Concilie aan de priesters, een „pastorale aansporing", is niet uitgegeven. Voorlopig zal er ook niets van komen, omdat teveel Vaders be zwaren tegen het stuk hadden inge diend. Kardinaal Bea heeft na afsluiting van de discussies over de eerste drie hoofdstukken van het oecumenisme de conclusie getrokken, dat het oe cumenisme de hele Kerk heeft door trokken. Met nadruk verklaarde hij, dat de laatste twee hoofdstukken van het schema, over het jodendom en de godsdienstvrijheid, slechts door gebrek aan tijd niet konden worden behandeld. De Vaders verzocht hij evenwel zo snel mogelijk hun aan merkingen in te dienen. Kardinaal Bea drong verder aan op oprichting van oecumenische se cretariaten in alle landen. Mgr. Hengsbach van Essen sprak over het schema van het leken-apos- tolaat. Dit stond op het programma voor deze zitting, maar de behande ling is wegens tijdgebrek tot de vol gende zitting opgeschort. Verzocht is voor 15 januari 1964 verbeterings voorstellen in te dienen. Dan zal waarschijnlijk een sterk verkort sche ma worden opgesteld, daar en huidi ge stuk niet voldoet en geseponeerd wordt. ZUID-HOLLAND GAAT OPTREDEN TEGEN WOONARKEN Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zullen Provinciale Staten binnenkort een wijziging van de plassenverorde- ning ter vaststelling aanbieden, waar mee afdoende tegen het leggen van woonarken kan worden opgetreden. DORIS DAY GEEN ZINGENDE COWBOY In tegenstelling tot de aankondi ging in de programmabladen zong, danste en koosde gisteravond op de Nederlandse beeldbuis Doris Day „By the light of the silvery moon". Aanvankelijk zou Doris als „Calami ty Jane" een soort zingende cowboy zijn geweest, maar te elfder ure bleek de kopie van Calamity Jane niet zo best. De NCRV wijzigde daarom haar programma. De Russische autoriteiten geloven niet, dat de aanwezigheid van de glasscherven in het met schepen aan gevoerde Canadese graan te wijten is aan sabotage, zo werd gisteren van betrouwbare zijde in Moskou vernomen. Een Russische deskundige van naam, die echter niet genoemd wil worden, zei in antwoord op vra gen: „Wij geloven niet, dat hier op zet achter schuilt". Het glas was gevonden in de rui men van acht schepen. Het betrof „gebroken en hele flessen die klaar blijkelijk door havenarbeiders in Ca nada zijn gebruikt", aldus genoemde deskundige. Hoeveel graan hierdoor ongeschikt is geworden voor consum- tie staat nog niet vast. Volgens Cana da zou het om ongeveer drie mil joen schepels gaan. In totaal zal Ca nada 239 miljoen schepels aan de Sowjet-Unie leveren. TURKSE REGERING DIENT ONTSLAG IN Ismet Inonu, de 80-jarige premier van Turkije, heeft gisteren bij pre sident Cemal Gursel het ontslag van zijn regering ingediend. Hij was hier toe genoodzaakt doordat vorige wéék twee partijen - nieuw-Turkije en de nationale boerenpartij - zich uit de regeringscoalitie van drie terugtrok ken. Inonu's partij is de republikein se volkspartij. De coalitie is 17 maanden aan het bewind geweest. President Gursel heeft Inonu verzocht met zijn kabi net aan te blijven tot er een nieuwe regering is gevormd* Na 63 jaar is gistermiddag mevr. Anna Dendrinos-Strik (79) terugge keerd in haar geboorteland. De be jaarde vluchtelinge, die lange tijd een armoedig bestaan heeft geleid, werd op Schiphol feestelijk ingehaald door kinderen van een tehuis in Rot terdam, de geboorteplaats van mevr. Strik, waar ze nu een plaats krijgt in het bejaardenhuis „Simeon en Anna" van het R.K. Parochieel Armbestuur van Rotterdam. Mevrouw Dendrinos liep, toen ze 16 jaar was, met eon Griekse zee man van huis weg. Zij en haar man dreven tien jaar een logement in Pi raeus en tenslotte opnieuw een lo gement in Smyrna. In 1922 werd het echtpaar door de Turken uit deze plaats verdreven. Haar man is reeds lang overleden en zij heeft geen kinderen. Met hossen kleurige bloemen en een „Lang zal ze leven", faalden de kin deren mevrouw Dendrinos in toen ze gistermiddag met een KLM-ljjn- toestel uit Athene arriveerde. Ze werd verwelkomd door de heer A. Boelaars, direkteur van het R.-Kath. Parochieel Armbestuur te Rotterdam, de priorin van het be jaardenhuis „Huize Simeon en Anna" en de zuster, aan wier zorgen zij zal worden toevertrouwd. Vier nichten, die haar oude tante nog nimmer hadden gezien, waren eveneens aanwezig om haar te ver welkomen. Zij waren de enige nog overgebleven familieleden van me vrouw Dendrinos. Dit huis in Georgetown, een wijk in Washington, zal door mevrouw Xennedy en haar twee kinderen worden betrokken. Het huis is van de onderminister van buitenlandse zaken W. Averill Harriman.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 6