S)e Cöldóe6oii^cmt Minister treedt op tegen prijsverhoging <352^ President Johnson roept Amerikanen op tot begrip en eerbiediging van elkander voortgaan op weg naar vrede Geen imitaties van Kennedy President wordt beter beschermd Venetië zakt Verf met voldoening DONDERDAG 28 NOVEMBER 1963 54e JAARGANG No. 16.090 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT S3 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN „Laten wij ons afkeren van hen, die venijn storten in het levensbloed van ons volk" (President Johnson) l'elef. 89 3 5 Eed. 80015, 85594 - Advert. 8 0886 - Klachten beiorglng3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 n.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0.73 p.w, 3.15 p. mnd., 9.45 p. kw. Franco p.p. 9.95. Adv. 18 et. p. mm., Telefoontjes 1.50 IJ O 11 11 1» 1 1 De kogel van een moordenaar heeft V.\ zullen alle verplichtingen nakomen en gemaakt, dat ik deze loodzware last 1 O van het presidentschap moet dragen. „Ik zou er graag alles voor hebben gegeven als ik vandaag niet hier had behoeven te staan". Zo begon gisteren de nieuwe presi dent van de Verenigde Staten, Lyndon B. Johnson, zijn bewogen en van energie getuigende toespraak tot het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat; een toespraak, die 27 minuten duurde en tientallen keren door applaus werd onderbroken." „De grootste leider van onze tijd is geveld door de gemeenste daad van onze tijd. Nu leeft John Fitgerald Kennedy voort in de on sterfelijke woorden en daden, die hij ons heeft nagelaten. Hij leeft voort in de harten van zijn landgenoten." Zo eerde Johnson zijn vermoorde voorganger. Maar hij benadrukte tevens, dat er vastbeslotenheid bestaat om de stoot voorwaarts, die Kennedy Amerika gaf, voort te zetten. „Deze natie zal haar verplichtingen van Zuid-Vietnam tot West- Berlijn nakomen", aldus president Lyndon Johnson. „Het Amerikaanse volk is door een zware schok getroffen. Op dit kritieke ogenblik is het onze plicht, de uwe en de mijne, als de regering der Verenigde Staten, elke onzekerheid te laten varen. Wij moeten tonen, dat wij in staat zijn tot vastberaden handelen en dat het wrede verlies van onze leider ons niet zal verzwakken, doch versterken. Wij moeten en zullen tonen, dat wij kunnen en willen handelen en dat dit nu zal gebeuren," aldus president Johnson. regering-Kennedy op binnenlands ge bied nl. een verlaging van de inkom- presidentschap moet dragen. Ik sta hier nu voor u om u te zeg gen, dat ik uw hulp nodig heb. Ik kan deze last niet alleen dragen. Ik heb de hulp nodig van alle Ameri kanen," aldus Johnson. VS militair de sterkste. De president herhaalde, dat zijn regering de VN op ondubbelzinnige wijze zal steunen, dat zij de Ameri kaanse verplichtingen tegenover de bondgenoten op vastbesloten en eer volle wijze zal nakomen en dat zij ervoor zal blijven zorgen dat geen mogendheid ter wereld militair ster ker zal worden dan de VS. Zij zal verder de buitenlandse han del uitbreiden en de kracht en de stabiliteit van de dollar verdedigen. De programma's voor de buitenlandse hulpverlening zullen in versterkte mate worden uitgevoerd. De sa menwerking met de daartoe geneigde landen in Azië en Afrika zal wor den voortgezet en het voor Midden- en Zuid-Amerika in het leven geroe pen „bondgenootschap voor de voor uitgang" zal de onverminderde steun der Amerikaanse regering genieten. De president besloot: „Het tijd stip is aangebroken waarop de Ame rikanen van elk ras, geloof of poli- tieke overtuiging elkander moeten stenbelasting met elf miljard dollar, begrijpen en eerbiedigen. Laat ons een einde maken aan het leren en prediken van haat, kwaad en ge weld. Laat ons ons afwenden van de fa natici van uiterst links en uiterst rechts en de rug toedraaien aan Met overleg en zuinigheid. Gelijke rechten voor iedere burger „Dit is het tijdstip van onze uit- De president zegde UaarMijMijk daging. YVij mogen niet aarzelen^en :n!i:icv.;]g aan de van conservatieve kfiken en lane^blij^n stilstaan bij zyde eedane beroepen om de over- recms cn „e r„g toedraaien aai dat duivelse oepnbiik Amerika moet heidsuitgaven te beperken, toe dat de apostels van bitterheid en dwepe- riin wee vervolgen SI d ?