395- Prijsstijging voedsel onontkoombaar WP Prijs koffiemelk omlaag FINANCIËLE POSITIE PROVINCIE ZUID-HOLLAND GAAT ACHTERUIT DONDERDAG 28 NOVEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT In de Sint Jacobuskerk in de Parkstraat in Den Haag, heeft H.M. Koningin Juliana woensdagochtend een her denkingsdienst bijgewoond voor de vermoorde Amerikaanse president John F. Kennedy. Tijdens de dienst vlnr: mevrouw Rice, echtgenote van de Amerikaanse ambassadeur, John S. Rice, en H.M. de Koningin. Begroting O. K. en W. in Tweede Kamer „Menig onderwijzer is grootvader voor hij aan maximum toe is" KRITIEK OP TRAGE PROGRESSIE IN SALARISSEN ONDERWIJZERS „Het onderwijs in Nederland wordt als een snoepwinkeltje be- heer<i" aldus citeerden enige Tweede Kamerleden gistermiddag C.B.S.- direkteur Idenburg. Over de salaris sen van de onderwijzers werden har de noten gekraakt. Onderwijsspecialisten hebben in de Kamer langdurig over alle facetten van het onderwijs gesproken. Daar bij stak men kritiek niet onder stoe len of banken, maar in het algemeen werd wel vertrouwen geuit in het kabinet. Over één ding waren de- Kamer leden het eens: de beginsalarissen voor de onderwijzers dienen te worden opgetrokken. Oók moet de salarisschaal voor de l.o.-onderwij- zers drastisch ingekort worden. Nu duurt het dertig jaar voor on derwijzers aan hun maximum zijn gekomen. Velen zijn dan al groot vader. Men wilde in de Tweede Ka mer geen georganiseerd overleg ple gen, maar aan dit knelpunt wilde men toch niet voorbijgaan. „Wij mogen niet blijven verwijzen naar het georganiseerd overleg waar de aktuele problemen al jaren sle pend blijven," aldus de Kamerleden. „Een politie-agent begint met een aanvangssalaris van 470 gulden; een onderwijzer, na een veel langere studie, met 454 gulden". Ook de schoolconcierge en de leraar licha melijke opvoeding worden ten ach ter gesteld. Socialisten en liberalen drongen aan op meer onderwijs research. Er is groot gebrek aan co ördinatie in de leiding van het de partement van onderwijs. Het is een doolhof, een zoekplaat je. Men weet niet „wie-wat-wie-doet" klaagde de heer Kleywegt. Mr. Bot, de minister van O. K. en W. was eerst bestemd voor defensie, vervol gens werd hij in aanmerking ge bracht voor Maatschappelijk werk en kwam toen „vanzelfsprekend" terecht bij het onderwijs, waarvan hij niet meer wist dan de doorsnee burger, zoals de minister zelf gezegd heeft, aldus de heer Kleywegt, die zelf indertijd genoemd is als kandi daat voor het ministerschap, indien een samenwerking met de socialis ten in het kabinet was ontstaan. Subsidie bijzonder onderwijs Mej. Klompé (KVP) vond, dat het vraagstuk van de al te lange studie duur op de hogescholen en universi teiten geen uitstel kan leiden. Zij vroeg ook nog eens aandacht voor een onderzoek naar de verdere sub sidiëring van het bijzonder hoger onderwijs. Zij herinnerde eraan, wat prof. Romme over deze zaak gesteld heeft. Het kan bij het onderzoek alleen nog maar gaan over een verdere verhoging, die algehele financiële gelijkstelling betekent. Daarover kan geen misverstand be staan. Romme was duidelijk genoeg vond mèj. Klompé. Zij ziet voorts meer mogelijkheden om een studie beurs in te verdienen door bij het onderwijs te gaan werken, namelijk in die gevallen, dat afgestudeerden naar ontwikkelingslanden gaan. MIXI 1 1=1 D R zig-zag naaim lachineUjH werkt ook mei t 2 naalden - electrisch wtÉiftMiiliil (Advertentie) Het bestuur van de vereniging van