DE AVONTUREN VAN MICKEY MOUSE Een Parker heeft ALLURE wolfslag WOENSDAG 20 NOVEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Of u van Parker nu een vulpen kiest of een ballpoint... u koopt een wèldoor- dacht tot in lengte van jaren voldoe ning gevend schrijfinstrument. Maar een Parker heeft nog iets meer: de VULPENKLINIEK BREESTRAAT 145 LEIDEN TELEFOON 23211 allure, die het kenmerk is van elke Parker. Een Parker gééft nog iets meer: de prettige zekerheid het beste gekozen te hebben... de eigenaar van een Parker te zijn. Mogen wij u het uitgebreide assorti ment Parker vulpennen en ballpoints eens tonen? Er is al een echte Parker voor f 9.75 (Advertentie) BOUWVAKARBEIDERS IN ROME ALPHEN AAN DEN RIJN STAKEN (Leiden) Minister van Aartsen, burgemeester De Ranitz van Utrecht en direkteur H. P. J. Hennes van Van Gend en Loos, gefotografeerd tijdens de bezichtiging van de tentoonstelling „Van Haver tot Kerosene", welke in gericht is ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gebouw van Van Gend en Loos aan de Catharij- nesingel in Utrecht. De officiële opening van het gebouw werd gisteren (dinsdag) verricht. VARA KOOPT GROOTSTE ORGEL VAN EUROPA VAN B.B.C. De Vara heeft het grote BBC-orgel het grootste orgel in Europa, aange kocht. Waarschijnlijk zal dit instru ment, dat in januari naar Nederland zal worden verscheept, een plaatsje krijgen in het nog te bouwen ge deelte van het Vara-studiocomplex. Ernstige kritiek in senaat op gevangeniswezen ER DEUGT WEINIG VAN Prof. Diepenhorst (a.r.) heeft gis termiddag in de Eerste Kamer de minister van justitie, mr. Scholten, kort en krachtig duidelijk gemaakt dat de verzorging en huisvesting van gedetineerden en psychopaten de kwestie van de passanten, de positie van het bewakend personeel, kortom het gehele gevangeniswezen nog heel veel, zo niet alles te wensen over laat. Hij beschouwde de gevangenen als een „vergeten groep", die voor de buitenwacht niet attractief is. Van daar dat op verkiezingsvergaderin gen en andere politieke bijeenkom sten met geen woord wordt gerept over een oplossing voor het gevan genisprobleem. Een in de Tweede Kamer voorge steld werkbezoek van parlementa riërs aan strafgestichten e.d. door minister Scholten welwillend ont vangen is boven alle lof verheven, aldus de a.r.-hoogleraar. Maar in de praktijk komt een dergelijke bezich tiging neer op een koffieuurtje met een van welwillendheid druipende inleiding. Het is beslist niet zo, dat iemand na de maximum twaalf weken pas santen tijd in een inrichting of straf gevangenis wordt geplaatst en daar dan de „behouden haven" binnen komt. De verdiensten daar (zestig cent), de huisvesting (dieven en ver krachters van 18 tot 89 jaar op één slaapzaal) het meubilair, er is heel veel dat om verbetering vraagt. Of deze omroep ook in de toekomst eigenaar zal zijn, hangt echter af van de belangstelling, die de andere omroepverenigingen voor het instru ment hebben. Thans bevindt het orgel zich in een oude kerk in het oosten van Londen, die geheel voor dit instru ment als radio-studio werd ingericht. Het orgel heeft een vrij bewogen geschiedenis achter de rug. Twee jaar voor de Tweede Wereldoorlog werd het in opdracht en naar ont werp van de beroemde nu in Ca- nana wonende Engelse organist Reginald Foort gebouwd in Amerika. Het ruim 25.000 kg. wegende instru ment was bestemd voor een tourneé door Engeland. Drie jaar lang trok Foort ermee langs de verschillende theaters, waarbij het gevaarte 167 maal opgebouwd en gedemonteerd werd. In het jaar 1941 werd het orgel in de St. Georges-Hall ernstig be schadigd bij een Duitse luchtaanval. Foort droeg toen het instrument over aan de BBC, die het onder bracht in Noord-Wales. Het werd het orgel van de man, die toen de leiding had van alle orgeluitzendin- geri, Sandy ^Macpherson. Deze gaat binnenkort met pensioen en men heeft besloten 't orgel over te dra gen. Grote eisen gesteld Het instrument stelt zeer grote ei sen aan zijn bespeler. Het heeft vijf klavieren plus voetklavieren en via 80 knoppen kan