KOEKOEK WIST BESCHULDIGING NIET WAAR TE MAKEN DE PRIJZEN BLIJVEN RUSTELOOS STIJGEN Aanduidingen in de Tweede Kamer hielden geen steek Ongerustheid afluisteren telefoon ongegrond TWEE DUITSE MILITAIREN IN VOLLE VAART TEGEN OPLEGGER ST.-NICOLAAS- GESCHENKEN Anneke Grönloh in kettingbotsing Een station is geen bedelplaats Paspoort vervalst Dragline maakte dorp stroomloos VLEES MELK VERVOER SUIKER WOENSDAG 20 NOVEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Voor de tweede maal is de leider van de Boerenpartij, de heer Koe koek, er niet in geslaagd een be schuldiging waar te maken. Zoals men zich zal herinneren, heeft hij in de Tweede Kamer beweerd, dat hij bij de oprichting van zijn partij verschillende malen is afgeluisterd en dat dit ook het geval was met an dere figuren uit de Boerenpartij. De heer Koekoek verviel toen hij in een hoek gedreven was in onverstaanbare wartaal. Alleen enke le insinuaties kwamen nog goed door. De heer Koekoek heeft beweerd, dat als gevolg van het afluisteren van telefoongesprekken zijn partij verhinderd werd aan de verkiezin gen in Friesland deel te nemen. De minister heeft na de beschul diging de heer Koekoek om toelich ting gevraagd. Op verzoek van de Kamer heeft de minister gisteren meegedeeld, dat hij deze toelichting van de heer Koekoek niet had ont vangen. Minister Toxopeus deed dit bij de behandeling van de begroting voor Binnenlandse Zaken. Hoezeer de leider van de Boeren partij de vorige week gefantaseerd heeft, bleek, toen hij op de zaak te rugkwam. Hij kon maar niet be grijpen, dat men zijn woorden zo zwaar had opgevat. Hij had „noch de minister in moeilijkheden willen brengen, noch anderen willen bele digen." Dit verhinderde hem niet zijn beschuldiging staande te houden, waarbij hij te pas en te onpas riep, dat het niet om hem persoonlijk was, maar dat het Nederlandse volk in het geding kwam. Gesprekken onder vier ogen hadden hem geleerd, dat hij afgeluisterd was. Met wie hij ge praat had, kon hij niet zeggen. Dat zou verraad betekenen en de betrok kenen him bestaan kunnen kosten. Bovendien bracht hij de zwijgplicht van de luisteraars in het geding, waardoor het hem onmogelijk was het bewijs te leveren. De heer Koekoek zei, dat afluiste ren verboden zou moeten worden, tenzij het om spionage gaat. „Dat is het nu juist", zei de minister ver baasd. Die daaraan toevoegde, dat hij hierbij durfde verklaren, dat de mensen van wie de heer Koekoek zijn wetenschap had, niet ontslagen zou den worden. Verkeerde sfeer. De heer Scheps (PvdA) zei, dat de methode-Koekoek de sfeer dreig de terug te brengen, die we nog ken nen uit de jaren, dat de NSB van start ging. ,,Of de heer Koekoek moet bewijzen, of hij trekt zijn beschuldi ging ridderlijk in." Maar dit laatste is de heer Koekoek geheel niet van plan. Hij vond, dat hij de brief van de minister niet be hoefde te antwoorden. „Het was be ter geweest als de minister de rap porten van de BVD'ers had onder zocht over de jaren '58 en '59. Het antwoord van de minister was: „Wat denkt de geachte afgevaardig de nu eigenlijk, dat ik geen navraag gedaan zou hebben? Wij kunnen alle klachten onderzoeken en kunnen al les krijgen wat er maar te vinden is. Geef toch de reden op, waarom u denkt, dat u bent afgeluisterd," drong hij nog eens aan. „Ik vraa/ geen wettig en overtuigend bewijs." „Als u het dan wilt weten: omdat de BVD meende, dat ik een oud- NSB'er was; daarom," zei de heer Koekoek duister. De heer Koekoek had al eerder over het bezoek van een BVD'er ge sproken, die hem, toen bleek, dat Koekoek geen NSB'er geweest was, maar juist ondergronds had gewerkt, had gezegd: „Dan hebben we altijd voor niets gewerkt." Geen vertrouwen. Deze mysterieuze