«,n „met het grootst moge- „j. Laten wij ons ook afkeren van taLk kunnen"ervunen die het lot lljke ovez e« en zuimgheid te werk de wetsovertreders en van hen, die ons nlleeieïd zou saan". Hij voegde hieraan toe: venijn storten in het levensbloed On binnenland? vehied verklaarde "Dit betekent echter niet. dat de re" van ons volk," aldus president Lyn- Op binnenlands gebied, verklaarde j t v00rzien in bestaandr don Johnson Johnson: „Wij kunnen geen grotere gehoeften of haar verplichtingen ni J don Jolmson' eer bewijzen aan de nagedachtenis. zaJ nakomen zij zaiPdit wèf doen- 0 tie van president Kennedy dan door Johnson maakJte duldelijki dat de het zo spoedig mogelijk goedkeuren door de regerjng_Kennedy op bjn_ Johnsons opmerking, dat er een ein- van de wet voor de burgeirechten neniancjs. en buitenlands gebied op- de moet komen aan haat, kwaad en waarvoor hij zich zozeer heeft mge- g^g^e programma's zouden wor- geweld, werd door de leden van het spannen. gen uitgevoerd. Congres met een daverend en lang durig applaus ontvangen. Aan liet „Ik heb er in 1957 en in 1960 op „Wij zullen onvermoeid naar vre- einde van zijn toespraak kreeg John- aangedrongen een wet op de bur- de blijven streven en wij zullen al een staande ovatie, gerrechten aan te nemen, opdat elk onze vindingrijkheid inspannen om Toen Johnson aandrong op spoe- spoor van onderscheid en onderdruk- terreinen te vinden, waarop wij, zelfs (jige aanvaarding van het wetsont- king op basis van ras of kleur uit met hen, die met ons van mening werp inzake de burgerrechten klonk deze natie zal worden verwijderd, verschillen, tot overeenstemming hier en daar een luid applaus. Vele Er is geen groter bron van kracht kunnen komen. En daarbij zullen wij afgevaardigden uit de Zuidelijke sta voor Amerika denkbaar, zowel op edelmoedig en getrouw zijn tegen- ten namen daar echter niet aan deel. binnenlands- als op buitenlands ge- over hen, die schou 4er aan schou- bied," aldus president Johnson. der met ons voor de gemeenschappe- Johnson riep op tot een zo spoe- lijke zaak strijden," aldus president /]p Kolflrp»* dig mogelijke aanvaarding van een Johnson in zijn verklaring tot het VUU1 IIC I/cUVJACI ander belangrijk wetsontwerp van de Congres. De bezwaren van de stichting van de Arbeid, om voor het bakkersbe- De Amerikaanse revueko miek Vaughan Meader zal geen imitaties van president Kenne dy meer maken. Er waren reeds miljoenen platen met zijn grol len over Kennedy en diens ge zin verkocht. De grammofoon- platenfirma heeft de produktie ervan stopgezet. De Amerikaanse filmmaat schappij 20th Century Fox heeft kopieën van een film waarin iemand een imitatie van Kennedy geeft teruggenomen om dit gedeelte eruit te knip pen. J - De Amerikaanse veiligheidsdienst heeft een aantal maatregelen geno men om de president beter te kun nen beschermen als deze bezoeken aflegt. In de tweede volgauto van de pre sidentiële stoet zal in het vervolg een arts zitten. In de eerste auto ach ter de president zullen slechts le den van de veiligheidsdienst mogen plaatsnemen. Aan het konvooi 2al in het vervolg een escorte van zes mo toragenten voorafgaan. Venetië is de laatste 50 jaar vijf tien centimeter in de lagunen ge zakt en binnen 50 jaar zal het wa ter aan de voet van de gebouwen kabbelen, zo heeft een deskundige gisteren gezegd. Prof. Silvio Pilli van het instituut voor zee-onderzoek in Triëst zei, dat de grond waarop Venetië is gebouwd de laatste 50 jaar 10 centimeter is Pnlm tet ïeenlveiu hdadJdoInnst^- Dit b de Belgische prinses LUiane, de echtgenote van Koning Leopold, die vandaag haar 47ste verjaardag viert. Polen gen. KLEURENBLIND