de organist van te voren instellen op 160 verschillende klankkleuren. Er zijn 2370 pijpen en de orgelkamers vormen tezamen 'n ruimte van 10 meter breed, 6 meter hoog en 5 meter diep. De Nederland se organisten zullen slechts over ge ruime tijd in staat zijn „er uit te halen wat er in zit". Het orgel zal in Hilversum een tij delijk tehuis vinden in de kerk van de Nederlandse Protestanten Bond. Prof. dr. ir. W. Schermerhorn uit Delft heeft dezer dagen het doc toraat honoris causa van de Eindge- nössische Technische Hochschule te Zürich ontvangen voor zijn verdien- ten voor de onitwikkeling van de fo-, to-grammetri. Klinisch dode werd weer levend Met behulp van een hart en longapparaat heeft men in een ziekenhuis in de Russische stad Minsk een 21-jarige pa tiënt die al 43 minuten „kli nisch dood" was weer tot leven kunnen wekken, zo meldde het persbureau Tass dinsdag. 12 minuten nadat de eerste le venstekenen waren waargeno men functioneerde het hart weer volledig. De dag daarop was de patiënt weer bij kennis, gekomen. De Koninklijke Begeer in Voorschoten heeft Paus Paulus VI penningen geslagen. Het ontwerp is van de Haagse medailleur Pol Dom. De pen ningen worden uitgegeven in brons 65 mm, zilver en goud 25 mm en goud 18 mm. De voorzijde: portret met als randschrift Paulus VI ponti fex Maximus (opperste priester). Keerzijde: wapen van de Paus met sleutels van Petrus, tiara boven het schild en wapenspreuk in Nomine Domini. Langs de rand in het Latijn; „Hij die het tweede Vaticaanse Con cilie zal volbrengen. De eerste penningen zullen worden aangeboden aan Z.H. Paus Paulus VI en Z.Em. Bernardus Alfrink. Spoedige redding van Aboe Simbel-tempels De directeur -.genera al van de Unes co, René Haheu, heeft meegedeeld, diat de werkzaamheden ter verplaat sing van de Aboe Simbel-tempels in Egypte onmiddellijk een aanvang zullen nemen. Door 47 landen is tot dusver ruim 19 miljoen diolar bij eengebracht voor het behoud van de tempels, die anders bij de voltooi- ning van de Asoean-dam in de golven van de Nijl zouden verdwijnen. De totale kosten van het project worden geraamd op 36 miljoen dollar. De grootste bedragen zijn geschon ken door de Ver. Staten (12 miljoen dollar), West-Duitsland (1.850.000 dol lar), Frankrijk (een miljoen dollar), Italië (856.000 dollar), India (558.000 dollar), Zweden (500.000 dollar) en Nederland (436.000 dollar). Mr. Luns begroette Kameroen-vrijwilligers De 21 jonger en-vrijwilligers, die gistermorgen uit Amsterdam zijn vertrokken op weg naar Kameroen waar zij ontwikkelingswerk zullen gaan verrichten, werden 's avonds tijdens het passeren van de Franse hoofdstad op het Gare de Lyon op gewacht door de minister van buiten landse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, en de Nederlandse ambassadeur in Parijs, mr. A. W. C. baron Bentinck van Schoonheten. Beiden wensten de leden van het gezelschap, die van groot enthousiasme blijk gaven, een goede reis toe. In opgewekte stemming werd kort daarna de treinreis voortgezet naar Marseille, waar de vrijwilligers scheep zullen gaan voor het land van hun bestemming. Twee leden van de Russische am bassade in Leopoldstad zijn gisteren gearresteerd en door Kongolese po litiemannen gemolesteerd toen zij uit Brazzaville terugkeerden. De betrokkenen, ambassaderaad Boris Vorondn en persattaché Joeri Miakotnich, zouden hebben gewei gerd hun auto en hun tassen te laten onderzoeken. In welingelichte Kon golese kringen is gezegd, dat de Rus sen niet hebben kunnen aantonen, dat zij 'n diplomatieke status hebben. Voorts zouden belangrijke documen ten in hun bezit aangetroffen zijn. Deze zaak zou, naar men verklaarde, ernstige gevolgen hebben. Het Italiaanse communistisch-socia- listische vakverbond heeft bekend gemaakt ,dat de bouwvakarbeiders in Rome die lid zijn van dit verbond vandaag voor 24 uur het werk zullen neerleggen uit protest tegen de ver oordeling van zestien bouwvakarbei ders tot gevangenisstraffen van vier maanden tot twee jaar. De veroor deelden waren vorige maand bij een staking