R? Venezuela ALS EEN ROMMELENDE VULKAAN WIE EN WAT KIEST HET VOLK? ZATERDAG 30 NOVEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Kies de soort die bij uw auto hoort Dat Kan alléén bij hij begrijpt dat Super onmisbaar is. Iedereen anders. Alle rij-om- I standigheden verschillen. Alle motoren vragen om „in dividuele voeding". Daarom zijn er 5 soorten BP-benzine: BP normaal, BPMix 25, 50 of 75, BP Super. Kies zélf. uit welke soort u nodig heeft. Die soort - juist dié - geeft u tóp-kracht bij het zuinigste verbruik! Super Mix pompen zijn"zeer speciale pompen. Vraag per briefkaart adressenboekje I aan BP, Frederiksplein 42, Amsterdam. PATER D R,S CHREUDER O FM I w^ri^'rxscfjr: j j L/s-XSB? ONTVOERD Dat er iets broeit, staat vast. De eerste zet in dit politieke spel werd gedaan toen 4 met machinepistolen gewapende leden van een pro-Cas- tro-groep midden in de stad de auto van James K. Chenault, plaatsver vangend hoofd van de Amerikaanse militaire missie in Caracas, aanhiel den. Zij overmeesterden de chauffeur en dwongen de kolonel over te stap pen in hun wagen, waarop hij werd ontvoerd. Een telefoontje naar de ambassa de der Verenigde Staten maakte dui delijk, dat voor leven en welzijn van de kolonel geen vrees behoefde te bestaan, doch dat men hem uit pro pagandistische overwegingen vast hield. Heel Caracas gonsde van ge ruchten over dit incident en de Cas- troïsten bereikten hun doel: zij had den de aandacht op zich gevestigd enkele dagen voor de verkiezingen. Om een duidelijk beeld te krijgen van de politieke situatie in dit land moet men zich losmaken van onze Westerse politieke denkwijze en moet men gelijk de meeste Venezolanen in zwart-wit denken. Deze implusieve en explosieve lieden reageren im mers anders dan wij. En daar is in derdaad een basis voor. DRIJVEND OP DE OLIE rj DE TWINTIGER jaren was Ve nezuela een in onze ogen nog vol komen „achterlijk" gebied, dat werd beheerd en geregeerd door een klei ne klasse van grootgrondbezitters, de kleine bovenlaag die geld en macht bezat. De sociale ontwikkeling lag enige tientallen jaren achter op die van Europa. De rest van het volk vormde een vrij proletariaat, dat nau welijks ons middeleeuwse stadium te boven was gekomen. De olie van Venezuela heeft het land wakker geschud. Dit Zuidame- rikaanse land is op de VS na de grootste olieproducent van de wereld en dat betekent wel iets. Voor Ve nezuela betekende dit echter een wankele basis, want het is de olie en alleen maar olie waarop het land drijft. Meer dan 90 procent van de inkomsten van dit land komen uit de olie, hetgeen inhoudt, dat wan neer er met die olie iets zou gebeu ren, Venezuela economisch van de kaart is. Het is dezelfde olie die beschouwd kan worden als het bloed van Vene zuela, want door deze vloeistof is het land tot leven gekomen. De vier grote buitenlandse ondernemingen die de exploitatie in handen hebben gekregen, zorgden er voor, dat er be drijvigheid kwam in het land, dat er werk en voedsel waren. Veel van het geld is gebruikt om de sociale achter stand in te halen. Er werden scholen gesticht, ziekenhuizen gebouwd, we gen aangelegd, krotten opgeruimd, prachtige nieuwe gebouwen ge plaatst. President Romulo Bétancourt: strijd tegen rechts en links. Het is aan president Bétancourt te danken dat in dit land vol tegenstrij digheden een soort gulden midden weg werd bewandeld, want deze president die als revolutionair in 1958 aan het bewind kwam, bleek een gematigd man, die beslist een reële kijk had op de dingen. Volgens onze Westerse begrippen zou men hem ge matigd links kunnen noemen. Het is echter deze gematigdheid, die voor hem zelf het grootste gevaar bete kende. In Zuid-Amerika betekent gema tigdheid „niets". Hier komt 't zwart wit denken voor de dag. Men