Het knutselhoekje Sjeik El Ro-Jenbiet ZATERDAG 30 NOVEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 GROOTVADEWS PORTRET (Vervolg) Maar tenlaatste sprong toch haar hart op van vreugde om de edelmoe digheid van de vreemde bezoeker en van dank aan Hem, die de zeeman tot haar gevoerd had. Door zijn gave was haar eerste nood weer gelenigd en met kleine afbetalingen hoopte zij haar schuldeisers voorlopig te kun nen bevredigen. De anders zo wan hopige blik in haar oude ogen ver dween en deze vulden zich met tranen van vreugde en dankbaar heid. Nog geen uur later keerde de on bekende terug. Maar 't leek wel of de man te veel gedronken had, want zijn gelaat was nu hoogrood ge kleurd. In de grootste haast vloog hij haar kraampje binnen en zwaaide zo wild met zijn armen naar links en rechts, dat alles wat ze raakten, kort en klein op de vloer terecht kwam. 't Moedertje bracht in hevige ont steltenis haar handen aan d'r hoofd, als ware zij bevreesd, dat hij ook haar zou neerslaan. Maar dan opeens barst de ruige zeeman in een schaterend lachen uit. „Ach neen, moedertje, wees niet bang. 't Is alleen maar dolle vreugde, die mij zo wild maakt. Gooi al die rommel hier maar op straat en laat er de kinderen maar om vechten, want je zult het niet meer nodig heb ben. En in deze armzalige hut zul je niet langer blootgesteld zijn aan kou de, wind en storm. Het geluk, dat ik 40 jaar overal ter wereld tevergeefs heb nagejaagd, is me eindelijk te beurt gevallen en waar? Ik was op weg naar mijn vaders graf en toen ik het trieste op een wil dernis lijkende kerkhof betrad, werd het mij zo droef te moede. Zo gaarne had ik hem willen verrassen met schatten, die ik in den vreemde had denken te verdienen en waarmee ik hem een heerlijke oude dag hoopte te kunnen verschaffen. Maar ik ben even arm teruggekeerd als bij mijn vertrek. Staande voor zijn gr.af, hief ik in wanhoop mijn handen met grootvaders portret ten hemel. Maar mijn grove harde werkhanden om knelden de lijst zo stevig, dat zij in stukken op vaders graf viel. En zie: tegelijk schoven papieren uit de achterzijde van het portret op de grond. Ik raapte ze verrast op en wat zag ik? Het was een grote waar de aan staatspapieren (effecten), die met de rente die nauturlijk in jaren niet geïnd was, een hoog bedrag uit maakten. Toen ik even stond na te denken, begon ik te begrijpen, wat er gebeurd was. Mijn grootvader had die stukken daar opgeborgen in on rustige, troebele tijden, waarin door allerlei onguur volk en trekkende le gers meedogenloos geplunderd en ge stolen vferd. Door één of andere oor zaak, misschien door een plotselinge dood, heeft hij mijn vader zijn ge heim niet kunnen mededelen en is het met hem in het graf gedaald. En daar mijn goede vader intussen ge storven en begraven is, ben ik de rechtmatige eigenaar van al dat geld. Bovendien zat er bij de papieren ook nog een testament, dat mij tot erf genaam aanwijst, als mijn vader bij de vondst daarvan reeds mocht ge storven zijn. Ik ga onmiddellijk naar een nota ris om door zijn bemiddeling groot vaders huis te kopen en in de pronk kamer zal zijn portret komen te han gen. Daar ik nu mijn vader niet kan doen genieten van mijn rijkdom, zal ik hem delen met u, moedertje, om dat O.L. Heer u heeft uitgekozen om die schat voor mij te bewaren. We zullen het samen gaan bewonen en ik zal voor u zorgen, alsof ge mijn