slaags geweest met de poli tie. KORTE GOLF „Coco de clown" heeft gisteren op Buckingham Palace de versierse len ontvangen van officier in de Or de van het Britse Imperium. De in Rusland geboren Nikalai Pilakovs kreeg deze onderscheiding voor zijl) werk ten behoeve van de verkeers veiligheid onder de kinderen. Een politiefunctionaris uit Ol denburg, Otto Tuchel, is gearresteerd in verband met een onderzoek te Hamburg naar dwangmaatregelen te gen Joden in de oorlog. Een auto die in het weekeinde bij de Westduitse plaats Reckling hausen een andere auto ramde bleek te worden „bestuurd" door een ze venjarige jongen. Naast hem zat zijn beschonken vader te slapen, die zijn zoon opdracht had gegeven wat rond te rijden, opdat hij weer wat bij zijn positieven kon komen. Op een vliegbasis bij Roswell in Nieuw-Mexico heeft zich dinsdag een reeks ontploffingen voorgedaan in een B-52 straalbommenwerper die een onderhoudsbeurt kreeg. Drie per sonen werden gedood en vier ge wond. Het toestel vloog in brand. Een tweede B-92 liep brandschade op. De Chinese volksrepubliek heeft 17 agenten die in kustprovincies wa ren geland om „voor de VS en Tsjiang Kai-Sjek te spioneren", vrij gelaten omdat zij zich direct bij de Chinese autoriteiten hadden gemeld, zo meldt het persbureau „Nieuw Chi na". De mannen zouden een „passen de werkkring" krijgen en als zij fa milie op Formosa hadden, zouden zij daarheen mogen gaan. Sowjet-geleerden werken in Kazaohstain aan een zeer krachtige vlammenwerper, diie men in de mijn bouw wil gaan gebruiken. Het appa raat „snij dit" door graniet en andere harde gesteenten, zoals een zaag door het hout gaat. Een Italiaanse arbeider en zijn vrouw, die in Keulen werken waren gewend hun 15-jarige dochter met een ketting om die hals aan haar bed „vast te leggen", als zij uitgingen. Tegenover de politie verklaarde het echtpaar, dat het niet wilde, dat het kind de straat op ging. Toen het ge zin nog in Italië woonde, hadden de ouders dezelfde „opvoedkundige" methodte toegepast. Bij een brand in de omgeving van München zijn in de nacht van maandag op dinsdag ve*nfcien kostba re rijpaarden omgekomen. RIJPWETERING Uitslag prijsjassen Het laatst gehouden prijsjassen t.b.v. de be- jaardenkas leverde de volgende uit slag op: kruisjassen: 1. mevr De Graaf 3914 p.; 2. mevr. Van 't Hart 3776 p.; 3. R. Straathof 3587 p.; 4. mevr. BiSschops 3525 p. Klaverjas sen: 1. W. van Rijn 5375 p.; 2. mevr. Willemsen 5323 p.; 3. S. Schouten 5259 p.: 4. B. Bax 5257 p.; 5. H. Zand vliet 5241 p.; 6. D. Oudshoorn 5086 p.; 7. C. Zoetemelk 5086 p.: 8. Wil Weenink 5016 p.; 9. mevr. Opdam 4899 p.; 10. R. van 't Hart 4839 p. In café „Rustoord" vindt vrijdag a.s. de volgende jasavond plaats. Zie ook de advertentie in dit blad. Ds. Schuring gaf lezing over H. Land voor R.K.M.V. Voor de 55e keer heeft ds. K. H. Schuring, gereformeerd predikant te Alphen een gezelschap dames en he ren van zijn woonplaats in de geest meegenomen op zijn maandenlange reis naar en door Israël, Palestina en de daaromheen liggende landen. Hij vertelde daarover en illustreerde heel veel wat hij vertelde met plaat jes, prachtige beelden, door hem zelf genomen. Het was een briljante lezing en het waren kleurendia's en zwart-wit opnamen, die samen een keurcollectie vormden. Ds. Schuring heeft in gezelschap van ongeveer 70 geestelijken van uit eenlopende levensbeschouwing, al len leger- en vlootaalmoezeniers en -predikanten een vliegreis naar het H. Land gemaakt en dit gebied ver volgens in auto's doorkruist. Wat reisleider pater Thienen, Domini caan, toen zijn gezelschap vertelde, deed ds. Schuring dinsdagavond in hotel „Toor" voor dames en heren leden van de plaatselijke afdeling van de Kath. Middenstandsvereni ging. De heer C. J. Winninghoff, voorzitter, verwelkomde de aanwe zigen, onder wie o.m. mevr. Schu ring, de echtgenote van de spreker en deken E. A. M. Paap. Ondanks het slechte weer kon de heer Win ninghoff spreken van een mooie, be zetting. Ds. Schuring had een lezing opge bouwd over het H. Land en van zijn