figuur had hem zijn adres en telefoonnummer gege ven met de waarschuwing: „Geef geen berichten door aan het ministe rie, want daar stinkt het ook van de NSB'ers." Deze gegevens wilde de heer Koekoek, nu dan tenslotte wel aan de minister geven, maar niet aan de Kamercommissie, want in deze commissie had hij geen vertrouwen. „Maar als ik deze inlichtingen niet ter kennis van de commissie mag brengen, heb ik er geen behoefte aan," zei de bewindsman. Ook de kwestie van de „onderschepte" brief kwam nog eens ter sprake. De heer Koekoek bood de heer Scheps aan thuis de vertraagde brief te komen bekijken. Deze brief was 's avonds per expresse verstuurd en de volgen de dag om kwart over vijf aange komen. „Is het vremed, dat ik verband leg tussen het afluisteren van de BVD en het late aankomen van deze brief? vroeg de heer Koekoek. Namens de vaste commissie voor de Buitenlandse Veilig heid heeft dr. Vonde ling (PvdA) medegedeeld, dat de in de publieke opinie heersende onrust over het afluisteren van telefoongesprekken onge grond moet worden geacht. De opmerking van mr. Marijnen op 29 oktober, dat de opdracht tot het afluisteren van gesprek ken hoogst zelden wordt ge geven, noemt de BVD-commis- sie gerechtvaardigd. Wat de waarborgen betreft: de machtiging tot afluisteren wordt slechts verstrekt op per soonlijk verzoek van het hoofd van de BVD. Voor de machti ging moet toestemming gege ven worden door de minister president, de minister van Bin nenlandse Zaken, de minister van Justitie en de minister van Verkeer en Waterstaat. Elk van hen kan zijn veto uitspre ken. Deze strenge regeling is kortgeleden ingevoerd als na dere verfijning van een oude, toch al zeer behoorlijke rege ling. Indertijd behoefde n.l. al leen de minister-president zijn toestemming te geven. Als de PTT technische maatregelen heeft getroffen is het uitgeslo ten, dat de betrokkene iets van het afluisteren merkt. De be faamde klik, die verscheidene verontruste telefoonabonnees gesignaleerd hebben, kan zeer uiteenlopende oorzaken hebben. De klik kan echter nooit be tekenen, dat men door de BVD wordt afgeluisterd. ERNSTIG ONGELUK IN WEERT: ...komt voorde vervulling., ervan al gauw terecht bij HET HUIS VOOR BLOEMKWEKERS L.T.B. Mogelijkheden voor kleine bedrijven HERENMODE LEIDEN: BREES48RAAT 152-154 KATWIJK: VOORSTRAAT 4 Twee in Budel gelegerde Duitse militairen zijn gisteren met hun jeep betrokken geweest bij een ernstig ongeval in Weert. Een van hen, de 23-jarige luitenant Dautzenberg uit Gmünd werd zeer zwaar gewond. Hij verkeert in levensgevaar. De be- stüurder van de jeep, de 21-jarige soldaat eerste klasse Bockelmann uit Munster werd ernstig, doch niet le vensgevaarlijk gewond. Het ongeluk gebeurde op de Biest in Weert, toen een truck met opleg ger, een zogenaamde „Malle Jan" 'n garage wilde inrijden. Aangezien de weg hier zeer smal is, werd het ver keer aan beide zijden even stopge zet om de chauffeur de gelegenheid te geven voor- en achteruitrijdend de garage in te draaien. Vrij snel vormde-' zich voor en achter twee file's. De uit de richting Weert komende jeep met de twee militairen passeer den echter de file en reed in volle vaart tegen de ijzeren verbindings- staaf, die de truck met de oplegger verbindt. De jeep brak in tweeën; Drie jaar cel voor Leidse wegenbouwer De rechtbank in Den Haag heeft gisteren de 31-jarige wegenbouwer T. V. uit Leiden wegens poging tot zware mishandeling veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De officier had tegen hem drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest plus voorwaar delijke terbeschikkingstelling van de regering geëist. De wegenbouwer, die de avond van 20 juli onder invloed van drank