Welke film deze week? Voor't Bollencorso loopt men niet meer warm Ifp* Uwidealekontaktlijmisec^ SNELFIX: lijmtsnel en muurvast Het tekort aan gemeentepersoneel en de vervuiling van de stad Indringende diagnose van Jhr. van Nispen Knappe Franse film Piratenzwier Geijkte Western Prolongaties OP HET SPOOR VAN OSWALDS MEDEPLICHTIGE? Herdenkingsconcert in Zoeterwoude door plaatselijke musici ZAflKRDAG 30 NOVEMBER 1968 DE LgIPSB COURAIfT PAGINA Is er een comité opgeruimd? Z* (Advertentie) studentenbond, die onder meer be keurd werd, toen de bestelde ge meentelijke ophaaldienst niet kwam opdagen. Spr. vroeg zich af het op- haalgeld voor extra afval, dat de gemeente niet meer dan 850.op brengt, opgeheven kan worden. „Het valt niet te ontkennen: het corso verkeert in een malaise of heefjt er althans in verkeerd. De re den? We zijn te veel m een sleur geraakt. Niettemin had en heeft het corso enorme intrinsieke waarde voor het boüenvak en de bollen streek. Het gaat er maar om die waarde er uit te halen. Nu ik aan het ziekbed van het corso sta, zou ik de volgende diagnose willen stel len: het corso is te weinig een ge beurtenis waar men nog werkelijk warm voor loopt. Het heeft niet veel zin de oorzaken daarvan te gaan op sporen. Het heeft óók geen zin ach terom te kijken. We komen allen uit het slop door de blik op de toekomst te richten". Dat zei jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden gisteravond als voorzitter van de Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencul tuur op een vergadering van corso comité en corsowerkers in het Hille- gomse Treslong. Strakke leiding en goede propaganda odig n> De heer Van Nispen meent dat no dig zijn een strakke leiding en public relations tot in de puntjes. Het corso moet niet langer een zaak van een kleine groep getrouwen zijn, maar het gehele vak en de gehele streek moet er zich voor interesseren. De heer van Nispen ging daar na der op in. Ben strakke leiding wordt in onze streek vaak verfoeid. Dat is eigenlijk in lijnrechte strijd met de mentaliteit van de streekbevolking, die het graag gezellig en gemoede lijk houdt. Het corso moet echter niet in „de middelmatigheid van de ge moedelijkheid" gaan verzanden. Een strakke leiding is noodzaak in het belang van het corso. Wat de public relations aangaat: leg de mensen van TV, radio en pers in de watten (bij wijze van spreken). Als iets geen evenement meer is, dan is het heel moeilijk die mensen er in te betrekken. Maar aan de andere kant kan men van het corso geen evenement maken als men de mede werking van die media niet heeft. Het is een vicieuze cirkel, aldus jhr. v. Nispen. Natuurlijk kan men dat voortref felijk organiseren, maar het corso zal nooit een succesnummer worden, als men geen medewerking van het vak en van de streekbevolking krijgt. Als men hier in de streek écht wat wil, dan heb ik nog nooit gezien dat het niet voor elkaar kwam. Laat men daarom van alle kanten een drin gend beroep doen op de mannen van het vak en uit de streek. De kleine groep getrouwen moet uit groeien dan kan men een corso ma ken waar niet alleen de streek, maar waar ons hele land en zelfs een groot deel van Europa warm voor loopt, zo besloot spr. Oude route Deze vergadering was trouwens in nog meer opzichten interessant. Na mens het corsocomité maakte de heer H. Zwetsloot bekend, dat de wijzi gingen, die men dit jaar doorvoerde, niet goed hebben voldaan. Besloten is dan ook dat de karavaan het ko mende voorjaar opnieuw „heen en terug' zal