WESTELIJKE REGERINGSLEIDERS GAAN OP WITTE HUIS PRATEN Johnson ontvangt Erhard, Segni, sir Alec Douglas-Home POLIO OP THOLEN Europa trekt naar Washington Ijsbergen voor Argentijnse kust NIEUWE STAAT IN INDIA Moskou: Oswald was lid van Amerikaanse inlichtingendienst Werd Johnson bedreigd? Man driemaal overreden HERDERLIJK SCHRIJVEN OVER 150 JAAR KONINKRIJK Massaal DeZOeK aan gelegd in twee artikelen over het getikt, maar Oswald had elke keer na weg liggen en werd direct hierop Terroristen konden Venezolaanse verkiezingen niet verhinderen MAANDAG 2 DECEMBER 1803 54e JAARGANG No. 16.093 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAFENGRACHT St KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN l'elef. 2 0 9 3 5 - Bed. 2001 5, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging33839 (tussen 17.30 en 19.00 - Giro 10.30.03 - Ahonn. 0.73 p.w., 3J5 p. mnd., f 9.45 p. hw Franco p.p. 9.95. Adv. 18 ct. p. mm., Telefoontjes 1.50 secretaris van het Witte Huis, An drew Hatcher, dat via de diplomatie ke kanalen in Washington en Parijs De Kongolese minister van buiten landse zaken Mabika-Kalanda, is gis termorgen gearresteerd wegens in breuk op de staatsveiligheid, zo is van betrouwbare zijde in Leopold- stad vernomen, Mabika-Kalanda, die al te kennen heeft gegeven, dat hij van plan is zijn ontslag in te dienen, zou tegen het advies van de rege- besprekingen hierover werden ge- fing aan Tsjombe> de voormalige W5?Fei? e no£ Reen de- president van Katanga, een paspoort finitieve beslissingen genomen. - - - hebben verstrekt. President Johnson heeft regelingen getroffen voor bezoeken aan de Verenigde Staten van de Britse premier, sir Alec Douglas-Home, de Westduitse bondskanselier, dr. Ludwig Erhard, en president Segni van Italië, zo heeft het Witte Huis gisteren bekendgemaakt. Op 27 en 28 december zal bondskanselier Erhard de gast zijn van president Johnson op diens boerderij in Texas. President Segni zal de Amerikaanse president op 14 en 15 januari in Washington bezoeken en de Britse premier zal op 12 en 13 februari, eveneens in Washington, de gast zijn van president Johnson. Zowel de Westduitse bondskanselier als de Britse premier zouden vergezeld worden door hun ministers van buitenlandse zaken, Schroder en Butler. Voor het eerst in de geschiedenis De thans in de V.S. vertoevende Westduitse bondskanselier dr. Lud wig Erhard heeft gisteren te Was hington in een gesprek voor een Amerikaans televisiestation verklaard dat hij er „de grootst mogelijke be zwaren" tegen zou hebben, indien de Verenigde Staten nu de sterkte van hun troepen in de bondsrepubliek bevinden zich ijsbergen voor de zouden verminderen. kust van Argentinië. De Argentijn- se marine heeft meegedeeld, dat gro- „De aanwezigheid der Amerikaanse te ijsbergen zijn waargenomen in 'n strijdkrachten is een grote geruststel- gebied ten oosten van het sohier- üng voor het Duitse publiek. Het be- eiiand Valdes en ongeveer ter hoog- schouwt deze aanwezigheid, benevens te van de 42ste breedtegraad, het machtige arsenaal van Ameri- De ysbergen worden door zuide- kaanse kernwapens, als een^ zeker- ]jjke winden naar het noorden ge- genootschap en zijn verlangen om beid en een waarborg op zichzelf", dreven. Deskundigen vrezen, dat zij „vertrouwelijke" betrekkingen met aldus Erhard. nog slechts de voorhoede vormen de voornaamste geallieerde leiders te Hij voegde hieraan toe: „De bonds- van een grote ijsverplaatsing, hebben, zo werd van dezelfde zijde republiek zal zeker niet de eis stel- gezegd. len, dat er in West-Duitsland een Het bezoek van president Segni kernwapen tot ontwikkeling zal wor- was door wijlen president Kennedy °P de vraaR of er schikkingen wa- den gebracht. Z13 verwacht echter oorspronkelijk vastgesteld op 12 ja- ren getroffen voor een spoedig be- wel in geval van een aanval met nuari Of de Italiaanse president door zoek van president De Gaulle, ant- kernwapens te zullen worden verde- zijn minister van buitenlandse zaken woordde de plaatsvervangend pers- digd". zal worden vergezeld is een taak die Eigen Duits kernwapen