verkeerde, ontmoette op de Papen gracht in Leiden een man die een bos bloemen droeg. De wegenbou wer wilde die bloemen hebben. Toen de man weigerde ontstond een vecht partij, waarbij de wegenbouwer het hoofd van zijn tegenstander herhaal delijk tegen een stoeprand sloeg. Omdat hij als gevaarlijk man be kend staat, die reeds vaker wegens mishandeling is veroordeeld, durfde eerst niemand het slachtoffer te hulp te komen. Met een stok heeft men hem tenslotte van zijn inmiddels ernstig gewonde slachtoffer verdre ven. het onderste deel kwam dertig me ter verder tegen een woonhuis tot stilstand. Beide militairen werden opgeno men in het Sint Jansziekenhuis in Weert. De toestand van de heer Dautzenberg was echter zo ernstig, dat men hem per helikopter naar een ziekenhuis in Koblenz wilde vervoeren. De hevige wind belette dit echter. Hij is nu overgebracht naar het Elisabethziekenhuis in Til burg. Op de Amerikaanse tentoonstel ling in het Amsterdamse RAI-ge- bouw is gistermorgen de honderd duizendste bezoeker verwelkomd. Het was mevrouw Dekkers-Stel, uit Al melo. De vertegenwoordiger van het Amerikaanse ministerie van land bouw bood zowel haar aLs haar man een enorme, ledige mand aan, welke zij naar eigen keuze in de zelfbedie ningswinkel zo vol mogelijk mochten maken. Op de driebaansweg tussen Tilburg en Breda heeft zich gisteravond een kettingbotsing voorgedaan, waarbij 2 miliitiaren werden gewond. De be kende zangeres Anneke Grönloh liep bij de botsing enkele bulten en blau we plekken op. De militairen botsten met hun jeep op een tegeruliggende inhaler. De jeep vloog tegen een boom en de mannen werden er uit geslingerd. Zes auto's reden tengevolge van de botsing op elkaar. Een daarvan was de auto van Anneke Grönloh, die op weg was naar Bergen op Zoom, waar ze zou optreden in de Cort Heiligers- kazerne. Ze heeft verder moeten lif ten. Haagse Rechtbank Een 59-jarige ij zervlechter bleek onverbeterlijk in het bedelen en is deswege reeds vaak veroordeeld. Hij had ziüh thans weer voor de recht bank te verantwoorden, omdat hij o.m. op het station te Leiden had lo pen bedelen en toen de ohef hem wilde verwijderen, gaf dat moeilijk heden. De officier eiste tegen de man drie maal 12 dagen hechtenis en plaatsing in een rijkswerkinrichting voor de tijd van een jaar. De rechtbank heeft uitspraak gedaan en verdachte dien overeenkomstig veroordeeld. VRIJSPRAAK IN HOGER BEROEP Toen in januari van dit jaar de wegen glad waren, was een vracht auto der gemeente Boskoop op weg en het personeel zorgde voor zand- strooien. Toen op een gegeven mo ment de vrachtauto linksaf zou gaain, reed de bestuurder van een auto uit Boskoop tegen de vrachtauto op en als gevolg daarvan heeft de chauf feur zioh voor de kantonrechter te verantwoorden gehad, die hem een geldboete oplegde. Van dit vonnis was de ohauffeür in hoger beroep gegaan, omdat hij zich niet schuldig achtte, niet alleen vanwege mist, doch ook omdat een andere auto hem het uitzicht had be lemmerd en dus ook niet het achter licht van de zandauto zichtbaar was. De rechtbank heeft uitspraak ge daan en de chauffeur van het ten- laste gelegde vrijgesproken. Tijdens de algemene jaarvergade ring van de vakgroep bloemkwekers van de LTB zei de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer H. P. Th. Kolk, de grote toename van de pro ductie, welke op de voet gevolgd wordt door een evenredige verho ging van de export, een zeer ver heugend verschijnsel te vinden. Vo rig jaar werd van januari tot en met oktober door de Nederlandse bloem kwekers aan snijbloemen geëxpor teerd een hoeveelheid van meer dan vijf millioen kilo, terwijl men dit jaar de zes millioen kilo ruim over schreden heeft. Tweederde