is links of men is rechts, dus extreem pro gressief, of uiterst behouden. Het is duidelijk hoe de verdeling in het land is. De grootgrondbezit ters wensen een feodale dictatuur, waarbij uiteraard geen sprake is van sociale progressie. Natuurlijk zijn zij tegen de onteigening van gronden en de verdeling van die gronden onder de daarvoor in aanmerking komende lieden uit het volk beschouwen zij als waanzinnig en misdadig. Deze groep is niet gTOOt in aantal, maar wel zeer machtig. Niet alleen door 't kapitaal waarover zij beschikt maar ook omdat leden vah deze families de hogere rangen in het leger bekleden. En het leger is als het er op aan komt de grote macht in Venezuela. De linkse massa's worden gevormd door het grootste deel van het volk, dat uiteraard uitriep dat president Romulo Bétancourt niet vei genoeg gaat, aangezien hij pertinent weiger de de olie te nationaliseren. Zo zat de huidige president met de steun van een bescheiden groep aanhan gers tussen twee vuren in. Een zeker niet benijdenswaardige positie, voor al niet in een zo explosief land. HET CASTROÏSME rvE LAATSTE jaren hebben de link- se richtingen veel aanhang ver worven en wel door de nieuwe rich ting die hier is ontstaan en bekend heid kreeg onder de naam „Castroïs- me". De vrijheidsoorlog die Fidel Castro op Cuba voerde tegen de ti ran Batista, welke strijd hij in zijn voordeel wist te eindigen, heeft op grote massa's van het volk, niet al leen in Venezuela, maar in geheel zuid- en midden-Amerika diepe in druk gemaakt. Dat Fidel een pure communist is geworden .zegt de meeste Zuidamerikanen weinig, want wat is communisme? De meesten hebben daarvan nauwelijks enig be grip. Vroeger had ditzelfde communisme hier weinig te betekenen, maar het Castroïsme spreekt wel aan. Het heeft namelijk geen internationaal, maar een nationalistisch tintje, het is veel meer aanvaardbaar, omdat het van Amerikaanse bodem en oor sprong „schijnt" te stammen. Dat is het grote gevaar dat er in schuilt. Het oude orthodoxe communisme komt in een nieuwe, aantrekkelijke en Middenamerikaanse verpakking op de markt en slechts weinigen in Zuid- MR. VAN ROOY „GOUVERNEUR" VAN LIMBURG Een ultra-moderne metropool: de Ve nezolaanse hoofdstad Caracas, ver nieuwt zich spectaculair, dank zij presiden Bétancourt en.... de olie. Amerika doorzien dat er een tijdbom in dat pak schuilt. De uiterst linkse massa wenst ver betering van hun toestand, niet op de lange termijn, maar nu, op staan de voet, want waarom zal men er tijdens zyn leven niet van genieten als dat mogelijk is? Dat is het ge vaar. Ook al zijn veel van de link se wensen, vooral op sociaal terreii\ gerechtvaardigd, zij willen de zaken overhaasten en hebben geen geduld om land en volk langzaam te laten rijpen, zodat er sprake kan zijn vai\ een rustige en beheerste evolutie. Eveneens willen zij de olie natio naliseren, want, zo wordt er kinder lijk naief geredeneerd en geloofd, die olie zit in onze grond, en die olie is dus van ons. En waarom moeten bui tenlandse miljonairs grote winsten maken met onze olie? Die winsten komen ons toe! En de weinig ontwikkelde massa, bij wie gespeeld wordt op het natio nalistisch sentiment, neemt deze leu ze over en eist nationalisering. DE NATIONALISERING PRESIDENT Bétancourt wist heel goed, dat de moeilijkheden voor zijn land niet te overzien zouden zijn als hij daaraan begon. Waar moest hij trouwens de enorme sommen van daan halen om de onteigening te fi nancieren? Want de buitenlandse maatschappijen zullen toch moeten worden betaald, als het ware moe ten worden uitgekocht. De enorme technische installaties voor de olie in Venezuela zijn tenslotte van deze maatschappijen en moeten door de staat worden overgenomen, want an ders is er geen olie uit de grond