wordt niet geëist hij zelf moet beslissen, zo werd van de zijde van het Witte Huis gezegd. President Johnson had, door deze drie bezoeken direct vast te stellen, uiting willen geven aan zijn persoon lijke steun aan het Atlantische bond- De Sowjetrussische ambassadeur in de Ver. Staten Dobrynin heeft zaterdag vrijwillig aan de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken Rusk een dokumentatie van het Sowjetrussische consulaat overhan digd over de vermoorde Lee Oswald Nagaland, een betrekkelijk kleine strook grond met rond 370.000 be woners in het noordoosten van In dia bij de Birmaanse grens, is giste ren officieel de zestiende staat van India geworden. Naga-strijders, ge huld in rode dekens en met veren in het haar, luisterden de plechtigheid op, die in Kohima werd gehouden om een feestelijk karakter te geven aan de aansluiting bij India. Een deel van deze strijders heeft tien jaar tegen de Indische regering ge vochten om volledige onaffliankelijk- Lee Oswald, officieel beschuldigd heid te krijgen, van de moord op Kennedy, begon Een onverzettelijke kern van Na- Oswald schreef anti-communistisch boek ga's vroeger een volk van kop pensnellers vecht nog steeds in de De Amerikaanse geheime dienst die beschuldigd werd van moord op kort na lijn ,erugkeer uit dj 'sowjet heeft zaterdagavond een man aange- president Kennedy. Unje aan een boek waarin (eIle kri. houden in verband met een molding tiek werd geleverd op het leven in jungle tegen het Indische leger. over een bedreiging tegen het leven De van deze dokumentatae flat ]and m, heeft een stenotypiste van president Johnson. bekendgemaakt, maar net ujt Fort Worth, PauIjne Bates, die Van de zijde der politie is gezegd, Russische partijblad P™wda meldde ))em bjj zj;jn werk hjelp mee([edeeld- dat de man bekend staat om zijn dat Oswald lid is geweest van de vreemde gedrag. Amerikaanse inlichtingendienst CIA. Zij vertelde vrijdag aan verslagge- H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Beatrix hebben zaterdag in Scheve- nihgen het feest ter viering van 150 jaar onafhankelijkheid bijgewoond. Op de foto wuiven de koningin en de prinses enthousiast naar Prins Willem van Oranje na zijn landing op het Scheveningse strand. geheime dienst weigerde de 3ht!?fmLw,,! vers, dat Oswald haar in juni van 'a" de man, die een inwoner wald tijdens zijn verblyf in Moskou het vorig jaar in diens, had gen0. van Washington zou zijn, te noemen. aaI lw?e en een Jaar_ auurae men kort nadat j,» met zjj„ Russi. Vrijdagavond omstreeks half zeven Ook wilde deze dienst geen bijzon- sche vrouw en hun baby uit de Sow- is op de Rijksweg te Vries de 74-ja- derheden geven over de bedreiging, p™ zelfmoord te plegen dan wel om ]et Unie was" teruggekeerd, na een rige'j. Venekamp uit Donderen (gem. De man wordt zonder officiële be- het te doen voorkomen of hij zich ver^-,2ijf van bijna drie jaar. Hij Vries), dodelijk verongelukt. Toen hij schuldiging vastgehouden. van het leven wilde beroven. scheen een ziek mens. Alleen zijn met een rijwiel aan de hand de weg Het verband tussèn Oswald en de ogen waren brandend. Mej. Bates overstak werd hij door een passeren- M nl Amerikaanse inlichtingendienst werd had de aantekeningen voor het boek de auto aangereden. Hij bleef op de onderzoek naar de moord op het het werk a'lles, tot het carbonpapier overreden door achtereenvolgens een rrcof iron Konnorltr Amerikaanse staatshoofd. toe, meegenomen. Na drie dagen gaf in de richting Groningen rijdende ill dl Vdll IvCIIIICAi y hij haar tien dollar en zei, dat zij personenauto en een in de richting J Het is bekend dat Oswald zich van niet meer behoefde terug te komen Assen rijdende personenauto. Beide r >1 kkzk k - d* nnn oktober 1959 toen hij vergeefs het omdat hij geen geld meer had. Zij auto's hebben hun weg vervolgd, iristeren neonen Dijna so.uuu men- Russische staatsburgerschap aanvroeg bood aan zonder geld verder te wer- Vast staat, dat de in de richting As ten het graf van president Kenenay tot mei igg2 jn de Sowjet-Unie be- ken. in afwachting van betaling na sen rijdende