gaan. De stoet vertrekt om half elf bij „De Uiver" te Sassenheim, terkt door Lisse en Hilegom naar Bennebroek, waar het corso een uur of daaromtrent „op de plaats rust" zal staan. De figuranten gebruiken de lunch in de gebouwen van de stichting Vogelenzang, 's Middags gaat de stoet dan weer „de weg terug". De finish is bij de katholieke kerk aan het be gin van de Parklaan in Sassenheim. De opbouw begint een dag vroeger dan tot nu toe het geval is geweest en wel op donderdag. Vrijdag moet de karavaan klaar staan. De jury komt dan keuren, het publiek kan de gehele dag de wagens bezichtigen. Een andere jury zal de wagens op zaterdagmorgen bij de start in Sas senheim nogmaals onder de loep ne men als de figuranten hun plaatsen hebben ingenomen. 25 APRIL Als datum is vastgesteld zaterdag 25 april. Van deze datum zal niet meer worden afgeweken. Het kwam de laatste jaren n.l. herhaaldelijk voor dat men deze datum moest wij zigen. Dat gaf veel troubles met reis bureaus enz. terwijl het „in de lucht hangen van de datum een grote han dicap bleek om de TV-camera's naar de bollenstreek te halen. De datum is niet lichtvaardig gekozen. Men heeft de data van de laatste tien ja- rens eens naast elkaar gelegd en toen bleek dat de laatste zaterdag in april altijd goed was. Zelfs bij het abnormaal late voorjaar van 1963 had, zo bleek achteraf, het corso op de oorspronkelijk geplande datum kunnen rijden. Krijgt men nu een heel vroeg en warm voorjaar, dan worden de bloemen in koelcellen op geslagen. GEEN PUNT ER ACHTER Bij de opening deelde de heer A. Warnaar, die de leiding van deze bijeenkomst had, mede dat ondanks de pessimistische geluiden, die men dit voorjaar kon beluisteren, bij het bestuur van het corso nooit de ge dachte is opgekomen, dat men een punt achter het werk moest zetten. Verder deelde de heer Warnaar nog mee, dat dank zij een prettig samen spel tussen bouwers en medewerkers de prijs van de wagens omlaag is gegaan. Men hoopt dat mede hierdoor het aantal deelnemers zal toenemen. De supervisie van het corso be rust weer bij de heer Jos van Driel uit Amstelveen, die deze avond weer een kleine dertig ontwerpen toonde. Zowel het romantische ontwerp als het strakke, moderne motief kon men bewonderen, terwijl er ook verschil lende geestige wagens tussen zaten. Men zag de kennelijk onsterfelijke hr Prikkebeen met zijn vlindernet naast een raket en een magiër, die konij nen uit een hoge hoed tovert. Verder: de heks op de bezemsteel, een water- skieër, een draak, een stier met to- neador en wat al niet. De fantasie van de Amstelvener kent kennelijk geen grenzen. STUDIO Het complex van zon den is een bijzonder dankbaar object voor de filmindustrie. Men kan er talrijke facetten mee vastleggen. De Zeven Hoofdzonden waren destijds al indringend en met veel nuance door de Franse film geschilderd, thans is het de duivel, die in een zes tal geboden de menselijke zwakhe den belaagt. Het middelpunt van de overtredingen tegen de gebóden is bijna overal: de vrouw. Maar daar is in den beginne de duivel dan ook mee begonnen, herinneren wij ons; en verder is het op en top een Fran se film. Opvallend is de knape rol bezetting. Elk van de hoofdpersona ges is raak getroffen. Buitengewoon gezellig zijn bijvoorbeeld Lucien Ba- roux als bisschop en Michel Simon als diens oude schoolkameraad. De moraal krijgt hier en daar een paar flinke meppen, hetgeen deze zeer knappe rolprent voorbehouden doet zijn voor strikt volwassenen. LIDO Er is behoorlijk met de piratenpet