Brief uit: Onder ohó gezeefd Veiligheid eerste vereiste bij inrichten badkamer of douche Elektrische apparaten kunnen zeer gevaarlijk zijn! door PARISIENNES BEANTWOORDEN DE KOUDE MET KNIELANGE JUMPERS! DE LAST DER JAREN De hik? Niet op rug kloppen! De laatste jareu is de badkamer een steeds belangrijker plaats gaan innemen in onze woningen. Van onze slaapkamers verwachten wij een zachtgetinte luxe, ln onze woonkamer verlangen wij in de eerste plaats comfort en onze keuken richten we in met tijdbesparende apparaten. Bij het inrichten van een badkamer of douchecél is de veiligheid van het grootste belang. Warmte is belangrijk en prettig maar vergeet niet, dat elektrische verwarmingsapparaten en water een dodelijke combinatie vormen. Indien men een elektrische kachel in de badkamer of douche wenst, dan dient men deze hoog tegen de muur aan te brengen en schakelaars en dergelyke moeten zich buiten de badkamer bevinden of vinyl in een terrazopatröon en een Rubbermat losse ^a4mat er °p zijn beter,i De grote badkamer zal weinig moei lijkhederi veroorzaken bij het herin- richten. Doe eens iets gewaagds. U kunt de badkamer intiemer maken Zijn er oude of zieke mensen in huis? Werk de veiligheid in de hand door een mat van rubber in het bad tê leggen en handgrepen aan te bren gen bij bad en toilet. Het herinrichten van een badka mer kan - of er nu veel of weinig geld aan besteed wordt - tot sende resultaten leiden. Als dé een nieuw verfje nodig hebben, kies dan een soort, die voor dit vertrek geschikt is. Men heeft de keuze uit halfglanzende verf, emulsie-, conden- satie-stoomproef- en afwasbare verf. Betegelen is iets duurder. Er zijn vele vinylvariaties, ook b.v. een goe de imitatie marmer. Afwasbaar behang kan wonderen verrichten in een vreemd gevormde of saaie badkamer. Een vaste vloer bedekking in een badkamer lijkt zo het summum van luxe maar toch is ze volkomen ongeschikt. Kurktegels Waardevolle adviezen Ik heb last van vet haar en hoewel ik ontvettende shampo gebruik blijft mijn haar niet langer dan twee of drie dagen schoon. Misschien borstelt U het haar te hard. Hierdoor stimuleert U de klie ren. Probeer eens een poosje alleen de kam te gebruiken. Misschien helpt dat? Aan m\jn gezicht mankeert niets maar ik zie er altijd-uit alsof ik half in slaap ben. U kunt baat hebben bij een handi ge oog-make-up. Epileer de wenkbrau wen hoog bij de slapen. Indien iü- eyeliner" gebruikt, breng deze d^,n aan met een opwaarts streepje aan de buitenkant. Laat oogschaduw niet precies op de oogleden eindigen maar laat het tot buiten de oogleden door lopen. Nu rouge weer in de mode is, zou ik graag enkele raadgevingen krijgen betreffende het aanbrengen ervan. Rouge in creme-vorm aanbrengen boven de foundation en onder de poe der, rouge in poedervorm over de poeder heen. Breng weinig tegelijk aan en wrijf hit over de jukbeende ren. Laat de rouge vooral Onopval lend in de rest van de make-up ver vloeien. Spiegeleieren uit de automaat Het laatste nieuws op het ge bied van de automatisering komt uit Detroit en enkele an dere Amerikaanse steden, waar dezer dagen automaten werden opgesteld, die na muntinworp... complete warme spiegeleieren leveren! Een ander nieuwtje uit Amerika is, lippenstift... met al cohol. Ga daar nu niet so zitten spreek eens met iemand! door aan twee kanten kastjes aan te brengen op taillehoogte. Aan de bad- zijde kunnen deze kastjes vervangen worden door planken. Op die manier kunt u öók een royaal tafelblad aan brengen om flessen, potten en andere toiletbenodigdheden op te zetten. Indien men voldoende ruimte heeft, het prettig een stoel in de badka- :er te hebben en een grote muur- spiegel. Is de badkamer klein, laat U dan niet verleiden tot het aanbren gen van afwasbaar behang in een groot patroon. Dit maakt de badka mer nog kleiner en benauwder. Effen tinten zijn het rustigst maar men kan natuurlijk wel twee kleuren ge bruiken voor viet muren. Tenslotte: Handdoeken, badmatten en gordijnen om de douche kunnen veel