auto nog even heeft ge- op de begraafplaats van Arlington vond Toen gaf de Amerikaanse am- publikatie van het boek. Oswald wei- stopt. bezocht. Reeds om acht uur s mor- j-,assade hem zijn paspoort terug en gerde hierop in te gaan. De bestuurders van bedoelde auto's gens toen de hekken van de be- verieende zijn vrouw en kind visa De stenotypiste zei, dat Oswald wordt verzocht zich in verbinding te «raafplaats geopend werden, hadden om de Ver staten binnen te komen, haar de indruk had willen geven, dat stellen met de grc-pscommandant innc* rnor, tnpn h„ het Amerikaanse ministerie van de Rijkspolitie te Vries (Dr.), te- van buitenlandse zaken in de Sowjet- lefonisch bereikbaar onder netnum- Unie had gewerkt. Hij sprak van mer 05921, abonneenummer 234, of „verschrikkelijke" levensomstandig- met de politie in hun woon- of ver heden in dat land. blijf plaats. Hoewel de verkiezingsdag in Vene- kiezers er niet van kunnen weerhou- zuela niet, zoals een der bladen hem den naar de stembus te gaan. De be noemde, de „de kalmste dag van het volking koos in grote getale. De regering had tal van veiligheids- strijdlustige maatregelen getroffen. Militairen pa- zich lange rijen gevormd en toen 's middags om vijf uur de hekken weer dicht gingen, waren er nog ve len die nog geen gelegenheid had den gehad langs het graf te defile ren. Ook president Johnson en zijn gezin brachten zondag een bezoek aan het graf van de vermoorde pre sident. AARDSCHOKKEN IN WENEN Amerikaans militair dodelijk verongelukt In de nacht van zaterdag op zon dag j.l. is de 20-jarige Amerikaanse soldaat eerste klas Michael Joseph Smith, gelegerd op de vliegbasis Vol- kel, bij een verkeersongeval om het Betrekkelijk krachtige aardschok ken hebben vanmorgen vroeg ge bouwen in het centrum van Wenen leven gekomen. op hun grondvesten doen trillen. De schokken waren van de kracht van De auto, waarin hij zat, botste te- jaar" is geweest, hebben zich giste- vijf graden op de 12-gradenschaal en gen een boom. Twee andere, even- ren toch geen ernstige incidenten hun centrum lag waarschijnlijk on- eens in de auto zittende, Amerikaan- voorgedaan. De meest geveer 24 km. ten zuidwesten van de se militairen werden zwaar gewond, oppositiegroep, de „strijdkrachten der trouilleerden door de straten van Oostenrijkse hoofdstad. Over schade Zij werden in het ziekenhuis te Veg- nationale bevrijding", heeft ondanks Caracas en bewaakten de vele stem- is tot dusver niets gemeld. hel opgenomen. de door haar geuite dreigementen de bureaus. De enige incidenten, die zich m - 1 Caracas hebben voorgedaan, beston den uit enige schietpartijen in de voorsteden. In de buurt van een der stembureaus kwam een man door een geweerschot om het leven. Er zouden minstens vijf gewonden zijn. Voor het overige richtte een bom aanslag, - de enige die zondag werd gerapporteerd - slechts geringe ma teriële schade aan. Een groep ter roristen van de uiterst linkse, Castro- gezinde Venezolaanse organisatie „het nationale bevrijdingsfront" heeft in de nacht van zaterdag op zondag te Caracas de ambassade van Trinidad onder vuur genomen. De aanleiding tot deze beschieting is vermoedelijk het vrijdag jl. door de regering van Trinidad genomen besluit om zes leden van deze ter roristische organisatie, die zich in volle vlucht van een Venezolaans vliegtuig hadden meester gemaakt, aan de regering te Caracas uit te le veren. Andere linkse terroristen hebben te Punto Fijo, in de provincie Fal con, in een bankgebouw een bom tot ontploffing gebracht, waardoor brand uitbrak. Hierbij werd een politieman gewond. Te Maracay heeft de politie verscheidene arrestaties verricht; wa pens en opruiend propagandamate riaal werden in beslag genomen. In een herderlijk schrijven van het Nederlandse Episcopaat, dat gisteren in alle R.K. kerken in Nederland is voorgelezen, is het 150-jarig bestaan van onze onafhankelijkheid herdacht. Vrjjheid en onafhankelijkheid, al dus het herderlijk schrijven, zijn voor een volk van onschatbare waarde Aleen een vrij volk zal zich stoffelijk maar vooral ook geestelijk kunnen