parel per dag! Jonge Spaanse schilder bij het L.A.K. de jam voor mannen Dodelijk ongeval in de mist bij Hazerswoude DONDERDAG 28 NOVEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 17 Plaatsnaamkunde en archeologie gaan hand in hand In de serene omgeving van „De Grote Pers" van de Lakenhal waren gisteravond de leden van de vereniging Oud-Leiden bijeen om te luis teren naar een verhandeling over „Raakpunten tussen plaatsnamen en archeologie". Al heeft men in deze zaal geen kunstvoorwerpen uit de oudste tijden bijeengebracht, toch vergemakkelijkte de sfeer van „De Grote Pers" het de toeschouwers het uitstapje naar de tijd van het ont staan van plaatsnamen te maken. De spreker van deze avond, dr. D. P. Blok, wetenschappelijk ambte naar bij het Naamkunde-bureau van de Koninklijke Nederlandse Akade- mie van Wetenschappen te Amsterdam, wees' op de opvallende gelijkenis die men kan constateren tussen een oude plaatsnaam en een archeolo gische vondst. Immers, beide zijn relicten, d.w.z. geïsoleerde overblijfselen uit een vroegere tijd, getuigend van de toestand, zoals die toen was, en ten tweede komen ze vaak tot ons in een geschonden en onvolledige vorm. Drie exposities in Leiden HULP VAN BODEMONDERZOEK Bovendien kunnen wij de steun van de ar oh eologisdh e onderzoekin gen node missen bij de datering van het ontstaan van een plaatsnaam, 'n Oudheidkundige ontdekking kan ons iets vertellen van de plaats van de ontdekking, van de gebruiken en de taal van een volk, van de relatie met een of andere plaatsnaam. Spreker haalde hier een voorbeeld aan van Een hoekje van de nieuwe kunst- de grote waarde van de archeologie zaal Papengracht 6a met een aantal voor de plaatsnaamkunde. De naam werken van Henny Bal. HENNY BAL IN KUNSTZAAL PAPENGRACHT Onder patronaat van het L.A.K. ex poseert tot 18 december in het Aca demiegebouw aan het Rapenburg nr. 73 de jonge Spaanse in Parijs wonen de schilder Jose Gorris (26) schilde rijen en gouaches. Als kunstenaar opgeleid aan de academie van zijn geboortestad Valencia, trok hij in 1959 naar Parijs, waar hij een jaar onder richt volgde aan de Ecole des Beaux Arts. Sindsdien is hij als vrij kunste naar werkzaam. Gorris is een schilder van de vrije expressie. In „Vormloze' vormgeving maakt hij zijn gouaches, fel contras terend in zwart en wit, licht en don ker, zijn schilderijen in de kleuren van zand en grijs, de kleur van het barre en sombere, dorre Spaanse landschap. Hoewel uitgesproken non-figura tief kan zijn werk toch niet zonder meer abstract worden genoemd. Gor ris hanteert een- bepaalde structuur T waarvan de expressie zich als het ware buiten het kader uitstrekt, ware het niet dat hij soms door ingekraste, min of meer geometrische lijnfiguren deze expressie inperkt binnen een zeer bepaald plan van licht en don ker. Tot een bepaalde Spaanse school kan hij niet gerekend worden. Al heeft hij dan wel contacten gehad met b.v. Millarse en Saura, enige in vloed van deze schilders is in Gorris' werk niet aanwijsbaar. Toch moeten wij dit werk in „Spaans" licht be schouwen, hoewel we ons kunnen voorstellen dat noorderlingen, met hun picturale hang naar kleurrijk licht, dikwijls moeilijk de geest van dit werk zullen aanvoelen zonder de poëtische ontboezeming te kennen, die aan de Leidse universiteit werk zame Ierse socioloog Patrick MacNabb aan de catalogus meegaf, vrij ver- ZOETERWOUDE (H.R.) STARS AND STRIPES IN MEERBURG. In de Meerburgkerk werd dinsdag een rouwdienst gehouden voor de zielerust van president Kennedy, waarbij het portret van de president, omgeven door de vlag van de Ver enigde Staten, bij het altaar was geplaatst. Een ere-geleide van solda ten-parochianen heeft daarbij de wacht betrokken. taald: „Wanneer het ganse huis is in gesloten door de storm en elk ver trouwd