te halen. Dan komt er nog de vraag of Ve nezuela op eigen kracht werkend aan de olie, en onervaren in dit opzicht, wel dezelfde resultaten zal behalen. Voorbeelden van nationalisaties el ders in de wereld, die op een fiasco uitliepen, zijn er genoeg. Dan komt daar nog bij, dat men door een der gelijke nationalisatie elk buitenlands kapitaal schuw maakt. Het buiten land zal dan weinig belangstelling hebben om geld te investeren in dit land en dat kan Venezuela zich niet veroorloven, aangezien het een drin gende behoefte heeft aan industriële uitbreiding, dus aan kapitaal en aan vestigingen van internationale be drijven. Dit alles om de, op een zo smalle basis als de olie steunende economie, een hechtere grondslag te geven. Daarom is een gematigde koers voor Venezuela hef best. De sociale evolutie zal dan wat langzamer ver lopen, maar de ontwikkeling is ge zonder en leidt tot het doel, terwijl men big* forceren vrijwel zeker is van de chaos en een bijzonder moeilijke periode. Helaas zgn er in het land zelf weinig lieden die dit beseffen. Wat kan men dan verwachten in dit land? De linkse groepen weten, dat zij waar het om een revolutie gaat weinig kans hebben. Het leger is nog steeds de macht in Venezuela en zal beslist geen linkse staatsgreep steu nen. een deel voor de president. Sluit links zich bij de laatsten aan en werken beide groepen actief mee om de nederlaag van rechts te be werkstelligen, dan zou de president na herstel van de rust niet anders kunnen doen, dan meer aan de wensen van uiterst links tege moet te komen, hen bepaalde po sities geven en daarmee meer macht in het staatsapparaat. Zijn eigen positie zal daardoor minder stabiel worden en dat is precies wat de Castroïsten nu beogen Voor een dergelijk politiek spel is men echter niet gebaat bij rust, want rechts moet op de een of andere ma nier worden geprovoceerd tot actie, waarop de bedoelde tegenactie kan volgen. Velen in dit land zijn zich van deze politieke toestand volledig bewust en het volk voelt het onbewust, van daar de politieke kookhitte aan de vooravond van de verkiezingen; want iedereen wacht, op iedereen. KERK IN HARTJE VAN BREDA TE KOOP AANGEBODEN Voor de grond en de kerk, de pas torie en enkele gebouwen op die grond, eigendom van het Kerkbe stuur van de parochie van Maria Hemelvaart en gelegen aan de Ginnekenstraat in Breda, hebben drie Bredase aannemers in combina tie een bedrag van 1.687.500 gulden geboden. Deze parochie in het hart van Bre da wordt opgeheven door het terug lopen van een aantal parochianen. De kerk staat op een uniek punt langs een van Breda's drukste winkelstra ten. Het kerkbestuur heeft kandidaten kans gegeven voor deze koop in te schrijven. De drie aannemers bleken de hoogste bieder. Verder schreven o.a. in V. en D. in Breda en de Gruy- ter in Den Bosch. De bisschop van Breda, mgr. G. de Vet, zal over de gunning beslissen. Bij K.B. is met ingang van 1 ja nuari 1964 mr. dr. F. J. M. A. H. Houben op zijn verzoek eervol ont slag verleend als commissaris der koningin in de provincie Limburg met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten aan den lande bewezen. Tot zijn opvolger is benoemd mr. dr. C. J. M. A. van Rooy met toe kenning van eervol ontslag als bur gemeester van Heerlen. Charles Joan Marie Adriaan van Rooy werd op 23 januari 1912 in Rot terdam geboren. Hij studeerde rech ten achtereenvolgens in Amsterdam en Utrecht, waarna hij in Amster dam in 1938 provoveerde. In 1939 werd hij burgemeester van de Zeeuwse gemeente Hontenisse. Daarna vervulde hij dit ambt in Et- ten en Leur. Op 1 mei 1952 werd hij burgemees ter van Venlo en op 5 april 1957 burgemeester van Eindhoven. In 1959 werd dr. Van Rooy be noemd tot minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid