POEL VAN ELLENDE WAAR NIEMAND HET LEVEN ZEKER IS Elke maand sneuvelen er meer dan duizend man ZUID- VIETNAM: Door: Francois d' Harcourt Het is twee uur in de morgen. Soldaten sluipen door de jungle. Het hout kraakt nauwelijks onder hun voeten. Elke man is slechts één of twee meter van zijn voorganger verwijderd. Communistische Vietnamezen zgn het, die een overval in de zin hebbenOp enkele kilo meters, in de kleine militaire post van Khon Brai, slapen hun vijanden de soldaten van het Vietnamese regeringsleger. Vier soldaten staan er op wacht maar ze zien vrijwel niets want het is pikkedonker. Bovendien smoort de neerkletterende regen op de doorweekte grond elk verdacht geluid. De schildwachten weten, dat zij onder zulke omstandigheden elk ogen blik een verraderlijke dolksteek kunnen krij gen. De communistische rebellen zijn dan Steeds meer steun actiever dan ooit en wee hem, die in hun han den valt! Plotseling als een verrassende bliksemstraal horen de schildwachten een zacht gefluit door de kleffe lucht, gevolgd door een explosie. Er is een granaat in het kamp gegooid. Het kleine garnizoen dertig man sterk is onmiddel lijk in alarm en komt in actie maar de onver hoedse aanval is goed berekend. De zware mitrailleurs van de communistische rebellen stichten paniek en er vallen reeds doden voor het vuur beantwoord kan Worden. Het kleine garnizoen bezwijkt spoedig bij deze overmacht één tegen tien en een kwar tier later is alles stil. Het is afgelopen. De com munistische rebellen nemen hun doden en gewonden mee van rebellen Nacht op nacht herhaalt zich deze tragedie in Zuid-Vietnam. Dan hier en dan daar. Elke maand vallen er meer dan duizend doden bij de een en bij de arder. In minder dan tien maanden telt men 6.257 doden by de regeringstroepen ei. 12.589 doden bij de rebellen en hieraan moeten nog 737 burgers worden toegevoegd, die wer den vermoord. Het Vietnamese regeringsleger telt ongeveer 170.000 man en bovendien heeft men de beschikking over 68.000 burgerwacnten en 70.000 recruten maar dit Uger is tot nu toe niet in staat gebleken de naar schatting 25.000 communistische rebellen te li quideren. Was Vietnam een vlakte, dan zou het ongetwijfeld anders zijn geweest maar het land is een grote jungle, waar de vijand steeds een toe vlucht kan vinden! Op verborgen en moeilijk te berei ken plaatsen hebben de rebellen hun ravitailleringsdepots geïnstalleerd ze slaan er soms meer dan vijftig ton rijst op Hun troepen zijn licht uitge rust: nooit meer dan één wapen per man, een dertigtal kogels, een kleine tas, waarin hun rijstrantsoenen zijn geborgen, calcium tabletten en capsu les voor injecties. Een hangmat van nylon stelt hen in staat zich tegen de stromende regen te beschermen in de regeringsperiode. STEEDS MEER STEUN VOOR DE REBELLEN. De communistische rebellen on dervinden steeds meer steun by de boerenbevolking, die zich, hetzij door terreur, hetzij door sympathie, meer en meer aan de zijde van de communistische oproer schaart, 't Gezag van de regering in de pro vincies brokkelt steeds meer af: meer dan 15 pet. van de dorpsscho len zijn gesloten! De doktoren wagen zich niet meer op het platteland. De hulp, die de boeren bij herhaling wordt aangeboden mede dank zij de steun van de Ver.Staten, is met 50 pet. verminderd daar de rebel len allen, die deze hulp aannemen, met de dood bedreigen... In de meeste dorpen beleggen de De kapitein van het' district geeft een groepje dorpsbewo ners instructies, wat zij moeten doen als zij door de communis ten overvallen worden. communisten de ene propagandabij- eenkomst na de andere. Zij geven pam fletten uit en eisen met tal van drei gementen de medewerking van de be woners om b\jv. inlichtingen te ver strekken over verplaatsingen van rege ringstroepen. Niettemin, toen we tijdens onze reis door Zuid-Vietnam in het dorpje Db Linh ten noorden van Saigon kwamen, ontdekten we, dat er alle voorberei dingen getroffen worden voor het vie ren van een feest... In de kleine ge meenschap was volop bedrijvigheid en vele vlaggen klapperden vrolijk in de wind. De kapitein, chef van het disti'ict, waarin