gezicht vreemd lijkt" „en men vangt een glimp daarvan in de gebroken spiegel aan de muur, dan wordt die vreemde wereld weer ver trouwd". Zo is het met Gorris' werk, men ervaart de vormloze, vreemde expres sie als omlijnd door de barsten in een spiegel „waarin een vreemde wereld vertrouwd wordt en de mythe wer kelijkheid". Mej. M. Fuhri Snethlage heeft bij haar reeds lang bestaande winkel van kunstnijverheid aan de Papen gracht nr. 6a een klein expositie zaaltje ingericht, waarin werken van kunstenaars zullen worden tentoon gesteld in het kader van „Meubel kunst", de kunst van het wonen. In deze dezer dagen geopende ruim te heeft de Noordwijkse kunstenaar Henny Bal als eerste een kleine tentoonstelling ingericht van schil der- en beeldhouwwerk, lascon- structies en sieraden. Bal is voor Leiden geen onbeken de meer. Reedseerder had hij met leerlingen een tentoonstelling in De Lakenhal en binnenkort zal van hem een groot mozaiek wórden geplaatst aan de nieuwe St. Franciscusschool, van welk enorm groot plastiek wij enige tijd geleden een foto plaatsten. Nu toont hij schilderwerk van de laatste tijd in over het algemeen klein formaat, probleemloze werk jes, die passen in het kader van de opzet van deze kunstzaal. Daarnaast exposeert hij kleine lasconstructies, waarvan wij met genoegen „Feesten de stad" weer terugzagen, die hij eerder reeds in De Lakenhal expo seerde. Een aantal moderne, wat ex otisch aandoende vrouwelijke sie raden in zeer ongebonden vormge ving maakte hij „voor dè afwisse ling", naar hij zelf zegt. Het model van een z.g. „Buutpaal', geplant op de speelplaats van een school in de Amsterdamse tuinstad Osdorp, is een goed voorbeeld van Bals beeldhouwwerk. De tentoonstelling duurt tot 4 januari en is op werkdagen geopend van 9 tot 12.30 en van 2 tot 6 uur, maandags van 2 tot 6 uür. DICK BREDDELS IN „HORUS" De geboren Leyenaar Diok Bred- dels exposeert een aantal schilde ren en polyester plastieken in de so ciëteit „Horus" aan het Rapenburg 127. Behalve met schilderen houdt Dick Breddels zich bezig met bin nenhuisarchitectuur en is hij kleur- NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER Pezeke van een klein plaatsje in de Betuwe wijst na taalkundig on derzoek uit, dat de naam ontleend is aan de aanwezigheid van water. Nu is er op die bewuste plek in de Betuwe geen water te vinden, doch bodemkundiigen constateerden de juistheid van deze stelling. Zij von den daar, diep in de bodem, de bed ding van een beekje. Ook de samenhang met andere vondsten is van groot belang voor de datering. Willen we b.v. het ontstaan van de naam Sassenheim bepalen, dan zijn alle namen, die op -heem en -heim eindigen, belangrijk als ver- g elij king sma ter i aal. OMGEVING Hoe men er toe komt bepaalde na men als prehistorisch te beschouwen en andere niet? Spreker betoogde in dit verband, dat men aan de vorm van de naam, of die nu is samenge steld of afgeleid, veel kan leren. Aan de ene kant is het moeilijk vast te stellen, of namen op -huizen en -dorp oud zijn. Dat kan natuurlijk wel, maar aangezien deze ook nu nog kunnen ontstaan, omdat deze woor den nog tot de hedendaagse taalschat behoren, is het onmogelijk te zeggen welke van déze namen wel en welke niet uit de prehistorie stammen. An derzijds geven suffixen, die 9lechts in een bepaalde tijd voorkomen, wél uitsluitsel over de datering. Sprekende over de directe omge ving van Leiden, zei dr. Blok, dat de namen van de plaatsen, die eindigen op -heem, -ingen, -loo en -burg vlak na de Volksverhuizing ontstaan zijn. Getuige de voor deze streek typische achtervoegsels kunnen wij vaststel len, dat de nieuwe bewoning van de Rijnmond Fries moet zijn geweest. Tot slot vain zijn interessante uit eenzetting gaf spreker nog enkele voorbeelden van oude plaatsnamen