gegooid naar „Drie avon turiers en de zee", een Italiaanse produktie op Amerikaanse (slechte) leest. Voor de hoofdrollen zijn buiten landse filmsterren aangetrokken, hetgeen ook wel de reden zal zijn, dat de film in het Engels gesproken wordt. Over het verhaal kan men kort zijn. Drie avonturiers weten op „slinkse wijze" alleen de trots van de Spaanse vloot, de „Santa Maria" te veroveren en beleven daarmee al lerlei avonturen waarbij alles draai om enkele kisten goud. De leider van het illustere drietal is het later nog slechts om de mooie Consuela, een piratenmeisje te doen. De zaken worden wat ingewikkelder, als Con- suelo een sprekend op haar lijkend tweelingzusje blijkt te hebben en bo vendien een verloren gewaande doch ter van de gouverneur van Maracaibo schijnt te z$jn. Er ontstaan allerlei verwikkelin gen, waarin de held zich laat ken nen als een verwoed vechtersbaas die op zijn eentje twintig anderen overkegelt en zelden ongevoelig is voor het vrouwelijk schoon. Het ein de van de film is ongelofelijk: het drietal weet een deel van het geld te bemachtigen wordt in de adel stand verheven en de held krijgt daarenboven nog de dochter van de gouverneur. Om het publiek wat aan het denken te zetten wordt niet dui delijk gemaakt, welke van de twee dochters hij in zijn armen sluit. 14 jaar. REX Wie zijn hart verpand heeft aan verhalen over veedieven, moord en wraak, kan deze week zijn of haar hart ophalen in Rex door de film „De duiven van Diablo" te gaan zien. Een bende veedieven vermoordt de vader en een broertje van Clay O'Mara. Brandend van verlangen de dubbele moord te wreken, weet deze van sheriff Kenyon een insigne als hulp-sheriff te bemachtigen en daar mee uitgerust begint hij de achter volging van de moordenaars met Jed Ringer aan het hoofd, samen met een zekere Whity, een oude vijand van hem, die hem nu echter gunstig ge zind is. Ze vinden Ringer tenslotte in een verlaten goudmijn, waar Ringer in het nauw wordt gedreven en door Clay gedood. Om deze kern en wat daar alle maal nog wordt bijgehaald, draai zich het verhaal, dat 14-jarigen of oude ren, als zij daar lust in hebben, kun nen gaan zien. TRIANON laat deze week de mannen van de Bounty maar weer muiten enLUXOR laat het Scahtje nog maar eens aan de beurt. Beide films zijn door de KFC geschikt ver klaard voor 14-jarigen en oude». KATWIJK Burgemeester en wethouders der gemeente Katwijk brengen, ter vol doening aan het bepaalde in artikel 10, tweede lid, der Wegenwet ter openbare kennis, dat op de secretarie (efdeling algemene zaken) dezer ge meente met ingang van 3 december 1963 gedurende 30 dagen voor een ieder ter inzage wordt gelegd het ontwerp-beslluit van de raad dezer gemeente ingevolge art. 9 dier wet, vergezeld van een toelichtende over zichtskaart, houdende de onttrekking aan het openmaar verkeer van ee;n gedeelte, ter lengte van ca. 100 m, van de Clein Duinweg, zoals dat ge deelte nader op de overzichtskaart is aangeduid, zulks in verband met de aanleg van de verbindingsweg tus sen de Koning Julianalaan en de ge projecteerde brug over het Uitwate ringskanaal. Belanghebbenden kunnen him eventuele bezwaarschriften tegen be doeld voorstel gedurende de termijn van ter visielegging bij de gemeen teraad indienen. (Advertentie) Kolendampvergiftiging. Een dokter en de politie werden in de morgenuren gealarmeerd in verband met een geval van vermoedelijke ko lendampvergiftiging in een zomer huisje aan de Vlierstraat. In bedoeld zomerhuisje werden in bewusteloze