moeder waart. De edele zeeman heeft met haar nog menig gelukkig jaar doorge bracht. Toen zij hem ontviel, leefde ook hij nog slechts korte tijd en bij het openen van zijn testament bleek nogmaals, hoe goedhartig en edel van natuur hij was. Hij had name lijk zijn hele bezit vermaakt aan het ziekenhuis, waarin zijn vader gestor ven was. (Slot) CORRESPONDENTIE Er zijn al verscheidene Sint-Nico- laasverhaaltjes binnengekomen. Zo dat we er vandaag al aan beginnen om de goede in de krant te plaatsen. Maar met de verloting wachten we nog 1 of 2 weken, dan kunnen ze al lemaal meedoen. Cobi van Zanten, Nieuwkoop. BESTE LIESBET EN ANTOON Zoals ik vernomen heb, hebben jullie nog nooit van het Sint-Nico laasfeest gehoord. Bij jullie komt met Kerstmis wel het kerstmannetje hè? Nu zal ik je eens vertellen, hoe we hier in Nederland Sint-Nicolaasfeest vieren. Enkele weken voor 5 december komt Sint-Nicolaas met zijn knechten met de boot in Amsterdam aan. Ik heb alles op de televisie gezien. Er kwamen drie boten aan en op de eerste stond Sint-Nicolaas met zijn lijfwacht. Daarna ging de Sint aan wal en ook de Pieten, die allerlei kunstjes deden, zoals op de handen lopen, op eikaars schouders staan enz. Het paard, een prachtige schim mel, stond al klaar. Sint-Nicolaas steeg te paard en maakte een rondrit door de stad. Duizenden kinderen stonden langs de weg om te wuiven. Alle etalages zijn dan mooi versierd, 's Avonds zetten we onze schoen bij de haard en dan vinden we er de volgende morgen een verrassing in. Als 't 5 december is komt de Sint op bezoek. Hij weet dan alles van de brave en stoute kinderen. We krij gen nu cadeautjes en snoep, zoals speculaas of taai-taai poppen, suiker beestjes en suikerfiguren. En weet je wat we ook krijgen een letter van chocolade. Ik krijg dan altijd de C van Cobie. Ziezo nu weten jullie in het kort hoe we hier het feest vie ren. Vertellen jullie nu ook eens iets over het Kerstfeest in Afrika. Dag Liesbet en Antoon. Cobie van Zanten Gerrie Wolvers, Woubrugge BESTE LIESBET EN ANTOON Ik heb gehoord dat jullie uog nooit van het Sint-Nicolaasfeest gehoord hebben. Dat is erg jammer, want ik vind het een erg leuk feest. 16 No vember hebben we Sint-Nicolaas op de televisie gezien. Hij kwam met de stoomboot in Amsterdam aan. Er stonden een heleboel mensen en vooral veel kinderen te wachten. Er waren heel wat zwarte Pieten bij Jullie weten natuurlijk niet, wat dat zijn? Nu, dat zijn de knechten van Sint-Nicolaas. Sommige zwarte Pie ten reden op een scooter en de an dere deden aardige kunstjes. Zo stond er b.v. een op het hoofd van een ander. Het was erg leuk. Jammer dat Sint-Nicolaas niet bij jullie komt. Vele groeten van Gerrie Wolvers Lyda Angevaare, Voorhout. Je hebt weer reuze je best gedaan. Die kin deren daar in Afrika, zullen zich nu wel een goed idee kunnen vormen van het fijne feest hier. Die twee kinderen, Liesbeth en Antoon zijn negerkinderen, maar ze hebben Hol landse namen, omdat ze op een mis sieschool zijn. BESTE LIESBET EN ANTOON Hoe gaat het met jullie? Heb je nog last, van malaria aanvallen Lies bet? Of ben je al weer beter? Hier is alles gezond en wel. Oja, voor ik 't vergeet, jullie moeten nog de groe- van ons allemaal hebben. Leuk zeg, dat jullie een foto van jezelf, temid den van die andere negertjes op stuurden. Ik stuur hierbij ook een foto van mijzelf. Het is een foto op St.