eigenaren van woningen in de Van Blommesteinstraat en de Van der Lelystraat in Delft heeft afwijzend beschikt op het verzoek van timmerman H. Kwant, die zijn woning in de Gerardus de Haenstraat wilde ruilen voor 'n flat in de Van der Lelystraat. Foto boven: de Van der Lelystraat, waar juist een eenvoudige tractor paMcert. Onder: timmerman Kwant beoefent atfn eenvoudig handa eek. Kritiek in Haarlemse Raad op overschrijding van de kredieten De kredietoverschrijdingen, w.o. een bedrag van 1 miljoen gulden voor de bouw van het Pim Muliersport- park hebben gisteren in de vergade ring van de raad van Haarlem geleid tot de toezegging van burgemeester en wethouders dat zij een rapport zullen laten uitbrengen, dat op 29 ja nuari in de raad behandeld zal wor den. Alle fracties hadden felle kri tiek uitgeoefend op de overschrij ding van de begrotingen. De burgemeester merkte op, dat b. en w. uit de besprekingen in de gemeenteraad veel geleerd hebben. Hij zegde toe dat het college de raad over allerlei onderwerpen op tijd zal voorlichten. Bij dé bouw van het honkbalsta- clion moest er snel gewerkt worden. Daarbij heeft echter de Dienst Open bare Werken misbruik gemaakt van bevoegdheden, waarover b. en w, te laat op de hoogte zijn gestelds. Te recht heeft een en ander de gemeen teraad en burgemeester en wethou ders pijn gedaan, aldus de burge meester. Hij was dankbaar voor de openheid der raadsleden en de op bouwende kritiek „De raad heeft b. en w. de hand toegestoken en die wordt gaarne aanvaard", aldius de'burgemeester. Delftse raad niet eens met weigering aan timmerman De weigering van de Vereniging van Eigenaren van Woningen in de Van Blommesteinstraat en de Van der Lelystraat te Delft om een wo ning in de woongemeenschap te ver huren aan de heer H. Kwant omdat hij timmerman van beroep is en daarom „kwalijk zou passen in het millieu van academisch gevormden en werkers in intellectuele beroe pen" heeft gisteravond geleid tot vra gen aan het college van burgemees ter en wethouders in de vergadering van de Delftse gemeenteraad. De heren Barel (PvdA) en Den Hertog (Pr. Chr.) gronden hun vra gen op perspublikaties over deze kwestie. De zaak heeft in Delft, zo zeiden zij, in brede kring grote ver ontwaardiging gewekt. Het betreft flatwoningen, die gebouwd werden door aangeslotenen bij de bouwkas Nederlandse Gemeenten. De heer Barel wilde weten of de afgeschilderde gang van zaken juist is en of deze dan niet in strijd is met de doelstelling van de Bouwkas en of op de woningen in kwestie de bepalingen van de huurwet van toepassing zijn. Als dit laatste het ge val is, wü de heer Barel vernemen, of b. en w. deze bepalingen ook zul len handhaven. De heer Den Hertog heeft onder andere gevraagd of overleg is ge pleegd door de vereniging van eige naren met de daarvoor in aanmer king komende gemeentelijke instan ties en of b. en w. niet van oordeel zijn, dat de gememoreerde gang van zaken, waardoor de gemeente Delft in opspraak wordt gebracht, het huisvestingsbeleid doorkruist. De burgemeester van Delft, de heer D. de Loor heeft geantwoord dat het kollege inlichtingen over deze aan gelegenheid zal inwinnen en in de eerstvolgende vergadering van de ge meenteraad op de vragen zal acyt- In het Rijksmuseum in Amsterdam wordt op het ogenblik hard gewerkt aan de opbouw van de tentoonstel ling „18131963", welke daar op 3 december zal worden geopend, hij gelegenheid van 150 jaar Koninkrijk. Foto: een spijker uit 1907 wordt opgedoft. Rechts