toeitand aangetroffen de 2i2-jarige mevr. van KI., haar l1/* jaar oude dochtertje en een 9-jarig nichtje. Door het toedienen van zuurstof kon den de slachtoffers weer tot bewust zijn worden gebracht. Vermoedelijk sloot mevr. Van KI. de kachel te veel af. Aille ramen van het zomerhuisje bleken te zijn gesloten, zodat de ont stane koolmonoxyde geen uitweg kon vinden. Gevallen. Op de hoek Van Eg- mondstraat-Rijnstraat, kwam te 21.20 uur een bromfietser ten val tenge volge van een ter plaatse liggende opgraving. De afzetting van deze op graving liet te wensen over, evenals de verlichting daarvan. De bestuur der van de bromfiets, de 21-jarige D. R., liep een lichte hersenschudding op en werd op advies van een arts per auto naar zijn woning vervoerd. Bonn gelast onderzoek naar moord op arbeidsslaven Het parket in Bonn heeft vrijdag een rechtsvervolging ingesteld tegen tien voormalige politiefunctionaris sen, onder wie de 52-jarige ex-ma joor bij de politie Arthur Hennecke, wegens moord op buitenlandse ar beidskrachten in de laatste oorlogs maanden, dan wel medeplichtigheid daaraan. De beschudigden zouden, als leden van een Einsatzkommando'1 van de Gestapo in het Eifelgebied elf bui tenlandse arbeidskrachten hebben ter dood gebracht. Zij geven de feiten gedeeltelijk toe, doch beroepen er zich op op bevel te hebben gehan deld. De nog immer begrotende Leidse raad is gistermiddag met de behan deling van sociale zaken, volksge zondheid en personeelszaken begon nen. Eerste spreker was de heer Fak kel (PvdA). Hij stelde de vraag of het personeelsbeleid nog wel aan de eisen van deze tijd is aangepast. In de personeelsvoorziening is niet veel verbetering ingetreden. Onder de secundaire arbeidsvoorwaarden, die tot verbetering moet leiden, noemde spr. uitbreiding van de huis vestingsmogelijkheid voor gemeente- personeel. Is wel al het mogelijke geprobeerd om ontslag-aanvrage te gen te gaan? De heer Ham (KVP) maakt zich ook over de huidige situatie in het personeelstekort zorgen. Het ge meentepersoneel tracht door extra inspanning het voorzieningspeil op niveau te houden. Spr. vindt, dat dit streven extra-gehonoreerd moet worden. Studiebegeleiding van het hoger personeel gericht op promotie mogelijkheid, invoering van diploma toelage en een open personeelsbe oordeling vragen zijn aandacht, bo ven de reeds bestaande secundaire arbeidsvoorwaarden. Spr. is het on eens met het college, dat men niet kan uitgaan boven de bij de over heid van toepassing zijnde maatre gelen. 221 Vacatures worden door b. en w. geweten aan de spanning op de arbeidsmarkt; mede echter wil spr. in aanmerking nemen, dat in de par ticuliere sector het personeelstekort niet zo groot is als bij de gemeente, omdat het loonbedeid bij de over heid ver achter blijft bij de particu liere sector. Toch kan door inschui- ving in hogere loongroepen en pro moties nog veel gedaan worden, al dus spr. Hoewel spr. erkentelijk is voor hetgeen reeds ondernomen is, verwacht zijn fractie, dat het colle ge alles in het werk zal stellen om in het tekort verbetering te brengen. Het kan niet anders of er komen moeilijkheden, indien men o.m. in aanmerking neemt, dat bijv. bij ge meentewerken en lichtfabrieken het personeelstekort ruim 20% beloopt, voornamelijk bij het technisch per soneel. „Geen wonder de ellende bij de gladheidsbestrijding in de afgelo pen winter; nog. steeds zitten ver schillende rioolputten verstopt". Opvoeden. De heer Lamers (Pr.Ohr.), zei dat zowel burgerij als de dienst verant