betekenis voor de hele christenheid. Hij getuigde daarbij van een grote kennis van deze materie tot in de kleinste bijbelse details. De lezing onderscheidde zich op uitnemende wijze van zovele andere van dit genre, omdat ds. Schuring zijn reis verhaal en de geschiedenis van het H. Land voor een ieder heeft doen herleven, vooral door de aanschou welijke voorstellingen, die hij met behulp van een groot aantal kleuren dia's heeft bereikt, allemaal van foto's, die hij zelf heeft genomen. Het gesproken woord van ds. Schu ring zelf was opgenomen op de band en afgestemd op de beelden die ver toond werden. Het geheel was om lijst door passende muziek en koor zang. Ds. Schuring is op prettige wijze erin geslaagd het klimaat te schetsen van het middeleeuws oos terse land, waar ezels en kamelen ook nu nog het belangrijkste trans portmiddel uitmaken. HAZERSWOUDE GYMNASTIEK VOOR GROENENDIJKS SCHOOLGAANDE JEUGD „Op 1 januari aanstaande hopen we in het parochiehuis te starten met het intens beoefenen van gymnastiek van de schoolgaande jeugd". Aldus de pastoor van de St. Bernardaisparochie in de Groenendijk, pater Laurentius ALberti in een circulaire, die hij een dezer dagen aan alle parochianen COLLECTE TBC-NAZORG VOOR ALLE GEZINDTEN Zaterdag 23 november wordt in Leiden de jaarlijkse collecte gehou den ten bate van de Stichting Steun fonds van de Vereniging tot Behar tiging der Belangen van Tuberculose Patiënten in Nederland. De uitke ringen van deze stichting, jaarlijks belangrijk hoger dan f 100.000, lo pen via de Consultatiebureaus voor tuberculose-bestrijding. Een waar borg voor ons divies: Voor alle ge zindten Wij hopen, dat de gehele Leidse bevolking wil medewerken ook deze collecte te doen slagen. Het collecte-bureau is gevestigd in het Loge-gebouw, Steenschuur 6 en vanaf 's morgens 9.30 uur kunt u aldaar collectebussen in ontvangst nemen. d'eed toekomen. Genoemd bericht be tekent voor de lagere schooljeugd in die Groenendijk (jongens van de Pius X-school en meisjes van de St. Jo zefschool) in ieder geval, dat het op de lesrooster opgenomen vak gym nastiek voortaan metterdaad ten uit voer zal kunnen worden gebracht. Zeker, er werdien bij gunstig weer op de speelplaatsen of het voetbalterrein van die RKSV St. Beimardius enige oefeningen verricht, maar bij slecht weer (en hoe vaak hebben we dat in ons landwas er geen uitweg Vrijdag en zaterdag hebben enke le dames spontaan in de parochie een collecte gehouden, waardoor eventu eel alle schoolgaande kinderen een gymbroekje en gymschoenen kunnen worden verschaft als Sinterklaasge schenk. Draait de schoolgymnastiek een maal goed, (onder leiding van een be voegd leraar), dan kan ook gauw een mogelijkheid worden geschapen voor iedereen, die er behoeften aan heeft gymnastiek te gaan bedrijven. Er zal ook voldoende materiaal worden aan geschaft", aldus pastoor Alberti. Bin nen niet al te lange tijd hoopt hij de parochianen een plan voor te leggen, waarin vooral de jeugdgemeenschap aan haar trekken zal komen. Pastoor rekent erop, dat menigeen van de ouderen en de jeugd zelf van te vo ren advies zal vragen. Gehuwd: David van der Werff 40 jr en Catharina Gerardina Bouter, Kastje-kijken in de wereld Met 131 televisietoestellen op de duizend inwoners heeft West-Duitsland van de landen van de EEG de grootste kijk dichtheid. Wat heel Europa be treft komt West-Duitsland ech ter achter Groot-Brittannië (230), Zweden (217) en De nemarken (182). Naar het Duitse industrie- instituut meedeelde liggen de Verenigde Staten met 311 tele visietoestellen op de duizend inwoners aan de kop, gevolgd door Canada met 235 toestel len. De Sowjet-Unie ligt met 32 toestellen nog onder het we reldgemiddelde, dat op 41 tv- apparaten per duizend mensen geraamd wordt. v In de rubriek „Onder vier ogen" heeft Kees van Langeraad zondagavond voor de NCRV-tv een gesprek met mr. Abel J. Herzberg. Op de foto be kijkt de heer Herzberg enige krijttekeningen, die Ton Hoogendoorn van hem gemaakt heeft.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 10