van de totale export ging naar West-Duits- land. Hoewel door het Productschap voor Siergewassen nog niet het juiste per centage is vastgesteld, kan worden aangenomen, dat ook over 1964 een grote uitbreiding van het teeltreclit zal plaats vinden, hetgeen tot een verdere daling van de teeltrechts- prijzen zal leiden en tevens de moge lijkheid zal openen, dat kleinere be drijven zonder financiële moeilijk heden tot ontwikkeling kunnen ko men. In de provincies Noord- en Zuid-Holland zal ook dit wintersei zoen een groot aantal schakelcursus sen gegeven worden, zodat men er het komende jaar weer honderden nieuwe bloemkwekers bijkrijgt. Toch staat volgens de heer Kolk vast, dat een groot deel van deze nieuwelingen in het vak geen echte bloemkweker zal worden. Daarmee hangt samen, dat een aanzienlijk deel van het gratis verstrekte teeltrecht niet zal worden gebruikt. Geleidelijk komt aldus de heer Kolk de bloemisterij in de situatie te verke ren, waarbij het papieren teeltrecht 't werkelijk benutte teeltrecht steeds meer gaat overschrijden en er zoge naamde slapende teeltvergunningen ontstaan. Deze situatie is het beste te beschouwen als het voorportaal van de teeltvrijheid, die in de EEG ligt opgesloten. De reeds dalende prijzen van het teeltrecht wijzen daar reeds op. De moeilijkheden ten opzichte van de kassenbouw zijn dankzij de acti viteiten van de Standsorganisaties erg meegevallen. Vinden de kleine objecten beneden de tienduizend gulden praktisch geen belemmerin gen, omdat zij door de eigen ge meentelijke overheid zonder meer kunnen worden goedgekeurd, ook de grotere objecten met een bouw- Zuidhollands orkest opgericht Na een geslaagd proefconcert in „Gouden Wieken" in Scheveningen heeft men besloten een Stichting Z.- Hollands Onkest op te richten. Het orkest staalt onder leiding van de heer Jan v. d. Waart. Het bestuur is bezig een erkenning te krijgen als begeleidingsorkest in verband met de subsidie-regeling. Het onkest bestaat uit ongeveer 25 jonge beroepsmusici, sommigen zijn pas afgéstudeerd aan de muziekscholen. In het begin van het seizoen hoopt men voldoende in gespeeld te zijn. waarde boven de tienduizend gulden ondervinden slechts een korte stag natie. Met betrekking tot het in ex ploitatie brengen van aardgasbron nen zal een eventuele gasverwar- ming van de kassen ernstig in studie worden genomen. Desgevraagd wees het hoofdbe stuur er op, dat het rechtens niet mogelijk is om gegadigden voor de zogenaamde schakelcursussen bloe menteelt, die voldoen aan één of meer door de minister gestelde toe latingseisen, van de cursussen te we ren. Uiteraard dwingt het grote te kort aan leerkrachten hetgeen vooral in Noord-Holland het geval is ertoe, dat de oudere gegadigden veelal voorrang genieten boven de jongere. In het bijzonder ten aan zien van de jongste aanmelders zonder eigen bedrijf gaat men er terecht van uit, dat een beroepsop leiding op een dag-vakschool verre te verkiezen is boven die van een schakelcursus. Een 39-jarige boomkweker uit Ha- zerswoude had in zijn paspoort ge knoeid, waarvan hij de geldigheids duur had verlengd, door data te ver anderen. Een ernstig feit noemde de officier van justitie iets dergelijks, want de wet stelt er eigenlijk alleen maar gevangenisstraf op. Verdachte zei de veranderingen „onbewust" te hebben aangebracht, hetgeen de rechter niet erg geloof waardig toescheen. Het paspoort was uiteraard inge nomen en de officier wees erop, dat de uitgifte van een nieuw door liet gebeurde kan worden vertraagd. De eis luidde f 100 boete of 20 da gen hechtenis en voorwaardelijk 3 weken gevangenisstraf met proeftijd van 3 jaar. De politierechter bleek minder mild en vonniste met f 350 boete