in het ka binet De Quay. Op 2 juli 1961 meen- Een boot? Een vliegtuig? Geen van beide! BP steeds 'n stap vóór. BP - in samenwerking met Vickers Armstrong - presenteerde on langs voor héél Nederland de Hovercraft. Een wervelwind voor veilig vervoer, over water èn landvoor passagiers en vracht. Het resultaat van 9 jaar research dezelfde research, die óók leidde tot BP Longlife. de motor-olie met dubbele levens duur; en tot Super Mix, voor In dividuele motorvoeding met 5 soorten benzine. (Advertentie) de minister Van Rooy zich genood zaakt te zien om persoonlijke rede nen ontslag te vragen. De ontslag- vrage hield verband met het verloop van de besprekingen over het wets ontwerp algemene kinderbijslagver zekering. Met ingang van 16 januari 1962 werd dr. Van Rooy burgemeester van Heerlen. GEZIEN DE gematigde linkse koers van president Bétancourt hoopte men in deze linkse kringen op een ooup van rechts, want deze klein' groep heeft wel invloed in het leger en kan zoiets dus ondersteunen. In dat gevall is de weg voor de linksen vrij om samen te gaan met de pre sident. Aangezien er onder de hoge legerofficieren velen Bétancourt aan hangen, zal de legermacht worden ge- *>litet, een deel pro, uiteteret rechte, De huidige sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten bedraagt 2.600.000 man. Meer dan 600.000 militairen in het buitenland, bovendien zijn 388.000 op zee. Dit betekent dat 40 procent niet in het moederland is. Op bet kaartje wordt aangegeven boe de strijdkrachten thans over de wereld zijn verdeeld. PRQBLSËM C£BXEDE>i LECTOR NIJMEGEN Curatoren van de Katholieke Uni versiteit Nijmegen hebben benoemd tot lector aan ae faculteit der lette ren van deze universiteit dr. O. Schreuder OFM, wonende in Frank fort a. d. Main, om onderwijs te ge ven in de godsdienstsociologie. Dr. Schreuder werd op 11 december 1925 te Haarlem geboren. In 1951 werd hij priester gewijd. Hij studeerde poli tieke en sociale wetenschappen aan de Nijmeegse Universiteit. Curatoren van de Katholieke Uni versiteit te Nijmegen hebben verder tot docent bij de faculteit der rechts geleerdheid voor het studiejaar 1963- 1964 dr. A. T. B. Peperzak OFM uit Venray. Hij zal onderwijs geven in de wijsgerige en theologische antropolo gie. Maar wie wat langer in dit land verblijft weet beter, want die vredige drukte is maar uiterlijke schijn en verbergt een orgie van politieke harts tochten, die in de verkiezingstijd op kookhitte gekomen zijn. Evenals de overige Zuidamerikaanse zusterstaten heeft ook Venezuela al meermalen getoond, tot welke plotselinge veranderingen het in staat is. En terwijl wij zo rustig zittend de drukte op de Plaza Bolivar aanzien, weten we dat, politiek gezien, iedereen op iedereen wacht. Er is slechts een kleine vonk nodig om het kruitvat tot ontploffing te brengen. Dan is het gedaan met de vrede op dit plein. Benoeming Bisdom Haarlem De bisschop van Haarlem, Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, heeft be noemd tot kapelaan te Heemstede, O. L. Vrouw Hemelvaart de w.e. heer P. J. A. Loos. Tot kapelaan te Oudekerk aan de Amstel de w.e. heer P. A. Bogaart, neomist. l^UIE VOOR HET eerst de hoofdstad van Venezuela bezoekt, staat als EuroM aan verwonderd, want zoiets had hij niet verwacht. Caracas is een mo derne grote wereldstad met ruim een miljoen inwoners, een stad met prach tige brede autowegen en enorme flatgebouwen. De Plaza Bovar is het hart van de stad. Wanneer de temperatuur |het toelaat, is het er een drukte van belang. Geen drukte in economische zin, maar een pure gezelligheidsdrukte van flanerende en slenterende mensen van vele nationaliteiten die wandelen over de strakke tegelpaden tussen de groene borders.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 8