woordelijk zijn voor de reinheid van de stad. De mensen zijn erg slordig. Op vele plaatsen wordt vuil gedepo neerd. Zijn er ten aanzien hiervan geen strengere maatregelen te ne men? De jeugd is rijp voor het op voeden tot een andere levenswijze; voorlichting is hierbij belangrijk. De heer Zitman (WD) acht het gevaar groot, dat er geen vuilstort- gelegenheid meer is voor Leiden nog vóór de te bouwen vuilverbran dingsinstallatie gereed is. Kritiek. De heer Van Aken (PvdA) heeft niet zoveel waardering voor de rei nigingactiviteiten van de gemeente. Spr. heeft met regelmaat vastgesteld dat aan vervuiling van goten, huis vuil op open plekken niets gedaan werd. Bij de speeltuin aan de v. d. Brandelerkade is het een bende, idem op de Van Vollenhovenkade; rondom de Meyerskade ligt de ram mel opgestapeld". Hij pleitte ervoor, dat voorrang wordt verleend aan het efficiency-onderzoek bij de Reini gingsdienst. Hij vraagt om meer pa pierbakken. „Bestraf de mensen, die iets op straat gooien". Ook dit raads lid drong aan op strenge maatrege len. Hier ligt ook een taak voor de surveillerende politie. Is het niet no dig alvast een tweede vakman aan te trekken, die mettertijd de direc teur van gemeentewerken, indien deze heengaat zal kunnen opvolgen? Het is in deze tijd zo moeilijk een geschikte kracht te krijgen. Mej. Van Nienes (PvdA) vroeg of er ook voorstellen van de directrice van de Huishoudelijke en Gezins- voorlichting aan het Levendaal 1 zijn voor een nieuwe huisvesting. Zij vroeg voorts aandacht voor de be jaardenzorg, waarbij zij de sugges tie deed om een bezoldigde functio naris toe te voegen aan de bestaande commissie van advies voor de be jaardenzorg. De heer Van Weizen (CPN) vindt dat er met inspanning wordt gewerkt bij de Gemeentelijke Reinigings dienst. Er liggen in het beleidsvlak nog tal van mogelijkheden die niet benut zijn. Het publiek moet wor den opgevoed. Opgeruimd comité De heer Lambermont (KVP), die eveneens de vervuiling van de stad besprak, herinnerde aan de activitei ten van het comité „Opgeruimd staat netjes". Dit comité had een enthou siaste start twee jaar geleden. Er waren verschillende opvoedende ini tiatieven ontwikkeld. De twintig comité-leden hebben nimmer ge hoord van opheffing, dus wat let het college deze commissie weer tot le ven te wekken. Indertijd is al van frisse medewerking van de midden stand gebleken. Spr. vroeg zich in dit verband af of de subsidie van 5000.die beschikbaar was al uit geput is. Dit lijkt hem onwaarschijn lijk. Spr. belichtte het feit, dat ver stopte kolken wel door de Reini gingsdienst zijn leeggezogen, maar dat men in veel gevallen het vuil heeft laten liggen met gevolg, dat dit weer in de kolken terecht komt. Moeilijk opvoeden. De heer Van Egmond (KVP) is van mening, dat het moeilijk is de burgerij op te voeden als de stad al vervuild is. Iemand, die veel vuil aantreft gaat onwillekeurig méé- doen. Het begin moet van overheids wege gemaakt worden. Sinds de St. Jorissteeg bestraat is treft men er geen vuil meer aan. Over het gebrek aan mogelijkheid om vuil door de gemeentedienst te laten ophalen had dit raadslid een treffend voorbeeld: een geval uit de praktijk, van een De Amerikaanse federale recherche zou momenteel zoeken naar een man die bekend staat als een voorstander van rassenscheiding en die mogelijk een medeplichtige is geweest van Lee Oswald, de vermoedelijke moorde naar van president Kennedy. Volgens de „New York Post", die dit gisteren meldde, wint het FBI inlichtingen