EERSTE PAAL VOOR NIEUWE AGNES HAASTTE ZICH DE POLDERGROND IN Totale restauratie van Leidse Burcht Slordig herstel in vorige eeuwen ƒ1.895.250,- Wordt Clienault vrijgelaten? Regelingen voor mevr. Kennedy Pensioen van 10.000 dollar per jaar OAS-leider in Dakar gevangen ALS DE LICHTJES WEER EENS BRANDEN GAAN ZATERDAG 30 NOVEMBER 1963 DE LEIDSK COURANT PAGINA 9 In het gebouw van de Hoge Baad in Den Haag heeft mr. P. H. Smits afscheid genomen als president. Foto vlnr: mr. Y. Scholten, de minister van justitie; de vice-president van de Hoge Raad mr. dr. G. H. H. Feber, die de scheidende president zal opvolgen; mr. P. H. Smits en de procureur-generaal mr. G. L. Langemeijer. De uit het eerste millennium van onze jaartelling daterende Burcht van Leiden wordt eindelijk geheel gerestaureerd. Al jaren was de staal kaart van steensoorten en vooral de betonnen afdekkingen der kantelen een doorn in het oog van de beschou wers. De Burcht die in het jaar 1651 door de stad Leiden is aangekocht heeft in de loop der eeuwen vele restauraties ondergaan. De een werd echter nog slechter uitgevoerd dan èe andere. Vooral «terend is de kleine steensoort van 18e en 19e eeuwse restauraties. Oorspronkelijk steen is de grote maat tufsteen, waarvan men hier en daar stukken aantreft. Voor een goede restauratie staat de aannemer de firma Van Wouden berg uit Ameide borg. Het betreft hier een firma, die in opdracht van „Monumentenzorg" al vele restaura ties voor haar rekening heeft geno men. De gehele restauratie van dit Leidse bolwerk zal drie tot vier jaar in beslag nemen, zo meldt de uit voerder. Het is de bedoeling, dat het bouwwerk in zijn oorspronke lijke luister wordt hersteld en dat de vergissingen van het verleden worden uitgewist Ditt waagt veel tijd. Leiden echter conserveert hiermee een belangrijk historisch gegeven. De burchtheuvel is al omstreeks het jaar 900 opgeworpen, als een versterking tegen de vijand, maar meer nog als een bescherming tegen overstroming van de rivier. De heuvel was immers op een strategische plek in de sa menvloeiing van de twee Rynarmen opgeworpen. In de elfde eeuw is waarschijnlijk de stenen versterking gebouwd De Burcht heeft vooral bloedige tonelen aanschouwd in die tijd, dat gravin Ada, dochter van graaf Dirk VI er bescherming zocht tegen de aanval len van de Kennemers, die de zijde van haar oom, graaf Willem, hadden gnÉriBiiu Als het slaan van de eerste paal als een voorteken gezien mag worden dan zal de bouw van het nieuwe St. Agnes-lyceum een zeer voorspoedige «ijn. Negen jaar en nog een uur heeft de Agnieten-gemeenschap moeten wachten op de eerste klap, maar na die eerste dreun gebeurde het: als een raket schoot het gevaarte voor het dampende en geweldige heiblok uit door de veenbrei van de Maredijksche polder. De glibbertocht van de betonnen paal eindigde op een diepte van 10 meter; voor de laatste 6'/j meter zorgde deken W. P. M. Haring. Het schoollied ging verloren In het geweld, dat, gevoegd bij de moeizame en lange periode van voor bereiding, rector drs. J. Zonneveld deed opmerken; „Tantae molis erat Romanam condere gentem - zó'n krachttoer was het om het Roomse volk op poten te zetten". (Vergilius). np t. Ti Na het slaan van de eerste paal I fttil Itf* fooilwknstPir kwamen het bestuur van het St. Ag- lUiaiC UUUYVÜUdlClI. neslyceum, het r.k. schoolbestuur, de wethouders S. Sannes en Harmsen, de leraren, het oudercomité, de aan nemers en genodigden bijeen in rest. Boerhaave aan de Mariënpoelstraat. GESCHIEDENIS De heer A. W. C Verhees, voor