S)e Ccid6e0oii^cmt John Fitzgerald Kennedy rust nu temidden van Amerika's helden HONDERDDUIZENDEN IN DIEPE ROUW LANGS DE ROUTE Een brandend saluut werd ontstoken Als een zegening Belediging van Kennedy lokte moord uit Met opgeheven hoofd liep Jacqueline voor groten der aarde uit Strenge bewaking lens H. Mis tijde STAKINGEN IN FRANKRIJK DINSDAG 26 NOVEMBER 1963 54e JAARGANG No. 16.088 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 30015, 85594. Advert. 3 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0.73 p.w., 3.15 p. mnd-, 9.45 p. kw Franco p.p. f 9.95. Adv. 18 et. p. mm., Telefoontjes 1.50 r Onder een helder blauwe hemel is president John Fitzgerald Kennedy gisteren ten grave gedragen, onder de ogen van de hoogste vertegenwoordigers van 60 landen. Amerika's 35ste president, geveld door moordenaarshand, werd te ruste gelegd op het natio nale kerkhof in Arlington, gelegen op een zacht glooiende heuvel aan de oever van de rivier de Potomac. Naast zijn graf brandt een eeuwige vlam, ontstoken door zijn zwaar ge troffen echtgenote Jacqueline, even voordat de kist uit het oog verdween. John Kennedy rust temidden van Amerika's helden. De zwaar gesluierde weduwe was de centrale figuur in de trage stoet van de kathedraal naar het kerkhof. Naast het graf stond een peloton Ierse soldaten opgesteld, als symbool voor de nauwe banden met het land van Kennedy's voorouders. Onder het spelen van het Amerikaanse volkslied en het klaaglied „De mist in de bergen" gierden 50 straaljagers in 17 V-formaties over de begraafplaats. Bij de laatste vlucht over het kerkhof ontbrak het voorste vliegtuig, als symbool voor het verlies van de leider. De Ierse eregarde exerceerde met het geweer, 21 kanonschoten werden gelost en een squa dron fuseliers loste drie salvo's. Bij het neerlaten van de kist begon de terugkeer naar het Witte Huis, waar een sterke en dappere mevrouw Kennedy de condoleances in ontvangst nam. Miljoenen Amerikanen za gen het gebeuren op de televisie, langs de route stonden meer dan een miljoen toeschouwers. Velen huilden openlijk toen zij mevrouw Kennedy op de trappen van de kathedraal zagen staan met haar twee kinderen. De weg naar de kathedraal werd tamelijk snel afgelegd. In de stilte die alom heerste hoorde men alleen om de tien seconden de slag van een klok van de ka thedraal en het geluid van voort stappende mensen. Om 11.57 uur plaatselijke tijd hield de affuit voor de kathedraal stil. Op de trappen van de kathedraal boog kardinaal Cushing zich voorover en legde zijn handen op de schouders van Jacqueline en de twee kinderen, als wilde hij ze zegenen. Mevrouw Kenne dy, de kinderen en haar zwagers, die in de kerk werden voorafge gaan door drie priesters, van wie één met een kruis en de andere twee met kandelaars, namen vooraan plaats. Caroline wiegde langzaam heen en weer. Toen allen waren gezeten hief kardinaal Cushing het eerste gebed aan voor de eeuwige rust van de overledene en een herinnering, dat al wat vlees en bloed is „voor Gods troon moet verschijnen". Een solist zong het „Ave Maria", terwijl de kar dinaal het epistel en evangelie bad. Dit gebed werd ook gezongen op de huwelijksplechtigheid van de Ken nedy's. Mevr. Kennedy had hiervoor de uitvaartdienst om verzocht. Kar dinaal Cushing las een gedeelte voor uit het evangelie van Johannes, waar in Christus zegt, dat Hij de verrijze nis en het leven is en dat zij die in hem geloven, de dood niet zullen zien in eeuwigheid. De H. Mis was door de kardinaal zo kort mogelijk gehouden om de familieleden niet onnodig lang te be proeven. „Wij bidden, dat John Ken nedy alle straffen bespaard zullen worden en in de Hemel zal worden opgenomen", aldus kardinaal Cush ing. Tijdens de Requiemmis commu niceerden mevr. Kennedy en haar zwager Robert, de minister van Jus titie. De hulpbisschop van Washing ton, mgr. Philip Hannan, hield een korte lofrede over de idealen en as piraties van de overleden president en las gedeelten voor uit Kennedy's inaugurele rede. Daarna besprenkel de de kardi naai de kist met wijwa ter, bewierookte deze en bad hij het „Onze Vader". Na de uitvaartdienst bleven de vorstelijke en andere hoge gasten 'n ogenblik zwijgend bij de uitgang van de katheddaal staan, terwijl de fami lie Kennedy in de auto's stapte voor de rit naar de nationale begraafplaats van Arlington. Daarna stapten ook zij in en vertrok de lange stoet, be staande uit een 70-tal limousines, ter wijl de klokken van de kathedraal luidden en een zwijgende menigte toekeek. De H. Mis eindigde met het zin gen door het koor van „Mogen de