S)e &2id6eSoti/fcaut Na de moord op president Kennedy COMMUNISTISCH GEZINDE OSWALD THANS OFFICIEEL VAN MOORD BESCHULDIGD BIDT VOOR DE MOORDENAAR Lyndon Johnson na grote tragedie president der Verenigde Staten Oswald houdt vol niet schuldig te zijn aan moord op president Er werd een geweer naar binnen getrokken „Als de Heer de stad niet bewaart,.." Aanwijzigingen niet alle „waterdicht" ZATERDAG 23 NOVEMBER 1963 54e JAARGANG No. 16.086 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LE1DE1S EN OMSTREKETS l'elef. 2 0 9 3 5- Red. 20015, 2 5 5 9 4- Advert. 20826 - Klachten bezorging 3 3839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0.73 p.w., 3.15 p. mnd., 9.45 p. kw. Franco p.p. 9.95. Adv. 18 ct. p. mm., Telefoontjes 1.50 komst, tijdens welke hij een toe-dieping. Ik keek ook in die richting spraak zou houden, is hij daar en zag juist dat er een geweer naar jTj-ujj-4. i binnen werd getrokken. Het heeft vermoord. Hij had die toespraak waarschijnlijk op het kozijn gerust willen besluite met een aanha- Mensen heb ik achter dat raam niet ling uit psalm 127: „Als de Heer gezien. Het was op één na de bo- de stad niet bewaart, dan waakt venste etage. De auto met president ixz. c Kennedy en zijn vrouw, en ook de de wachter tevergeefs auj0 mej. vice-president Johnson, zetten vaart. Zij verdwenen uit het Bob Jackson, fotograaf van het gezicht", blad „Dallas Times Herald", vertel- Tot zover het relaas van de foto- de het zo: „Wij zaten met zijn vij- graaf. ven in een auto, die in de stoet mee- De president was voorover in zijn reed. Ik meen drie schoten te heb- auto gevallen. Zijn hevig ontstelde ben gehoord. Zij kwamen uit een vrouw boog zich over hem heen, roe- gebouw, ik zag twee negers uit een pende „Nee, dat niet!" raam hangen, het hoofd gekeerd naar de vensters van een hogere ver- Zie vervolg pag. 3 Reeds vrijdagavond laat is de 24-jarige Lee Harvey Oswald, officieel van moord op president Kennedy beschuldigd. Oswald is een oud-marineman en wordt verdacht van communistische sympathieën. De voormalige marinier Os wald ging in 1959 naar de Sow- jet-Unie?, waar hij werkte in een fabriek te Minsk. Op zijn verzoek kreeg hij van de Russen een vi sum om naar de V.S. terug té kunnen gaan. Hij keerde in 1962 met een Russische vrouw en een dochter naar Amerika terug.-Hij zou leider zijn van het „Fair play for Cuba committee", dat presi dent Castro van Cuba welgezind *22 Er heerst in de hele wereld diepe verslagenheid en verwarring na de moord op president John F. Kennedy. Om 12.25 uur gisteren plaatselijke tijd trof de eerste van twee kogels de 46 jaar oude president van de Verenigde Staten van Noord Amerika. Een half uur later stierf hij in een ziekenhuis in Dallas, Texas, waar hij een verkiezingsredevoering zou houden. Vice-pre sident Lyndon B. Johnson legde nog gisteravond, terwijl Jacqueline Kennedy aan zijn zijde stond, de eed op de bijbel af en aanvaardde het presidentschap der Ver. Staten. Ook John .Connally, gouverneur van de staat Texas, die naast president Kennedy in de auto zat, werd door twee geweerkogels getroffen. Zijn toestand wordt thans „goed" genoemd. Koortsach tige pogingen van artsen in het ziekenhuis mochten het leven van president Kennedy niet meer redden. Hij stierf nadat hem nog de laatste H. Sacramenten waren toegediend. President Kennedy verliet vrij dagochtend om kwart voor ne gen zijn hotel in Fort Worth. Zonder hoed of jas liep hij door de motregen naar een parkeer plaats, waar talrijke leden van de democratische partij stonden die geen toegangskaart hadden kunnen krijgen voor de vergade ring die even later in het hotel zou beginnen. Hij praatte wat met hen. Om 9 uur begon de bij eenkomst in het hotel. De presi dent en zijn vrouw kregen ieder een paar cowboylaarzen en de president ook nog een grote cow boyhoed. Hij wilde hem niet op zetten. „Dat komt maandag wel, als ik op het Witte Huis terug ben", zei hij schertsend. Om half elf reden de president en zijn vrouw naar een nabijgele gen luchtmachtbasis voor de korte vlucht