zitter van het schoolbestuur, bracht Naar ir. H. A. van Oerle, de ar chitect, mededeelde is de oplevering van het werk gepland in februari 1965. De school, die met de hoofd- Ingang komt te liggen aan de Kager- 2ï£ierat' danV aan deken Haring, straat, zal ruimte kunnen bieden aan die zich z0>n emjnent ^eier had ge- 500 leerlingen. De klassen zijn here- toond. De heer Verhees zei voorts, kend op ongeveer 25 leerlingen. In dat de bouw vor het bestuur, het complex zijn bovendien een gym «aal, een aula en een kapel opgeno men. Het heiwerk wordt zó uitge- centen, leerlingen en ouders een bij zondere gebeurtenis is. Immers het St. Agneslyceum bestaat dit jaar pas voerd, dat tezijnertijd ook nog een zestj.en jaar< Dat. men desondanks al tweede gymzaal en een eenheid na betrekkelijk zo korte tijd al om practicum-lokalen kunnen worden mimte zat te springen bewijst wel, gebouwd. Dit is echter verre toe- dat bet Agneslyceum in slechts wei- komstnraziek aangezien de school nig jaren een zeer belangrijke in_ voor de direkte toekomst groot ge- ste]ling is geworden, zowel voor Lei- noeg zal zijn en de geboortegolf van den a]s v00r de omgeving. In het na de oorlog al goeddeels verwerkt i,0I- schetste de voorzitter hierna de 1S* geschiedenis van het lyceum. Het St. Agneslyceum wordt ge- Nadat door rector F. Bemeveld het bouwd door de fa. J. Noorlander en initiatief was genomen begon men Zonen, die bij de openbare inschrij- onder leiding van zr. Augustine 16 vihg op 1 april dit jaar de laagste jaar geleden met 40 meisjes in enke inschrijver bleek met 1.895.250. Ie lokalen aan de Boommarkt. Oor- Voor de firma Noorlander is dit het spronkelijk was het Agneslyceum, tweede projekt in het scholencen- zakelijk gezien, nog slechts een „fili- trum. De Landbouwschool van de aal" (een hbs voor meisjes) van het Hollandse Mij v. Landbouw werd Bonaventura-lyceum. Men bleef ech- eveneens door de fa. Noorlander ge- ter slechts korte tijd aan de Böom- bouwd. In het scholehcentrum moe- markt, want in 1949 verhuisden de ten na het Agneslyceum nog een r.k. meisjes naar de r.k. lagere school BLO-school komen en de school van aan de Oude Vest. Mathesis Scientiarum Genitrix, waar- Het leerprogramma van het tegen- voor dezer dagen de rijksgoedkeuring woordige Agneslyceum kwam tot afkwam. stand in 1951, dat wil zeggen alleen Deken Haring deelt de laatste klap pen uit op de 16Vs meter lange paal, die als stut dienst zal gaan doen voor de kopgevel van de gymzaal gymnasium en M.M.S. In 1952 werd het Agneslyceum voor het eerst in zijn geheel en zelfstandig gesubsidieerd. Het aantal leerlingen nam gestadig toe en reeds onder het rectoraat van zr. Augustine werden de plannen voor een nieuwe school gemaakt. In 1954 kwamen voor het eerst de plannen voor een nieuwe school op tafel, nadat het duidelijk was gewor den, dat de schoolgemeenschap on voldoende expansie zou kunnen hebben in het verouderde complex aan de Oude Vest. Begin dit school jaar telde het Agneslyceum 420 leer lingen. De heer Verhees dankte tot slot de ambtelijke instanties voor hun medewerking en 't gemeentebestuur, dat vertegenwoordigd was door de wethouders Sannes en P. Harmsen. Wethouder Sannes zei verheugd te zijn dat er weer een nieuwe school in Leiden gebouwd gaat worden. Dank bracht hij aan het schoolbe stuur, dat met veel voortvarendheid een nieuwe huisvesting is gaan zoe ken. Deken Haring prees eveneens de voortvarendheid van het bestuur en de direktie van de school. Na nog in herinnering gebracht te hebben welke moeilijkheden