op de voorgrond een uit het Koninklijk-Huis-archief afkom- «UflW loopfiets van koning Willem II, waarmee de prinsenkinderen zich in de paleistuinen hebben vermaakt. De invloed op het consumenten prijspeil van de maatregelen, die voor de landbouw zijn of in de naaste toekomst zullen worden genomen, is op dit moment niet nauwkeurig te bepalen. Een aantal omstandigheden maakt echter een verhoging van het agrarisch prijspeil in de naaste toe komst onontkoombaar. De minister van Landbouw en Vis serij, mr. B. W. Biesheuvel, geeft dit als zijn mening te kennen in zijn memorie van antwoord aan de Twee de Kamer over de begroting van zijn departement. Voor suiker dient naar zijn oordeel een produktie-stimulerend prijsbe leid te worden gevoerd om tot een belangrijke uitbreiding van de met suikerbieten beteelde oppervlakte in ons land te komen. De omstandigheden, die volgens de minister tot verhoging van het agrarisch prijspeil moeten leiden, zijn: Het proces van prijsaanpassing binnen het kader van het gemeen schappelijk landbouwbeleid in de EEG, dat voor Nederland vrijwel steeds een geleidelijke verhoging der prijzen zal inhouden. De verplichtingen van Nederland in EEG-verband met betrekking tot vermindering van bestaande subsidie regelingen (subsidie op brood en an dere verwerkte produkten, in de toe komst wellicht ook de subsidies in de zuivélsektor). De recente ontwikkeling van het internationale prijspeil voor tarwe en suiker. De noodzaak om verbetering te brengen in de economische positie van de landbouw. Met ingang van maandag zullen de prijzen voor koffiemelk, die op het ogenblik één tot vijf cent boven het toegestane maximum liggen, weer worden verlaagd. De fabrikanten hebben moeten zwichten, nadat mi nister Andriessen met een prijssfop had gedreigd. Uit een onderzoek, in gesteld door het ministerie van Eco nomische Zaken naar de prijzen van de koffiemelk, is gebleken, dat deze te hoog waren. De prijsverlaging houdt niet in, dat hetzelfde prijspeil van enkele maanden geleden weer zal worden bereikt. Vergeleken met 2 november zal de verhoging van de literprijs met meer dan 7 cent (nu 8 tot 12 cent), die per hallve liter 4 cent (nu 5), per 0,4 liter 3 (4 tot 5), drie kwart liter 5 (nu 6) c§nt en 2 cent voor 0,5 en 0,2 li tere (nu 3). Bij aankoop van een groot pak j (Advertentie) didaten voor de M.O.-examens Staats huishoudkunde, Statistiek en Staats inrichting in het vervolgd zo spoe dig mogelijk na de uitslag van 't schrif telijke examen medegedeeld wordt in welke periode zij hun mondeling kunnen doen. De bewindsman zegt dit in antwoord op de schriftelijke klacht van het Tweede Kamerlid dr. J. G. H. Tans (P. v. d. A.), dat vele kandidaten maandenlang in het ongewisse verkeren over het tijdstip van hun mondeling. Het Oostduitse Persbureau A.D.N. meldt, dat sinds 1 november 810 West-Duitsers de wens te kennen hebben gegeven, dat zij in Oost- Duitsland willen wonen. Enkele da gen geleden berichtte A.D.N., dat sinds het begin van deze maand 17 Westduitse militairen asiel in Oost- Duitsland hebben gevraagd. 17-jarige Assenaar in Duitsland van moord beschuldigd Interpol heeft bekend gemaakt dat in de Duitse plaats Alferdischen de 17-jarige Jan J. uit Assen is gearres teerd onder verdenking van moord. Hij zou daar tijdens een ruzie met de zoon van een caféhouder overeen betalin -g deze met een mes in de buik hebben gestoken, tengevolge waarvan hij is overleden. Het bericht is door de ouders en kennissen van de gearresteerde met ontsteltenis en ongeloof ontvangen. Zij trekken de juistheid van de be schuldiging ernstig in twijfel. Dr. Verhoeve dir.