het dorpje is gelegen, had al le voorbereidingen getroffen om te voorkomen, dat communistische rebel len de feestvreugde zouden verstoren... Een dag later, op de dag van het feest, scheen alles normaal te ver lopen. Vele honderden jongeren defi leerden met stralende gezichten op de maat van de vrolijke marsmuziek en zg werden enthousiast toegejuicht door de dorpsbevolking. Dan volgden tientallen meisjes in klederdracht. Zelfs de mannen, die de orde moeten handhaven - door de wol ge verfde junglestrijders - zgn ont-, roerd bij de aanblik van dit alles, blik de wreedheden, die bij voortdu ring in dit door oorlog zo zwaar ge teisterde land worden bedreven... Het feest is in volle gann- wanneer er plotseling een onbeschrijflijk tu mult ontstaat. Velen vluchten ang stig weg, anderen splijten zich op de grond met het hoofd in de armen. Er is een granaat gegooid temidden van de feestende menigte. Iedereen houdt de adem in, maar gelukkig, de ont steking werkt niet. De granaat ont plofte niet en een ogenblik later..', gaat DADER: JONGEN VAN NAUWELIJKS 15 JAAR. De misdadiger, die deze granaat wierp was geen communist, noch een deserteur, noch een bandiet maar een jongen van nauwelijks 15 jaar. Hij had een bleek gezicht en droeve ogen Aan de kapitein, die hem onder vroeg, ver-relde hij zijn hele levensge schiedenis. Een jaar geleden, zo zei hg, had' een communist, die veel ou der was dan hij, hem geronseld met de bedreiging, dat men zijn moeder zou vermoorden indien hij zich aan zijn opdracht zou onttrekken... Bij een gevechtsgroep ingedeeld, kencje de jongen weldra alle leuzen uit het hoofd die zijn chef hem de hele dag voor kauwde. Maandenlang gebeurde er verder niets tot op de dag de man, die hem geronseld had, naar hem toe kwam - „De partij heeft je uitgekozen: óm een granaat te werpen tijdens het feest van Di-Linh. Dat is een grote eer voor je!" Toen men ontdekte, dat de jongen niet zo Verguld was met deze op- De schrijver van dit artikel Francois d' Harcourt politieke figuren waardoor by een brede visie heeft gekregen op de vele problemen in de we- reld. Ben Goerion, Nehru, de O j|i Sjah van Perzië en president S, Diem van Zuid Vietnam ston N den hem intervieuws toe, die in O vele kranten van de wereld wer ij den gepubliceerd. C 1 1 dracht, stelde men hem voor de keus daarop zijn op- - „Ik ben slecht geweest!", zei hij tegen de kapitein, die hem onder vroeg. „Maar als ik niet gehoor zaamd had, zouden ze mij vermoord hebben en zij doen altyd wat ze zeg gen!" Maar, het doeltreffendste wapen van de Qpqwijinistgn jji deze ver schrikkelijke burgeroorlog, van- Zuid- Vietnam is toch wel de propaganda. In de door de communisten bezette dorpen worden de inwoners bedolven onder pamfletten. Er zijn pamfletten - ik heb ze zelf gezien - die de mensen sprookjesachtige gouden jaren belo ven als de communisten eenmaal de macht in kanden hebben. „Vliegtuigen zullen uw land komen besproeien en u wordt geholpen bij het binnenhalen van de oogst!" En die propaganda gaat er in als koek. Dikwijls worden er echter evenveel bedreigingen aan deze móóie beloften gekoppeld: de doodstraf als men de belastingen niet op tijd betaalt, die de communisten eisen of hls men niet voldoende rijst levert aan de troepen! Maar de bevolking van de niet door de communistische rebellen be zette dorpen is er weinig beter aan toe. Daar weet men vaak niet, met wie men te doen heeft als men aange houden wordt. De communistische re bellen vertonen zich namelgk vaak in het uniform van de regeringssoldaten of doen zich voor als ambtenaren. Po litiemannen zijn soms pseudo-rebellen Wanneer iemand zich vergist ln de juiste identiteit kan dat voor hem of haar de dood of een heropvoeding in een regeringskamp of een hersen spoeling in een kamp van de commu nisten betekenen, Om deze voortduren de onzekerheid te bestrijden heeft de regering de gehele plattelandsbevol king laten registreren. Iedereen bezit minstens vijf identiteitskaarten. Een van deze documenten verliezen, bete kent voor de verliezer zoveel als een ramp want zonder deze kaarten kan hg geen werk en voedsel