de „Zusters van Liefde" in de beginjaren gehad heb ben, vroeg hij Gods zegen voor een voorspoedige bouw. Namens het r.k. schoolbestuur sprak dr. allenberg woorden van gelukwens tot het bestuur van het Agneslyceum. DANKBAARHEID Drs. J. H. A. Zonneveld, die sedert 1958 rector is van de school, zei met genoegen de plechtigheid te hebben meegemaakt. „Wij hebben veel ge duld moeten hebben, maar we kun- Het Venezolaanse dagblad „El Na- cional" heeft vrijdag bericht ontvan gen, dat de door leden van het uiterst-linkse „naitonale bevrijdings front" ontvoerde kolonel James Che- nault, onderchef van de Amerikaanse militaire missie in Caracas, later op de dag zou worden vrijgelaten. Deze mededeling werd telefonisch ver sterkt door een der ontvoerders. De kolonel werd woensdag door vier gewapende mannen ontvoerd. Later belde echter weer iemand, die zich „commandant Juan" noemde het kantoor van het Franse persbu- nen nu des te blijder zijn. Van vele kanten uit de maatschappij hebben we medewerking ondervonden. De maatschappij stelt ons in staat bin nen niet lange tijd een nieuwe school te betrekken. Voor de school schept dit de ver plichting de leerlingen als nuttige en waardevolle leden aan de maat schappij terug te geven. Aanwezig bij het slaan van de eer ste paal waren o.m. pastoor W. Blok, pater B. de Goede ofm, rector dr. W. Geurts, het docentencorps van het Agneslyceum, vele leerlingen en ouders. Telegrammen van gelukwens waren binnengekomen van zr. Au gustine en F. baron van Voorst tot Voorst, de vorige voorzitter van het schoolbestuur. reau A.F.P. op met de mededeling, dat kolonel Chenaut alleen zal wor den vrijgelaten als de Venezolaanse regering „onze kameraden, die zich meester maakten van het toestel van ue maatschappij „Avensa" in vrijheid stelt". „Wij staan niet meer in voor de veiligheid van kolonel Chenault als - dit niet gebeurt", zo voegde „Commandant Juan" daaraan toe. Zondag, de dag waarop in Vene zuela algemene verkiezingen zullen worden gehouden, moet de hoofdstad Caracas vanaf zes uur 's ochtends een „dode stad" zijn, zo hebben de ondergrondse „naitonale bevrijdings strijdkrachten" in pamfletten laten weten. Vrouwen en kinderen kun nen beter niet op straat komen, al dus deze beweging die het houden van verkiezingen steeds heeft tegen gewerkt en de afgelopen tijd tal van aanslagen heeft gepleegd. Bij het Amerikaanse huis van af gevaardigden is een wetsontwerp in gediend, waarbij mevrouw Kennedy voor de tijd van een half jaar de be schikking krijgt over een eigen kan toor, met personeel en een secreta ris (secretaresse). Hiervoor zal een bedrag van vijftigduizend dollar be schikbaar worden gesteld. Voorts wordt mevrouw Kennedy voor haar leven het recht tot het portvrij verzenden van poststukken verleend. Men verwacht, dat het ontwerp maandag a.s. in behandeling komt en dat het snel zal worden aanvaard. Als weduwe van een president ont vangt mevrouw Kennedy, overeen komstig de Amerikaanse wet, een pensioen van tienduizend dollar per jaar. Ex-kapitein Curutchet, een van de leiders van de Franse OAS-organisa- tie, is vrijdagmorgen in Dakar gear resteerd, toen het vliegtuig, waarmee hij van Italië op weg was naar Uruguay, daar een tussenlanding maakte. Curutchet, die kortgeleden door Zwitserland was uitgewezen, was voornemens zich in Montevideo te vestigen, waarvoor de regering van Uruguay hem toestemming had verleend. Hij reisde met zijn vrouw en hun twee kinderen. Curutchet is gearresteerd op ver zoek van de Franse regering, die ook om zijn uitlevering heeft ver zocht. De Lichtweek is weer het bran dend middelpunt van de kooplusti gen, die Leiden de komende zeven dagen in het lichtend centrum ver wacht, en ook uiteraard van de win keliers, die hopen wel te varen bij de entourage, die de decemberse feest dagen voorafgaan. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, even uit de begrotende raad gestapt, opende deze Lichtweek 1963 gisteravond, in het bijzijn van het coUege van B. en W., vele raadsleden en de aangesloten middenstanders, met enkele woor den. De burgemeester sprak van de goede oude tijd, die hij in Amersfoort en Deventer had doorgebracht toen de gasverlichting nog haar spaarza me schijnsel door de winkelstraten strooide. Thans zijn met de tijden ook de verlichtingsmethoden veran derd. Het accent ligt thans op de etalageverlichting, die de artikelen op hun voordeligst doen uitkomen. Burgemeester Van Kinschot hoopte op een goed succes van deze midden stands-manifestatie. Er was ook weer de traditie van het oog en tong strelende geschenk aan mevrouw Van Kinschot, die ver rast werd met een idyllisch stukje Leiden, gevormd door enkele sloop - pandien en een gracht, uitgevoerd in crème, chocolade en marsepein, met zeer smakelijk en toepasselijk „vuil", diat in de gradht dreef. Mevrouw Van Kinschot was opgetogen en de bur gemeester niet minder. Een openingswoord werd gespro ken door de voorziter van het Licht- week-comité, wethouder P. S. Harm sen, die o.a. zei, dat ondanks moei lijkheden en spanningen zowel de middenstand als het gemeentebestuur ten alle tijde bereid moeten zijn al les in het werk te stellen om hun ge meente „te verkopen". Er zijn te Leiden hier en daar weer nieuwe winkelcentraontstaan. „Wij moeten waakzaam blijven en zorgen niet kwijt te raken, wat we hebben ver overd. De busstaking heeft bewezen, dat een belangrijk deel van de ko pers te Leiden van buiten komt", al dus de heer Harmsen. RUST De heer Harmsen sprak verder van het probleem van het verkeer door en naar het centrum van de stad. Ook de rust van het winkelen in de binnenstad moet bewaard blijven. Er zijn al goede resultaten te zien: het eenrichtingsverkeer, de verbete ring van de bestrating in Breestraat en Haarlemmerstraat en de parkeer- sdhijven. Er zial steeds een wissel werking moeten bestaan tussen de middenstand en het gemeentebestuur. Helaas zijn er steeds weer straten, die niet meedoen aan de Lichtweek. Dit jaar zijn het Gangetje en de Kraaierstraat niet van de partij. Bij wijze van proef is dit jaar de opening van de winkels tot 9 uur des avonds gelijkgesteld met de ope ning van de Lidhtweek. Het vorig jaar miste men na de opening nog de gezellige drukte. VERNIELING De heer Harmsen laakte de telken- jare terugkerende zucht tot het ver nielen van de verlichting. De ver lichting is hierdoor nog duurder ge worden dan zij al is. De wethouder noemde dit wangedrag een bijzonder betreurenswaardige zaak. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat hetgeen de winkeliers van deze week verwach ten mag uitkomen. De volgende week zal op gezete tijden door mu ziekkorpsen 's avonds een verhoging van de gezelligheid gegeven worden. De heer J. C. J. Laonbermont, voor zitter van de Leidse Middenstands- centrale, was de overheid, het plaat selijke comité en de straatcomité dankbaar voor wat er weer aan voor bereidend werk was verricht. Leiden heeft voor de komende feestdagen weer heel wat te bieden. De traditionele Sinterklaas op" de brug

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9