-: gen- Volksontwikkeling Met ingang van 26 november is benoemd tot directur-generaal voor de Volksontwikkeling bij het ministe rie van Ondrwijs, Kunsten en Weten schappen, dr. J. Verhoeve, thans di recteur afdelingschef van de afdeling Wetgeving en Juridische Zaken van dit ministerie. Onder de directeur-generaal voor de Volksontwikkeling ressorteren de afdelingen vrije tijdsbesteding, jeugd- vorming, bijzonder jeugdwerk in in- ternaatsverband, volksontwikkeling, lichamelijke vorming en sport, als mede radio, televisie en pers. Dr. Verhoeve werd op 15 december 1919 geboren, te Maastricht. Hij is gehuwd en heeft drie kinderen. Hij is vrijzinnig en niet aangesloten bij enige politieke partij. Van de hand van dr. Verhoeve ver schenen verscheidene publikaties over transportrecht, staatsrecht, ambtenarenrecht en onder wij srecht. KANDIDATEN M.O.-EXAMENS EERDER OPROEP VOOR MONDELING. De begroting voor 1964 van de provincie Zuid-Holland, die thans door Gedeputeerde Staten aan Pro vinciale Staten is aangeboden, sluit voor wat de gewone dienst betreft aan inkomsten en uitgaven op f 43.385.309. Er is een post van „on voorziene uitgaven" van f 1.385.006; deze zal gebruikt worden om de loonsverhogingen van het provinciaal personeel op te vangen. De uitgaven zijn zonder post „on voorzien" geraamd op f 42.000.303. Dit betekend, vergeleken met de be groting van 1963 een toeneming van f 2.645.000. Deze verhoging wordt o. m. veroorzaakt door hogere salaris lasten, ruim 1 miljoen hoger, en door de hogere kosten ontstaan door het ingebruiknemen van het nieuwe Pro vinciehuis op het Dierentuin terrein in Den Haag. (Het Provinciehuis vergt alleen al 33.200 meer aan ex ploitatiekosten INKOMSTEN HOGER De inkomsten van de provincie Zuid-Holland zijn in 1964 geraamd op f 43.385.209, dat is, vergeleken bij 1963 een stijging van f 2.494.000. hogere inkomsten krijgt de provincie o.m. door een belangrijke ..stijging van de rijksuitkering voor secundai re wegen met f 1.318.000 wegens een hogere opbrengst van de motorrijtui genbelasting. De financiële positie van de pro vincie Zuid-Holland wordt langza merhand slechter. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland verwachten voor 1965 een tekort. Daarom stellen zij reeds nu voor die provinciale bijdragen in de kosten van de verpleging van geestes zieken geheel te laten vervallen. Over 1965 zal de thans geldende subsidie van 10 procent verlaagd moeten worden tot 5 procent en met ingang van 1 januari 1966 moet zij geheel vervallen. ANDERE VERDEELSLEUTEL Gedeputeerde Staten menen ook, zo deelde de gedeputeerde mr. H. van Riel op een persconferentie me de, dat er een andere verdeelsleutel zal moeten komen voor de verdeling van de gelden uit het provinciefonds. Voor een belangrijk deel wordt bij het vaststellen van die sleutel reke ning gehouden met de oppervlakte van de provincie. Hierdoor is Zuid- Holland in het nadeel bij andere pro vincies. Uit het ontwerpbegroting voor 1964 blijkt, dat Gedeputeerde Staten voortaan in het fonds voor subsidies te behoeve van de restauratie van molens een bedrag van f 70.000 per jaar willen storten, tegen f 40.000 tot dusverre. De jaarlijkse storting in het Fonds voor de restauratie van Monumenten wordt verhoogd van f 400.000 tot f 500.00.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9