liggen. „Nu is het tijdstip aangebro- drijf een loonsverhoging van negen ken om het volgend hoofdstuk te procent met ingang van 1 november m T schrijven en dat in de wetboeken te goed te keuren, schijnen in het ge- DRESIDENT LYNDON JOHNSON doen". Johnsons vraagt niet alleen organiseerd overleg bakkersbedrijf heeft zijn grote voorganger her- om hernieuwde toewijding en her- te worden ondervangen, dacht in woorden, die van bewogen- nieuwde kracht na Kennedy's dood, Er wordt thans gewerkt aan een heid getuigen. Niet minder bewogen maar ook om handelend tezamen te oplossing van de problemen, door was zijn oproep tot eendracht van komen in verdraagzaamheid en we- twee keer vijf procent loonsverho- zijn landgenoten, die nu lang ge- derzij ds begrip. ging te berekenen, de eerste met te- noeg gepraathebben over gelijke De twijfel is bij de Amerikanen rugwerkende kracht tot 1 november, rechten voor iedereen. Terecht be- en m de wereld weggenomen: John- de tweede met ingang van 1 januari seft de nieuwe president, dat het weg- son Zal vechten voor de neger. Nu 1964. nemen van elk spoor van onder- aj heeft hij moed getoond. Zijn te- De nieuwe CAO voor het bakkers- scheid en onderdrukking op basis genstanders zullen ook hem niet bedrijf houdt, naast de verhoging van van ras of kleur in Amerika de ontzien. Er zijn nog steeds lieden, lonen en toeslagen, in, dat de vakan- grootste bron van kracht der natie, die voor niets terugdeinzen. John- tie wordt uitgebreid tot drie weken, zowel op binnenlands als op buiten- son> de man uit het Zuiden, waar dat de vijfde gemeenteklasse wordt lands gebied, is. men de kleurlingen uit de samen- afgeschaft, en dat de lonen voor Niet zozeer de belofte, dat Amerika ieving wil bannen, heeft duidelijk vrouwelijk (winkel-) personeel be- al zijn verplichtingen naar buiten kleur bekend. Of liever: hij kent langrijk wordt opgetrokken, volledig zal nakomen heeft de mees- geen kleur. En de noodzaak tot han- Over een gegarandeerd minimum- te indruk op de wereld gemaakt, delen om zijn landgenoten even- inkomen van 100 per week voor ofschoon Johnsons woorden wat dit eens kleurenblind te maken wordt volwassen werknemers wordt nog on- betreft geruststellend' zijn en beves- door hem kracht bijgezet. derhandeld. tigen, dat de lijn van Kennedy's po- zijif^heHiaaldehjk wijz^iTojf'df'bui- H.M. Koningin Frederika van Griekenland, gefotografeerd, terwijl zij gerlijke reohten voor alle Amerika- een krans plaatst bij het graf van president Kennedy op Arlington, daags nen dat aantoont, waar het zwaar- na de teraardebestelling. Zij was de eerste van de hoogste belangstellenden tepunt van de regeringspolitiek gaat die geheel privé een tweede bezoek aan de begraafplaats bracht om eer te bewijzen aan de omgekomen president. Minister Andriessen heeft gister middag in de Eerste Kamer prijs maatregelen aangekondigd. Voor een belangrijk artikel, zo zei hij, zal waarschijnlijk vrijdag aanstaande al een maatregel worden getroffen, ter wijl voor andere artikelen dit de volgende week het geval zal zijn. De bewindsman zei niet, welke artikelen hij voor ogen had. De senatoren kregen te horen hoe het ministerie van economische za ken dagelijks aan het prijzenfront bezig is. Tweehonderd controleurs van de prijzencontroledienst zijn door de be windsman op pad gestuurd. Deze groep heeft nog versterking gekre gen van een aantal controleurs, die het ministerie van landbouw bereid willig heeft afgestaan. „Zelf bel ik regelmatig de bedrij ven in het land op, wanneer ik van nieuwe prijsverhogingen hoor, aldus de minister. Hij zei, dat elke mel ding van prijsverhoging naarstig wordt onderzocht. Minister Andriessen zette in de Kamer uiteen, dat hij bij een verder gaande stijging der prijzen beslist niet zal schromen om maatregelen te nemen. De minister kreeg toestemming van de Kamervoorzitter, mede op verzoek van premier Mar ij nen om bij de algemene beschouwing