of 30 dagen hechtenis. DE KWAKEL KERKVEILINGEN BRACHTEN RUIM 20 MILLE OP De veilingen voor Kerk en de sportvereniging K.D.O. zijn weder om een zeer groot succes gebleken, bracht de veiling van vorige week zaterdag het fraaie bedrag van 9700op, afgelopen zaterdag was het iets minder, maar toen afslager Wokke uit Limmen de laatste koop onder de hamer bracht wees de tel machine toch weer het respectabele bedrag aan van 8563.Beide vei lingen brachten dus ruim 18 duizend gulden op, daarbij komt nog een be drag van ruim 2 duizend gulden na melijk de opbrengst van de talrijke adverteerders in de uitgebreide ca talogus, tezamen dus het prachtige bedrag van ruim 20 duizend gulden, de onkosten worden geschat op on geveer 3000 gulden, netto opbrengst dus ongeveer 17000.dat is weer ruim 3000.meer dan vorig jaar. Voorwaar een zeer prachtig resul taat, waar het veiling-oomité en uiteraard ook beide bouwfondsen zeer mee zijn ingenomen. K.D.O. AAN DE LEIDING. Hoewel met angst en beven de uitwedstrijd tegen koploper Schin kelhaven werd tegemoet gezien, bleek deze angst toch ongegrond, want het was K.D.O. die absoluut de meerdere in deze ontmoeting was en deze wedstrijd dan ook volkomen verdiend met 1-3 wist te winnen. Na lang aarzelen (veel te lang ove rigens) is men tot de opstelling van J. Voorn Cz. overgegaan, en nu blijkt pas goed wat een verzuim dit geweest is door dit niet veel eerder te doen, mogelijk waren dan ver schillende wedstrijden dan niet ver loren gegaan. Hoe het zij K.D.O. kwam geladen in het veld, en hoe wel zij geregeld een kleine meerder heid hadden duurde het toch nog ruim een half uur voordat de eerste coal een feit werd, dit was 'n fraaie kopbal van Jan Plasmeijer gevolgd door een precies eender doelpunt van Jan Notenboom. Na de rust hetzelfde beeld, een overwegend sterker KDO wat tenslotte resulteerde in 'n doel punt, ook weer een kopbal van de butant Jan Voorn. Even voor het einde zag de thuisclub haar zwoegen beloond door de eer te redden 13. Door deze fraaie overwinning heeft K.D.O. de leiding in haar afdeling overgenomen. WOUBRUGGE Tegen het avonduur werden de in gezetenen van Woubrugge onaange naam verrast, toen alle stroom plot seling uitviel. Ook de scheepvaart werd gestremd, doordat de provin ciale brug niet meer gewipt kon worden. Oorzaak van het euvel was een dragline, die bij het graven van een sleuf dwars over de Bateweg voor de riolering, de daarlangs lo pende hoofdkabel van de electrici- teit vernielde. De daardoor ontstane enorme steekvlam verwondde ge lukkig niemand. Na circa een uur wist men via een ringleiding weer spanning op het net te krijgen. De zelfde dragline was onlangs al oor zaak, dat ook de waterleidingbuis langs de Bateweg vernield werd. Clubgebouw voetbalvereniging In het afgelopen weekend hebben de leden van het actiecomité van de voetbalvereniging de enveloppen op gehaald, die onder de bewoners wa ren verspreid, teneinde de giften bijeen te zamelen voor het nog te bouwen clubgebouw bij het nieuwe sportveld aan de Bateweg. De op brengst was ruim 551 gulden. Geboren: Hendirika dr van A. H. Greeven en E. J. H. Penning. Ed ward zn van C. C. Wijsman en W. G. van der Horst. Ondertrouwd: Pieter A. van Die- men 21 jr en G. J. M. van Goozen 22 jr. Petrus W. Ph. Hoogeveen 26 jr en C. M. v. d. Meer 22 jr. Jan Klerk 22 jr en Geertje Muller 25 jr. Getrouwd: Berend W. Bierhof 24 jr en J. G. van der Horst 25 jr. Pieter A. van Diemen 21 jr en G. J. M. van Goozen 22 jr. Overleden: Cornelis A. Rijkelijk- huizen 79 jr, gehuwd met C. M. de Wit De prijs van het rundvlees zal verder stijgen, terwijl in de reeds zeer hoge varkensprijzen voor de tweede helft van 1964 geen kentering zal optreden. Dat is