naar* Dallas. Op weg naar een lunchbijeen- Met hetzelfde vliegtuig, waarmede de nieuwe president John son vrijdagavond op de luchtmachtbasis Andrews arriveerde, is ook het stoffelijk overschot van zijn* kort tevoren vermoorde voorganger naar de Amerikaanse hoofdstad overgebracht. Een erewacht droeg de bronzen lijkkist van het vliegtuig naar een gereedstaande ambulance-auto van de marine, waarin later ook mevrouw Kennedy en Robert Kennedy plaats namen. De ambulance-auto reed vervolgens naar het marineziekenhuis in het nabijgelegen Bethesda, waar bet lijk tot vandaag zal blijven. Van achter het kordon soldaten en leden van de luchtmacht, die het terrein hadden afgezet, sloegen duizenden mensen zwij gend dit droeve toneel gade. President Johnson en zijn vrouw verlieten het vliegtuig eerst, nadat de lijkkist er uit was gedragen. De nieuwe president hield met een verbeten gezicht een korte toespraak tot het Amerikaanse volk, waarin hij gewaagde van het onvoorstelbare grote verlies, dat allen heeft getroffen. ,,Voor mij is dit een diepe, persoonlijke tragedie. Ik weet, dat geheel de wereld de droefenis, die mevrouw Kennedy en haar gezin ondergaan, deelt", aldus Johnson verder. ,,Ik zal mijn best doen. Dat is alles wat ik kan doen. Ik vraag om uw en Gods hulp", zo be sloot hij. De politie van Dallas heeft ver klaard, dat alles er op wijst, dat de moord op president Kennedy grondig is voorbereid. Het gebouw, vanwaaruit de fatale schoten werden gelost, ligt op nauwe lijks honderd meter afstand van de route, die de president tijdens zijn autorit door Dallas moest volgen. Geen enkele hindernis belemmerde het zicht op deze weg en de moorde naar heeft bij het venster van de kamer op de tweede verdieping, rus tig de komst van de president kun nen afwachten. Hij moet een uitste kend schutter zijn geweest. De te volgen route was enkele da gen geleden in alle bladen vam Dallas gepubliceerd. Lee Harvey Oswald, die in het be trokken gebouw werkzaam was en ervan werd verdacht bij de moord betrokken te zijn, werd drie kwartier later bij een zes kilometer verder gelegen bioscoop gearresteerd. Hij verzette zich tegen zijn arrestatie en schoot een politieman neer. Bij het begin van het verhoor op *t hoofdbureau van politie schreeuw de Oswald: „Ik heb de president niet doodgeschoten. Ik weet niet waarom ik hier ben". Oswald is een kleine man met een scherp inzicht. Hij is tenger ge bouwd en heeft blond haar. Zijr vrouw Marina, een nogal kleine blon de vrouw, werd later naar het hoofd bureau van politie gebracht om mei haar echtgenoot te kunnen praten. Zij kwam met twee dochtertjes, een baby van een half jaar en een meis je van vijf. KRIJTWIT Oswald verscheen kort na midder nacht, geboeid en tussen twee politie mannen, voor de verslaggevers. Hij stond daar krijtwit en met omhoog getrokken schouders. Nauwelijks hoorbaar fluisterde hij dat hij de pre sident niet had vermoord en ook de politieman niet. Kort daarna werd hij naar dë cel gebracht om daar de nacht door te brengen. De districtsrechter zei nog. dat Os wald, althans volgens zijn vrouw vrijdagavond een geweer bij zich had Toen men de districtsrechter vroeg hoe dit geweer eruit zag zei hij: „Ik geloof, dat 't een Mauser was". Zijn verklaring is dus in strijd met die van enkele rechercheurs, die eerder verklaard hebben dat het een 6Vi mm geweer was van Italiaanse makelij Het geweer, dat in het huis werd gevonden, van waaruit op Kennedy zou zijn geschoten is met het pistool, dat op Oswald werd gevonden, per straalvliegtuig naar Washington ge bracht waar ze door de mannen van Hoover FBI nader onderzocht zullen worden. Districtsrechter Wade zei nog, dat uit niets tot dusver is gebleken dat er iemand „achter" Oswald staat. Er zijn op het ogenblik geen andere verdachten, zo zei hij. Op „moord met voorbedachten ra de" waarvan Oswald beschuldigd is. staat de doodstraf. Moordenaars, die als zodanig veroordeeld zijn, gaan in Texas naar de elektrische stoel. Os wald had een wond aan zijn voor hoofd toen hij voor de pers