in de Rijnstreek: Voorburg, Rooden- burg, Valkenburg, Sassenheim, Tey lingen en Brittenburg. Ten aanzien van Teylingen legde hij uit, dat deze naam heel goed te begrijpen is. Teylingen ligt namelijk op het uiteinde van een wigvormig stuk geestgrond, dat zich als 't ware indringt tussen de klei en de venige grond eromheen. Bedenkende, dat het woord Teyl- afkomstig is van de oude vorm Haglingi, die <^ok in het Engels bewaard is gebleven als „taiil", en staart betekent, moet de juistheid van deze naam voor een ieder duidelijk zijn. BRITTENBURG Naast vele andere interessante voorbeelden van plaatsnamen o.a. noemde hij Brittenburg, waarvan hij sterk betwijfelde, of deze naam wel met iets Brittannisoh uitstaande heeft, omdat het woord „bret", dat in het Nederlands brok, stuk of vuur kan betekenen, even goed de basis kan zijn geweest voor het woord Britten, wees dr. Blok nog op de typisch Friese vorm Zwiet, de naam van een riviertje in onze omgeving. Deze vorm, die niet anders betekent dan „zoet" is waarschijnlijk door de schippers aan dit watertje gegeven, omdat dit zich bij uitstek leende voor het inslaan van zoet water, wan neer men het zeegat uitvoer of te rugkeerde van de visvangst op d« Noordzee. (Advertentie) expert. Hij studeerde aan de vrije academie van Antwerpen en in Den Haag, werkte een tijd in de Camar- gue (Frankrijk) en woont in Huizen. Deze expositie is zijn eerste in Lei den; voordien heeft hij werk ten toongesteld bij Hamdorf- in Laren, in Den Haag, Lyon en Rotterdam. De tentoonstelling in „Horus" omvat werk van de laatste vier jaren. Hij gebruikt sterke en bijna uit sluitend primaire kleuren in. sterk vereenvoudigde figuren. In het be gin figuratief met grote, strak ge lijnde vlakken, is hij van lieverlede overgegaan naar het non-figuratis- me, waarbij hij ook gebruik maakt van polyester, waardoor zijn ta bleaux soms een sterk plastische werking krijgen. Soms voegt hij ge kleurde glasscherven als glanzende partijen in de overwegend doffe verf. Die werken worden daardoor echter wat halfslachtig en het liefste is hij ons dan ook in het zuiver schilder kunstige. We wijzen op „Kerkgang" (5) en vooral op „Huizer vrouwen" (6). In „Haven te Honfleur" (7) be gint hij te streven naar kleurover- wicht boven de vorm, sterker wor dend in „Herfst" (11). Een prachtige prent is de gouache „Het gezin" (13), door de sterk vereenvoudigde vorm van een strakke en sterke conceptie. Zijn polyesterplastieken konden ons niet bekoren. Het zijn weliswaar speels-open vormen maar grof en ba naal van kleur. Polyester moge als kunstvezel bepaalde waarde hebben, als materiaal voor als kunst aange diend werk is het voor ons voorals nog verschrikkelijk. Tot 12 december kan men het werk gaan zien van 14 tot 18 en van 20 tot 22 uur, zaterdags en zondags van 13 tot 16 uur. Wpr. De 39-jarige van Thoren uit Hendrik Ido Ambacht is gistermor gen op de Gemene Weg in de ge meente Hazerswoude bij een frontale botsing met zijn Mercedes tegen een tegemoet komende vrachtwagen, ge laden met melkbussen van de fir ma Verkerk uit Nieuwveen, om het leven gekomen. De heer Van Thoren reed om streeks kwart voor negen met zijn wagen in snelle vaart in de richting van de Rijndijk. Ter hoogte van de wipmolen beging hij de onvoorzich tigheid ondanks de dichte mist een voor hem rijdende personenauto in te halen. Toen hij zich naast de ge noemde personenauto bevond zag hij plotseling de lichten van een tegen ligger, die later de melkwagen uit Nieuwveen bleek te zijn. Door krachtig te remmen probeer de Van Thoren nog weer terug te vallen achter de door hem reeds ge deeltelijk ingehaalde wagen. Zijn wa gen raakte daarbij in een slip, botste eerst tegen de wagen naast hem om vervolgens dwars over de weg met een enorme klap tegen de vrachtwa gen op te