-Nicolaasavond genomen, toen ik juist een heel groot cadeau aan het uitpakken was. Wat een vreemd idee zeg, dat jul lie daar nooit over Sin|-Nicolaas ge hoord hebben. Dat is hier een van de grootste en gezelligste feesten van 't hele jaar. Ik zal jullie er iets van vertellen. Sint-Nicolaas of Sinterklaas, ook wel kortweg de Sint genoemd, is al een oude man met een lange witte baard, èen mijter op z'n hoofd, een lange mantel aan en een staf in zijn hand. Die Sinterklaas heeft een he le boel knechten, allemaal negers, die wij hier zwarte Pieten noemen. Sint- Nicolaas woont met zijn knechten in Spanje, maar eens in het jaar komen ze met een hele grote boot naar Ne derland, naar onze hoofdstad Amster dam. Daar wordt hij heel plechtig inge haald door een duizendkoppige me nigte en een muziekkorps. Oja, dat vergat ik helemaal te vertellen: Sin terklaas heeft een wit paard, een schimmel, dat op de daken kan lo pen. Ik stuur hierbij ook een foto van de daken van de huizen, dan kun je je enigszins een beeld vor men, waarop 't paard moet lopen. Onze huizen zijn van steen, dus wel stevig. Eén of twee Pieten gaan dan mee het dak op met_ Sinterklaas, die op het paard zit. Piet draagt een grote zak, met cadeautjes en lekkers, op zijn rug. Hij luistert aan de schoor stenen, dat zijn die pijpen op het dak, die je op de foto kunt zien. Hij luistert dan of de kinderen braaf zijn en als dat 't geval is, gooit hij wal lekkers of cadeaus naar beneden door de schoorsteen, die dan precies in de schoenen van de kinderen val len. Je moet weten dat dit bijna al tijd 's nacht gebeurt. Die schoenen hebben de kinderen de avond tevo ren bij de schoorsteen klaar gezet. Vaak leggen de kinderen daar ook een grote wortel en een bakje wa ter bij, voor het paard. Soms ook een mooie tekening. Dan daalt Piet door de schoorsten omlaag om dit op te halen. Maar als de kinderen ondeu gend zijn geweest, krijgen ze een roe, dat is een bos kale takken. En dat is hier een grote schande voor degene, die hem krijgt. Weer andere Pieten gaan 's avonds met een zak pepernoten langs de huizen en als ze dan kinderen Sin terklaasliedjes horen zingen, bellen ze hard aan en gooien handen vol pepernoten naar binnen. Dat mogen de kinderen dan opeten. We noe men dat strooien. Óp vier en vijf december wordt er 't meest ge strooid. Op 5 december is het pak jesavond en op 6 december is Sint- Nicolaas jarig. Bij ons thuis wordt er op 5 de cember 's avonds zo tegen half ne gen hard aan de bel getrokken. Eén van ons doet open, kijkt en zi^ niemand. Alleen een grote doos met pakjes staat voor de deur. Op elk pakje staat een naam. Waar we al lemaal bij zijn, worden de pakjes met de cadeaus opengemaakt. Dat zijn altijd echte verrassingen. Nu weten jullie ongeveer alles, wat er op zo'n Sinterklaasavond gebeurt. Ik wou dat jullie er eens bij konden zijn. Verder geen belangrijk nieuws, dus eindig ik deze brief met de har telijke groeten voor jullie allemaal van Lyda Gieneke de Rijk, Noorden. HOE WIJ IN NEDERLAND SINT-NICOLAAS VIEREN Het was de middag van 5 december De goede Sint zou op school komen. We hadden al heel wat liedjes ge leerd van Sint-Nicolaas. We gingen kijken of de Sint er al aankwam en ja hoor, even daarna zagen we de Sint en ook een paar zwarte Pieten in een mooie auto aan komen rijden. Toen hij vlak voor het hek was, stapten ze uit. Al heel