verscheen Wade verklaarde dat Oswald gewond was geraakt bij een vechtpartij met de politie die hem in de bioscoop kwam arresteren. MISTER PRESIDENT t F\e moord op president Kennedy heeft de wereld verbijsterd. De mensheid is gewend geraakt aan oorlogen en rampen, waarbij dui zenden mensen tegelijk plotseling stierven. Bij de moord op deze éne mens staat de wereld verstomd van ontzetting, van afgrijzen, van mede gevoel. John Kennedy was „mister president" van de gehele vrije we reld en, bewust of onbewust, had zij aan hem het vertrouwen gegeven. Groot was de bewondering voor deze lichamelijk enigszins gehandi capte man, die door zijn ontzaglijke geestkracht en arbeidzaamheid een van de hoogste toppen in de ge meenschap bereikte. Groot was de bewondering voor zijn krachtig in grijpen in de Cuba-kwestie, toen de vrede scheen te zullen bersten; voor zijn fiere en tegelijk tegemoetko mende houding ten opzichte van zijn tegenspeler, Chroestjsjow. Het was de voor het oog wat jon gensachtige, maar innerlijk uiterst sterke persoonlijkheid van Kennedy, die op zich voor de tegenspeler reeds een waarschuwing tot inbinden in hield. Hij was een dominerende persoon lijkheid in een democratisch land, dat echter de vlek van de rassen scheiding kent. Bouwend op zijn christelijk geloof heeft hij die ras senscheiding bestreden met grote felheid, wetend dat hij zich binnen landse tegenstand en vijandschap zou berokkenen. Hij heeft echter niet geaarzeld en ook daarvoor is de wereld hem dankbaar. Bovendien was hij zelf democraat in hart en nieren. Vergezeld van zijn echtgenote, naar wie thans het medeleven van allen uitgaat, be woog hij zich in het leven met een sportief gemak en hartveroverende eenvoud. Door middel van de tele visie leefde iedereen mee met de vreugden en tegenslagen van het presidentiële gezin. Kennedy was de man die iedereen kende en hoog achtte. Onverhoeds is nu de levensdraad van „mister president" afgesneden. Er sterven iedere dag tienduizenden mensen. De dood van deze éne mens heeft de wereld verbijsterd. Zij had op hem haar vertrouwen gesteld. ZOEKT U een Gero-cassette van 40.— of f 400.— v. d WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft hei De Gero-specialist (Advertentie) ZES MAANDEN VOOR Dr. DOHRN De Duitse vrouwenarts dr. Axel Dohrn is vrijdagavond door de twee de grote strafkamer van de arrondis sementsrechtbank in Hannover tot zes maanden gevangenisstraf veroor deeld wegens het toebrengen van lichamelijk letsel in 40 gevallen. De eis luidde anderhalf jaar gevangenis straf. Dit nummer bestaat uit 16 pagina j WISSELVALLIG Toen hij in de bioscoop werd ge arresteerd, zwaaide Oswald met een pistooL Hij zou toen tegen de politie hebben geze gd: ,Het is nu allemaal voorbij" Deze foto toont de in Dallas gearresteerde 24-jarige Lee Oswald, die in een bioscoop in Dallas een politieman heeft vermoord. De politie zoekt tussen deze moord en die op president Kennedy verband. Het weer in Nederland blijft wis selvallig. Dit is een gevolg van het feit, dat oceaanst- -ingen gemakkelijk tot onze omgeving kunnen doordrin gen. Een van deze lag vanochtend bo ven Schotland en bewoog naar het oosten. De depressie stuwt tamelijk zachte en vochtige lucht naar West- europa. In verband hiermee zal het de komende nacht minder koud zijn Aan de afgelopen nacht, toen de tem peratuur in het binnenland tot dicht bij het vriespunt daalde. Een andere storing bevond zich vandaag ten noorden van de Azoren. Deze zal waarschijnlijk in noordoostelijke richting naar het Kanaal trekken. In verband met een en ander zal er in ons land van tijd tot tijd regen val len, terwijl er ook perioden zullen zijn met toenemende wind. 7.0N- EN MAANSTANDEN 24 Nov.: zon op 8.13, onder 16.39; maan op 14.14. 25 Nov.: zon op 8.15, onder 16.38; maan op 14.37, onder 0.17. H oogwater stand en 24 Nov.: v.m. 8.00; n.m. 2034. 25 Nov.: v.m. 9.10; n.m. 21.51 (doodtij) KORRELTJE Ook de zweep, die niet neerkomt, kaïn gevoeld worden ^is een alaö

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1