bijdragen tot een plezierige aanblik van het geheel. Badkuip 5.000 jaar Baden en douchen is geen uit vinding van deze tijd. Integen deel reeds 5.000 jaar geleden hechtte men grote waarde aan dergelijke hygiënische inrich tingen. Archeologen hefcben i Badkuipen "tint' dekt, die meer dan 5.000 jaar oud moetn zijn. Badkuipen naar de huidige vorm werden reeds 1900 jaar voor Christus uitge vonden op het eiland Kreta, zo wijst de historie uit. Nieuwe herenmode De nieuwe herenmode van 1964 wil de mannen weer slank kleden. De gehele mode is hierop afgesteld: smalle schouders, smalle pantalonpij- pen; ook de bekende twèerijer, welke geruime tijd uit de mode is geweest, keert terug. De meeste colberts heb ben splitten aan de zijkanten, wat vooral de autobestuurders zal verheu gen. Nieuwe kleuren, die sterk naar voren zullen komen in de herenmode 1964. zyn volgens de mode-experts: groen en bordeauxrood! Opstaan is moeilijk Op tyd uit bed komen is voor velen een zware opgave. Een Engelse arts, dr. Selborn, heeft er zelfs een speci ale studie aan gewijd en hij heeft naar aanleiding daarvan enkele ad viezen gegeven. „Men moet zichzelf nooit voor de gek houden door de wekker te vroeg te laten aflopen. Stel de wekker precies af op het uur waarop men net bed uit moet, zegt dr. Selborn. Het eerste wat men dan moet doen volgens hem is zich uit rekken en de ledematen bewegen. Geen angst voor haarlak! Veronderstellingen van de Ameri kaanse arts, dr. Bergmann, waarin werd medegedeeld, dat haarlak een gevaar voor de gezondheid zou bete kenen indien by het verstuiven wat lak in de longèn zou geraken, zijn dezer dagen weerlegd. Een officiële onderzoekcommissie heeft na omvang r^jke proeven op dieren namelijk vast gesteld, dat haarlak onschadelijk s, ook al zou enige haarlak in de lon gen van de mens geraken. Ook wer den meer dan duizend kapsters, die vrijwel dagelijks met haarlak om gaan onderzocht maar ook bij hen konden geen schadelijke gevolgen van het inademen van enig haarlak wor den ontdekt. Wel waarschuwen de artsen. het lak niet te gebruiken in de nabijheid van vuur aangezien er lakken zijn. die vooral bij het verstuiven licht ontvlambaar zijn. De wereld beoordeelt de Parijse mode naar de modefoto's en model len, die tweemaal per jaar uit de lichtstad komen maar weinig mensen buiten Frankrijk hebben enig Idee Wat Parisiennes zelf dragen. Men denkt bijvoorbeeld, dat de Parijse ,iw massa's uitgeeft voor hóeden. De meesten van ons hebben inder- cl enkele hoeden voor speciale ge legenheden maar. vooral in de steden besteedt de Franse vrouw het geld liever 'aan haar kapsel. Een baret met pompoen, die sterk doet denkeit aan een matrozenmuts, is haar keu- zé'als zij haar haai" graag netjes w'l houden. De gebfèide 'japon is momenteel bijziónder in trek. Deze ziet er pre cies zó uit als eén jumper maar reikt tot de kriièen en is in shift-stijl uitgevoerd. Leqr is ook erg populair, vooral in twee modellen - _de rechte mantel met" schouderstuk en het klassieke mantelpak met vrij. lang jasje. .,De kleürën.' die voor leer het meest ge- kozen worden, zijn iwart eii kastanje- bruiii. Laarsjes in twee kleuren Suède-mantels zijn populair bij die meisjes, die het belangrijker vinden er vrou/welijk uit te zien en niet al leen maar chique. Deze mantels heb ben kragen van bont, lynx en vos. Meestal hebben deze mantels verbre de schouders en een sjerp van suède om het middel. Dat hoge laarzen veel gedragen worden behoef ik niemand te vertel len. De nieuwste uitvoering van de zeer hoge, tot over de knie reikende laarzen hebben elastiek achter de knieën ter verhoging van de bewe gingsvrijheid. In de mode zijn vooral tweekleurige 'aarzen, bijvoorbeeld met zwarte voet en witte kuit. Opvallend zijn de kledingstukken in wildernispatroon, zwarte en witte vlekken van geitenleer op mantels en laarzen. Zebrastrepen komen voor op echt leren mantels, op imitatiejum pers en op glanzende regenjassen. De hoog'glanzende regenjas is bij zonder geliefd geworden. De meest