veel kinde ren liepen naar Sint-Nicolaas en ga ven hem een handje. Daarna gmgen we allemaal naar de waranda. Daar hield de Sint een toespraakje en toen dat afgelopen was, strooiden de Pieten lekker suikergoed en peper noten. We gingen toen naar de klas sen, want de Sint zou iedere klas bezoeken. Ook moesten er wel kin deren bij hem komen die stout of lief geweest waren. En toen dat ge beurd was, gingen we de pakjes uit pakken. Nu weten jullie nog niet hoe we aan die pakjes kwamen? Dat ging zo: We kregen ieder een briefje OPLOSSING FIGUUR C Nummer 4 is van A; Nummer 1 is van B; Nummer 3 is van C; Nummer 2 is van D. r? a ALS JE GRAAG BREIT Dan moet je eens een klein paard breien. Daarvoor gebruik je wolres tanten, die je juist bij de hand hebt, alleen moeten de naalden bij de ste vigheid (dikte) van de wol passen. Er wordt alleen maar rechts gebreid. Het paard bestaat uit 2 gelijke zij stukken en een middendeel, dat op de zijfiguur op halve grootte is aan- waarop we onze namen moesten schrijven. De briefjes werden goed dicht gevouwen, opgehaald en door elkaar geschud. Toen mochten we er allemaal een briefje uitnemen en daar stond een naam op, die we aan niemand mochten laten zien en voor dat kind moest je een klein ca deautje kopen. Je moest het dan net jes inpakken en mee naar school ne men. Op Sinterklaasmorgen werd het dan uitgedeeld. Ik had verleden jaar een spaarpot en wat suikergoed. Nadat Sint-Nicolaas onze school bezocht had, ging hij naar Nieuwkoop om daar de kinderen te verrassen, 's Avonds mochten we thuis onze schoen neerzetten met een wortel en wat water voor het paard. We zongen dan weer versjes. 's Nacht kwam de Sint met zijn zwarte Pieten over de daken en brachten zij bij de lieve kinderen speelgoed en snoep en bij de- stoute kinderen een roe» maar dat gebeur de haast nooit. Weten jullie wat een roe is? Dat is een bos kale takken. Sjanie de Rijk, Noorden. DE AANKOMST VAN ST.-NICOLAAS Al vroeg in de middag kwam Sint Nicolaas met de boot aan in Amster dam. Er stonden heel wat kinderen te wachten. Wij zagen het op de te levisie. De Sint had heel wat zwarte Pieten meegebracht, die deden aller lei kunstjes. Ze konden zelfs op hun hoofden staan. De Sint was gekleed als een bisschop. De kinderen begon nen te zingen toen de boot aankwam. Zodra Sint-Nicolaas van de boot stapte, kwamen veel kinderen hem een hand geven. Zijn trouwe schim mel stond al te trappelen van onge duld. Sint steeg op zijn paard en een lange optocht door de stad begon. Een muziekkorps ging voorop. De zwarte Pieten reden op scooters. Ook waren Donald Due, de boze wolf en ook aardige varkentjes in de op tocht. 't Was een lange stoet en over al stonden de kinderen met vlagge tjes en balonnen te wuiven. Dag kinders, volgens week gaan we weer verder. TANTE JO EN OOM TOON gegeven. Elk zijstuk (zie fig. I) wordt op de volgende wijze gebreid: Zet 20 steken op en brei 10 naalden. Sluit 10 steken af. Brei 14 naalden. Zet dan 10 steken op en wel precies over die, welke je zo juist afgesloten hebt. Brei weer 10 naalden, sluit de 10 steken weer af en brei de rij af. Nu heb je een achterbeen, een deel van het lijf en een voorbeen van het paard. Nu komt de hails: Neem een steek op bij 't begin der eerste naald en vervolgens één bij 't begin der 2de naald, dan één bij de 3de naald, één bij de 4de, één bij de 5de en één bij de 6de naald. Brei