ontplooien. Vooral de ouderen, die de pijn van knechting en onderdruk king onder de laatste wereldoorlog persoonlijk hebben doorleefd, zullen diep beseffen, hoeveel een volk zijn vrijheid waard is. Doch ook de jongeren, zo vervolgt het schrijven, kunnen rondom zich zien welke offers vele volkeren zich getroosten om vrij en zelfstandig te kunnen zijn. „Onze vrijheid stelt ons in staat ons te ontplooien binnen de samenleving van de volkeren. Wij mogen ons niet opsluiten binnen onze vrijheid. Dit zou tot een zelfgenoegzaamheid lei den, die tenslotte ons eigen volk zou treffen. Van de rijkdom van onze vrijheid moeten wij edelmoedig mee delen aan anderen. Naar de mening van de bisschoppen verwacht God dit van een volk, dat Hij de vrijheid schenkt. Het gaat hierbij, aldus het herderlijk schrijven, om stoffelijke hulp, die wij ongetwijfeld in ruimere mate kunnen aanbieden dan wij tot nu toe hebben gedaan. Het gaat ech ter- nog meer om geestelijke steun en om die omstandigheden te helpen scheppen, waardoor andere volkeren hun eigen geestelijke waarden kun nen ontwikkelen. Met de bede, dat de herdenking van onze eigen onafhankelijkheid ons deze verantwoordelijkheid duidelij ker make, besluiten de bisschoppen het schrijven. (Advertentie) Vijf kinderen in ziekenhuis Vijf kinderen van het eiland Tho- len liggen op het ogenblik met kin derverlamming, of althans verschijn selen, die de aanwezigheid van deze gevreesde ziekte doen vermoeden, in een ziekenhuis te Bergen op Zoom. Twee van hen zijn er ernstig aan toe. Na de ontdekking is men onver wijld begonnen met een grootscheep se vaccinatie van de eilandbewoners. De moeilijkheden, die men anders bij een preventieve inenting ondervindt van de Tholenaars, die op grond van hun geloofsovertuiging - Tholen is overwegend Gereformeerd - menen zich niet te mogen laten inenten, kunnen nu zonder al te veel moeite worden overwonnen. Ruim duizend Amsterdammers hebben zaterdag gedemonstreerd tegen de prijsstijgingen en voor een absolute prijsstop, gecombineerd met een uitkering ineens in december. Op de foto de stoet in de Jan Pietor Heyestraat Koningin Frederika van Grieken land heeft vrijdag met haar dochter Irene een bezoek gebracht aan gene raal Franoo. ZOEKT U EEN Goed Anker Horloge voor 30,- en f 40,- of het aller beste van 200,- en f 400,-. Horloger v. d. WATER, Haar lemmerstraat 20? heeft het. Bterna - Certina - Prisma - Junghans - Ewe - Anker. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's GELEIDELIJK KOUDER Gedurende het weekeinde hebben zich belangrijke veranderingen in de luchtdruk verdeling voltrokken. Een diepe depressie tussen IJsland en Groenland verdween geheel waarbij de luchtdruk op een op post liggend weerschip ongeveer 70 millibaar steeg. Er bevindt zich daar nu een hogedrukgebied, dat via Zuid-Scan- dinavië in verbinding is gekomen met een ander hogedrukgebied boven Midden-Rusland. Verschillende nieu we storingen op de Oceaan gaven echter aanleiding, dat zich nu een gecompliceerd lagedrukgebied uit strekt vam het zeegebied ten westen van Ierland langs Portugal tot bij Madeira. Luchtdrukdalingen yan een van deze storingen zullen de baro meterstanden ook in Zuid-Frankrijk nog wat lager doen worden. Een en ander heeft tot gevolg, dat boven West- en Midden-Europa de winden uit zuidoost tot oost wat zijn toege nomen, waardoor ook naar ons land geleidelijk koudere lucht wordt aan gevoerd. Afgelopen nacht kwamen in het noordoosten van het land reeds minimumtemperaturen voor van om streeks nul graden. Verwacht moet worden, dat het komende nacht op verschillende plaatsen licht vriest. De middagtemperaturen worden ge leidelijk ook wat lager maar blijven nog boven het vriespunt. De kans op neerslag is de eerste paar dagen ge ring. ZON- EN MAANSTANDEN 3 Dec.: zon op 8.27, onder 16.32; maan op 19.08, onder 11.07. Hoogwaterstanden 3 Dec.: v.im. 4.26; n.m. 16.42. KORRELTJE Er kan geen duurzame wereldvre de bestaan, zolang er in een wereld deel overdaad heerst, terwijl anderen van gebrek amikomen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1