gevraagde kleur heet nieuw marine" een nogal saaie tint blauw. De styl die favoriet is bij de tieners is de Sherlock Holmes-capemantel, één kleur aan de buitenkant en geruit p,an de binnenkant. We hebben slobkousen in elke denk bare stof gehad voor herfst en win ter en nu zyn ze er in dezelfde mate rialen als de regenmantels. Halflange regenmantels zijn net zo populair als de lange. Ze worden gedragen op nauwsluitende lange broeken of om de lange, glanzende laarzen tot hun recht te doen komen. Lange broeken in stretch-materiaal behoeven nu ook niet meer ,,op te kruipen" want ze zyn er nu compleet met sokkerl in g-,-d wasbare stof. De altyd populaire cam el jas is Waarom kun je mij dat verhaal nu niet rustig laten uitlezen Mijn moeder, die nog jong is (zij Is amper veertig) stelt zich altyd aan wanneer wij samen zijn. Ik héb de indruk, dat mijn jeugd haar jaloers maakt, ik ben nog niet helemaal achttien. Naast haar opvallende en byzón- dei jeugdige manier van kleden, haar gebleekte haren, haar opgeschroefde vrolykheid die jeugdig moet aandoen, zie ik er uit als een assepoester voor wie niemand belangstelling toont, Mijn vader ziet niets of wil niets zien om de vrede te bewaren. Steeds wanneer wy woorden hebben fceeft hy moeder gelyk zonder zelfs te weten waar het om gaat. Er zyn er, die mijn jonge moeder benijden, maar als zy eens wisten hoe ongelukkig ik ben, zij stelt zich zo Despottelijk aan dat ik wel eens medelijden met haar krjjg. De enige hoop, die mij rest» is mijn meerderjarigheid wanneer ik dit huis kan ont vluchten waarin ik verstikt leef tussen een te briljante moeder en een vader die lijdzaam toeziet. Ziet O een andere oplosslug voor mijn probleem? Ik niet door uw lichtgeraaktheid en uw ja loezie weldra doen verdwynen! ZÜ: weer opgedoken in een nieuwe versie. Nu heeft deze sportieve mantel een bijpassende japon, gemaakt van een lichtere kwaliteit camel. En met al dat leer en suède om ons heen zal men niet verbaasd meer zijn te horen, dat ook Voor sieraden zoals hangers en armbanden momen teel veel leer en suède wordt ge bruikt Radicale oplossingen voor zo'n pro bleem zijn er zeker niét. Niets en niemand zal ooit het feit kunnen ver helpen, dat er een generatie verschil tussen u en uw .ïoeder bestaat. Al *s zij dan nog erg jóng, dat neèmt niet weg, dat zij de moeder is van een grote achttienjarige dochter en het zal ook wel voorkomen dat zij jaloers op u is, althans op uw jeugd. U geeft haar trouwens lik op stuk door ja loers te zijn op haar Zelfbewustheid. Een vrouw, die zich gedraagt zo als zij doet is onrustig, zij ig steeds bang haar schoonheid en haar jeugd te verliezen en daarom overdrijft zy om dit zolang mogelyk te voorko men. In plaats van haar belacheiyk te maken, zou er veel verholpen zyn haar zelfvertrouwen te sterken door haar er op te wyzen. dat een vrouw van veertig inderdaad nog zeer jong is. Zij zou zeker veranderen. De jeugd js hard, zij kan door een paar woorden de illusies vernietigen van een vrouw, dié de ouderdom ziet na deren. Hoeveel maal heeft u uw moe der laten voelen dat zij zich te jong kleedde?" Bekijk hét eens' anders in plaats van te piekeren. Indien een vrouw, die nog geèn Veertig Is, het recht heeft zicli' jong 'te voelen, dan heeft u het recht zich te kleden zo als het by uw leeftijd past. Vraagt u eens een japon van uw moeder te leen, dat vindt ze vast prettig. Wat tact, een lief woord en een beetje meer vertrouwelijkheid zouden spanningen, die veroorzaakt worden Wat Par\js draagt... de japon, die uit een jumper groeide is het Franse antwoord op het koude weer. (links). Neem een klassieke kabel en kousensteek met hoge polohals en blijf doorbreien tot de zoom de knieën bereikt. De handge- mmmsm breide bare! met een pompoen gegarneerd. Het meisje' rechts toont een glanzende regenjas. Zy draagt haar cape met de geruite voering op een nauwe broek mei ceintuur en zij draagt er tweekleurige, hoge laarzen bij. Hij: -Ek weet niet of uw moeder jaloers is op uw achttien jaar maar U is 'n