in in de Newyorkse wijk „Greenwich Village", waar de man in kwestie heeft gewoond en zelfs enige tijd een appartement met Oswald zou hebben gedeeld. Roofoverval op alleenwonende vrouw De 63-jarige alleenwonende mej. J. van der Molen is gisteravond in haar woning aan de Turfstraat te Groningen overvallen. De indringer kwam dwars door een ruit naar bin nen en greep de vrouw onverhoeds bij de keel. Zij verzette zich hevig en wist, ondanks de slagen die haar werden toegebracht, zolang weer stand te bieden, dat de overvaller er vandoor ging. De vrouw ging met ernstige verwondingen aan het hoofd naar de buren, die GGD en politie waarschuwden. Het slachtoffer werd overgebracht naar het Academisch ziekenhuis. Haar toestand is momen teel redely k. Nog in de loop van de nacht kon een 23-jarige los werkman in zijn ouderlijk huis worden gearresteerd. Hij is ingesloten, evenlas een 17-ja- rige zeeman uit Groningen, die ver moedelijk op de uitkijk heeft ge staan. Het motief van de overval ia waarschijnlijk roof geweest. Aan de vooravond van de landelijke herdenking: van Nederlands 150-jarige onafhankelijkheid is in de Ned. Herv. kerk in Zoeterwoude een concert ge geven. Daar waar twee maanden gele den de feestelijkheden rond het onaf- hankelijkheidsfeest geopend werden, zijn ze nu weer gesloten door een con cert, waaraan Zoeterwoudse muziek- en zangverenigingen en solisten deelnamen. In de helaas niet geheel gevulde kerk zetten om 8 uur de gemengde koren „Zingt den Heere" en „Santa Lucia", 't knapenkoor en de St. Jansfanfare „Hol lands Vlag" in. Het was een indruk wekkend gezicht te zien wat Zoeter woude aan muzikanten bezit. Dit lied, gecomponeerd door J. S. J. Wierts, be zingt de voor- en tegenspoed van het Nederlandse volk, gesymboliseerd door de „Vlag". „Wij herdenken" van G. F. Handel werd in dezelfde samenstelling gebracht behalve het knapenkoor. In dit werk werden de overledenen herdacht, ge vallen voor het vaderland. Punt 3 en 7 van het programma wer den verzorgd door de tenor Jan Koot met orgelbegeleiding van mevr. Hengs- mangers-Dijkstra. Hij zong „Ons Vader land" van Richard Hol, een lofzang op zijn vaderland en „Gebed voor het Va derland" van Arnold Spoel. Het publiek hield de adem in voor deze voortreffe lijke tenor. Daarna zongen de gem. koren met be geleiding van de St. Jansfanfare het „Slavenkoor" uit Nabucco van Verdi. Deze bijna populaire en klassieke mu ziek werd zeer gewaardeerd, alhoewel het volume van zangers en begeleiding soms niet in de juiste verhouding bleef. Toen kreeg de fanfare alleen de kans en speelde „Gouden Bruiloft" van Aly- ce Delhaye. Deze muzikale uitbeelding van een bruiloftsdag werd goed en leuk gespeeld. Het knapenkoor zong stoer en fier (maar ook gevoelig) het prachtige „Va derlands Lied" van J. M. Heyen. Mevr. Hengsmanger-Dijkstra gaf een orgelsolo van Preludium en fuga van J. R. Simon. Als laatste werd door de fanfare en de koren „Hollands Glorie" van Rich. Hol gespeeld. Hier werd een voor ama teurs subliem stuk muziek gebracht. Burgemeester Detmers vertolkte de mening van het publiek toen hij de di rigent, de heer Van Veen bedankte voor de schone muziek. De burgemeester sprak de wens uit dat dit concert een stimulans zal zijn voor iedereen om ook eens te proberen te musiceren om zodoende de plaatselijke muziek- en zangverenigingen steeds in opwaartse lijn te houden. Met een gezamenlijk „Wilhelmus" werd dit culturele Herdenkingsconcert* besloten.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3