engelen u het Paradijs binnenvoe ren". Toen kardinaal Cushing naar de uitgang liep hield hij een ogenblik stil bij mevr. Kennedy en de overige leden van de familie. Hij boog zich over naar Caroline en scheen haar een kus te geven. De affuit waarop de kist met het stoffelijk overschot rustte kwam om 14.33 uur plaatselijke tijd bü de be- tfrajafplaats van Arlington aan. Het laatste gedeelte van de tocht had de affuit en de voLgwagens over de „Me morial bridge" over de rivier de Po tomac gevoerd. Het Lincoln-monu ment vormde een waardige achter grond voor de langzaam voortgaande rouwstoet. IEREN AAN HET GRAF Toen de affuit en de volgwagens on der een schier wolkeloze hemel de begraafplaats opreden stelde zich bij het graf een peloton van 27 Ierse mi litairen op. Deze militairen, die pas zondagavond in Washington arriveer den, symboliseerden de nauwe ban den tussen de overleden president en het land van zijn voorouders. Zij wa ren op speciaal verzoek van mevr. Kennedy naar de V.S. gekomen. Een erewacht, bestaande uit vertegen woordigers van alle onderdelen van de Amerikaanse strijdkrachten, pre senteerde het geweer, waarna 'n mu ziekkorps „The star spangled ban ner", het Amerikaanse volkslied in zette. van de Ameri kaanse luchtmacht brachten vervol gens het langzame treurlied. „The mist over the mountain" ten geho re, terwijl de slippendragers acht militairen de kist van de affuit til den en haar naar het graf droegen. Het geluid van de doedelzakken stierf langzaam weg toen men het graf naderde. Toen de kist boven het graf werd gehangen, hielden de slippendragers de Amerikaanse vlag erboven. Me vrouw Kennedy stond naast de mi nister van Justitie, Robert Kennedy, die sinds de dood van haar echtge noot steeds aan haar zijde heeft ver toefd. Kardinaal Cushing zegende 't graf en ging de anderen voor in het „Onze Vader". Even voordat de kist in het graf werd neergelaten klonken 21 saluutschoten. EEN EEUWIGE VLAM Om 15.34 uur plaatselijke tijd (21.34 uur Ned. tijd) liet men de kist in het graf- zinken. De kardinaal gaf een laatste zegen, zette opnieuw het „On ze Vader" in en bad het „Wees Ge groet". Een peloton geweerschutters vuurde drie salvo's af, waarna een trompetter de droeve tonen van de „Taps" die in de V.S. vataik wordt geblazen in plaats van „The last post" blies. Een muziekkorps speelde de marine-hymne „Eternal father, strong to save", terwijl de Amerikaanse vlag, die al die tijd bo ven de kist was gehouden, werd ge vouwen. De nationale Vlag werd overhandigd aan mevr. Kennedy, die een eeuwige vlam aan het graf ont stak. Een tandtechnicus heeft in Sioux City zijn stiefvader, een bejaarde man van Russische afkomst, met een schaar dood gestoken omdat hij op Kenne dy was gaan schelden tijdens een televisieuitzending van de overbrenging van Kennedys lijk van het Witte Huis naar 't Kapitool. De diader, de 47-jarige Washa Michael Bohan, keek met zijn moeder en zijn stiefvader, de 68-jarige Stefan Sikerachi, naar de televisie-uitzending. Sikera chi begon te vloeken en Ken nedy te verwensen. Bohan be val zijn stiefvader zijn mond te houden. De oude man bleef verwensingen uiten. Bohan greep hem bij de keel. De twee mannen begonnen te vechten en in de hitte van het gevecht bracht Bohan zijn stiefvader steekwonden met een schaar toe. De dader heeft volledige bekentenis NACHTELIJK BEZOEK AAN HET GRAF Mevr. Kennedy heeft maandag te middernacht nog een bezoek ge bracht aan het graf van haar echtge noot, waar zij bloemen neerlegde. Zij was in gezelschap van minister van Justitie Robert Kennedy en 2 leden van de geheime politie. Men verbleef een kwartier bij het graf. ZIE OOK PAG. 3 st buitenlandse hoogwaardigh eidsbekleders tijdens de tocht van het kapitool naar de ptiï? president Euebke (West-Duitsland!, president De Gaulle (Frankrijk), koningin Frederika (Griekenland), bondskanselier Erhard (West-Duitsland), koning Boudewijn (België), keizer Haile Se lassie (Ethiopië), president Macapagal (Philippijnen) en president Park Chun Hee (Zuid-Korea). Op de begraafplaats v.rai.I.: mevr. Jacqueline Kennedy, Robert Kennedy en de moeder van de overleden president, mevr. Rose Kennedy. Groot was de ontroering, toen voor het Witte Huis gistermorgen de rouwstoet werd geformeerd om het stoffelijk overschot van president Kennedy naar de St. Mattheuskathedraal te begeleiden. Terwijl een enorme menigte in doodse stilte toekeek, bracht een koor van de marine-academie van Annapolis een laatste saluut aan de overleden president. Een blinde man onder de menigte liet zich door zijn vrouw op de hoogte stellen