botsen. De gevolgen van deze laatste bot sing waren verschrikkelijk. De bum per van de vrachtwagen was hal verwege in de zware Mercedes ge drongen waardoor de bestuurder, die alleen in de wagen zat levensgevaar lijk werd verwond. Nadat men de vrachtwagen achteruit had gezet, slaagde men er niet in de man uit de wrakstukken te bevrijden en hij overleed enkele minuten na de bot sing aan zijn verwondingen- De bestuurder van de vrachtwagen, noch van de andere personenauto werden gewond, hun wagens werden wel beschadigd. Van de Mercedes bleef niet veel meer over, dan een hoop verwrongen ijzer en staal. Amelita Galli- Curci overleden In de ouderdom van 81 jaar is dinsdag in haar woning in La Jolla overleden de opera-sopraan mevr. Amelita Galli-Curci. De gezondheidstoestand van deze coloratuurzangeres die de laatste 25 jaar niet meer is opgetreden, werd de laatste tijd voortdurend slechter. Galli-Curci, die in Milaan werd geboren, legde zich aanvankelijk toe op het pianospel aan het conservato rium aldaar. Later ging zij zingen en oefende zelf haar stem. In 1909 trad zij voor het eerst als zangeres in Rome op. Vervolgens maakte zij tournees door Italië, Spanje en Zuid- Amerika met Enrico Caruso en Titta Rufo. Grote successen oogstte zij in de jaren 1916 en 1920 in de Ver enigde Staten. Mevrouw Gali-Curci onderging in 1935 een keel-operatie. Het jaar daar op zong zij Mimi in „La Bohème". Volgens de kritiek was haar stem niet meer wat het geweest was en zij leg de zich daarbij neer en trad niet meer op. VOORSCHOTEN Coöp. Boerenleenbank haalde de 5 miljoen In een feestelijke bijeenkomst in de bestuurskamer van de Boerenleen bank maakte de directeur van de Boerenleenbank, de heer A. Q. Does- wijk, bekend, dat eind vorige week het bedrag van f 5.OOO.OO'O,- aan spaargeld was bereikt. De heer en mevr. v. d. Kooij, Ferdinand Bo 1)1 a an, viel de uitgeloofde premie ten deel. De directeur deelde mede, dat bij de opening van het nieuwe bankgebouw eind januari 1962 ongeveer f 3.500.000 aan de boerenleenbank was toever trouwd. Binnen de 2 jaar is dan de vijf miljoen bereikt en dat is reden tot grote vreugde. Hieruit blijkt, al dus de directeur, dat men graag bij de bank spaart en dat men vertrou wen heeft in het gehele boerenleen bankwezen en de soliditeit van de instelling. De grote geldaanwas is ook te danken aan de groei van de gemeente en aan de service van de bank. De directeur dankte de kas sier en zijn assistenten. Hierna gaf de kassier een over zicht van de groei van de bank: 31- 12-'58 f2.646.000, eind '59 f3.186.000, eind 1960 f 3.214.000, eind 1961 f3.538.000, eind 1962 f4.160.000, en thans f 5.000.000. Toename vanaf '58 tot heden in procenten 90%. 't Aan tal spaarrekeningen kwam in deze periode van 1800 op 3500, waarbij op valt, dat de grotere jaarlijkse toena me reeds begon in 1961, toen 't nieu we gebouw in aanbouw was. Op 1 januari 1961 was het aantal spaar ders nog 2268 tot op heden met 54 pet. toegenomen. Doch niet alleen de spaarbank boekte goede vooruitgang. Het bedrag van uitstaande hypothe- Met alle vitaminen onmisbaar voor uw 1 gezondheid! Bij prikkelbaarheid, over- f vermoeidheid én neerslachtigheid. LAMBO-SAN I per Bacon van 100 multivitamins parels f 3.50 Bij apotheker, i en drogist 100 PAREIS i (Advertentie) ken kwam vsin 1958 tot heden van f896.000 op f 2.330.000. Het gemid delde bedrag van de credieten in lo pende rekening verdubbelde, 'n For se uitbreiding heeft plaats gehad in •het bank-giroverkeer. Het aantal boekingen verdubbelde tot circa f 40.000. Om de toename behoorlijk te kuimen opvangen is besloten de administratie te mechaniseren. De daarvoor in aanmerking komende boekhoudmachine zal ongeveer me dio 1964 in gebruik genomen wor den.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 17