de mening van het Pro- duktschap voor Vee en Vlees. Momenteel zitten we in een tijdperk van schaarste, die echter nog wordt geaccentu eerd door een toeneming van de consumptie door de stij gende welvaart in Frankrijk, en Italië. Omdat echter per 2 september de EEG-regeling in de varkenssektor volledig van kracht, werd, kan Neder land op uitvoer naar de ove rige EEG-landen geen uitvoer- heffing van betekenis meer leggen, zoals in het verleden wel het geval was. PARIJS MAAKT PRIJS UIT Door de stijgende prijzen in Frankrijk en Italië ontstaat ex- een geweldige zuigkracht op onze markten. De Parijse markt maakt^dus in de praktijk onze prijzen uit. Nederland staat echter boven dien nog voor de taak de ex port van vleeswaren naar niet- EEG-landen in stand te hou den, omdat wanneer men een maal van zo'n markt verdre ven is, terugkeer ondoenlijk wordt. De slagers maken zich be zorgd over deze ontwikkeling. Zij vrezen een vermindering van hun omzet. Op de laatste vergadering van het Produkt- schap zei de heer M. van 't Hof, als woordvoerder van de drie centrale slagersbonden, dat het varkensvlees al dertig procent in prijs is gestegen. Volgens zijn berekening zou dit neerkomen op ongeveer 1,5 pi-ocent van de loonsverhogin gen in 1964. kopen om de tekorten aan te vullen. De suikerindustrie en het Landbouwschap zijn echter van mening, dat dan even goed de bietenprijs fors verhoogd kan worden. De consumptiemelk zal in het komende jaar op zijn minst nog twee tot drie cent duur der worden. Ook de verwante produkten als pappen en vla zullen naar rato meestijgen in prijs, zo vertelde ons de voor zitter van het produktschap voor zuivel, ir. B. van Dam. De heer Van Dam motiveert deze prijsstijging als volgt: 1. Uit het zuivelfonds wordt op het ogenblik een subsidie verstrekt van 0,006 cent per liter, omdat anders de melkbe- drijven tekort zouden komen. Dit bedrag moet uiteindelijk door de consument worden be taald en vandaar dat men dit in de prijs van 1964 zal op nemen. 2. De regering heeft in no vember een prijsverhoging van twee cent per liter toegestaan. Nodig was twee cent per kilo of 2,07 cent per liter en deze verhoging zal dus ook nog moeten worden ingehaald. 3. De na-calculatie van de melkprijs van 1963 is hoger uitgekomen dan de voor-calcu latie aangaf. 4. De loonsverhoging van 10 procent moet doorberekend worden. Het Landbouwschap onderhan delt met de regering over een flinke verhoging van de sui kerprijs op de wereldmarkt, door het wegvallen van Cas tro's Cuba; sterk gestegen is. Nu wordt de suiker voor de Nederlandse consument voor een groot deel voortgebracht In eigen land. Aangezien echter de bieten- prijs veel te laag is, vinden veel boeren het aantrekke lijker andere gewassen te ver bouwen. Het zal daarom nodig zijn, dat de regering peperdure suiker op de wereldmarkt gaat „Naar mijn mening kan te recht de vraag worden gesteld of de stijgende loonkosten in de sektor van het vervoer wel volledig kunnen worden opge vangen door opvoering van de pvoduktiviteit. De rentabiliteit van de vervoerbedrijven is over het algemeen smal. Ik meen dat de vervoerssektor zeker behoort tot de sektoren die t.a.v. de prijzen onze aan dacht verdienen." Met deze voorzichtige be woordingen heeft minister Van Aartsen gistermorgen gezin speeld op een prijsverhoging voor het vervoer, toen hij in Utrecht sprak bij de opening van, het nieuwe gebouw van Van Gend en Loos. De minister zei, dat hy geen toezeggingen kon doen. De verantwoordelijkheid hiervoor rust in de eerste plaats op de schouders van de minister van economische zaken. Minister Van Aartsen gaf slechts zijn persoonlijk standpunt aan.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 5