de 7de naald en sla daarbij aansluitend 5 steken aan voor de bek. Brei dan 12 naal den en sluit ze af. Het tweede zijstuk wordt precies zo gebreid. Voor het middenstuk (zie fig. II) slaat men 25 steken aan, breit 10 naalden, sluit 10 steken af en breit de rei af. Sluit weer 10 steken af bij 't begin der volgende naald. Brei met de 5 overblijvende steken 14 naalden. Sla nu 10 steken aan, brei de naald verder en sla weer 10 ste ken aan. Nu heb je weer 25 steken op de naald. Brei daarmee 10 naal den, sluit 10 steken af, brei weer 15 steken, draai het breiwerk om en sluit bij 't begin der volgende naald weer 10 steken af. Brei vervolgens 108 naalden met de overblijvende 5 steken en sluit af. Voor de oren sla je 5 steken aan en brei 1 naald. Neem op de 2de naald 1 steek af. Brei de 3de naald en neem op de 4de 1 steek af. Brei dan de 5de naald en sluit af. En nu moeten de afzonderlijke de len samengevoegd worden. Men legt nu het middenstuk zó, dat een ach terbeen met dat van 't andere zijstuk samenvalt en naai ze dan aan de kanten overhands aan elkaar. Naai dan verder onder de buik, langs 't voorbeen, naar de hals omhoog, om de bek en 't overige deel van de kop over de rug heen, tot je weer aan het achterbeen komt. Het tweede zij stuk wordt evenzo aan het midden stuk genaaid. Je laat een paar cm open en vul het paard met watten of schuimrubber op en naai dan het opengelatene ook dicht. De oren naait je vast met de punt naar bo ven. Neem nu twee gelijke knopen en naai ze vast als ogen. Nu nog een kwast als staart en tenslotte wikkel je wat wol om twee vingers en naai de windingen om de hals vast als manen. FIG. C Vier speelmakkertjes hebben bui ten in de wind met hun ballons ge speeld, maar hun snoeren hebben zich op 'n gegeven ogenblik danig verward, zodat niemand meer weet, welke ballon van hem of haar is. Kunnen jullie de kleintjes helpen? Ga daarvoor de lijnen goed na! (Oplossing elders, eerst zelf pro beren!) 1 Een vervolgverhaal van Suske en Wiske Het Indianenopperhoofd „De Zittende Stier" 13. In de kortste tijd overwonnen de Sioux-Indianen de blanken en verdreven hen uit hun reservaat. Maar generaal Custer ontdekte, dat alle stammen op één plaats ver zameld waren en hij geloofde hen alsnog te kunnen omsingelen en te overwinnen. De bewoners van de Oostelijke Staten hadden vernomen, dat de In dianen wild en onbetrouwbaar wa ren, maar niemand had hun verteld, dat „Zittenc* e Stier" alleen maar vrede met de blanken wenste. En daarom meende generaal Custer veel eer te behalen, als hij „Zittende Stier" en zijn mannen zou kunnen overrompelen. 14. In het kamp waren 5 stam men verzameld, toen Custer van twee richtingen liet aanvallen, maar des ondanks wonnen de Indianen de strijd en de generaal en zijn solda ten vonden de dood. Nu moest „Zittende Stier" wel be kennen, dat Indianen en blanken niet vreedzaam konden samenleven in de Verenigde Staten. Daarom deed hij vele zijner mannen naar Canada verhuizen, waar de Amerikaanse soldaten hen niet durfden te volgen. Later keerde hij zelf naar de V.S. terug, waar hij een paar jaren in Noord-Dakota werd geinterneerd. Tot aan zijn dood in 1890 streed hij nog voor de vrijheid der Indianen. Destijds begrepen de blanken hem niet, maar thans houden zij hem voor de schranderste en beste Indiaan, die er ooit geleefd heeft. EINDE

Leidse Courant | 1963 | | pagina 13