ieder geval jaloers op haar rouw zijn, dat u, zoals de meeste van uw leeftijdgenoten mist. Uit uw brief spreekt alleen bitterheid Waarom bent u zo verbitterd? U bent 18 en er ligt nog 'n heel leven voor u open om net zo briljant te worden als uw moe- der. Uw beurt komt vlugger dan u denkt. De jaren zullen voorbijgaan zon der dat_u de. eerste rimpeltjes en de eerste grijze haren direct zult opmer ken. Zoudt tl, wanneer het zo ver is, en in de veronderstelling dat u dan net zo'n dochter heeft als U nu bent. er op kunnen zweren dat men u op uw beurt ook niet belachelijk zal vinden wanheer u jurken zult dragen die, vol gens u, passen bij uw leeftijd? Hoe dan ook en aangenomen, dat uw moeder eert te jeugdige smaak heeft voor kleren, geeft u dit nog niet het recht haar' iéts te verwijten en nog minder er haar op te wijzen dat zij oudér is. Zij heeft een man en hij al leen za,l er over te beslissen hebber of zij al dan niet overdrijft Gelooft u mij, er zijn maar weinig mannen, die kunhen verdragen d&t hun vrou wen zich belachelijk aanstellen. Bemoeit u zich liever met uw eigen kleding. Vraagt u uw moeder of u mee mag wanneer z:i inkopen gaat doen en koop i an net dezelfde japon als zij want dan kunt u er zeker van zijn, dat u er ook jeugdig uitziet. Ik heb een man gekend, die Van vakantie terug kwam en veertien da gen lang de hik had. Hij leeft nog steeds, is in goede gezondheid en behandelt nu, veertig jaar later, andére men sen die de "hik hebben. De aanval, die hij des tijds had, was Wel een van de ernstigste, die ik ooit bij gezonde per sonen waargenomen heb Er is een zeer ernstige vorm van de hik, die voorkomt aan het ein de van 'n ernstige ziek te. Verder zijn er nog enige vrij zeldzame oor zaken voor deze klacht maar afgezien daarvan is de hik veel voorko mend en onschadelijk; zelden is deze klacht erger dan „lastig". Of schoon als de aanval lang aanhoudt, de pa tiënt pyn krygt in de omgeving van het mid denrif. Het is opmerkelijk hoe zelden politici, radio- en televisie-omroepers of andere sprekers in het openbaar er last van hebben gedurende de tijd dat zy aan het woord zijn. Toch kun nen ze er thuis best nu en dan hinder van heb ben. De hik wordt veroor zaakt door een kramp achtige samentrekking van het grote, dunne spieroppervlak dat zich bevindt tussen de lon gen en de maag. Dit spiéropperVlak heet het middenrif en normaal gesproken beweegt het zich op en neer bij elke ademhaling. Hoe ont staan deze plotselinge krampbewegingen van het middenrif? Nervosi teit kan de oorzaak zijn bij hysterische meisjes komt het vrij vaak voor. De oorzaak kan ook op het emotionele vlak liggen en zo komt het waarschijnlyk dat WAT DU DOKTER ER VAN ZEGT een spreker, die opgaat in zyn speech geen last krijgt van de hik. EENVOUDIGE REMEDIE Een veel voorkomende oorzaak is indigestie. Men kan te veel of te vlug gegeten hebben of teveel kruiden gebruikt hebben zoals azijn, au gurken, peper of mos terd. Sommige mensen krijgen de hik na uit zonderlijk veel roken en veel mensen die teveel gedronken hebben kry- gen er last van. Het is duideiyk, dat de hik in bovenstaande ge vallen vermeden kan worden door eenvoudig niet teveel te eten, te drinken, of te roken. Krijgt u evenwel toch de hik dan volgen hieT enige eenvoudige tips. Vaak helpen ze niet maar even vaak helpen ze wel. Een flink glas koud water leeg drinken zon der te stoppen helpt loms. Pepermunt zui den wil wel eens helpen. Dit stimuleert de maag welke dan enige malen flink samentrekt om ex era lucht weg te wer- «en om zodoende een eind aan de hik te ma ken. Een prikkelende drank kan hetzelfde re sultaat hebben en hier- oy is sodawater net zo goed als champagne en wel zo goedkoop. Iemand aan het schrik ken maken is meestal nutteloos en kan boven dien gevaariyk zyn! Als deze gewone huls- middeltjes niet helpen »n de hik gaat door dan is het tyd de dok ter om raad te vragen. Hy kan u het een of an der kalmerend middel troorschryven.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7