van wat er gebeurde, terwijl de tranen over zijn wangen rolden. Kort na de aankomst van de affuit met de kist met het stoffelijk overschot van de president bij het Witte Huis zette de stoet zich in beweging. Over de zware bronzen doodkist lag de Amerikaanse vlag. Onder doedelzakmuziek bewoog de stoet zich bij de uitgang tussen twee rijen stram in de houding staande marinemannen door, die de vlaggen van de vijftig Amerikaanse staten droegen. Mevrouw Kennedy, geheel in het zwart gekleed en gesluierd, liep met opgeheven hoofd in de stoet, met Edward Kennedy links van haar, en Robert Kennedy aan haar rechter zijde. Achter hen reed een lange zwarte auto waarin de kinderen, John jr. en Caroline, zich bevonden, in gezelschap van hun grootmoeder, mevrouw Rose Kennedy. Op enkele passen daarachter volgden de buitenlandse hoogwaardigheidsbekleders, koning Boudewijn van België met een rouwband om de linker mouw van zijn uniform, president De Gaulle en keizer Haile Selassie van Ethiopië met gebogen hoofd voorop. Ook tijdens de Requiemmis voor president Kennedy nam de Amerikaanse geheime diienst met het oog op de veiligheid van president Lyndon Johnson en de koninklijke en andere hoogwaardigheidsbekleders uit het buitenland geen enkeil ri sico. Men maakte gebruik van een plan inzake maximale vei ligheid, dat enkele maanden geleden ail is opgesteld voor 't geval in de St. Mattheus-ka- thediraal een officiële plechtig heid zou plaats hebben. Agen ten van de geheime dienst en andere functionarissen stelden zich zo op, dat alle punten in de kathedraal in het oog kon den worden gehouden. Ver scheidene agenten namen plaats oip een smalle richel hoog boven het altaar. Alileen per sonen die een speciale pas kon den tonen, werden tot de ka thedraal toegelaten. Koningin bij Requiem voor Kennedy Morgenochtend om 11 uur draagt mgr. W. Bokeloh, deken van Den Haag, een plechtige H. Mis van Re quiem op voor de zielerust van John F. Kennedy. H. M. de Koningin zal deze plechtigheid in de dekenale St. Jacotoskerk in Den Haag bijwonen. Aanwezig zullen ook zijin leden van het kabinet, leden van het corps di plomatique, leden vain het parlement en tal vain andere autoriteiten. BEGRAFENIS OP BEELDSCHERM, ring voor het hoger onderwijs be schikbaar gestelde gelden onvoldioen- Vanavond van 18.30 tot 20.40 uur de. zal de NTS een film uitzenden van.de begrafenis van president Kennedy n. Oorspronkelijk zou de uitzending Hit nummer bestaat uit 16 pagina's om half acht vanavond beginnen, maar de uitzending is een uur ver- lengd, omdat de NTS erin is ge- MEER RFWOT K1NC slaagd de gehele begrafenisplechtig- OEjff UljfYlWIr heid te verfilmen. van een opvullende depressie, die zich in de nacht van maandag op dinsdag over Engeland naar de Noordzee verplaatste heeft het wind veld met 7 tot 9 Beaufort de vaar wateren voor de Nederlandse kust bereikt. Boven land bleef de wind echter overwegend matig. Door een Vanavond begint in heel Frankrijk randstoring die over de Golf van Bis- een spoorwegstaking, die naar men ?a^e naar Zuid-Frankrijk onderweg verwacht de treinverbinding tussen Is worden de luchtdrukverschillen Parijs en de buitenwijken zo goed als *lei?er- Intussen blijft de luchtdruk geheel zal verlammen. De staking *n Engenland vrij snel stijgen met duurt tot donderdagochtend. ^et Sevolg, dat de depressie verder Het leger en het ministerie van °Pv"lt en dat na het passeren van de vervoer hebben regelingen getroffen ranc*storing de wind in ons land voor het onderhouden van dertien "aaiJwest tot noordwest ruimt, verbindingen met vrachtauto's vanaf Wellicht zal deze randstoring in ons stations van de ondergrondse naar de enige regen veroorzaken, daar buiten wijken van Parijs. na &aat de bewolking breken en De staking moet kracht bijzetten ruimende wind drogere aan looneisen. De spooirweglieden binnen, hebben vorige maand 24 uur gestaakt. Maandag is het merendeel van de ZON- EN MAANSTANDEN hoogleraren en studenten van het ho ger onderwijs een staking begonnen 27 Nov.: zon op 8.18, onder 16.36- uit protest tegen hun arbeidsvoor- maan op 15.18, onder 2.55. waardien. Zij vinden de door de rege- Hoogwaterstanden 27 Nov.: v.m. 11.51. KORRELTJE Het lijkt dikwijls of vele mensen niet gelukkig willen zijn; ze praten van de morgen tot de avond over hom beproevingen, maar niimmer over Zoekt U een SCHOORSTEENKLOK, WANDKLOK of WEKKER? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het De beste merken: Junghans, Kienzle, Mauthe (Advertentie) de anooie dingen van het leven.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1