nader in te gaan op het prijsbeleid. De minister wilde de consumenten op het hart binden om prijsbewust te zijn. Liever zag hij, dat de consument op eigen houtje optreedt tegen de winkelier, die dure artikelen gaat leveren. Laat hem maar gerust zit ten en ga naar een leverancier waar van u weet dat deze goedkoper wil leveren!" Prijzenstop Prijsmaatregelen kunnen niet ogenblikkelijk worden afgekondigd, aldus de minister. Een prijzenstop kan alleen maar gelden voor een ar tikel en niet voor één soort van ar tikelen en bovendien moet de in de prijzenwet gevolgde procedure wor den gevolgd. De bewindsman merkte op, dat hij echter niets kan doen aan prijsver hogingen, die het gevolg zijn van kostenverhogende factoren, welke buiten het bedrijf liggen en voorts niet aan prijsverhogingen, die een bedrijf wel verplicht is in te voeren, daar het anders verliezen lijdt. Merkwaardig De minister riep tenslotte op om zelfbeheersing aan de dag te leggen. Het is bepaald niet zo, dat alles on genuanceerd in beweging is. De ant woorden van de minister waren het gevolg van vragen van de socialist H Vos, die onder meer een geval signaleerde van een firma, die voor koffielevering van een fabriek werd buitengesloten, omdat zij weigerde koffie te verkopen aan de consument tegen een verhoogde prijs. ZOEKT U EEN GOUDEN RING voor een dame of heer? Juwelier v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het Ook in brillant ringen. Ruime keuze in alle prijzen. Adviseur van president Kennedy neemt ontslag Arthue Schlesiniger, een van pre sident Kennedy's topadviseurs, heeft president Johnson zijn ontslag aange boden, zo heeft het Witte Huis gis teren bekendgemaakt. Een woordvoerder van het Witte Huis voegde hier echter aan toe, diat nog niet bepaald was wanneer dit ontslag zou ingaan en dat Schlesin- ger daarom tot nader order in functie zou blijven. Van welingelichte zijde is ver- Een produkt van de Sikkens Groep (Advertentie) klaard, dat Schlesinger zijn ontslag heeft aangeboden om Johnson de vrije hand te late.i bij het aanstellen van zijn eigen persoonlijke raadge vers. Jacqueline Kennedy naar huis van Harritnan Mevrouw Jacqueline Kennedy heeft een aanbod aanvaard van de Ameri kaanse onderminister van buiten landse zaken, Averell Harriman, voor onbepaalde tijd gebruik te maken van zijn woning in Washington. De perschef van het Witte Huis, Salin ger, zei dat mevrouw Kennedy eind komende week naar dit gebouw, dat in het oudste deel van Washington staat, zal verhuizen. In dezelfde buurt heeft zij enige jaren met haar man gewoond, toen deze nog senator was. Jacqueline Kennedy heeft gister avond, evenals vorige avonden, weer een bezoek gebracht aan het graf van president Kennedy op het kerkhof in Arlington. Haar zwager Robert Ken nedy, de minister van Justitie, ver gezelde haar. Zuidelijke wind De Bilt, donderdag 10 uur. Het KMNI deelt mede: In een vrijwel windstil gebied heeft zich vannacht op uitgebreide schaal mist gevormd. Dit mistgebied strekt zich uit tot in Zuid-Frankrijk en Oost-Engeland. Boven de Ierse zee is een oceaanfront aangekomen vergezeld van een regenzone. Voor het front uit is de wind matig tot vrij krachtig tussen zuid en zuidwest en deze zal in Engeland de mist ver drijven. Het front verplaatst zich met enige vertraging naar het oosten en het ziet er naar -rt, dat het ons land niet voor morg avond bereikt. Voor het komende etVnaal verwachten we over het algemeen veel bewolking met aanvankelijk ook nog mistgebie- den. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. Tot morgen avond worden de regenkansen nog klein geacht. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's ZON- EN MAANSTANDEN 29 Nov.: zon op 8.21, onder 16.34; maan op 16.06, onder 5.45. H oogwaterstanden 29 Nov.: v.m. 1.17; n.m. 13.36. KORRELTJE De mens is een leerling, de smart zijn meester. (De Musset)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1