meer krijgen. Zonder deze kaarten kan hij a's een oproerig element worden beschouw en in een bei-opvoedingsgesticht van de regering terechtkomen. De maatre gelen betreffende de identiteitskaarten hebben de rebellen zelfs min of meer ln de kaart gespeeld. Zij ontzien zich bgvoorbeeld niet om de bevolking die kaarten te ontnemen, ze te verscheu ren of ze- m beslag te nemen. Zo on dermijnen zg bij Vbortduring het gezag van de regering Grote druk oefenen de rebellen ook uit op de jongeren van 't platteland, die voor dienst opgeroepen worden. Als zg deserteren krijgen zg een flin ke premie en die premie wordt hoger naarmate sij meer wapens en munitie meenemen! IN DE STEDEN: VERSTIKKENDE SFEER. Ook in de steden van Zuid-Viet nam heerst een verstikkende sfeer hoewel de activiteiten van de commu nistische rebellen hier minder talrijk zijn. „Al sinds twee jaar heb ik geen ver lof meer gehad", zo vertelde ons een officier van het leger. „We zfcjn altjjd in staat van alarm!" Ongeveer der tigduizend stedelingen zijn om politie ke redenen geïnterneerd. Amerika heeft veel hulp gezonden in de vorm van soldaten, specialisten voor het leger, technici enz. maar het heeft de moeilijke problemen in Zuid- Vietnam niet kunnen oplossen. Het le ger hoopte op een snelle overwinning op de rebellen en geloofde ook in de toekomst van de jonge Vietnamese re publiek. Maar de twijfel hieraan neemt toe en dat kan tot ernstige ge volgen leiden. REBELLEN MEESTER VAN EEN GROOT GEBIED. Er is ook alle reden voor deze twij fel in de kringen van het leger want de rebellen controleren al meer dan 25 zgn. „bevrijde gebieden", waar niet slechts hun vlaggen wapperen en luid sprekers propaganda-leuzen uit schreeuwen maar de gehele bevolking in hun macht is, De bedreiging van Zuid-Vietnam wordt zelfs met de dag groter. De formaties van de rebellen zijn geen simpele detachementen meer zoals 'n jaar geleden maar het zijn intussen hele regimenten geworden. Hun em bleem is ook niet meer een groene ster op een rood vlak (het symbool van de nationale eenheid aan het begin van de opstand)' maar een sikkel en een hamer! Zij richten zich op Mos kou en het Kremlin dirigeert Ho Chi- Minh en diens communisten in Noord- Vietnam. Twee regimenten van het communistische Noord Vietnam be vinden zich al geruime ttfd in het ge bied van Kontum en ze zjjn een voort durende bedreiging voor Zuid Viet nam want de regering van Hanoi be schikt over een leger van 200.000 man - het machtigste, dat er op het ogen blik in zuidoost Azië is - en over een lichting van 100.000 man. Aan de andere kant van de grens van Zuid-V'etnam, ln Laotisch gebied Boeren in Zuid Vietnam staan voortdurend bloot aan overvallen van communistische rebellen. Velen moeten door een militaire escorte worden bege leid naar het land en van het land naar de boerderij. zgn Tschepone er Attopeu de voor naamste steunpunten van de commu nisten. De troepen van Noord-Vietnam zijn hier per vliegtuig heengebracht en het vliegveld van Tschepone is aan gelegd met materialen, die vanuit Sov jet-vliegtuigen werden gedropt. De nabijheid van deze twee bases betekent een ernstige bedreiging voor Zuid Vietnam. Attopeu ligt slechts op een afstand van twee marsdagen van Kontum, de hoofdstad van de meest bedreigde provincie van Zuid Vietnam De provincie, die bijna reeds geheel gecontroleerd wordt door communis tische rebellen van Zuid Vietnam... WANNEER? Wanneer zullen de duizenden solda ten van Ho Chi-Minh de grens over schrijden om Zuid Vietnam te over stromen? Niemand kan het zeggen maar de bedreiging wordt steeds ern stiger. En er is ook alle reden om zich ernstig ongerust te maken. Im mers, Noord Vietnam heeft de indus trieën van het land en Zuid Vietnam de rijstvelden: de één lydt honger en de ander heeft teveel te eten! (Copyright Opera Mundi). Regeringstroepen hebben 'n verdachte boer aangehouden. Is hy een handlanger van de com munisten of niet? De soldaten onderzoeken de lading rijst, die hy vervoert, zeer nauwkeurig omdat er ook munitie in de zak ken verborgen kan zyn. BOBBY de SPORTHELD

Leidse Courant | 1963 | | pagina 15